היה הרבה מזל; תם ולא נשלם

רגע ההכרזה על זכייתו של ג'ו ביידן בפוקס ניוז (צילום: צילום מסך)
צילום מסך
רגע ההכרזה על זכייתו של ג'ו ביידן בפוקס ניוז

בסופו של דבר היה הרבה מאוד מזל. העולם ניצל מארבע שנים נוספות של בוקה ומבולקה מבית מידרשו המטורלל של דונלד טראמפ, בזכות כמה אלפי קולות במספר קטן של מדינות אקראיות, שבשיטה המוזרה הנהוגה בארה"ב קבעו הכל.

ג'ו ביידן אמנם זכה בבחירות 2020 בארה"ב בפער של יותר מ-4 מיליון קולות במניין הכללי, אך בשיטה האמריקאית אין לכן חשיבות מלבד מוראלית. ימניים רבים במדינות הכי גדולות לא טורחים להצביע כי הרוב הדמוקרטי בהן אוטומטי. באמת אין לדעת מה היה קורה בשיטה פשוטה שבה כל קול נחשב ממש.

מה שכן אפשר לומר בבטחון זה שכ-48% מהמצביעים תמכו בהמשך של שקרים בסיטונות, הכחשת קורונה והתחממות כדור הארץ, ליקוק לדיקטטורים ובוז לאירופה, שיסוי, הסתה, התנכרות למודיעין ולמדע, תיאוריות קונספירציה אינסופיות, וקריצות  לכיוון העליונות הלבנה. לא נעים, ודי נורא.

כ-48% מהאזרחים שהצביעו בבחירות 2020 בארה"ב תמכו בהמשך שקרים בסיטונות, הכחשת קורונה והתחממות כדור הארץ, ליקוק לדיקטטורים, התנכרות למדע, תיאוריות קונספירציה וקריצות לכיוון העליונות הלבנה

ביידן יעצור בבת אחת את כל הרוע הזה, אם כי אין לדעת כמה טראמפ יצליח לעשות רעש מהיציע, להמשיך להשפיע, או אפילו לרוץ שוב ב-2024.

יכולתו של ביידן לעשות ממש טוב, לעומת זאת, תלויה בשאלה אם הדמוקרטים ישיגו רוב בסנאט. הסנאט הוא הגוף הפרלמנטרי החזק יותר שיכול למנוע תקציבים ולחסום מינויי בכירים ויש לו את המילה האחרונה לגבי סילוק הנשיא במקרה של הליכי הדחה.

לכל אחת מ-50 המדינות יש שני סנאטורים. המשמעות היא עיוות שאין דומה לו בעולם הדמוקרטי: כל מצביע בוויומינג הזעירה שווה כ-70 בקליפורניה. זאת לא היתה הכוונה המקורית של החכמים המייסדים, אבל ככה זה באמריקה. המדינות הקטנות הן ברובן כפריות ושמרניות, וזו הסיבה שהרפובליקנים הצליחו לשמור על כוח רב בארה"ב למרות שזכו ברוב כללי פעם אחת בלבד מאז 1988.

כפי שנראה כעת, השליטה בסנאט תלויה לחלוטין בבחירות נוספות שיתקיימו ב-5 בינואר בג'ורג'יה, מדינה ימנית באופן מסורתי, שהפכה למתנדנדת, ובה כנראה ניצח ביידן בפער קטנטן השבוע בגלל שהשחורים בה סוף סוף נהרו לקלפיות.

שני מושבי הסנאט של המדינה יוכרעו בבחירות מיוחדות אלו, ולא מוגזם לקבוע שזה יהיה חשוב כמו בחירות כלליות בכל מצב אחר. אם הדמוקרטים יזכו בשני המושבים (ולא כדאי להמר על כך), ביידן יוכל לחוקק סדר יום לאומי חדש, מתקן ומעניין.

זה יכול לכלול ביטוח בריאות ממלכתי לפחות כאופציה לביטוחים פרטיים כמו בשאר העולם המודרני, וגם מגבלות על מכירות נשק לכל מטורף (אמריקה סובלת משיעור מקרי הרצח הגבוה ביותר בעולם המפותח). שני הצעדים יהיה פופולריים בציבור הרחב, ושניהם פירושם מלחמת עולם עם הרפובליקאים.

זו לא היתה כוונת החכמים המייסדים, אבל ככה זה באמריקה. המדינות הקטנות ברובן כפריות ושמרניות, ולכן הרפובליקנים הצליחו לשמור על כוח רב בארה"ב למרות שזכו ברוב כללי פעם אחת מאז 1988

אבל זה עוד כלום לעומת השינויים המבניים שאפשר יהיה לחולל. בתור התחלה, אפשר יהיה להוסיף שופטים לבית המשפט העליון כדי לאזן את הרוב השמרני שהרפובליקנים הינדסו, בין השאר באמצעות טריקים מלוכלכים.

והכי רדיקלי: אפשר יהיה לשקול להוסיף עוד מדינות: אלה יהיו וושינגטון הבירה (שלא שייכת כעת לשום מדינה כך שאין לה ייצוג בסנאט – ושתושביה, באופן מדהים, לא יכולים היו להצביע לנשיא עד 1964); ופורטו ריקו, שם יותר מ-3 מיליון אזרחי ארה"ב עדיין לא יכולים להצביע לנשיא. זה תהליך מורכב וקשה אבל כדאי להתאמץ: שתיהן יהיו ליברליות, וזה יקרב במקצת את הייצוג בסנאט לרצון האמיתי של הבוחר.

אם הרפובליקאים ימשיכו לשלוט בסנאט, ההשפעה העיקרית של ביידן תהיה במדיניות החוץ, שהיא ברובה בידי הנשיא.

ביידן הוא גלובליסט מצוי שמאמין בתפקידה של אמריקה כמנהיגת העולם החופשי כפי שהתעצב, בהכרח כמעט, בעידן שלאחר מלחמת העולם השניה ולאחר התפרקות הקולוניאליזם. הוא נוטה לפשרות פרגמטיות, לסבירות, ולנסיון לרצות את כולם. הוא יורש נשיא שהוא ההיפך מכל זה – בתקופה גועשת, רועשת ורושפת, שלא ברור אם היא מתאימה למזגו הנוח.

ניתן לצפות מביידן שיוריד את להבות השיחה הגלובלית, ירתום את אמריקה מחדש למאמץ הבינלאומי נגד ההתחממות הגלובלית, יפסיק את השטויות בעניין הקורונה ויתחיל להתנהג כמו ידיד לידידים וכמו יריב ליריבים.

המזרח התיכון הוא האזור בו השינוי יהיה דרמטי וממשי במיוחד.

ראשית כל, ניתן לצפות לחזרה למדיניות שבה יש ערך מסויים (לא קובע – אין סיבה להגזים) לזכויות אדם ודמוקרטיה. משמעות הדבר לחץ מסויים על משטרים לא דמוקרטיים באזור, ובמיוחד שידול של סעודיה והאמיריות להפסקת המלחמה האסונית בתימן. ספק אם ביידן ייחדש את הפלירטוט של ממשל אובמה עם האיסלאם הפוליטי; כנראה שההמשל ינסה לקדם ליברלים באזור. על זה יש לומר: בהצלחה!

ניתן לצפות מביידן שיוריד את להבות השיחה הגלובלית, ירתום את אמריקה מחדש למאמץ הבינלאומי נגד ההתחממות הגלובלית, יפסיק את השטויות בעניין הקורונה ויתחיל להתנהג כמו ידיד לידידים וכמו יריב ליריבים

סביר מאוד שביידן ינסה לחדש את הסכם הגרעין עם איראן – אבל במקצה שיפורים ובלי לעצבן יותר מדי את הסונים. הטיעון העיקרי נגד ההסכם היה הרעיון שהוא מאפשר לאיראן, אחר תפוגתו ב-2025, "לדהור לפצצה". זה שקר מבית היוצר של בלפור, כמובן: הכוונה היתה לחדש את ההסכם עד אין-קץ או נפילת המשטר בטהרן. כיוון שכבר נהיה ב-2021, מלאכת החידוש פשוט תחל מוקדם יותר. יש להניח שמערכת הבטחון בישראל, שראשיה מבינים שעדיף איראן תחת פיקוח, ישמחו.

נתניהו לא ישמח, וכאן טמון בנראה העניין העיקרי. הבחרו של ביידן מחייה באחת את רעיון שתי המדינות ומביא קץ לתמיכה המוחלטת של וושינגטון במדיניות הימין בישראל.  ספק אם ביידן יחזיר את השגרירות לתל אביב או יבטל את הצהרת התמיכה בסיפוח הגולן, וגם אין מה לדאוג לסיוע הבטחוני. אבל הקץ יקיץ על הבנה אמריקאית כלפי בנייה בהתנחלויות ומהלכי סיפוח חד צדדים, ולא נראה עוד יהודים אמריקאים תומכי ימין ישראלי במסווה של "מתווכים הוגנים" מול הפלסטינים ההמומים (אולי דווקא יחזירו את דן שפירו לתפקיד השגריר, רק כדי לעצבן).

ובטוח שלא נראה עוד מהלכים שקופים לעזור לבנימין נתניהו להשאר בשלטון בישראל. סילוקו של טראמפ נוטל מביבי נכס אדיר שהחזיק בידו. יש לקוות שסופו הפוליטי של המנהיג המזיק והמסית הזה מתקרב בהתאם.

גם אם לא יגיע השלום במהרה בימינו, לפחות בזה ננוחם.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 890 מילים
כל הזמן // יום שני, 18 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

מה הלקח לישראל מההתקוממות האלימה בגבעת הקפיטול?

המראות המחרידים מבית הנבחרים האמריקאי ממשיכים להדהד ברחבי העולם, ואת אדוות הגלים עוד ימשיכו להרגיש לאורך שנים בפוליטיקה האמריקאית והגלובלית. אבל בישראל כמו בישראל, הכול מועבר דרך הפריזמה המקומית הצרה, וכל מחנה מנסה להראות את דמיוננו לאמריקה לפי פרשנות המתאימה לו ולפי הפוזיציה הרלוונטית.

בבלפור מיהרו לפברק ספין נלעג, כאילו דיירי המעון היו אלה הנתונים למתקפת המון אלים, ואילו מצד מחנה 'רק לא ביבי' התפרסמו עשרות פרשנויות על איך זה יכול לקרות גם כאן, או שכבר בעצם כבר קרה כאן, וכיוצא באלה השוואות.

אלא שביבי איננו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי שהפוליטיקאים שלנו ילמדו מהמאורעות בוושינגטון, אבל כל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים אותם בהשוואותיהם הבעייתיות.

אלא שביבי אינו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי ללמוד מהמאורעות בוושינגטון, אבל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים

הקרבה היתרה בין ביבי לטראמפ מבחינה פוליטית-מדינית ואישית, והעובדה שמדובר בשני מנהיגים פופוליסטיים, גרמו לפרשנים רבים להתריע על קווי הדמיון שעלולים להוביל – לדעת אותם פרשנים, באופן כמעט וודאי – למראות דומים ברחובות ירושלים. גם פסיכולוגים ושאר מומחים לנפש התגייסו לנתח את תכונות האישיות הדומות בין המנהיגים. אלו ניתוחים שגויים.

למרות מאפייני המנהיגות הפופוליסטית המשותפים לשניהם – הכריזמה, הדמגוגיה והשימוש בחלוקת העולם ל"אנחנו" מול "הם" ובעיקר בהסתה – השוני בין טראמפ לביבי רב על הדמיון. טראמפ הוא בור, מגלומן, אנטי-פוליטיקאי הן בתדמיתו הציבורית והן בפועל, ואין לו כל עניין בעשייה פוליטית ממשית. נתניהו הוא ההיפך המוחלט בכל התכונות הללו, למעט – אולי – שגעון הגדלות (וגם זה נובע אצלו ממקורות אחרים). יתרה מכך, נתניהו מתוחכם עשרות מונים מטראמפ, שממשיך גם ממושב נשיאותו לנהוג ככוכב ריאליטי, ולחלופין כבריון שכונתי, כפי שהוכיחו שיחות הטלפון המוקלטות שלו (עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה, למשל. אך גם זו עם נתניהו, לאחר חתימת ההסכם עם סודן, שבה ניסה טראמפ בגסות מביכה לגרום לנתניהו להטיל דופי בביידן. נתניהו לא נפל בפח). כך נהג הנשיא גם בנאומו מול קהל תומכיו בעצרת בשבוע שעבר.

תומכי הנשיא טראמפ אף הם שונים עד מאוד מקהל הביביסטים, וגם כאן ההשוואה הנפוצה ביניהם חוטאת למציאות. בגרעין הקשה של המכונים טראמפיסטים ישנה תנועה עממית בעלת שורשים עמוקים ויכולות ארגון מוכחות. תנועה זו, המאכלסת את הימין הקיצוני האמריקאי, הקדימה את טראמפ, ובמידה רבה היא זו שבראה אותו. אף שבתקשורת מצטייר תדיר כאילו טראמפ הוא הגורם שסחף את ההמון, נכון יותר לומר שהוא רכב על הגל הפופוליסטי אל הבית הלבן.

אותם גורמי ימין קיצוני וסהרורי הם בעלי מסורת של ארגון ושימוש באלימות פוליטית. מהשנים האחרונות אפשר להזכיר את המצעד בשארלוטסוויל ואת תוכניות החטיפה של מושלת מדינת מישיגן. מבחינה זו, הגורם המקביל בישראל הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים.

גורמי הימין הסהרורי בארה"ב בעלי מסורת ארגון ושימוש באלימות פוליטית. כמו במצעד בשארלוטסוויל ותוכניות חטיפת מושלת מישיגן. הגורם המקביל כאן הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים

אלה האחרונים מושפעים ואולי אף סרים למרותו ופקודתו של המנהיג הפופוליסטי, אבל הגרעין הקשה שלהם מונה ככל הנראה מאות ספורות של אנשים אם לא פחות, לא עשרות אלפים. ואפילו אם אלה בגרעין הקשה לא יבחלו בנקיטת אלימות בתגובה לשיסוי – למשל, נגד ערבים או (עיתונאים) שמאלנים – זו כנראה לא תופנה כלפי סמלי שלטון או כוחות הביטחון.

