מפ"ם מתה מזמן אך ה-DNA שלה עדיין מכשיל את מרצ

שיחה סביב שולחן במזנון הכנסת בתל אביב בין חברי כנסת מסיעת מפ"ם. מימין לשמאל: מנחם בדר, יעקב חזן, יעקב ריפתין ומאיר יערי (צילום: פין האנס, לע״מ)
פין האנס, לע״מ
שיחה סביב שולחן במזנון הכנסת בתל אביב בין חברי כנסת מסיעת מפ"ם. מימין לשמאל: מנחם בדר, יעקב חזן, יעקב ריפתין ומאיר יערי

הקואליציה הממשלתית שהוקמה על ידי דוד בן-גוריון בעקבות הבחירות לכנסת השלישית, שהתקיימו ביולי 1955, הייתה הראשונה מאז הקמת המדינה שכללה גם את מפ"ם.

מפ"ם, "מפלגת הפועלים המאוחדת" בשמה המלא, נשאה במשך עשרות שנות קיומה את דגליו המרכזיים של השמאל הציוני על כל מורכבויותיהם וסתירותיהם: היא ייצגה את האינטרסים של התנועה הקיבוצית אך גם הטיפה להטבת מצבם של העובדים השכירים בעיר; היא דגלה בהפרדת הדת מהמדינה אך נמנעה מלתמוך בהנהגת נישואין אזרחיים; רבים מהקיבוצים שלה השתלטו על אדמות הכפרים הפלסטינים הנטושים אך בראש עיתונה היומי התנוססה סיסמה שקראה לאחוות-עמים. והיא גם התנגדה לממשל הצבאי.

הממשל הצבאי, שהוקם באוקטובר 1948 ובוטל רק בדצמבר 1966, היה גוף צבאי שבאמצעותו ניהלה מדינת ישראל את חייהם של אזרחיה הערבים – בגליל, במשולש ובנגב.

מושלים צבאיים כל-יכולים קבעו מי מתושבי אום אל-פחם יוכל לעבוד בחדרה ומי לא; מי מתושבי נצרת יכול ללמוד בטכניון בחיפה או באוניברסיטה בירושלים וגם מי מהם יקבל – ומי מהם לא יקבל – טיפול רפואי בבית חולים בחיפה. הממשל הצבאי הפעיל מנגנון שרירותי, ולא פעם גם אכזרי, שיהודים רבים, לא רק ממפ"ם ומהשמאל הציוני, התנגדו לו ודרשו את ביטולו.

שר הקליטה נתן פלד משוחח עם יו"ר מפ"ם יעקב חזן (צילום: משה מילנר, לע
שר הקליטה נתן פלד משוחח עם יו"ר מפ"ם יעקב חזן (צילום: משה מילנר, לע"מ)

בן-גוריון, האיש שהגה את רעיון הממשל הצבאי, התנגד בנחרצות לכל דיבור על אפשרות ביטולו. מפ"ם, שב-1955 מאוד רצתה להצטרף לממשלתו, חיפשה מוצא מילולי שיאפשר לה לכהן בממשלה למרות המשך קיומו של הממשל הצבאי לו התנגדה. המוצא הזה נמצא בהסכמתו של בן-גוריון להקים וועדה שתבחן את חיוניות קיומו של הממשל הצבאי ואת האפשרות לצמצם את תחולתו וסמכויותיו.

הוועדה, בראשותו של יוחנן רטנר, פרופסור לאדריכלות בטכניון שהיה קודם לכן ראש אגף תכנון בצה"ל, קבעה שהמשך קיומו של הממשל הצבאי הוא חיוני לביטחון המדינה וכי אין כל אפשרות לצמצם את תחולתו. מפ"ם נשארה, בכל זאת, בקואליציה.

אך בטרם הורידה סופית את הפרשה המביכה הזאת מעל סדר יומה, החליטו מאיר יערי ויעקב חזן, מנהיגיה הבלתי-מעורערים של מפ"ם, "למחות בחריפות" נגד ועדת רטנר על כי חבריה "סירבו לשמוע את עמדת מפ"ם". הם התכוונו לכך שהוועדה אכן הודיעה למפ"ם כי לוח הזמנים הצפוף שלה אינו מאפשר את הופעתה בפניה של משלחת מטעם הנהגת מפ"ם.

פרופסור יוחנן רטנר וראש הממשלה דוד בן גוריון (צילום: כהן פריץ, לע
פרופסור יוחנן רטנר וראש הממשלה דוד בן גוריון (צילום: כהן פריץ, לע"מ)

אלא שעיון בפרוטוקולים של וועדת רטנר, השמורים בחלקם בארכיון המדינה, מראה כי אחד העדים שכן הופיעו בפני הוועדה היה ח"כ יוסף חמיס, מי שייצג את מפ"ם בכנסת מ-1955 עד 1965.

מחאתם של יערי וחזן על כך שהוועדה סירבה לשמוע את עמדת מפ"ם חשפה את אחת התכונות החשובות ב-DNA שלה – חבריה הערבים, גם אם היו חברי הכנסת, מעולם לא נחשבו לחלק אינטגרלי מהנהגת המפלגה.

השבוע התברר שהסיפור הזה, הקשור באירועים שהתרחשו לפני למעלה משישים שנה, רלבנטי גם למה שמתרחש במערכת הבחירות הנוכחית.

מפ"ם, שחדלה להתקיים כמפלגה עצמאית לפני קרוב לשלושה עשורים, הייתה החשובה, הגדולה והוותיקה מבין שלוש המפלגות שהתמזגו ב-1992 כדי ליצור את מרצ.

מסתבר שאותו רכיב מרכזי בהתנהגות הפוליטית של מפ"ם שאפשר ב-1955 למנהיגיה ההיסטוריים להתעלם מקיומו של חבר-כנסת ערבי המייצג אותם בפרלמנט, הוא גם זה שהניע את חברי וועידת מרצ שהתכנסו השבוע בגני התערוכה בתל-אביב, בחרו בניצן הורוביץ לראשות מפלגתם וקברו בכך את האופציה, שהועלתה על ידי אחדים מיריביו של הורוביץ, להפוך את מרצ למפלגה יהודית-ערבית.

מוסי רז, תמר זנדברג ועיסאווי פריג' במהלך בחירות 2019 (צילום: פלאש90)
מוסי רז, תמר זנדברג ועיסאווי פריג' במהלך בחירות 2019 (צילום: פלאש90)

חייה הקצרים של האופציה הזאת החלו מייד אחרי הבחירות באפריל, כאשר התברר כי מרצ עברה את אחוז החסימה רק בזכותם של כמה עשרות אלפי מצביעים ערבים. ח"כ עיסאווי פריג', שבלעדיו מרצ הייתה נמחקת אז מהמפה הפוליטית, ומוסי רז, שאיבד אז את מקומו בכנסת, העלו את הרעיון להתמודד במשותף על תפקיד היושב-ראש ולהמחיש כך, בצורה הברורה ביותר האפשרית, את המעמד השווה של הערבים והיהודים במפלגה.

הרעיון הנאה הזה, הכמעט מתבקש בכל מפלגה נורמלית, נגדע במרצ באיבו תוך פחות משבועיים. סקר שנערך ביוזמתם של פריג' ורז בקרב מצביעי מרצ בבחירות שהיו באפריל העלה, אולי במפתיע ואולי לא, שכמעט רבע ממצביעיה היהודיים של המפלגה יעברו להצביע עבור כחול לבן אם יוזמתם של פריג' ורז תתממש.

ממצא זה אילץ אותם לוותר על חזונם הדו-לאומי ולחבור לתמר זנדברג, היושבת-ראש המכהנת שאותגרה על ידי הורוביץ.  זה היה צעד נואש וחסר הגיון, הן מצדה של זנדברג והן מצידם של פריג' ורז. זנדברג אמנם התגאתה אחרי הבחירות באפריל בהישג של מפלגתה ברחוב הערבי וניסתה לזקוף אותו לזכותה אך לפני לא הרבה יותר משנתיים, כאשר היא עצמה נבחרה ליושבת-ראש המפלגה, היא שידרה את ההיפך ממה שהיא ניסתה לשדר עכשיו.

בכל נאומיה והופעותיה אז היא נמנעה מלעסוק בשאלות מדיניות, התעלמה מקיומה של אוכלוסייה ערבית בישראל ומקיומם של חברים ערבים במרצ, קראה (בדיוק כמו הורוביץ עכשיו) להחזיר את מרצ לעיסוק בשאלות חברתיות ובסוגיות של דת ומדינה ואף רמזה על נכונות "לשבת עם ליברמן" בממשלה. חבירתה האופורטוניסטית לרז ולפריג' גזרה גם את דינה וגם את דינם של אלה במרצ השואפים, ביושר ובכנות, לכינונה של מפלגה דו-לאומית ושוויונית.

רגע הכרזת נצחונו של ניצן הורוביץ בגני התערוכה בתל אביב (צילום: גילי יערי/פלאש90)
רגע הכרזת נצחונו של ניצן הורוביץ בגני התערוכה בתל אביב (צילום: גילי יערי/פלאש90)

נצחונו של הורוביץ תוביל את מרצ, קרוב לוודאי, לחבירה אלקטורלית למפלגת העבודה תחת מטרייתו החדשה של אהוד ברק. משמעותה המעשית של חבירה כזאת, יהיו תוצאות הבחירות בספטמבר אשר יהיו, היא שמרצ תיבלע בתוך מפלגתו החדשה של ברק ובכך יבוא הקץ לקיומה.

מי שמאמין בהיתכנותם של חיים משותפים ליהודים וערבים בארץ, וכפועל יוצא מכך גם בהיתכנותה של אופציה פוליטית יהודית-ערבית, לא בהכרח צריך להתאבל על היעלמותה של מרצ (ועל היעלמותה המקבילה של מפלגת העבודה).

רק כאשר אותו DNA פסול שמרצ ירשה ממפ"ם ייעלם סופית מהנוף הפוליטי ניתן יהיה להתחיל בבנייתה של מסגרת פוליטית יהודית-ערבית, שהיא היחידה היכולה להבטיח עתיד מכובד לכל תושבי הארץ הזאת.

סופר ועיתונאי, כתב על נושאים פוליטיים במוסף "הארץ" ובשבועונים "כותרת ראשית" ו"כל העיר", והיה כתבו המדיני של "דבר".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 813 מילים
כל הזמן // שבת, 13 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסטייק הטוב ביותר בעולם

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: כל הדרכים למציאת הסטייק הטוב ביותר בעולם מובילות לניו יורק ואל מסעדת "פיטר לוגר" ובעליה היהודים, שמגישים על פי הסיפורים העסיסיים ביותר בשר מובחר בגודל של שולחן

עוד 1,697 מילים
אמיר בן-דוד
היום ה־189 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ביידן על תקיפה איראנית: "המסר שלי לאיראן - Don't"

דיווח בארה"ב: תקיפה איראנית גדולה שתכלול יותר מ-100 מל"טים ועשרות טילים צפויה בשעות הקרובות; דובר צה"ל: אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף, אנחנו ערוכים בהגנה ובהתקפה ● נמשכים החיפושים אחרי נער בן 14 שיצא לרעות צאן בשומרון ונעדר מאז הבוקר ● דיווח: יישובים צמודי גדר בעוטף יישארו ללא כוח של חיילי צה"ל במהלך חג הפסח

עוד 43 עדכונים

נתניהו הביא עלינו את המלחמה ועכשיו הוא מביא עלינו את כישלונה

מדיניות ההכלה של בנימין נתניהו הביאה את חורבן המלחמה. הכלה של שנים, המלווה בשקרים והולכת שולל על מיטוט החמאס ומילים חלולות על הרתעה וביטחון שמכר לציבור שנים רבות כל כך, התגלו כסם הרגעה זמני.

נתניהו לא הכריע שום מערכה עם חמאס בכל המבצעים הצבאיים שהוביל. להיפך, אמן השקר העצים בניית אימפריה צבאית במימון קטארי. במקביל, הוא אפשר לחזבאללה להתעצם מול עינינו לאורך שנים והמשיך להכיל עד שההכלה הפכה להפקרות לאומית.

משה בן עטר הוא פובליציסט, מחבר הספר "המסע לישראל האחרת". עסק שנים בתכנון אסטרטגי והיה מנכ״ל המועצה הציונית בישראל, מנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי, ומנהל המכון למחקר וחינוך בקרן כצנלסון. היה יועצם של כמה שרים ויועץ ליצחק הרצוג.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
וזו גם הבעיה שלנו - אנחנו "מכילים" את ביבי. לפני שנותנים עצות לממשלה , בואו ניתן לעצמנו עצות איך להעיף את ביבי. עצה ראשונה - יציאה המונית לרחובות. לא 100 אלף, אלא 500 אלף. לא להסתכל על ... המשך קריאה

וזו גם הבעיה שלנו – אנחנו "מכילים" את ביבי.
לפני שנותנים עצות לממשלה , בואו ניתן לעצמנו עצות איך להעיף את ביבי.
עצה ראשונה – יציאה המונית לרחובות. לא 100 אלף, אלא 500 אלף. לא להסתכל על השכן שיוצא להפגין, אלא לצאת יחד איתו.
עצה שניה – לחזור לעצה הראשונה ולעשות אותה שוב.

משה בן עטר ידידי אל תחשוב שלילי .כיצד היסטוריה מי כבש את סיני א.? השמאל ב. מי לא רצה שלום עם מצרים ?השמאל ?מי השאיר אותו עם כל השטחים ?השמאל .ומי בוכה היום השמאל?היום צה”ל מתמודד עם ה... המשך קריאה

משה בן עטר ידידי אל תחשוב שלילי .כיצד היסטוריה מי כבש את סיני א.? השמאל ב. מי לא רצה שלום עם מצרים ?השמאל ?מי השאיר אותו עם כל השטחים ?השמאל .ומי בוכה היום השמאל?היום צה"ל מתמודד עם העבר !להגיד שצה"ל נכנע זה בושה

עוד 835 מילים ו-2 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

"כל מי שיעז לקרוא לנו נאצים, נדווח עליו"

הימין הקיצוני החדש של גרמניה מתרחק לכאורה מהשורשים הנאצים, אך בה בעת דוגל בבניית גרמניה חדשה וסמכותנית ● מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה צפויה להתחזק ו/או לנצח בשלוש מדינות במזרח המדינה בסתיו הקרוב: "זה המבחן של גרמניה" ● עורך ברשת ברלין־ברנדנבורג אומר: "ה־AfD הצליחה לשנות את התפיסה לגבי הימין הקיצוני"

עוד 1,392 מילים

לדבר על הגרעין הישראלי, ומהר

על הגרעין הישראלי לא מדברים.

בשנות החמישים הוקמו הקריה למחקר גרעיני סמוך לדימונה, והמרכז למחקר גרעיני שורק. מה נעשה בהם? אנחנו לא יודעים (מלבד כמה פרסומים זרים), ומכיוון שאנחנו לא יודעים, אנחנו גם לא מדברים על כך.

ד"ר עמיר עקיבא סגל הוא סוציולוג, משורר, מבקר ספרות ופעיל שמאל. חוקר ומלמד על הגירה ,תהליכי גלובליזציה וקשרים טראנס-לאומיים, חברה אזרחית ופילנתרופיה. סיים לימודי דוקטורט במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בחקר עלייה לישראל. פרסם ספר על שירה פוליטית בישראל, שלושה ספרי שירה ורומן. חי בירושלים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 897 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

חוק הגיוס היועמ"שית לוקחת את נתניהו לפרוצדורה

מכתבו של המשנה ליועצת גיל לימון אל מזכיר הממשלה יוסי פוקס משקף עמדה שאין בה גרם אחד של התפשרות מול שאיפותיו של נתניהו למשוך זמן נוסף בטרם צה"ל יחויב לגייס בני ישיבות ● בהרב-מיארה איננה ממהרת להיענות לדרישתו של נתניהו - אך היא עושה זאת בדרך מתוחכמת ● פרשנות

עוד 889 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המטרה הבאה של המתנחלים: לבלות את יום העצמאות בעזה

היוזמה להתיישב מחדש ברצועת עזה ממשיכה לנוע קדימה וכעת מתארגנת צעדה של רבבות לעבר הרצועה ביום העצמאות ● המארגנים אף מקווים לקבל אישור מצה"ל להגיע לחורבות ההתנחלות דוגית בצפון הרצועה ● ובינתיים: ש"ס מתנערת מדבריו של השר משה ארבל, אולי הצדיק היחיד בסדום ● פרשנות

עוד 868 מילים

עקורים

באקלים הפוליטי הנוכחי, החלטת ועדת החוץ והביטחון לצמצם את החיסיון שממנו נהנית קצא"א היא נס קטן ● זה ניצחון חשוב של שומרי הסף, של השלטון המקומי ושל הירוקים ● אבל לכולם ברור שההכרעה החשובה באמת תתקבל בקרוב במשרד ראש הממשלה - שם שוקלים לאפשר לקצא"א להגדיל משמעותית את תעבורת הנפט במפרץ אילת, המטווח בימים אלה בלי הפסקה ● פרשנות

עוד 722 מילים

בחסות המלחמה, התרנגולות יישארו בכלובים דחוסים

ועדת החינוך דחתה את יישום התקנות האוסרות על ציפוף תרנגולות בכלובים אף שיועמ"ש הוועדה קבעה שההצבעה לא חוקית ● בארגון אנימלס אומרים שמדובר במחטף ציני של משרד החקלאות ● לולן מאביבים מזהיר שגם תאריך היעד החדש לא ריאלי: "הרכבת נוסעת בלי להסתכל במראות. קבעו תאריך ולא מעניין אותם כלום"

עוד 1,762 מילים ו-1 תגובות

נתניהו ממשיך לחזק את חמאס בעזה

כל מי שיושב בממשלת נתניהו ברגע זה – כולל גנץ, איזנקוט או סמוטריץ' ובן גביר – אחראי לחיזוק ארגון הטרור חמאס ● הם גם נושאים באחריות המשותפת לעיכוב כניסת צה"ל לרפיח ולחזרת אנשי חמאס לחאן יונס ● ברקע הריאיון המביך של ברקת, גם באמריקה מבינים שנתניהו פשוט ממשיך לעשות הכול כדי לחזק את הארגון הקיצוני ● פרשנות

עוד 919 מילים

החשש בישראל: הנקמה של איראן תתבטא בפריצה לפצצת גרעין

בשונה מסבבי האיומים הקודמים בין איראן וישראל, הפעם כמעט כל הצמרת האיראנית מאיימת לנקום על חיסולו של חסן מהדווי בדמשק - וכשזה מגיע מהמנהיג העליון, זו למעשה פקודה לפעול ● ארה"ב וישראל מוכנות לאפשרות של תקיפה ישירה מאיראן עם שרשרת מערכות מכ"ם שמאפשרות כיסוי רחב מאוד, אבל החשש הוא שבמקום לתקוף כעת את ישראל, איראן תבחר להאיץ את פרויקט הגרעין שלה ● פרשנות

עוד 772 מילים ו-1 תגובות
היום ה־188 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

גלנט: ״מתקפה איראנית ישירה תחייב תגובה ישראלית הולמת״

חמאס: "כל עסקה צריכה לכלול הפסקת אש קבועה ונסיגה מלאה מהרצועה" ● בישראל מעריכים: התגובה האיראנית תגיע בימים הקרובים; איראן לאו"ם: אם הייתם מגנים את החיסול בדמשק, ניתן היה להימנע מתגובה ● דובר צה"ל: אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף, נמצאים במוכנות ודריכות גבוהה ● נשיא צרפת מקרון: ״הזהרנו את איראן לבל תתקוף בישראל״

עוד 46 עדכונים

פמי פרימיום תחזיר לביטוח הלאומי מיליוני שקלים

פרסום ראשון בעקבות תחקיר זמן ישראל נערכה בדיקה של החשבות בביטוח הלאומי על חיוב כפול שגבתה חברת פמי פרימיום – שנחשבת לספקית מובילה של שירותי בריאות מופרטים – לכאורה שלא כדין ● בתום הבדיקה דרש הביטוח הלאומי מפמי להחזיר 2.6 מיליון שקלים, לחדול מביצוע חיוב כפול ולחזור למחירי המכרז המקורי ● גורם בכיר בענף: "השיטה שבה מתחייבים למכרז במחיר נמוך ואז מקפיצים אותו חייבת להיפסק"

עוד 804 מילים

"הגיע הזמן לנרטיב פלסטיני חדש"

אחמד פואד אל-ח'טיב, פעיל שלום עזתי שחי בארצות הברית, תומך מזה שנים באימוץ גישה מעשית במאבק הפלסטיני ● בריאיון לזמן ישראל הוא קורא לפלסטינים לזנוח את נרטיב ההתנגדות של חמאס: "עושים את אותו הדבר במשך 75 שנה. כמה מלחמות נעבור עד שננסה משהו אחר?"

עוד 1,716 מילים ו-1 תגובות

בשנת 2015 נחקר אבשלום פלד במח"ש בחשד לביצוע עבירות של הפרת אמונים ושימוש לרעה בכוח המשרה ● המפכ"ל דאז רוני אלשיך דחה את המלצות מח"ש לנקוט צעדים משמעתיים ולהימנע מקידומו לדרגת ניצב ● גם אם ועדת המינויים תפסול אותו, הממשלה עלולה להתעלם, כך שהנושא צפוי להסתיים בבג"ץ ● אבל מינוי מנדלבליט מוכיח שלא מבג"ץ תבוא הישועה בעניין ● פרשנות

עוד 922 מילים

ההכרעה של סמוטריץ'

הנאומים, המכתבים והפוסטים הארוכים - כולם מבהירים כי הפעם סמוטריץ' יתנגד לעסקת החטופים המתגבשת ● "אין דבר כזה תמונת ניצחון עד שחמאס לא מושמד לחלוטין", הצהיר אמש ● בכך סמוטריץ' חוזר לאלמנט שלו: מלחמה מתמדת עד שתתממש תוכנית ההכרעה שלו ● זה הניצחון המוחלט של סמוטריץ', שבסופו תהפוך עזה לרצועת חוף ישראלית לכל דבר, ולעזאזל עם העולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
המטרה: טרנספר. החזון: מדינת הלכה כוחנית פשיסטית האמצעי: מלחמה נצחית, ההתדרדרות עד גוג ומגוג המשמעויות: אידיאולוגיה ביריונית משיחית בלי מוסר שבאה להחריב דמוקרטיה, להכניע ליברליזם וחוק, ... המשך קריאה

המטרה: טרנספר.
החזון: מדינת הלכה כוחנית פשיסטית
האמצעי: מלחמה נצחית, ההתדרדרות עד גוג ומגוג
המשמעויות: אידיאולוגיה ביריונית משיחית בלי מוסר
שבאה להחריב דמוקרטיה, להכניע ליברליזם וחוק,
לבודד מדינה בעולם, נהרות דם.
חטאים גדולים, שדינם חורבן.
הפרקטיקה: הביב אפשר תמהיל הרסני
של עברייני כככ, משתמטים סחטנים ומשיחיי פוגרומים
המענה: רק ברגים קטנים וצאן? עוּרוּ.

עוד 696 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה