צעד בכיוון הנכון להחלשת חזבאללה

ג'בראן בסיל (צילום: AP Photo/Ali Abbas, Pool)
AP Photo/Ali Abbas, Pool
ג'בראן בסיל

ההחלטה של הממשל האמריקני בחודש שעבר להטיל סנקציות על שר החוץ הלבנוני לשעבר ג'בראן בסיל, מי שעומד בראש תנועת "הזרם הלאומי החופשי", היא שינוי מדיניות חשוב מצד הממשל ונושאת השלכות חיוביות ביותר על עתידה הפוליטי של לבנון.

החלטת הממשל האמריקני להטיל סנקציות על שר החוץ הלבנוני לשעבר ג'בראן בסיל, העומד בראש תנועת "הזרם הלאומי החופשי", מהווה שינוי מדיניות חשוב מצד הממשל ונושאת השלכות חיוביות על עתידה הפוליטי של לבנון

באסיל, קרובו של נשיא לבנון מישל עאון (ובעל הסיכויים הרבים ביותר להחליפו עד הטלת הסנקציות), ומי שנחשב "כשר החוץ של חזבאללה" לאור ההגנה שסיפק לארגון במהלך תפקידו, מהווה דוגמה למורכבות הפוליטית בתוך לבנון. מורכבות שמקורה בשליטתו הכמעט מוחלטת של חזבאללה במערכת הפוליטית במדינה. באסיל קיבל החלטה אסטרטגית לשתף פעולה עם ארגון חזבאללה, ובכך לאפשר לו את דריסת הרגל הפוליטית במדינה, לאור ההבנה כי תמיכה זו של חזבאללה מבטיחה את עתידו הפוליטי ומייצבת לכאורה את המצב הפוליטי בלבנון.

באסיל איננו בודד במערכה זו. בדומה לפוליטיקאים סונים ונוצרים רבים בלבנון,  גם ראש הממשלה לשעבר (ואולי העתידי) סעד חרירי עבר את אותה "התפכחות", והעדיף לשתף פעולה עם ארגון חזבאללה כדי לזכות בתמיכתו הפוליטית מאשר לצאת כנגדו ואולי גם להסתכן באובדן חייו (בדומה לאביו).

ההחלטה להטיל סנקציות על באסיל בשל מעשי השחיתות שלו וקרבתו לחזבאללה מהווה אירוע מעצב, ששולח מסר חיובי מאוד לאזרחי לבנון ולפוליטיקאים בלבנון. על פי המסר, ארצות הברית לא תקבל אף שיתוף פעולה עם הארגון ותפעל נגד כל מי שפועל למען חזבאללה, גם אם הוא מזרם פוליטי או עדה אחרת בלבנון.

כניסת ממשל ביידן עלולה לעצור את המדיניות הזו, ובכיריו עלולים לחזור למדיניות של חיפוש בעלי ברית בלבנון בכל מחיר, כולל אלו אשר ידועים כמשתפי פעולה עם הארגון. עובדה זו הינה משמעותית, שכן חשובה ככל שתהיה ההחלטה להטיל סנקציות נגד באסיל, היא איננה יכולה להיות אירוע יחידני אלא חלק ממדיניות החלטית ורציפה, אשר פועלת להעניש את אלו בלבנון שמשתפים פעולה עם חזבאללה לא רק במגזר הפוליטי אלא גם הבטחוני.

באסיל אינו בודד במערכה. כפוליטיקאים סונים ונוצרים רבים בלבנון,  גם רה"מ לשעבר (ואולי העתידי) סעד חרירי "התפכח", והעדיף לשתף פעולה עם חזבאללה ולזכות בתמיכתו מאשר לצאת כנגדו ואולי להסתכן באובדן חייו (כאביו)

קונקרטית, על הממשל האמריקני להמשיך בהטלת סנקציות על אותם גורמים, למקד את מאמציו בזירה הבטחונית בלבנון. בין אם בגורמים כמו עבאס אבראהים, ראש הבטחון הכללי בלבנון, אשר מאפשר את דריסת הרגל הבטחונית של חזבאללה, וכן נגד אותם גורמים ידועים בצבא לבנון אשר ממשיכים לשתף פעולה עם ארגון חזבאללה.

על ישראל לתמוך מודיעינית בארצות הברית במהלכיה, לסייע לה "לסמן" את אותם גורמים בכירים אשר מהווים את החוט המקשר שמאפשר לחזבאללה להדק את שליטתו במדינת לבנון, לעבוד עם הקונגרס במטרה להתנות את הסיוע האמריקני ללבנון, כולל בצבא לבנון, עד אשר ממשלת לבנון תיאות לנקות את האורוות מאותם גורמים, ולהגביל כל סיוע עתידי לממשלת לבנון עד אשר זו תהיה "נקייה" מגורמי חזבאללה או גורמים אשר נתונים להשפעתו של הארגון.

בשורה תחתונה, ההחלטה להטיל סנקציות על ג'בראן באסיל מהווה התפתחות חיובית ביותר במדיניות של הממשל האמריקני מול לבנון. לצד פגיעה משמעותית בעתידו הפוליטי של באסיל היא גם שולחת מסר חד לפוליטיקאים בלבנון בדבר חוסר מוכנותה של וושינגטון לקבל כל שת"פ עם ארגון חזבאללה.

יחד עם זאת, כדי להוביל לשינוי של ממש בלבנון, על הממשל להמשיך ולהעצים מדיניות זו. על ממשל ביידן (בתמיכת ישראל) להמשיך את אותה מדיניות ולכלול בה גם פעילות נגד אותם גורמים במגזר הבטחוני בלבנון, שתומכים באינטרסי חזבאללה, ואף לשקול לא לסייע לממשלה העתידית של סעד חרירי, כל עוד זו נתמכת על ידי חזבאללה.

דני (דניס) סיטרינוביץ, שירת כ-25 שנים באגף המודיעין במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר של אמ"ן וכיום עמית מחקר במכון למחקרי בטחון לאומי (INSS).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 541 מילים
כל הזמן // יום שישי, 21 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־259 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נהרגו ושלושה נפצעו קשה בקרב במרכז הרצועה

ההרוגים הם רב־סמל במילואים עומר סמדג'ה, תושב גנות הדר בן 25, ורב־סמל במילואים סעדיה יעקב דרעי, תושב תל אביב בן 27, ששירתו כלוחמים בגדוד 9203 של חטיבת אלכסנדרוני ● בלינקן דן עם דרמר ועם הנגבי במאמצים להגיע להסדר, שיביא לסיום הלחימה עם חזבאללה ● דיווח: התמתנה התנגדותו של נתניהו למעורבות של אנשי פת"ח בשליטה ברצועה

עוד 9 עדכונים

היועמ"שית נאבקת על עצמאות שומרי הסף

מלחמת העולם בין נתניהו וממשלתו לבין שומרי הסף, ובראשם היועמ"שית, נסובה כעת סביב המאבק להחזרת אחד ממוקדי הכוח החשובים במערכת הציבורית למסלול תקין: נציבות שירות המדינה ● נתניהו דורש שבחירת הנציב הבא תהיה אישית על ידו, היועמ"שית מתנגדת ומציעה להקים ועדת איתור ● למעשה, בהרב-מיארה קובעת לראשונה כי תפקיד הנציב איננו משרת אמון - אלא פונקציה מקצועית עצמאית ● פרשנות

עוד 832 מילים
אמיר בן-דוד

מצב המפונים מתדרדר מיום ליום

עם תחילת המלחמה, כשלירושלים החלו להגיע מפונים מהדרום ובהמשך עם פתיחת קו העימות גם מצפון, הגעתי לאחד המלונות ששוכנו בהם המפונים במטרה להתנדב.

כבר בכניסה למלון ראיתי שהמצב במלון נורא. אי אפשר להגיד שלא צפיתי מראש את מצבם הנפשי הקשה של המפונים ואת המחסור בכוח האדם בקרב העובדים הסוציאלים, ובכל זאת קשה היה להתעלם מהתוהו ובוהו שנוצר בניסיון להושיט עזרה למפונים.

גולדה קוקויביצקי היא המייסדת של עמותת "ביניכם וביניהם", העוסקת בסיוע למפונים מאזורי הגבול ששוכנו בירושלים. עלתה ממוסקבה בשנת 2014. למדה פסיכולוגיה וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 825 מילים

דרעי חשב שחוק הרבנים יעבור ללא קושי ● מקורביו אומרים שהוא משלם מחיר על הניתוק הפיזי שלו מהשטח ולא הבין כמה התנגדות החוק יעורר ● גם הפרישה של גנץ ואיזנקוט נתפסת אצל יו"ר ש"ס ככישלון: הוא לא רוצה לראות את בן גביר תופס עמדת השפעה במקומם ● "מצידנו שלא ימונה רב אחד, רק שהאיש הזה לא יהיה בקבינט המלחמה", אומרים בסביבתו של דרעי ● פרשנות

עוד 592 מילים

למקרה שפיספסת

איתמר מטפס על קירות

איתמר בן גביר הוא ילד קטן. במלוא מובן הביטוי. ילד קטן. גם ילד וגם קטן. ההתבטאויות שלו מוכיחות שהוא ילד קטן. הראיונות, הצעקות, ההתנסחות הגסה, השפה הדלה בנימוקים. חוסר הידע וההבנה של משמעויות תהליכים, אחריות. אוצר המילים המוגבל. הכל. ילד קטן.

מה פירוש "המדיניות שלי" שהוא צורח בכל ראיון. מה הוא מבלבל את המוח שוב ושוב ושוב על כך שהוא "לא עציץ". מנסה להסביר שנימוקי היועמ"שית נגד החוק שהוא מנסה לשנות בפקודת המשטרה, הופכים אותו לעציץ.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 667 מילים ו-1 תגובות

המחירים יצנחו, ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות יחמירו

ההסתערות על צרכני החשמל התחילה: בחודש הקרוב ינסו תאגידים לשכנע אותנו לנטוש את חברת החשמל ולעבור לקנות את החשמל מהם ● החדשות הטובות: החשמל יהיה כנראה יותר זול ● החדשות הרעות: חגיגת ההנחות עלולה להוביל לגידול בצריכה, לעלייה בזיהום האוויר והקצנת האקלים ● ומה שנקנה בזול, יעלה לנו ביוקר ● פרשנות

עוד 964 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

האיש שניסה להציל את ישראל מעצמה

תיאודור מירון, ניצול שואה, משפטן ודיפלומט ישראלי לשעבר, הוא אחד המומחים שסייעו לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לשפוט אם יש לו בסיס לתיק נגד נתניהו וגלנט ● מירון גם ייעץ לראש הממשלה אשכול לא להתיישב בשטחים הכבושים ב־67 משום שזה מנוגד לאמנות הבינלאומיות ● הפעם ישראל חייבת להישמע לאזהרתו

עוד 1,983 מילים

לפי מדריך נתניהו לפיזור הכנסת הוא זקוק לכמה שבועות כדי לנתק לגמרי את הקשר בין התפרקות הקואליציה לבין פרישת גנץ ● הוא כמובן לא ירצה לפרק את הכנסת במצב הסקרים הנוכחי ולכן ימשוך לפחות עד הנאום בקונגרס ● הריב עם הממשל האמריקאי הוא רק פרומו לנאום פוליטי ● האינטרסים של ישראל? מבחינתו זה ממש לא מעניין ● פרשנות

עוד 1,143 מילים

הקרע בין מערכת הביטחון ונתניהו רק הולך ומעמיק

אירועי תערוכת הנשק בצרפת, ההכנות לסיום הפעולה ברפיח והסירוב לדון ביום שאחרי, וההודעה החריפה שהוציא דובר צה"ל נגד יעקב ברדוגו - כל אלו רק חלק מהארועים שהתרחשו השבוע, המעידים על עומק הקרע בין צה"ל ומשרד הביטחון לבין ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 636 מילים
היום ה־258 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: ימים ספורים לפני פרוץ המלחמה דחו בצה"ל התרעה על אימון חריג ליד גבול הרצועה

לפי הפרסום בתאגיד, תצפיתנית במוצב נחל עוז הודיעה למפקדיה שלוחמי האויב התאמנו באופן נרחב בשיגור רקטות ובפשיטה על טנקים, אך הגורמים שלהם נמסר הדיווח לא ייחסו לו חשיבות ● שני לוחמים בחטיבת השריון 401 נפגעו באורח קשה בקרב בדרום הרצועה ● CNN: בארצות הברית חוששים שמערכות ההגנה של צה"ל יתקשו להתמודד עם מתקפה אווירית נרחבת של חזבאללה

עוד 45 עדכונים

כשל הפיקוח על כלבים מסוכנים עלול להוביל לתוצאות קטלניות

חוק הכלבים המסוכנים שנכנס לתוקף לפני בדיוק 20 שנה היה אמור להעלים את הגזעים המסוכנים מישראל ● אלא שמאז מספרם רק עלה ● בחודשים האחרונים אירעו מספר מקרי תקיפה שעלולים היו להסתיים בטרגדיה קטלנית ● רוב הכלבים מוחזקים על ידי עבריינים, בכפרים ויישובים שקשה לפקח עליהם או להתעמת בהם עם בעלי הכלבים

עוד 1,350 מילים

מועסקים רק על הנייר

בתחילת המלחמה הקואליציה דחתה את מודל החל"ת הגמיש שיכול היה להציל את העובדים השעתיים מקריסה כלכלית ● באוצר חשבו שהעובדים האלה יסתדרו כמו בקורונה ומשה גפני הבטיח לקיים דיון בהמשך, אלא שרק השבוע ועדת הכספים דנה בנושא ● למשרד האוצר אין כוונה להציע פיצוי חירום – ועד שלא תקודם הצעת חוק בנושא, העובדים השעתיים ייפלו בין הכיסאות

עוד 808 מילים

אין צורך במחקר מעמיק כדי לדעת שהמשטרה עברה השתלטות עוינת על ידי השר הממונה עליה והיא פועלת כעת במידה רבה כזרוע אלימה בשירות השלטון ● דווקא בשל פעלתנותו האינסופית של בן גביר ניתן להניח שלפחות את החלק הנפיץ ביותר בתיקון לפקודת המשטרה, זה המעניק לשר דריסת רגל בתחום החקירות, השופטים יפסלו ● פרשנות

עוד 835 מילים
היום ה־257 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתחקירים על הלחימה בעוטף נמצא שכוחות לא חתרו למגע ושחיילים נפגעו מאש צה"ל

דובר צה"ל: "מי שחושב שאנחנו יכולים להעלים את חמאס – טועה; העניין שאפשר להשמיד את חמאס – זה פשוט לזרות חול בעיני הציבור"; לשכת ראש הממשלה בתגובה: הצבא מחויב להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של הארגון ● נסראללה: אם תחול הסלמה ייתכן שחזבאללה יפלוש לגליל ● נתניהו לשותפיו: "התאפסו; זה לא הזמן לחקיקה שמסכנת את הקואליציה"

עוד 47 עדכונים

דרעי לזמן ישראל: לא אוציא היום את ש"ס מהממשלה

חזרנו בטורבו לימי העסקנות הפוליטית שהייתה כאן עד ה-7 באוקטובר, כאילו שאנחנו לא נמצאים בעיצומה - ואולי רק בתחילתה - של מלחמה קשה ● הקואליציה סערה אתמול סביב "חוק הרבנים" - מה שהוביל את בן גביר לאיים כי לא יתמוך בחוק אם לא יקבל מקום בקבינט המצומצם ● נתניהו נבהל ומשך את החוק, שהיה חשוב לדרעי לא פחות מחוק הגיוס - שבינתיים נקבר גם הוא בדיוני ועדת החוץ והביטחון ● פרשנות

עוד 1,337 מילים

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה