פרשנות מה שמפריד בין בנט ושקד הוא מבחן תום הלב

הבחירות החוזרות בספטמבר מספקות לנפתלי בנט ואיילת שקד הזדמנות לתקן את כשלונות קמפיין אפריל ולחזור למשכן הכנסת ● אך בעוד שבנט נפטר מהציניות שאיפיינה אותו ונראה כי הוא באמת ובתמים מתאמץ לבחור בדרך מתונה, שקד פועלת ביהירות ובחוסר תום לב, העלולים לחזור אליה כבומרנג

נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: פלאש90)
פלאש90
נפתלי בנט ואיילת שקד

יותר ויותר נראה שהציניות של איילת שקד תחזור אליה כבומרנג אשר ימנע ממנה להשיג את יעדיה.

לאחר שהאפשרות לקבל מבנימין נתניהו שריון בליכוד נתקלה בסירוב לא מנומס, פנתה שקד לתוכנית ב': השתלטות על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין והרכבת רשימה מנצחת, המשלבת בין הזרם החרד"לי ובין הדתיים הליברלים יותר, ביניהם נפתלי בנט ואולי אף משה פייגלין.

התוכנית הזאת, שסיכוייה היו מלכתחילה נמוכים, ירדה גם היא אתמול מהפרק. 38 רבנים מובילים בזרם החרד"לי, בהובלת שלמה אבינר מבית-אל ושמואל אליהו, בנו של מרדכי אליהו, הרב הראשי לשעבר, פרסמו גילוי דעת נגד האפשרות כי שקד תחליף את הרב רפי פרץ בראשות איחוד הימין. שמה של שקד לא הוזכר בגילוי הדעת הקצר, אך כל כולו כוון להנמכת ציפיותיה.

רפי פרץ ונפתלי בנט בשבוע שעבר, בטקס חילופי שר במשרד החינוך (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
רפי פרץ ונפתלי בנט בשבוע שעבר, בטקס חילופי שר במשרד החינוך (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

תוכנית ג' של שקד, הרואה בעצמה ראשת ממשלה לעתיד ומנהיגה טבעית של כל מפלגת ימין, היא להוביל בלוק טכני של הימין החדש ומפלגת זהות. ההנחה הרווחת בשבועות האחרונים הייתה שבנט ופייגלין יחרקו שיניים ויאפשרו לשקד להוביל, בזכות הערך האלקטורלי שלה, אך יותר ויותר נראה כי גם תוכנית זאת צפויה להתנפץ, יחד עם הביטחון המופרז של שקד, ולגרום לה להתחרט שלא סגרה עם בנט לפני חודש.

ההנחה הרווחת בשבועות האחרונים הייתה שבנט ופייגלין יחרקו שיניים ויאפשרו לשקד להוביל, בזכות הערך האלקטורלי שלה, אך יותר ויותר נראה כי גם תוכנית זאת צפויה להתנפץ, יחד עם הביטחון המופרז של שקד

הכשלון המוחץ בבחירות האחרונות שינה אצל בנט משהו יסודי מאוד, וניכר שהוא נוהג ברוח המשנה במסכת ברכות, שלפיה "חייב אדם לברך על הרעה כשם שהוא מברך על הטובה". התנהלותו מאז הוכרזו הבחירות החוזרות היא היפוך מוחלט לציניות הבוטה שהפגין בקמפיין הפופוליסטי שהוביל רק לפני כמה חודשים.

התבוסה הביאה את בנט לאמץ את מנהגם של יזמי הייטק בהתמודדותם עם כשלונות ורגעי משבר: לעבור אדם אדם ולשאול איפה טעה. בהמשך להתייעצויות והפקת הלקחים, העלה בנט ביום שני האחרון פוסט בפייסבוק, בו ביקש מבעלי עסקים קטנים לספר על המצוקות והצרכים שלהם. הוא הבהיר שהוא עצמו קורא את התגובות ולא צוותו, והצליח לחולל דיון בן יותר מאלפיים תגובות.

ביום שישי האחרון העלה פוסט דומה, ובו פנה לתומכי הימין החדש וביקש שיכתבו מה צריכים להיות לדעתם ערכי התנועה ומדוע הם מצביעים לה. הפוסט הזה גרר יותר מ-4,000 תגובות, שגם אותן קרא בעצמו. בשני הדיונים מקבל בנט משוב נלהב מהגולשים על ההקשבה ועל מה שנראה כעניין אמיתי.

ההתייעצויות הפרטיות שקיים בעקבות בחירות אפריל הביאו את בנט לבחור בקמפיין דו-ראשי. חלקו יוקדש לקידום יהדות מתונה ומקרבת, וחלקו לדאגה לעסקים קטנים ולכלכלה.

ההתייעצויות שקיים בעקבות הבחירות הביאו את בנט לבחור בקמפיין דו-ראשי. חלקו יוקדש לקידום יהדות מתונה ומקרבת, וחלקו לדאגה לעסקים קטנים ולכלכלה

נאומו של בנט בכנס הרצליה ביום שלישי השבוע עסק בכלכלה, ובנט נראה במיטבו. הוא דיבר על הגינות בחלוקת העושר בישראל, בין הדורות המבוגרים והמבוססים יותר לצעירים הנאבקים, ובין המגזר הציבורי לפרטי. הוא אף הרחיק לכת ורמז שהוויכוח המדיני הוא לא יותר מהסחת דעת מהדברים החשובים באמת.

בנט החדש משדר תום לב והיגיון, וזה מה שמפריד בינו לבין איילת שקד.

האחרונה טירפדה בדצמבר האחרון כיושבת ראש ועדת השרים לחקיקה, הצעת חוק שאושרה בוועדת הכלכלה לקריאה שניה ושלישית, לביטול עמלת פירעון מוקדם של משכנתאות. העמלה היא שריד מימי האינפלציה של תחילת שנות השמונים, שהבנקים מתקשים להיפרד ממנו.

איילת שקד בוועדת הכלכלה בכנסת, בדצמבר 2018 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
איילת שקד בוועדת הכלכלה בכנסת, בדצמבר 2018 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

בשם מי פעלה שקד? עד היום לא ברור. האם זה היה בתום לב? קרוב לוודאי שלא, לאור ההסכמה הרחבה בין כל מומחי המשכנתאות ומומחים אחרים, ובין חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה גם יחד, שמדובר בעושק הציבור.

דוגמאות נוספות לציניות ולהיעדר תום הלב של שקד, הן מלחמתה הפופוליסטית בבית המשפט העליון – שבנט בגלגולו הקודם לקח בה חלק – ונכונותה להגן על  נתניהו מהאישום הקרב. לפחות בסוגיה השניה בנט, שאינו מתראיין בימים אלה, העביר כבר את המסר שלא יתמוך בחקיקה פרסונלית. הוא ישמח לראות את ראש הממשלה, שהשפיל אותו ופעל נגדו לא פעם, מתפנה לעסוק בענייניו המשפטיים.

ניסיונה של שקד ללכת על בטוח ולהצטרף לאיחוד מפלגות הימין החרד"לי, גם הוא עדות לאופורטוניזם שהשתלט עליה. מה יש לה לחפש עם אלה שהפוליטיקה שלהם נגזרת מהפרשנות היותר קיצונית של היהדות? גורמים במה שבנט ופייגלין החלו למתג כימין הליברלי, אומרים עליה שהתנהגותה בזמן האחרון כבר גרמה למניותיה לצלול.

ברגעים האלה, הצטרפות שקד לבנט נראית כמו תרחיש בסבירות נמוכה. בנט אינו נוטה לוותר על מה שכבר הספיק לבנות כדי לפנות לה את ההובלה

ברגעים האלה, הצטרפות שקד לבנט נראית כמו תרחיש בסבירות נמוכה. בנט אינו נוטה לוותר על מה שכבר הספיק לבנות כדי לפנות לה את ההובלה. בנקודה הזאת סביר בהרבה ששקד תיאלץ לוותר על היומרנות חסרת המעצורים שלה ולהסתפק במקום השני באיחוד מפלגות הימין.

משה פייגלין (צילום: פלאש90)
משה פייגלין (צילום: פלאש90)

ובנט? הוא יילך ככל הנראה עם פייגלין, גם אם אין סיכוי שייענה למה שתואר כאולטימטוםלהשיב עד מחר אם הוא מסכים לבחירות דיגיטליות שבהן ייקבע מי מהם יוביל את האיחוד הטכני, שממילא יפורק לאחר הבחירות לשתי סיעות.

פייגלין כבר הבהיר שהדדליין שהציב אינו אולטימטום, אלא נגזר מהזמן הדרוש להתארגנות לבחירות כאלה. במילים אחרות, הדלת נותרה פתוחה.

בצוק הסקרים, ולנוכח המצוקה הכספית הקשה של מפלגת זהות, פייגלין עשוי להתרצות ולאפשר לבנט להוביל את הרשימה.

עוד 764 מילים
כל הזמן // יום שני, 17 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־255 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

יומיים ללא שיגורים מלבנון, צה״ל תקף רכב באמצעות כטב״ם

שליח ביידן עמוס הוכשטיין מגיע היום לישראל לפגישות עם ראש הממשלה ושר הביטחון ואז ימשיך ללבנון ● כדי למדר את בן גביר? קבינט המלחמה פורק, נתניהו יתייעץ עם ״המטבחון״ ● דיווח: צה״ל מקים אוגדת מילואים חדשה שתוקם מלוחמים שקיבלו פטור ● 3 חברי כנסת של הליכוד מודיעים כי הם מתנגדים לחוק הרבנים; סעדה: כמו גנבים בלילה מנסים לקדם את החוק

עוד 18 עדכונים

ככה לא בונים אלטרנטיבה

ריאיון רונן צור, לשעבר היועץ האסטרטגי של גנץ, מותח ביקורת חריפה על מחנה המרכז–שמאל וממליץ להפסיק להתבכיין: "אין לגוש הליברלי אלטרנטיבה, אין פלטפורמה ואין מנהיגות מוסכמת" ● הוא מציע לבחור את מנהיג המחנה בבחירות פנימיות דמוקרטיות ולהתמקד בגיוס מנהיגים עם יכולות מגוונות וחשיבה עצמאית

עוד 1,857 מילים
אמיר בן-דוד

זעם ברחובות

מפגינים נגד הממשלה חסמו גם הבוקר את כביש 1 ליד הירידה לכביש 16 ואת כביש 2 ליד צומת כפר שמריהו והתעמתו עם השוטרים. במהלך היום צפויים שיבושי תנועה כבדים בירושלים בעקבות כוונת ארגוני המחאה לעלות לעיר ולהרחיב את המחאה ממוצאי שבת ליתר ימי השבוע ● וגם: יאיר נתניהו נגד הצבא ● התחנה הבאה: ערוץ 13 ● עדכוני מלחמה ● עדכוני יורו ● ועוד...

הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב, 15 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90

"שום תסריט לא היה מתאר סיטואציה טרגית כזו"

הספד ליוסי ג'אן ז"ל. בית העלמין נווה ימין, 9 ביוני 2024

שלום לכם ציבור יקר, אנשים טובים,

ד"ר יוסי בן ארי הוא גמלאי קהילת המודיעין - 50 שנה בתפקידים מרכזיים שונים, ובהם, כתת אלוף בדימוס, היה המדריך הראשי במכללה לביטחון לאומי. הוא מוסמך אוניברסיטת חיפה לדוקטור, מ-2004, ובעברו הוראה אקדמית מרובת שנים. משמש היום כראש מערכת ״מבט מל״מ״, כתב העת של המרכז למורשת התודיעין.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,054 מילים

הסיכום בין היועמ"שית לגלנט עלול להסתיים במפח נפש

היועמ"שית בהרב־מיארה אומנם הודיעה כי קידום הצעת החוק בעניין הכבדת נטל שירות המילואים לוקה ב"מניעה חוקתית", אך הסכימה להאריך את הוראת השעה המעלה את גיל הפטור ממילואים למשך שלושה חודשים נוספים בתנאי שמערכת הביטחון תפעל למיצוי פוטנציאל הגיוס ● זאת כשבימים הקרובים ממילא אמור להינתן פסק דינו של בג"ץ בעניין גיוס תלמידי הישיבות ● פרשנות

עוד 858 מילים

למקרה שפיספסת

מי יסייע לכל האלירן מזרחי שעדיין מסתובבים ביננו?

השאיפה האנושית לחיים בריאים אחראית לכך, שאל מול כל הקשיים אנחנו מצליחים למצוא שגרה נורמלית כאשר לא מתחוללת קטסטרופה. אך האמת היא שהמציאות במדינת ישראל רוויה במלחמות ובהתמודדויות שמותירות חותם עמוק בחברה הישראלית, מציאות שראשיתה עוד בטרם הוקמה המדינה.

הטראומה הקולקטיבית היא חלק ממה שמאפשר לישראלים לחולל דברים מופלאים בעולם, כתגובת נגד לטראומה וכמאבק בה. ניתן עוד להרחיב רבות על ההתמודדות הישראלית עם הטראומה המצטברת וההגעה אל נקודת השבר אליה הגענו, אך ברצוני לייחד טור זה בכדי לתת מקום לכל אלה שנשארים מאחור. אלה שההתמודדות שלהם עם הטראומה מכלה אותם ומשאירה אותם פצועים, מבפנים.

נתנאל זינגבוים הוא פסיכולוג קליני. היה לוחם ששרת בצוק איתן בעזה כצלף, כשבחר ללמוד פסיכולוגיה והמציא את אפליקציית "זינגמונד" המחברת בין פסיכולוגים למטופלים, שתעזור לאחרים בקרב הנפשי בעקבות חוויות הלחימה האישיות שלו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 625 מילים

גוברת ההערכה שחוק הגיוס לא יגיע לקריאה שנייה ושלישית

מחר יעבור תפוח האדמה הלוהט לוועדת החוץ והביטחון שאמורה להכין את חוק הגיוס להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ● יו"ר הוועדה אדלשטיין הודיע כבר לפני חודש כי יסרב להעביר חוק חסר משמעות, ואתמול העריכו גורמים בסביבתו כי הוא ימסמס את התהליך בוועדה, כך שהחוק לא יחזור בזמן הקרוב להצבעה במליאת הכנסת ● פרשנות

עוד 676 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

עוד 826 מילים ו-1 תגובות

הפעיל הפוליטי סאמר סינג'ילאווי מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון הישראלים ואת הקיום בכבוד של הפלסטינים אחרי המלחמה היא שמנהיגי שני הצדדים יהפכו לחברים טובים: "נשיא פלסטיני צריך להפוך את ראש הממשלה הישראלי לחבר הכי טוב שלו"

עוד 2,631 מילים

המשבר עם צרפת מחריף

הזעם בישראל על ההחלטה לאסור עליה להשתתף בתערוכת הנשק "יורוסאטורי" לא יכול לעוור את עיני ההנהגה עד כדי הודעות אגרסיביות נגד מעורבות צרפת בלבנון ● ההודעות הסותרות בין המשרדים הביטחון והחוץ מראות שהממשלה מתנהלת בראשים מפוצלים ● בינתיים, בניגוד לעמדה המוצהרת של צרפת, ביהמ"ש הורה על איסור השתתפותם של ישראלים או מתווכים מטעמה בתערוכת הנשק ● פרשנות

עוד 876 מילים ו-1 תגובות
היום ה־254 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

סמל שלום מנחם וסמ"ר צור אברהם נפלו ברצועת עזה

מנחם הוא ההרוג השמיני באסון הנגמ"ש ברפיח, שככל הנראה נגרם מפגיעת נ"ט ● בג״ץ עצר את הביקורת של מבקר המדינה על מחדלי צה״ל ב-7.10; בעקבות ההחלטה הוגשה עתירה להקמת ועדת חקירה ממלכתית באופן מיידי ● דיווח: הקבינט יאשר צעדים נגד הרשות הפלסטינית, כולל הסדרת מאחזים ● דובר צה"ל הזהיר: "חזבאללה מביא אותנו לפתחה של הסלמה רחבה"

עוד 41 עדכונים

בפעם הראשונה מאז כינון שלטון האייתוללות איראן מוכנה להסתכן במלחמה אזורית, למרות מעורבות ישירה של מעצמה עולמית ● למעשה, איראן רואה עצמה כעת כמעצמה אזורית בעלת איזון אסטרטגי עם ישראל וכושר הרתעה משמעותי כלפי ארצות הברית ● סימן מדאיג נוסף לשאיפות האיראניות ניתן בסוף השבוע האחרון בריאיון שהעניק יועצו הצבאי של חמינאי ● פרשנות

עוד 814 מילים
היום ה־253 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מת מפצעיו סמל יאיר רויטמן שנפגע בפיצוץ המבנה בשבוע שעבר ברפיח

ווסים מחמוד מבית ג׳ן נהרג באסון הנמר״ה ברפיח, שמות שבעה הרוגים נוספים טרם הותרו לפרסום; נתניהו: מחיר קורע לב במלחמתנו הצודקת ● לפיד נאם בהפגנה בקפלן בת״א: החיוך של נתניהו במליאה יקבור את הקריירה הפוליטית שלו ● ההסלמה בצפון: יואב גלנט ייצא בקרוב לדיונים בפנטגון ● דובר צה״ל הגרי: צריך לומר ביושר – לא נוכל להשיב את כל החטופים באמצעות מבצעים

עוד 24 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

צומת סילמן

עזיבתו של מנ"כל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט מחייבת את סילמן להחליט האם במה שנותר מהקדנציה שלה היא תשתמש במשרד להגנת הסביבה כמטה הכנות לפריימריז או תנסה להציל את הסביבה ● יש מקומות שבהם שינוי האקלים מורגש אפילו יותר מאשר בישראל - באי קארטי סוגטופו שבפנמה, למשל ● ספסל קסום בוואדי שיח, לזכרה של זוהר בן אלי ז"ל ● והקסמים ששלומי ישראל מחולל במרחב העירוני

עוד 1,196 מילים
עקורים

"החיים עדיין בסימן שאלה גדול ולאט לאט מחלחלת ההבנה שהם לא יחזרו לקדמותם וצריך להצמיח משהו חדש שלא ברור מה הוא, אבל אין טעם להיתקע"

ליאת קמחי בראודה

בת 51 מקיבוץ מפלסים. נשואה לניר ואם לשישה. מאז תחילת המלחמה, חיה במלון בהרצליה

עוד 2,396 מילים ו-2 תגובות

האם ישראל מסוגלת לשנות את כללי המשחק בצפון? ● המלחמה בעזה מעיבה גם על החאג' במכה ● אלג'יריה מתקוממת בגלל שיבושים באספקת המים ● שיר אהבה מצרי ישן הפך ללהיט של המחנה הפרו-פלסטיני ● והשבוע ב-1980: חיסול מדען גרעין שעבד בעיראק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,102 מילים

הכדור מת משעמום

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה לווימבלדון 1990 שהיה מסורס ואנמי, משעמם ומתוכנת, לא מסעיר, לא סוחף, לא מבריק - כל שחקן והתוכנה שלו, כל תוכנה והווירוס שלה

עוד 2,052 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה