דברים שאני שומע מעליזה

הגראפיטי המפורסם של בנקסי בבריסטול קיבל שידרוג לכבוד הקורונה (צילום: Ben Birchall/PA via AP)
Ben Birchall/PA via AP
הגראפיטי המפורסם של בנקסי בבריסטול קיבל שידרוג לכבוד הקורונה

בשכונה שלי, בבלוק סמוך לביתי, בקומת המרתף, גרה עליזה. עליזה היא אם חד-הורית. היא כורעת תחת עולה של משכנתא, ולפרנסתה עובדת בתעשייה.

כשהחלה להיכנס לחיינו מגפת הקורונה, וראש הממשלה ניהל בעצמו את המשבר ואת העם, והשית עלינו כללים וגזרות, הוא זכה לשיתוף פעולה מעליזה. היא כלאה עצמה בין כתלי דירתה בשעות הסגר, ויצאה מהבית רק בשעות המותרות. כשיצאה מביתה, עם מסיכה כמובן, היא לא חרגה ממרחק של 100 מטר. כל זה לווה בהסבר שלה, שכולם חייבים לנהוג ולפעול בהתאם לתוכנית, גם אם לא הכל מובן, כי אם לא יצייתו כולם, הרי שאין סיכוי לשום תוכנית.

בשכונה שלי, בבלוק סמוך, בקומת המרתף, גרה עליזה. אם חד-הורית, הכורעת תחת עול משכנתא, ולפרנסתה עובדת בתעשייה. כשנכנסה לחיינו הקורונה, ורה"מ ניהל בעצמו את המשבר, הוא זכה לשת"פ מעליזה

עכשיו, בתקופה המכונה ה"גל השני של הקורונה", עליזה ממשיכה לציית לכל ההוראות. אני רואה שהיא מקפידה לצאת מביתה עטויה מסיכה, ושומרת על קיום כל תג בהוראות של הרשויות. די הופתעתי כשהיא פנתה אלי יום אחד מבעד למסכתה ואמרה לי: "זה לא בסדר". שאלתי: "מה לא בסדר?", והיא: "איך שהממשלה מנהלת פה את העניינים. גם לא עושה בצדק, וגם לא עושה בשכל". גברת עליזה הזו, שממלאת כל גחמה שלטונית מפי ראש הממשלה מעוררת בי עניין. איני צריך להפציר בה להסביר את דבריה – זה מתפרץ ממנה. ואלה הדברים שאני שומע מעליזה:

"אני ממשיכה לעבוד כל התקופה. לא צריך לתת לי כסף. שיתנו כסף לאלה שנפגעו בתקופה זו, וכאלה לא חסרים.

"חסר כוח אדם איכותי לעריכת הבדיקות האפידמיולוגיות. שדה התעופה בלוד לא עובד. למה לא לחבר אחד ועוד אחד? למה לפטר את כל מתשאלי הבטיחות בשדה התעופה? אפשר להמשיך להעסיק את המתשאלים, והם יבצעו את החקירות האפידמיולוגיות עבור משרד הבריאות.

"חייבים להיערך ללימודים באילוצים של מניעת הידבקות. על כן:

"חסרות כיתות. יש לזה פיתרון. אולמות האירועים סגורים. על המדינה לשכור אולמות אירועים ולהתאימם באילתור לשמש בתי-ספר. אפשר לחלק את אולם במחיצות מאולתרות לכיתות. משיגים: שטח לכיתות, תשלום לבעל האולם, עבודה לעובדי ניקיון, וגם לעובדי המטבח וההסעדה של האולם שיאכילו את תלמידי בית הספר.

"חסרות כיתות. יש לזה פיתרון. אולמות האירועים סגורים. שהמדינה תשכור אותם ותתאימם באילתור כבתיה"ס. משיגים: שטח לכיתות, תשלום לבעל האולם, עבודה לעובדי ניקיון, ולעובדי המטבח וההסעדה של האולם"

"יש להתכונן להפעלת מסגרות לימודיות בכיתות קטנות בגנים ובבתי הספר – כלומר הכפלה או שילוש של מספר הכיתות. עכשיו – לא בספטמבר – צריך להכשיר בשכר עובדים שפוטרו מעבודתם או שהם בחל"ת לתפקיד של עוזרי הוראה. הם יוכלו ללמד כיתה ולתרגל אותה, ובכל מקרה להחזיק מסגרות חינוכיות. מדובר באלפי עובדים, שנדרש היום להכשיר.

"חייבים להיות מוכנים וערוכים ללימוד מרחוק. יש להכין מערך לתמיכה בלימוד המקוון. צריך כבר עכשיו לגייס אלפי אנשים שיתמכו במערך המיחשוב, יסייעו למורים ולתלמידים בביתם בהקמת הרשת המקוונת, ובנסיבות מסויימות גם יעזרו לתלמידים בחומר הלימודים באופן פרטני – אם באופן מקוון ואם בהוראה אחד על אחד".

עליזה אומרת את הדברים האלה בשטף. היא מוכנה להמשיך ולהציע עוד הצעות כיצד להיערך וכיצד לנהל את המשאבים נוכח התפתחויות אפשריות של מגפת הקורונה.

הדברים של עליזה נשמעים מאוד הגיוניים, ואני מצטרף לתהייה שלה על כך שהממשלה לא מנהלת כך את המשאבים ולא נוקטת בפעולות נדרשות לקראת עת קשה צפויה.

הדברים של עליזה נשמעים מאוד הגיוניים, ואני מצטרף לתהייה שלה על כך שהממשלה לא מנהלת כך את המשאבים ולא נוקטת בפעולות נדרשות לקראת עת קשה צפויה

אני נזכר, שכשעליזה אומרת דברים הגיוניים ונכונים, הם לעיתים מבוששים להתגשם. וכך זה גם כשהיא אומרת לי משך יותר משנה, שאסור שבנימין נתניהו יהיה ראש ממשלה, והוא חייב להתפטר.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים". ספר נוסף שלו "אכזבה וגאווה - מלחמת יום הכיפורים" יצא לאור ב-2023 בהוצאת "טפר - הוצאה לאור".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הדבר היחיד שמעניין את הממשלה זה שביבי לא יפול כי בלעדיו הציבור יראה שהם לא יותר מחבורת אפסים. הדבר היחידי שמעניין את ביבי זה לא לשלם לעורכי דין ולהימלט מהכלא. לא נשאר להם אנרגיות וסבלנו... המשך קריאה

הדבר היחיד שמעניין את הממשלה זה שביבי לא יפול כי בלעדיו הציבור יראה שהם לא יותר מחבורת אפסים. הדבר היחידי שמעניין את ביבי זה לא לשלם לעורכי דין ולהימלט מהכלא. לא נשאר להם אנרגיות וסבלנות לחשוב בהגיון לטובת הציבור. ממילא הציבור כשלעצמו מעניין להם את התחת.

עוד 543 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 30 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־237 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

סיעת המחנה הממלכתי הגישה הצעת חוק לפיזור הכנסת

הליכוד מסר בתגובה: "פירוק ממשלת האחדות הוא פרס לסנוואר" ● בצה"ל מאשרים: טיל שיוט הופל בגולן; יורט כטב"ם במרגליות ● תחקיר ראשוני: הכוח לא הספיק לירות לעבר הנהג שדרס למוות שני חיילים ● מאות ישראלים נכנסו הלילה להתפלל בקבר יוסף ● גנץ נגד יאיר גולן: להשאיר את צה״ל מחוץ למחלוקת; גולן: מי שבחר להעניק חגורת מגן לנתניהו שישב בשקט

עוד 24 עדכונים

תוך כדי לחימה, ישראל פעלה בחשאי עם גורמים בעזה לחידוש אספקת המים

חשיפה על אף ההצהרות המתלהמות של השרים שהבטיחו לייבש את עזה, כבר בתחילת המלחמה הבינו בישראל שחייבים לחדש את אספקת המים לרצועה ● בעקבות מגעים שהתקיימו תחת אש בין גורמי מקצוע בישראל וברצועה, עובדים פלסטינים תיקנו את הצנרת בחסות אבטחה כבדה של צה"ל ● "היו המון נסיונות לתקן. אחרי שפתחו וסגרו מאתיים פעם את הקו, קרה הנס ובסוף הריתוכים בצד השני החזיקו מעמד"

עוד 1,190 מילים
אמיר בן-דוד

השחתה רב-מערכתית עמוקה

אין לדעת איך תתפתח פרשת מירי רגב, והאם היא באמת תיחקר או אפילו מה הן העובדות. התחקיר של רביב דרוקר היה מחריד אבל ממש לא מפתיע, שכן ברור מזמן שאלו הנורמות שהתקבעו כאן בשנותיו הארוכות של בנימין נתניהו ושל הקואליציה הדתית-ימנית שלו. מדובר במעין מאפיה, ולרוב תומכיה לא אכפת מסיבות שונות ומשונות.

הפוליטיקאים האלה לא המציאו את השחיתות, וישראל לא המציאה את השחיתות. הייתה כאן שחיתות מקום המדינה, והשחיתות מילאה תפקיד גדול בנפילת המערך ב-1977.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 379 מילים

"ההכרה בפלסטין היא צעד נגד חמאס"

אספן בארת איידה מבהיר בריאיון לזמן ישראל שהוא מבין כי ההכרה במדינה הפלסטינית לא תביא להקמתה, אך לשיטתו ישראל זקוקה לדחיפה כדי לפעול לסיום הסכסוך, שיביא לטענתו גם לפירוק חמאס ● "אנחנו לא מאמינים בפתרון המדינה האחת – לא זו שמציע הימין הקיצוני בישראל ולא זו שמציע חמאס"

עוד 1,872 מילים

למקרה שפיספסת

כחודש לפני הפתעת ה-7.10, ראשי המודיעין לא ידעו ש"חזו" את בואה

המרכז למורשת המודיעין (מל"מ) העלה לאחרונה לאתרו הרשמי, את הסרט שליווה את הכנס שאירגן ב-6 בספטמבר 2023, לציון 50 שנים למלחמת יום הכיפורים.

הסרט, העשוי מצוין – כמו האירוע כולו – ונמשך כ-47 דקות, מביא את סיפור המלחמה ההיא מנקודות הראות של אנשי מודיעין שחוו אותה אז.

ד"ר יוסי בן ארי הוא גמלאי קהילת המודיעין - 50 שנה בתפקידים מרכזיים שונים, ובהם, כתת אלוף בדימוס, היה המדריך הראשי במכללה לביטחון לאומי. הוא מוסמך אוניברסיטת חיפה לדוקטור, מ-2004, ובעברו הוראה אקדמית מרובת שנים. משמש היום כראש מערכת ״מבט מל״מ״, כתב העת של המרכז למורשת התודיעין.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
המדהים בהשוואה בין אוק' 1973 לאוק' 2023, שבעוד באוק' 1973 היו כאלה שחלקו על הערכת אמ"ן והשמיעו זאת בקול רם, למרות שדעתם נדחתה, כמו סימן טוב, כמו לונץ ר' מספ"ן ים כמו שלמה ענבר ואפילו יו... המשך קריאה

המדהים בהשוואה בין אוק' 1973 לאוק' 2023, שבעוד באוק' 1973 היו כאלה שחלקו על הערכת אמ"ן והשמיעו זאת בקול רם, למרות שדעתם נדחתה, כמו סימן טוב, כמו לונץ ר' מספ"ן ים כמו שלמה ענבר ואפילו יואל בן פורת ועוד כמה (לא הרבה), הרי שבאוק' 2023 לא נמצא "צדיק אחד" שיערער על הקונספציה שהוכרתבה מלמעלה ושכולם, נענעו ראשם בהסכמה… למעט נגדת ו' ומפקדה, אבל הם לא העלו את צעקתם השמימה וחבל!!!

עוד 1,182 מילים ו-2 תגובות

אחרי המבצע ברפיח נחליט על היום שאחרי חמאס

המטה לביטחון לאומי יקיים היום דיון תחת הכותרת "חלופות למשילות חמאס" – ולדברי הנגבי על השולחן מונחות חלופות רבות, כולל שילוב של כוח ערבי בינלאומי ● ראש המל"ל אמר בכנס של INSS כי ישראל הייתה קרובה לנורמליזציה עם הסעודים, אך מנכ"ל משרד החוץ לשעבר הבהיר כי הכישלון הצבאי ב־7 באוקטובר פגע בתהליכים עם מדינות נוספת, בהן ערב הסעודית

עוד 1,263 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

שתי תקריות השבוע מעידות עד כמה פעולות צה"ל בעזה מסכנות את ישראל מדינית ● הדחיפות שבה בוצע תחקיר מעמיק עם כל האמצעים האפשריים - כולל חשיפת יכולות מודיעיניות - סביב אסון השרפה ברפיח, ושיתוף הפעולה עם מצרים לחקר האירוע שבו נהרג חייל צבא מצרים, מעידים על הרגישות הגבוהה בצה"ל למצב המדיני, ועל הצורך לסיים את המשימה ולצאת משם כמה שיותר מהר ● פרשנות

עוד 880 מילים ו-3 תגובות

נתניהו לא רוצה עסקה שבה ישוחררו חטופים רק מקטגוריה אחת ודורש מו"מ על שחרור כולם - ובלוח זמנים קצר ● אולם במקביל, ראש הממשלה לא מוכן להפסיק את המלחמה כדי להחזיר אותם ● ובינתיים, בעקבות פרסומים על הביקורת הקשה שהשמיע האלוף במיל' ניצן אלון על הממשלה, סביבת נתניהו כבר מחממת את מכונת הרעל ● פרשנות

עוד 562 מילים ו-1 תגובות

טנטרום פיטורי המפכ"ל הוא המשך ההפיכה המשטרית

השר בן גביר החליט להתחפש לאביר שלטון החוק ולקדם בממשלה הצעה להדחת שבתאי על בסיס מסקנות ועדת מירון אחרי ניסיון השימוע הלא חוקי של המפכ"ל, שנבלם על ידי היועמ"שית בשל חשד לשיקולים זרים ● ההשתוללות ההולכת וגוברת של בן גביר אל מול נורמות פעולה בסיסיות של מינהל תקין מקרבות אותנו לנקודת הכרעה בשאלה האם הממשלה מחויבת כלל לשלטון החוק ● פרשנות

עוד 1,053 מילים ו-2 תגובות

שיא במספר הסרבנים בזמן המלחמה בעזה

פרסום ראשון פעילי שמאל המסייעים לסרבנים מדווחים על גידול מתמיד במספרם מאז פרוץ המלחמה ● לטענת הפעילים, איש מהסרבנים לא נכנס לכלא ● בניגוד לעבר, החיילים מסרבים להתגייס למילואים גם בתוך הקו הירוק – ולא רק בשטחים

עוד 1,153 מילים

"כולי מלאה אהבה. אני יוצאת מהעולם בלי שיהיה בן אדם אחד שאני כועסת עליו, נקייה כמו שנכנסתי"

הסרטן בגופה של העיתונאית והסופרת נעמי לויצקי התפשט במהירות, והיא החליטה לא להילחם בו ● בשבועיים האחרונים ליווה אמיר בן-דוד את לויצקי במהלך פרידתה מהחיים הסוערים שידעה, ילדותה הקשה והמפוארת, ההישגים והשערוריות שרשמה בדברי ימי התקשורת, החרטות וההשלמה ● היא בחרה לחיות בעוצמה ובאהבה ● וזו הדרך שבחרה למות: בכבוד

עוד 5,300 מילים
היום ה־236 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

שני פצועים אנוש בפיגוע דריסה סמוך לשכם, הדורס נמלט

המוזיקאי דן תורן נפטר בגיל 63 ● ארה"ב אישרה כי קיימת הצעה חדשה לעסקת חטופים ● צה"ל השיג שליטה מבצעית מלאה בציר פילדלפי; דובר צה"ל: לא ידוע לנו על חטופים שהועברו למצרים ● בלינקן: התקרית ברפיח "מחרידה", ישראל זקוקה לתוכנית ליום שאחרי המלחמה "במהירות האפשרית" ● סקר חדשות 12: איחוד העבודה-מרצ בראשות יאיר גולן על 10 מנדטים

עוד 55 עדכונים

בין תחקיר "המקור" לדוח מבקר המדינה, משרד התחבורה עובר את אחד השבועות הקשים בתולדותיו ● לפי דוח המבקר בנושא הקטל בכבישים, ב־27 מדינות באירופה מספר ההרוגים בתאונות דרכים קטן בעשור האחרון ב־22%, בעוד שבישראל הוא עלה ב־16% ● אם ראש הרלב"ד לשעבר היה מביא לרגב קולות, אולי זה היה נראה אחרת

עוד 1,163 מילים

פרופ' משיקגו החליטה לפרוש בגלל אנטישמיות

ריאיון ברברה ג'יי ריסמן הרגישה שכיהודייה היא לא יכולה לשאת יותר את האווירה הרווחת בקרב חברי הסגל של אוניברסיטת אילינוי אחרי 7 באוקטובר ● עמיתיה אומרים לה בסתר שהיא צודקת ● בריאיון לזמן ישראל היא מציירת תמונה קשה של האקדמיה האמריקאית: "אנטישמיות לא נחשבת לאחד מאותם 'איזמים' שהאוניברסיטה צריכה לדאוג לגביהם"

עוד 870 מילים

פעילות "נמל עזה" רצופה בתקלות – וארה"ב מתקשה לעמוד במשימה

שורה של תקלות ואתגרים ימיים כמו היסחפות ספינות מקשים על ארה"ב לעמוד ביעד היומי של העברת 150 משאיות סיוע לפחות לרצועת עזה ● האמריקאים טוענים כי העברת הסחורות לא נפגעה אבל האירועים ממחישים עד כמה התוכנית מסובכת וקשה לביצוע ● לדברי הפנטגון, המבצע אמור להימשך עד ספטמבר ● פרשנות

עוד 573 מילים

ארה"ב מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות עד לבחירות בנובמבר

ארצות הברית רוצה להימנע ממלחמה אזורית ולכן מבקשת מאיראן להוריד את המתח במזרח התיכון ככל הניתן ● ההערכה היא שארצות הברית מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות בחודשים הקרובים כדי שלא להפריע לקמפיין הבחירות המורכב של ביידן ● איראן, מצידה, נכנסה לתקופת אבל וחישוב מסלול מחדש של מבנה ההנהגה, ולא ברורה ההשפעה המיידית של האירוע הזה על פעילותה האזורית ● פרשנות

עוד 793 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה