טראמפ ונתניהו לא היו מעולם התשובה לאובדן הביטחון התעסוקתי

פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019

גדלתי במשפחה בת שמונה ילדים בעיירת פיתוח. על אף זאת חיינו ברווחה כלכלית. לא נסיעות לחו"ל או סמלי סטטוס אחרים, אבל כן מכונית, כן שיעורי נגינה, כן בגדים, כן ספרים ואוכל וודאי שלא היה חסר אף פעם.

אבא שלי היה עצמאי ואמא שלי היתה פקידה בשרות הציבורי, עד שב-1977 נאלץ אבי לסגור את עסקו. בגיל לא צעיר ועם שמונה ילדים נעלם הביטחון התעסוקתי והוא הפך לעובד קבלן.

אבא שלי היה עצמאי ואמא שלי היתה פקידה בשרות הציבורי, עד שב-1977 נאלץ אבי לסגור את עסקו. בגיל לא צעיר ועם 8 ילדים נעלם הביטחון התעסוקתי והוא הפך לעובד קבלן

מאיגרא רמא לבירא עמיקתא היה בשני מישורים: בשכר עצמו שהפך לשכר רעב, ובעובדה שביום אחד הפך אבי לעובד נטול זכויות, העובד לפי שעות ומפוטר בכל שנה למשך כשלושה חודשים. זאת כששאר העובדים באותו מקום עבודה עושים את אותה עבודה בדיוק, רק שהם כן נהנים מקביעות וזכויות ומקבלים שכר גבוה יותר. הדבר יצר מעמדות של עובדים בתוך מקום העבודה, ואני זוכרת היטב את השבר הזה של חוסר הביטחון התעסוקתי.

יש מי ששואל איך אדם בר דעת יכול לתת את קולו לטראמפ. איך ייתכן שהוא זוכה לכל כך הרבה קולות?

אני מבקשת לענות על השאלה הזו לא מההיבטים המוכרים של הסתה – נגד אליטות, נגד זרים, נגד שחורים. לא מההיבטים של זריעת שנאה ופחד מפני זרים, של פייק ניוז ושל פניה למכנה המשותף הנמוך ביותר. כל אלה הם גורמים שאכן מביאים להצבעה למועמד כמו טראמפ שיודע לרכוב היטב על הגלים האלה ולנצל אותם לטובתו – אלא דווקא מן ההיבט של סדרי העולם הישן אל מול סדרי העולם החדש, בפרט בשוק העבודה.

שוק העבודה הוא אולי השוק שעבר את השינויים הגדולים ביותר בתקופת הגלובליזציה, שוק שבו יותר ויותר משרות הפכו ללא רלבנטיות – מה שהפך עובדים רבים לא רק ללא רלבנטיים, אלא הביא אותם לעוני ולמחסור.

אם מישהו רוצה לפשפש בנבכי ההצבעה האמריקאית לטראמפ וההצבעה הישראלית לנתניהו, עליו להתמקד לא רק בכל הפרמטרים הפופולריים של גזענות, מיזוגניה ולאומנות אלא בשוק העבודה הישן ובביטחון התעסוקתי של העובדים.

ביכולת של העובדים לפרנס משפחה – בפרט בעובדים מהמעמד הבינוני הנמוך. אלה שהביטחון התעסוקתי שלהם, כמו של אבי, היה תוצאה של דפוסי העסקה ישנים – משרות קבועות במפעלים, שעות קבועות, טיפוס בסולם הדרגות וההבטחה שהעובד יוכל להמשיך ולפרנס את בני משפחתו ויוכל להמשיך לעבוד באותו מקום העבודה עד לפנסיה.

יש השואלים איך אדם בר דעת יכול לתת את קולו לטראמפ. איך ייתכן שהוא זוכה לכל כך הרבה קולות? אני מבקשת לענות על השאלה מההיבט של סדרי העולם הישן אל מול סדרי העולם החדש, בפרט בשוק העבודה

בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 עובדים החלו לקבל זכויות שונות. זכויות שהגנו עליהם מפני עריצות המעסיק, זכויות שסייעו להם בשעת מחלה, פציעה, פיטורין. זכויות שבסופו של דבר השתלמו גם למעסיק עצמו.

עם התפתחות השווקים הגלובליים והטכנולוגיים שוק העבודה הפך להיות שוב שוק פרוץ. מקרים של העסקה בדפוסי העסקה של עובדי קבלן אינם נדירים והם הולכים ותופסים נתח שוק נאה. שוק העבודה בעשורים האחרונים חווה ריוויזיה, לא עוד ביטחון תעסוקתי, לא עוד זכויות, העובד שב והיה לעבד מודרני, מוצר נחות וזול שכל אחד יכול לקנות בזול ולהחליף בחדש.

המצביעים של טראמפ, יותר משהצביעו נגד מוסלמים, נגד היספאנים או נגד זרים הם הצביעו בעד שיבה לעולם הישן המוכר להם, עולם בו יש ביטחון תעסוקתי, עולם בו אדם לא מאבד את כל מה שיש לו במחי מכתב פיטורין אחד.

וכשטראמפ דיבר על I'll make America Great Again הוא דיבר אמנם על גזענות אבל הפועלים חשבו על דברים אחרים. הם חשבו על ביטחון תעסוקתי, על עבודה מסודרת מתשע עד חמש, עם זכויות, עם שכר נאה, שכר המאפשר פרנסה וחיים סבירים, ללא חשש תמידי מפני פיטורים ועם פנסיה.

נתניהו פתר את העניין על ידי רישות המנגנון הציבורי בישראל במאות אלפי משרות של אנשים נטולי השכלה וכישורים שקיבלו ג'ובים. את יתר המערכות, כמו מערכת החינוך, מערכת הבריאות, משרד המשפטים ומערכת הרווחה, בהן יש צורך בעובדים עם השכלה וכישורים – נתניהו הרעיב למוות, על חשבון המערכות האחרות בהן אין צורך בהשכלה וכישורים.

שוק העבודה בעשורים האחרונים חווה נסיגה. לא עוד ביטחון תעסוקתי, לא עוד זכויות, העובד שב והיה לעבד מודרני, מוצר נחות וזול שכל אחד יכול לקנות בזול ולהחליף בחדש

כתוצאה מכך, אין היום איזון במערכות האלה – יש הרבה יותר עובדים נטולי השכלה וכישורים מאשר כאלה עם השכלה – ואני מאמינה כי חלק גדול מהם הם מצביעי ש"ס ונתניהו, בדיוק בשל המשרות האלה. נתניהו בעזרת מרכז הליכוד, מרכז הג'ובים של המדינה, עקף את הבעיה (שהוא היה בין מחולליה) בעזרת יצירת מאות אלפי משרות מופרכות.

אלא שכלכלה של מדינה, כל מדינה, איננה יכולה להיות מושתתת על מיעוט יצרני ורוב ג'ובניקי. כלכלה כזו בסופו של דבר תסיג את המדינה לאחור ותביא למיתון כלכלי עמוק – כמו גם לשבר חברתי.

אינני כלכלנית ואין לי מושג איזו רגולציה צריכה להיות על מנת להשיב את הביטחון התעסוקתי לעובדים, ואין לי מושג האם בעולם התעסוקתי החדש בו אין קביעות, אין משרות לנצח בהן מובטחת פנסיה – יש בכלל דרך להשיב את הביטחון הזה.

מה שבטוח – טראמפ ונתניהו אינם התשובה לכך. הרי באופן פרדוקסלי דווקא מצביעי טראמפ באמריקה ומצביעי נתניהו בישראל הם אלה שנפגעו מהסדר הכלכלי החדש שטראמפ ונתניהו הם המייצגים הכי טובים שלו.

טראמפ ונתניהו מייצגים סדר כלכלי קפיטליסטי חזירי, שוק חופשי, שבו החזקים, אלה שיכולים לנהל מו"מ עם הממשל לגבי גובה המס שיגבה מהם – כמו נתניהו וטראמפ עצמם – שורדים. הפועלים המסכנים, לעומתם, לא רק שאינם יכולים לנהל מו"מ על תנאי העסקה שלהם, אלא שפעמים רבות דפוס ההעסקה שלהם הוא נצלני, שרירותי ותלוי בגיל. כמעט חזרה לימים שלפני המהפכה בה התפתחו הזכויות המגינות על העובדים מפני כל אלה.

טראמפ ונתניהו אינם התשובה. הם מייצגים קפיטליזם חזירי שבו החזקים, המתמקחים על גובה המס שישלמו – כנתניהו וטראמפ – שורדים, ואילו הפועלים המסכנים סובלים מדפוסי העסקה נצלניים, שרירותיים ותלויי גיל

ביטחון תעסוקתי, ביטחון כלכלי, דפוסי העסקה חדשים – כל אלה קובעים את דפוס ההצבעה של מצביעים לא פחות מיתר הפרמטרים, מי שמבקש להחליף את נתניהו, צריך להתרכז בכלכלה ובביטחון תעסוקתי יותר מאשר בכל היבט אחר – בימים אלה, כאשר המשבר הכלכלי החמור כתוצאה מהקורונה נותן אותותיו – זה יהיה כנראה הפרמטר שיקבע את גורלם הפוליטי של מועמדים לשבט או לחסד.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
זה נכון, אבל הצד השני של החבילה הוא שהמפעלים שסיפקו את המשרות האלה, היו בפשיטת רגיל אפקטיבית. בישראל מפעלי ההסתדרות היו בחובות מטורפים. בארה"ב מפעלי המכוניות לדוגמה לקחו התחייבויות פנסי... המשך קריאה

זה נכון, אבל הצד השני של החבילה הוא שהמפעלים שסיפקו את המשרות האלה, היו בפשיטת רגיל אפקטיבית. בישראל מפעלי ההסתדרות היו בחובות מטורפים. בארה"ב מפעלי המכוניות לדוגמה לקחו התחייבויות פנסיוניות ונתנו לעובדים שכר ותנאים שהפכו אותם ללא תחרותיים, והם קרסו לגמרי. או שהם קיבלו סבסוד ממשלתי, או שהבנק הפדרלי הדפיס כסף. האיגודים בחלקם הגדול, לצד הדאגה לעובדים, הפכו לביצת שחיתויות מטורפת וחלק מהם היה שייך ישירות למאפיה (נהגי משאיות, או עובדי בניין בניו יורק נגיד)

עוד 954 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 24 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

מה נציגי ציבור צריכים לעשות לפני שהם נבחרים

זה פשוט. קודם כל, צריך להכניס את המילה "ציבור" לשבועת חברי הכנסת. שלפחות תעלה על לשונם בזמן ההשבעה הרצינית למדינה ולחוקיה. אפשר אפילו לכתוב משפט שלם: "אני מתחייב.ת לעבוד למען הציבור, רווחתו ובריאותו". למה לקמץ במילים? הרי זה התפקיד הנאצל מכל התפקידים, להיות נבחר ציבור של קהילה, לקדם אותה, לשמור עליה, לשפר אותה, כל הדברים הטובים בעולם, למען המשך השושלת האנושית. זהו מוסד שעלינו להעריץ, ואת האנשים שבו, שמסירות נפשם הביאה אותם עד הלום.

זה פשוט. ראשית צריך להכניס את המילה "ציבור" לשבועת החכ"ים. שלפחות תעלה על לשונם בזמן ההשבעה הרצינית למדינה ולחוקיה. אפשר אפילו לכתוב משפט שלם: "אני מתחייב.ת לעבוד למען הציבור, רווחתו ובריאותו"

אבל כל פעם מחדש רובנו מתפלאים שזה לא מצליח, שהממשלה לא עובדת, שהממשלה לא העבירה תקציב, שההוא לא מתאים לתפקיד או מגלה סימנים פשיסטיים ומשהו שם קצת מוזר, וההיא מלקקת וההיא מקללת וזה שהוא בריון וזה עבריין ואלף סיבות טובות למות מבושה.

והאמת שזו דרישה גדולה מדי לדרוש מחברי הכנסת שלנו לעבוד למען שלום הציבור, רווחתו ובריאותו. כמי שמעולם לא עברו הכשרה מעשית לשם כך, אלא רק פעלו מתוך נהיות ותהיות ליבם. בדומה לכול מקום עבודה אחר, רצוי שגם העובדים בכנסת יעברו הכשרה מעשית בדבר מהות עבודתם תפקידם ועדיף שיעבירו כמה שנים טובות במסדרונות הכנסת במשכורת זעומה, רק למען האפשרות שיום אחד יוכלו להיבחר ולהיות נציגי ציבור בעצמם. זכותם להיבחר תשען על סמך הידע והיכולות שלהם, שרכשו בזכות תקופת ההכשרה והביצועים שלהם בעבודה ציבורית.

היום, האלטרנטיבה שיש לנו כציבור לדעת משהו על המועמד לכנסת, היא לחפש בציפורניים כסוסות אחר עמוד השדרה שלו. אולי טוב לב, עיניים יפות, אולי הפגין אומץ מתי שהוא בחייו או רצון טוב, ועוד מיני מלים אמורפיות שמשתנות במהירות הבזק, כמו מחשבה. "אולי נבחר בהוא שאומר שהוא אוהב את המדינה בדיוק כמוני או בזאת שבאה ממשפחה טובה דווקא. מי יכול  להיות נבחר הציבור שלי?"

הסיכוי שרמטכ"ל מוצלח או מנכ"ל מבריק או אשת תקשורת חכמה, או אפילו פעיל ציבורי יכשלו בתפקידם כחברי כנסת או רחמנא ליצלן שרים הוא גבוה. הכשרה לתפקיד עושה פלאים לאדם הנושא אותו, והופכת אותו לעובד יעיל ומדויק יותר, הוא יודע מה עליו לעשות וביסס את רצונו ודעתו במשך שנים לשם כך מתוך בחירה שבזה הוא רוצה לעסוק.

נבחרי הציבור האומללים שלנו נאלצים לעשות עבודה כל כך קשה כשברשותם כר אמוציונלי תוסס ופנטסטי וחברים לעבודה שמתנגחים בהם על ימין ועל שמאל כדי לקושש כמה קולות. היה היה פעם נסיך בסיפורי אגדה שהיה צריך לרוצץ את המפלצת בעל שבעת הראשים המכתרת את העיר לפני שיוכל לזכות במלוכה.

והאמת שזו דרישה גדולה מדי לדרוש מחברי הכנסת שלנו לעבוד למען שלום הציבור, רווחתו ובריאותו. כמי שמעולם לא עברו הכשרה מעשית לשם כך, אלא רק פעלו מתוך נהיות ותהיות ליבם

הדמוקרטיה האצילה, באופן פרדוקסלי, נותנת כוח רב ליחיד. מכיוון שכך תמיד יתכנו לנו הפתעות, שינתנו מידי אלת המזל הדמוקרטית. מה תגריל לנו כעת? היטלר הקטן, גנב גדול, משוגע, איפה היא הדמוקרטיה הזאת? אני אתפוס אותה, שתשב כאן איפה שאני רוצה. כל כך יפה היא השיטה, כל אחד יכול להיבחר, גם אם אתה מנקה אסלות וגם אם את מורה ליוגה. תתפקדי למפלגה.

ויום אחד, זה קורה. "נבחרתי!" שואג האזרח הנרגש מול המצלמות, מי שעד לפני רגע היה יזם הייטק מצליח או חדרנית עייפה. "אשב בקדמת המדינה, אנווט את הקהילה, אמציא חוקים לטובת הכלל, אקדם פרויקטים".

אנחנו מביטים בהם בעצב ובלב אנחנו יודעים שיכשלו, כמו האחרים. כמה כבר עברו בכנסת בלי לעשות שם שום דבר אפקטיבי? צריך להיות משהו מיוחד כדי לשרוד שם באמת. הם יקלטו את זה בהגיעם למסדרונות השלטון, כשיפגשו את חבריהם לעבודה. ומה רבים שם הסעיפים, הסדרים, הפעולות שיש לעשות לפני הצעת החוק, בהנחה שהיא עוברת, כי פה חוקים קמים ונופלים על כל מיני שטויות שנמצאות מחוץ לחוק. אבל נניח שהחוק עבר. שמחה, פוטו אופ, תקשורת, ואז כדאי לבדוק האם משהו השתנה לטובה. כי זאת הרי המטרה של נבחר ציבור. להגן על הקהילה ולקדם אותה.

כיצד זה שמכל המקצועות הקשים בעולם רק שלושה הם נטולי הכשרה? איך אפשר לצפות שמישהו ישחה במים הקרים, הרותחים או הדלוחים, בלי גלגל הצלה, מצויד רק באמונה שהכול יהיה בסדר. הורים, סייעות בבתי הספר ובגנים ופוליטיקאים פטורים מעול ההוכחה.

הדמוקרטיה צריכה להשתנות והשיטה להשתכלל. נניח שהמבקש להיות נבחר ציבור יצטרך לעבור הסמכה של לפחות שלוש וחצי שנים בעבודה בכנסת, ולהכיר אותה על בוריה לפני שהוא נכנס ועושה מה שבא לו ופועל לפי נהיות ליבו. נניח שמשכורתו תהיה כמשכורתם של העובדים הסוציאליים. אנשים שהחליטו להיות סוג של שליחי ציבור והם מעוניינים לטפל ולשקם אוכלוסייה וקהילה. בדרך זו נצליח לסנן כל מיני חדלי אישים המבקשים להם את עושר השלטון. במשך שלוש וחצי שנים תעבוד קשה ובדוחק, כמו כולם, וגם אחר כך.

אנחנו כל כך מפחדים מהעבודה הזו, שעוד לפני שאנשים מתחילים לעבוד בה אנחנו משמנים אותם במשכורת טובה, נהג, הטבות וכוח להרים ולהפיל חוקים.

לאורך ההיסטוריה מתברר שבני אדם יכולים ללמוד הכול – בין היתר גם את התאמתם לנוע בתוך מסדרונות השלטון לטובת הקהילה.

ואיך אדם ידע בכלל שהוא רוצה להיות נציג ציבור? על אותו אדם להעלות לפחות שבעה נושאים חשובים עיקריים, שבהם היה רוצה לראות שינוי, או שיש איזה תחום שבו הוא רוצה להתמחות ולעבוד בו כנציג ציבור: כלכלה, תזונה, סביבה, חינוך. המערכת הציבורית נדמית כל כך שרירותית כשמסתכלים על ההחלטות הנלקחות שם על ידי אנשים שלא מוכשרים לדבר. "את מכולם מתאימה להיות שרת התחבורה, ואתה האוצר, ואתה קח בריאות".

כיצד זה שמכל המקצועות הקשים בעולם רק 3 נטולי הכשרה –  בתוך המים הקרים, הרותחים או הדלוחים, בלי גלגל הצלה, רק האמונה שיהיה בסדר. הורים, סייעות בבתיה"ס ובגנים ופוליטיקאים פטורים מעול ההוכחה

מה ביקשנו? שהשרים שלנו ידעו מה הם עושים? בואו נהפוך אותם לחבורה שיודעת. רוצים להיות שרים? תוכיחו לנו בעבודה קשה לפני שתקבלו תפקיד. לפני התואר והמעמד. אחרי שתכשירו את עצמכם.

עלינו להפסיק להאמין לפנטזיה לפיה כל אחד יכול להיות מנהיג גם אם הוא פושע. אם המנהיג טוב – יהיה לנו טוב, אם הוא רע, אויה.

וכך צריך להיות הדבר בכל המשרות הציבוריות, הדירקטורים, ראשי נמלי התעופה הרכבת והנמלים. כל אדם הנושא במעמד של איש ציבור מוכרח לעבור הכשרה לשם כך, ולו רק לצמצם את טווח הנזקים שהוא יכול לחולל.

נרי פלדש, היא מורה מובטלת ליוגה וכותבת ביוגרפיות על אנשים מקומיים. גרה בגבעת עדה ובמקור מזכרון יעקב. בלילה כשהילדים ישנים אפשר לשמוע מוסיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 942 מילים

אחרי יותר משנתיים ללא נציב קבוע לשב"ס, אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

יושב ראש ועדת הבחירות פוגלמן אסר על רון חולדאי לעשות שימוש בעמוד הפייסבוק שלו לצורכי תעמולה, כי הדף תוחזק בעבר על ידי עיריית תל אביב יפו ● הממשלה אישרה את מינוי קטי פרי לנציבת שירות בתי הסוהר ● יושב ראש ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הודיע על הפסקת חברותו במפלגת העבודה

עוד 36 עדכונים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

למקרה שפיספסת

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

המורדים החות'ים בתימן הוכרזו ארגון טרור

ממשל טראמפ הכריז על ארגון "אנצאר אללה" בתימן כארגון טרור והטיל סנקציות על מנהיגיו. האו"ם וארגוני זכויות האדם חוששים שהסנקציות יפגעו קשות בתימן ויביאו את תושביה למצב של רעב גדול. ממשל ביידן מבטיח כבר לבחון מחדש את ההחלטה, מדובר בארגון הנתמך על ידי איראן, שתוקף את סעודיה ומאיים בטרור על ישראל.

יום לפני שהנשיא טראמפ עזב את הבית הלבן, הכריז משרד האוצר האמריקאי על ארגון "אנצאר אללה" של המורדים החו'תים בתימן כארגון טרור והודיע על הטלת סנקציות על המנהיג העליון עבד אלמאלכ אלחות'י ועל שני בכירים נוספים: עבד אלח'אלק אלחו'תי ועבד אללה יחיא אלחאכם.

יום לפני שהנשיא טראמפ עזב את הבית הלבן, הכריז משרד האוצר האמריקאי על ארגון "אנצאר אללה" של המורדים החו'תים בתימן כארגון טרור והודיע על הטלת סנקציות על המנהיג העליון ובכירים נוספים

נוכח התנגדות האו"ם, גרמניה, שבדיה וארגוני זכויות האדם למהלך האמריקאי, החריג ממשל טראמפ את ארגוני זכויות האדם וגופי הסיוע הבינלאומיים מהסנקציות, והם יוכלו להמשיך ולסייע לתושבים בתימן. ארה"ב תאפשר גם לאו"ם ולארגון הצלב האדום להמשיך בסיוע ההומניטרי ובסיוע בתחום האזרחי לתימן.

המלחמה בתימן נמשכת כבר כ-7 שנים והיא גרמה למותם של 233 אלף בני אדם מתוך אוכלוסיה של 30 מיליון איש. על פי נתוני האו"ם, המשבר ההומניטרי בתימן הוא המשבר החמור ביותר בעולם.

קואליציה צבאית בראשות סעודיה התערבה במלחמה ב-2015 כדי לסייע לממשלה החוקית בתימן. המורדים החות'ים הם שיעים הנאמנים לאיראן ונתמכים על ידה, תימן נחשבת ל"חצר  האחורית" של סעודיה, החוששת מההתפשטות האיראנית. המורדים החות'ים שולטים בצפון תימן שיש בו צפיפות אוכלוסין גדולה ועל נמל חודידה הראשי.

בעקבות ההודעה האמריקאית החלה בהלה של קניית מוצרי מזון בתימן והמחירים האמירו, החשש הגדול הוא שהסנקציות האמריקאיות יפגעו במגזר המסחרי, שמייבא את מצרכי המזון הבסיסי לתימן. ארגוני זכויות האדם מזהירים כי סכנת רעב גדול מאיימת על תימן והיא עלולה להגיע למצב הרעב שבו הייתה אתיופיה בשנות השמונים.

על פי נתוני האו"ם כ-80 אחוזים מהאוכלוסיה בתימן זקוקים לסיוע הומניטרי של מזון ותרופות.

המורדים החות'ים גינו את ההחלטה של ממשל טראמפ ואמרו כי:

"היא מבטאת את העוינות האמריקאית כלפי תימן והחופשיים בעולם",

הם האשימו את ארה"ב ב:

"ביצוע פשעים נגד אזרחי תימן באופן ישיר או דרך הסוכנים האזוריים שלה".

המלחמה בתימן נמשכת כבר כ-7 שנים והיא גרמה למותם של 233 אלף בני אדם מתוך אוכלוסיה של 30 מיליון איש. על פי נתוני האו"ם, המשבר ההומניטרי בתימן הוא המשבר החמור ביותר בעולם

המנהיג העליון של החות'ים מוחמד עלי אלחות'י קרא לתומכיו לצאת ביום ה-25 בינואר להפגנות המוניות נגד ההחלטה האמריקאית.

האם ממשל ביידן יבטל את ההחלטה?

בעקבות הביקורת הבינלאומית על החלטת ממשל טראמפ, הודיע אנטוני בלינקן, מזכיר המדינה החדש של ממשל ביידן, כי הממשל יבחן מחדש את ההחלטה כדי לראות שהיא איננה פוגעת בסיוע ההומניטרי לאזרחי תימן.

פרשנים ערבים טוענים כי ממשל טראמפ הכריז על ארגון "אנצאר אללה" כארגון טרור, כדי לסייע לסעודיה ולישראל במלחמה נגד הסכנה האיראנית. הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס", של "משמרות המהפכה" הוא שחימש וצייד את המורדים החות'ים בטילים בליסטים ומל"טים מדוייקים, שבאמצעותם הם תוקפים את סעודיה ומאיימים לתקוף גם את ישראל.

ב-14 בספטמבר 2019 תקפו המורדים החות'ים  בטילים בליסטיים ובמלט"ים מדוייקים את מתקני הנפט של חברת "ארמקו" באלבקיק שבסעודיה וגרמו נזק גדול.

במחצית חודש אוקטובר 2020 הגיע לצנעא שבתימן קצין בכיר של כוח "קודס" ב"משמרות המהפכה" בשם חסן אירלו, אשר מונה להיות "השגריר" של איראן אצל המורדים החות'ים בתימן. מהלך שיש לו משמעות צבאית ומדינית, מעין הכרה איראנית ב"מדינה" של המורדים החות'ים בתימן.

מדובר בשלב חדש בפעילות האיראנית אחרי חיסולו של קאסם סולימאני, שבו מנסה איראן להגביר את השליטה בצפון תימן באמצעות פיקוח מקרוב על-ידי "השגריר" החדש שלה שמתמחה בייצור טילים בליסטיים ושיגורם ובייצור טילים נגד מטוסים.

באוקטובר 2020 הגיע לצנעא קצין בכיר מכוח "קודס" ב"משמרות המהפכה", כ"שגריר" איראן אצל המורדים החות'ים בתימן. מהלך בעל משמעות צבאית ומדינית, מעין הכרה איראנית ב"מדינת" המורדים החות'ים בתימן

הנוכחות והפעילות שלו בצפון תימן מהווים סכנה לסעודיה ולישראל, לכן הזדרז ממשל טראמפ והודיע בדצמבר 2020 על הכללתו של הגנרל חסן אירלו ברשימת פעילי הטרור.

ה"שגריר" האיראני החדש בתימן מקיים פעילות אינטנסיבית בתימן. הוא מקיים דיונים עם ראשי המורדים החות'ים ואף משתתף בטקסים רשמיים שלהם. ב-2 בינואר הוא השתתף בטקס גדול בצנעא לזכרו של קאסם סולימאני ובנאום שנשא הוא אמר:

"תימן היא הלב הפועם של חזית ההתנגדות והיד העליונה של ציר המתנגדים והתקווה של העולם. תימן הכשילה בעקשנותה ועמידת האיתנה בפני האויבים והמצור את התוכניות של האימפריאליזם והציונות".

הצבת "שגריר" אירני אצל המורדים החות'ים בתימן היא הפרה של האמנות הבינלאומיות. המהלך האיראני הזה מעיד על הניסיון של איראן להתאושש מחיסולו של קאסם סולימאני ולהגביר את פעילות הטרור שלה במזרח התיכון. היא מיחסת חשיבות רבה לחזית בתימן ורוצה לפקח ישירות על ניהול הקרבות ועל המשא-ומתן המדיני שמנהל שליח האו"ם לתימן, וגם על המגעים החשאים של ממשלת תימן עם סעודיה.

הגנרל חסן אירלו, המתמחה בייצור טילים בליסטיים מדויקים, זכה כבר לתואר "המושל האיראני של צנעא". הוא אמור גם לתכנן ולהוציא אל הפועל, על-פי הוראה מאיראן, התקפות על יעדים ישראלים במידת הצורך. לכן הפעילות שלו היא מסוכנת גם עבור ישראל.

הנשיא ביידן הודיע כבר במהלך קמפיין הבחירות שלו כי הוא נגד המשך המלחמה בתימן וכי יפעל להפסקתה. המשא ומתן בין סעודיה למורדים החות'ים בתימן באמצעות שליחים שונים לא הביא עד כה לתוצאות חיוביות והפסקת הלחימה. אולם עכשיו, כשהממשל החדש מעוניין בפתיחת דיאלוג עם איראן, חזרה להסכם הגרעין וביטול הסנקציות, נוצרה אפשרות גם להרחבת העסקה ולכלול בה גם את הפסקת המלחמה בתימן.

הגנרל אירלו, המתמחה בייצור טילים בליסטיים מדויקים, מכונה "המושל האיראני של צנעא". הוא אמור גם לתכנן ולהוציא אל הפועל, עפ"י הוראה מאיראן, התקפות על יעדים ישראלים. לכן פעילותו מסוכנת גם עבור ישראל

האם זה יקרה? נצטרך להמתין ולראות כיצד ינהג הנשיא ביידן. הדילמה שלו בהתנהלות מול איראן ושלוחותיה היא קשה ומורכבת ואמורה להיות בנויה על איזונים.

פרשנים בארה"ב טוענים כי ממשל טראמפ הכריז ברגע האחרון על המורדים החותי'ם כארגון טרור כדי לסבך את ממשל ביידן ולהקשות עליו ולפגוע במאמציו לייצב את המזרח התיכון ולהוכיח כי הוא חלש מול איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 908 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טרנר ומרידור סיפקו דרמה, אבל התחקיר נשאר בחוץ

קרן טרנר אייל ושאול מרידור סיפקו ל"עובדה" את הסחורה באומץ ראוי להערכה ● אולם מכאן ועד להציגם כשני גיבורים שנלחמים בכוחות האופל המרחק גדול ● הפרק ששודר בחמישי הציג תחקיר לקוי ומניפולציות עריכתיות, והזכיר לעתים יותר תוכנית ריאליטי מאשר תוכנית תחקירים ● אם נשפוט אותם לפי הישגיהם במציאות, טרנר ומרידור הם לא בהכרח עובדי הציבור להם אנחנו מייחלים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הביקורת לא ענינית . המחדל הוא נהול אוצר המדינה על ידי נתניהו ושר האוצר ישראל כץ בפזיזות ללא תכנון כלומר ללא תקציב תוך חבלה ביכולת המדינה לפעול ולקדם דברים חיו... המשך קריאה

הביקורת לא ענינית . המחדל הוא נהול אוצר המדינה על ידי נתניהו ושר האוצר ישראל כץ בפזיזות ללא תכנון כלומר ללא תקציב תוך חבלה ביכולת המדינה לפעול ולקדם דברים חיונים בעזרת תקציב מסודר .

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תצביע מחר על עצירת הטיסות לשבועיים

סער: נזכרו לסגור את שער האורווה אחרי שכל הסוסים כבר ברחו ● מרד חרדי: האדמו״ר מוויזניץ׳ הורה לפתוח את תלמודי התורה, קנייבסקי אישר לפתוח מוסדות שהיו סגורים עד כה ● ליברמן: בעל הבית של נתניהו השתגע ● בן גביר: עוצמה יהודית תתמודד גם אם נחבור לסמוטריץ׳ וגם אם לא ● אלי אבידר: נתניהו רץ אחרי קבלני קולות בחברה הערבית שיזייפו בשבילו את הבחירות

עוד 24 עדכונים

החיילים היהודים שהפכו לסמל המלחמה בארמניה

דווקא מדינה בעלת רוב מוסלמי, השוכנת ליד איראן, החליטה לחבק את ישראל ואת היהודים ● "אלה לא רק האינטרסים המשותפים", מסבירים בבתי הכנסת באזרבייג'ן ● עתה, בשוך הקרבות עם ארמניה, הפכו החיילים היהודים לכוכבי רשת מקומיים ● גל של לאומנות? חשש מאנטישמיות? ממש לא שם

עוד 928 מילים

ראיון דנזל וושינגטון ואלוהי הדברים הקטנים

לפני חודשיים בחר ה"ניו יורק טיימס" בדנזל וושינגטון לשחקן הטוב ביותר של המאה ה-21 ● וושינגטון לא מתרגש מהתואר ● "כבר קיבלתי כל פרס אפשרי, ולמדתי שהאושר לא בא משם", הוא אומר בראיון לרגל צאת סרטו החדש, "הדברים הקטנים" ● על העבודה עם הדור הצעיר של שחקני הוליווד, על השליחות מאלוהים, על גניבות קטנות מבמאים גדולים - ועל שלוש המשימות להן יקדיש את שארית חייו

עוד 1,540 מילים ו-1 תגובות

מוזיאון שואה חדש מנציח את הקורבנות דרך חפציהם האישיים

מברשת שיניים, קופסת איפור קטנה, מספריים גדולים, אספירין ● במוזיאון, שנחנך במחנה ההשמדה סוביבור, מוצגים פריטים שהתגלו בחפירות שנערכו במקום בשנים האחרונות ● מחנכים מישראל, פולין ומדינות נוספות יעברו סמינרים במוזיאון, כך שיוכלו לשלב את התכנים בשיעורים שלהם ● וגם: הדגם המרגש שפתר מחלוקת היסטורית

עוד 771 מילים

סוריה הכחישה את הפרסום, וישראל נמנעה מלהגיב, אבל לירושלים יש אינטרס לראות את מוסקבה מתחזקת על חשבונה של איראן ● חוק חדש במצרים מבקש להגן על פרטיותן של נשים שמתלוננות על הטרדה מינית ● גורמים בטהראן טוענים שהחוב של עיראק למדינתם הגיע לחמישה מיליארד דולר ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,045 מילים

ראיון החיים המטורללים של האחיות מיטפורד

הן היו חברות של אנשי החוג הפנימי במפלגה הנאצית, וגם כשהבינו לאן כל זה מוביל הן לא התנצלו ● עכשיו האחיות מיטפורד האריסטוקרטיות מככבות בסדרת ספרי רצח מאת ג'סיקה פלוז, מי שכתבה את ספרי "אחוזת דאונטאון" ● בראיון לזמן ישראל, פלוז מספרת מה קרה לגזעניות הבריטיות ● וגם: מהו האתגר האמיתי בלהיות חירשת בעידן הקורונה

עוד 772 מילים

בגיל 25 בחר לאנס אופנהיים לכוון את העדשה עמוק לתוך קהילת הפנסיונרים הגדולה בעולם ● הוא גילה שבדיסנילנד של המבוגרים מככבים נוודים, נוכלים, מועדונים וסמים ● ראיון עם אחד מהבמאים הצעירים היותר מעניינים היום שמסביר מתי, למרות הכל, חייבים לצלם טייק שני בסרט תיעודי

עוד 1,064 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / אפילוג

עידן טראמפ תם ולא נשלם

התחושה הכללית ביום ההשבעה של נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן הייתה כי הדמוקרטיה האמריקאית הצליחה לעמוד במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865 ● אבל סיומה הפאתטי של כהונת טראמפ איננה הסוף לעידן הטראמפיזם, שהחל הרבה לפניו ● ביידן שאב השראה מלינקולן בנאום ההשבעה שלו, וכמוהו מביט קדימה לעבר השיקום ● המירוץ לבית הלבן הגיע לסופו אך הסיפור האמריקאי ימשיך להיכתב

עוד 1,221 מילים

אוחנה: "גם דרעי ואחרים גינו את ניסיון הלינץ' בשוטרים"

חולדאי: "בנט ימין קיצוני ומסוכן, גדעון ימין שמרני ובעייתי" ● הטסים לישראל יצטרכו להציג בדיקת קורונה שלילית ● ליברמן: "4,000 המתים מקורונה באחריות נתניהו" ● גנץ: "נתניהו מונע אכיפה שוויונית" ● המפכ"ל מגבה את השוטרים: "עוצמת האכיפה לפי עוצמת ההפרות" ● השר כ"ץ משתלח בטרנר-אייל ומרידור: "פקידות כושלת ומתלהמת"

עוד 39 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה