בלעדי בכיר בכחול-לבן: "לפיד עומד בינינו ובין השלטון"

המלצת המשטרה להעמיד לדין את יעקב ליצמן באשמת שוחד ומרמה היתה אמורה ליפול כפרי בשל לידיו של יאיר לפיד ● אלא שמס׳ 2 בכחול-לבן שומר בינתיים על שתיקה, אחרי שספג השבוע ביקורת קשה במפלגתו שלו ● בכיר בכחול-לבן מבהיר לזמן ישראל: "ההתבטאויות של לפיד מחריבות לנו את כל הקמפיין"

יאיר לפיד (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
יאיר לפיד

המלצת המשטרה שפורסמה אתמול (שני) להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים לא תשפיע כהוא זה על תוצאות הבחירות עבור מפלגתו, יהדות התורה: הבוחרים החרדים ממילא לא יראו כל פסול בסיוע שליצמן העניק, לכאורה, לפדופילית מלכה לייפר או למרכול גולדי'ז בו נהג לרכוש מוצרים בדרך קבע.

יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

ועדיין, אפשר היה לצפות שהפרשה תשחק לידי יריביו של ליצמן – למשל, אביגדור ליברמן. אלא שיו"ר ישראל ביתנו מתעב את רשויות החוק אפילו יותר ממה שהוא מתנגד לקואליציה עם המפלגות החרדיות.

מעניינת יותר תגובתו של מס' 2 בכחול-לבן, יאיר לפיד, לפרשה.

תיק ליצמן אמור היה ליפול בידיהם של ראשי כחול-לבן כפרי בשל – המשך ישיר לפוסט שלפיד פרסם שלשום, ובו הוא לועג לסחיטת הכספים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות. והנה, ליצמן, היריב הקשה ביותר של לפיד, חשוד במתן שוחד ומרמה. לכאורה, הטיעונים של לפיד מקבלים משנה תוקף: החרדים אוהבים מאד כסף ציבורי ומתעניינים רק בעצמם ובמקורביהם.

אבל בכחול-לבן דממו. אף מילה על ליצמן. אף מילה על החרדים. נכון לאמש, גם לפיד מילא את פיו מים וסירב לומר משהו. יש אפשרות שבסוף לא יתאפק ובכל זאת יתבטא בנושא. זה הרי בוער בו. אבל בינתיים, ללפיד יש יותר מה להפסיד מאשר להרוויח.

בעיני גורמים בכירים בכחול-לבן, לפיד הורס את כל הסיכויים, אם הם קיימים, לנצח את הבחירות ולקחת את השלטון מבנימין נתניהו, וסביר להניח שגם יום אתמול הוקדש לוויכוחים פנימיים והתנצחויות, למרות ההצגה של הרביעייה למצלמות על גבול עזה.

בכירי כחול-לבן מבקרים בעוטף עזה (צילום: כחול-לבן)
בכירי כחול-לבן מבקרים בעוטף עזה (צילום: כחול-לבן)

"ההתבטאויות של לפיד מחריבות לנו את כל הקמפיין", אמר בכיר במפלגה לזמן ישראל. "אני לא מדבר על התחושות של החרדים. היה ברור שהם יצאו לקמפיין גוועלד אחרי הדברים של לפיד. אני מדבר רק עלינו".

"לנו יש קו ברור. זה גנץ או נתניהו", המשיך הבכיר. "הכול אצלנו זה נתניהו ולמה צריך להחליף אותו. הבנו מלפיד היום שגם הוא הלך בכיוון הזה והפוסט שלו בא להציג את נתניהו סחיט ולחיץ, אבל זה לא מה שיצא. לפיד הסיט אותנו מהקמפיין ודפק את האסטרטגיה.

"אנחנו הרי לא הולכים ולא רוצים לריב עם אף אחד, רק עם נתניהו. זה רק לא ביבי. אתם רואים אותנו רבים עם אהוד ברק או עם עמיר פרץ, או אפילו עם החרדים? למה זה טוב?

"ההתבטאויות של לפיד מחריבות לנו את כל הקמפיין. לנו יש קו ברור: זה גנץ או נתניהו. הכול אצלנו זה נתניהו ולמה צריך להחליף אותו. לפיד הסיט אותנו מהקמפיין ודפק את האסטרטגיה"

"אנחנו גם לא רבים עם ליברמן. מה זה נותן? אני שומע את ההסברים שלפיד תוקף את החרדים, כדי להחזיר את הקולות שליברמן לוקח לנו. מה הוא לוקח לנו? מנדט? ברק לוקח לנו יותר. זה שווה את כל המהומה?"

את סיפור הקרע המתפתח בצמרת כחול-לבן על הרקע החרדי חשפנו בזמן ישראל לראשונה בתחילת חודש מאי, עוד לפני שהבחירות הנוכחיות היו בכלל על הפרק. הקרע החל אז בעקבות סדרת התבטאויות של לפיד נגד החרדים, כושר ההשתכרות שלהם, הרבנות הראשית והיחס לקהילה הרפורמית.

בנוסף, חשפנו דיונים פנימיים שהיו בכחול-לבן ערב הבחירות האחרונות, ואת ההתנגדות לצירוף לפיד ויש עתיד למפלגות המאוחדות של גנץ ויעלון. את ההתנגדות הוביל אז היועץ האסטרטגי של גנץ, רונן צור, שבינתיים פוטר בידי לפיד, אבל גם ח"כ חילי טרופר, מקורבו של גנץ, היה שותף לעמדה.

יאיר לפיד בביקור בכירי כחול-לבן בעוטף עזה (צילום: כחול-לבן)
יאיר לפיד בביקור בכירי כחול-לבן אתמול בעוטף עזה (צילום: כחול-לבן)

גם הביקורת על הרוטציה בין לפיד וגנץ אינה שוככת לרגע. משה (בוגי) יעלון כבר צוטט כמי שאמר כי "הרוטציה בין גנץ ולפיד גורמת לנו נזק. עדיף שלפיד יוותר". קשה להניח שהוא שינה את דעתו.

אתמול אמר הבכיר בכחול-לבן לזמן ישראל דברים חדים בנושא הטעון.

"קשה לומר את זה, אבל יאיר לפיד עומד בינינו ובין ניצחון בבחירות. אם הוא היה מוותר על הרוטציה, היה לעברנו סחף עצום של קולות מסורתיים מכל המפלגות. הלוואי שהיה לזה סיכוי, אבל לצערי זה לא רלוונטי", סיכם הבכיר.

 

עוד 566 מילים
כל הזמן // יום שישי, 24 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

עוד 1,927 מילים
היום ה־231 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: נתניהו דחה הצעת הפרקליטה הצבאית להתאים את הפעילות ברפיח לצו בית הדין

החלטת בין הדין לעצירת הלחימה ברפיח בלב מחלוקת משפטית; השופט ברק: הצו מתייחס רק לפעולה שתביא לרצח עם; ישראל בתגובה להחלטה בהאג: לא נקיים ברפיח פעילות שתוביל להשמדת אוכלוסייה ● חמאס: מברכים על ההחלטה ● צה"ל חילץ מעזה את גופותיהם של אוריון הרננדס ראדו, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ● דיווח: היועמ"שית צפויה להורות על בדיקה נגד מירי רגב

עוד 51 עדכונים
אמיר בן-דוד

החטופים ונתן אלתרמן - "לאן נוליך את החרפה"

עם ישראל לעולם לא יוכל להתנער מהחרפה שתידבק בו, אם חלילה החטופים יופקרו ולא יוחזרו בהקדם. בראשי מהדהד שוב ושוב שיר מאת נתן אלתרמן מתוך ספרו "שמחת עניים". השיר הזה ממש מתחבר לתחושות שירדפו אותנו לנצח אם חלילה לא תהיה עסקה להחזרת החטופים.

"לאן נוליך את החרפה" / נתן אלתרמן

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 356 מילים

הפרסומאי גיל סמסונוב מתאר בספרו החדש "הבגינים" את הסבל והעינויים שחווה הדור של אביו – יוצאי מחתרות האצ"ל והלח"י – מצמרת הממסד המפא"יניקי ● הוא משוכנע שהחשיפה תביא לפרספקטיבה ולהדחקת השנאה בין המחנות ("עובדה שבגין, שהיה האיש השנוא ביותר, הפך לסמל הדמוקרטיה בפי השמאל") ● על נתניהו, לו ייעץ במשך שנים בבחירות, הוא אומר: "דור המרד בחר בו כיורש כי כמוהם הוא חש קיפוח היסטורי"

עוד 3,597 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עתידה של ישראל ליברלית תלוי בגווניה

שנה אחרי הקמתה של המחאה למען הדמוקרטיה הישראלית, ניסיון המהפכה המשפטית והחורבן ששניהם הותירו, מחזקים שבעתיים את ההבנה של עד כמה חשוב המחנה הליברלי בישראל ועד כמה מסוכנת הממשלה הנוכחית לעתיד עם ישראל.

אם למישהו היה ספק כי האנשים שיצאו לרחובות ולצמתים לעמוד נגד ממשלת החורבן צדקו, הרי שהאירועים הטרגיים של החודשים מאז השבעה באוקטובר מוכיחים מעבר לכל ספק את צדקת דרכם.

הרב אלחנן פופקו הוא רב, מחנך, איש ציבור, וסופר בארה"ב. דור אחד עשרה למשפחת רבנים. בעל תואר ראשון לפסיכולוגיה, תואר שני בחינוך וסמיכה לרבנות ולדיינות. פרסם מאות מאמרים וארבעה ספרים בשלש שפות. פרסם מאמרים בתחומין, כיפה, סרוגים, מקור ראשון, ערוץ שבע ועוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,172 מילים

לפי חוקת רומא, בית הדין הפלילי בהאג לא מתערב במצב שבו חשדות לפשעי מלחמה מטופלים על ידי מערכת המשפט במדינת החשודים ● בהחלטתו השבוע, התובע הראשי כרים קאן הצהיר למעשה כי ישראל אינה עושה את תפקידה ולא נוקטת בהליכים משפטיים עצמאיים וחסרי פניות ● זהו כתב אישום חריף נגד היועמ"שית - ונגד העליון ● פרשנות

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

ברקת בטוח שיביס את נתניהו בפריימריז

ניר ברקת משוכנע שנתניהו לא יוכל להתרומם בסקרים, ואם יתמודד בבחירות הוא ינחל תבוסה ויוביל את הליכוד לאבדון ● בהינתן כל המשתנים הללו, ברקת משוכנע כי הוא יכול להביס את נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד ● בינתיים, ברקת משמר את היריבות מול נתניהו על קו מתח גבוה - אבל הוא לא שובר את הכלים, לא יוצא למרד גלוי ולא מתפטר מהממשלה כדי לא להרגיז את חברי הליכוד שעדיין מסרבים להפנות עורף לנתניהו ● פרשנות

עוד 743 מילים ו-1 תגובות

יורשת בלתי צפויה

קלאודיה שיינבאום, מדענית אקלים בת 61 וראשת עיריית מקסיקו סיטי לשעבר, מסתמנת כמועמדת המובילה להיות נשיאת מקסיקו הבאה ● היא מובילה כעת בסקרים לנשיאות עם רוב מכריע של 57% מהקולות ● אם תזכה בבחירות, היא תעמוד בפני ציפיות אדירות, בעוד החברה המקסיקאית הולכת ונעשית מפולגת יותר מתמיד

עוד 2,337 מילים

החברה להגנת הטבע שינתה קונספציה ועלתה להתקפה

לגדל דגים בישראל זה כבר לא ריווחי ● לעומת זאת הצמא למאגרי מים טבעיים הולך וגדל ● תעשו אחד ועוד אחד ותקבלו את מגמת Rewild – הפיכה של בריכות דגים נטושות למקווי מים שוקקי חיים ועופות נודדים ● זה קורה בכפר רופין שעל גבול ירדן, במעגן מיכאל שלחוף הים התיכון – ובחברה להגנת הטבע מקווים שזו רק ההתחלה

עוד 1,547 מילים ו-1 תגובות

איראן נערכת לעידן פוסט-ראיסי

ההערכה היא כי יורשו של הנשיא האיראני ראיסי יהיה בדמותו ורוחו: שמרן שלא יקרא תיגר על מה שנשאר מכהונתו של המנהיג העליון, וידע לנווט בין משמרות המהפכה והדרג הפוליטי ● גם מחליפו של שר החוץ צפוי לשמר על אותה מדיניות ● השאלה הגדולה היא כמה מאזרחי איראן בכלל יטרחו לצאת להצביע ● פרשנות

עוד 716 מילים
היום ה־230 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: "נכשלנו בלהגן עליכן; אנחנו מחויבים להשיב אתכן הביתה"

צה"ל ושב"כ התנקשו במנהרה בג'באליה בחיי מפקד גדוד בית חאנון בחמאס ● הממונה על חופש המידע בצה"ל מסרה, במענה לפנייה שקיבלה, שאגף המודיעין העביר לנתניהו ארבעה מסמכי התרעה; לשכת ראש הממשלה: באף אחד מהמסמכים אין התרעה מפני מתקפה של חמאס ובחלקם נטען שפני הארגון להסדרה ● מנכ"ל משרד החוץ נזף בשגרירי ספרד, נורווגיה ואירלנד

עוד 45 עדכונים

ניצנים ראשונים של פרגמטיות בליכוד

השיח על הגישה הפרגמטית של מפלגת השלטון התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של השר גלנט, שהזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעזה, שיביא גם להארכת השירות הסדיר וגם לחורבן כלכלי ● ח"כ אלי דלל והשר מיקי זוהר אמרו לזמן ישראל כי הם מתנגדים להתיישבות יהודית בעזה ו/או למהלכים ללא הסכמה ציבורית ● והם כנראה לא היחידים ● פרשנות

עוד 907 מילים ו-2 תגובות

"אויבנו מדווחים שקרים ועלינו מוטל להפריך אותם בעובדות"

המשימה המוטלת על לשכת העיתונות איננה פשוטה ● מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, אנשי הלשכה עושים כל מאמץ לשכנע את נציגי כלי התקשורת מכל העולם המבקרים בישראל, כי אין מלחמה צודקת מזו ● בריאיון לגדעון אלון, מודה חן: "ההפתעה הגדולה שתפסה את כולנו ב-7 באוקטובר, תפסה גם אותנו לא מוכנים בהיבט התקשורתי"

עוד 1,083 מילים

יש לישראלים עם מי לדבר במזרח התיכון

מאות ישראלים לוקחים חלק בסדרת מפגשים וירטואלית ונחשפים לאישים מהעולם הערבי־מוסלמי הקוראים לשיתוף פעולה והכרה בישראל ● בתוכנית מדברים בין השאר נציגים של מיעוטים מדוכאים מאיראן, מתנגד משטר פלסטיני מירדן, אנשי אופוזיציה סורית ואיראנית, לבנונים, כורדים ואשורים ● יוזם התוכנית: "אי אפשר לנווט למקום הנכון בלי להכיר את המפה במזרח התיכון"

עוד 1,991 מילים

להחשיך ערוצים זרים בניגוד לחוק – ואז לנסות לתקן

החלטת שר התקשורת לחזור בו מהחרמת הציוד של AP מסייעת להקהות רק במידה מועטה את הנזק העצום שנגרם ● כמו במקרה של חוק אל־ג'זירה, השר קודם כל מורה על מהלך בלתי חוקי, ואחר כך מנסה לתקן בדיעבד או מתקפל ● הפעולה הזו מעמידה באור מגוחך את הליך הביקורת השיפוטית המתקיים בבית המשפט בעניין סגירת הערוץ הקטארי ● פרשנות

עוד 920 מילים ו-3 תגובות
היום ה־229 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דיווח: שרים בקבינט המלחמה תומכים בהצעה חדשה לעסקה

נתניהו על סרטון חטיפת התצפיתניות: נמשיך לעשות הכל כדי להשיבן הביתה; גנץ: האחריות של מנהיגים היא לא רק להסתכל למציאות בעיניים – אלא ליצור מציאות אחרת ● 3 חיילים נפלו בשתי תקריות בצפון הרצועה ● ביידן: את סוגיית המדינה הפלסטינית יש לפתור במו״מ ולא בהחלטה חד צדדית ● היועמ"שית ופרקליט המדינה: הבקשה להוצאת צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט נעדרת בסיס

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה