גיחוך והערצה, שמרנות ואופוזיציה - נאום טראמפ

צילום מסך מתוך נאום דונלד טראמפ בעצרת הראשונה מאז פרוץ הקורונה, יוני 2020
צילום מסך מתוך נאום דונלד טראמפ בעצרת הראשונה מאז פרוץ הקורונה, יוני 2020

אני חושב שדונלנד טראמפ הוא כלי ניתוחי נהדר בנסיונות להבין את הפוליטיקה החדשה של המאה ה-21.

מצד אחד, במבט חטוף, אני רואה את הנאום הראשון של טראמפ בעצרת מאז פרוץ הקורונה, וחושב – "לא יאומן שהוא נשיא ארצות הברית, זה בלתי נתפס, הוא מגוחך" (הדקות 15-36 גרוטסקיות ואבסורדיות במיוחד) מצד שני כשאני רואה את הקהל, את ההערצה ואת הבאז התקשורתי סביבו, הכל ברור.

הניגוד בין הרשמיות שתפקיד הנשיאות דורש לבין מופע הסטנד-אפ שטראמפ מגלם בנאומו – הוא תמצית הפוליטיקה החדשה שמבצבצת במאה ה-21. הממלכתיות, ההיצמדות לעובדות ההיסטוריות, הפוליטיקלי-קורקט, העקביות – כל זה לא "הסטייל" של טראמפ. להיפך, ה"שואו" והוולגריות הם המנוע והמהות שלו – רטורית וחזותית.

הניגוד בין הרשמיות שתפקיד הנשיאות דורש לבין מופע הסטנד-אפ שטראמפ מגלם – הוא תמצית הפוליטיקה החדשה. הממלכתיות, הפוליטיקלי-קורקט, העקביות הם לא "הסטייל" שלו. להיפך, ה"שואו" והוולגריות

האם זו פשוט הדמות עצמה? או אולי זה מה שהקהל דורש? כלומר, האם המאה ה-21 יוצרת מנהיגים כאלו? או שמנהיגים כאלו מעצבים את המאה -ה21?

LIVE: President Trump in Tulsa, OK

LIVE: President Trump in Tulsa, OK #Tulsa #Oklahoma #MAGAText TRUMP to 88022

Posted by Donald J. Trump on Saturday, June 20, 2020

בכדי לראות את התופעה מתפתחת בישראל, אפשר להציץ ביוטיוב ולראות את ה"וולוג" של נתניהו. מדובר במיני תוכנית ראליטי "לא רשמית" שמלווה את ראש הממשלה במהלך יום העבודה שלו. לטעמי, זה חיקוי (לא מוצלח במיוחד) של הטקטיקה של טראמפ (כמו הרבה דברים אחרים שמייבאים כאן מאמריקה). אבל המאפיינים של ה"וולוג" ברורים – ביבי נוהג בחוסר רשמיות וחוסך בפוליטיקלי-קורקט (באופן מאולץ, יש לציין) לאורך כל הפרקים. והכי חשוב – הוא מדגיש כל הזמן שמדובר במבט "אמיתי" על מאחורי הקלעים – כלומר, לשדר את "האמת". להראות את מה שהתקשורת לא מספרת לנו.

עצוב לומר, אבל נראה שאנחנו נמצאים בעידן ה"פוסט-אמת" בפוליטיקה של המאה ה-21.

המדיה המסורתית גוססת, לעובדות אין יוקרה או חשיבות, האקדמיה היא בעיקר כלי להשגת עבודה ולא מוסד מחקרי מעורר השראה. ומצד שני, הרשתות החברתיות פורחות וחושפות את רוב האוכלוסייה לשלל נושאים שהיו מתחת לרדאר שנים רבות. יש הטוענים דוקא שהאמת בכלל בחוץ, יותר מתמיד בזכות הרשתות החברתיות והקריסה של המדיה המסורתית והאקדמית. אך השאלה היא – איזו "אמת" נחשפת? והאם אמת יכולה בכלל להיות סובייקטיבית ולא מבוקרת?

המדיה המסורתית גוססת, לעובדות אין יוקרה או חשיבות, האקדמיה היא בעיקר כלי להשגת עבודה ולא מוסד מחקרי מעורר השראה. ומצד שני, הרשתות החברתיות חושפות אנשים לנושאים שהיו מתחת לרדאר

אם אנחנו רואים כעת את שיאו של האבסורד הפוליטי בעידן "הפוסט אמת", אז אולי המצב בכל זאת לא כל כך נורא. אבל אם דונלד טראמפ הוא רק ספוילר למה שעתיד לבוא, אנחנו בצרה צרורה. זאת אומרת, אם נמצא את עצמנו בעתיד מוקפים בפוליטיקאים חסרי רסן בסגנונם של טראמפ ונתניהו, משני צדי המתרס, הקרנבל שהימין "הלא שמרני", או יותר נכון "רדיקלי" מנהל ומוביל בימים, אלו עוד יביא אותנו לאסון חברתי חסר תקדים.

בימים אלו, זה עדיין לא המצב. דווקא באופן מפתיע, המנהגים של המחנה האופוזיציוני – האלטרנטיבה למנהיגי הימין בישראל ובארה"ב, דוגלים באופי וסגנון שמרני, וזו היא מציאות מעניינת. ביידן (האלטרנטיבה לטראמפ), הוא בבסיסו שמרן הרבה יותר ממועמדים קודמים של המפלגה הדמוקרטית. או לדוגמא כאן בארץ, מי שקם נגד ביבי ה"לא ממלכתי", הוא לא מועמד פרוגרסיבי מהמשאל אלא בני גנץ – הגנרל המגמגם והממלכתי. לנוכח האופי של מנהיגים אלו, יש לטעמי (עדיין) איזון בריא של הצדדים, ולכן אני מעט אופטימי לגבי המגמה העתידית של דיסטופיה רדיקלית מכל צדי המתרס.

ואולי באופי השמרני\ממלכתי, של האלטרנטיבה השלטונית לימין הרדיקלי הנוכחי, יש גם אמת וחובה אידאולוגית ולא רק נימוסים והליכות רשמיים (למרות שזה אבסורד להגדיר – מפלגת אופוזיציה עם אופי שמרני כאלטרנטיבה למפלגת שלטון ימנית). הרי לבסוף, בכדי לשמור ולשמר חלק מן הפירות הפרוגרסיביים של המאה ה-20 (שלאחר מלחמות העולם) כמו: דמוקרטיות ליברליות, זכויות אדם, גלובליזציה, מדינת רווחה, שוק חופשי מבוקר, עיתונאות חופשית ועוד שלל נושאים, יש לנהוג באופן טבעי – בשמרנות. גם יאיר לפיד הבין זאת, ולא במקרה הוא זה שנבחר לכתוב את ההקדמה לספרו של רוג'ר סקרוטון "להיות שמרן" ולייצג את השמרנות של ישראל, ולא למשל בנימין נתניהו או נפתלי בנט שמתיימרים לייצג את השמרנות.

"אז אם אתם רוצים לדעת 'איך להיות שמרן'", מצטט יאיר לפיד מהספר, "תתחילו במה שמשותף לכם עם האנשים שחיים לידכם. השמרנות לפי רוג'ר סקרוטון, השמרנות העדינה והחכמה והלא מתלהמת שלו, היא זו שמגדירה את עצמה לפי הבעד. היא מניחה מראש זהות משותפת".

אני מאמין, שהנאום של טראמפ שלשום באוקלהומה, העלה רגשות של אי נחת בקרב מי שמגדיר את עצמו "שמרן". כמו גם ההשתלחות הקבועה של בנימין נתניהו בעיתונות ובמערכת המשפט, שהולידו נגדו באופן טבעי אופוזיציה. כזו שכל כוחה בציבור הוא האופי הממלכתי והשמרני שלה, מעבר לסיסמא הריקה "רק לא ביבי". דהיינו, טראמפ ונתניהו הם לא המורשת של הימין השמרני – לא בארצות הברית ולא בישראל.

אני מאמין, שנאום טראמפ יצר אי-נחת בקרב מי שמגדיר את עצמו "שמרן". כמו גם ההשתלחות הקבועה של נתניהו בעיתונות ובמערכת המשפט, שהולידו נגדו באופן טבעי אופוזיציה בעלת אופי ממלכתי ושמרני

נראה שבמאה ה-21, התפקידים לאט לאט מתהפכים, לנוכח השינויים החברתיים והטכנולוגים, שמרנות "חדשה-ישנה" צומחת – שמרנות אופוזיציוניות, אל מול שלטון הימין "הלא שמרני" – השלטון הרדיקלי.

ואולי נותר רק לשאול – איפה בכלל השמאל בכל הסיפור?

בעל תוכנית רשת - שידורי המגפה. סטודנט לפוליטיקה וממשל. כותב מנקודת מבט של יליד שנות ה-90, על פוליטיקה, פילוסופיה, תרבות, ספורט, והחיים עצמם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 771 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 18 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־256 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

המתווך האמריקאי הזהיר: "ללא מו"מ - תהיה הסלמה בצפון"

חזבאללה פרסם תיעוד של נמל חיפה שצילם לטענתו כטב"ם ● בג״ץ דן ב"חוק בן גביר"; המפכ"ל לאחר שסירבו לאפשר לו לדבר בדיון: קיים חשש כבד לעתיד המשטרה ● אין רוב: ועדת החוקה לא תצביע על חוק הרבנים, רוטמן זעם על המתנגדים; ראש עיריית אשקלון: תתביישו שאתם עוסקים בחקיקה מטומטמת ● ואטורי כינה את המפגינים "זרוע של חמאס" - והתנצל: "הזדעזעתי מדבריי"

עוד 35 עדכונים
אמיר בן-דוד

לעצור את בן גביר

הדיון על מה שמכונה "חוק בן גביר" המתנהל בשעות אלה בבג"ץ, הוא כבר מזמן לא דיון תיאורטי ואקדמי בלבד - ודי לראות את האלימות החריגה שהפעילו השוטרים אמש בהפגנה בירושלים ● וגם: חוק הג'ובים של ש"ס ● עדכוני מלחמה ● דובר צה"ל נגד ברדוגו ● עדכוני ספורט ● שיר חדש ליהודית רביץ ● ועוד...

שוטרים מכים מפגינה במחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 17 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים

הדרוזים צריכים להפסיק את השיח המאשים ולהתחיל בבדק בית

לאחרונה, קולם של הדרוזים מקבל תהודה ובולטות ברשתות החברתיות, בכנסים ובאמצעי התקשורת. לראשונה בתולדות המדינה אף קמה לה תכנית רדיו שעוסקת ב"קול הדרוזים" ברדיו צפון.

אחת הסיבות לכך הינה מה שמכונה "ברית הדמים" בין היהודים לדרוזים. צמד מילים שהיווה שנים רבות, וגם בהווה, אסטרטגיה של הנציגים הדרוזים לקבל את מבוקשם. אבל צריך להבין שצמד המילים הזה כבר מזמן אינו רלוונטי, כי הדרוזים נאמנים למדינה מיום היווסדה ובכל זאת מצבם לא משתפר. צריך לשנות את אסטרטגיית המאבק, ועל מנת ליישם זאת הלכה למעשה, בראש ובראשונה צריך לשנות את המערכת הפועלת.

עירן קייס הוא דרוזי ערבי ישראלי. עמית במרכז מנדל צפון בתוכנית למנהיגות חברתית בצפון, פעיל חברתית וחוקר עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 708 מילים

העולם חוזר לשירות חובה

השוואה בינלאומית רוב המדינות באירופה ביטלו בעבר את גיוס החובה ● כעת, בצל האיום הרוסי ורוחות המלחמה בעולם, אחדות מהן חידשו אותו, ובאחרות – כולל גרמניה, בריטניה וצרפת – הממשלות מציגות תוכניות לחידושו ● בניגוד לעבר, באירופה מגייסים גם נשים ● גם מדינות ערביות כמו ירדן וקטאר הנהיגו גיוס חובה

עוד 1,812 מילים

למקרה שפיספסת

משמר גבול חרדי וחסל

בראייה של ריאל פוליטיק, כאשר כלו כל הקיצין, אין לשאול מה ראוי או מה צודק, ואפילו אין לשאול מהו הפתרון ההגיוני לקונפליקטים. השאלה היחידה שניתן להתקדם איתה היא: מה בכל זאת אפשרי, ואילו פשרות ניתן לדרוש מכל הצדדים לקבל על עצמם.

עם החלת דין הרציפות-השתמטות, ובמערך הפוליטי המקדם את אי-השוויון בנטל, נותרה כעת רק ההתערבות המתבקשת של בג"ץ לפסילת החוק. יהיה בכך דלי מים בודד על בניין שלם בוער בלהבות של חוסר שוויון מקומם.

שלומי ששון הוא ד"ר לפילוסופיה פוליטית מהאוניברסיטה העברית. מחבר הספרים: "החילוניות החדשה – אידיאולוגיה, פילוסופיה, אקטיביזם" (רסלינג), "לנשים בירושלים אין גלגיליות" (ספרא), ו"כולנו יצורים פילוסופיים - על אומנות הפילוסופיה היישומית לחיים הטובים" (פרדס)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 949 מילים

המבחן של אדלשטיין

ועדת החוץ והביטחון תחל היום לדון ב"חוק ההשתמטות" לקראת הקריאה השנייה והשלישית ● ההצבעה על דין הרציפות הסתיימה ב"תמונת הניצחון" הפרטית של נתניהו אך יו"ר הוועדה אדלשטיין הבטיח כי החוק יותאם לצרכים של צה"ל ● שמונה ח"כים מהקואליציה ושמונה מהאופוזיציה ייאבקו על כל פסיק וסעיף – ואדלשטיין עשוי להיות האצבע המכרעת ● פרשנות

עוד 932 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

נתניהו צריך להתמודד עם סיום הפעולה ברפיח

ההערכה בצה"ל היא כי המהלך ברפיח יסתיים בשבועות הקרובים – לכל היותר חודש ● אחרי זה, צה"ל יוכל להכריז כי סיים את משימת פירוק יכולותיו של חמאס כצבא והחזיר אותו להיות ארגון גרילה ● ההכרזה תגלגל את הכדור למגרש של נתניהו, שיצטרך לקבל החלטות שהוא נמנע מהן מזה זמן רב ● פרשנות

עוד 754 מילים

המוסדות הגריאטריים לקשישים מבקשים להגדיל את התקציב

בשבועיים הקרובים ייצא לדרך מכרז הרכש החברתי הגדול במדינה ● 22 אלף מבוגרים סיעודיים ותשושי נפש מתוקצבים לפי מחירים שנקבעו לפני יותר מעשור ● המוסדות הגריאטריים פועלים בגירעון לפי דרישות המדינה אך הוצאותיהם גבוהות בכ־30% מהתקציב הממשלתי – והם דורשים לעדכן את התעריף: "אסור לצאת לדרך עם הפערים האלה"

עוד 1,008 מילים

ככה לא בונים אלטרנטיבה

ריאיון רונן צור, לשעבר היועץ האסטרטגי של גנץ, מותח ביקורת חריפה על מחנה המרכז–שמאל וממליץ להפסיק להתבכיין: "אין לגוש הליברלי אלטרנטיבה, אין פלטפורמה ואין מנהיגות מוסכמת" ● הוא מציע לבחור את מנהיג המחנה בבחירות פנימיות דמוקרטיות ולהתמקד בגיוס מנהיגים עם יכולות מגוונות וחשיבה עצמאית

עוד 1,857 מילים ו-5 תגובות

הסיכום בין היועמ"שית לגלנט עלול להסתיים במפח נפש

היועמ"שית בהרב־מיארה אומנם הודיעה כי קידום הצעת החוק בעניין הכבדת נטל שירות המילואים לוקה ב"מניעה חוקתית", אך הסכימה להאריך את הוראת השעה המעלה את גיל הפטור ממילואים למשך שלושה חודשים נוספים בתנאי שמערכת הביטחון תפעל למיצוי פוטנציאל הגיוס ● זאת כשבימים הקרובים ממילא אמור להינתן פסק דינו של בג"ץ בעניין גיוס תלמידי הישיבות ● פרשנות

עוד 858 מילים

גוברת ההערכה שחוק הגיוס לא יגיע לקריאה שנייה ושלישית

מחר יעבור תפוח האדמה הלוהט לוועדת החוץ והביטחון שאמורה להכין את חוק הגיוס להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ● יו"ר הוועדה אדלשטיין הודיע כבר לפני חודש כי יסרב להעביר חוק חסר משמעות, ואתמול העריכו גורמים בסביבתו כי הוא ימסמס את התהליך בוועדה, כך שהחוק לא יחזור בזמן הקרוב להצבעה במליאת הכנסת ● פרשנות

עוד 676 מילים
היום ה־255 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: כחודש לפני המלחמה הופץ בצבא דוח על כך שחמאס מתרגל חטיפת 200–250 איש

לפי הפרסום בתאגיד השידור, בחיבור המודיעיני, שהיה מוכר לצמרת אוגדת עזה ופיקוד הדרום, תוארו התוכניות להשתלט על מפקדות של צה"ל, על מערכות רואה־יורה ועל מגורי החיילים והחיילות בבסיסי הצבא ● שיקלי: "לחוק הרבנים מטרה אחת, סידורי עבודה והרבה – כאלף רבני ערים ושכונות, שיתמנו לעשרות שנים" ● חבר הכנסת אליהו רביבו מהליכוד: "אנחנו ממשלה ללא הישגים"

עוד 43 עדכונים

חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

עוד 826 מילים ו-1 תגובות

הפעיל הפוליטי סאמר סינג'ילאווי מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון הישראלים ואת הקיום בכבוד של הפלסטינים אחרי המלחמה היא שמנהיגי שני הצדדים יהפכו לחברים טובים: "נשיא פלסטיני צריך להפוך את ראש הממשלה הישראלי לחבר הכי טוב שלו"

עוד 2,631 מילים

המשבר עם צרפת מחריף

הזעם בישראל על ההחלטה לאסור עליה להשתתף בתערוכת הנשק "יורוסאטורי" לא יכול לעוור את עיני ההנהגה עד כדי הודעות אגרסיביות נגד מעורבות צרפת בלבנון ● ההודעות הסותרות בין המשרדים הביטחון והחוץ מראות שהממשלה מתנהלת בראשים מפוצלים ● בינתיים, בניגוד לעמדה המוצהרת של צרפת, ביהמ"ש הורה על איסור השתתפותם של ישראלים או מתווכים מטעמה בתערוכת הנשק ● פרשנות

עוד 876 מילים ו-1 תגובות
היום ה־254 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

סמל שלום מנחם וסמ"ר צור אברהם נפלו ברצועת עזה

מנחם הוא ההרוג השמיני באסון הנגמ"ש ברפיח, שככל הנראה נגרם מפגיעת נ"ט ● בג״ץ עצר את הביקורת של מבקר המדינה על מחדלי צה״ל ב-7.10; בעקבות ההחלטה הוגשה עתירה להקמת ועדת חקירה ממלכתית באופן מיידי ● דיווח: הקבינט יאשר צעדים נגד הרשות הפלסטינית, כולל הסדרת מאחזים ● דובר צה"ל הזהיר: "חזבאללה מביא אותנו לפתחה של הסלמה רחבה"

עוד 41 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה