אפשר לנצח במערכה הבאה, בכפוף לכמה תנאים

 (צילום: משה מילנר, לע"מ)
משה מילנר, לע"מ
כוח שריון של צה"ל בסמוך לרצועת עזה

לפני כשבועיים פרסם הפרשן הצבאי הוותיק רון בן ישי ב-ynet, מאמר שבו הוא מסביר מדוע לתפיסתו "ישראל לא תובס במלחמה הבאה, אבל גם לא תנצח". לשיטתו, לחברה הישראלית קיימת רגישות מוגזמת לנפגעים בדגש על חיילים בלחימה ולהשבת גופות חללים ושבויים שברשות האויב, שמעבירה אותה על דעתה. יתרה מכך, ציין, יש משפחות שכולות המנהלות מרדף נקמני אחר מי שפיקדו על בניהם בקרב (תא"ל גל הירש וטענות ההורים השכולים כנגדו כשמונה למפכ"ל היא דוגמה בולטת, אך לא יחידה).

המפקדים הללו, לטענתו, לא מקודמים בצבא, וחלק מפקודיהם שרואים את האווירה שנוצרת בוחרים לעזוב. זו, כתב, "עוד דוגמה לאופן שבו החברה האזרחית בישראל מסרסת, לאט אבל בטוח, את כושר הפעולה, היוזמה והיצירתיות של מפקדי השדה". מפקדים, למעשה, מפחדים לטעות, וכפי שאמר אמר לי המ"מ שלי בצנחנים ביום הראשון של הטירונות, "מי שלא טועה, לא עושה".

בעיה נוספת, שעליה הצביע, היא מעורבות הורים מוגברת בנעשה בצבא. "היום יכולים הורי חייל להתקשר ישירות לטלפון הנייד של המ"פ ולדרוש ממנו לבטל עונש משמעתי שהטיל על בנם או להקל עליו באימונים", כתב, כאילו היה הבייביסיטר שלו ולא מפקדו שמכשיר אותו ללחימה או מפקד עליו במהלכה.

אף שיש במשהו בדברים, הרי שכשקוראים על התרשלות המפקדים בתרגיל ניווט בנחל חילזון, שכתוצאה ממנה נהרג חייל, קשה לצפות מההורים להישאר בחזקת צופים שאינם מעורבים. מנגד, מעורבות מוגזמת של הורים בנעשה בצבא מתרחשת כמעט תמיד כשהמפקדים לא מסמנים גבול ברור..

ב-2009 סיפר מח"ט הצנחנים הרצי הלוי, כיום אלוף פיקוד הדרום, בראיון ל"מעריב" כי בשיחותיו עם הורים לחיילים בחטיבה הפונים אליו (והוא קיבל פניות רבות) נהג לשאול אותם אם לאחר הצבא, באוניברסיטה, גם יבואו לאסיפות הורים? "לא. אז בוא נשים את הקו לא בין הצבא לאוניברסיטה אלא בין התיכון לצבא".

גם בנוגע לרגישות לנפגעים הייתה לו תשובה ברורה – היא תלוית הקשר. "הקזת דם אינסופית של מטענים מעוררת מחאה, כמו שקרה עם 'ארבע אמהות'. אבל גם במלחמת לבנון השנייה וגם ב'עופרת יצוקה', אנשים קיבלו את העובדה שבלחימה יש נפגעים בהבנה", אמר.

יש בכך הגיון. כשצה"ל יצא ל"צוק איתן" והסביר שהמערכה חיונית בכדי להשמיד את תשתית המנהרות שמאיימת על כלל יישובי עוטף עזה, הציבור קיבל בהבנה יחסית את הלחימה ואת האבדות. אין סיבה להניח שזה ישתנה, ובתנאי שהממשלה והצבא יציבו יעדים ברורים וראויים שבגינם יש לשלם מחיר זה.

כאן מגיע בן ישי לסיבה העיקרית לקושי של צה"ל לנצח את המערכה הבאה, "הפוליטיזציה של הביטחון". הדלפות מידע קריטי מישיבות הקבינט הביטחוני-מדיני, משיקולים פוליטיים, חושפות בפני האויב את המודיעין, מתווה התכנית המבצעית של צה"ל (על יתרונותיה וחסרונותיה) ואת עצם הנכונות של הממשלה לאשרה. דוגמה בוטה היא פרשת המצגת שדלפה מהקבינט ב"צוק איתן", אך היו גם דוגמאות נוספות.

קל לפטור את בן ישי בטענה שהוא מתרפק על העבר, כשצה"ל וישראל היו צודקים, חזקים ונכונים, ובמאמר תגובה בבלוג שלו, "עמר אסטרטגיה", סא"ל (מיל') עמר דנק אף עשה כן. אבל מוטב להקשיב לו, שכן גם אם אף אחת מהטענות אינה מדויקת כשלעצמה, הרי שצירופן הכללי מדאיג ואמור להדיר שינה מעיני הציבור.

את הכוח יש להפעיל בשכל, ובנחישות

בשבוע שעבר פרסם מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון (JISS) את מסמך "עוצמה בשעת מבחן", מתווה מדיניות לממשלת ישראל שכתבו עמיתי המכון ובהם פרופסור אפרים ענבר, מיקי אהרונסון והאלופים (מיל') יעקב עמידרור ויאיר גולן. הפרק השני של המסמך "השימוש המושכל בכוח", גורס כי לא ניתן להכריע את החמאס באופן מלא, לשיטתם, ללא כיבוש מחדש של הרצועה, ומאחר וזוהי חלופה לא רצויה, הרי שהיכולת הישראלית לבחור לנהל מלחמת התשה בעזה ולשמור על אפשרויות פעולה רבות, מלמדת דווקא על עוצמתה.

"ישראל פועלת בכוח להשמדת יכולותיהם של אויבים מסוג זה רק אחרי שהיא סופגת סדרת מתקפות ומפגינה מידה רבה של איפוק בפעולותיה ההתקפיות כדי לאגור לגיטימציה. זאת בתקווה שמבצעים גדולים ספורים, שיתקיימו מדי זמן, יחוללו הרתעה זמנית שתאפשר תקופת הפוגה ארוכה".

יש בכך הגיון, ובתנאי שממשלת ישראל תדע להחליט גם "לשבור את הכלים" כאשר החמאס מגדיש את הסאה ולצאת למבצע גדול, ובנוסף, שתסביר (כפי שציינו המחברים) לציבור את אופי העימות עם החמאס, ואת שיקוליה.

השיח עם הציבור בנושאים הללו, ממש כפי שטען בשעתו ח"כ עפר שלח בספרו "האומץ לנצח", חיוני בכדי להבטיח את תמיכתו במהלכים ואת נכונותו לגלות הבנה לעלות הגבוהה, שכן כמאמר גולן, "לשימוש בכוח יש מחירים, והמחירים האלה, אחרי זה, מתבטאים בבתי הקברות".

מנגד, המסמך (שדברים שגולן אמר בעבר מהדהדים בו) קובע שאף שהתמרון הקרקעי אינו תמיד הפתרון המתאים וניתן לעתים לבחור בתגובה מבוססת אש ומודיעין, הרי שב"התרגש תרחיש צפוני הכולל איום חסר תקדים על העורף, על ישראל לגייס את כל צבאה, ולהכריע את חיזבאללה בלבנון על ידי שילוב של מתקפת מחץ יבשתית ואווירית".

במאמרו, אמר בן ישי דברים דומים. בפרק מתחו חוקרי המכון ביקורת על כך שבשלושים השנים האחרונות זנח הצבא את התמרון היבשתי. במקום זאת צה"ל הצטיין במבצעים מיוחדים ותקיפות אוויריות והסתמך על "השגת מודיעין מדויק, הפעלת אש מדויקת ומסיבית (ברובה מהאוויר), וציפייה כי השילוב המוצלח של השניים יביא להשמדת האויב ולהכנעתו".

השיטה, קבעו, לא עובדת. ההישגים אינם חד-משמעיים, המערכה ממושכת והאויב מסיים אותה בתחושת הישג ברורה.

מאמץ ה"מודיעין-אש" חשוב, אך הוא יכול רק לתמוך במאמץ העיקרי, הקרקעי, ולא להחליפו. "רק מאמץ קרקעי נחוש יכול לשבור את רוח האויב. יש חששות שווא כי גישה צבאית זו היא עתירת נפגעים.

אומנם לחיכוך הגבוה יש מחירים, אך משך הלחימה הקצר יחסית, תוך הכרעת כוחו הצבאי של האויב, עשוי להביא דווקא למספר נפגעים נמוך יותר בחזית, ובוודאי בעורף. לא בכל מצב יהיה צורך או רצון להפעיל את יכולת התמרון, אבל על הצבא להיות מוכן לבצע תמרון רחב ומהיר".

התמרון חיוני, כתבו, משום שהשטח מהווה את בסיס הפעולה של האויב וה"שליטה בו שוללת את חופש הפעולה שלהם"; צמצום ירי הרקטות על העורף ניתן להשגה רק באמצעות כוחות קרקעיים; "האויב עשוי לספוג נזק כבד מהאוויר, אולם עצם קיומו כישות שלטונית או שליטתו בשטח אינם נתונים בסכנה. לעומת זאת, כיבוש שטח נרחב ושליטה בו מהווים לרוב איום גדול יותר על שליטים וארגונים".

היעדר נכונות לתמרן אכן מביאה את אויביה של ישראל להעריך כי יכולתה לפגוע בהם מוגבלת וכי החברה הישראלית חלשה ואינה מוכנה להסתכן ולספוג מחירים. בשל כך, כתבו, יש להדגים "יכולת התמרון וההכרעה היבשתית בצורה משכנעת, בעת הצורך, כדי לבסס את אמינות ההרתעה".

הפעלת כוח שכזו, אינה מבטיחה כמובן ניצחון, אבל היא עשויה לתת בידי ישראל הישגים מוחשיים יותר בתום העימות הבא. השבוע פורסם שגם הרמטכ"ל אביב כוכבי משוכנע שניתן להכריע צבאית ארגונים כמו חמאס וחזבאללה ובתכנית הרב-שנתית שהוא מגבש לבניין הכוח מושם דגש על תמרון קטלני בחזית.

מנגד, תפיסת הביטחון לעשור הקרוב שגיבש ראש הממשלה נתניהו ממשיכה לדבוק בקו המסורתי של הפעלת אש ועוד אש, שעליו מתחו חוקרי המכון ביקורת. סביר שצה"ל יבחר, כדרכו, בפתרון של "גם וגם" לפיו יוקצו משאבים חלקיים לתמרון הקרקעי ואת העיקר ישקיעו במרכיבי המודיעין והאש. "עוד מאותו דבר" זה פתרון רע, אבל לך תלמד כלב זקן תרגילים שכבר שכח.

רהב מיותר

השבוע נאם אלוף פיקוד הצפון, אמיר ברעם, בטקס זיכרון לחללי מלחמת לבנון השנייה. משום מה בחר ברעם, קצין חריף מחשבה שעשה את עיקר שירותו בצנחנים ובלחימה בלבנון וביהודה ושומרון, לשגר מסר כמעט זחוח לחזבאללה שמעבר לגבול. "אל מול האיומים המונחים לפתחנו מצפון, חזינו בהתלהמות ובצווחות של נסראללה בנאומו לפני שבועיים. הכל, אני אומר לכם, כתוצאה מלחץ רב".

ברעם אינו יוצא דופן, וקדמו לו בשנה האחרונה האלוף יואל סטריק (אותו החליף ברעם בתפקיד) וכן ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, בנאום שנשא לפני כשבוע בכנס."אנחנו לא צריכים את נסראללה כדי שיגיד לנו מה מצב פרויקט דיוק הטילים. אנחנו יודעים יותר טוב ממנו", אמר היימן. רק היה חסר שיגידו ש"נשבור להם את העצמות", כמאמר הרמטכ"ל דוד אלעזר בראשית מלחמת יום הכיפורים, ודי.

מבצע "מגן צפוני" פגע בהיערכות חזבאללה למערכה הבאה, הסנקציות על איראן והאבדות שספג הארגון בסוריה, גובים גם הם מחיר כבד מן הארגון, שבא לידי ביטוי גם במצוקה תקציבית. סביר גם שהמודיעין שבידי ישראל אודות פרויקט דיוק הטילים, מדויק ועדכני מאוד.

השאלה הנשאלת היא מדוע לזלזל באופן כה בוטה באויב. מה גם שמדובר באויב, שלמרות היותו חלש, קטן בהיקפו ופחות מקצועי מצה"ל בכשירותו, הצליח להפתיע את ישראל לא פעם ולנצל את נקודות התורפה שלה בכדי לייצר הצלחה.

מול האיומים, אמר ברעם בטקס, "יכול צה"ל להתגאות ביתרונו המשמעותי ביותר – איכות אנשיו, המפקדים, הלוחמים". אם אכן תיפתח מערכה בצפון, ביתרון זה טמונה יכולתה של ישראל להשיג הישגים של ממש ואף להכריע את אויביה, ובמקרה של מערכה בלבנון יידרש ברעם לפקד על תמרון קרקעי רחב היקף ולהכריע.

אבל המשאב הזה, היתרון הזה, ממש כפי שכתבו בן ישי ועמיתי מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון, מחייב החלטה נחושה. בלעדיה, נחזור שוב על אותה הצגה, על אותה במה, במועד חדש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ממש לא מסכים, טוב מאוד. אני רוצה שמפקדי צה"ל יהיו בטוחים בכוחם, נחושים, מלאי אנרגיה - סוסים דוהרים ולא סוסים עצלים כפי שהתרגלנו. צה"ל כדי לנצח צריך לרצות לנצח ולא להגיע "ליעדים". מספיק... המשך קריאה
ממש לא מסכים, טוב מאוד. אני רוצה שמפקדי צה"ל יהיו בטוחים בכוחם, נחושים, מלאי אנרגיה - סוסים דוהרים ולא סוסים עצלים כפי שהתרגלנו. צה"ל כדי לנצח צריך לרצות לנצח ולא להגיע "ליעדים". מספיק לראות את רוח הפיקוד בערב מלחמת ששת הימים ואת הביטחון שלהם בכוחם וצריך עוד מפקדים כאלו, שרוצים להוכיח כי לא אלמן ישראל ולא צריך לתלות הכל בכח האווירי ובאש מנגד.
עוד 1,268 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 22 ביולי 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
 • בנימין נתניהו ויצחק שמיר, 1996 (צילום: משה שי פלאש 90)
  משה שי פלאש 90
 • בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן, 1996 (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • בנימין ושרה נתניהו, 1996 (צילום: נתי שוחט פלאש 90)
  נתי שוחט פלאש 90
 • בנימין נתניהו, 1996 (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90

פרשנות מה יותיר אחריו נתניהו? מנהיג מפלג למדינה מפולגת

"מה אתה אומר, אדוני ראש הממשלה?", אייל קיציס לחץ על נתניהו המצחקק ב-2013, "איך אתה חושב שאנשים יזכרו אותך?" ● שבירת שיא הכהונה של בן-גוריון היא הזדמנות נהדרת להשיב על השאלה הזו

ביום העצמאות 2013, זמן קצר לאחר שהבטיח את כהונתו השלישית כראש ממשלה, הגיע בנימין נתניהו להופעת אורח מפתיעה ב"ארץ נהדרת", במה שהיה בדיעבד הריאיון האחרון שלו למשך יותר משנה. בקטע משעשע בן 18 דקות, ראש הממשלה התחרה בדמות שלו בתכנית, בגילומו של מריאנו אידלמן.

לאחר שפתח עם הלצות על החולשות הנתפסות של ראש הממשלה, המגיש אייל קיציס פנה בחדות לאחת השאלות הכי כבדות משקל שפוליטיקאי יכול להישאל: הוא שאל את נתניהו על המקום שלו בדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל.

"בוא נדבר על בן גוריון, האדם שבקרוב תעקוף אותו בתור ראש הממשלה בעל הכהונה הארוכה ביותר. אתה יודע, הוא נזכר בתור האדם שייסד את המדינה, בגין בתור האדם שעשה שלום עם מצרים", אמר קיציס בזמן שנתניהו נשען קדימה בכיסאו. "איך אתה חושב שאנשים יזכרו את ראשות הממשלה שלך?"

לפני שנתניהו הצליח לספק תשובה, אידלמן, בדמותו, התערב עם תשובה משלו.

"למה אתה מתכוון, איך יזכרו אותי? חבר'ה, השטוחים הופיעו בזמן שאני הייתי ראש ממשלה", הוא עקץ, בהתייחסות לבייגלה שהושק במהלך כהונתו של נתניהו.

"למה אתה מתכוון, איך יזכרו אותי? חבר'ה, השטוחים הופיעו בזמן שאני הייתי ראש ממשלה", עקץ מריאנו אידלמן, בהתייחסות לבייגלה שהושק במהלך כהונתו של נתניהו

"מה אתה אומר, אדוני ראש הממשלה?" קיציס לחץ על נתניהו המצחקק. "איך אתה חושב שאנשים יזכרו את ראשות הממשלה שלך?"

"בתור המגן על הביטחון של ישראל", נתניהו אמר בהחלטיות לאחר פאוזה דרמטית ומתוכננת.

מגן או איום?

כבנו של היסטוריון, נתניהו נוהג להתייחס לעצמו ולתפקידו במונחים היסטוריים.

הוא שוזר בנאומיו התייחסויות להיסטוריה היהודית, סיפורים על גבורה יהודית ואזהרות על האויבים המרושעים האורבים מסביב לכל פינה. המטרה המרכזית של מתקפותיו, איראן, משווה לרוב לאויבים תנ"כיים ואפילו לנאצים.

אך 6 שנים לאחר ההופעה ב"ארץ נהדרת", ולאחר שנכנס לספרי כמי שעקף את דוד בן גוריון כראש הממשלה עם הכהונה הארוכה ביותר, השאלה על מורשתו נותרה מפוצלת כמו שתי התשובות שניתנו על ידי שני הנתניהו-ים בתכנית.

עבור חלק הוא לא רק המגן של ישראל אלא המושיע והגואל, והאדם היחיד שיכול ככל הנראה למלא את התפקיד. עבור אחרים, ה"שטוחים" עשויים להיות הדבר הטוב ביותר שהם יכולים לציין באשר ל-4,876 הימים המצטברים שלו בתפקיד.

ועל רקע מה שהיה נראה כמו ניצחון בבחירות באפריל, שהפך לכישלון לאחר שלא הצליח ליצור קואליציה ובחר לעבור לבחירות חדשות במקום זאת, במקביל לאיום אפשרי של האשמות בשחיתות בשלושה סעיפים פליליים נגדו, חלק טוענים כי נתניהו מסכן מורשת חיובית בהידבקות לעמדת הכוח בכל מחיר.

אפילו כאשר הכהונה שלו הופכת להיות ארוכה יותר משל "אבי האומה", התהום בין שני הצדדים של הוויכוח רק הולכת ונפערת. לאחר כל השנים האלו, יש פחות קונצנזוס באשר לשאלה האם נתניהו טוב למדינה, כמעט בכל תחום בו הריאל-פוליטיקה הישראלית וההיבטים הגיאופוליטיים הבינלאומיים.

הוא ביצע דמוניזציה פופוליסטית של יריביו הפוליטיים ושל ערביי ישראל, בזבז הזדמנויות להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, ושם את השאיפות האישיות שלו מעל טובת ישראל

תומכי נתניהו את מה שהם רואים כניהול היעיל שלו של מדינה קטנה ולמודת קרבות באזור עוין, שורה של פריצות דרך דיפלומטיות והכלכלה הצומחת.

מבקריו הרבים אומרים שהוא ביצע דמוניזציה פופוליסטית של יריביו הפוליטיים ושל ערביי ישראל, בזבז הזדמנויות להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, ושם לעתים קרובות מידי את השאיפות האישיות שלו מעל טובתה של ישראל, ושכעת הוא עומד בפני כתיבה מחדש של חוקי הדמוקרטיה כדי לחלץ עצמו מתביעה.

נתניהו עצמו התלונן לעתים קרובות על התדמית הציבורית המפוצלת שלו, והאשים את מזימות של "כוחות השמאל" בהובלת חוסר שביעות הרצון המדוברת.

"אני אגיד לכם מה אני רואה בתקשורת", אמר נתניהו בהרמת כוסית מסורתית לכבוד חג הפסח בבית ראש הממשלה לפני שנתיים. "היא לא משקפת את מה שהציבור מרגיש. זו תעשייה של ייאוש. איפה שהם רואים אבטלה, אני רואה תעסוקה מלאה. איפה שהם רואים כלכלה בחורבות, אני רואה כלכלה משגשגת. איפה שהם רואים פקקים, אני רואה מחלפים, רכבות וגשרים. איפה שהם רואים מדינה מתפוררת הקרובה לקריסה, אני רואה את ישראל בתור כוח גלובלי עולה".

זה אולי הגורל הבלתי נמנע של כל המנהיגים המשרתים זמן רב: ככל שהם צוברים כוח לאחר שנים בפסגה, אי שביעות רצון גוברת בקרב קהלים גדולים מהציבור מונעת מהם את השגת הסטטוס האגדי שאין חולקים עליו.

באופן אירוני, הריאיון ב"ארץ נהדרת" שודר כשנתניהו היה בדרך לבריטניה להשתתף בהלוויית ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר.

בתור ראש הממשלה ששירתה הכי הרבה זמן בבריטניה במאה ה-20, תאצ'ר הצהירה לאחר הניצחון השלישי שלה בבחירות ב-1987 כי היא קיוותה "להמשיך עוד ועוד" כמנהיגת בריטניה. אבל היא איבדה את ההנהגה למפלגה השמרנית בסוף 1990, ולכן לא הצליחה להגיע לכהונה רביעית בתור ראש ממשלה.

אך תחת נתניהו, הן צבירת הכוח והן החלוקה של הסנטימנט בנוגע להנהגה שלו, מרגישים חדים במיוחד, ואינטנסיביים בימינו לעומת תקופות קודמות – אפילו בהינתן הניצחון הראשון של לנתניהו בבחירות, ב-1996, מספר חודשים לאחר מותו של ראש הממשלה יצחק רבין מידיו של מתנקש יהודי.

בנימין ושרה נתניהו בטקס ההלוויה של מרגרט תאצ'ר, 2013 (צילום: AP Photo/Christopher Furlong, Pool)
בנימין ושרה נתניהו בטקס ההלוויה של מרגרט תאצ'ר, 2013 (צילום: AP Photo/Christopher Furlong, Pool)

מרכז הסמכות

שלא כמו 1996, משרד ראש הממשלה מתמודד כעת עם בעיות משמעותיות של דיפלומטיה ומדיניות ביטחון, לרבות שיחות שלום עם הפלסטינים, הגרעין האיראני ומערכות היחסים עם ארצות הברית, בריטניה, צרפת וגרמניה.

נתניהו גם פועל בפתיחות, פחות או יותר, בתור המתכנן הכלכלי המוביל של ישראל, כאשר הוא נוקט בתפקיד מכריע, לדוגמה, במינוי נגיד בנק ישראל החדשה וקביעת יעדים מאקרו-כלכליים.

תחתיו נכללות גם שאלות מרכזיות של מדיניות פנים, כמו הרחבת חינוך חובה לגיל שלוש, תכניות יישוב מחדש של יישובי בדואים, ופיתוח כלכלי של אוכלוסיית הערבים, אשר היו תחת סמכותו התכנונית של ראש הממשלה.

מבחינה פוליטית, אולי בעקבות הפחד של יצירת גורם מאתגר פוטנציאלי במפלגה שלו, נתניהו מנע את צמיחתו של יורש ברור כלשהו, על ידי רוטציה בתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה והימנעות מבחירת מועדף כלשהו, אפילו בין בני בריתו.

מאז שנכנס לתפקיד ב-2009, הוא מעולם לא מינה סגן קבוע שייקח את תפקידו באופן אוטומטי כאשר הוא באופן מפתיע לא יוכל לתפקד, או שיודח מתפקידו.

מאז שנכנס לתפקיד ב-2009, בנימין נתניהו מעולם לא מינה סגן קבוע שייקח את תפקידו באופן אוטומטי כאשר הוא במפתיע לא יוכל לתפקד, או שיודח מתפקידו

במקביל, נתניהו נתפס על ידי חלק מהעם כמי שמשגשג על בסיס הטינה שהוא מעורר באמצעות שיסוי ציבורים אחד בשני. לפני הבחירות הוא קורא "גוועאלד" – אוי לישראל אם מישהו אחר ינהיג אותה שאינו אני.

חילוקי דעות משולות לבגידה- או שאתה איתו או נגדו. המבקרים והיריבים שלו ממותגים בתור "שמאלנים" – אפילו תושב ההתנחלות הניצי אביגדור ליברמן.

כתוצאה מכך, לאחר 13 שנים בכיסא, נתניהו הוא שליט נדיב בסדר גודל תנ"כי המגן על עם ישראל, או שליט רודני ומרושע הקורע את ישראל מבפנים. ואולי כך נתניהו ייזכר בסופו של דבר: בתור מנהיג מפלג של ישראל המפולגת.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 983 מילים
ליבת קמחי (צילום: מגד גוזני, באדיבות ״הארץ״)
מגד גוזני, באדיבות ״הארץ״

טור פרידה החמלה של ליבת

"אני כבר לא אהיה כאן", צחקקה הפעילה החברתית ליבת קמחי כשניסיתי לתאם איתה פגישה ● לפני שבוע הלכה לעולמה, אחרי שנים של התמודדות בלתי פוסקת עם הכאב האדיר שגורמת מחלת אהרלס דנלוס ● היא לא צעקה ולא בכתה, היא ידעה בדיוק איך יבוא הסוף

"האם עלינו לקבל את הכאב ולהשתכנע שלא כואב, או שהכאב טוב ומשמח? לא. להשלים עם הכאב משמעו לקבל את הכאב בכל כאבו ולקבל את עצמנו, כפי שאנו: פגיעים, חסרי אונים, ארעיים, חומלים כלפי עצמנו והזולת.

״כשאנו מקבלים את המציאות, אין זו הרמת ידיים. קבלה אינה חשיבה שלילית שתחליש אותנו. להיפך. זהו בוחן מציאות תקף, מפוכח וחומל כלפי עצמנו. דווקא באובדן השליטה על נסיבות חיינו יש אפשרות להתפכחות גדולה, כי מעולם לא היתה לנו שליטה עליהן מלכתחילה".

את המילים האלה כתבה הנזירה הבודהיסטית טובטן צ'וקי, או כמו שאני הכרתי אותה: ליבת קמחי. ואלוהים אדירים, כמה כאב לה. שנותיה האחרונות של קמחי היו התמודדות בלתי פוסקת עם הכאב האדיר שגורמת מחלת אהרלס דנלוס, שלקחה את קמחי למחוזות בלתי נסבלים של סבל וחמלה, עד לסיום חייה ביום חמישי האחרון.

מה הוביל ישראלית רגישה וחכמה, שעבדה כדיילת וחלמה ללמוד רפואה ופסיכולוגיה, להפוך להיות הנזירה הבודהיסטית הישראלית הראשונה? זה כנראה סיפור מרתק, אבל נעסוק בו בהזדמנות אחרת, כי מה שחשוב הפעם הוא הדרך שבה חייה של קמחי הסתיימו ומה היא רצתה שיקרה אחר כך.

היא לא צעקה ולא בכתה, היא ידעה בדיוק איך עומד להיראות הסוף ובכל זאת אני התעקשתי להדחיק. בכל פעם שדיברתי איתה על פעולות עתידיות שנבצע כדי לממש את התכניות שלה להקמת מתחם מגורים חדשני לאנשים עם מוגבלות, היא הזכירה לי שהעתיד לא שייך לה.

"אני כבר לא אהיה כאן", היא צחקקה שוב ושוב כשניסיתי לתאם עוד פגישה לעוד כמה שבועות, אחרי שנבחן את התכניות שכתבה עם שותפה ל"העמותה לדיור מושלם", דוד מנצור. שלושה ימים לפני שהשתחררה סופית מהכאב ומהבלי העולם הזה, הבאתי אליה את בני כדי שתבחן אם יש לו סימפטומים דומים לאלה שלה היו כשאובחנה כחולה באהרלס דנלוס. לא הבנתי שהוא האדם האחרון שעיניה החכמות יסרקו.

ליבת קמחי (צילום: מגד גוזני, באדיבות ״הארץ״)
ליבת קמחי (צילום: מגד גוזני, באדיבות ״הארץ״)

"הטעות הגדולה ביותר של האדם היא להאמין שיש לו עוד זמן", אמר בודהא. אני משתמשת במשפט הזה בהרצאות על הפיכתו של בן זוגי לנכה, אבל גם אני נפלתי בפח האשליה שלליבת יש עוד זמן, כשלא היה לה. היא, מנגד, לא חיה באשליה הזו. "יש מיילים שהיא תזמנה שיישלחו לאנשים במוצאי שבת, יומיים לאחר מותה", סיפר לי מנצור, "כי היא ידעה בדיוק מתי תמות".

אהרלס דנלוס, המחלה שחיסלה את ליבת לאורך שנים ארוכות וכואבות, היא קבוצה של תסמונות גנטיות שפוגעות ביצור הקולגן, החלבון המרכזי ברקמות החיבור של הגוף. פגיעה קשה ברקמות החיבור האלה למעשה גורמת לגוף – אין מילים מדויקות יותר – להתפרק.

יש רופאה אחת באיכילוב שמטפלת בחולי אהרלס דנלוס, אבל היא פועלת רק 3 שעות בשבוע. לפני כמה חודשים, כשרציתי לקבוע תור, גיליתי שאיאלץ לחכות לו למעלה משנה. וגם אם הייתי מצליחה לעמוד בזמן ההמתנה הממושך – למחלה הזו אין תרופה

זה לא יקרה לכל מי שמפגין תסמיני אהרלס דנלוס, שמתבטאים בגמישות יתר, פריקות איברים, מחלות עור, עצבים ועיכול. אבל חלק מ-13 התסמונות, שרובן ככולן כרוכות בכאב כרוני, יובילו לנכות ובמקרים מסויימים גם למוות.

הסיבה שכנראה רובכם לא שמעתם עד היום על המחלה היא שקשה מאוד לאבחן אותה. זמן האבחון הממוצע הוא 21 שנים, שבמהלכן יעבור החולה שלל אבחונים שגויים, שרק יוסיפו על הכאב הפיזי גם את טעמו של כאב הקיטלוג השגוי.

נשים שחלו באהרלס דנלוס נאלצו לחוות אינספור רופאים שהאשימו אותן בהיסטריה ובעיות רגשיות נוספות. "למעשה", אמרה לי ליבת, "אין בישראל באמת מושג איך לאבחן את זה. את רוצה לדעת אם הבן שלך סתם סובל מ'כאבי גדילה' או באמת חולה? סעי לקליניקה בלונדון".

בישראל אובחנו כמה מאות נשים כסובלות מהמחלה, אך ההערכה היא שזהו אבחון חסר והכמות גדולה בהרבה, כנראה מספר דו ספרתי של אלפים.

יש רופאה אחת באיכילוב שמטפלת בחולי אהרלס דנלוס, אבל היא פועלת רק 3 שעות בשבוע. לפני כמה חודשים, כשרציתי לקבוע תור, גיליתי שאיאלץ לחכות לו למעלה משנה. וגם אם הייתי מצליחה לעמוד בזמן ההמתנה הממושך – למחלה הזו אין תרופה. יש רק דרכי עיכוב או הקלה מסוימות: סוג מסוים של פיזיותרפיה, שאין כמעט איש בישראל שיודע לתרגל, והמון משככי כאבים.

ובזמן שגופה מתפרק בכאב גדול, ליבת המשיכה לחקור את עולם המוגבלות ולנסות למצוא לאנשים שבתוכו פתרונות שמשלבים את החמלה הבודהיסטית לצד גישה מאוד ישראלית-פרגמטית.

כך נולדה "העמותה לדיור מושלם".

במצגת מפורטת ומושקעת שקמחי ומנצור חלקו עם אדריכלים, יזמים, פוליטיקאים ועיתונאים הם מסבירים ראשית את הנתונים: אלפי נכים צעירים חיים כיום בישראל בבתי אבות סיעודיים לכל ימי חייהם, חלקם מסיבות סוציו-אקונומיות ולא רפואיות בלבד. הקושי שבכך כפול: נגרם נזק כבד לפרט ועלות האשפוז המוסדי גבוהה. למעשה, אשפוז מוסדי מהווה עול כלכלי על כולנו.

עלות האשפוז היא כ-25,000 שקל לחודש ואין אלטרנטיבה בנמצא. אין לאדם הנכה או הזקן אפשרות לקבל את הכסף המיועד למוסד המאשפז ולהשתמש בו באופן מושכל בעצמו, כדי לנהל את חייו בקהילה. אין לצעירים עם נכות גופנית דיור מוגן, הוסטלים או דירות נגישות. בדיור הציבורי הדירות ברובן אינן נגישות, רשימות ההמתנה ארוכות והקריטריונים לא פשוטים.

לפי חוק זכויות אנשים עם מוגבלויות מ-1998 ולפי אמנת האו"ם בנוגע לזכויות אנשים עם מוגבלויות, שישראל אישררה ב-2012, יש לכל אחד ואחת מאתנו גישה שווה לחברה, לימודים, עבודה, תחבורה, מרחב ציבורי ודיור; אך הפער בין החוק למציאות יוצר מצב אבסורדי שבו צעירים נכים שיכולים לתרום רבות לחברה אינם יכולים לשרוד בה, ואם נזכה להזדקן נהיה עלולים לאבד שלא לצורך את האוטונומיה שהיתה לנו כל חיינו".

אלפי נכים צעירים חיים כיום בישראל בבתי אבות סיעודיים לכל ימי חייהם, חלקם מסיבות סוציו-אקונומיות ולא רפואיות בלבד. הקושי שבכך כפול: נגרם נזק כבד לפרט ועלות האשפוז המוסדי גבוהה

הפתרון לפי העמותה הוא בניית מתחם מגורים יעודי לאנשים עם מוגבלות:
"אגף דירות קטנות (2.5 חדרים ומעלה) ונגישות לנכים לפי התקן ולמעלה מכך, מותאמות וברות-השגה במפרט גבוה להשקעה ושכירות ארוכת-טווח בתמחור דיפירנציאלי.

״אגף חדרי מלון ייעודיים, כולל חדרים נגישים לתיירים וצליינים נכים וזקנים, משרדים ושטחי מסחר להשכרה, מכון כושר ובריכה נגישים לשימוש הדיירים ואורחי המלון; מרכז מסחרי מגוון, אזורי בילוי, תרבות ופנאי, אולמות להרצאות, סרטים ומופעים.

״כל שוכר יוכל לנהל את חייו באוטונומיה מלאה וכבוד אדם על פי ערכיו ובחירותיו האישיים, לצרוך בו שירותים ולהיות חלק מהחברה. המקום יספק אפשרויות לדיור, עבודה ופרנסה לכל שוכר על פי כושר השתכרותו ויכולתו הגופנית, רצונו וכישוריו.

״לדיור יתווסף סל שירותי יום-יום מגוון המבוסס על פעולות היום-יום המקדמות כפי שהגדירן המוסד לביטוח הלאומי ב-2014: קניית מזון ובישול, הפעלת מכשירים בבית, אחזקת בית (כביסה וניקיון), סידורים וקניות מחוץ לבית, סידורים מוסדיים וכספיים.

אני לא מבקשת מכם לתמוך ביוזמה כי ליבת מתה וזוהי צוואתה. אני מבקשת מכם לסייע לקדם אותו כי היא חקרה היטב את הפתרונות הקיימים והגיעה להצעה הזו אחרי בדיקה יסודית. תתמכו ברעיון כי הוא נכון

״סל שירותים עשיר הכולל פעולות אלו ורבות אחרות יוצע לשוכרים בפרויקט, לעובדי המתחם ולדיירי השכונה שסביב הפרויקט בתמחור דיפרנציאלי.

״המבנה על ריבוי שימושיו קל לתנועה וידידותי למשתמשים בו. בהתחשב בקצב הזדקנות האוכלוסיה המהיר מטרתנו משולשת: חיסכון בכסף, משאבים ואנרגיה, מתן אלטרנטיבה לאישפוז המוסדי על מנת לצמצם מוגבלות אוכלוסיות אלו ומתן שירות לכלל הציבור באמצעות משיכת לקוחות למתחם עסקי תוסס, קרוב לבית, בעל שימושים מגוונים לתועלת כל הצדדים: היזם, המשקיע, הדיירים, בעלי העסקים והאורחים ודיירי השכונה שסביב הפרויקט".

התכנית אולי נשמעת אוטופית, אבל קמחי וליבת ישבו על פרטי התכנית העסקית והגיעו למסקנה שלמעשה עלויות התפעול זולות בהרבה מהאשפוז המוסדי הנהוג כיום. אם משקללים פנימה גם את הכסף שמפסידים כיום קרוביהם של אנשים עם מוגבלות, שנדרשים לטפל בהם – למעשה אנחנו מגיעים לפתרון יעיל כלכלית בהרבה מהקיים.

אני לא מבקשת מכם לתמוך ביוזמה כי ליבת מתה וזוהי צוואתה. אני מבקשת מכם לסייע לקדם אותו כי היא חקרה היטב את הפתרונות הקיימים והגיעה להצעה הזו אחרי בדיקה יסודית. תתמכו ברעיון כי הוא נכון.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 1,146 מילים
איילת שקד (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90

פרשנות שקד מציגה: באחריות, למען הטייקונים

כשרת משפטים פעלה שקד שוב ושוב למען הבנקים, חברות הביטוח, הטייקונים, תאגידי הענק והחבר אפי נוה - וסיכלה רפורמות חשובות במשק ● ומי שילם את המחיר? כל אזרחי ישראל, ימניים ושמאלנים

לא משנה אם אתם אנשי ימין או שמאל, חילוניים או דתיים, העובדה שאיילת שקד עומדת לרוץ בראש מפלגה משמעותית בבחירות הקרובות – "הימין החדש", או אפילו מפלגות הימין כולן – היא לא בהכרח בשורה משמחת עבורכם.

מאחורי הכותרות הגדולות על ימניזציה של מערכת המשפט, כשרת משפטים שקד פעלה והצליחה לסכל שוב ושוב הצעות חוק ורפורמות, שאיימו לפגוע באינטרסים של בן בריתה הגדול – יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה – והקולגות שלו. היא פעלה כך למרות שההצעות שסיכלה נהנו מקונצנזוס בכנסת.

כדי להבין עד כמה הקשר שקד-נוה היה קרוב נחזור ל-22 בנובמבר 2018, אז הצטרפה שקד כשרת המשפטים, לאפי נוה ולמקורבו בלשכה, ינון היימן, לפגישה במשרד עורכי הדין גורניצקי ושות'.

תמוה היה למצוא את שקד בפגישה משותפת עם נוה, זמן קצר אחרי שהודה כי העביר מקורבת שלו במרמה בנמל התעופה בן גוריון, ורגע לפני שפרצה לעולמנו פרשת "מין תמורת מינויים".

אפי נוה (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
אפי נוה (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

תמוה עוד יותר היה לראות את שקד במשרד המייצג את מיטב הטייקונים ותאגידי הענק במשק. רשימת הלקוחות שיוצגו על ידי המשרד ארוכה, ובין השאר נמצאים בה בנק הפועלים והבנק הבינלאומי, אסם, מנורה והפניקס, וכן חברות של האחים עופר, תשובה ושטראוס.

שקד התייצבה לצד התאגידים מול הצעת חוק שעלולה הייתה לפגוע באותם תאגידים, ופעם אחר פעם פעלה לסיכול הצעות ורפורמות שעלולות היו לפגוע באינטרסים שלהם, ולהיטיב עם הלקוחות של התאגידים האלה.

1. התנגדות לביטול עמלת פרעון מוקדם

כלכלנים ופרשנים רבים סבורים כי שוק המשכנתאות בארץ בנוי על מעין "מלכודת פיננסית": הבנקים "מפתים" את הלקוח לקחת משכנתה "זולה" בתחילת הדרך, ועם התקדמות תקופת ההלוואה, הם "מכניסים" ללווה את כל התוספות היקרות.

כשהלווה מבין את המלכודת ומבקש למחזר את המשכנתה, מסבירים המומחים, דורש ממנו הבנק לשלם עמלת פירעון מוקדם, בשווי של עד עשרות אלפי שקלים.

בכנסת היה קונצנזוס לשינוי מודל עמלת הפירעון המוקדם, אולם שקד כיו"ר ועדת השרים לחקיקה, התנגדה להעלאתה של הצעת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית

לפיכך, עמלת הפירעון המוקדם מרתיעה לקוחות מלמחזר משכנתה, מונעת פתיחת שוק מחזור משכנתאות מפותח, פוגעת בעקרונות השוק החופשי והופכת עשרות אלפי לווים ל"לקוחות שבויים" של הבנק למרבית שנות חייהם.

העמלה נוספה כחלק מחוק ישן שנועד לתת מענה למצב קיצון ששרר ב-1981, אז הריבית ירדה בחדות, אולם מאז לא בוטלה. בכנסת היה קונצנזוס סביב שינוי מודל העמלה כפי שהציע ח"כ יואב קיש, אולם שקד, כיו"ר ועדת השרים לחקיקה התנגדה להעלאת הצעת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

ההתנגדות הגיעה גם אחרי שהחוק שונה כך שהבנקים לא יפסידו בגינו (אבל גם לא ירוויחו ממנו כפי שקורה היום). אחרי פיזור הכנסת התנגדה שקד להעברת ההצעה בוועדת ההסכמות, וכתוצאה מכך ההצעה נגנזה סופית.

פורסם על ידי ‏‎Moriel Matalon‎‏ ב- יום שישי, 23 בנובמבר 2018

2. פגיעה בחוק הריכוזיות

חוק זה קבע שהפירמידות העסקיות שמניותיהן או אגרות החוב שלהן נסחרות בבורסה – יצומצמו לשלוש שכבות בלבד כדי למנוע מצבים של מינוף מוגזם, סיכון ציבור המשקיעים ועוד.

אדוארדו אלשטיין (צילום: Flash90)
אדוארדו אלשטיין (צילום: Flash90)

ב-2017 הודיעה חברת אי.די.בי שמיוצגת על ידי גורניצקי ושות', שלא תוכל לעמוד בתנאי החוק. פירמידת אי.די.בי כללה 4 שכבות, כשהשכבה הרביעית והאחרונה הייתה חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש).

אי.די.בי הודיעה לרשות ניירות ערך כי אין באפשרותה לצמצם את השכבה הרביעית וניצלה פרצה בחוק: היא ביקשה למכור את מניותיה בדסק"ש לחברה פרטית חדשה, שמי ששולט בה הוא לא אחר מאשר בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין.

למרות הלחצים שהופעלו על שקד, היא סרבה לתקן את חוק הפירמידות העסקיות באופן שימנע מאי.די.בי לבצע את הקומבינה. בתגובה פנתה יו"ר מרצ דאז, זהבה גלאון, לשקד ואמרה: "אישורך את מהלך האקרובטיקה הפיננסית של אי.די.בי הוא בבחינת פגיעה אנושה בחוק הריכוזיות".

סימון מוצרי מזון מזיקים. שקד עיכבה את הרפורמה (צילום: Nati Shohat/Flash 90)
סימון מוצרי מזון מזיקים. שקד עיכבה את הרפורמה (צילום: Nati Shohat/Flash 90)

3. דחיית יישום החוק לסימון מזון מזיק

בשלהי 2017, נחקקה רפורמת סימון מוצרי מזון מזיקים במדבקות אדומות, שנועדה להזהיר את הציבור מפני מזונות שעלולים להזיק לבריאותו.

למרות שהרפורמה אושרה בסוף 2017 – מהלך שהיה אמור להיטיב עם בריאותם של עשרות אלפי אנשים מדי שנה – היא תצא לפועל בסוף רק בינואר 2020.

חוק שהעבירה שקד, סינדל אפשרות להחיל מידית את רפורמת סימון מוצרי המזון המזיקים, והכל בטענה שזו עלולה לפגוע בחברות המזון. לא מן הנמנע שתאגידי המזון ינצלו את הזמן הזה כדי למסמס את החוק.

חלק מתאגידי המזון הגדולים יוצגו בשנים האחרונות על ידי גורניצקי ושות'.

4. הטלת קשיים על הקמת מוסד בוררות מול חברות הביטוח

מוסד בוררות מול חברות הביטוח נועד למנוע מהחברות לגרור את המבוטחים לדיונים יקרים, מתישים, ארוכים ומשפילים בבתי משפט, במקום לתת להם את הכספים המגיעים להם על פי תנאי הפוליסה.

דורית סלינגר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
דורית סלינגר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מדובר בחוק שדחפה הממונה על שוק ההון דורית סלינגר. בעקבות החוק השפיל בן בריתה של שקד, אפי נוה (המייצג בעצמו את מנורה), את סלינגר בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת, וכינה אותה "המפקחת על הביטוח הגרועה מאז ומעולם".

למרות שפורמלית שקד תמכה בהצעה, מאחורי הקלעים היא פעלה לסרס אותו, כפי שנחשף ב"כלכליסט". יוזמת הבוררות מוסמסה לבסוף, ושקד מיהרה להביע תמיכה בהצעת חוק של חברת הכנסת נורית קורן, המקצצת באופן דרמטי מסמכויותיה של סלינגר.

5. סירוס סמכויותיה של ועדת פישמן

יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר, איתן כבל, סיפר ל"זמן ישראל" על לחצים שהפעילה שקד במטרה לצמצם את כוחה של ועדת פישמן, שבאה לחקור את הכשלים בהתנהלות הבנקים ביחס ללווים הגדולים.

איתן כבל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
איתן כבל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

"הופעלו לחצים מאוד גדולים על הוועדה החקירה הפרלמנטרית. השרה לשעבר שקד נפגשה איתי פעמיים שלוש במטרה לאזן את הוועדה", אמר כבל.

לבסוף אכן סמכויות הוועדה לא הורחבו בשל התנגדות שקד, והמערכת הבנקאית יכלה להסתיר מפני הציבור מידע חיוני שיכל לחשוף מחדלים גדולים תחת הסעיף של "סודיות בנקאית".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 798 מילים

פוסטים אחרונים

אהוד ברק קורא לאיחוד בשמאל: מוכן להיות במקום העשירי

בימין החדש דורשים שמחצית מהמועמדים ברשימה משותפת עם איחוד מפלגות הימין יבואו מקרבם ● במפלגת העבודה לא יודעים את מי מתכוונת לוי-אבקסיס לשריין ● בש"ס מבטיחים להעלות את שכר המינימום באלף ש"ח ● חוטובלי נגד שקד ובנט: "שחקנים כושלים שלא עברו את אחוז החסימה"

אהוד ברק מגיב לפרסומים אודותיו במפגש עם פעילים בתל אביב (צילום: גילי יערי/פלאש90)
גילי יערי/פלאש90
אהוד ברק מגיב לפרסומים אודותיו במפגש עם פעילים בתל אביב
17:39 עריכה

בכחול לבן מנפקים סרטון חדש, ובו הם תוקפים את נתניהו שלא עומד במילתו. בניגוד להבטחתו שישאיר את תיק החינוך באחריות הליכוד, העביר ראש הממשלה את המשרד לידי איחוד מפלגות הימין.

בליכוד לא עמדו מנגד והציגו סרטון שבו יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, נראה מדבר באנגלית מהוססת, לעומת נתניהו, שלו אנגלית קולחת. במפלגת השלטון גם הדגישו את השימוש של יושב ראש יש עתיד במילה "קוננטרום (???)". בתגובה פנה לפיד לנתניהו והסביר שמשמעות המילה conundrum היא חידה או בעיה מורכבת.

עמית סגל, שהיה הראשון לפרסם את שני הסרטונים, עמד על כך שבסרטון של הליכוד אומר נתניהו: "נפעל נגדכם בעירק" – דבר שעשוי לרמוז לחלקה של ישראל במתקפה שאירעה במדינה בסוף השבוע.

16:04 עריכה

תזכורת: לפחות באופן רשמי, הסיבה לבחירות היא מחלוקת על חוק הגיוס, שהביאה את ישראל ביתנו שלא להצטרף לממשלה. עד שהסוגיה תבוא על פתרונה, בג"ץ נדרש לאשר את תוקפו של חוק הגיוס הנוכחי.

15:54 עריכה

המשא ומתן בין מרצ וישראל דמוקרטית: רביב דרוקר מדווח שאהוד ברק מסכים להיות משובץ במקום השני או השלישי, אבל במרצ דוחים את ההצעה. את הדברים כותב דרוקר בתשובה לשאלה של עמיתו לחדשות 13, נדב איל.

עמית סגל אמר בחדשות 12 שבמרצ מאמינים שאם יוסיפו לעמוד בסירובם, אהוד ברק ייאלץ לבסוף לפרוש – כפי שעשה בבחירות 2013 עם מפלגת העצמאות – ויפנה להם את הדרך.

15:34 עריכה

מבחוץ זה נראה כמו אוטובוס שנצבע בצבעי המפלגה, אולם הצצה פנימה – באדיבות צילום של אלעד מלכה שפרסם אריק בנדר – מציג רכב שנוסעי התחבורה הציבורית לא יכולים אלא להתקנא בו. כשהוא חמוש במשקפי דיסטנס ומתעסק בנייד, נראה יושב ראש כחול לבן בני גנץ מנותק מתמיד. מצד שני, חיבה למראה מוזהב וראוותני לא מנעה מטראמפ להיבחר, אז מי אנחנו שנשפוט.

14:54 עריכה

חוטובלי נגד שקד ובנט, לפיד נגד בן גביר. בראיון ל-ynet אמרה סגנית שר החוץ ש"נפתלי בנט ואיילת שקד הם שחקנים כושלים שלא עברו את אחוז החסימה". חוטובלי גם נדרשה לשאלת השריון של שקד בליכוד: "השריון של שקד בסקרים שלנו לא הביא מנדט אחד נוסף. יש לנו מטרה להגדיל את כוחנו ולא סתם לשריין אנשים", הבהירה.

יושב ראש יש עתיד קרא לשקד ולבנט "לא להכניס לכנסת את בן גביר שיש לו בסלון תלויה תמונה של ברוך גודשטיין, בנאדם שהרג 29 בני אדם חפים מפשע". איתמר בן גביר מעוצמה יהודית התייחס לדבריו של לפיד: "מדבר מי שמתכנן להקים ממשלה עם אחמד טיבי ואיימן עודה".

חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו תקף הן שקד ובנט והן את נתניהו – על נכונותם לשתף פעולה עם בן גביר.

13:16 עריכה

בש"ס השיקו את קמפיין הבחירות תחת הסלוגן "הכח החברתי בממשלה!". יושב ראש המפלגה, אריה דרעי, אמר שש"ס תמליץ לנשיא גם הפעם על נתניהו. שר הפנים הבטיח שבקדנציה הבאה יועלה שכר המינימום באלף ש"ח.

דרעי התייחס גם לכך שמפלגתו של משה כחלון לא מתמודדת בבחירות הללו כרשימה עצמאית: "״כולנו לא רצה לבחירות הבאות ולכן כל הנטל והאחריות החברתית נופלת על כתפיי שס. המפלגה החברתית היחידה בצד הימני של המפה״.

12:47 עריכה

לפי דיווח של יקי אדמקר ב"וואלה! ניוז", בימין החדש דורשים, במסגרת המשא ומתן עם איחוד מפלגות הימין, שהרשימה המשותפת תורכב לסירוגין מנציגים של מפלגתם של שקד ובנט לצד נציגים של רשימתם של פרץ וסמוטריץ'. הרשימה המאוחדת, לפי המתווה המוצע, תיבנה בשיטת הריצ'רץ' – נציג של הימין החדש, אחריו נציג של איחוד מפלגות הימין וחוזר חלילה. משמעות הדרישה היא שוויון בין נציגי שתי הרשימות, תוך יתרון לימין החדש, שנציגתו, איילת שקד, תעמוד בראש הרשימה. עוד דורשים בימין החדש שאחרי הבחירות יתקיים משא ומתן קואליציוני משותף.

כשנשאלה על ההתנגדות של נתניהו לכך שתוצב בראש רשימה מאוחדת של הימין, השיבה שקד ש"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, מי שיקבע בעניין הזה זה הציבור".

באיחוד מפלגות הימין אומרים שהדרישות "גבוהות מדי". בשבוע הבא יידרשו המפלגות למסור את רשימותיהן לוועדת הבחירות המרכזית.

12:32 עריכה

אתמול אישרה הנהלת מפלגת העבודה את ההסכם לריצה משותפת עם גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס, וביום רביעי צפויה ועידת המפלגה להצביע על כך. במסגרת ההסכם לוי-אבקסיס תוצב במקום השני ותקבע את זהותם של המתמודדים במקומות 7, 10, 14, 17 ו-20. אולם עתה, מציין הכתב הפוליטי של "מעריב" אריק בנדר, כי בעבודה שוררת מבוכה ולאיש אין מושג את מי תשריין לוי-אבקסיס.

בבחירות האחרונות רצו לצד לוי-אבקסיס ברשימת גשר חגי רזניק, שכיהן כמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, ודדי פרלמוטר, שהיה בכיר בענקית השבבים אינטל. פרופסור יפעת ביטון, שגם כן רצה לכנסת העשרים ואחת ברשימת גשר, הצטרפה בחודש שעבר למפלגתו של אהוד ברק, ישראל דמוקרטית.

12:07 עריכה

"אין לי בעיה להיות במקום ה-10", כתב יושב ראש ישראל דמוקרטית, אהוד ברק – זאת כדי לנצח בבחירות. "זו לא העת להיפרד. זו העת להתאחד", הבהיר.

מוסי רז, מס' 4 ברשימת מרצ לכנסת, תוהה אם אכן "יש פרטנר".

11:55 עריכה

ועדת הכספים של הכנסת אישרה תוספת של 34 מיליון ש"ח לתקציב של ועדת הבחירות המרכזית. בוועדת הבחירות המרכזית הסבירו שלסמיכות של שתי מערכות הבחירות יש השלכות תקציביות.

11:43 עריכה

יש לי חבר שקוראים לו בנימין: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירך את ראש הממשלה נתניהו, ש"נעשה לראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בהיסטוריה של ישראל". בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "תחת הנהגתך הפכה ישראל לכוח מוביל ולכלכלה ברמה בינלאומית". נתניהו הודה לטראמפ. "לכבוד הוא לי לעבוד איתך", כתב.

במרץ האחרון הכיר טראמפ בריבונות ישראל ברמת הגולן זמן קצר לפני הבחירות לכנסת. הצעד סייע לנתניהו להציג את קשריו ההדוקים עם הנשיא האמריקאי ככאלה שתורמים לישראל.

11:33 עריכה

נתניהו נגד פרסום תמלילי שיחותיו עם מוזס. ראש הממשלה הגיב לעתירה, שבה התבקש לחשוף את תמלילי השיחות שקיים עם בעלי "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, וטען כי זהו "מחזור של עתירה אחרת שנדחתה על הסף שהוגשה על ידי אותם עותרים ממש" – כך פורסם ב"גלובס".

עורכי הדין שחר בן מאיר ויובל יועז הגישו בעבר עתירה, שבה ביקשו לחשוף את תוכן השיחות בין נתניהו ומוזס, אולם אז דחה בג"ץ את הפנייה בטענה שיש לאפשר למשטרה ולפרקליטות להשלים את עבודתם. לאור שינוי הנסיבות – החקירה הסתיימה והוחלט להעמיד לדין את נתניהו ומוזס בכפוף לשימוע – הגישו בן מאיר ויועז העתירה בשנית.

כמו נתניהו, גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד לפרסום המידע, שעלול לפגוע בהליך הפלילי. ראש הממשלה הוסיף כי "תקופת הבחירות מחייבת את בית המשפט הנכבד לנקוט משנה זהירות".

עם או בלי קשר, תהה יאיר נתניהו למה קידמה איילת שקד את חוק ישראל היום, ששירת את בעלי "ידיעות אחרונות".

10:44 עריכה

יושבת ראש הימין החדש, איילת שקד, התקשרה ליושב ראש הבית היהודי, רפי פרץ, והשניים דנו באפשרות של ריצה משותפת בבחירות. שקד ופרץ קבעו להיפגש בימים הקרובים.

10:01 עריכה

התרעמויות בגוש שמאל לאחר האיחוד בין פרץ ולוי אבקסיס. עלי סלאלחה פנה למפלגתו של אהוד ברק במטרה להצטרף אליו

07:37 עריכה

רון קובי: "מי שלא רצה אותי כשראש עיריית טבריה, יקבל אותי כשר הפנים הבא"

07:35 עריכה

על רקע הדיווחים על כך שסתיו שפיר מאיימת לעזוב את מפלגת העבודה, ח"כ אמרה הבוקר: "מפלגת העבודה היא המפלגה שלי. אני לא רוצה לעזוב. מבחינתי, המפלגה החשובה, אבל המדינה במקום הראשון. עוד קדנציה של נתניהו היא סכנה למדינת ישראל, ואני אעשה הכל כדי למנוע את זה".

על האיחוד עם גשר בראשות אורלי לוי, אמרה שפיר הבוקר בגלצ: החיבור עם אורלי לוי הוא חיבור חשוב, אבל הוא לא מספיק. יש לנו אחריות. אני מפעילה את הכח שלי כדי לשכנע את עמיר. החיבור זה שיביא את ההצלחה הכי גדולה, הוא לחבר את 3 המפלגות ביחד".

07:30 עריכה

עו"ד איתמר בן גביר מעצמה יהודית, בבוקר טוב ישראל בגל"צ, על איחוד מפלגות הימין: "קצת פחות אגו, קצת יותר חיבורים והכל יהיה בסדר"

"אני חושב שחיבר זה דבר טוב. אם הפועל ומכבי יכולים ביחד להביא אליפות, אז גם אנחנו – רפי, איילת, ובצלאל – יכולים להיות ביחד. עצמה יהודית חייבת להיות בכנסת, אנחנו מוכנים לוויתורים ואנחנו לא מבקשים שרים ראשות".

בעניין איילת שקד וההתנגדות לשריין לה את המקום הראשון של איחוד מפלגות הימין: "אני מעריך אותה מאוד. נפגשנו בשבועות האחרונים לא פעם ולא פעמיים. אני בעד מי שמסוגל להביא את החיבור ומי שמסוגל להצליח לחבר בין כל המפלגות".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

לא נתניהו - לא מפטרים

 (צילום: amos ben gershom - laam)
amos ben gershom - laam

1

בחודש מרס 2015 הושבעה הכנסת ה-20 לכהונה עד נובמבר 2019.

2

בסוף 2018, הבין החשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים במספר תיקים, שעם כל חוסר הכבוד למנדלבליט על שבירת שיאי מריחה, עומדת להתפרסם החלטת הפרקליטות והיועמ"ש להעמידו לדין, כולל פרסום החשדות החמורים שיהיו הבסיס לכתבי האישום.

3

לאור הנ"ל, רץ החשוד העיקרי והקדים את הבחירות לכנסת מנובמבר 2019 לאפריל! כן, ראש ממשלה מכהן מקצץ לעצמו את הקדנציה ושולל מעצמו שבעה חודשי שילטון ללא בחירות!

וכל זה אך ורק כדי לעצור את הודעת היועמ"ש ולמנוע פרסום כתב החשדות החמורים ותמצית הראיות הרבות המבססות את החשדות. בקואליציית השחיתות כולם צייתו לשליט ואף אחד לא שאל למה מקצרים לעצמם שבעה חודשים בשילטון.

4

בחבורה הסובבת את החשוד לא נמצא, כרגיל, אפילו אחד שישאל, יערער, שלא לדבר על להתנגד – למהלכי החשוד, שנועדו אך ורק לנסיון המשך המלטות מהדין. קואליציה שלמה של משת"פי שחיתות שיתפה איתו פעולה, אפילו במחיר קיצור כהונת עצמם בכנסת ובממשלה בשבעה חודשים ויציאה למערכת בחירות, אך ורק לטובת האינטרס המושחת של השליט.

5

מיד עם ההחלטה על הבחירות זעק החשוד שלא יעלה על הדעת להגיש נגדו כתבי אישום בדיוק בזמן בחירות (שהיו אמורות להיות רק בנובמבר 2019)! ואפילו לא לקיים את השלב המקדים של שימוע. יש לדחות הכל!

היועמ"ש הידידותי מאוד לחשוד שמינה אותו, הסכים מיד להסתיר מהציבור את פירוט ממצאי החקירות עד אחרי הבחירות (לפחות) ובכך לסייע לחשוד להמשיך להונות את הציבור כאילו "אין כלום". להחלטת ההסתרה הזאת של ערימות הכלום בידי היועמ"ש, היתה השפעה על מערכת הבחירות, כפי שרצה החשוד.

6

מיד לאחר הבחירות, החשוד החל בתרגילי מילוט חדשים, בצורת אי לקיחת חומרי החקירה כדי להתכונן כביכול לשימוע (אפילו כאשר החומרים נשלחו לפרקליטיו עם שליחים), והכל כדי לדחות שוב את השלב הבא בדרך לכתבי האישום ולמשפט, השימוע.

7

כשהבין החשוד שהבריחה מהחומרים לא תסייע לו לברוח לנצח, הורה לפרקליטו לקבל את החומר ומיד אחר כך, ביקש לדחות את מועד השימוע בעוד… שנה! הנימוק: יקח לפחות שנה שלמה לעבור על ערימות ארגזים מלאים ב… כלום!

8

היועמ"ש דחה את השימוע שוב במספר חודשים, עד לאוקטובר 2019.
יש לציין שלא בטוח בכלל שהחשוד יממש את זכותו לשימוע, מסיבות שנות שאינן מטיבות עם חשודים במקרים מעין אלה (ראו אולמרט והויתור על שימוע, באמצעות עו"ד נבות תל צור שגם ייצג את החשוד הנוכחי).

9

אל תופתעו אם החשוד יודיע על ויתור על שימוע רק ברגע האחרון, אבל בינתיים, השימוע הוא תירוץ טוב לדחיות ועוד דחיות. מה בוער בדרך האפשרית למעשיהו?

10

היועמ"ש נעתר גם לבקשות החשוד לא לפרסם פרטי ממצאים ועדויות על החשדות עד אחרי הבחירות באפריל, ולא ברור מדוע ממשיך להסתיר אותם מעיני הציבור גם אחריהן (מעבר לנאמר בקווים כלליים ב'כתב החשדות').

11

חשוב לדעת ולא להתבלבל: העובדה שלגוש תומכי החשוד היו רק 60 ח"כים בסופו של דבר אינה הסיבה להליכה לבחירות נוספות באוקטובר. זאת לא הפעם הראשונה שלמועמד להרכיב ממשלה יש 60 תומכים אבל אין 61. מקרה כזה היה כאשר פרס בראשות 'המערך' (עם 44 מנדטים ) גבר על שמיר בראשות 'הליכוד' (41 מנדטים) אבל היו לו רק 60 תומכים בכנסת. מה קרה אז? ממשלה 'עבודה' – 'ליכוד' (ועוד מפלגות).

מאז, היו מקרים נוספים של ממשלות עם שתי המפלגות הגדולות, המכונות ממשלות "אחדות".

12

גם הפעם, יכלה לקום ממשלה על בסיס 'ליכוד' – 'כחול לבן' (ומפלגות נוספות) עם קואליציה גדולה במיוחד. אז מדוע לא ניתן? כי הפעם מרכיב הממשלה הוא חשוד עתיר תיקים פליליים שמפלגות האופוזיציה הבטיחו – כראוי – לא להצטרף לממשלתו רגע לפני הגשת כתבי אישום. הפסילה המוצדקת היא אישית, לא מפלגתית.

בגלל זה החשוד לא יכל לפתות את גבאי והעבודה אפילו עם ארבעה תיקים (למפלגה עם 6 מנדטים בלבד!) כולל האוצר, ראשות ועדות, ביטול חוקים מחסלי דמוקרטיה ועוד, ולהרכיב בקלות קואליציה, עם או בלי 'ישראל ביתנו'. כי בתור חשוד/נאשם נמלט, הוא פסול. כך הבטיחו במפלגות האופוזיציה לבוחריהם וקיימו. אפילו עריק/ה אחד/ת בודד/ת לא הצליח החשוד ללקט ממפלגות האופוזיציה למרות כל המאמצים והפיתויים.

לו היו מתקבלות תוצאות זהות כאשר בראש הליכוד עומד לא חשוד ולא נאשם, היתה קמה בקלות ממשלה תוך זמן קצר, עם תמיכה גדולה מאוד בכנסת.
אך מאחר ומרכיב הקואליציה פסול בצדק על ידי כמחצית הכנסת, היכולת להרכיב ממשלה היתה מוגבלת ביותר, וזאת התוצאה.

13

במהלך המו"מ להרכבת הממשלה, החשוד דרש מכל השותפות לתמוך בשינוי חוקים ושיריון חסינותו כדי להימלט סופית מלתת את הדין ומלהוכיח בבית משפט שלא היה כלום. בדיוק מה שהבטיח יום קודם מול כל האומה שלא יעלה על הדעת שיעשה.

14

הנ"ל חברות וחברים, הן הסיבות לכך שב-2019 אזרחי ישראל הולכים לשתי מערכות בחירות מיותרות לחלוטין תוך זמן קצר. לא אחת, שתיים! שליט מושחת שעומד בראש מפלגת משת"פים מפוחדים עד אימה ודממה, חסרי עקרונות וגבולות לחלוטין, וכך גם שאר מפלגות החבורה, "השותפות הטבעיות".

הוכח שוב שמדינת ישראל נשלטת מזה זמן רב על ידי חבורת עלי ביבי ושישים שודדים, פלוס מינוס. על הפלוס או המינוס הזה כל טירוף המערכות כולו. כי באמצעותו זומם החשוד לסלול את המשך דרך המילוט מהדין.

15

בשולי הדברים: המציאות משתנה ללא הפסקה – בכל תחומי החיים והקיום – וכך גם המושגים. המשמעות המעודכנת של המונח שמאלן בישראל 2019 היא: מי שמעז להמרות את פי השליט הנמלט מהחוק. כך הגיעו לקטיגוריה הזאת מרידור, ריבלין, כל הרמטכ"לים, רוב ראשי מערכות הביטחון בעבר ובהווה, ורבים אחרים שלא נשבעו אמוני חסינות לשליט.

אז לא משנה מה דעותיכם ועמדותיכם בשום עניין, אם אתם לא תומכים מושבעים, נרצעים ומשותקים עדי עד של הנמלט, אתם שמאלנים. ראו הוזהרתם.

16

תזכורת: כאשר ראש ממשלה לא נקרא ב. נתניהו אלא א. אולמרט למשל, לא מחכים עד להרשעתו החלוטה בבית המשפט העליון כדי להדיחו.
גם לא מחכים להרשעה בערכה נמוכה יותר כדי להדיח אותו
גם לא לתחילת משפטו
ולא להודעה על הגשת כתב/י אישום נגדו
גם לא לשימוע
גם לא להחלטת היועמ"ש והפרקליטות על כתב חשדות
גם לא לפרסום מסקנות המשטרה
ואפילו לא לסיום חקירת המשטרה.

כאשר לראש הממשלה החשוד לא קוראים ב. נתניהו, מאלצים אותו להתפטר – באופוזיציה ובקואליציה – כבר בתחילת החקירות נגדו. לפחות, כך היה פעם. זכרו את הימים הרחוקים ההם, וספרו יום אחד לילדכם שכך היתה נראית מדינת ישראל לפני נתניהו. אם הטירוף יימשך עוד, לא בטוח שיאמינו לכם.

דתל"ש חילוני, ארגנטינאי טבעוני ומערער סידרתי על הסדר הקיים מתוך אמונה מפוקפקת באפשרות להשאיר אחרינו פחות בלגאן ממה שמצאנו כשהגענו. מחבר הספר 'בועה בקרקעית הים', גרוש ואב לשני בנים

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 944 מילים
גיא זהר גיא זהר
יום ב׳, 22/07 עודכן לפני שעתיים עריכה

 

שנה וחצי לקח לפרקליטות לסגור תיק שעסק בחשד שהופרך מיד

 (צילום: iStock- greenleaf123)
iStock- greenleaf123

1

סוכן ביטוח נחשד בהונאת לקוח בסכום של 1000 שקלים. חברת הביטוח מתלוננת במשטרת ישראל. הסוכן נחקר תחת אזהרה. הוא כופר בחשד. המשטרה גובה את עדות הלקוח. ואז עורכת ביניהם עימות: גרסת הלקוח קורסת. הוא חוזר בו ומבהיר שמדובר בטעות. שמעולם לא שילם 1000 שקלים נוספים לסוכן הביטוח. שאין שום טעם להמשיך בחקירה.

2

עכשיו צריך לגנוז את התיק, לא? להבהיר לסוכן משולל העבר הפלילי, לבת זוגו הנורמטיבית (האישה הכי חנונית, הכי מסודרת, הכי אחראית והכי ישרה שהכרתי) ולילדיהם – שהכתם הוסר. שהחשד הופרך. שהתיק יישלח לתהום הנשיה. שגמרנו עם הלילות טרופי השינה. שחלאס. מספיק ודי. לא?

3

אז זהו, שלא. משטרת ישראל (מדובר ביחידת חקירות הונאה מוערכת) אינה מוכנה לקחת על עצמה את הסיכון העצום שבהחלטת גניזת תיק מופרך שמתמקד ב-1000 שקלים (אלף שקלים) שמתברר שכלל לא נגנבו. היא מחליטה להעביר את התיק לפרקליטות המחוז. מה רע? הגוף שמופקד על ההחלטה הסופית אם לגנוז תיקי מרמה או שמא להגיש בעטיים כתבי אישום בבית המשפט. גוף חשוב ומוערך (חרף כל הביקורת) שמופקד על האיזון הרגיש שבין האינטרס הציבורי שטמון בלוחמה בפשע לבין חובת השמירה על זכויות החשוד והנאשם.

4

וכאן זה אמור להסתיים. תיק קל. פשוט. רזה מאד. בקושי כמה דפים. הודעת חשוד. הודעת מתלונן מפי נציג חברת הביטוח. הודעת הלקוח שנטען תחילה כי נגבו ממנו 1000 השקלים שלא כחוק. אולי איזה מזכר או שניים שניסח החוקר. ותוכן העימות בין החשוד ללקוח שבמהלכו הופרך החשד מכל וכל.

5

אז לא. כאן זה לא הסתיים. כאן זה רק החל. פרקליטות המחוז קיבלה לידיה את התיק הקטנטן לפני פסח 2018. שלחתי אליה מספר מכתבים מנומקים שטמנו בחובם שורה תחתונה פשוטה: אנא מכם, גינזו את התיק. תחסכו מעצמכם עבודה מיותרת. תחסכו מסוכן הביטוח ומשפחתו מתח עצום, לילות טרופי שינה, מריבות חסרות תוחלת בין הסוכן לאשתו, חודשים של המתנה, תקופה ארוכה של חוסר ודאות, חרדה מפני אי חידוש רישיון סוכן הביטוח, והוצאות מיותרות. הם כבר הוציאו 15 אלף שקלים. שכר טרחת הסנגור. שכר טרחתי. בואו נחסוך להם הוצאות מיותרות נוספות.

6

המכתבים שלי נותרים ללא תגובה. אני מחפש אפוא את הפרקליטה באופן טלפוני. משאיר הודעות. הכי מנומסות. הכי נעימות. מבהיר שאני מודע לעומס העצום. מטעים שברור לי שישנם סדרי עדיפויות. מדגיש שגם אני מעניק קדימות במשרדי לפרשת רצח או שוחד או מעצר דחוף על פני תיק הונאה קטנטן. אבל שב ומבקש: החשד הופרך. התיק קרס. זהו תיק זעיר שיש לסגור. בואו נגמור עם זה מהר ככל הניתן. כך מכתיב האינטרס הציבורי. כך נבטיח את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק. כך נשמור על זכויות האדם והאזרח כראוי. כך ננקה את השולחן משטויות ונתמקד בעיקר בראש נקי: לוחמה בפשיעה כלכלית רצינית.

7

כלום. נאדה. שום תגובה. רק לקראת ספטמבר אני מצליח לשוחח עם הפרקליטה. היא מבטיחה לי שבתום תקופת החגים אקבל תשובה. בתום חגי תשרי של סתיו 2018.

8

לא אלאה אתכם בהמשך. רק אציין שבתום תקופת החגים לא קיבלתי שום תשובה. אין טעם לספר על המכתבים הרבים ששלחתי מאז לפרקליטות. על ההודעות הטלפוניות התקיפות אך המנומסות. על ההבהרה שהלקוחות שלי (הסוכן ואשתו) באמת מבינים עד כמה עמוסה הפרקליטות. אבל עד כמה הם אינם ישנים בלילות. גם אין טעם לספר לכם שרק לאחר מספר חודשים קיבלתי מענה לקוני שלפיו הנושא עדייו נבחן בהתאם לסדרי העדיפויות של הפרקליטות. רגע, אבל הבטחתם מענה באוקטובר 2018, לא? ועכשיו אנחנו כבר בינואר 2019. ובאפריל 2019. וביוני 2019. יותר משנה וחצי מאז נפתחה החקירה. שנה ורבע מאז שעבר התיק הגמדי מהמשטרה לפרקליטות.

9

בימים האחרונים קיבלתי תשובה. התיק נגנז. הפרקליטה הדגישה שעל הלקוח שלי לדעת שאם תוגש נגדו תלונה נוספת, הוא עלול להסתבך. שום התנצלות על המענה המאוחר. אז בנאדם לא ישן לאורך שנה וחצי על לא עוול בכפו. וגם אשתו לא. סו וואט? למה מי מת?

10

הסוכן מאושר כמובן. אשתו בכתה מהתרגשות בשיחת הטלפון בה בישרתי לה על החדשה המשמחת. הם רוצים לקפוץ למשרדי ולהעניק לי מתנה (סיגרים?). הם חמודים. נורמטיביים. אנשים מקסימים.

11

אני מודע לעומס העצום על כתפי הפרקליטים בפרקליטות המדינה. רובם חרוצים מאין כמוהם. רציניים. משקיעים. מעמיקים. רגישים לשלטון החוק ולזכויות האדם והאזרח. עומדים בלוחות זמנים לוחצים. עובדים קשה ממני. ומבצעים מלאכת קודש. לא פחות.

12

אבל יש יותר מדי מקרים כאלה. אני מתעקש להגן על החלקים המשובחים שקיימים במשטרת ישראל ובפרקליטות המדינה. מתעקש לדבר בשבחם בתקשורת. מתעקש להציג עמדה נוקשה מול המתקפות המתלהמות על מערכות אכיפת החוק מצד החשוד מבלפור וגורמים עתירי כוח נוספים. רק לאחרונה זוכה לקוח שייצגתי: איש עסקים שנאשם במתן תרומה אסורה ליצחק הרצוג בפריימריז לראשות העבודה לפני 6 שנים. הדגשתי הן ברשת ב' והן בתקשורת הדיגיטלית והמודפסת (אתרי חדשות ועיתונים) עד כמה המשטרה לא רדפה את הלקוח שלי. עד כמה הפרקליטות לא ביקשה לחסלו פוליטית או כלכלית. עד כמה מדובר בטעות בשיקול דעת שניתן להבין. ועד כמה חשוב להימנע ממתקפות מתלהמות על משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.

13

אז כן, חובתנו להימנע ממתקפות מתלהמות. אבל חובתנו גם להתעקש על ביקורת לגיטימית. לא יכול להיות שאדם נורמטיבי ימתין שנה וחצי לגניזת תיק חקירה מופרך שקרס עם תחילת החקירה, תוך שהוא נקלע למצוקה עמוקה, לחרדה מפני שלילת רישיונו ולחוסר ודאות מעיקה מאין כמוה. וכמוהו ישנם אלפים. אולי יותר. הדבר הזה חייב להיפסק.

עו"ד דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 848 מילים

למקרה שפיספסת

אמא ניקתה בתים של עשירים ואני זרקתי את הזבל. האמת, יש הרבה זבל לזרוק

ala1
מעצרה של זהבה גולדשטיין

אבא אהרון ז״ל העריץ את שמעון פרס. אני לא זוכר אם הצביע מערך. אבא היה איש תם וישר כפי שכתוב על המצבה שלו. גם אם היית יורק עליו הוא היה מוריד את הראש והולך. וירקו עליו.

אמא צועקת "רק ביבי", ועדיין צלולה לזכור את החיים הקשים במעברה ואת תעודת ההצטיינות שקיבלה מהנשיא המנוח והנערץ עליה יצחק נבון. היא עבדה ב״אמונה״. הייתה מנקה. כילד אני זוכר שהייתי הולך איתה ומנקה את המשרדים. אמא הייתה משרתת של כולם. של סבא וסבתא, אבא, הילדים, והאנשים האלה שדיברו שפה אחרת.

כשהגיע הזמן להרשם לתיכון נסעתי עם אמא בשני אוטובוסים משכונת עזרא (היה צריך ללכת ברגל מרחק הליכה די ניכר עד לתחנת האוטובוס בשכונת התקווה. עד היום זה כך. אין גישה. מה עושים הקשישים שצריכים קופת חולים?) אל מה שהיה ויצ״ו צרפת בתכנית ל׳.

אמא זוכרת עד היום מה אמרה לה היועצת: ״ילדים מהמקום בו אתם באים – אין להם סיכוי להצליח״. אני הצלחתי. חברים לא היו לי. זה אולי מרחק 40 דקות נסיעה אבל מרחק שנות אור מבחינה סוציו-אקונומית.

יש לי אג׳נדה חברתית-מזרחית, אני בטוח שהגזענות כאן בכל מקום. היא מתחבאת, מרימה ראש, לעתים יורקת. אני זוכר כמה הייתי גאה באחותי שיחד עם חבורת אקטיביסטים מזרחים פרצו ללשכה של ציץ׳, התבצרו בתוכה, וכבלו את עצמם בשרשראות. את הלילה היא בילתה במעצר.

זו היתה קבוצת צעירים משכונת התקווה, בשם אל"ה – ״אזרחים למען התקווה״. חלקם היו סטודנטים. אחרים מדריכי חבורות רחוב שעבדו עם בני נוער. היו שם הבמאים בני תורתי ובני זאדה, אחותי זהבה גולדשטיין, מוטי לוי ואחרים. בין הפעילויות היתה קייטנה לילדי שכונת התקווה או צביעת בתים של קשישים.

נוצר קשר בין הקבוצה לפעילים מזרחים כמו ויקי שירן ויוסי שילוח, אנשי רוח ואקדמיה, והם היו נפגשים בביתו של עולה מצרפת בשם עופר ברונשטיין ומדברים על נושאים חברתיים ופוליטיים ועל חוסר השיוויון בחברה, בעיקר בשכונות ובפריפריה.

הם נפגשו עם קבוצות נוספות כמו תנועת האוהלים או פועלים מהפנתרים השחורים והיו בקשר עם פעילים חברתיים שכיום מכהנים באקדמיה כמו ד״ר אשר עידן ופרופ׳ יוסי דהן, אנשי רוח כמו המשורר ארז ביטון, והזמר שלמה בר מהברירה הטבעית.

בשנת 1981 פרצה הקבוצה ללשכתו של ראש העיר תל אביב צ'יץ'. הם קשרו את עצמם בשרשראות ומיסמרו את הדלת, כך שציץ לא יוכל לצאת. שוטרי ימ״ר פרצו למקום, עצרו את כולם באלימות ושיחררו את צ'יץ'. אחותי זהבה הייתה אז בהריון.

״ביקשנו מצ'יץ מבנה לעשות תנועת נוער לילדי שכונת התקווה או מועדון לצעירים מהשכונה", מספרת אחותי. "לא התייחסו. אז יזמנו את הפגישה עם ציץ׳. ולאחר הסירוב וחוסר ההתייחסות. נעלנו אותו במשרדו. קשרנו את עצמנו ושרנו שירי חנוכה.

כל משטרת תל אביב בראשות אלי חמו עמדו על הרגליים. הימ״ר פרצו לחדר של ציץ׳. הכו אותנו ועצרו אותנו באבו כביר. שלמה בר ויוסי שילוח שיחררו אותנו בערבות אחרי מעצר של 48 שעות. לא פתחו לאף אחד מאיתנו תיק פלילי. כיום מרבית הפעילים שהיו בקבוצה ההיא אקדמאים, חלקם עורכי דין. היינו צעירים ואידאליסטים וכמובן תמימים״.

בשנת 2012 קצת לפני שהמאניה באה לביקור. עשיתי קולות של מקים מפלגה של הומואים. פתחתי דף בפייסבוק בשם ״גאווה״, אפילו עשיתי מימון המונים (רק 2 תרמו). יום אחד התקשר אלי יועץ של רון חולדאי לענייני הומואים (חולדאי הקיף את עצמו בכאלה אחרי שאמר: ״שני הומואים מתנשקים מגעילים אותי כמו ג’וקים״).

קבענו ב״בראסרי״, קרוב לעירייה. ישב מולי אדם שדיבר בלי הפסקה. בעיקר אני זוכר שאמר: ״לא ניתן לך להיכנס מאף דלת״. נותרתי המום ממנו, מהמילים, מההתנשאות, מהרוע. נאלמתי דום. הומואית רעה! את דבריו קינח כשאמר: ״עכשיו כשאני רואה שמדובר בדלעת, נרגעתי״. אני כנראה דומה לאבא, ירקו עליי ושילמתי על הארוחה.

אני זוכר את כל הבדיחות על דוד לוי. פחות אהבתי את ההיעלבויות הפומביות והבריחה לבית שאן. בסוף גורש. אין מילה אחרת. אני די מחבב את עמיר פרץ מהרבה בחינות. הוא לעולם לא יהיה ראש ממשלה. בבחירות האחרונות הצבעתי לאורלי לוי כי האג׳נדה החברתית חשובה לי. אני לא מסכים עם העמדות הימניות שהיא מביא איתה אל מה שהיה פעם המערך.

פרץ לא יהיה ראש ממשלה. בישראל מאמינים בגנרלים ובאליטה. גם הפועל המסכן מדימונה רוצה שהאליטה תמשיך לשלוט, היא תמיד הרי שלטה. עמיר פרץ לא יהיה ראש ממשלה אבל אולי נשיא. נשיא מזרחי זה עובר. זה עבד עם נבון יעבוד עם פרץ.

שנים שלא הצבעתי למרצ. אבי בוסקילה לא הצליח במרצ. לא רצו אותו. הוא הלך עם ברק. אני לא אוהב את ברק. יש לי בעיה עם אנשים עשירים. אני סוחב איתי את הילדות של אמא מנקה בתים של עשירים. ואני זרקתי את הזבל. האמת, יש הרבה זבל לזרוק.

אפי אליסי, בן 53, בזוגיות עם יריב מזה 26 שנים, מגדל את רואי בן ה-20 ואת יאן בת ה-13. מייסד ועורך אחראי של מגזין אופנה Fashion Israel, מרצה על בריאות הנפש מטעם ״אנוש״, ״נגישות ישראל״ ובאופן פרטי.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 727 מילים
שרה נתניהו, איילת שקד, בנימין נתניהו (צילום: פלאש90)
פלאש90

שקד מסתערת על ראשות הימין, למגינת לבם של בני הזוג נתניהו

איילת שקד פרחה אתמול, בכפר המכבייה, כשעלתה לבמה כמנהיגה הבלעדית של הימין החדש ● המטרה הבאה שלה: איחוד כל מפלגות גוש הימין, בראשותה ● בבלפור יעשו הכל כדי לחסום את שקד, ומכינים מלחמת התבצרות סביב הרב רפי ● עם הלחץ שיקבל עכשיו מבנט, שקד וכל מחנה הציונות הדתית, ספק אם יעמוד בפרץ ● פרשנות

בנימין ושרה נתניהו כפו מלחמת עולם משונה על מחנה הימין, נגד כל הדעות ואולי נגד כל הסיכויים שעוד נותרו לנתניהו להרכיב ממשלה. שניהם לא רוצים ימין מאוחד, ומבקשים לראות את רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ׳ מחד, ואת נפתלי בנט ואיילת שקד מאידך, רצים בשתי מפלגות נפרדות.

הסקרים בערוצים 11 ו-12 העניקו אתמול לאיחוד כזה בימין, אילו שקד תעמוד בראשו, 13-12 מנדטים. האיחוד שווה לימין יותר מאשר ריצה בשני ראשים. אבל נתניהו בשלו. בדיונים הפנימיים בליכוד, עליהם דיווחנו שבוע שעבר בזמן ישראל, הסביר נתניהו כי הישועה תבוא לליכוד ולימין מכיסוח ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, שבינתיים רק עולה בסקרים וקרוב להכפיל את כוחו. אף אחד בצמרת הליכוד לא מסכים עם הניתוח הזה של נתניהו.

זה הזמן שלה: שלטים של הימין החדש בראשות איילת שקד, בכפר המכבייה (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
זה הזמן שלה: שלטים של הימין החדש בראשות איילת שקד, בכפר המכבייה (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

אז מה קורה כאן? נתניהו לא רוצה את שקד ואת בנט בסביבה. במערכת הבחירות הקודמת הוא יצא נגדם למלחמת חורמה והצליח לחסל אותם לגמרי. לרוע מזלו, אנחנו הולכים לבחירות חדשות – אך גם עכשיו הוא מייחל לתוצאה דומה, גם אם עשרות אלפי קולות בימין עלולים ללכת לאיבוד. כנראה שהאמוציות והשנאה המשפחתית בבלפור כלפי בנט ושקד משוללי כל היגיון. בסביבת נתניהו אפילו המציאו סיפור כאילו בנט מתחנן לקבל את תפקיד השגריר באו"ם, רק שלא יהיה באיזור.

הסיוט של נתניהו ומקורביו הוא לראות איחוד גדול (ימין חדש יחד עם הבית יהודי, האיחוד לאומי ועוצמה יהודית), ועוד לראות את שקד עומדת בראש האיחוד הזה. מעבר לאיבה העצומה לשקד ולבנט, ייתכן שמסתתר כאן גם אינטרס פוליטי. אם האיחוד המדובר גדל במספר המנדטים, הליכוד יורד. שקד נוגסת בו.

הכול מסובך כאן. הכול אישי. בינתיים, לשקד יש תכניות אחרות. לפי שעה, עושה רושם ששקד קיבלה הזדמנות נוספת והיא חוטפת אותה בשתי ידיים. גם בנט לומד מטעויות ומפנה לה את הבמה. אם בבחירות האחרונות השניים הללו לא עברו את אחוז החסימה בגלל מהלך פזיז ומכעיס, הפעם הם מחושבים הרבה יותר. מסיבת העיתונאים של השניים אמש בכפר המכבייה וההצרחה בצמרת הרשימה לא נולדו אתמול או שלשום, אלא מיד אחרי שהוחלט להקדים את הבחירות.

זז הצידה: נפתלי בנט משקיף על איילת שקד מצדי הבמה בכפר המכבייה (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
זז הצידה: נפתלי בנט משקיף על איילת שקד מצדי הבמה בכפר המכבייה (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

ההתקפלות של בנט מסמנת גם לרב פרץ את הדרך החוצה מהמקום הראשון ברשימת הבית היהודי. בעשרת הימים שנותרו עד הגשת הרשימות, פרץ יהפוך לשק החבטות של בנט ושקד – וגם של גורמים בתוך הבית היהודי בראשות סמוטריץ׳ – עד שיפנה את מקומו. התקשורת הדתית-לאומית תפעיל על פרץ לחצים כבדים משלה, מגובה בסקרים שמלמדים על פער ביכולת של שקד לעומת פרץ להביא מנדטים.

מן הצד השני יעמוד אחד, בנימין נתניהו, וינסה לשכנע את הרב פרץ כי שקד תמליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה הבאה. עד כדי כך גדולה המשטמה. גם שרה נתניהו נרתמה למשימה והזהירה את הרבנית מיכל פרץ מפני שקד ובעצם ניסתה לשכנע אותה לסכן את בעלה הרב ואת הבית היהודי ושותפיו, העלולים לרדת אל מתחת לאחוז החסימה.

הימור שלי: פרץ יחזור לימי הישיבה בעצמונה ולימי ההתנתקות ויצטרך שוב להתפנות בדרכי שלום. אין לו שום ברירה אחרת. אחרי חמישה חודשים בלבד בפוליטיקה, הוא לא ייקח את כל גורל הציונות הדתית על הראש. הולכים להפוך שם עוד דף ולרשום פרק חדש עם איילת שקד הפופולרית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 464 מילים

פנייה למנדלבליט: "יש להאיץ - ולא לעכב - את ההחלטות בתיק 3000"

פרסום ראשון כך דורשת מהיועץ התנועה לטוהר המידות, בראשות עו"ד אביה אלף ● בסוף השבוע דווח ב"כאן" כי מנדלבליט החליט לדחות את ההכרעה בשאלה האם לפתוח בחקירת "פרשת המניות" של נתניהו

בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
בנימין נתניהו

ביום שישי בערב דיווח מרדכי גילת ב"כאן 11", שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט לדחות את ההכרעה בשאלה האם לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם בפרשת המכונה "תיק המניות".

זאת, עד שתתקבל הכרעה סופית, האם להגיש נגד נתניהו כתבי אישום בשלוש הפרשות שבהן הוא כבר נחקר, המוכרות במספרי התיקים שלהם.

תיק המניות עוסק בקשרים הכלכליים של נתניהו עם בן דודו, איש העסקים האמריקאי נתן מיליקובסקי, ובקשר שבין מיליקובסקי ל"טיסנקרופ" הגרמנית.

על פי הדיווח של גילת, בידי היועמ"ש נמצאים "חומרים רגישים", שהעביר אליו מבקר המדינה, אך הוא אינו מעוניין כרגע לפתוח בחקירה מאחר ש"אינו מעוניין לפתוח חזית חדשה עם ראש הממשלה לפני הבחירות".

מהחומרים שנבחנו במשרד מבקר המדינה עלתה השאלה האם ראש הממשלה הפר את הכללים האוסרים על שרים לנהל תיק השקעות.

לטענת נתניהו, הוא קיבל אישור לחרוג מהכלל המחייב העברת התיק לנאמנות עיוורת. מבקר המדינה העביר את המסמכים ליועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, לבחינה אם האישור היה בתוקף בעת שנתניהו מכר את המניות ב־2010.

אחרי הפרסומים על מעורבותו האישית של ראש הממשלה בעסקי בן דודו, פנתה התנועה לטוהר המידות למבקר המדינה, יוסף שפירא, בדרישה שיפתח בבדיקה של תהליכי קבלת ההחלטות במשרד ראש הממשלה ובמשרד הביטחון, בכל מה שנוגע לרכישת צוללות אסטרטגיות וספינות להגנה על מתקני הגז מ"טיסנקרופ".

אחרי חליפת מכתבים ענפה, הודיע משרד מבקר המדינה, כי הוא "שקל בחיוב" את בקשת התנועה לפתוח בבדיקה מקיפה בפרשה זו, אך הוא "מנוע מלהיכנס לביקורת בנושא". למה? כי זו ההנחיה שקיבל מהיועץ המשפטי לממשלה.

מהדיווח של גילת, אפשר להבין שאחרי שהמבקר משך את ידיו מבדיקת הטענות על קשרי נתניהו-מיליקובסקי בטענה שהנושא בבדיקת היועמ"ש, החליט מנדלבליט לדחות את בדיקת הטענות לפחות עד השימוע של נתניהו בתיקיו האחרים.

נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)

הבוקר (יום א'), פנתה התנועה לטוהר המידות אל היועץ המשפטי לממשלה, והזכירה לו כי "מאז סיום חקירת המשטרה בעניין פרשת כלי השיט והעברת מלוא חומר החקירה לבחינה בפרקליטות מיסוי וכלכלה, חלפה למעלה מחצי שנה.

"לגישתנו, נוכח החשיבות הציבורית האדירה של הפרשה האמורה והשלכותיה, נכון להאיץ ולא לעכב את הליך קבלת ההחלטות בשאלה האם להגיש כתב אישום נגד החשודים, לסגור את התיקים נגד המעורבים, או להורות למשטרה על ביצוע השלמות חקירה.

אנו תקוה כי הפרסום התקשורתי אינו משקף את עמדתך. אולם ככל שהפרסום בעניין זה הינו מדויק, ולטענתנו זכות הציבור לדעת זאת באופן רשמי (לרבות אם לא נפתחה כלל בדיקה בחודשים האחרונים) הרי שלהבנתנו לא נכון להחזיק את המקל משני קצותיו.

"מצד אחד לא להשלים את החקירה ומאידך גיסא למנוע ממבקר המדינה (בניגוד לעמדת המבקר) לפתוח בבדיקה מטעמו בפרשת כלי השיט ולעסוק בתהליכי ומנגנוני קבלת החלטות ברשויות השלטון".

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)

עו"ד אביה אלף, יו"ר הוועד המנהל של התנועה לטוהר המידות, אמרה ל"זמן ישראל: "אנחנו מתכתבים עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה כבר כמעט שנה על עניינים שונים שכולם נוגעים לפרשת 3000.

"יש שלושה תיקים שקשורים לראש הממשלה ונחקרו – ויש את תיק 3000, שבצעד שלא ראיתי כדוגמתו, החליטו בינתיים לא לחקור.

"אני מקווה מאוד שאנחנו לא חווים עכשיו דז'ה וו להתנהלות יועץ משפטי אחר, בפרשת חברות הקש של אביגדור ליברמן. כתב האישום שלא הוגש".

בעקבות הדברים פנינו למשרד המשפטים, ושאלנו האם היועמ"ש אכן החליט לדחות את ההחלטה לפתוח בחקירה בעניין קשריו של נתניהו עם מיליקובסקי, עד להכרעה בתיקים האחרים, והאם היועמ"ש אכן מנע ממבקר המדינה לפתוח בדיקה מטעמו אחרי שמבקר המדינה העביר ליועמ"ש "חומרים רגישים".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתכתובות עם מבקר המדינה. כפי שנמסר בעבר, החומרים והנתונים שהתפרסמו בעקבות בקשת רה"מ למימון הגנתו המשפטית בידי מר מיליקובסקי, נלמדים במשרדנו כעת. לא נוכל להתייחס לספקולציות למיניהן כפי שפורסמו בתקשורת. אין בכך לאשר או להכחיש דבר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 538 מילים

בניגוד לטענותיה: טל גלבוע לא מונתה ליועצת רה"מ

מעקב "זמן ישראל" לאחר שנחשף כי גלבוע מועסקת בקמפיין הבחירות של הליכוד - ולא בלשכת ראש הממשלה - היא הבהירה: "באם הכל יתנהל כמתוכנן נפעל לתפקיד קבוע, אך כרגע זו 'מתנה' של ראש הממשלה הנוכחי" ● שאלת התאמתה של גלבוע לתפקיד בכיר בשירות הציבורי עלתה בעקבות פרסום תחקיר עליה ב"זמן ישראל"

טל גלבוע בהפגנה למען זכויות בעלי חיים ב-2016
טל גלבוע בהפגנה למען זכויות בעלי חיים ב-2016

טל גלבוע אינה "יועצת ראש הממשלה לענייני בעלי חיים" – כלומר, אינה עובדת מדינה – אלא מועסקת במסגרת הקמפיין של מפלגת הליכוד.

בדיאלוג בפייסבוק עם פעילים למען בעלי חיים, כתבה גלבוע: "באם הכל יתנהל כמתוכנן נפעל לתפקיד קבוע, אך כרגע זו 'מתנה' של ראש הממשלה הנוכחי".

התגובה של גלבוע מגיעה לאחר שאתמול חשף עמוד הפייסבוק "שקוף", כי בניגוד למשתמע מדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולדבריה של גלבוע עצמה – גלבוע לא מונתה ליועצת ראש הממשלה לענייני בעלי חיים מטעם לשכת ראש הממשלה.

סבב המינויים הפוליטיים במשרד רה"מ נמשך – ועכשיו גם נחשף מי משלם את המשכורות. אחרי היועצת לבעלי החיים והיועץ למגזר…

פורסם על ידי ‏שקוף – מאה ימים של שקיפות‏ ב- יום שישי, 19 ביולי 2019

במאי האחרון פורסם ב"זמן ישראל" תחקיר שכלל טענות קשות נגד גלבוע, בהן – לכאורה – שימוש בקטינים לביצוע עבירות על החוק (פריצה למשקים חקלאיים); הגשת תלונת שווא במשטרה נגד פעיל על רקע מחלוקות אידאולוגיות; גילויי אלימות; ענישה חברתית, שיימינג, נידוי והחרמה של פעילים, חלקם קטינים.

במסגרת התחקיר, פעילים שנפגעו מגלבוע סיפרו כי פנו בעקבות כך לעזרה מקצועית – בין השאר, במרכז לנפגעי כתות – וכי נגרם להם נזק ממשי ומתמשך.

בעקבות הפרסום, עלתה גם השאלה האם ראוי למנות את גלבוע לתפקיד שאליו הייתה מועמדת באותה עת: יועצת לענייני בעלי חיים של ראש הממשלה.

כאשר מערכת "זמן ישראל" הציגה את השאלה הזו לדוברות לשכת ראש הממשלה, לא הצלחנו לקבל תשובה חד-משמעית האם מינויה המובטח ל"יועצת ראש הממשלה לענייני בעל חיים" יבחן מחדש.

טל גלבוע בהתכתבות עם פעילים (צילום: צילום מסך)
טל גלבוע בהתכתבות עם פעילים (צילום: צילום מסך)

לאחר פרסום התחקיר, וכשבועיים לאחר ההכרזה על בחירות נוספות, העלה ראש הממשלה סרטון משותף עם גלבוע תחת הכותרת "טל גלבוע – ברוכה הבאה. נמשיך לעבוד יחד ונחזק את שיתוף הפעולה בינינו לטובת רווחת בעלי החיים".

גלבוע העלתה בדף הפייסבוק שלה תמונה עם ראש הממשלה וכתבה בין היתר: "אני גאה לעמוד לצד ראש הממשלה שבחר לעשות צעד אמיץ ולתת מינוי מטעם הלשכה לנושא זכויות בעלי חיים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 260 מילים
בנימין נתניהו (צילום: Kobi Gideon / GPO)
Kobi Gideon / GPO
מנאום בר-אילן ועד סיפוח:

ההישג המדיני של נתניהו הוא גלגול הבעיה למי שיבוא אחריו

בניגוד לטענות תומכיו, נתניהו לא הסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום ולא גרם לו לקרוס ● הוא רק הצליח למשוך זמן, בעוד שזרמי העומק של דעת הקהל בארה"ב הופכים יותר ויותר ביקורתיים ביחס לכיבוש הישראלי ● ובניגוד להתבטאויות הלא-אחראיות מימין, סיפוח השטחים טומן בחובו את האיום הגדול ביותר על ישראל ● פרשנות

עוד 1,785 מילים

בטח מצאו אותם רדומים לגמרי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

גם פה נשמה. גם פה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
נתי יפת מדווח מכפר המכבייה

איילת שקד ובנט הודיעו: ממשיכים יחד, בראשות שקד

57 יום לבחירות: המגעים לאיחוד בימין ממשיכים ● "שרה נתניהו לא רוצה את שקד בראש" ● שפיר דוחפת לאיחוד בשמאל-מרכז ● עודה מוכן לאיחוד עם מרצ ● הסקרים מראים שלוי-אבקסיס מחזקת את העבודה ושקד את הימין, אבל גם את ההיפך ● ביהמ"ש: דרעי לא יפטר את רון קובי ● צחי הנגבי הרגיז את המשטר האיראני ● ורק גילה גמליאל שמה לב לחקירת האונס בקפריסין

בנט ושקד בעת הודעתם על המשך הריצה המשותפת בבחירות (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
תומר נויברג, פלאש 90
בנט ושקד בעת הודעתם על המשך הריצה המשותפת בבחירות
06:51 עריכה

בוקר טוב! אתמול התקיימה בת"א פגישה בין בנט לשקד, אך היא הסתיימה ללא הכרעה. לפי דיווח בוואלה, בין השותפים לשעבר עדיין יש פערים שמונעים מהם לאחד כוחות מימין לליכוד.

ראיון עם בנט שודר אתמול בערוץ 12, בו הוא אמר כי הוא בכלל מעדיף מפלגת ימין ליברלית שתרוץ במקביל למפלגה חרד"לית.

07:14 עריכה

ח"כ צחי הנגבי מתייחס הבוקר למתיחות במפרץ הפרסי, לאחר שבשישי האיראנים עצרו מיכלית בריטית. "הסנקציות האמריקאיות נושאות פרי, ולכן הם מתגרים באופן צבאי ומדוד בבעלות הברית של ארה"ב, כדי לאותת על כך שהעימות מול האמריקאים יכול לצאת משליטה".

"ישראל היחידה שהורגת איראנים כבר שנתיים, תקפנו אותם מאות פעמים, לפעמים ישראל מודה בכך ולפעמים לא", הוסיף ח"כ מהליכוד.

בהקשר הפוליטי אמר הנגבי כי אין סכנה שמצביעי ימין יבחרו בעבודה בגלל הצטרפותה של אורלי לוי. עם זאת, "בבחירות האחרונות רבע מיליון ישראלים הצביעו לפח כי רצו מפלגה שתשקף את עמדותיהם בדיוק", כלומר למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

07:25 עריכה

יואב גלנט חושב שהאיראנים עשו טעות בכך שהשתלטו על המיכלית הבריטית בשישי האחרון:

07:28 עריכה

ח"כ מוטי יוגב מאיחוד הימין קורא לכל מפלגות הימין "לשבת יחד, כולל הימין החדש … בבחירות האחרונות הלכו לאיבוד רבע מיליון קולות הימין". בראיון לכאן ב' הוסיף יוגב, כי שקד אמנם מוערכת מאוד, אבל "מי שטעה בפיצול יושב בחוץ … מי שצריך לעמוד בראש הימין הוא אדם ציוני דתי, בחרנו ברב רפי פרץ … אני מקווה לשיתוף פעולה גם עם הימין החדש".

07:36 עריכה

במפלגת העבודה גובר הכעס על רקע חוסר נכונותו לחיבורים נוספים עם מרצ או עם ברק, כך לפי דיווח בכאן ב'. פרץ עדיין צריך לאשר בוועידת המפלגה את החיבור עם גשר של אורלי לוי. אחד מחברי הכנסת שרוצים חיבורים נוספים הוא איציק שמולי, אך כרגע הוא לא מדבר.

07:39 עריכה

"מהות החיבור הזה הוא אותו שיח שהלך לאיבוד, האזרחים במסדרונות בתי החולים, הילדים שאין להם שוויון הזדמנויות בחינוך", כך אומרת הבוקר אורלי לוי בכאן ב' על החיבור בין מפלגתה גשר למפלגת העבודה בראשות פרץ.

בנוגע לישיבה עם נתניהו אומרת לוי, "לא ניכנס לממשלת נתניהו נקודה, כל עוד מרחפים מעליו חשדות, עד שינוקה מהם. אם הנושא ירד מסדר היום, הליכודניקים לא פסולים. לא ניכנס לממשלה על כרעי תרנגולת."

07:52 עריכה

פייגלין יהיה ראש זהות וירכיב את הרשימה:

08:25 עריכה

עימות חריף התרחש עכשיו בין ניצן הורביץ יו"ר מרצ לקלמן ליבסקינד בכאן ב'. הורביץ ביקש מליבסקינד להתנצל ולחזור בו מדברים שכתב ב"מעריב", על האלימות כביכול של קהילת הלהט"ב, בהתייחסות לדברי רפי פרץ על השתתפותו בטיפולי המרה ללהט"בים.

הורביץ טען שאמירות אלה מזינות את ההסתה שהביאה לרציחת שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים והרצח בבר נוער בתל אביב: "מה אתה מיתמם? אתה מדבר כאילו זה לא קיים? מאיזה תפיסה מונע רפי פרץ שמדבר על טיפולי המרה?"

בשלב זה הזדעק ליבסקינד ואמר כי הרוצחים האלה "קשורים אלי כמו שהם קשורים אליך". וכך זה המשיך.

08:38 עריכה

שלי יחימוביץ היתה מעדיפה איחוד בין העבודה למרצ אבל גם אורלי לוי זה בסדר מבחינתה.

 

09:06 עריכה

לא יהיה איחוד נוסף בשמאל אחרי החיבור בין העבודה לגשר של אורלי לוי.

09:33 עריכה

אלי בן דהן מציע שסקר יקבע מי יעמוד בראש האיחוד בימין, אם וכאשר:

09:39 עריכה

מחווה לעומר אדם:

10:19 עריכה

יאיר גולן ("ישראל דמוקרטית") לא מאמין שאורלי לוי תביא מצביעי ימין לעבודה:

11:27 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מותח ביקורת על ההתנהלות של ממשלת נתניהו מול החמאס בעזה:

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שמאשים את מעצמות מערב אירופה בהתנהלות רופסת מול האיום האיראני, המזכירה לשיטתו את דפוס…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 21 ביולי 2019

11:31 עריכה

אריה אלדד מציע לאיילת שקד לקבל בחינם שלד של מפלגה עם יתרת זכות:

11:33 עריכה

סרטון העימות שהיה הבוקר בין הורביץ לליבסקינד בכאן ב':

12:02 עריכה

משה יעלון (כחול לבן) טוען שנתניהו ואנשיו עוקבים אחריו ואחרי בכירים אחרים במפלגתו. "צצים תיקים, יוצאות הקלטות ישנות ולא רלוונטיות ברגעים קריטיים. מישהו משקיע הרבה מאמצים לפגוע ביריבים פוליטיים", הוא הוסיף.

12:10 עריכה

סתיו שפיר (עבודה) מאוד רוצה איחוד בשמאל, ומסתבר שמוכנה גם לארח מפגש עם כל המועמדים בביתה:

12:34 עריכה

איילת שקד חוזרת לימין החדש ותעמוד בראשו. שרת המשפטים לשעבר תחזור לשתף פעולה עם נפתלי בנט. שקד תודיע על חזרתה למפלגה באופן רשמי היום בערב, (20:10), במסיבת עיתונאים בכפר המכבייה, שבה ישתתף גם בנט.

14:03 עריכה

הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' ייפגשו היום כדי להיערך לחזרתה של איילת שקד לשתף פעולה עם בנט. לפי דיווח ב-ynet, פרץ עומד על דעתו ששקד לא תקבל את המקום הראשון באיחוד הימין, אם וכאשר יהיה איחוד בין המפלגה לימין החדש של בנט ושקד.

"מתכוונים לעשות עלינו בליץ ולכופף אותנו לרשימה בתנאים שלהם. לא נאפשר לזה לקרות", צוטטו בידיעה מקורבי פרץ.

14:28 עריכה

בנט לא מסתפק באיחוד עם איילת שקד:

15:27 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש היום עם יו"ר הבית היהודי ושר החינוך רפי פרץ כדי לדון בהשלכות החלטתם של נפתלי בנט ואיילת שקד להמשיך לרוץ יחד במפלגת "הימין החדש" והפעם עם איילת שקד בראש. ההערכה במערכת הפוליטית היא שנתניהו ינסה לקדם בפגישה איחוד רחב בין מפלגות שימין לליכוד שבינתיים לא מצליח לרקום עור וגידים.

15:41 עריכה

הניו יורק טיימס מפרסם כתבה גדולה על גיליין מקסוול, ביתו של איל העיתונות רוברט מקסוול ויד ימינו של איש העסקים החשוד בפלילים ג'פרי אפשטיין, שלצערו של אהוד ברק הוא התפרסם כמי שנמנה על מקורביו.  מהכתבה, תחת הכותרת "גבירת הבית", עולות שאלות קשות על האימפריה העסקית של אפשטיין.

גיזלין מקסוול, מקורבת לגפרי אפשטיין צילום Dominique Mollard, AP
גיזלין מקסוול, מקורבת לגפרי אפשטיין צילום Dominique Mollard, AP
15:48 עריכה

לקראת הודעת שקד ובנט על התמודדותם המחודשת, צוטטו בגלי צה"ל "מקורבים להנהגת איחוד מפלגות הימין", שאמרו כי: "השר רפי פרץ לא יוותר על המקום הראשון" במפלגה המאוחדת שאולי תקום מימין לליכוד. לדברי אותם "מקורבים": "הבעיות ייפתרו במשא ומתן".

15:51 עריכה

הצרחה חדשה בין מפלגות השמאל? יו"ר חד"ש-תע"ל , איימן עודה, אמר היום אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל: "יש זכות קדימה לרשימה המשותפת, אבל איני פוסל חבירה עם מרצ".

עודה, שספג ביקורת קשה על החלטתו שלא לחתום על הסכם עודפים של הרשימה המשותפת עם מרצ בבחירות 2015 (בלחץ בל"ד) אמר היום אצל ברקאי: "עשינו טעות איומה כשלא חתמנו על הסכם עודפים".

עם זאת הצהיר עודה: "אנחנו רוצים אחדות שלמה בלי להשאיר אף אחד (מהסיעות הערביות) בחוץ, מאמינים שבסופו של דבר נצליח".

 

15:59 עריכה

אמירתו של השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, שהתגאה כי "ישראל היא המדינה היחידה שהורגת איראנים", עושה הדים באיראן וזוכה שם לתגובות של הממשל. אכן, שיתוף פעולה אזורי:

16:41 עריכה

איילת שקד מחממת מנועים לקראת מסיבת העיתונאים שבה תודיע על המשך הריצה עם בנט והפיכתה ליו"ר הרשימה:

ויש גולשים בעמוד הטוויטר של שקד שזה משעשע אותם:

 

16:55 עריכה

אלי אבידר, ח"כ טרי מ"ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן, מודאג מהמשך המגעים לאיחוד בין המפלגות שמימין לליכוד

17:00 עריכה

בנו של ראש הממשלה ממשיך להתכתש עם בן כספית, והפעם מגייס גם את אביו של העיתונאי:

17:02 עריכה

מירי רגב חוגגת את ההישג של נתניהו, שהגיע לפז"ם של בן גוריון בתפקיד רה"מ:

17:14 עריכה

גילה גמליאל היא אחת מהפוליטיקאיות והפוליטיקאים הישראלים היחידים שהגיבו בינתיים לפרשת החשד לאונס קבוצתי בקפריסין ואונס קבוצתי של ילדה בת 11 בישראל:

17:23 עריכה

יאיר לפיד מודאג ממינוי השגריר רון דרמר: "אם ננצח בבחירות, מה יהיה?"

17:35 עריכה

אתר ynet מדווח כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, התערבה במגעים לאיחוד בין המפלגות שמימין לליכוד – במטרה למנוע מאיילת שקד להפוך ליו"ר המפלגה.

לפי האתר, נפגשה נתניהו עם מיכל פרץ, אשתו של יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, רפי פרץ, "במפגש לא רשמי" ובפגישה ביקשה נתניהו ממיכל פרץ "שבעלה (רפי) לא יפנה את המקום הראשון (במפלגה המאוחדת) לטובת שקד".

מטעמה של שרה נתניהו נמסר בתגובה: "המפגש ביני לרעיית השר פרץ היה קצר ואקראי. הטענה על פרטי השיחה שלכאורה התקיימה היא בדייה וסיפורי מעשייה".

מיכל פרץ אמרה לעמית סגל בתגובה כי היא "לא מדברת עם תקשורת".

שרה נתניהו (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
שרה נתניהו (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
18:18 עריכה

הימין החדש הוריד את בנט מהשלטים והשאיר את שקד לבדה.

כתב ופרשן זמן ישראל, נתי יפת, שהגיע לגני התערוכה לקראת מסיבת העיתונאים של איילת שקד ונפתלי בנט, שבה יודיעו ערב על המשך ריצתם המשותפת – הפעם בראשות שקד, גילה שהמקום מלא בשלטים של המפלגה שעליהם נמצאת תמונתה ושמה של שקד בלבד.

שלטי הימין החדש בכפר המכבייה – עם אייל שקד, בלי נפתלי בנט (צילום: נתי יפת)
שלטי הימין החדש בכפר המכבייה – עם אייל שקד, בלי נפתלי בנט (צילום: נתי יפת)
שלטי הימין החדש בכפר המכבייה – עם אייל שקד, בלי נפתלי בנט (צילום: נתי יפת)
שלטי הימין החדש בכפר המכבייה – עם אייל שקד, בלי נפתלי בנט (צילום: נתי יפת)
18:27 עריכה

הנהלת מפלגת העבודה אישרה פה אחד את הסכם הריצה המשותפת עם מפלגת גשר בראשות אורלי לוי אבקסיס. ועידת המפלגה תתכנס בשבוע הבא לאשר ההסכם, ושם הוא צפוי לעבור, אם בכלל, בצורה פחות חלקה.

19:18 עריכה

הצלחה לראש עיריית טבריה רון קובי: בג"צ הוציא צו ביניים, האוסר על משרד הפנים לערוך לו שימוע, עד לקיום דיון בעתירה. בתוך כך אישר רשם המפלגות את רישום מפלגתו, הימין החילוני.

19:25 עריכה

יאיר לפיד ממשיך את הקמפיין שלו נגד הארכת מינויו של רון דרמר לשגריר ישראל בארה"ב, ומעלה את הטונים:

19:42 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את פגישתו עם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ שבה התכוונו לדון בהשלכות ההחלטה של נפתלי בנט ואיילת שקד לרוץ שוב יחד במסגרת הימין החדש, הפעם בראשותה של שקד. כך מדווחים בגלי צה"ל. נתניהו אמר: "כרגע אני לא מתערב, אבל אם יהיה צורך להתערב בהמשך, אתערב".

19:46 עריכה

כן איילת או לא איילת? בצלאל סמוטריץ' אמר הערב לגלי צה"ל "לא נפסול את איילת שקד למקום הראשון. הרב פרץ ואני לא נציב שום תנאי מוקדם למשא ומתן. תבואו לחדר נשים הכול על השולחן, נכופף ידיים נתווכח נעשה פוליטיקה ונחליט יחד. כל מה שנחליט יהיה מקובל עלינו. אני ורפי (פרץ) לא חושבים על המקום האישי שלנו ואפילו לא על טובת המפלגה שלנו".

בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
19:48 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה מגיב על הטענה שמינה את בת דודתו לראש לשכתו: "היא האדם היחיד שהכרתי שיכול ומעוניין למלא את התפקיד". עוד מסביר אוחנה: "יש לי משפחה גדולה" ו"הכל נעשה על פי חוק".

גילוי נאות.לאור זעקות השבר מצד "התנועה לאיכות השלטון" ועוד כמה עיתונאים על כך שמנהלת הלשכה שלי, לשעבר מנהלת בפועל של…

פורסם על ידי ‏Amir Ohana – אמיר אוחנה‏ ב- יום ראשון, 21 ביולי 2019

20:06 עריכה

שמואל אליהו, הרב הראשי של צפת, ואלי סדן, ראש המכינה בני דוד בעלי, שניים מבכירי הרבנים בציונות הדתית, נוטים לתמוך באיילת שקד, ולא ברפי פרץ, כמי שתנהיג את הגוש שמימין לליכוד.

20:11 עריכה

סקר המנדטים של חדשות 12 הערב לא מראה שינוי משמעותי מהשבוע שעבר – המרכז-שמאל נותרים עם 55 מנדטים, הימין עם 56, וישראל ביתנו כשוברת-שוויון, עם תשעה מנדטים.

20:17 עריכה

"איילת שקד תעמוד בראש המפלגה וגם בראש כל הימין המאוחד. אני קורא לחבריי, לכל ראשי מפלגות הימין, לשים את האגואים בצד ולהתאחד תחת הנהגתה של איילת שקד". כך הודיע הערב נפתלי בנט בהודעה שנשא על המשך דרכה של מפלגת "הימין החדש" שלו ושל איילת שקד, הפעם בראשותה של שקד.

איילת שקד, שעלתה על הבמה בסיום דבריו של בנט, התקבלה בתשואות ובקריאות "הו הא מי זו באה, ראש הממשלה הבאה", ו"היא מלכה היא מלכה". שקד אמרה: "צום י"ז בתמוז ודפי ההיסטוריה של עם ישראל באו להזכיר לנו שאנשים אחים אנחנו".

לדברי שקד: בהיסטוריה הזאת לא נפקדו, לצד הגיבורים הגברים, גם מקומן של נשים גיבורות חיל. – דבורה הנביאה, שלומצין המלכה, גולדה מאיר. עד עכשיו במערכת הבחירות הנוכחית לא הייתה אף מפלגה שבראשה עמדה אישה -אז עכשיו יש. אני רוצה לפתוח שער לנשים רבות אחריי ומבקשת היום את אמונכם".

תחריט מאת גוסטב דורה
דבורה הנביאה

למדנו מהטעויות והפקנו לקחים", אמרה שקד, "אנחנו נציג לפניכם מנהיגות עם דרך ברורה. באומץ לב אישי בחר שותפי לדרך נפתלי בנט, שרק לפני שבוע ראינו לאילו תוצאות טובות הוא הביא את מערכת החינוך – לוותר על מקומו כמספר אחד – אבל לא על מקומו תחת האלונקה.  מפלגת הימין החדש בראשותי לא רצה תחת חסות מפלגה אחרת אלא כמפלגה ששותפתה למנהיגות הלאומית".

"אני קוראת מכאן לחבריי האיחוד מפלגות הימין: חיבור הוא תעודת הביטוח של הימין הערכי והאידיאולוגי. כולנו יחד תחת הנהגתי נהפוך לכוח שיוביל את המדינה. עשינו לא מעט בשנים האחרונות, סובבנו את ההגה. אחרי ארבעים שנה שהימין היה בשלטון אבל השמאל המשיך למשוך – הוכחנו שאם הימין רוצה הוא יכול למשול".

"אחרי שנים שבהם הורגלנו בהפקרת ההתיישבות ואפילו בגירוש יהודים מביתם על ידי אנשי ימין לכאורה, אנחנו מדברים על חיזוק ההתיישבות ועל הרחבה. אחרי שנים שבהן הורגלנו בדמוקרטיה של פקידים שלא נבחרו מעולם אנחנו רוצים דמוקרטיה של העם. אחרי שנים של נפוטיזם רעיוני בבית המשפט העליון יש לנו היום בית משפט אחר".

בנט במסיבת העיתונאים של בנט ושקד
בנט במסיבת העיתונאים של בנט ושקד

כ-150 תומכים ופעילים של הימין החדש הגיעו הערב לכפר המכביה ברמת גן, כדי לשמוע את ההכרזה על הצבתה של איילת שקד בראשות המפלגה. נראה כי כ-20 מבין התומכים הם בני נוער שנשכרו כמעודדים בשכר. עוד קודם לתחילת האירוע המסר היה ברור וחד: על שלטי הקמפיין מופיעה רק דמותה של שקד, מלווה בכיתוב: "ימין. באחריות. איילת שקד". נפתלי בנט מימש את הבטחתו לשים את האגו בצד.

ההערכה היא שההכרזה על מינוי שקד היא רק הקדמה למהלך של חבירה לבלוק טכני עם איחוד מפלגות הימין, כולל עוצמה יהודית, וללא זהות של משה פייגלין. בימין החדש הציבו יעד של הכנסת ארבעה מועמדים לפחות לכנסת – כלומר ארבעה מקומות בעשירייה הראשונה של האיחוד, כששקד מוצבת בראש הרשימה המאוחדת ובנט במקום השלישי.

הדעות בנוגע לרשימה המאוחדת חלוקות בקרב באי כנס השקת הקמפיין. חלקם סבורים שאין מנוס מריצה משותפת, הן כדי להבטיח את נעבר שני הזרמים – הליברלי והחרד"לי – את אחוז החסימה, והן כדי לאפשר לשקד לזכות שוב בתיק המשפטים. ריצה נפרדת בימין החדש, גם אם תספיק לכניסה לכנסת, לא צפויה לזכות אותה בתיק בכיר.

מנגד, חלק מהנוכחים הביעו אכזבה מהכוונה להתאחד עם הזרם החרד"לי, והביעו אמון במחויבות של בנט לייצוג הגישה הליברלית ולשיתוף פעולה דתי-חילוני. על פי הגישה הזאת, נדרשת בימין שלצד הליכוד החלפת דיסקט: הבנה שלא מדובר כמו פעם במפלגת הציונות הדתית, אלא במפלגה המייצגת זרמים שונים.

— מדווח מהכנס: נתי יפת

20:47 עריכה

בסקר של ״כאן 11״ הערב נרשמה התחזקות משמעותית לימין החדש בראשות איילת שקד, ואילו אהוד ברק וישראל דמוקרטית לא עובר את אחוז החסימה. ב״כאן 11״ דיווחו, עם זאת, כי במקרה של איחוד של ישראל דמוקרטית ומרצ, השתיים יקבלו ביחד 9 מנדטים, ואילו איחוד בימין בין הימין החדש לאיחוד מפלגות הימין יניב 12 מנדטים.

20:56 עריכה

בסקר חדשות 12 קיבלה רשימת העבודה-גשר 7 מנדטים, ובסקר כאן 11 קיבלה 8 מושבים בכנסת הבאה. בחשבון הרשמי של מפלגת העבודה בחרו להציג את הסקר המחמיא יותר, ושלחו עקיצה לכיוונו של אהוד ברק כשהדגישו את כישלונה של "ישראל דמוקרטית" – שלא עוברת את אחוז החסימה.

21:04 עריכה

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, אמר בתגובה להודעתם של איילת שקד ונפתלי בנט על כוונתם לרוץ שוב יחד בראשותה של שקד: "אני שמח לראות שאנשי הימין החדש מגיעים להסכמה ביניהם. עכשיו הגיע הזמן לאיחוד אמיתי בימין. איילת ונפתלי, אתם מוזמנים כבר הערב למו"מ לאיחוד".

בצלאל סמוטריץ' המליץ לבנט ושקד לצפות במסיבת העיתונאים שבה הודיעו על ריצה נפרדת משאר מפלגות הימין בבחירות הקודמות – ולהסיק את המסקנות:

21:26 עריכה

אחרי עשר שנים כנשיאת שנקר, פרופסור יולי תמיר פורשת מתפקידה. יניר קוזין, הכתב הפוליטי של מעריב וגלי צה"ל, מעלה את האפשרות שפניה של שרת החינוך לשעבר אל הפוליטיקה. אנחנו רק נזכיר שבשבוע הבא נסגרות הרשימות.

21:50 עריכה

יאיר נתניהו נגד העולם. בתגובה לציוץ של יאיר שרקי על כך שבמקביל למשא ומתן עם איחוד מפלגות הימין ביקשה איילת שקד שריון בליכוד – מתח נתניהו הבן ביקורת על כך שהידיעה לא תתפרסם במהדורה המרכזית.

ל"ידיעות אחרונות" קרא נתניהו לערוך תחקיר נגד הבוטים של השמאל בטוויטר.

ולבני גנץ, שמתח ביקורת על נתניהו וברק, קרא בנו של ראש הממשלה להתמקד בחבריו לצמרת כחול לבן, שמתכננים בימים אלה פוטש נגד ראש רשימתם.

22:18 עריכה

גיא פלג מוסיף לפרסם תמלילים מחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הדיווח הערב, כשביקש נתניהו להוכיח לחוקריו שאינו נרתע מלהכניס את היד לכיס כשצריך – סיפר שכשנודע לו שארנון מילצ'ן מימן שיעורי משחק עבור יאיר נתניהו, החליט להחזיר את הכסף לאיש העסקים. לדברי החוקרים – כך לפי הדיווח – השמיט ראש הממשלה בדבריו פרט משמעותי: את הכסף הוא החזיר למילצ'ן רק אחרי שזה דרש ממנו לעשות כן; פרט שמציג את התנהלותו של נתניהו באור מחמיא פחות.

נתניהו לא נשאר חייב, ומתח ביקורת על פלג שלא עורך תחקירים על גנץ, לפיד, אשכנזי וברק. כן מחה ראש הממשלה על כך שלא התבקש להגיב על הפרסום.

גם יאיר נתניהו התייחס לידיעה "לגבי קורס משחק שלקחתי שהייתי בן 15". כמו אביו – שלקח גם כן שיעורי משחק בארצות הברית (אצל ליליאן ויילדר) – קרא לפלג לעסוק ביושב ראש ישראל דמוקרטית, בדגש על הקשר בין ברק לג'פרי אפשטיין. את קשת 12 כינה "ערוץ התעמולה הכי בזוי שקיים בעולם המערבי".

גם הערב גיא פלג, דובר הקמפיין ״רק לא נתניהו״ בערוץ התעמולה של 12, מביא רכילות מלפני 13 שנה שגם אותה הוא מסלף. הלוואי…

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום ראשון, 21 ביולי 2019

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
יום א׳, 21/07 אתמול עריכה

 

סגירה