מעורבותם של כוחות הביטחון בהתקוממות היא הנקודה האחרונה להבחנה בין ישראל לארצות הברית. המחדל האבטחתי בגבעת הקפיטול עדיין נחקר, וימים יגידו אם הייתה זו רשלנות נפשעת בלבד שגרמה לכך שקהל המתקוממים פרץ בקלות יחסית למתחמים המאובטחים של בית הנבחרים, או שהיה שיתוף-פעולה של ממש מבפנים. כך או כך, אין ספק שברקע להצלחת ההתקוממות עומדת ההטייה הימנית המוכחת של המשטרה האמריקאית. גם כאן, הקשר בין כוחות השיטור לבין תנועת העליונות הלבנה הוא קשר היסטורי, ובשנים האחרונות גורמי ימין קיצוני אמריקאי עושים מאמצים מכוונים להשתלב בכוחות הביטחון.

בישראל, גם אם ישנה הטייה ימנית ואפילו ביביסטית בקרב שוטרים – ואולי גם בקרב מפקדיהם, בעקבות הפוליטיזציה שהכנס נתניהו למשרד לביטחון פנים – עדיין אין מדובר במגמה רווחת ומסוכנת כמו בארצות הברית. נוסף על כך, ישנו שוני בין ישראל לארה"ב גם בשרשרות ההיררכיה בקרב כוחות הביטחון השונים.  בארצות-הברית, כוחות המשמר הלאומי של וושינגטון הבירה כפופים ישירות לנשיא – וגם משום כך, פחותים הסיכויים לחזות בירושלים בתמונות כגון אלה שנראו בוושינגטון.

לפיכך, כל הפרשנויות השונות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה הרווחת והבעייתית בישראל לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. עם זאת, ישנו לקח אחד חשוב שהאירועים בארצות הברית מלמדים, והוא הדבר המרכזי עליו יש לחזור באוזני הפוליטיקאים שלנו, ובפרט פוליטיקאי מסויים: כאשר משלהבים את ההמונים בהסתה ובליבוי יצרים, קשה לשלוט בגובה הלהבות.

הפרשנויות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. אבל יש לקח חשוב: כשמשלהבים את ההמונים קשה לשלוט בגובה הלהבות

גם אם תמונות דומות של פריצה למוסד שלטון ישראלי אינן תרחיש סביר, אי-אפשר לדעת מה תהיה התוצאה של התפרעות של המון משולהב או של בודדים בעלי כוונות הרס. זהו לקח שמלווה את ישראל ואת נתניהו ספציפית כבר 25 שנים. עם זאת, דומה שהוא עדיין לא נלמד.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

נתניהו נוטה לתמוך בהארכת הסגר לפחות עד יום ראשון

פרקליטי נתניהו יגישו היום את תשובתם לכתבי האישום נגדו, והיא תכלול טענות בעניין ניהול התיק ● נתניהו ימסור תשובה בעל פה לאישומים ב-8 בפברואר ● צה"ל תקף יעדים ברצועה בתגובה לרקטות ששוגרו לפנות בוקר לאשדוד ● עמר בר-לב שוקל לרוץ לראשות העבודה

הסגר אמור לפוג בחמישי הקרוב וככל הנראה יוארך ליום ראשון בעקבות נתוני התחלואה הגבוהים. ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה לתמוך בהארכת הסגר ואין כוונה להתחיל בהקלות בסוף השבוע הנוכחי. בבתי החולים מאושפזים 1,200 חולי קורונה במצב קשה.

פרקליטי נתניהו יגישו היום לבית המשפט המחוזי בירושלים את התשובה שלהם לכתבי האישום נגדו. התשובה תכלול גם טענות בעניין התנהלות החקירה וניהול התיק. התשובה של נתניהו עצמו בעל פה תינתן ב-8 בפברואר.

עמר בר-לב עשוי להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, כך נודע לזמן ישראל.

בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, היה חבר כנסת מטעם העבודה וניסה את מזלו בפריימריז על ראשות העבודה ביולי 2017, אז הגיע למקום החמישי בלבד (המנצח היה אבי גבאי).

ברלב מסר בתגובה: "בקרוב אחליט".

הפריימריס בעבודה יתקיימו ביום ראשון הקרוב. במפלגה מחכים לתשובתו של אהוד ברק, שינצח לפי ההערכות בעבודה כל מתמודד אחר בפריימריס.

עוד 2 עדכונים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה