כל הזמן // יום שני, 18 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אפס ביחסי מגדר

בעקבות חשיפת זמן ישראל על השימוש בפנייה רב-מגדרית במספר קורסים בחיל המודיעין, בצה"ל חטפו ביקורת מפוליטיקאים בימין - ובהוראה ישירה של הרמטכ"ל, פורסם עלון הנחיות האוסר להשתמש בשפה שוויונית ● בצה"ל טוענים כי הם פועלים לפי הנחיות האקדמיה ללשון, אך בדיקה מעלה כי אין הנחיה כזו: האקדמיה דווקא ממליצה להשתמש בשפה שוויונית ואף עושה בה שימוש בעצמה

עוד 1,630 מילים

אז בסוף מסתבר שצדקתי, מה?

יגאל עמיר: "אז מה? אז בסוף מסתבר שצדקתי, מה?"
אנחנו: "איך צדקת?! רצחת ראש ממשלה!"
עמיר: "היו לזה סיבות – רציתי להשיג מטרות מסוימות".
אנחנו: "זה לא מצדיק רצח!"

עמיר: "אם זו הדרך היעילה והקצרה ביותר להשיג את המטרה – למה לא? מדינת ישראל משתמשת בכלי הזה לא מעט, אתם רק קוראים לזה "הוצאה להורג", "חיסול ממוקד", "ניטרול" ועוד. מצדי ומצד הציבור שבשמו עשיתי את זה – יצחק רבין היה אויב שדינו דין מוסר, אז הוצאתי אותו להורג. והנה עובדה שאין עליה ערעור – אתם, מדינת ישראל ואזרחיה, מצדיקים בפועל את המעשה, אז מה אתם באים אלי בטענות?".

מדינת ישראל משתמשת בכלי הזה לא מעט, אתם רק קוראים לזה "הוצאה להורג", "חיסול ממוקד", "ניטרול" ועוד. מצדי ומצד הציבור שבשמו עשיתי את זה – יצחק רבין היה אויב שדינו דין מוסר, אז הוצאתי אותו להורג

אנחנו: "אתה שפוי?! אנחנו מצדיקים את מעשה הרצח?!"

עמיר: "ברור. הרי כמו שאמרתי – ביצעתי את המעשה כדי להשיג מטרות מסוימות: לעצור את תהליך השלום, להוריד את השמאל מהשלטון, ולהעלות את הימין לשנים ארוכות, אולי לתמיד. והצלחתי – תהליך השלום עצר, השמאל ירד והימין בשלטון, לתמיד. עובדה – גם היום השלטון ימני, ימני אפילו יותר משלטון נתניהו, שחוץ מדאגה לעצמו לא באמת הייתה לו אידיאולוגיה ימנית. אבל סער? בנט? לפיד? גנץ? ליברמן? בסוף כולם משלנו. מי יותר ומי פחות, אבל משלנו. אף שעל לא נחזיר. ככה זה יהיה מעכשיו ולתמיד. ארץ ישראל תישאר שלנו לנצח נצחים. ואת זה אתם בחרתם לעשות – עצרתם את תהליך השלום, מסמסתם את השמאל עד שכמעט העלמתם אותו והעליתם לשלטון את הימין לתמיד. ספק אם זה היה קורה כך ללא המעשה שעשיתי – אז לא צדקתי בכך שעשיתי אותו? ההתנהלות שלכם מאז שעשיתי אותו מצדיקה אותי!".

אנחנו: "רק חלק קטן בציבור תמך בך ובמעשה שלך, אז איך אתה יכול לומר שאנחנו מצדיקים אותך?!"

עמיר: "החלק הגלוי היה קטן, החלק הסמוי מן העין שהסכים אתי ועם האידיאולוגיה שממנה באתי היה הרבה יותר גדול, רק התביישו להודות בכך. עכשיו הבושה עוברת עם השנים כי אנשים כבר מבינים שהחלק שתומך במעשה שלי הרבה יותר גדול מכפי שחשבו. אנשים כבר לא מתביישים להודות בזה. במיוחד הצעירים שבהם. ולא המקרה אנחנו הרוב ונשאר כך לתמיד – אנחנו פשוט יולדים פי כמה יותר מהציבור החילוני וממצביעי השמאל. ישראל החילונית, הסוציאליסטית, הייתה אפיזודה חולפת בהיסטוריה היהודית. אפיזודה כמו מדינת הצלבנים. אנחנו, אני והחבר'ה שלי, אנחנו העתיד. ואיך אפשר לטעון שאני לבד במעשה? אפילו אתם, החילוניים, וכל מוסדות המדינה יחד אתכם – ממשלה, משטרה, כוחות הביטחון האחרים, כולכם עזרתם לי להצליח לאחר המעשה, ואין משהו שמצדיק אותי יותר מזה".

עמיר: ביצעתי את המעשה כדי להשיג מטרות מסוימות – לעצור את תהליך השלום, להוריד את השמאל מהשלטון, ולהעלות את הימין, אולי לתמיד. והצלחתי – תהליך השלום עצר, השמאל ירד והימין בשלטון, לתמיד

אנחנו: "אנחנו עזרנו לך להצליח? במה ואיך?!"

עמיר: "ההוצאה להורג של רבין הייתה כמו מגדלי התאומים בארה"ב – מהלך שאמור להיות משנה משחק, GAME CHANGER, אבל בארה"ב זה לא הצליח – המדינה המשיכה להתנהל כמו קודם, ורק כלפי האויבים שנחשדו במעשה ננקטו צעדים משמעותיים. הצבא נשלח לקצוות עולם להילחם במי שהוגדר כאויב, ואת אוסמה בן-לאדן האידיאולוג והיוזם שעמד מאחורי המעשה צדו עד חורמה, עד המוות.

"ואילו אתם? כלום לא עשיתם – את הרבנים שהזינו אותי ואת האידיאולוגיה שלי לא רק שלא אסרתם ולא סגרתם את הישיבות שלהם – עוד הגדלתם להם תקציבים וטיפחתם אותם. אף דחפור לא עלה על ההתנחלויות שבהן האידיאולוגיה הזו צמחה, גם לא על מאחזים. על נוער הגבעות ושאר החבר'ה שלנו שכורתים עצי זית ומכים רועים ערבים ושוחטים את הצאן והבקר שלהם, שלא לדבר על שוחטים ערבים עצמם, אתם מגינים ואפילו מטפחים.

"עשיתם הרבה רעש סביב ההוצאה להורג של רבין, בפועל לא עשיתם כלום בתגובה, שום מעשה! השם יברך אתכם – היום אנחנו עומדים במקום שבו האידיאולוגיה ששלחה אותי הופכת לרוב, לאט לאט, מתחת לפני השטח וגם מעליו. לכאן הגענו בזכות המעשה שלי, אבל אתם אלו שבהתנהלותכם ובהתנהגותכם עשיתם אותו ללגיטימי. שנתתם לאידיאולוגיה הזו לשגשג.

"המעשה שלי היה GAME CHANGER אמיתי, אבל בלי עזרתכם, שנתתם למדינה להשתנות מאז לכיוון שאליו חתרתי, בלעדיכם שעזרתם לי להשיג את המטרות שאליהן כיוונתי, בלי תמיכתכם היעילה והפעילה היומיומית, לא היינו עומדים במקום שבו אנחנו עומדים עכשיו. על כן תבואו על התודה והברכה".

בארה"ב זה לא הצליח ואילו אתם? כלום לא עשיתם – את הרבנים שהזינו אותי ואת האידיאולוגיה שלי לא רק שלא אסרתם ולא סגרתם את הישיבות שלהם – עוד הגדלתם להם תקציבים וטיפחתם אותם

אנחנו:…

עמיר: "ואגיד לכם יותר מזה: אתם עיוורים שאינם רואים לאן המדינה הולכת עוד. זה רק עניין של כמה שנים, אולי עשר, לכל היותר חמש עשרה, עד שאשוחרר מהכלא ויכירו בי כנלסון מנדלה הישראלי, ויתנו לי את הכבוד הראוי.

אולי אפילו יקראו על שמי בית ספר, ובהמשך אולי אפילו בית חולים וכביש ראשי.

כי אני עשיתי מעשה, ואני זקוף וגאה בו, ואילו אתם בהתנהלותכם מאז רפויים כאיבר אימפוטנטי ומידלדל.

אז אתם יכולים לומר שלא צדקתי?".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 760 מילים

"רק האדם האבסורדי חי חיים של חירות"

"אני לא איש מופת, אני לא איש שיש מה ללמוד ממנו": כך פתח עו"ד יעקב וינרוט את ההרצאה האחרונה שנשא, חודש וחצי לפני שהלך לעולמו ב-16 באוקטובר 2018 ● היום מתקיים בקריה האקדמית אונו כנס חגיגי לרגל יציאת "ספר וינרוט", ספר מאמרים משפטיים המוקדש לזכרו ● יובל יועז חוזר אל אותן מילים אחרונות שהותיר אחריו אחד האינטלקטואלים הגדולים במערכת המשפט הישראלית

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למ... המשך קריאה

אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למיתוס של סיזיפוס.

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונ... המשך קריאה

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונים שלא יעשה לנו פוזות עם התעסקות מדי פעם ב'רוחניות' מרגשת הסותמת את החור שהוא רצון ללכת ללונה פארק בגני התערוכה: למכוניות המתנגשות וקיר המוות והמבוך מראות והנקניקיות המדיפות ניחוח מהדוכן

עוד 682 מילים ו-2 תגובות

הורוביץ: החרמת האזכרה בידי נתניהו - המשך מסע ההסתה

מקורבי נתניהו: האזכרה לרבין הפכה לתירוץ להתקפות עליו ● יונתן בן ארצי בטקס בבית הנשיא: שלטון העם ניצח את שלטון היחיד, קרקס הצווחות שייך לאתמול ● שיקלי: השמאל מינף את הרצח בציניות ● בנט יבקש מפוטין: הרחק את האיראנים ● 100 נרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה ● סער: אנחנו בוחנים חוקי מעצרים ופרוטקשן ● עמר בר-לב: אני לא עיוור למדרון החלקלק

עוד 22 עדכונים

למקרה שפיספסת

ארבעה חודשים אחרי הקמתה, הולכת ומסתמנת חלוקת הכוח בממשלת לפיד-בנט בכל מה שקשור לשטחים: מפלגות הימין-מרכז שולטות, מפלגות המרכז-שמאל אדישות ● הקולות היחידים שנשמעים הם מח"כים בודדים במרצ ● ברע"ם נראה שמתעניינים יותר בחוק הקנאביס מאשר בעתיד השטחים והפלסטינים ● ח"כ מוסי רז: "זה נראה כאילו שנתניהו הוא עדיין ראש הממשלה" ● פרשנות

עוד 529 מילים ו-1 תגובות

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

השחיתות של המלך עבדאללה

חשיפת "מסמכי פנדורה" גילתה סוד ידוע במזה"ת, משפחת המלוכה ההאשמית מושחתת בדיוק כמו שאר המשטרים הערבים. גורמים בכירים בירושלים מודאגים מההשלכות של הפירסום על מעמדו של המלך עבדאללה ברחוב הירדני, ערעור יציבות שלטונו הוא רע מבחינה אסטרטגית לביטחון ישראל.

הדלפת הענק של "מסמכי פנדורה" חשפה באחרונה כי עבדאללה מלך ירדן הינו מנהיג מושחת, שאיננו שונה מהמנהיגים הערביים האחרים במזרח התיכון. הרחוב הירדני הופתע רק באופן מועט. הוא עד לחיי ההוללות של המלך עבדאללה כבר הרבה שנים. משפחת המלוכה ההאשמית, המלך עבדאללה ורעייתו ראנייה אינם אהובים במיוחד ונחשבים למושחתים. אהדת הרחוב הירדני, בעיקר של השבטים הבדואים, נתונה לנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של המלך עבדאללה, שנתון כבר חצי שנה במאסר בית לאחר שהואשם על ידי המלך בקשירת קשר לערער את יציבות הממלכה.

הרחוב הירדני הופתע רק באופן מועט. הוא עד לחיי ההוללות של המלך עבדאללה כבר הרבה שנים. משפחת המלוכה ההאשמית, המלך עבדאללה ורעייתו ראנייה אינם אהובים במיוחד ונחשבים למושחתים

הדלפת "מסמכי פנדורה" מגלה כי המלך הירדני העביר לא פחות מ-100 מיליון דולר למקלטי מס ואף רכש 14 נכסים יוקרתיים בערים שונות בעולם, בזמן שאזרחי ירדן נאנקים תחת העול הכלכלי.

בחודש יוני שעבר הוחלט בירדן להגביר את האכיפה על מעלימי מס בממלכה, בדגש על הברחות הון למקלטי מס זרים, שלפי הממשלה הירדנית גרמה להעלמות מס בהיקף של כ-800 מיליון דולר בשנה. המהלך יצא לפועל לאחר הפגנות המוניות בירדן בשיא משבר הקורונה כשהמפגינים דורשים מהשלטון להיאבק בעוני ובשחיתות, עכשיו התגלה כי המלך היה המוביל בנקיטת תרגילים להעברת כספים למקלטי מס.

"מסמכי פנדורה" מגלים כי למלך הירדני ומקורביו היו לפחות 36 חברות שונות שנרשמו במקלטי מס. דרך החברות הללו רכש המלך, בין 2003 ל-2014, 14 בתי פאר בבריטניה ובארצות הברית. הסכום הכולל ששולם על הנכסים הגיע לכ-106 מיליון דולר. בין הנכסים: בית בעיירת היוקרה הבריטית אסקוט, דירות במרכז לונדון בשווי מוערך של מיליוני דולרים וארבע דירות במתחם יוקרתי בוושינגטון הבירה המשקיף לנהר הפוטומק.

הדלפת "מסמכי פנדורה" מגלה כי המלך הירדני העביר לא פחות מ-100 מיליון דולר למקלטי מס ואף רכש 14 נכסים יוקרתיים בערים שונות בעולם, בזמן שאזרחי ירדן נאנקים תחת העול הכלכלי

יועצי המלך פעלו להסתיר את אחזקות הנדל"ן של המלך מחשש שהדבר יביא לתסיסה בירדן. פרקליטיו של המלך עבדאללה בבריטניה מסרו בתגובה כי למלך היו שורה של סיבות ביטחוניות, פרטיות וחוקיות שבגללן בחר להחזיק את רכושו באחזקות "אוף שור" והכחישו כי המלך עשה שימוש לרעה בכספי ציבור וכי מדובר בכספו הפרטי.

המודיעין הישראלי וה-CIA יודעים היטב את היקף עושרו של המלך עבדאללה, כפי שהכירו היטב את עושרו של אביו, המלך חוסיין בן טלאל, שעמו חתמה ישראל את הסכם השלום ב-1994.

המלך עבדאללה, כמו אביו, נחשב לבן ברית אסטרטגי חשוב של ארה"ב וישראל, אבל גורמים מדיניים בכירים בירושלים מעריכים כי חשיפת "מסמכי פנדורה" גרמה למלך עבדאללה נזק רציני בדעת הקהל הירדנית.

גורם מדיני בכיר אמר לי:"למלך עבדאללה יש מזל שמסמכי פנדורה נחשפו בתקופת הנשיא ביידן שאוהב מאוד את המלך הירדני, אם הדבר היה קורה בתקופת ממשל טראמפ, הנשיא טראמפ היה עושה ממנו קציצות לאחר שהוא התנגד לחלקים מרכזיים בתוכנית השלום 'עסקת המאה' של הנשיא האמריקאי".

השחיתות של המלכה ראניה

גם לרעייתו של המלך, המלכה ראניה, יש תדמית של מלכה מושחתת. המלכה ראניה בת ה-50, ילידת כווית ממוצא פלסטיני של משפחה מאזור טול כרם, ספגה ביקורת קשה בשנים האחרונות, מאז שפרצה תופעת "האביב הערבי" ב-2011. היא הואשמה בכך שהיא מתערבת בענייני המדינה ומקדמת את זכויות הפליטים הפלסטינים על חשבון תושבי ירדן הבדואים, שהיא "חולבת את הקופה הציבורית" ומקימה לעצמה מרכזי כוח, ושהיא ומשפחתה שדדו את הממלכה בנסיעות הארוכות שלהם לטיולים בחו"ל.

ראניה הואשמה בהתערבות בענייני המדינה, בקידום זכויות הפליטים הפלסטינים על חשבון תושבי ירדן הבדואים, ב"חליבת הקופה הציבורית", בהקמת מרכזי כוח, ובשדידת הממלכה בטיולי המשפחה הארוכים לחו"ל

בפברואר 2011 שלחו 36 ראשי שבטים בירדן איגרת למלך בדרישה כי "ירסן" את פעילותה של רעייתו. הם האשימו אותה ב"שחיתות, גניבת כספים מאוצר המדינה ומניפולציות לקידום תדמיתה הציבורית בניוגד לרצון העם הירדני".

הם קראו למלך עבדאללה להשיב אדמות שניתנו לבני משפחתה של המלכה ראניה ושהן אדמות מדינה.

עצם היותה של המלכה ראניה ממוצא פלסטיני הוא לרועץ עבורה, השבטים הבדואים בממלכת ירדן שונאים אותה והם מאשימים אותה כי ניסתה לסדר אזרחות לכ-78 אלף פלסטינים השוהים בירדן.

בתקופה האחרונה התמקדה הביקורת כלפי המלכה ראניה בכך שהיא מבזבזת הון תועפות על בגדי מעצבים ואופנת עילית בעוד שרוב תושבי ירדן מסתובבים "רעבים" בגלל המצב הכלכלי הקשה, המלכה ראניה דחתה את הביקורת על בגדיה היוקרתיים וטענה כי מדובר בבגדים שמושאלים לה ע"י חברות אופנה לצורך אירועים או שנמכרים לה במחירים מופחתים.

גל ההתמרמרות נמשך

למלך עבדאללה היה כנראה מידע מוקדם על הפירסום הצפוי של "מסמכי פנדורה" והוא ניסה להקדים תרופה למכה, לצנן את המתיחות שתיגרם בעקבות הפירסום ולנסות ולייצר אווירה חיובית.

לכן, כמה ימים לפני הפירסום, הוא הודיע על חנינה כללית לכל אלה שנעצרו בירדן באשמת פירסום לשון הרע והכפשת המלך, רעייתו ובנו יורש העצר ברשתות החברתיות.

במקביל, הוא העביר מסרים ברורים למנהיגי השבטים הבדואים ולבכירים לשעבר במשטר ההאשמי, כי הוא נחוש להמשיך בהכנות לביצוע רפורמות שלטוניות בממלכה, בהתבסס על המלצות ועדה מיוחדת שהוא הקים לאחר הפרשה בה הואשם הנסיך חמזה בקשירת קשר נגדו.

אחד השינויים העיקריים הצפויים ברפורמה הוא שינוי חוק הבחירות.

גל ההתמרמרות בירדן נגד בית המלוכה הירדני נמשך, והולך וגובר, עקב המצב הכלכלי הקשה והיעדרותו הקבועה של המלך עבדאללה מהממלכה בכל קיץ מדי שנה לצורך נופש וביקורים בחו"ל.

גל ההתמרמרות בירדן נגד בית המלוכה הירדני נמשך, והולך וגובר, עקב המצב הכלכלי הקשה והיעדרותו הקבועה של המלך עבדאללה מהממלכה בכל קיץ מדי שנה לצורך נופש וביקורים בחו"ל

גם בקרב השבטים הבדואים הנאמנים לארמון המלוכה החלו להישמע בשנתיים האחרונות דרישות לשינוי אופי המשטר המלוכני וצמצום סמכויותיו של המלך.

בשנה האחרונה גברה הביקורת של השבט בני חסן, השבט הגדול ביותר, שהיווה במשך שנים את בסיס התמיכה המסורתי בבית המלוכה. אליו הצטרפו גם השבטים בני עאבד ובני חמידה והם מאשימים את המלך עבדאללה ורעייתו ראניה בעריצות וניצול העם הירדני וקוראים להדחתם ולשינוי שיטת המשטר.

הבעיות הכלכליות של ירדן והביקורת על ההתנהלות האישית של המלך ורעייתו מערערים את יציבותה של ירדן, ב-19 במאי בשנה שעברה הופץ לראשונה במחנות הפליטים בירדן כרוז הקורא להפיל את השלטון. כמה שבועות לפני כן פירסם עיתון "אלקבס" הכוויתי (ב-18 באפריל) כי נחשפה מזימה בירדן לערער את יציבות שלטונו של המלך עבדאללה.

המלך אישר בזמנו בעקיפין את הידיעה והדיח מתפקידו את מנהל המודיעין הכללי עדנאן אלג'ונדי, פיטר כמה יועצים בכירים בלשכה המלכותית ומינה את הגנרל אחמד חוסני לתפקיד מנהל המודיעין הכללי.

פירסום "מסמכי פנדורה" מביא לשיא חדש את היחסים של המלך עבדאללה עם אזרחי ירדן. מדובר בעוד אתגר שהמלך צריך לשרוד בשלום. בישראל מודאגים מאוד מההתפתחויות. לכל זעזוע ביציבות הממלכה ההאשמית יש השפעה ישירה על הנעשה בשטחי הגדה ועל ביטחונה של ישראל, יש לכך גם השלכות אזוריות שכן ירדן היא החיץ המזרחי של ישראל מפני הגעת כוחות איראניים בעתיד לגבולה המזרחי.

בינתיים נראה שהמלך מצליח להכיל את  התגובות רחוב הירדני ללא זעזועים מיוחדים, אבל תהליך ההתמרמרות הציבורית תופס תאוצה מתחת לפני השטח והוא עלול להתפרץ באופן בלתי צפוי.

אל הביקורת של שבט בני חסן, בסיס התמיכה המסורתי בבית המלוכה, הצטרפו גם שבטים נוספים המאשימים את המלך עבדאללה ורעייתו ראניה בעריצות וניצול העם הירדני וקוראים להדחתם ולשינוי שיטת המשטר

לא אתפלא אם האינטרס הישראלי בהמשך יציבותה של הממלכה ההאשמית עמד במרכז השיקולים בשבוע שעבר להגדיל את אספקת המים לירדן, מעבר למה שנקבע בהסכם השלום עמה, בגלל מצוקת המים שממנה היא סובלת. ממשלת ישראל עושה הכל לסייע ליצוב שלטונו של המלך עבדאללה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,140 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הפלסטינים מוטרדים מניסיונותיה של ישראל לסכל את ההחלטה של ממשל ביידן לפתוח את הקונסוליה למען הפלסטינים בירושלים ● האמריקאים לא קבעו לוחות זמנים לפתיחה, והחשש גובר ברמאללה מפני מסמוס ההחלטה ● עד שהפלסטינים יקבלו בחזרה את הנציגות, אבו מאזן יצטרך להקפיד שלא לעשות טעויות ● פרשנות

עוד 819 מילים

יהודי ארה"ב נושאים עיניים אל בית המשפט העליון בוושינגטון

בית המשפט העליון האמריקאי עומד לדון בסתיו הקרוב בשורה של תיקים בנושאים המעסיקים את יהדות ארה"ב ● חלקם עוסקים בנושאים רגישים כמו הזכות להפלה, וחלקם באומנות בזוזה ● נושא אחד נמצא מחוץ לדיונים המשפטיים אך בראש מעייניה של הקהילה היהודית – מעמדו הציבורי של בית המשפט

עוד 1,812 מילים

שליחים של וולט נדרשים להחזיר אלפי שקלים לקבלן שסיפק תלושי משכורת

פרסום ראשון בחודש שעבר הודיעה וולט על הפסקת ההתקשרות מול "3 אחוז" שסיפקה תלושי משכורת למאות שליחים ● בתגובה הודיע הקבלן לשליחים שהוא מקזז להם את השכר ושחלקם חייבים לו כ-6,500 שקלים ● וולט לא מתחייבת לשאת בשכר השליחים או לפצותם ● וולט: "הדרישות של '3 אחוז' הן שערורייתית" ● עו"ד לדיני עבודה: "חשש לפלילים"

עוד 1,758 מילים ו-3 תגובות

״היא מותשת כי היא רצה לעשות בוטוקס בקליניקה שלה״

ריי ביטון בתגובה: מצרה על כך ששר האוצר בוחר להתעסק בי במקום לנסות לפתור את המשבר ● בן ברק: אבו הזאז לא שותפה בדיונים ואין לה גישה למחשבים ● אלקין: טעות לרוץ ולקנות דירות חדשות עכשיו ● הממשלה אישרה להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה ● הקצין שדחף פעיל שמאל בהר חברון לא יקודם שלוש שנים ● נתניהו לא יגיע לטקס הממלכתי לזכרו של רבין

עוד 39 עדכונים

דיווח: ההודעה על התפטרותם הרשמית של המתמחים נדחתה, כנראה, עקב התקדמות במגעים

פורסמה עדות נוספת נגד שמעון פרס: "הוא הצמיד אותי אליו והכניס את היד מתחת לחולצה" ● בכ-60% מהכיתות שבהן נערך פיילוט הכיתה הירוקה ואותר בהן חולה קורונה - לא נמצאו עוד תלמידים מאומתים ● מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ירד ל-382 ● יושבת ראש הוועדה לביטחון הפנים, מירב בן ארי, על קטי פרי: "לדעתי, היא לא צריכה ללכת הביתה למרות בריחת האסירים"

עוד 17 עדכונים

ראיון "חולית הוא ראי החברה שבה אנחנו חיים היום"

"חולית" הוא אחד הסרטים הכי מצופים השנה - אחרי שגרסה קודמת נחלה כשלון מסחרי ● עם קאסט מרשים והשקעה עצומה בצילומים ברחבי העולם, הבמאי זוכה האוסקר מביא למסך את החזון שלו לרב המכר האהוב של פרק הרברט על טבע, אקולוגיה, הישרדות, נאמנות וכוח ● "זה אחד הספרים שהכרתי הכי טוב כנער", אומר וילנב, "קיימים בו כל המרכיבים שיוצרים אלכימיה מופלאה של סיפור עלילה"

עוד 1,406 מילים

חילופי הירי וההפצצות שנשמעו ברובע פורן אל-שובאכ ביום חמישי הזכירו את המראות הקשים ממלחמת האזרחים שהסתיימה בשנת 1990 ● העולם הערבי מנרמל את אסד ● הבחירות בעיראק: הצעירים לא באו, נאמני איראן הפסידו בגדול ● התלתלים כובשים את מצרים ● והשבוע לפני 34 שנים נחטפה טיסת לופטהנזה 181 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,300 מילים

רבקה דונר משחזרת בספרה, "כל הצרות התכופות של ימינו", את סיפורה האמיתי של דודה רבתא־רבתא שלה – מילדרד הרנק – שהנהיגה את המחתרת הגדולה ביותר שהתנגדה לנאצים ● במקום לברוח למולדתה אמריקה, ריגלה לטובת הרוסים והוצאה בסופו של דבר להורג ● "קצין אמריקאי בכיר פשוט כתב שהעונש שקיבלה הגיעה לה"

עוד 1,335 מילים
מתוך סרטו של סטיבן ספילברג, "רשימת שינדלר", 1993

ריץ' בראונשטיין, מרצה בבית הספר הבינלאומי של יד ושם, צפה ביותר מ־400 סרטי שואה ● אחרי שהזדעזע לגלות סמינר על הסרט "שואה" החליט לכתוב ספר הדרכה מקיף כדי לסייע למחנכים ולמורים להנגיש את הנושא ● הוא גם לא מפחד לבקר את ענקי הז'אנר כמו "רשימת שינדלר" ו"החיים יפים" ● ריאיון

עוד 1,734 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כמעט מזרח תיכון חדש

בגלובוס הירוק זוכה ההסכם החדש להגדלת אספקת המים לירדן - עיסקה שיש בה רק מרוויחים, פוליטית וסביבתית ● הגלובוס השחור ניתן לרשויות המקומיות הכי עשירות, שצורכות אנרגיה פי 10 מהעניות ● והטיפ: מעבר בפארק המסילה הופך למפגש חברתי מתמשך

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 983 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה