יש מה ללמוד מהסדרה "צ'רנוביל"

מיכאל גורבצ'וב עם דן פרי
מיכאל גורבצ'וב עם דן פרי

אולי כבר שמעתם דברי הלל אודות "צ'רנוביל". הייתי רוצה לתרום את חלקי, כי לקחי הסדרה נוגעים לנו באופן מפתיע, וגם כסוג של מחווה לאמי המנוחה.

העלילה מתארת את האירועים סביב האסון הגרעיני שארע באפריל 1986 באוקראינה. בזמנו שמעתי עליו דיווחים מעורפלים בתור סטודנט בניו יורק.

לא ידעתי הרבה על ברית המועצות באותם ימים. שמעתי פה ושם קצת שבחים מפי אמי המהגרת, ומנגד גם ספגתי הרבה תעמולה אמריקאית. כמו רוב האנשים לא היה לי מושג עד כמה כל העסק דפוק ושברירי.

הסדרה של HBO מציירת תמונה מזעזעת של מערכת שבה השקר הוא שיטה ומתעלמים מעובדות באופן שגרתי. נשמע מוכר?

בשלב מסוים מדענית מזהירה את הבירוקרט הראשי של המחוז שמשהו נורא קרה באחד מארבעת הכורים הגרעיניים בצ'רנוביל. הוא מבטל את הדברים; היא מתעקשת. "אני מעדיף את דעתי על פני דעתך," הוא פוסק. המדענית מוחה שהיא מומחית לגרעין בעוד שהוא עבד בעבר במפעל נעליים. "כן, "הוא עונה ללא בושה. "ותראי איפה אני עכשיו."

בסצינה אחרת, כאשר אלפים רבים ככל הנראה כבר נהרגו ויבשת אירופה בסכנת קרינה, מודיע פקיד חשוב כי "העמדה הרשמית של המדינה היא שקטסטרופה גרעינית גלובלית אינו אפשרית בברית המועצות." זה מוצג כסוג של ראיה חשובה.

לבסוף חוקרים אמיצים מגלים מה באמת גרם לאסון. זה היה (ספוילר בדרך) לא רק שפקידי הכור (סוג של שעירים לעזאזל) התעלמו בפזיזות ממצאים קשים בזמן ניסוי מבויים. הממצא העקרי הוא שהם לא ידעו שמנגנון האל כשל (שאמור בכל רגע לבטל את הניסוי) סבל מפגם פטאלי שנוצר בגלל צמצום הוצאות, היה ידוע, והוסתר. כאשר הוא הופעל, מנגנון זה הוא שגרם לפיצוץ.

זה מתגלה בסופו של דבר בבית המשפט כאשר החוקר הראשי חוסף את האמת וגם מרהיב עוז ומתאר את השפעתה ההרסנית של תרבות הבולשיט בברה"מ.
"כל שקר שאנחנו אומרים אותו גורר עוד חוב לאמת", הוא אומר. "במוקדם או במאוחר, החוב הזה ישולם."

התוודעתי לראשונה לעולם הקומוניסטי במהלך המרד במזרח אירופה והמשכתי  לברה"מ זמן קצר לפני שהתמוטטתה סופית ב-1991. החוב שהצטבר היה גלוי לכל: הוא לבש צורה של חברה שבה אף אחד לא האמין לרשויות. החוב הזה שולם במלואו.

מיכאיל גורבצ'וב, ששלט בברה"מ בזמן צ'רנוביל, אמר אחר-כך כי האסון הגרעיני הוא הסיבה לכך שהמערכת כולה התמוטטה. הוא לא הבין את העיקר. קריסת המערכת היא שגרמה לצ'רנוביל ולא להיפך. ראיינתי את גורבצ'וב לפני כמה שנים ולא מצאתי נוסטלגיה לקומוניזם, עם זאת. הוא התבדח קלות על האפשרות שאארגן לו עוד הופעות בפרסומות, כמו שעשה עבור פיצה האט.

בסדרה, גורבצ'וב האמיתי נפגש עם פקידים בכירים, פחדנים ושקרנים, שמנסים להשתיק את המדען היחיד בחדר. היו"ר קצת הססן אך לסוף מבין ונותן למדען הידען לדבר. הוא גם מקשיב לו קצת, והדבר מועיל איכשהו. זה נשמע לי אמין לגבי גורבצ'וב.

אני תוהה אם מדען אקלים היה משפיע כך סביב שולחנו של דונלד טראמפ. האם מישהו יכול לחשוב ברצינות שטראמפ יקשיב למומחה שיציג דעות המעצבנות את הבייס שלו? מומחה לבקרת נשק, או לנאט"ו, או למיסים וסחר בינלאומי, או על עסקת הגרעין עם איראן – או על התחממות כדור הארץ?

להתחממות הגלובלית יש פוטנציאל לגרום יותר נזק מצ'רנוביל. אני לא מזהה, מחוץ לימין האמריקאי, ויכוח רציני. סוכנות החדשות AP שבה עבדתי עשרות שנים נמנעת באופן קיצוני מלהביע עמדה כלשהי כדי לא לעצבן קליינטים (החריגים הם ביקורות ספרים וסרטים, וגם אז באי-נוחות קלה). עם זאת, AP החליטה שיש קונצנזוס של מומחים שההתחממות הגלובלית נגרמת על ידי פעילות אנושית. רוב התקשורת התיישרה בהתאם, אבל המכחישים מתמידים בשלהם. שום עובדות לא יבלבלו אותם.

ישראל אשמה גם היא בהתעלמות מן העובדות. ברור לחלוטין שכמעט כל בכירי מערכות הביטחון מתנגדים לא רק לראש הממשלה בנימין נתניהו אלא למדיניות הימין בכלל ביחס לגדה (ובעבר לעזה). זה לא רק מסיבות מוסריות, אלא בעיקר משום שחצי מהאוכלוסייה בשטחים אלה יחד עם ישראל עצמה היא ערבית, ובאין אופציה להפרדות התוצאה תהיה מדינה לא יהודית או לא דמוקרטית.

איך ייתכן שהימין משכנע מספיק אנשים להרוס לעצמם את המדינה? מאותה סיבה שב-2016 הבריטים הצביעו, ברוב קטן, בעד לעזוב את האיחוד האירופי למרות שקרי הקמפיין שתמך בעזיבה. אני מכבד את מי שמוכן להחריב את כלכלתו כדי למנוע הגירה, אבל רוב האנשים לא עשו זאת במודע אלא בחרו להאמין לשקרים. כפי שניסח זאת השר מייקל גוב: "לאנשים נמאס ממומחים".

הוא די צדק: קונצנזוס של מומחים אינו משפיע בימינו ברמה שניתן לצפות, ושנחוצה להישרדות המין האנושי. זה קורה בכל רחבי העולם, וגם ברוסיה החדשה עצמה. הסיבות לכך רבות, והאליטות והמומחים אינם פטורים מאשמה. אבל העמדה שלי ברורה: רק מטומטם קופץ מהגג כי מישהו אמר שאלוהים רוצה את זה או מפני שפוליטיקאי מסוים לא מאמין בכוח הכבידה.

איך כל זה קשור לאמי?

אטיליה פראנו ובנה (צילום: מרקיז פטראנו)
אטיליה פראנו ובנה (צילום: מרקיז פטראנו)

היא היתה ילדה ברומניה במלחמת העולם השנייה ובקושי שרדה את פוגרום יאש, שבו פשיסטים רומנים מגובים בחיילים גרמנים טבחו אלפי יהודים בעיר. כמחצית מ -800,000 יהודי רומניה נהרגו במלחמה זו. יאש היתה על גבול ברה"מ, ובזיכרונה היה זה המרכיב הסובייטי של בעלות-הברית שניצח את המלחמה למענה; היא הייתה אסירת תודה באופן נוגע ללב.

היא למדה רוסית בבית הספר וקיבלה הזדמנויות תחת הקומוניזם הרומני להפוך למהנדסת כימית צעירה. אבל היא גם ידעה לעזוב עם אבי ב-1960, לפני שהגג קרס על המבנה. מאז היה חיה בישראל ובארה"ב.

באותה תקופה עדיין אפשר היה להאמין ששתי השיטות הדומיננטיות בעולם מנהלות מרוץ בין שווים לחלל ולירח. היא התמידה בזה תקופה. נסיון החיים שלה גם העניק לה סקפטיות כלפי כל דבר, כולל השיטה הקפיטליסטית. "לפחות תחת הקומוניזם אין אבטלה," היא רטנה לה בפרבר שלנו ליד פילדלפיה (בזמן שהייתה בעצמה מובטלת, כמדומני).

אבל היא גם הייתה מחויבת למה שנראה לה כאמת (עד להעדר מוחלט של פילטר, יש שיאמרו). כשהגיע אסון צ'רנוביל, היא כבר ידעה, ללא ספק.

אימי איבדה את הקשר שלה עם העולם לפני כמה שנים, ונפטרה ב- 6 ביולי, לפני כמה ימים. אני יודע מה הייתה חושבת על השקרים של תקופתנו.

נוחי על משכבך, אטיליה פטראנו. הלוואי שנמצא בתוכנו את עשירית התעצומות שידעת בשנותייך הטובות. לא הסכמתי עם כל מה שאמרת, אבל לא השארת שום חוב מאחורייך.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 900 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 18 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־256 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

כדי להשיג רוב: חברי הליכוד שהתנגדו לחוק הרבנים יוחלפו

החוק יעלה מחר בבוקר להצבעה בוועדת החוקה ● חזבאללה פרסם תיעוד אווירי של נמל חיפה שצולם ע"י כטב"ם; המתווך האמריקאי הוכשטיין הזהיר: "ללא מו"מ - תהיה הסלמה בצפון" ● בג"ץ דן ב"חוק בן גביר"; המפכ"ל: קיים חשש כבד לעתיד המשטרה ● נתניהו: "עיכוב משלוח הנשק מארה"ב בלתי מתקבל על הדעת" ● בן גביר: "מחויבים לחזור לעזה, לא רק לגוש קטיף"

עוד 41 עדכונים
אמיר בן-דוד

לעצור את בן גביר

הדיון על מה שמכונה "חוק בן גביר" המתנהל בשעות אלה בבג"ץ, הוא כבר מזמן לא דיון תיאורטי ואקדמי בלבד - ודי לראות את האלימות החריגה שהפעילו השוטרים אמש בהפגנה בירושלים ● וגם: חוק הג'ובים של ש"ס ● עדכוני מלחמה ● דובר צה"ל נגד ברדוגו ● עדכוני ספורט ● שיר חדש ליהודית רביץ ● ועוד...

שוטרים מכים מפגינה במחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 17 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

דברי גנץ נגד המחאה פוסלים אותו כאלטרנטיבה

אפילו כאשר הודיע על פרישתו מהממשלה, בחר בני גנץ להשתלח ברבבות הישראלים היוצאים לרחובות כדי למחות נגד בנימין נתניהו, ואשר נמנים על מחנהו של גנץ עצמו.

"נצא להפגין על פי חוק, ולא מתוך שנאה", הכריז גנץ מעל הפודיום. מלות קוד ברורות לכך שהמחאה הנוכחית מתנהלת בניגוד לחוק, ומונעת משנאה. נתניהו ובנו היושב במיאמי לא היו מנסחים זאת טוב יותר.

עמירם גיל הוא משפטן, יועץ ומרצה. עומד בראש המיזם מוסדות, הפועל לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים בישראל. לשעבר מנהל תכנית קלינית ומרצה למשפטים באוניברסיטת רייכמן, עורך דין בפירמות בישראל ובארצות הברית, וחבר ועד מנהל ואחראי על מדיניות בארגוני חברה אזרחית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 535 מילים ו-1 תגובות

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים

הדרוזים צריכים להפסיק את השיח המאשים ולהתחיל בבדק בית

לאחרונה, קולם של הדרוזים מקבל תהודה ובולטות ברשתות החברתיות, בכנסים ובאמצעי התקשורת. לראשונה בתולדות המדינה אף קמה לה תכנית רדיו שעוסקת ב"קול הדרוזים" ברדיו צפון.

אחת הסיבות לכך הינה מה שמכונה "ברית הדמים" בין היהודים לדרוזים. צמד מילים שהיווה שנים רבות, וגם בהווה, אסטרטגיה של הנציגים הדרוזים לקבל את מבוקשם. אבל צריך להבין שצמד המילים הזה כבר מזמן אינו רלוונטי, כי הדרוזים נאמנים למדינה מיום היווסדה ובכל זאת מצבם לא משתפר. צריך לשנות את אסטרטגיית המאבק, ועל מנת ליישם זאת הלכה למעשה, בראש ובראשונה צריך לשנות את המערכת הפועלת.

עירן קייס הוא דרוזי ערבי ישראלי. עמית במרכז מנדל צפון בתוכנית למנהיגות חברתית בצפון, פעיל חברתית וחוקר עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 708 מילים

למקרה שפיספסת

העולם חוזר לשירות חובה

השוואה בינלאומית רוב המדינות באירופה ביטלו בעבר את גיוס החובה ● כעת, בצל האיום הרוסי ורוחות המלחמה בעולם, אחדות מהן חידשו אותו, ובאחרות – כולל גרמניה, בריטניה וצרפת – הממשלות מציגות תוכניות לחידושו ● בניגוד לעבר, באירופה מגייסים גם נשים ● גם מדינות ערביות כמו ירדן וקטאר הנהיגו גיוס חובה

עוד 1,812 מילים

משמר גבול חרדי וחסל

בראייה של ריאל פוליטיק, כאשר כלו כל הקיצין, אין לשאול מה ראוי או מה צודק, ואפילו אין לשאול מהו הפתרון ההגיוני לקונפליקטים. השאלה היחידה שניתן להתקדם איתה היא: מה בכל זאת אפשרי, ואילו פשרות ניתן לדרוש מכל הצדדים לקבל על עצמם.

עם החלת דין הרציפות-השתמטות, ובמערך הפוליטי המקדם את אי-השוויון בנטל, נותרה כעת רק ההתערבות המתבקשת של בג"ץ לפסילת החוק. יהיה בכך דלי מים בודד על בניין שלם בוער בלהבות של חוסר שוויון מקומם.

שלומי ששון הוא ד"ר לפילוסופיה פוליטית מהאוניברסיטה העברית. מחבר הספרים: "החילוניות החדשה – אידיאולוגיה, פילוסופיה, אקטיביזם" (רסלינג), "לנשים בירושלים אין גלגיליות" (ספרא), ו"כולנו יצורים פילוסופיים - על אומנות הפילוסופיה היישומית לחיים הטובים" (פרדס)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 949 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

המבחן של אדלשטיין

ועדת החוץ והביטחון תחל היום לדון ב"חוק ההשתמטות" לקראת הקריאה השנייה והשלישית ● ההצבעה על דין הרציפות הסתיימה ב"תמונת הניצחון" הפרטית של נתניהו אך יו"ר הוועדה אדלשטיין הבטיח כי החוק יותאם לצרכים של צה"ל ● שמונה ח"כים מהקואליציה ושמונה מהאופוזיציה ייאבקו על כל פסיק וסעיף – ואדלשטיין עשוי להיות האצבע המכרעת ● פרשנות

עוד 932 מילים ו-2 תגובות

נתניהו צריך להתמודד עם סיום הפעולה ברפיח

ההערכה בצה"ל היא כי המהלך ברפיח יסתיים בשבועות הקרובים – לכל היותר חודש ● אחרי זה, צה"ל יוכל להכריז כי סיים את משימת פירוק יכולותיו של חמאס כצבא והחזיר אותו להיות ארגון גרילה ● ההכרזה תגלגל את הכדור למגרש של נתניהו, שיצטרך לקבל החלטות שהוא נמנע מהן מזה זמן רב ● פרשנות

עוד 754 מילים

המוסדות הגריאטריים לקשישים מבקשים להגדיל את התקציב

בשבועיים הקרובים ייצא לדרך מכרז הרכש החברתי הגדול במדינה ● 22 אלף מבוגרים סיעודיים ותשושי נפש מתוקצבים לפי מחירים שנקבעו לפני יותר מעשור ● המוסדות הגריאטריים פועלים בגירעון לפי דרישות המדינה אך הוצאותיהם גבוהות בכ־30% מהתקציב הממשלתי – והם דורשים לעדכן את התעריף: "אסור לצאת לדרך עם הפערים האלה"

עוד 1,008 מילים

ככה לא בונים אלטרנטיבה

ריאיון רונן צור, לשעבר היועץ האסטרטגי של גנץ, מותח ביקורת חריפה על מחנה המרכז–שמאל וממליץ להפסיק להתבכיין: "אין לגוש הליברלי אלטרנטיבה, אין פלטפורמה ואין מנהיגות מוסכמת" ● הוא מציע לבחור את מנהיג המחנה בבחירות פנימיות דמוקרטיות ולהתמקד בגיוס מנהיגים עם יכולות מגוונות וחשיבה עצמאית

עוד 1,857 מילים ו-5 תגובות

הסיכום בין היועמ"שית לגלנט עלול להסתיים במפח נפש

היועמ"שית בהרב־מיארה אומנם הודיעה כי קידום הצעת החוק בעניין הכבדת נטל שירות המילואים לוקה ב"מניעה חוקתית", אך הסכימה להאריך את הוראת השעה המעלה את גיל הפטור ממילואים למשך שלושה חודשים נוספים בתנאי שמערכת הביטחון תפעל למיצוי פוטנציאל הגיוס ● זאת כשבימים הקרובים ממילא אמור להינתן פסק דינו של בג"ץ בעניין גיוס תלמידי הישיבות ● פרשנות

עוד 858 מילים

גוברת ההערכה שחוק הגיוס לא יגיע לקריאה שנייה ושלישית

מחר יעבור תפוח האדמה הלוהט לוועדת החוץ והביטחון שאמורה להכין את חוק הגיוס להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ● יו"ר הוועדה אדלשטיין הודיע כבר לפני חודש כי יסרב להעביר חוק חסר משמעות, ואתמול העריכו גורמים בסביבתו כי הוא ימסמס את התהליך בוועדה, כך שהחוק לא יחזור בזמן הקרוב להצבעה במליאת הכנסת ● פרשנות

עוד 676 מילים
היום ה־255 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: כחודש לפני המלחמה הופץ בצבא דוח על כך שחמאס מתרגל חטיפת 200–250 איש

לפי הפרסום בתאגיד השידור, בחיבור המודיעיני, שהיה מוכר לצמרת אוגדת עזה ופיקוד הדרום, תוארו התוכניות להשתלט על מפקדות של צה"ל, על מערכות רואה־יורה ועל מגורי החיילים והחיילות בבסיסי הצבא ● שיקלי: "לחוק הרבנים מטרה אחת, סידורי עבודה והרבה – כאלף רבני ערים ושכונות, שיתמנו לעשרות שנים" ● חבר הכנסת אליהו רביבו מהליכוד: "אנחנו ממשלה ללא הישגים"

עוד 43 עדכונים

חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

עוד 826 מילים ו-1 תגובות

הפעיל הפוליטי סאמר סינג'ילאווי מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון הישראלים ואת הקיום בכבוד של הפלסטינים אחרי המלחמה היא שמנהיגי שני הצדדים יהפכו לחברים טובים: "נשיא פלסטיני צריך להפוך את ראש הממשלה הישראלי לחבר הכי טוב שלו"

עוד 2,631 מילים

המשבר עם צרפת מחריף

הזעם בישראל על ההחלטה לאסור עליה להשתתף בתערוכת הנשק "יורוסאטורי" לא יכול לעוור את עיני ההנהגה עד כדי הודעות אגרסיביות נגד מעורבות צרפת בלבנון ● ההודעות הסותרות בין המשרדים הביטחון והחוץ מראות שהממשלה מתנהלת בראשים מפוצלים ● בינתיים, בניגוד לעמדה המוצהרת של צרפת, ביהמ"ש הורה על איסור השתתפותם של ישראלים או מתווכים מטעמה בתערוכת הנשק ● פרשנות

עוד 876 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה