עבד אל-פתאח א-סיסי - גיבור או דיקטטור?

פרומו ל"הבחירה", צילום מסך
פרומו ל"הבחירה", צילום מסך

הוויכוח במצרים אינו פוסק: האם הפלת השלטון במצרים בקיץ 2013 הייתה המשכה של המהפכה והצלתה מידי האחים המוסלמים, או הפיכה אלימה נגד משטר שנבחר בדרך דמוקרטית? סדרת רמדאן חדשה במצרים פותחת מחדש את הפצעים של קיץ 2013 המדמם.

סדרות רמדאן תמיד היו נושא למהומות בתקשורת הערבית. לדוגמה, הציבור הערבי מתקשה לעכל בשנים האחרונות סדרות ברוח ה"נורמליזציה", כלומר כאלה האוהדות מדי ליהודים. אם זה "שכונת היהודים" על יהודי קהיר שנרדפו ע"י האחים המוסלמים במצרים, או "אום הארון" על משפחה יהודית בכוויית המוצגת באור חיובי מדי.

סדרות רמדאן תמיד היו נושא למהומות בתקשורת הערבית. לדוגמה, הציבור הערבי מתקשה לעכל בשנים האחרונות סדרות ברוח ה"נורמליזציה", כלומר כאלה האוהדות מדי ליהודים

הביקורת רבה גם כלפי סדרות פרובוקטיביות מדיי כגון "אל-גִ'ין (השֵדִים)", ששיקף את חיי הנוער הירדני. היו גם כמה קליפים מוזיקליים של זמרות לבנוניות שפרצו מוסכמות שמרניות ועוררו מחאה.

השנה מספקת לנו הטלוויזיה המצרית סידרה על אחד הנושאים הרגישים ביותר בחברה הערבית: האחים המוסלמים והטרור. השנה, רמדאן 2022, עלתה העונה השלישית של הסדרה "אל-אח'תיאר" (הבחירה) המספרת על חלק מהאירועים הדרמטיים של העשור הקודם.

הסדרה מתיימרת להציג באופן מהימן את חילופי השלטון כאשר שר הביטחון המצרי הפיל בקיץ 2013 את משטרו של הנשיא המכהן מחמד מורסי. העונה הקודמת עסקה במלחמתו של הצבא המצרי בראשות א-סיסי בטרור הדאע"שי בסיני, מנקודת ראותו של קצין בשם אחמד סאבר מנסי, מפקד חטיבה 103 בצבא המצרי שלחם בגבורה ומת מפיצוץ מטען חומר נפץ.

בתחילת כל פרק כתוב "מבוסס על אירועים אמתיים" וסיפורו של הקצין אכן אירע ב-2017. א-סיסי כיבד מאד את משפחתו וקרא לגשר בסואץ על שמו של ה"שהיד" שלחם בטרור. סיפור מקביל המסופר בסדרה היא האנטי-גיבור, הקצין המצרי השאם אל-עשמאווי, שהושפע מהאידיאולוגיה של האחים המוסלמים, הואשם בבגידה ובתמיכה בטרור והוצא להורג במרץ 2020 (גם סיפור אמתי).

הבעייתיות נובעת מעצם העובדה שהסדרה הופקה במצרים, היכן ששולט א-סיסי, כך שאין לצפות להצגה אובייקטיבית של האירועים, ודאי שלא ביקורתית. יתר על כן, מוסד פסקי ההלכה של מצרים גויס לפרסם הודעת תמיכה בשידורה והפצתה של הסדרה, המועילה לטענתו להעלאת המורל והמוטיבציה של העם.

הבעייה שהסדרה הופקה במצרים, היכן ששולט א-סיסי, כך שאין לצפות להצגה אובייקטיבית של האירועים, ודאי שלא ביקורתית. יתר על כן, מוסד פסקי ההלכה של מצרים גויס לפרסם הודעת תמיכה בשידורה

ביקורת בעד ונגד

כעת משודרת ברמדאן העונה השלישית המתארת את תקופת שלטונו של הנשיא מחמד מורסי (2012-2013). נזכיר כי מורסי היה ממנהיגי האחים המוסלמים והוא ניצח בבחירות 2012 ברוב זעום כראש מפלגת "החופש והצדק" מול אחמד שפיק.

הסדרה מציגה את תקופת שלטונו הקצרה של מורסי כניסיון השתלטות התנועה האסלאמית, שלא הייתה חוקית בחברה המצרית עד ל"אביב הערבי" של ינואר 2011. לפי הסדרה, כעבור שנה לשלטון האחים המוסלמים הכושל, מימש א-סיסי את רצון העם, שהפגין נגד הממשלה האסלאמיסטית והפיל את השלטון המסוכן לעתיד מצרים.

הסדרה אינה מציגה את כל האמת על ירי שביצעו החיילים על תומכי האחים המוסלמים בכיכר ראבעה אל-עדויה ומקומות אחרים, דיכוי אכזרי ביותר שהביא אח"כ לניתוק היחסים עם טורקיה וקטר, תומכי התנועה.

מכיוון שוויכוח פומבי בנושא האם משטרו של א-סיסי הוא לגיטימי אינו אפשרי ברחוב המצרי, הוא מתנהל ברובו בתקשורת הערבית וברשתות החברתיות. אחד הגולשים בשם חסן מגדי ביטא היטב את דעתם של החילונים התומכים במשטר א-סיסי:

"משטרו של מורסי זה חבורה של עבריינים שרצו להפוך את מצרים לסניף של משמרות המהפכה האיראנים במקומם של הצבא והמשטרה. זו הסיבה שהעם קבר אותם בפח הזבל של ההיסטוריה".

הסדרה אינה מציגה את כל האמת על ירי שביצעו החיילים על תומכי האחים המוסלמים בכיכר ראבעה אל-עדויה ומקומות אחרים, דיכוי אכזרי ביותר שהביא לניתוק היחסים עם טורקיה וקטר

גולש אחר בשם מוסא השאם, המביע את הדעה ההפוכה, פרסם את הסמל המפורסם של תומכי האחים המוסלמים, ארבע האצבעות המונפות לזכר נרצחי כיכר ראבעה אל-עדויה, וכתב:

"אני קורא לכל אנשי תעשיית הקולנוע השוהים מחוץ למצרים ומפיקי הסרטים שיפיקו סרט אחר שיציג הפעם את האמת על ההפיכה נגד מחמד מורסי ועד למותו בכלא אחרי משפטו, זאת כתגובה לסדרה הזו".

השאם התכוון לעובדה שמורסי, כשאר מנהיגי האחים המוסלמים, הושלך לכלא ולא הוגש לו טיפול רפואי מה שהביא כנראה למותו.

מחמד אל-ח'שאב, כתב "אל-ג'זירה", מסביר כי הטלוויזיה המצרית משמשת למעשה אמצעי תעמולה בידי המשטר. הסדרה מנסה לשפר את תדמיתם של קציני הצבא המצרי, המוצגים כאילו הם מתייחסים בכבוד לחייליהם, כשהמציאות שונה בתכלית.

לדעת אל-ח'שאב מטרת התכנית היא להלבין משטר רודני המדכא את העם המצרי ומושחת מיסודו, והסדרה מיועדת לשמש שטיפת מוח ומהווה זלזול באינטליגנציה של העם המצרי. יש לזכור שערוץ אל-ג'זירה ממוקם בקטר, מדינה התומכת באחים המוסלמים. משמעות הדבר שניתן לומר שגם אל-ג'זירה הוא אמצעי תעמולה.

לעומת זאת, התקשורת בסעודיה ובמדינות המפרץ, תומכיהם של המשטר במצרים, פרסמו מאמרים המהללים את הסדרה "הבחירה". בערוץ "אל-ערביה" שיבחו בעיקר את השחקן הראשי יאסר ג'לאל, המשחק בתפקיד הנשיא א-סיסי בכישרון רב ומחקה את קולו בדיוק מרשים.

לדעת אל-ח'שאב, מטרת התכנית היא להלבין משטר רודני, המדכא את העם המצרי ומושחת מיסודו, והסדרה מיועדת לשמש שטיפת מוח ומהווה זלזול באינטליגנציה של העם המצרי

תמיכה זו היא ביטוי לקונצנזוס רחב בציר הסוני המתון (סעודיה, אמירויות, בחריין, מצרים, ירדן ומרוקו), לפיו האחים המוסלמים הם ארגון טרור בדיוק כמו אל-קאעדה ודאע"ש.

גם מבקרי קולנוע במצרים מודים כי הסדרה מביעה הערצה מוגזמת לנשיא א-סיסי, אך זו תופעה ידועה בקולנוע המצרי, שנהג לפאר גם בעבר את גמאל עבד א-נאצר, את סאדאת ומובארכ. המבקר המצרי ח'אלד מחמוד שיבח את הסדרה, התורמת לטענתו להצגת גבורתם של אנשי הביטחון בלחימה בטרור, שאינה ידועה לרוב הציבור.

GOOD GUYS מסוג אחר

האם "הבחירה" היא למעשה תעשיית קולנוע מגויסת או דרמת אקשן פופולרית לרמדאן, או שניהם יחד? זו שאלה שאפשר לשאול לגבי כל סוג של קולנוע, האם סרט או סדרה אינם משרתים אג'נדה מסויימת? כשמדובר בקולנוע המצרי התשובה ידועה מראש. אגב, ידוע שהנטפליקס מלא בסרטים שהם למעשה סרטי תעמולה לצבאות או למשטרים של מדינות ומעצמות.

סוגיית הטלוויזיה או הקולנוע המגויסים מעלה שאלה גדולה יותר, הנוגעת לנושא בו מתמקדת הסדרה והיא: מהי האלטרנטיבה לתנועות האסלאמיות והטרור הג'יהאדי בעולם הערבי?

מי שנלחם מלחמת חורמה באחים המוסלמים, בדאע"ש ובאל-קאעדה אינם משטרים דמוקרטיים, אלא דווקא גנרלים צבאיים אכזריים. בעבר עבד א-נאצר במצרים וחאפז אל-אסד בסוריה וכיום עבד אל-פתאח א-סיסי ובשאר אל-אסד הבן. למאבק נגד התנועות האסלאמיות הצטרפו בשנים האחרונות גם הממלכות (סעודיה, מרוקו וירדן) ונסיכויות המפרץ.

מהי האלטרנטיבה לתנועות האסלאמיות והטרור הג'יהאדי בעולם הערבי? מי שנלחם מלחמת חורמה באחים המוסלמים, בדאע"ש ובאל-קאעדה אינם משטרים דמוקרטיים, אלא דווקא גנרלים צבאיים אכזריים

על כן, עלינו להתרגל להצגתם של הגנרלים והדיקטטורים הנלחמים באחים המוסלמים כ-GOOD GUYS בקולנוע ובטלוויזיה במדינות אלה, גם אם הדבר מוזר בעיניהם של שוחרי הדמוקרטיה במערב וכאן בישראל.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 990 מילים
כל הזמן // שבת, 14 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

בין קו 300 לסיגריה

לפני 38 שנים פרצה בישראל סערה ציבורית, לאחר שהתגלה כי שניים מהמחבלים שחטפו את אוטובוס קו 300 ונלכדו במבצע ההשתלטות הצבאי עליו, נרצחו זמן קצר לאחר מכן בידי אנשי השב״כ שלידיהם נמסרו. בחשיפת הפרשה שמור מקום של כבוד לצילומים של ענת סרגוסטי ושל אלכס ליבק, שסתרו בבירור את הפרסומים הקודמים אשר לפיהם כל המחבלים נהרגו במבצע ההשתלטות.

לפני 38 שנים פרצה בישראל סערה ציבורית, לאחר שהתגלה כי שניים מהמחבלים שחטפו את אוטובוס קו 300 ונלכדו במבצע ההשתלטות הצבאי עליו, נרצחו זמן קצר לאחר מכן בידי אנשי השב״כ שלידיהם נמסרו

והנה השבוע שוב התחוללה סערה סביב צילום של מחבל שנלכד חי. המון זועם לא ידע את נפשו לנוכח תמונה שבה נראה אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני באלעד במוצאי יום העצמאות, "נהנה" מסיגריה שניתנה לו על ידי אחד מאנשי כוחות הביטחון שעצרו אותו. לדידם של המגיבים, אותו רוצח מתועב לא ראוי לשום יחס אנושי. מבחינתם, לאחר שמסירים מהתגובות את דוק הריסון התרבותי שאולי עוד נותר שם, היה עליו לפגוש גורל דומה לזה שפגשו מחבלי קו 300.

בתגובה לסערה, התפרסם כי הסיגריה ניתנה למחבל העצור כחלק מטקטיקה של שוביו. עצם פרסום ההסבר מצער משום שיש בו מן הכניעה בפני תאוות הנקם של האספסוף.

אך גם היה בכך כדי לסייע לחלקם "לעכל" את הסיגריה, הרי שלא היא ולא הסיבה המעשית לנתינתה הם העניין פה. קשה להאמין שיש אדם שבאמת מפריע לו שרוצח כפות קיבל סיגריה מלוכדיו. בנקל ניתן לדמיין תסריט דומה, שבו סוהר מצית סיגריה לאסיר הנמצא תחת השגחתו. מה שבאמת הוציא את ההמון צמא הדם מכליו זו עצם האפשרות שמישהו העז להתייחס אל המחבל העצור כאל בן אדם.

עבור אותו המון תאב נקם, השמירה על יחס הומני כלפי אויב היא חולשה נוראית המגלמת בתוכה איום קיומי של ממש. מסיבה זו, כל מי שמבקש להבין את המניעים של מעשי טרור, נפשעים ככל שיהיו, מוקע כבוגד.

עבור אותו המון תאב נקם, השמירה על יחס הומני כלפי אויב היא חולשה נוראית המגלמת בתוכה איום קיומי של ממש. מסיבה זו, כל מי שמבקש להבין את המניעים של מעשי טרור, נפשעים ככל שיהיו, מוקע כבוגד

בהקשר זה, מעניין לעשות את החיבור לנסיבות אחרות שבהן קנאים לאומניים מתקשים לשאת כל דבר המעלה באפם ניחוח של חולשה, כדוגמת הקריאה להתחשב בציבור פוסט טראומטי בערב יום העצמאות או הענקת הבמה בטקס המרכזי לבני אדם שהגורל הכה בהם.

אם לחזור לפרשת קו 300, נכון אמנם שבשנת 1984 לא היו רשתות חברתיות. אם היו, ניתן להניח כי גם אז לא היינו שומעים קריאות צער רמות מדי על גורל המחבלים. אבל אז לפחות היה בקרב הציבור משקל רב יותר לאנשים שהבינו שגם כאשר הדם רותח – ואולי במיוחד אז – אסור בשום פנים ואופן להיכנע ליצרינו החייתיים ביותר.

מעבר לזעם על פרשת הטיוח בשעתו, מספיק אנשים הבינו כי ברגע שאנחנו מאפשרים לתאוות הנקם להוביל אותנו, אנחנו מוותרים על מוסריותנו והופכים לכל מה שאנחנו מאשימים בו את אויבינו. ולכן בפער הזה שבין התגובות לתמונות אז והיום מגולם תהליך התפרקותה המוסרית של החברה בישראל.

בפרשת קו 300 מספיק אנשים הבינו כי לאפשר לתאוות הנקם להוביל – זה ויתור על מוסריותנו והפיכה למה שאנחנו מאשימים בו את אויבינו. לכן בפער שבין התגובות לתמונות אז והיום מגולם תהליך התפרקותנו המוסרית

עכשיו יטענו מי שיטענו כי מול אויב אכזר אסור לגלות מוסריות. לשם כך, יתעטפו בתירוצים מוסריים עצלים מהסוג של "מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים". אך מה שהם אינם מבינים הוא, שהמטרה הסופית של טרור אינה להרוג או לפצוע; זהו רק האמצעי.

המטרה היא לעורר פחד וחוסר ודאות, שבתורם גורמים לחברות דמוקרטיות לפעול בצורות המנוגדות לערכים ולאידיאלים שבבסיסן – עד להתפרקותן. לכן מי שמזדעק לנוכח יחס אנושי כלפי בני אדם שביצעו מעשים נוראיים, משחק לידי הטרור ומעניק לו את ניצחונו על מגש של כסף.

יואב גרובייס הוא פסיכולוג קליני. בעל תואר שלישי מאוניברסיטת בר-אילן. מרצה בתכנית לפסיכולוגיה קלינית במרכז האקדמי רופין. כותב על פוליטיקה וחברה. חי, נושם ומתגורר בתל אביב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 576 מילים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בחזרה לשנות השמונים

הוועידה הלאומית לאנרגיה תתקיים השבוע בלי נציגות לירוקים ובלי אף מילה על אנרגיות מתחדשות ● בשביל לדעת שישראל מוצפת במינים פולשים לא צריך את דוח המבקר, מספיק להסתכל מהחלון ● משרדי הממשלה יפסיקו לקנות חד"פים אבל טובעים בכלים שמגיעים עם המשלוחים ● קליפורניה חוותה "רגע קצר נוצץ" של 100% אנרגיה מתחדשת ● ובבית ספר בהולנד יוצאים לטיול שנתי באופניים

עוד 1,393 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַכְחָשָׁה 132

בעולם שבו המציאות עצמה מוכחשת - אין ולא יכולות להתקיים עובדות, אין ולא יכולה להיות "אמת". יש מקום רק לסיפורים, מיתוסים ונרטיבים. להכחשות ולהכחשות שכנגד. לתיאוריות ולתיאוריות קונספירציה

עוד 1,433 מילים ו-1 תגובות

שגרירי ארה"ב הזהירו מעליית היטלר לשלטון – הממשל התעלם

ריאיון שגריר ארצות הברית לשעבר דיוויד מק'קין טוען בספרו החדש, "לחזות ברדת החשכה", כי אנטישמיות, אדישות ופוליטיקה פנימית עיכבו את ארה"ב מלהתערב במלחמה בגרמניה הנאצית ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "אזרחי ארה"ב לא חשבו שהממשלה צריכה להתעניין בזה"

עוד 1,326 מילים ו-1 תגובות

מותה הטרגי של עתונאית (ועוד)

כמה מחשבות על מותה הטרגי של העיתונאית האיקונית של אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, עת שסיקרה את פעולת צה"ל בג'נין בגדה המערבית.

האומץ של עיתונאים שמסקרים אזורי מלחמה מדהים. למה הם עושים את זה? זה רלוונטי במיוחד היום באוקראינה, בבירור. ובקביעות עצובה זה עולה שוב ושוב. מסכן פרנסיס פוקויאמה! ההיסטוריה ממש לא הסתיימה, והיא לובשת צורה של עוונות נוראיים ואכזריות אנושית, לצד קידמה.

הפלסטינים מגוחכים בכך שהם מונעים מישראל חקירה משותפת על מותה של העיתונאית. בושה לכל עיתונאי שמתעלם מזה. אם מישהו ירה בשירין בכוונה, סביר יותר שזה המחבלים הפלסטינים. אם מישהו ירה בה בטעות אז שוב סביר יותר שזה הפלסטינים. ברור שהרשות הפלסטינית מניחה שישראל תואשם גם אם לא בצדק ומנסה לחלוב את העניין.

שירין הייתה אייקון. התקשורת הערבית הייתה חסרת כמעט כל ערך עתונאי עד שאל ג'זירה הופיעה לפני כרבע מאה (כן, קטאר היא דיקטטורה). שירין הייתה הפנים של אל-ג'זירה בישראל, אייקון עיתונאי ופמיניסטי. מותה הוא טרגדיה אמיתית.

הפלסטינים מגוחכים בכך שהם מנעו מישראל חקירה משותפת על מותה של העיתונאית. בושה לכל עיתונאי שמתעלם מזה. אם מישהו ירה בשירין בכוונה, סביר יותר שזה המחבלים הפלסטינים

ייתכן שישראל צודקת במקרה הספציפי הזה (או שלא; מי יודע?) אבל מסגור הסיפור בצורה אנטי-ישראלית הוא בלתי נמנע ומתחבר למעשיה של ישראל. אף מדינה דמוקרטית אחרת לא בונה ערים בטריטוריה שהיא שולטת בה עבור קבוצה אתנית אחת בלבד (יהודים) כאשר שכניהם (פלסטינים) חיים בתנאים פחותים ולא דמוקרטיים. אם כך תנהג, אך תתפלא שתוצג כקלגס. יש להסתכל במראה – לא לירות בשליח.

תירוציה של ישראל כמעט סבירים בעניין הכיבוש הצבאי. על ההתנחלויות אף אחד לא רוצה לשמוע. טמטום ברמה הזו מעלה את הביטוי הקלאסי באנגלית: You’re on your own.

אם אי פעם ישראל תתעורר ושוב תבחר בממשלה שמציעה לפלסטינים חלוקה (כמו בשנים 2000-1 ו-2008), אז התמונה תשתנה. שוב ייזכרו בכך שהפלסטינים מנהלים משא ומתן קשוח מדי. נראה שהם לא רוצים חלוקה כי הם מעדיפים מלחמת אזרחים שבה הם מקווים לנצח מבחינה דמוגרפית.

ייתכן שישראל צודקת במקרה הספציפי הזה (או שלא) אבל מסגור אנטי-ישראלי הוא בלתי נמנע ומתחבר למעשיה של ישראל. אף מדינה דמוקרטית אחרת לא בונה ערים בטריטוריה שבשליטתה לקבוצה אתנית אחת

ובהלוויה, שתיזכר בשל השתוללות מבישה של שוטרים, ישראל שוב ירתה לעצמה ברגל. נניח שיש אמת בתירוצים (שלא הוצגו באופן משכנע)  כאילו פעילים רדיקליים השטלתו על האירוע, חטפו את הארון, השד יודע מה. זה לא מה שעולה מהמראות בוידאו. מה חשבו שוטרים שהיכו באלות את נושאי הארון? איפה המפקדים בשטח? היכן הרגישות? איך מישהו לא מבין שקריאות, דגלים וססמאות לא ייתפסו כמצדיקים סוג זה של אלימות? יותר מכל דבר, מדהים כאן הטמטום.

משקיפים זרים, עיתונאים מכל הסוגים: אל תהיו תמימים. ואשר לשחקנים על המגרש: נסו למזער את הנזק ולהוריד את הלהבות.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 417 מילים

תגובות אחרונות

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לכולם יש מה לומר על חוק יסוד זכויות הנאשם של סער

חוק יסוד: זכויות במשפט הפלילי עלה לדיון בוועדת החוקה השבוע, או אז התברר כי החוק מושך תשומת לב מאין-ספור גורמים בעלי אינטרס - מהסנגוריה הציבורית, דרך מכון קהלת ועד המכון הישראלי לדמוקרטיה - וספק אם גרסתו הסופית תדמה לנקודת ההתחלה ● בנושא אחר הקרוב לליבו של סער, מתברר שהיועמ"שית מתנגדת לפיצול התפקיד ● והשופט חאלד כבוב עשה השבוע היסטוריה כפולה

עוד 1,304 מילים

דיווח: עודה ניסה לבקר בביה"ח את אחיו של זכריה זביידי שנפצע בחילופי האש בג'נין

מחשש לעריקה נוספת, כהנא התפטר מתפקיד שר הדתות – יחזור לכהן כח"כ ● נקבע מותו של לוחם הימ"מ שנפצע באזור ג'נין; בנט: "מסר נפשו למען ביטחון ישראל" ● השר פריג': "המשטרה ביזתה את הלווייתה וזכרה של שירין אבו עאקלה" ● דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מטרות במערב המדינה ● ח"כ כסיף תקף שוטר; רה"מ: מתחבא בפחדנות מאחורי החסינות

עוד 56 עדכונים

תחקיר אמין של מותה של עיתונאית אל ג'זירה בג'נין הוא הכרח המציאות עבור ישראל, בלי קשר לתוצאותיו ● בישראל מבינים היטב את פוטנציאל הנזק מטיוח האירוע, שיכול להגיע עד כדי הצרת צעדיו של צה"ל בפעילות בגדה ● לכן מתעקשים בירושלים על בדיקה משותפת ושיתוף משקיפים בינלאומיים נוספים בחקירה ● פרשנות

עוד 817 מילים ו-1 תגובות

מחקר חדש קובע כי נשים יהודיות מגיעות להישגים אקדמיים גבוהים יותר מנשים לא יהודיות בארה"ב ● עוד קובע המחקר של פרופסור אילנה הורביץ מאוניברסיטת טוליין כי הישגי הנשים גבוה יותר בפעם הראשונה בהיסטוריה גם מהישגי הגברים היהודים ● לטענת החוקרת, הפער נובע מהתרבות הדתית ומתפיסה עצמית חדשה וליברלית

עוד 1,037 מילים

ריאיון "בלי הסכמה נגיע להתפרקות והתפוררות"

לפני שנתיים המדינה נכנסה למשבר חסר תקדים שהביאו לשיא תהליך של אובדן אמון בין הרשויות והאזרחים ● ספר חדש טוען כי משבר האמון בכללים, במוסדות, בתקשורת ובתאגידים, מקשים עלינו לחכות בתור, גורמים לציפיות נמוכות, מוסר תשלומים ירוד וחשדנות כללית ● ד"ר עמית לביא-דינור, ממחברות הספר, קוראת להקמת "מעין 'סנהדרין', שישקף את המגוון הישראלי וישאף להסכמות ובסיס משותף"

עוד 2,054 מילים

עדיין לא ברור מי ירה למוות בכתבת הבכירה של אל ג'זירה אתמול בג'נין, אבל ישראל נמצאת כרגע במרכזו של ארוע בינלאומי עם השלכות הרסניות ● בניגוד לפגיעה במגדל התקשורת בעזה לפני שנה, הפעם ניכר שהצבא והממשלה הפיקו לקחים - אבל עדיין עושים טעויות קריטיות ● לאור התגובות של האמריקאים, ישראל לא תוכל להסתפק בבדיקה פנים-צה"לית ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות

השגריר בארה"ב: "הצענו לאמריקאים להשתתף בחקירה"

אלרעי פרייס על החשד לזיהום בתנובה: "אין חשש לבריאות הציבור" ● בנט: "הפלסטינים מונעים חקירת מותה של הכתבת מאל-ג'זירה" ● מועצת התכנון אישרה בניית כ-4,000 יחידות דיור ביו"ש ● אבו מאזן בטקס האשכבה לאבו עאקלה: "ישראל אחראית למותה; נפנה להאג" ● בית המשפט המחוזי מרכז בלוד התיר לפרסום שהחשודה בשליחת מכתבי האיומים נגד בנט ובני משפחתו היא אילנה ספורטה חניה

עוד 38 עדכונים

עבאס עושה לכולם מדרסה

יו"ר רע"ם הוכיח אתמול שהוא שולט שליטה מלאה לא רק בחברי סיעתו אלא גם במועצת השורא של התנועה האסלאמית ● "לא הייתי צריך להתאמץ מדי כדי לשכנע", אמר אמש, אחרי ההודעה כי רע"ם נשארת עם הקואליציה ותשוב להצביע איתה ● בשורה התחתונה: עבאס הוא אידאולוג אמיץ ומרשים, ואפשר כבר לומר שלא קם מנהיג כמוהו בחברה הערבית ● פרשנות

עוד 565 מילים

החוק הישראלי לא חל על העצים של אלקנה

אם נדמה שבישראל עצים נכרתים בקלות לטובת אינטרסים נדל"ניים ואחרים, זה עוד כלום לעומת המציאות בשטחים ● תושבי אלקנה יצאו למאבק נגד כריתת עצים בשדרה המרכזית של ההתנחלות, אחרי שגילו את תוכניות הכריתה באתר נידח ● אולם אותו גורם שדן בערעור, הוא זה שאישר את הכריתה ● שלא במפתיע, הערעור נדחה

עוד 821 מילים

אמנות או נמות

עיר ואוּם בישראלאי אפשר לבקר באום אל-פחם ולא לשמוע על "הגלריה" - המוסד האמנותי שהוקם בעיר לפני כ-25 שנה והפך לגאוות המקום ● יוקו אונו הציגה שם ב-1999, במקום מוצגות תערוכות של אמנים יהודים וערבים, והאמנית רינה פלג מעבירה שם סדנאות קרמיקה לנשות העיר ● ראש עיריית אום אל-פחם: "הגלריה היא הרבה יותר מאלפיים מטר של אומנות"

עוד 2,093 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה