נושא
אוטופיקשן

ראיון "חיי התהפכו באחר-צהריים אחד, כמעט בהילוך איטי"

הסרט "בלפסט" שכתב וביים קנת בראנה מבוסס על זיכרונות הילדות שלו בשנות ה־60 ● מדובר בתקופה נפיצה בצפון אירלנד בה החלו התנגשויות אלימות בין פרוטסטנטים וקתולים ● בראיון לזמן ישראל אמר הבמאי: "אתה יכול להוציא את הילד מבלפסט אבל אתה לא יכול להוציא את בלפסט מהילד"

עוד 1,285 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 23 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המשטרה פתחה בחקירה פלילית בעקבות הצבעתו הכפולה של אביר קארה בכנסת

לאחר פרישת שטרית, סער מעוניין למנות את מרידור לחבר בוועדה למינוי היועץ המשפטי לממשלה ● אחרי שלא הושגו הסכמות, נדחתה הישיבה של הוועדה לבחירת שופטים ● בנט: ישראל לא תהיה מחויבת להסכם הגרעין ● ליברמן וגנץ סיכמו ששכר החיילים יועלה ב-50% ב-2022 ● חפץ העיד ששרה נתניהו ובנה יאיר ביקשו שיוודא ששאול ואיריס אלוביץ' מוחקים התכתבויות שניהלו עימם

עוד 53 עדכונים

לקראת שיפור יחסים עם טורקיה

ההערכה בירושלים היא כי יחסי ישראל עם טורקיה יעלו בקרוב על מסלול חדש של חימום היחסים, למרות שסלע המחלוקת העיקרי בינהן נותר בעינו. ישראל תתקדם בזהירות בגלל הפכפכנותו של ארדואן, אבל בשטח נוצר תקדים מסוכן, מדינות נוספות עלולות לחקות את טורקיה ולעצור תיירים ישראלים כדי להשיג מטרות מדיניות.

פרשת מעצרם ושחרורם של בני הזוג אוקנין בטורקיה פותחת צוהר חדש לשיקום היחסים הדיפלומטים בין ישראל לטורקיה אשר עלו על שרטון בשנים האחרונות.

תקופת שלטונו הארוכה של הנשיא ארדואן הייתה רעה ליחסי ישראל-טורקיה, ארדואן לא שלט בעצמו, מדי פעם הוא השתלח פומבית בישראל על רקע יחסה לפלסטינים ופעולותיה בהר הבית וברצועת עזה, היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינת נפגעו ושגריריהן הוחזרו למדינותיהם.

תקופת שלטונו הארוכה של הנשיא ארדואן הייתה רעה ליחסי ישראל וטורקיה. פרשת מעצרם ושחרורם של בני הזוג אוקנין פותחת צוהר לשיקום היחסים הדיפלומטים בין המדינות, אשר עלו על שרטון בשנים האחרונות

גורמים מדיניים בכירים בירושלים מזהים כעת הזדמנות לשיפור היחסים במתכונת "מעז יצא מתוק". לאחר שחיזורי הנשיא ארדואן אחרי ישראל נדחו בקיץ האחרון על ידי הדרג המדיני, נוצרת כעת הזדמנות חדשה. ארדואן התקשר אז לנשיא המדינה הרצוג והאיץ בו לפעול לשיפור היחסים בין שתי המדינות. הרצוג העביר את המסר אך בנט ולפיד התעלמו. עכשיו כבר יהיה קשה להתעלם ממה שקרה. בנט והרצוג נאלצו להתקשר לנשיא ארדואן ולהודות לו על שחרור שני הישראלים, בטורקיה יש ציפייה גדולה למחוות ישראליות וישראל תתקשה לאכזב את הטורקים.

ההערכה במשרד החוץ בירושלים היא שישראל תפעל לשיפור היחסים עם טורקיה. יש רעיונות לפגישה בין שר החוץ לפיד לבין עמיתו הטורקי צ'בוטולו וייתכן גם שיתחדשו הביקורים ההדדים בין שתי המדינות בדרג של שרים.

הטורקים היו מתוסכלים מהעובדה שהם נקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות שטורקיה מארחת בשטחה את מנהיגי "האחים המוסלמים" שברחו ממצרים עם עליית הנשיא א-סיסי לשלטון, וטורקיה מפעילה משטחה שני ערוצי טלוויזיה בשפה הערבית ("א-שרק" ו"מכמלין"), שניהלו מסע הסתה פרוע נגד נשיא מצרים.

הטורקים היו מתוסכלים מהעובדה שהם נקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות שטורקיה מארחת בשטחה את מנהיגי "האחים המוסלמים" שברחו ממצרים עם עליית הנשיא א-סיסי לשלטון, וטורקיה מפעילה משטחה שני ערוצי טלוויזיה בשפה הערבית ("א-שרק" ו"מכמלין"), שניהלו מסע הסתה פרוע נגד נשיא מצרים.

הטורקים היו מתוסכלים מכך שנקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות מסע ההסתה נגד נשיא מצרים

בסופו של דבר טורקיה הורידה פרופיל, הפסיקה את שידורי ההסתה, כמה ממנהיגי "האחים המוסלמים" עברו מאיסטנבול לדוחא שבקטאר, והיחסים עם מצרים עלו על מסלול חדש. עכשיו מקווים הטורקים שישראל תצעד אף היא במסלול דומה.

סלע המחלוקת

סלע המחלוקת העיקרי בין ישראל לטורקיה היה ונשאר הפעילות של שלוחת הזרוע הצבאית של חמאס באיסטנבול. את המטה הזה של הזרוע, המאובטח היטב באיסטנבול, מפעיל בכיר חמאס ג'יהאד יע'מור ביחד עם כמה ממגורשי "עסקת שליט", תחת ההוראות של צאלח אלעארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה. הזרוע הזו אחראית למגוון של פעולות טרור נגד ישראל.

ישראל דורשת יותר מ-10 שנים מהנשיא ארדואן לסגור את משרד חמאס אך הוא מסרב.

למרות המידע המודיעיני שהוצג לטורקים כמה פעמים וגם לממשל האמריקאי, על פעילות שלוחת חמאס באיסטנבול, הטורקים טענו כי מדובר "באוסף האשמות ללא הוכחות". זאת ועוד, המודיעין הטורקי הגביר את האבטחה על בניין המטה של חמאס באיסטנבול ותיגבר את האבטחה האישית על הפעילים בו מחשש שישראל תחסל כמה מהם כדי להביא לסגירת השלוחה.

הסיכויים להתגבר על המחלוקת הקשה הזו אינם גדולים בלשון המעטה. הנשיא ארדואן, שהינו אחד ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, נותן גיבוי מלא לחמאס ובעצמו מארח בלשכתו את מנהיגי חמאס אסמעיל הניה וח'אלד משעל.

למרות המידע המודיעיני שהוצג לטורקים ולממשל האמריקאי על פעילות שלוחת חמאס באיסטנבול, הטורקים טענו כי מדובר "באוסף האשמות ללא הוכחות". הסיכויים להתגבר על המחלוקת הקשה הזו אינם גדולים

האם חימום היחסים מחדש בין ישראל לטורקיה עלול למוסס את הדרישה הישראלית לסגור את משרד חמאס באיסטנבול? בהחלט אפשרי, למרות שהמציאות חזקה מכל. המשרד הזה ממשיך להפעיל חוליות טרור בשטחי הגדה וישראל איננה יכולה להתעלם מכך.

הנשיא ארדואן מנסה לשפר עמדות מול הנשיא ג'ו ביידן מחשש לסנקציות אמריקאיות. הוא רוצה לשפר את מצבה של טורקיה, שהינה שחקן אזורי חשוב במזרח התיכון. הוא רוצה לשמור על חלקה של טורקיה במשאבי הגז הטבעי בים התיכון מול כל הכוחות האזוריים האחרים – יוון, מצרים, קפריסין. קיימת מתיחות בינו לבין איראן על רקע המצב בצפון סוריה ויש לו גם בעיות עם לוב.

המצב הכלכלי בטורקיה קשה, יש אינפלציה של יותר מ-20 אחוזים. בסוף השבוע שעבר האופוזיציה הטורקית קראה לעריכת בחירות מוקדמות על רקע קריסת הלירה הטורקית בעקבות החלטת הבנק המרכזי לקצץ את הריבית בלחץ של הנשיא ארדואן. הבחירות לנשיאות אמורות להתקיים רק ב-2023.

מצב בריאותו של הנשיא ארדואן בן ה-67 אינו טוב. הוא נתון בלחץ פנימי וחיצוני ושיפור היחסים עם ישראל אמור להזרים לו חמצן מדיני, מבחינתו, "הדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים".

נראה כי ישראל תפנה עתה לכיוון של נורמליזציה הדרגתית עם טורקיה. גורמים בכירים במשרד החוץ  אומרים כי בשלב הזה לא מדובר על החזרה הדדית של השגרירים, אבל בהחלט חימום של היחסים.

ישראל מודעת להפכפכנות של ארדואן שהיא בלתי נשלטת. מחר או מחרתיים "הג'ננה" שלו עלולה לחזור, והוא שוב עלול להתהפך על ישראל בגלל אירועים ברצועת עזה או בהר הבית בירושלים ולתקוף אותה בברוטליות  מעל הבמות הבינלאומיות.

המצב הכלכלי בטורקיה ומצב בריאותו של הנשיא ארדואן בן ה-67 אינם טובים. הוא נתון בלחץ פנימי וחיצוני, ושיפור היחסים עם ישראל אמור להזרים לו חמצן מדיני. מבחינתו, "הדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים"

לשכת ראש הממשלה ומשרד החוץ מכחישים בתוקף כי הנשיא ארדואן קיבל תמורה מדינית מישראל בעקבות הוראתו לשחרר מהכלא את בני הזוג אוקנין. הייתה זו החלטה אישית שלו, דבר המעיד על שליטתו החזקה במדינה, והמערכת המשפטית הטורקית צייתה לה ללא שום ויכוח.

עם זאת, בירושלים לא שוללים את האפשרות שישראל תעשה כמה מחוות כלפי טורקיה כדי להביע את הערכתה לשחרור שני הישראלים.

למוסד הישראלי היה תפקיד חשוב בהשגת שחרורם של 2 הישראלים מהכלא הטורקי. צריך לזכור כי רק לפני חודש ימים טענו הטורקים כי עצרו רשת של 15 סוכני המוסד הישראלי, כולם ממוצא ערבי, שריגלה בטורקיה. כנראה שהמודיעין הטורקי ידע היטב כי אין מדובר בסוכני המוסד אלא בפלסטינים שגוייסו על ידי ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' כדי לרגל אחרי פעילי חמאס בטורקיה.

ראש המוסד דוד ברנע שוחח עם עמיתו הטורקי הקאן פידאן על הנושא ואף שיגר שני בכירים מהמוסד לטורקיה כדי שישכנעו את המודיעין הטורקי כי אין מדובר בסוכנים ישראלים. המודיעין הטורקי השתכנע והמליץ לנשיא ארדואן לשחרר את הישראלים.

ייתכן שטורקיה תקבל תמורה מישראל בתחומים המודיעינים הרגישים והדבר לא יוודע בשנים הקרובות.

השאלה היא איזה מסר מעבירה הפרשה הזו לגורמים עויינים אחרים בעולם? הנשיא ארדואן הצליח לכפות על ישראל התקרבות לטורקיה בעל כורחה וחימום מלאכותי של היחסים. זו התפתחות מסוכנת. מדינות אחרות עלולות להשתמש באותו התכסיס, לעצור תיירים ישראלים חפים מפשע ולבוא בדרישות שונות לישראל.

השאלה היא איזה מסר מעבירה הפרשה הזו לגורמים עויינים אחרים בעולם? הנשיא ארדואן הצליח לכפות על ישראל התקרבות לטורקיה בעל כורחה וחימום מלאכותי של היחסים. זו התפתחות מסוכנת

זה תקדים מסוכן מאוד שצריך לתת עליו את הדעת, הוא עלול להתרחש בעוד כמה מדינות בעולם, מה תעשה אז הממשלה? האם היא תתקפל בכל פעם שייעצר בחו"ל אזרח ישראלי חף מפשע?

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,137 מילים

שב"כ וצה"ל הודיעו אתמול כי חשפו תשתית טרור חדשה שהקים חמאס בגדה ● העיתוי, כמה ימים אחרי שחרור בני הזוג אוקנין מהכלא הטורקי, עשוי לרמוז כי הפרסום נדחה בשל מעצרם ● המילה "טורקיה", משם נוהלה התשתית, לא הוזכרה בניסוחים הזהירים של גופי הביטחון ● נראה כי מלבד חמאס אף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה ● פרשנות

עוד 665 מילים

למקרה שפיספסת

לכל רחוב יש שם שנתנה לו עינת קליש-רותם

תחקיר זמן ישראל המאבקים המיותרים עם משרדי הממשלה ● הפקרת השכונות הערביות ● הרחובות האפלים בהדר ● המדיניות המגבילה בעיר התחתית ● ההתמהמהות בהסרת האסבסט מבית הספר ● מה גורם לראשת עיריית חיפה לתקוע את פיתוח עירה? ● "במקום להוביל את העיר, היא רואה בכולם יריבים שבאים לנשל אותה" ● מסלול ההתרסקות של עינת קליש-רותם, כתבה רביעית בסדרה

עוד 4,307 מילים

בדרך לכנסת, הצעת החוק להגבלת כהונת רה"מ עברה שינוי בעייתי

הצעת החוק המקורית של גדעון סער קבעה הגבלה של שמונה שנות כהונה - בין אם ברציפות או במצטבר ● אולם אחרי התנגדות של איילת שקד - ובעקבות התערבות של גנץ ופתרון של מנדלבליט - הצעת החוק שעברה אתמול בקריאה ראשונה בכנסת קובעת למעשה כי אדם יכול לכהן ללא הגבלה כל עוד ייקח הפסקה ממשרד ראש הממשלה למשך שלוש שנים אחרי כל שמונה שנות כהונה

עוד 593 מילים

זה לא מרקיד

נהוג לומר שבכל דור ודור ההורים מסתייגים מהתרבות של הנוער. הם עורגים בנוסטלגיה, ובפתטיות לא מודעת, למה שהיה פעם, כשהיו צעירים בעצמם.

לכן חשוב לי לציין שלדעתי תוכניות הטלוויזיה (העלילתיות) בנות ימינו עולות אלף מונים בממוצע על אחיותיהן מן העבר, בין אם עסקינן ב"חדווה ואני", "קרובים קרובים" או אפילו "שמש". ככה זה גם במקומות אחרים. תצחקו על נטפליקס כמה שתרצו – תור זהב של הטלוויזיה יש לנו בעת הזו. עת  שהחלה פחות או יותר עם "סיינפלד" ונוגעת ממש בשמים בעשור האחרון.

חשוב לי להבהיר את הערכתי לטלוויזיה העכשווית מתוך תקווה רפה שזה יעניק לי אמינות מסויימת אפילו בתור חטייאר ויפטור אותי מזלזול דורי כאשר אמשיך ואציין שכיום המוזיקה הפופולרית די פח. כאן, כמו במקומות אחרים. אין מה להשוות. זה אפילו לא קרוב.

חשוב לי להבהיר את הערכתי לטלוויזיה העכשווית מתוך תקווה רפה שזה יעניק לי אמינות מסויימת אפילו בתור חטייאר ויפטור אותי מזלזול דורי כאשר אמשיך ואציין שכיום המוזיקה הפופולרית די פח

כבר נגעתי בסוגיה זו לפני כמה שנים בעמודים אלה, אבל הנושא חוזר להיות אקוטי מתמיד עם החזרה לחיינו של התכנית אקס-פקטור (שכה מתגאה בזמרת הדרוזית – או אולי זה סמטימנט אחר). אני בורח מזה – כמו מ"השרדות" ו"חתונמי" והזמרת בתחפושת של חציל וכל שאר הקטסטרופה – אבל זה רודף אחרי מהסלון ומזמזם לי באוזן כל הזמן. כמו יתוש טורדני שמזמזם רק קאברים.

למה רק קאברים? מעניין.

המוזיקה הפופולרית הגיעה לדרגת אומנות ממש במשך תקופה שארכה כ-40 שנה, משהו כמו בין אמצע שנות ה-50 ועד לאמצע שנות ה-90 של המאה שעברה. זה קשור כנראה להמצאת ההקלטות ופריצת הרדיו, עליית התרבות השחורה בארה"ב, פרץ החופש והתקווה באירופה בעקבות מלחמת העולם השניה, והדה-קולוניזציה ברחבי תבל. זה הורגש כאן, כמו בחלק גדול מהעולם. אינספור שירים מאותה תקופה יהיו מוכרים גם בעוד 100 שנה, אם לא נחריב עד אז את היקום.

ואז ללא שום סימן, היכנשהו בין נירוונה לאסף אמדורסקי, המסך ירד בקול יבבה.

בשנות ה-2000 אפילו אריק איינשטיין ושלמה ארצי כבר לא היו מה שהיו. נעשו ניסיונות, ופה ושם היו גם הברקות – "גג" של הג'ירפות, "על המשמרת" של פורטיסחרוף, "משקל הדירה" של ארי גורלי (כן. כן) וכל מה שעשו "מטרופולין". אבל בעשור האחרון, תגיד מה שתגיד, אין מה להגיד.

ניתן להשוות את העניין, אולי, לתור הזהב של סוגי מוזיקה אחרים. באך ו-ויוולדי יצרו מוזיקה קאמרית פחות או יותר באותה תקופה, והיא שורדת כבר יותר מ-300 שנה. אבל לא מלחינים את זה יותר – רק מנגנים.

כעת זה קורה למוזיקה הפופולרית המודרנית, ואני מאשים בזה חלקית את תוכניות הריאליטי של שירים. מקדשים את הביצוע ולא את היצירה. רק מנגנים וכמובן שרים, בצעקות מעיקות עד כמה שאפשר.

כעת זה קורה למוזיקה הפופולרית המודרנית, ואני מאשים בזה חלקית את תוכניות הריאליטי של שירים. מקדשים את הביצוע ולא את היצירה. רק מנגנים וכמובן שרים, בצעקות מעיקות עד כמה שאפשר

כנראה שגם האינטרנט אשם. רק המכנה המשותף הנמוך ביותר יכול להוביל יצירה חדשה לפופולריות אמיתית בזמן שכולנו חיים בבועות משל עצמנו במדיה החברתית.

אם כבר מופיע משהו סביר, אבוי לעורך המוזיקלי שינסה לכפות אותו על ההמון – זה לא תקין פוליטית ואליטיסטי ממש נורא. בעידן המכיל שלנו שום מומחה לא יניא את הבריטים מהברקזיט, או את הישראלים מ…נו, לא משנה.

אני מנסה להשמיע מוזיקה מעולה לבנות שלי – נגיד הביטלס או הנשמות הטהורות. הם יודעות היטב שיש לזה חיי מדף ארוכים לאין שיעור מכל מה שעכשווי. אני גם מעריך שהן קולטות שזה פשוט טוב יותר. אבל באופן קצת מוזר זה לא כל כך מזיז – כמו שלי לא אכפת איזוהי הממליגה המשובחת ביותר.

"זה לא מרקיד", הן קובעות.

מה הקשר למוזיקה מעולה? בטהובן כן מרקיד? ממתי זה הסטנדרט?

בבר אפל בקהיר ההומה השמעתי לברנש מצרי משופם דוגמאות למוזיקה ישראלית נהדרת, מהזמנים הטובים. יהודה פוליקר, אהוד בנאי, משינה, מה לא. היה המום. "האם כל המוזיקה בישות הציונית  נהדרת כל כך?" תהה. "והכל בסגנון המיוחד והמדהים הזה?"

הסברתי על המהפכה של המוזיקה המזרחית, הדבר היחיד שאפשר לומר על ימינו האפלים. השמעתי לו כמה שירים. הוא נהיה מהורהר, וכמו לא רצה להעליב.

"אני לא מאמין שאני שומע את זה", אמר לבסוף המצרי בנחרצות עגומה. "זו מוזיקה ערבית מאוד מאוד גרועה. מאוד מאוד מאוד גרועה".

נזכרתי בזוהר ארגוב והשמעתי לו את "הפרח בגני", על מנגינתו הנפלאה. יש הרי מוזיקה ערבית מעולה. הוא הודה שזה לא רע, אבל לא לגמרי התרצה.

הסברתי על המהפכה של המוזיקה המזרחית. השמעתי לו כמה שירים. הוא נהיה מהורהר, וכמו לא רצה להעליב. "אני לא מאמין שאני שומע את זה", אמר לבסוף המצרי בנחרצות עגומה, "זו מוזיקה ערבית מאוד מאוד גרועה"

האמת היא שאני תוהה כיצד הפופ ה"מזרחי" הזה – שביננו, רובו נשמע באמת כמו מוזיקה ערבית מסוג מסויים – כל כך פופולרי לכאורה. הרי לא חסרים כאן שונאי ערבים.

אני גם די בטוח שחלק ניכר מהציבור (כולל מזרחים לא מעטים) סולד מהז'אנר  סלידה קיצונית, על רקע אסתטי לחלוטין. עם זאת הוא מושמע באדיקות בכל החתונות (ולא רק שם), משל היה מדובר בצווי לגמרי אלוהי. יש לי רושם שאנשים חוששים לפתוח את הפה פן יואשמו בגזענות. לא נגד הערבים – נגד המזרחים (נגד ערבים זה סבבה בחוגים מסויימים, וכך גם נגד אשכנזים, במיוחד לאחרונה).

אני שואל את הבנות שלי אם הן אוהבות את הז'אנר בעצמן. המושג "אוהבות" גורם לבילבול מסויים.

"זה מרקיד", הן עונות. והאמא מהנהנת בהסכמה.

אז זהו, אם כן. זהו לב העניין. אבל אני? אני לא רוקד כשעצוב.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 818 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עדותו של ניר חפץ מפלילה את נתניהו - וגם את אלוביץ'

אפשר להניח שאחרי יום העדות הראשון של ניר חפץ, אנשי הפרקליטות הרשו לעצמו לחייך בשביעות רצון ● עד המדינה, מומחה בתקשורת, עלה על הדוכן וסיפק כותרות ברורות שלא מותירות ספק באשר למעורבותו של נתניהו בעבירת השוחד ● אבל חפץ לא רק מפליל את נתניהו אלא גם את שאול אלוביץ', מה שעשוי להוביל בעתיד למרוץ בין הנאשמים להסדר טיעון בסגנון שולה זקן ● פרשנות

עוד 696 מילים

"הכוכב היהודי" - כך מכנים התושבים את מוזאון השואה החדש בבודפשט, שבנייתו הסתיימה לפני שש שנים ● אך המוזאון, שמעולם לא נפתח לקהל, עומד שומם ושורץ עכברושים - אנדרטה לקרב המר הניטש סביב הנצחת השואה בהונגריה בין מנהיגי הקהילה היהודית וממשלתו של ויקטור אורבן ● כעת יש מי שלקח על עצמו לסיים את הפרויקט ולפתוח את שערי המוזאון המהודר

עוד 1,529 מילים

תושבים בשרון רוכשים מטהרי אוויר יקרים כדי שיוכלו לנשום

מפגע השריפות הפיראטיות בשטחים הפתוחים הולך ומחמיר, ותושבים בשרון נאלצים לאטום את הבית ולהסתגר בבועה מלאכותית ● נועם ביבי, תושב צור יגאל ששלושת ילדיו חלו באסתמה: "איך שמתחיל הריח של העשן אני שומע קריאה: אבא, תביא משאף" ● זנדברג מבטיחה שהנושא יטופל בטווח הנראה לעין, אולי אפילו תוך חודשים

עוד 789 מילים ו-1 תגובות

תחלואה כפולה נופלים לתהום האפלה שבין הכיסאות

אנשים שסובלים מתחלואה כפולה - מחלת נפש והתמכרות - סובלים גם מכך שהטיפול בהם נחלק בין רשויות שונות שמגלגלות את האחריות זו על זו ● אמו של אחד מהם מספרת שבנה לא החזיק מעמד במוסד גמילה בגלל בעיותיו הנפשיות - אבל לא יכול להתקבל למסגרות טיפוליות בגלל הסמים ● "כל המסגרות דורשות ממנו להיות נקי, אבל איך הוא יכול להיות נקי אם הוא לא עבר גמילה?"

עוד 2,281 מילים

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את ההצעה להגביל את כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים

הוועדה לחקר האסון במירון הגישה דוח ביניים, שבו המליצה למנות שר שיהיה אחראי על ההילולה ולווסת את הקהל שמגיע למקום ● החלה עדות חפץ בתיק 4000; עד המדינה סיפר שאלוביץ' שאל אותו על בני משפחת נתניהו: "הם לא מבינים שהאתר הזה שלהם?" ● דיווח: פרקליט המדינה החל בבדיקת ההדלפות מחקירות משפט נתניהו ● טרם הושגו הסכמות לגבי השופטים שייבחרו לעליון

עוד 60 עדכונים

חפץ בבוקר, סער בערב: יום הקרבות של בנימין נתניהו

הבוקר תחל עדותו של ניר חפץ בבית המשפט המחוזי בירושלים ● נתניהו יגיע לשם כדי לעקוב מקרוב, עין מול עין, אחר עוזרו לשעבר שהתהפך עליו ● אחר הצהריים נתניהו יעבור למליאת הכנסת, שם יבקש גדעון סער להעביר בקריאה ראשונה את חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה - אחד משני חוקים שנתניהו תופס כאיום אישי נגדו ● בכנסת, לפחות, נתניהו מנהל קרב אבוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מדינה היא שונה, נכון שבדמוקרטיות פרלמנטריות אין חוקים כאלה, אבל נתניהו בעצמו הראה לנו שישראל זקוקה לחוק שכזה, כי האלקטורט שבה לא מבין ולא מעריך את הדמוקרטיה שממנה הם נהנים, הם לא מבי... המשך קריאה

כל מדינה היא שונה, נכון שבדמוקרטיות פרלמנטריות אין חוקים כאלה, אבל נתניהו בעצמו הראה לנו שישראל זקוקה לחוק שכזה, כי האלקטורט שבה לא מבין ולא מעריך את הדמוקרטיה שממנה הם נהנים, הם לא מבינים באיזה קלות היא יכולה להיעלם – דודי אמסלם הציג בורות מדהימה כנגד הדמוקרטיה לפני כמה ימים והביביסטים רק מריעים לו – זו הסיבה שישראל צריכה חוק שכזה. אם לא הייתה אופוזציה לנתניהו, ביבי היה כבר הקיסר של ישראל.

עוד 539 מילים ו-1 תגובות

הצל של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ריחף מעל הוועידה השנתית של קואליציית היהודים הרפובליקאים ● בזמן שכל הנואמים והמועמדים הפוטנציאלים להתמודדות על נשיאות 2024 ממתינים בסבלנות להחלטת טראמפ – רק מעטים העזו להשמיע ביקורת על התנהלותו ● "אף אחד לא יכול לקום ולהתמודד על הנשיאות כל עוד הוא שם"

עוד 2,032 מילים

החלטת שאשא-ביטון בעניין גולדרייך סותרת את הנחיות בג"ץ

אחרי שגלנט החליט לא להעניק לפרופ' גולדרייך את פרס ישראל, עתרה ועדת הפרס לבג"ץ ● באותה עתירה, שופטי בג"ץ הכריעו פה-אחד כי החלטתו של גלנט דינה להיפסל - אם כי נחלקו בשאלת התוצאה האופרטיבית ● בסוף השבוע החליטת שרת החינוך הנוכחית לחזור על השגיאה של קודמה ● ועדת הפרס תעתור שוב בימים הקרובים - ואין שום תרחיש שבו בג"ץ יכריע אחרת ● פרשנות

עוד 930 מילים

החקלאים הביסו את מודי

אחרי כשנה של הפגנות, עם מאות אלפי חקלאים שצרו על עיר הבירה ניו דלהי ולא נסוגו גם בחורף הקשה ולמרות מגפת הקורונה, ראש ממשלת הודו הכריז ביום שישי על ביטול הרפורמה בחקלאות ● הודעתו הדהימה את המדינה שסובלת מרעב, בצורת ושטפונות - לצד מספרים עצומים של מתים מהתפרצויות הקורונה ● אבל מודי התקפל מסיבה פשוטה אחת: עתידו הפוליטי עומד בסכנה

עוד 1,099 מילים ו-1 תגובות

ועדת החיסונים ממליצה: בוסטר לילדים בני 12–15

קופות החולים הודיעו: ניתן להזמין תורים לחיסוני ילדים נגד קורונה ● הממשלה אישרה את החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים ● רע"ם: "מגנים כל פגיעה בחפים מפשע, בליכוד לא יכולים להטיף לנו מוסר" ● היסטוריה בצה"ל: שתי קצינות יכהנו במקביל בדרגת אלוף ● בנט: תחלואה אצל ילדים תפגע גם במבוגרים; קבינט הקורונה יכונס ביום שלישי

עוד 64 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה