הזמן של
Daniel Barnea
כל הזמן // שבת, 20 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אלפי חיילי צה“ל יסייעו בניקוי האיזורים שנפגעו מזיהום הזפת

גילה גמליאל: איתרנו 10 אוניות שחלפו לצד כתם הנפט ואחת מהן עשויה להיות האחראית ● גפני: אנחנו הולכים עם הליכוד כי הציבור המסורתי נמצא בליכוד ● בן גביר חולל סערה לאחר שהעלה סרטון תעמולה עם תמונת היטלר ובדיחות שואה, סמוטריץ׳ התנער ● אפליקציית רמזור הושקה - וקרסה ● נתניהו: אף חיסון ישראלי לא עבר לסוריה. הבאנו את הבחורה, ואני לא אוסיף לבקשת רוסיה

עוד 19 עדכונים

מגיני הגולן

צור שפי היה מפקד מוצב הר אביטל במלחמת יום כיפור. הוא סירב להתפנות מהר אביטל ביום השני והקשה ביותר של המלחמה ב7 באוקטובר. הוא וחייליו, מחוזקים במפקד גדוד 12 של גולני יעקב שחר ז"ל שבא לפנותם אך נשאר איתם בהר אביטל, המשיכו לספק מודיעין מההר המופגז והמוקף בטנקים סורים.

הידיעה הקריטית ב-9 באוקטובר, יומו הרביעי והקריטי של הקרב העקוב מדם בעמק הבכא, על כך שהמתקפה הסורית נשברת, הודעה שנמסרה לרפול, ליאנוש ולקהלני, עם המסר להחזיק עוד כמה שעות מעמד – הגיעה מאנשי המודיעין של הר אביטל.

"העברנו ידיעות מפורטות לאמ"ן מלאות בסימנים מעידים למלחמה"

בראיון מטלטל, אחרי 47 שנים של שתיקה כואבת, שערכה הילה שחר עם קציני המודיעין של הר אביטל, צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר, הם מספרים שהתריעו על המלחמה המתקרבת שבועות לפני שפרצה. המידע הועבר למפקדת היחידה 8200 ולמפקדה סגן אלוף יואל בן-פורת, וממנו לראש אמ"ן אלי זעירא. לתדהמתם המידע לא הועבר למפקדי צה"ל מחוץ לאמ"ן.

הם התריעו על המלחמה המתקרבת שבועות לפני שפרצה. המידע הועבר למפקדת היחידה 8200 ולמפקדה סגן אלוף יואל בן-פורת, וממנו לראש אמ"ן אלי זעירא. לתדהמתם המידע לא הועבר למפקדי צה"ל מחוץ לאמ"ן

צור מספר שביקש מקמ"ן אוגדה 36 דני אגמון וקמ"ן פיקוד צפון חגי מן לבקר בהר אביטל לפני המלחמה, וקציני 8200 הציגו להם את החומרים שאספו בשלושת החודשים האחרונים. חומרים שכללו סימנים ברורים המעידים על הכנות הסורים למלחמה.

קמ"ן אוגדה 36 וקמ"ן פיקוד צפון, שמעבירים מידע מודיעיני ישירות לאלוף פיקוד צפון, לא ידעו דבר על החומרים שהועברו לאמ"ן והיו המומים לא פחות מצור שפי שהמידע לא הועבר לידיעתם.

בעקבות המפגש שלהם עם קמ"ן פיקוד צפון חגי מן, האלוף חופי דרש תיגבור לרמת-הגולן וחטיבה 7 הועברה מסיני לגולן. רמת הגולן היתה נופלת לידי הסורים במלחמה ללא התיגבור והקרב העיקש של חטיבה 7 בעמק הבכא.

אנשי 8200 ברמת הגולן הביאו ידיעת זהב על הפינוי הבהול של משפחות הרוסים מסוריה. תחילה דרך נמל לטקיה באוניות ואחר כך ברכבת אוירית רוסית משדה התעופה של דמשק ביום בלילה בין רביעי וחמישי, כ-48 שעות לפני פתיחת המלחמה.

ידיעת זהב נוספת (ידיעת יחמור) יורטה ביום שישי אחר הצהריים על ידי אנשי 8200. הידיעה אמרה, שהפינוי הבהול של הרוסים הוא בגלל התוכנית להתקפה משולבת סורית-מצרית על ישראל למחרת. הידיעה הועברה באופן בהול למפקדת אמ"ן, אך עוכבה על ידי ראש אמ"ן אלי זעירא ולא הועברה לרמטכ"ל דדו עד למחרת בשבת בבוקר.

בידיעת זהב שיורטה בשישי אחה"צ ע"י 8200 נאמר שפינוי הרוסים הבהול נובע מתוכנית להתקפה משולבת סורית-מצרית על ישראל למחרת. הידיעה הועברה בבהילות למפקדת אמ"ן, אך לא הועברה לרמטכ"ל דדו עד למחרת בשבת בבוקר

יותר מאוחר באותו לילה נקלטה מילת הקוד למעבר מתרגיל למלחמה ושוב הידיעה הועברה באופן בהול למפקדת אמ"ן אחר חצות, עוד לפני שהגיעה הידיעה של צבי זמיר מפגישתו עם המלאך מלונדון בסביבות 4 וחצי לפנות בוקר.

סימן מעיד נוסף למלחמה שנקלט בהר אביטל היה העברתה של חטיבה 47 הסורית מצפון סוריה לדמשק. על פי מידע שהתקבל קודם היה סימן מודיעיני מובהק לתחילת המלחמה.

הסימנים המעידים על מלחמה הועברו בזמן אך לא נוצלו. צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר אומרים בראיון, שכל השנים כואבת להם הידיעה שאפשר היה להציל את חייהם של כ-2569 חיילי צה"ל שנהרגו במלחמה הקשה, אם היו מקשיבים להתרעות שהם העבירו.

מגיע צל"ש לצור שפי וחבריו מ-8200 מהר אביטל על הידיעות המתריעות על המלחמה, שהביאו להחלטה להעלות את חטיבה 7 לרמת הגולן, על ידיעות הזהב של פינוי המשפחות הרוסיות מסוריה כ-48 שעות לפני פתיחת המלחמה ועל ידיעת יחמור שנקלטה כ-20 שעות לפני שפרצה המלחמה.

בולטת אפילו יותר מהידיעות המתריעות על המלחמה, הידיעה שהעבירו בזמן המלחמה שהמתקפה הסורית בעמק הבכא נשברת ב-9 באוקטובר, ידיעה שהועברה לקהלני בזמן אמת בקרב בעמק הבכא.

אבל צור שפי, חבריו ומפקדם יואל בן-פורת לא קיבלו צל"שים, אפילו לא הוגשו כמועמדים לצל"שים אחרי המלחמה. איך אפשר היה לציין לשבח את אנשי המודיעין על המידע המודיעיני האיכותי והקריטי שסיפקו לאמ"ן לפני ובמהלך המלחמה, כשההנהגה המדינית-בטחונית של המדינה בתמיכת ועדת אגרנט החליטה להאשים את המודיעין באחריות למחדל מלחמת יום-כפור?

אבל הם לא קיבלו צל"שים. איך אפשר היה לציין לשבח את אנשי המודיעין על המידע האיכותי והקריטי שסיפקו לאמ"ן לפני ובמהלך המלחמה, כשההנהגה המדינית בטחונית החליטה להאשים את המודיעין באחריות למחדל המלחמה?

האמריקאים הרעיפו עלינו ידיעות מרגיעות

דיין אמר בעדותו לועדת אגרנט, שבימים האחרונים לפני פתיחת המלחמה, האמריקאים הרעיפו עלינו ידיעות מרגיעות שלא תהיה מלחמה, הגנרל סקוקרופט, סגנו של קיסינג'ר, אמר שהערבים לא יתקפו. ב-24 השעות האחרונות לפני פתיחת המלחמה, ההערכה של דיין היתה שמלחמה תפרוץ בשבת ונוצרו חילוקי דיעות עם האמריקאים.

גולדה מאיר אמרה לשגריר האמריקאי קיטינג שהיא מצטערת על כך שנוצר פער בהערכות המודיעיניות. דיין אמר שצריך להעביר את כל המידע שיש ברשותנו לאמריקאים כך שידעו שהזהרנו אותם על המלחמה, שהתייעצנו איתם, וכי אם תפרוץ מלחמה הם יהיו מחוייבים לסייע לנו.

גולדה וועדת אגרנט חיפו על קיסינג'ר

גולדה חיפתה על חילוקי הדעות עם קיסינג'ר ועל ההערכה השגויה שהעביר סגנו סקוקרופט לישראל ב-6 באוקטובר, כי הערבים לא יתקפו. גולדה גם הסתירה את ההוראה של קיסינג'ר לישראל לא לפתוח במכה מקדימה בתחילת המלחמה.

קיסינג'ר הכחיש שנתן את ההוראה לישראל לא לפתוח במכה מקדימה מספר פעמים, אך קיסינג'ר בעצמו כתב שנתן את ההוראה לישראל בדיווח ששלח לנשיא ניקסון מספר שעות לפני הפתיחה באש. ויש לזה אישור נוסף באזהרות החריפות לישראל שהעביר בשמו מרדכי שלו מניו יורק ישירות לגולדה למשרד ראש הממשלה.

ההכחשה של קיסינג'ר שקרית. יש עדות נוספת לחיפוי ישראלי על קיסינג'ר בשיחה של השגריר דיניץ וסגנו מרדכי שלו עם קיסינג'ר בוושינגטון ב-9 באוקטובר בבית הלבן.

גולדה חיפתה על ההערכה השגויה שהעביר סקוקרופט, סגנו של קיסינג'ר לישראל ב-6 באוקטובר, כי הערבים לא יתקפו. גולדה גם הסתירה את ההוראה של קיסינג'ר לישראל לא לפתוח במכה מקדימה בתחילת המלחמה

קיסינג'ר מכחיש את "השמועות שהתפשטו בוושינגטון" שהוא מנע מכה מקדימה של ישראל, במפגש מתועד בפרוטוקול בנוכחות סגנו הגנרל סקוקרופט ויועצו מהמועצה לבטחון לאומי פיטר רודמן. מרדכי שלו, שהשתתף בפגישה ושהעביר בעצמו את ההוראות מקיסינג'ר לישראל ב-6 באוקטובר שותק, ושמחה דיניץ אומר "בפליאה" שזו שמועה מגוחכת.

ועדת אגרנט פעלה על פי בקשת ראש הממשלה והטילה חיסיון על הפרוטוקולים של הועדה.

קשר ההשתקה של המחדל המדיני ומגיני הגולן

נראה שהסיבה שקציני המודיעין האמיצים של תל אביטל ומפקדם יואל בן-פורת לא הפכו לגיבורי ישראל ומגיני הגולן כמו קהלני, יאנוש, בן-שוהם, אורי אור, רפול, אורי שמחוני, יוסי בן-חנן ורבים אחרים – היתה, שהמידע הקריטי שהעבירו לאמ"ן לפני המלחמה לא נוצל במלואו. זאת בגלל חילוקי הדעות עם האמריקאים והתכתיב המדיני של קיסינג'ר.

דיין וגולדה הסכימו לקבל את התכתיב המדיני של קיסינג'ר בשל הטעות הפטאלית של דיין בהערכת הכוחות והחריגה שהרשה לעצמו לעשות מתורת הבטחון של צה"ל. אחרי המלחמה גולדה חיפתה על קיסינג'ר כדי למנוע פגיעה בסיוע האמריקאי הצבאי לישראל ואולי גם כדי לחפות על המחדל המדיני-בטחוני שלה ושל דיין.

מודיעין איכותי היה בשפע. גורל חיילי הסדיר של צה"ל ברמת הגולן ובקו ברלב בסיני, חיילי החי"ר, השיריון וטייסי חיל האויר נחרץ לא בגלל כשל מודיעיני, בודאי לא של יחידה 8200, שסיפקה מודיעין איכותי ומדוייק לפני ובמהלך המלחמה, אלא בגלל הפער בהערכות המודיעיניות וחילוקי הדעות שנוצרו ערב המלחמה בין ישראל והאמריקאים.

את הפער המודיעיני שהיה למעשה מלאכותי, יצר קיסינג'ר שהסתיר מידע על המלחמה שהיה ברשותו וניהל מדיניות דו-פרצופית מאחורי גבה של ישראל וגם מאחורי גבם של חבריו לממשל האמריקאי והנשיא ניקסון. דיין טעה בהערכת הכוחות ולא איפשר לגייס מילואים ביום חמישי ושישי ולא לפתוח במכה מקדימה בשבת בצהריים כי רצה לייצר אליבי שישראל לא פתחה במלחמה הפעם.

דבר משה דיין, 11 בפברואר 1974, מתוך דיוני ועדת אגרנט
דבר משה דיין, 11 בפברואר 1974, מתוך דיוני ועדת אגרנט

יגאל ידין אמר שהפרוטוקולים של ועדת אגרנט הם חומר נפץ. השופט לנדוי הציע להטיל סודיות על הפרוטוקולים וגולדה אמרה שזה פתרון ושיקרה אסון אם יימסרו לממשלה ולועדת החוץ והבטחון של הכנסת וידלפו.

הסיבה שקציני המודיעין האמיצים של תל אביטל ומפקדם יואל בן-פורת לא הפכו לגיבורי ישראל ומגיני הגולן כקהלני, יאנוש, רפול ורבים אחרים, היתה, שהמידע הקריטי שהעבירו לאמ"ן לפני המלחמה לא נוצל במלואו

כך נולד קשר ההשתקה של המחדל המדיני של מלחמת יום-כיפור שנועד להגן על מעמדו של קיסינג'ר בוושינגטון, האיש שדחף את הנשיא סאדאת לפתוח במלחמה וששיתק את מנהיגי ישראל לפני, במהלך ובסיום המלחמה.

הגיע הזמן לפרום את קשר ההשתקה של המחדל המדיני של קיסינג'ר, דיין, גולדה וחברי ועדת אגרנט, ולהוקיר תודה לחיילי המודיעין של יחידת 8200 מהר אביטל ולמפקדם יואל בן-פורת מגיני הגולן.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
פוסט חשוב מאד, אמין, שעושה צדק ממרחק של 47 שנים. פעם ראשונה שנכתב, שהיינו ראויים לצל״ש. יש בכך משום אמירה שעושה צדק פואטי, בהפרדה בין העבודה שעשינו תחת אש, לבין מעשיו הנפסדים של ראש אמ... המשך קריאה

פוסט חשוב מאד, אמין, שעושה צדק ממרחק של 47 שנים. פעם ראשונה שנכתב, שהיינו ראויים לצל״ש. יש בכך משום אמירה שעושה צדק פואטי, בהפרדה בין העבודה שעשינו תחת אש, לבין מעשיו הנפסדים של ראש אמ״ן דאז זעירא ערב המלחמה. תודה על הפוסט !

עוד 1,250 מילים ו-1 תגובות

ראיון דני דיין מאמין שהוא יכול לשקם את הקשר עם ממשל ביידן

דני דיין, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק והיום מקום 11 בתקווה חדשה של סער, מאמין שדווקא מתנחל ונץ כמוהו יכול לשקם את היחסים עם המפלגה הדמוקרטית אחרי שנתניהו הרס אותם, לדבריו ● "אתה לא יכול להתחבר למפלגה הדמוקרטית של היום אם אתה לא מבין לעומק את הנרטיב האפריקאי-אמריקאי החדש", הוא אומר ● ומודה שהוא מאבד שינה מהשבר עם זרמי יהדות ארה"ב הליברליים

עוד 1,830 מילים

למקרה שפיספסת

המדען-במקרה ששינה את העולם

הוא נמשך למחקר רק כדי לשרוד את מלחמת וייטנאם ● גילוי מהפכני שלו משמש חצי מהתרופות שמאושרות על ידי ה-FDA ● כולם אמרו לו שיקבל את פרס נובל, אבל הוא חיכה שנים וכבר הפסיק להאמין ● עד שהגיעה השיחה ההיא משטוקהולם ● ד"ר רוברט לפקוביץ' - רופא, מדען, גאון אמיתי - מתעד את חייו בספר חדש

עוד 1,172 מילים

כמו טראמפ, גם ביידן מתכוון לפעול נמרצות על מנת למנוע את הרחבת ההשפעה הרוסית באזור, וקודם כל - במצרים ● בלוב מציינים עשור לאביב הערבי ותוהים אם לא היה טוב יותר לפני המהפכה ● לריאד נמאס מחברות זרות שמשתקעות במפרציות ● תוניסיה סוערת בעקבות ריקוד מושחת ● ובטורקיה מציינים עשור למעצרו של המנהיג של המחתרת הכורדים ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 854 מילים

הסטריאוטיפים היום הרבה יותר מורכבים

חשבתם שילדינו לא לומדים כלום בזמן שבתי הספר סגורים והם מבלים שעות מול המסכים? טעיתם. זמן הקורונה הוא "בית הספר למגדר" לילדינו, והם לומדים הרבה מאד, ולאו דווקא מהשעורים בזום. הזמן הרב שהם מבלים מול המסכים בימים אלה, בעודם מבודדים מהשגרה המוכרת, הוא זמן קריטי לתהליכי החיברות שלהם בכל תחום. אך יותר מכל, בהגדרה העצמית שלהם – מי אני? מה המשמעות להיות בת או בן? מה המשמעות של חוסר הודאות אם אני בת או בן?

כשבתי הספר סגורים, ילדינו לומדים הרבה מאד ולאו דווקא מהשעורים בזום. הזמן הרב שהם מבלים מול המסכים בימים אלה, בעודם מבודדים מהשגרה המוכרת, הוא זמן קריטי לתהליכי החיברות שלהם בכל תחום

העולם המוצג לילדים ולילדות בתוכני מסך – ממוגדר באופן נוקשה למדי ובמידה רבה בפיגור אחר המציאות החברתית. לאור העובדה כי מרבית יוצרי תוכני המסכים לילדים הם גברים (71% יוצרים, 80% במאים, 53% כותבים בהשוואה ל-18% יוצרות, 6% במאיות ו-18% כותבות – והשאר בצוותים מעורבים או בלתי ידוע) – אך טבעי הוא שתפיסת עולמם ונסיון החיים שלהם מועברים למסכים, ביודעין או שלא ביודעין.

חוקי השוק והצורך להפיץ את התכנים בקרב תרבויות עם תפיסות שונות לגבי שוויון מגדרי – מסייעים בשמירת סטטוס קוו של מניעת "זעזוע" והחדרת שינוי. העובדה שרכישת תוכניות מיושנות מחו"ל זולה עשרות מונים מאשר הפקה מקומית אקטואלית, תורמת אף היא לשמרנות על המסכים.

אז מה לומדים ילדינו בשעות הצפייה המרובות שלהם על זהותם המגדרית? הם לומדים בראש וראשונה כי העולם הוא בינארי ונחלק לגברים ונשים. כמעט ואין בעולם זה מקום למגוון זהויות מגדריות אחרות.

עולם זה עדיין מנוהל על ידי גברים. כשני שליש מהדמויות בתוכניות לילדים הן גבריות, ממצא שחזר על עצמו כמעט ללא שינוי בשני מחקרים בינלאומיים גדולים שהייתי שותפה בניהולם ונערכו בהפרש של 10 שנים. במחקרים אלה השתתפה ישראל (האחרון, שנוהל על ידי יובל גוז'נסקי, הראה שהמצב בישראל אף הוחמר בעשור האחרון).

אך ספירת הדמויות איננה התמונה כולה, אלא תאור אופיין של הדמויות: עדיין (בהכללה כמובן) דמויות הבנות מאופיינות בדגש יתר על עולם הרגש ועל הופעתן. הן שבויות ברומנטיקה וצרכנות. הן מונהגות על ידי אחרים, ובמקרים רבים הן חלק מקבוצה (כמו ב"סקס מהעיר הגדולה", "המלאכים של צ'ארלי" ו"עקרות בית נואשות" בתוכניות למבוגרים, וכמו ה"פאור פאף", "בנות הצ'יטה" וה"בראץ" בתוכניות הילדים).

מרכיב מרכזי בהופעתן של בנות ונשים הוא מה שכונה "היפר-סקסואליות" (החל מגיל פעוט) המתבטא, בין השאר, ברזון מוקצן, רגליים ארוכות, מותניים רזות, שער שופע. דמויות הבנים, לעומת זאת, מאובחנות באמצעות הפעילות שלהן, מונעות על ידי שכל, עסוקות בטכנולוגיה והרפתקנות, ופועלות לבדן כדוגמת גיבורי העל למיניהם. גם אצל בנים נמצאת התופעה של הדגשת מבנה גוף שרירי מוקצן, מרבית הדמויות נעות על תווך רחב של מראה הנתפס כמקובל וסביר.

הילדים לומדים שהעולם מנוהל ע"י גברים. כשני שליש מהדמויות בתוכניות לילדים גבריות. הממצא חזר, ובארץ אף הוחמר, בשני מחקרים בינלאומיים גדולים שהייתי שותפה בניהולם ונערכו בהפרש של 10 שנים

דוגמה מעניינת שתסייע להמחיש לנו כי הדברים אינם מקריים, היא הדמות של הבת הג'ינג'ית. כיצד יתכן כי החל מהיתומות הג'ינג'יות הקלסיות (בילבי, אן שירלי, אנני וכדומה) דרך הג'ינגיות של דיסני ( מרידה מ"האמיצה", אנה מ"לשבור את הקרח") ורבות אחרות ( ג'יני מ"הארי פוטר", קים מ"קים פוסיבל", ג'סי מ"צעצוע של סיפור") – הבנות הג'ינג'יות הן אלה שמותר להן "לשבור את כללי המגדר"? להיות אסרטיביות, הרפתקניות, מעזות, אמיצות, חוצפניות ולמרוד נגד המוסכמות המקבעות של נורמות מגדריות?

האם באמת יש קשר בין צבע שער ובין תכונות אופי? האם הופתענו לגלות שהאישיות המורכבת של גיבורת מלכת הגמביט – שהופכת לגאון שחמט, מנצחת את העולם הגברי, מנהלת מערכות מורכבות ומגלה שכלתנות וקשיחות – היא ג'ינגית? ומה זה משדר לאלה מאתנו ששערן בהיר, כהה, או אפילו לבן כשלי – לגבי הגבולות המגדריים שלנו?

מדוע זה חשוב? זה חשוב, כי ילדינו מפנימים מסרים שהם קולטים באופן שיטתי ומתמיד מעולם התכנים שהם חשופים לו. הם לומדים כיצד להעריך את עצמם ואת האחרים, במה הם צריכים להשקיע כדי לזכות בתגמולים חיוביים, למה הם יכולים לשאוף לגבי העתיד.

נכון, התקשורת כבר לא מקבעת נשים במטבח וגברים בזירות קרב – הסטריאוטיפים היום הם הרבה יותר מורכבים ומגוונים, אבל הם עדיין שם, וכדאי שנשים לב אליהם.

הכותבת: סגנית דקאן בבית הספר לתקשורת ומידע באוניברסיטת רטגרס בארה"ב ומשתתפת ביום עיון "על מיגדר ומיניות בדור הדיגיטלי" במכון מופ"ת.

פרופ' דפנה למיש היא סגנית דקאן בבית הספר לתקשורת ומידע באוניברסיטת רטגרס בניו ג'רזי ומומחית בינלאומית בחקר תקשורת וילדים, השתתפה ביום עיון "על מיגדר ומיניות בדור הדיגיטלי" במכון מופ"ת. בנוסף, פרסמה 14 ספרים ומאות מאמרים ופרקים והקימה וערכה את כתב העת האקדמי המרכזי בתחום. פרופ' למיש היא לשעבר ראשת החוג לתקשורת באוניברסיטת תל-אביב והעמידה דור של דוקטורים לתקשורת המשולבים במוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אם אדם ממלא תפקיד כי הוא אישה או שחור או הומו ולא בגלל שהוא מתאים לתפקיד יותר לאחרים ללא קשר למוצאתו זו דרך לכשלון. את לא מבינה ש״שיווין״ זה שוויון הזדמנויות. שוויון תוצאות זה שוד.
עוד 646 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

עודכן לפני 3 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הוא הקים את הפרברים בארצות הברית, ואז מנע משחורים לגור בהם

הוא עודד חיילים משוחררים לרכוש בתים בפרברים שהקים, אלא אם הם היו שחורים ● "נוכחתי לדעת שאם נמכור בית אחד למשפחה כושית, יסרבו אחר כך לקוחות לבנים להיכנס לסביבה זו", הסביר ויליאם לוויט ● המאבק במדיניות המפלה הגיע לשיא בפנסילבניה, כשזוג שחור רכש בית בשכונה שהקים איל הנדל"ן ● המחאה המקומית הצליחה, אך מעל 60 שנה אחר כך - 90% מתושבי השכונה הם לבנים

עוד 910 מילים
מתוך סרטו של סטיבן ספילברג, "רשימת שינדלר", 1993

באיראן לימדו אותי לשנוא יהודים. ואז צפיתי ברשימת שינדלר

גדלתי ברחובות שנקראים על שם טרוריסטים שהרגו ישראלים ● השואה, סיפרה שוב ושוב הממשלה שלי, היא לא יותר משקר היסטורי ● רק אחרי שנאלצתי לגלות מאיראן, וגיליתי במקרה את סרטו של סטיבן ספילברג, הבנתי שהאמת שונה לגמרי והרגשתי שאני חייב לבקר בפולין ● אומיד ספרי, שנאלץ לגלות מאיראן, על המסע שלו אחר האמת

עוד 684 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עלילות תקע ושקע במכתש רמון

הצל"ש הירוק של השבוע מוענק לשר האנרגיה יובל שטייניץ שהורה להסיר את עמודי החשמל המכוערים שהוצבו במכתש רמון - ובתנאי שאכן יקיים את ההבטחה ● גם הציון לגנאי של השבוע הוא על תנאי: תלוי בכמה זמן נת"ע שוב תדחה את סיום העבודות על הרכבת הקלה בת"א-יפו ● והטיפ: תחליף יוגורט חדש לטבעונים

עוד 703 מילים

גורמים מדיניים: הרוסים דרשו להסתיר את הרכיב ההומניטרי

ראיון הצעקות של בני גנץ: "פגעתם לי במשפחה ובשמי הטוב, נתניהו תחמן, דרעי עבד עלי" ● הממשלה אישרה הקלה בהגבלות מיום ראשון אך תלמידי ז'-י' נשארים בבית ● מרב מיכאלי: "גנץ מנסה לגנוב את המצביעים שלי כי הוא חושב שיעבוד עליהם שוב" ● נחמן שי מאיים לעתור לבג"ץ אם לא יקבל אישור המראה לישראל

עוד 39 עדכונים

הח"כים הדתיים באיומים חסרי תקדים נגד הרב הרפורמי גלעד קריב

פרסום ראשון הרב גלעד קריב, מקום 4 ברשימת העבודה לכנסת, הולך לסבול מחרם של ממש עם כניסתו לכנסת ● בש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית מצהירים שיחרימו כל קואליציה, ועדה או אפילו מניין עמו ● "מבחינתנו הוא הרבה יותר גרוע מלפיד, ליברמן או אוחנה", אומר אחד הח"כים. "זה צלם בהיכל. קריב הוא האיש הכי בכיר בתנועה המתקדמת. הוא סמל. אסור לראות אותו שם" ● קריב: "התגובות רק מוכיחות את הצורך בנציגות בכנסת של הזרמים הליברליים"

עוד 681 מילים ו-1 תגובות

במשך שנים נמנעו ממשלות ישראל מלשתף פעולה עם בית הדין הפלילי הבינלאומי, וכך היה גם עם ההחלטה לפתוח בחקירה בחשד לביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים ● נתניהו קבע שהחלטת בית הדין היא לא פחות מאשר "אנטישמיות מזוקקת", אך הוא התעלם מכך שהתובעת הראשית התבקשה לחקור גם פשעי מלחמה שביצע חמאס נגד ישראלים חפים מפשע ● עוד לא מאוחר לשנות מסלול ● דעה

עוד 1,330 מילים

כ-20% מחולי הקורונה המאושפזים הם מרותקי בית - קשישים וחולים כרוניים שאינם יכולים להגיע למרכזי ההתחסנות ● הרשויות עדיין מחפשות פתרון לחיסונם, אך מהשטח עולות טענות על מכשולים שמערים משרד הבריאות ● בכיר בקופת חולים: "הרבה יותר בוער לחסן אותם מאשר את מיליוני הצעירים" ● משרד הבריאות: "המבצע מורכב והמתין למועד המתאים"

עוד 1,459 מילים

בדיקת זמן ישראל מכונת תעמולה של איש אחד

בשנה החולפת, לעתים כמה פעמים ביום, מצייץ ברדוגו נגד היועמ"ש מנדלבליט ומאשים אותו בכל מחדל ורעה חולה ● זאת, כמובן, לצד ניצול שלל כלי התקשורת שעומדים לרשותו כדי לפמפם את אותם מסרים שוב ושוב ושוב ● אבנר הופשטיין יצא למסע ביקום התעמולה של שדרן גלי צה"ל - מהשקרי להזוי, מהקונספירטיבי למגוחך ● ברדוגו: "כל החוששים, המתחנפים והמאתרגים חוטאים לעצמם"

עוד 2,877 מילים ו-3 תגובות

דיווח: נתניהו הורה לשרי הליכוד לצאת נגד האבטחה לבן ארי

מתאם השבויים והנעדרים יצא למוסקבה להביא את הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה ● תלמידי כיתות ז׳ עד י׳ לא יחזרו ללימודים בשבוע הבא ● ראש מפקדת הקורונה ביקש לפרוש מצה״ל לאחר שהתגלה ששלח מכתב אנונימי מכפיש נגד קצין אחר ● דרעי: "ש״ס תעסיק בקלפי רק מחוסנים ומחלימים" ● משרד הסביבה יחקור את זיהום הזפת בחופים והיפלטות גופת הלוויתן בניצנים

עוד 53 עדכונים

ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת מפוליטיקאים ועסקנים פוליטיים, החליטה אתמול לפסול את מועמדותה של מספר 7 ברשימת העבודה לכנסת ● אלא שהפסילה אינה עומדת במבחני החוק ותידחה בבית המשפט העליון בשבוע הקרוב ● כולם יודעים זאת, ועדיין בכל מערכת בחירות, חוזרים על אותו הריטואל ● מה יש להפסיד? זו עוד הזדמנות להשליך עוד רפש על מערכת החוק ● פרשנות

עוד 721 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה