יונית לוי בפראק עם צווארון סאטן מדברת על מספר מונשמים יומי

חיקוי של יונית לוי בארץ נהדרת, צילום מסך
חיקוי של יונית לוי בארץ נהדרת, צילום מסך

רבים מתעמקים בשאלת הפוסטראומה שלאחר הקורונה ובנושא סדרי עולם חברתיים ולאומיים חדשים. יש המשלים את עצמם שנתחבק בתום הקורונה עד שנתמוסס איש ברעהו מרוב אהבה זולת. ויש שחושבים להיפך.

ואני שואלת שאלה אינטימית מינורית לכאורה: מה נלבש? ואם לצמצם את השאלה לרגע (כדי להרחיבה אחר כך): מה אלבש?

רבים מתעמקים בשאלת הפוסטראומה שלאחר הקורונה ובנושא סדרי עולם חברתיים ולאומיים חדשים. ואני שואלת: מה נלבש? ואם לצמצם את השאלה לרגע (כדי להרחיבה אחר כך): מה אלבש?

בתחילת פברואר, בשעה בה עצם את עיניו לנצח הרופא הסיני שהתריע על קיומו של נגיף הרסני (או נרצח כי הפיץ שמועה זדונית) התקבלה עבורי בדואר חבילת מגאלרי לאפאייט, פריז, ובה היתה מונחת חולצה של המותג הצרפתי דה קופלס. עשויה משי שיפוני עם פרחים אדומים ועלים ירוקים מעוטרים בשנצים קטנים בצבע כסף. להגנתי ייאמר שבאתר החברה נראו השנצים כנקודות מרומזות. אבל נצנוצים הם נצנוצים ואין להם מקום בעולם של אחרי הקורונה. כי לא יהיה שמח. החולצה הורדה מהקולב לחצי התורן ודומה עכשיו  בעיני לגווייה. הנשף הסתיים.

אסון הקורונה פרץ בעיצומה של אופנת הנשף (רוצה לומר – טרנד): תחרות, שיפונים ואורגנזות שקופים (חיקויים המכונים "רפליקות" מניילון מילאו את הרשתות ההמוניות). משי נקי או סינטטי בוהק, סאטן, בד טאפטה ואף לורקס (אריג ששלובים בו חוטי כסף או זהב. מומלץ עם ג'ינס לכל שעות היום כי הנשף הוא מסביב לשעון). ושכחתי את הוולאנים על החולצה והחצאית (מין וילונצ'יק מכווצץ). משל היינו אצילים מכל המינים: קורטיזאנות, מרקיזות, דוכסיות מהמאה ה-17, ה-18, ה-19. כמו כן צופו הסניקרס בזהב, כסף ופלטינה, שלא לדבר על תיקים, צעיפים ונעליים. התחזינו לעלמות הזהב של גוסטב קלימט מהמאה ה19. כמעט כל ליידי או זונה ענדה גורמט זהב או מוזהב עם לולאות ענק ובקצה מדליון (מאחורי הנשים עומדים גברים כך שמדובר בפנטזיה של שני מינים או כמה מגדרים).

את כל אלה רכשתי בשנתיים האחרונות כאינדיבידואליסטית, בעיקר בעיני עצמה כנראה.

תודעת אסון מחלחלת לאט ונתקלת בתחילה בשלב הכחשה (יש לגגל: אליזבט קובלר רוס). וכך יוצא לנו לצפות בקרן מרציאנו (המקסימה כשלעצמה) בחולצת לורקס מדברת על התמוטטות העסקים הקטנים, את יונית לוי בפראק שחור עם צווארון סאטן מדברת על מספר מונשמים יומי או מחסור במכונות הנשמה) ואת גלית גוטמן מדגמנת קולקציית שמלות וחולצות ממשי שעין לא ראתה יפות כמוה (האחרונה בורוד פוקסיה). מרואיינות מגיעות בחולצת טאפטה שחורה פלוס שרוולים (מהדרין שבמהדרין, גם טאפטה וגם שרוול תפוח) ומגישה חושפת כתף בשמלה נוצצת לצד גיא פינס.

תודעת אסון מחלחלת לאט ונתקלת בתחילה בשלב הכחשה. וכך יוצא לנו לצפות בקרן מרציאנו בחולצת לורקס, מדברת על התמוטטות העסקים הקטנים ואת יונית לוי בפראק שחור עם צווארון סאטן מדברת על מספר מונשמים יומי

ובלי שארצה לערוך השוואה, כמין פצע עתיק שמתעורר פתאום, מופיעה במוחי היהודי התמונה של  אמא תאבורי הנוסעת שנסעה עם פרוותה ההדורה, מפורכסת ומגונדרת, ברכבת לאושויץ, התמזמזה עם 2 שוטרי חרש שליוו אותה. אמא תאבורי היא גיבורת "המסע של אמא תאבורי", מחזה קאברי המבוסס על מה שאמו של ג'ורג תאבורי ההונגרי, שניצלה כמובן, סיפרה לו. בתחילה נאחזים בקיים, על רצף המוכר והבטוח.

אבל הנשף הסתיים.

בעודי כותבת את הדברים, חי נפשי, נכנס לטלפון שלי מייל מבית האופנה הפריזאי "באש" (אני רשומה לניוז לטרס צרפתים אחדים כאלה כדי לדעת מה אני מחמיצה).

כותרת הניוז לטר אומרת: הרומנטיקה לא בוטלה, "romantism is not cancelled. רמז עבה לכך שהם נתקעו עם קולקציית מלמלות ותחרות שאכן מופיעות בהמשך.

ואני לא ידעתי: עד פרוץ הקורונה חיינו בתוך תקופה רומנטית? זאת שבה שיווקה השחקנית בעלת בלוג האופנה גווינית' פלאטרו את הבושם בריח הערווה שלה? הו גווינית' האומללה, מה עכשיו?

הנשף נגמר. אולי כי בידרנו עצמנו עד מוות. הפכנו להיות ליצני קרנבל, תעתיקי אצילים, וכמו כן קורבנות סמי הזיה, מסוממים מבידור, מעורפלים ונרפים. אני מזכירה כאן כמובן את ספרו של פרופ' ניל פוסטמן (פרופ' לתקשורת, אמנות ומדע באונ. ניו יורק) "בידור עד מוות". קראתי אותו בשנות ה-90 אף כי נכתב בשנות ה-80 והוא נראה לי צודק, אף כי קצת טרחן כמו בן גוריון שהזהיר מקולנוע. פוסטמן הזהיר מפני השפעת הטלויזיה על נחרצות המחשבה וחדות ההיגיון (ולא הספיק להזדעזע מהאינטרנט). בעקבות אלדוס האקסלי ("עולם חדש מופלא"), בין השאר (וגם אסכולת פרנקפורט) – פוסטמן היה מבוהל ממות התרבות (או שמא התכוון למוות מרוב צחוק).

ואני לא ידעתי: עד פרוץ הקורונה חיינו בתוך תקופה רומנטית? זאת שבה שיווקה השחקנית בעלת בלוג האופנה גווינית' פלאטרו את הבושם בריח הערווה שלה? הו גווינית' האומללה, מה עכשיו? הנשף נגמר. אולי כי בידרנו עצמנו עד מוות

התבדחנו על שר הבריאות ליצמן ב"ארץ נהדרת" וערכנו דיונים מפורטים על מצוינות החיקוי הפוחלצי משהו. היה מעולה. לא רק הוא. גם הפוליטיקאים למדו לבדח. בנימין נתניהו התגלה כאשף הרקויזיטים התיאטרליים, מירי רגב קראה מן הדף את התפקיד שלה בתיאטרון: "קאט דה בולשיט" ובהמשך נחשפה כסטנדאפיסטית מעולה.

והנה אנחנו מתים. כי בשעה שהתבדרנו והתחפשנו חל בנו איבון מחשבה, שיתוק מוח מרוב שעשוע. הדיון בתכניות הסאטירה על ליצמן הסיט אותנו ממחשבה על, נניח, עליה לבסטיליה של משרד הבריאות.

שנים התבדרנו (בעיני גם הפייסבוק הוא רובו בידור) והפכנו זורמים, מרגיעים, מקלילים את הכבדים. אמנים שרצו לשיר לנו או לשחק בפנינו יצאו מכל מיני ארונות לכתבות שיווק של הסרטן, השבץ והנטייה המינית.

גם בלויי סחבות הצחיקו אותנו ויצרנו ג'ינסים קרועים, כי עוני זה נורא אסטטי כשחושבים על זה לעומק. כלומר לא מצליחים לחשוב על זה לעומק. ציפרלקס וקלונקס משרים עלינו רוגע מצפון.

באותו זמן מערכת הבריאות כאן (ובארצות אחרות) הלכה והתאדתה. נכון, עכשיו היא מתאמצת כאן בכל כוחותיה (אני מקווה), כי הקטסטרופה כאן. וגם ממשיכי דרכם של לוכדי אייכמן נקראים לדגל. אבל קודם לקורונה לא היה כסף לחולים שאינם חולי קורונה (ואולי גם עכשו אין), לא היו תקנים לרופאים ולא פרסמו את כמות המתים מזיהום לא קורונאי בבתי חולים. ולמה? כי חולים זה לא בידור. הזקנה במסדרון ניתקה ממשמעותה במציאות והפכה לשם קוד מבדח.

והנה אנחנו מתים. כי בשעה שהתבדרנו והתחפשנו חל בנו איבון מחשבה, שיתוק מוח מרוב שעשוע. הדיון בתכניות הסאטירה על ליצמן הסיט אותנו ממחשבה על, נניח, עליה לבסטיליה של משרד הבריאות

גם הקשישים הרעבים או הנכים לא מבדרים. נעבור ערוץ. נעדכן את תמונת הפרופיל שלנו בפייסבוק. איזה יופי! קיבלנו עליה המון לייקים. בנוסף, התמכרנו לפסיכולוגים ותרופות כדי לא להרגיש סבל, גם לא של חברינו (אני מייתרת כמובן מכלל זה את המעונים, האובדניים וכו' האמיתיים).

הקורונה היא לא עונש משמיים או התפרצות זעם הטבע. פשוט נתפסנו משתעשעים בריאליטי. עם הטפטה התחרות והוואלאנים. ריאליטי היא לא המציאות. ייתכן שאין מציאות יותר (נא לגגל "ז'אן בודריאר").

האם נתחרט? זמן מה נתאבל. נדבר בקול חרישי יותר, לא נתחבק ברחובות, נלבש ג'ינס עם חולצה לבנה. נחייך לזרים במעלית מתוך סולידריות. כך הייתה אמריקה אחרי אסון התאומים. חלפו כמה שנים ואז בחרו את טראמפ. אלוף תכנית הריאליטי שבה מפטרים כל הזמן (במציאות זה דווקא כואב). הוא האיש שבישר לנו כי הקורונה היא שפעת שתחלוף עד האביב.

*החל מיום העברת הפוסט לבין העלאתו החלה גלית גוטמן להופיע עם חולצות כותנה ורדרדה ולבנה פשוטות למדי, מה שלא גרע מקסמה. מישהו הבין בערוץ 12 שהקרנבל נגמר.

שרית פוקס, חוקרת תרבות, ביוגרפית ("נמר בוער" על נסים אלוני), סיימה תואר שני בהצטיינות יתרה בחוג לתיאטרון (.נושא עבודת המאסטר היה "מימד הזמן הנפשי ביצירת סמואל בקט"), עיתונאית, בוגרת 28 שנים במעריב עד סמוך לסגירתו. בת 65. תחביב: לספוג אש על החוצפה לטעון טענה אופוזיציונית, להתמוטט מחלק מהתגובות, לקום, ולהתחיל מחדש

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,062 מילים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעדי האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

הזירות הפלסטינית והירדנית – החשש האסטרטגי מהסיפוח הישראלי

לפני מספר ימים התארחו צאא'ב עריקאת (מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף), ח"כ אחמד טיבי ומרואן אלמעשר בתכנית "תרחישים" בערוץ אלג'זירה.

מרואן אלמעשר (Marwan Muasher) – שר החוץ הירדני לשעבר והשגריר בישראל ובארה"ב לשעבר, כיום סגן נשיא למחקר ב-Carnegie Endowment for International Peace בארה"ב – נחשב לדמות מתונה, בעלת קשרים טובים עם ישראל וישראלים באופן יחסי. כבר ב-2009 כתב את הספרThe Arab Center : The Promise of Moderation, שמסביר בין היתר על תהליך השלום מול ישראל, יוזמת השלום הערבית והצורך ליצור מרכז פוליטי ערבי מתון. אלמעשר הוא-הוא זה שניסח את יוזמת השלום הערבית בפועל.

הנה עיקרי הדברים: אלמעשר הדגיש שהסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות – והעריך כי ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל (שכן כך נהגה גם בעבר). בראש סדר העדיפויות – האינטרס הירדני, ולא שום דבר אחר (כגון כלכלה, יחסי חוץ וכו'. ברמז, "שוחד" כזה או אחר).

עיקר דבריו של אלמעשר, שר החוץ הירדני לשעבר: הסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות. להערכתו, ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל

החשש הוא כמובן מהצפה של פלסטינים את ירדן, "ירדן כפלסטין". מעלה את השאלה – מה ישאר בהסכם השלום בין ישראל לירדן, אם לא תוקם מדינה פלסטינית? כיצד נשתף פעולה עם אנשים (למשל בהסכם הגז), שאנחנו יודעים שפועלים ישירות נגד האינטרס הירדני?

עוד ציין אלמעשר, שמדינה פלסטינית (או משהו שהוא פחות ממדינה) על בסיס תכנית טראמפ, במסגרתה אותה מדינה מוקפת למעשה מכל צדדיה על-ידי ישראל, כשישראל תשלוט בכל המעברים של הפלסטינים – איננה מקובלת על שום פלסטיני ועל שום ערבי באזור.

זו מדינה שלא ניתן יהיה לחיות בה. סיפוח ישראלי יביא לירידה מהפרק של פתרון שתי המדינות במסגרת שנקבעה עוד בהסכמי אוסלו. כל זה יהפוך ללא רלוונטי. הדבר ידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי, ולא יותיר לפלסטינים ברירה, אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בהם תשלוט ישראל (כלומר, בין הנהר לים).

יש להציב את כל חלופות הפעולה האפשריות על השולחן במצב כזה (שכן כל הסכמי ומסגרות העבר לא יהיו רלוונטיים יותר). אלמעשר מציין, שעדיין לא מאוחר להפעיל לחץ על ישראל לסגת מכוונתה, כולל דרך הקונגרס האמריקני ופניה מאוחדת מצד כל הצדדים המתנגדים לסיפוח, למפלגה הדמוקרטית.

על פי אלמעשר, הסיפוח ישאיר מדינה שלא ניתן לחיות בה וידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי. לפלסטינים לא תהיה ברירה אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בשליטת ישראל

ח"כ אחמד טיבי ניתח את הזירה הפוליטית הפנימית בישראל, הצביע על כך שההקשר הירדני בעל חשיבות רבה מבחינת ישראל, והדגיש שנושא הסיפוח אפילו נכלל בהסכם הקואליציוני.

לדעת טיבי, העמדה הירדנית היא החשובה ביותר באזור בהקשר הנוכחי. הוא ניתח גם את הקשר של הסיפוח לפוליטיקה הפנימית האמריקנית לקראת הבחירות לנשיאות (והבסיס הפוליטי אליו מכוון טראמפ לקראת הבחירות).

המראיין העלה בפני עריקאת את השאלה – מהו הצעד הבא של הפלסטינים? מהן חלופות הפעולה? עריקאת הדגיש את הנרטיב הפלסטיני הקלאסי, של עמידה איתנה, האחזות בקרקע, ביסוס מוסדות המדינה, ומעבר מרשות למדינה, בהתאם להכרזת העצמאות הפלסטינית (כן, היה דבר כזה) של 1988, והסטטוס הנוכחי של הפלסטינים באו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס שלו ניכרו כמעט בכל מילה שאמר. הצורך באחדות פלסטינית בעת הזו נראה לו כדבר קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה על חייהם, הגנה עצמית. עריקאת מדגיש שמבחינתו, כוונת ישראל היא לספח את כל הגדה המערבית, מהנהר עד הים. זו מטרתה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס של עריקאת ניכרו. הצורך באחדות פלסטינית נראה לו קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה עצמית על חייהם, לנוכח כוונת ישראל: סיפוח כל הגדה המערבית

הויכוח הציף את חוסר ההסכמות והתקשורת הלקויה בתוך הזירה הפלסטינית ובין חלק ממדינות ערב, שאינן מצליחות להציג חזית אחידה אל מול הזירה הבינ"ל. זוהי שעת מבחן אזורית.

האם מדינת ישראל מפנימה את ההשלכות האזוריות של הסיפוח? ואם כן, האם היא ערוכה אליהן? האם תדע להתמודד איתן? זו השאלה הכי חשובה כרגע, לעניות דעתי.

רכז התכנית הבינלאומית בממשל במרכז הבינתחומי הרצליה ודוקטורנט במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסק בתהליכי קבלת החלטות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור עשירי בארץ, אוהב ועוקב אחרי ספורט מכל הסוגים (כדורגל, כדורסל, טניס, פוטבול, בייסבול...).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 612 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים

תגובות אחרונות

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-2 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה