ישראל בוחרת - להשאר חשוכה וגזענית

 (צילום: אלעד מלכה)
אלעד מלכה
אבי בוסקילה ושמרי סגל

את דרכו אל כס שר המשפטים (היסטוריה שאיש לא רוצה לזכור) עשה אמיר אוחנה כשהצטיין במיוחד ב"רימינג" לראש הממשלה. מכל החכ"ים ההומואים שנכנסו לרגע (חלקם לא ישובו אליה) לכנסת, אמיר אוחנה נכנס על תקן ההומו – ראש התא הגאה בליכוד.

לקח זמן לאיציק שמולי ואפילו לניצן הורביץ לצאת מהארון. אוחנה נכנס לכנסת כשהוא מחוץ לארון, ורבים תלו בו תקוות. כגודל הציפייה כך האכזבה. גילינו אדם מונע מאינטרסים אישיים, שהעדיף ליקוק תחת על פני אג'נדה.

לא הייתי נזכר בכך אלמלא התעצבתי מאוד לקרוא השבוע את דבריו של אמיר חדד, בן זוגו של אוחנה, שאמר על קהילת האתיופים: "אין שום סיכוי שאמיר יפגוש אותם, גם בגלל שזה די בוודאות יביא להפגנות נוספות בעתיד, גם בגלל שלא ברור את מי החבר'ה האלה מייצגים בכלל, וגם בגלל שההפגנות שלהם די מכוערות (בלשון המעטה)".

מיותר לציין שדעותיו של השר אוחנה על ערביי ישראל גרועות אפילו יותר. אבא ז"ל היה אומר: "לכל סיר יש מכסה". באיזה סיר מדובר – אשאיר את זה לדמיונכם.

הסיפור של משפחתי ושל אמיר אוחנה היה במהלך הפריימריס, כשאוחנה רצה להיכנס כח"כ בליכוד. הוא מצא בארכיון הפרטי שלו תמונה שלנו במצעד הגאווה, חיבר אותה עם תמונה של הבן שלנו והחולצה "יש לי שני אבות ואני לא מתנצל", והעלה פוסט לפייסבוק שהביא לו אהדה רבה. 

וכך כתב: "לפני 15 שנה, ב-23.6.2000, נערך מצעד הגאווה בתל אביב. הלכתי יחד עם חבר. בדרך פגשנו – מחזה נדיר באותם ימים – זוג גייז עם תינוק בעגלה, בדרך למצעד.  זה מאוד ריגש אותי. תמיד חלמתי שיהיו לי ילדים, ונוכחתי באותו רגע לדעת שיש סיכוי שהחלום הזה יתגשם – גם אם אני הומו.

"ביקשתי לצלם אותם – והנה לפניכם התמונה, שהולכת איתי כבר 15 שנה. עדות וזכר לחלום שעוד יתגשם. השבוע התרגשתי, כמו רבים אחרים, מהנער המדהים רואי מימרן, שעמד עם חולצה עליה נכתב 'אני בן לשני אבות ואני לא מתנצל!' מול נציג 'הבית היהודי', כאשר חבריו לשכבה מריעים לו ותומכים בו. רגע שהיווה אולי אחד מרגעי השיא במאבק הלהט"בי של השנים האחרונות להכרה, שילוב ושיוויון זכויות מלא בפני החוק (כן, אפילו יותר מעוד הצעת חוק).

"ביקשתי מרואי חברות פייסבוקית, והוא אישר. מיד ראיתי בתמונותיו פרצופים מוכרים. הלכתי ופישפשתי בתמונות הישנות שלי, ומצאתיה. התינוק הזה, שפגשתי עם הוריו לפני 15 שנה בדרך למצעד הגאווה, התינוק הזה שממלא אותי תקווה כבר 15 שנה בלי שפגשתיו מאז, התינוק הזה מילא אותי השבוע בגאווה. כי התינוק הזה, הגיבור הזה, הוא רואי מימרן".

הפוסט קיבל תהודה רבה ועלה ככתבה ב"מאקו", הוא לא הסתפק בכך, ויזם מפגש מצולם בחדשות 10 דאז. אבל האיש הביא על עצמו תיעוב מצד קהילת הלהט"ב כשברח מהצבעות חשובות הנוגעות לזכויות הלהט"ב, וכשכתבנו אנו, ההורים של רואי, את דעתנו עליו, איך רכב על חשבון הבן שלנו בדרך לכנסת, הוא פשוט חסם אותנו בפייסבוק.

כשכתבנו אנו, ההורים של רואי, את דעתנו על אמיר אוחנה, איך רכב על חשבון הבן שלנו בדרך לכנסת, הוא פשוט חסם אותנו בפייסבוק

המרצע יצא מהשק, כשהגאון פסק כשר משפטים: "לא צריך להזדעזע מהרעיון של אי-ציות לפסיקה של בית המשפט העליון". אז הוא לא מייצג אף הומו, למרות שברזומה שלו כתוב הקשקוש הבא: "אמיר אוחנה, ממייסדי קבוצת 'גאווה בליכוד', תא הלהט"ב של תנועת הליכוד, צורף כחבר בהנהלת חוג 'תדמור', וכן כחבר בפורום 'מנוף' – פורום צעירים ליברלי בליכוד".

ליברלי בתחת שלי. יותר מאוחר התפנה לנסח את חוק הלאום הגזעני. היום כולם יודעים שהוא בסך הכל משרתם של אדונים.

לעומת אוחנה יש את אבי בוסקילה ("אל הפוליטיקה באתי גם בשם הקהילה שלי, גם בשם הזכות לייצג אותם ואותן ולדבר בשפתם, גם בכדי להיות השופר של אלו מאיתנו שאינם ואינן יכולות להשמיע את קולן. ולא, אני לא מבקש טובות. ולא, אנחנו לא מבקשים שאריות. אנחנו דורשים ודורשות שוויון זכויות ולא פחות"). כל אמא היתה רוצה חתן כמותו לבן שלה (תירגעו יש לו בן זוג).

מדובר בגבר אמיתי, חתיך, כריזמטי, חכם, דעתן, לוחם חופש, צדק ושיוויון. קצין קרבי, ו…מנכ"ל "שלום עכשיו" לשעבר, תואר שאולי הוא בעוכריו. בוסקילה ניסה להתמודד על הנהגת "מרצ", נגד כל הסיכויים, במערכת הלבנה והמשומנת היטב של תמר זנדברג, והיה באז מטורף סביבו. אבל המערכת ניצחה.

אם הייתי בוחר מנהיג שייצג אותי כאדם וכהומו הייתי מצביע לו. אבל היי, "מרצ" לא רצתה את בוסקילה. כמו שלא רצתה את רן כהן, שבזכותו ההורים של בעלי קנו דירה.

בצר לו, הצטרף בסוקילה לדמוקרטית של אהוד ברק. חשב שאולי שם ירצו את ה"מרוקאי". אבל הפובליציסט החרדי, עו"ד דב הלברטל, קורא לאשכנזים לא להצביע למפלגת "העבודה" כי בראש המפלגה עומדים 3 מרוקאים: עמיר פרץ, אורלי לוי אבקסיס ואיציק שמולי. "לפני שהעניין יתפשט", טען הלברטל, "הם צריכים לדעת שהשבט הלבן לא יעמוד מנגד, מול השבט השחור".

אבל החיבור עם "מרצ" הלבנה הותיר אותו במקום ה-18 הלא ריאלי. היה הולך למפלגת המרוקאים, מפלגת "העבודה", אולי שם היו מקבלים אותו. ישראל בוחרת להיות מדינה גזענית וחשוכה היום יותר מאי פעם.

אפי אליסי, בן 53, בזוגיות עם יריב מזה 26 שנים, מגדל את רואי בן ה-20 ואת יאן בת ה-13. מייסד ועורך אחראי של מגזין אופנה Fashion Israel, מרצה על בריאות הנפש מטעם ״אנוש״, ״נגישות ישראל״ ובאופן פרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אפשר להבין וגם להזדהות עם הכעס והביקורת. אוחנה הוא איש מתועב, יש זרמים חשוכים בישראל שנדמה שהיום יותר מתמיד הם מרשים לעצמם להרים ראש ולהשמיע את דעותיהם המרושעות בפומבי. אבל את אותה השתל... המשך קריאה

אפשר להבין וגם להזדהות עם הכעס והביקורת. אוחנה הוא איש מתועב, יש זרמים חשוכים בישראל שנדמה שהיום יותר מתמיד הם מרשים לעצמם להרים ראש ולהשמיע את דעותיהם המרושעות בפומבי. אבל את אותה השתלשלות עינינים אפשר גם לקרוא בדרך אחרת. בראש מפלגת העבודה עומדים שני מרוקאים, והנטישה של המצביעים לדעתי היא יותר בגלל הפניה ימינה והחשש מהחיבור עם ביבי מאשר בגלל העניין העדתי. את אבי בוסקילה אני אוהב ומעריך, אבל הוא פוליטיקאי די חדש ולא חף מטעויות, עוד נשמע עליו רבות, ומרצ ה"לבנה" הרכיבה רשימה מרשימה (עם הומוסקסואל מוצהר בראשה) עם 50% נשים וייצוג מועט מדי למזרחים, אבל רשימה איכותית כמעט בכל קנה מידה. קורים דברים רעים, אבל גם דברים טובים.

עוד 742 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 21 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־259 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נהרגו ושלושה נפצעו קשה בקרב במרכז הרצועה

ההרוגים הם רב־סמל במילואים עומר סמדג'ה, תושב גנות הדר בן 25, ורב־סמל במילואים סעדיה יעקב דרעי, תושב תל אביב בן 27, ששירתו כלוחמים בגדוד 9203 של חטיבת אלכסנדרוני ● בלינקן דן עם דרמר ועם הנגבי במאמצים להגיע להסדר, שיביא לסיום הלחימה עם חזבאללה ● דיווח: התמתנה התנגדותו של נתניהו למעורבות של אנשי פת"ח בשליטה ברצועה

עוד 8 עדכונים

היועמ"שית נאבקת על עצמאות שומרי הסף

מלחמת העולם בין נתניהו וממשלתו לבין שומרי הסף, ובראשם היועמ"שית, נסובה כעת סביב המאבק להחזרת אחד ממוקדי הכוח החשובים במערכת הציבורית למסלול תקין: נציבות שירות המדינה ● נתניהו דורש שבחירת הנציב הבא תהיה אישית על ידו, היועמ"שית מתנגדת ומציעה להקים ועדת איתור ● למעשה, בהרב-מיארה קובעת לראשונה כי תפקיד הנציב איננו משרת אמון - אלא פונקציה מקצועית עצמאית ● פרשנות

עוד 832 מילים
אמיר בן-דוד

מצב המפונים מתדרדר מיום ליום

עם תחילת המלחמה, כשלירושלים החלו להגיע מפונים מהדרום ובהמשך עם פתיחת קו העימות גם מצפון, הגעתי לאחד המלונות ששוכנו בהם המפונים במטרה להתנדב.

כבר בכניסה למלון ראיתי שהמצב במלון נורא. אי אפשר להגיד שלא צפיתי מראש את מצבם הנפשי הקשה של המפונים ואת המחסור בכוח האדם בקרב העובדים הסוציאלים, ובכל זאת קשה היה להתעלם מהתוהו ובוהו שנוצר בניסיון להושיט עזרה למפונים.

גולדה קוקויביצקי היא המייסדת של עמותת "ביניכם וביניהם", העוסקת בסיוע למפונים מאזורי הגבול ששוכנו בירושלים. עלתה ממוסקבה בשנת 2014. למדה פסיכולוגיה וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 825 מילים

דרעי חשב שחוק הרבנים יעבור ללא קושי ● מקורביו אומרים שהוא משלם מחיר על הניתוק הפיזי שלו מהשטח ולא הבין כמה התנגדות החוק יעורר ● גם הפרישה של גנץ ואיזנקוט נתפסת אצל יו"ר ש"ס ככישלון: הוא לא רוצה לראות את בן גביר תופס עמדת השפעה במקומם ● "מצידנו שלא ימונה רב אחד, רק שהאיש הזה לא יהיה בקבינט המלחמה", אומרים בסביבתו של דרעי ● פרשנות

עוד 592 מילים

למקרה שפיספסת

איתמר מטפס על קירות

איתמר בן גביר הוא ילד קטן. במלוא מובן הביטוי. ילד קטן. גם ילד וגם קטן. ההתבטאויות שלו מוכיחות שהוא ילד קטן. הראיונות, הצעקות, ההתנסחות הגסה, השפה הדלה בנימוקים. חוסר הידע וההבנה של משמעויות תהליכים, אחריות. אוצר המילים המוגבל. הכל. ילד קטן.

מה פירוש "המדיניות שלי" שהוא צורח בכל ראיון. מה הוא מבלבל את המוח שוב ושוב ושוב על כך שהוא "לא עציץ". מנסה להסביר שנימוקי היועמ"שית נגד החוק שהוא מנסה לשנות בפקודת המשטרה, הופכים אותו לעציץ.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 667 מילים ו-1 תגובות

המחירים יצנחו, ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות יחמירו

ההסתערות על צרכני החשמל התחילה: בחודש הקרוב ינסו תאגידים לשכנע אותנו לנטוש את חברת החשמל ולעבור לקנות את החשמל מהם ● החדשות הטובות: החשמל יהיה כנראה יותר זול ● החדשות הרעות: חגיגת ההנחות עלולה להוביל לגידול בצריכה, לעלייה בזיהום האוויר והקצנת האקלים ● ומה שנקנה בזול, יעלה לנו ביוקר ● פרשנות

עוד 964 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

האיש שניסה להציל את ישראל מעצמה

תיאודור מירון, ניצול שואה, משפטן ודיפלומט ישראלי לשעבר, הוא אחד המומחים שסייעו לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לשפוט אם יש לו בסיס לתיק נגד נתניהו וגלנט ● מירון גם ייעץ לראש הממשלה אשכול לא להתיישב בשטחים הכבושים ב־67 משום שזה מנוגד לאמנות הבינלאומיות ● הפעם ישראל חייבת להישמע לאזהרתו

עוד 1,983 מילים

לפי מדריך נתניהו לפיזור הכנסת הוא זקוק לכמה שבועות כדי לנתק לגמרי את הקשר בין התפרקות הקואליציה לבין פרישת גנץ ● הוא כמובן לא ירצה לפרק את הכנסת במצב הסקרים הנוכחי ולכן ימשוך לפחות עד הנאום בקונגרס ● הריב עם הממשל האמריקאי הוא רק פרומו לנאום פוליטי ● האינטרסים של ישראל? מבחינתו זה ממש לא מעניין ● פרשנות

עוד 1,143 מילים

הקרע בין מערכת הביטחון ונתניהו רק הולך ומעמיק

אירועי תערוכת הנשק בצרפת, ההכנות לסיום הפעולה ברפיח והסירוב לדון ביום שאחרי, וההודעה החריפה שהוציא דובר צה"ל נגד יעקב ברדוגו - כל אלו רק חלק מהארועים שהתרחשו השבוע, המעידים על עומק הקרע בין צה"ל ומשרד הביטחון לבין ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 636 מילים
היום ה־258 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: ימים ספורים לפני פרוץ המלחמה דחו בצה"ל התרעה על אימון חריג ליד גבול הרצועה

לפי הפרסום בתאגיד, תצפיתנית במוצב נחל עוז הודיעה למפקדיה שלוחמי האויב התאמנו באופן נרחב בשיגור רקטות ובפשיטה על טנקים, אך הגורמים שלהם נמסר הדיווח לא ייחסו לו חשיבות ● שני לוחמים בחטיבת השריון 401 נפגעו באורח קשה בקרב בדרום הרצועה ● CNN: בארצות הברית חוששים שמערכות ההגנה של צה"ל יתקשו להתמודד עם מתקפה אווירית נרחבת של חזבאללה

עוד 45 עדכונים

כשל הפיקוח על כלבים מסוכנים עלול להוביל לתוצאות קטלניות

חוק הכלבים המסוכנים שנכנס לתוקף לפני בדיוק 20 שנה היה אמור להעלים את הגזעים המסוכנים מישראל ● אלא שמאז מספרם רק עלה ● בחודשים האחרונים אירעו מספר מקרי תקיפה שעלולים היו להסתיים בטרגדיה קטלנית ● רוב הכלבים מוחזקים על ידי עבריינים, בכפרים ויישובים שקשה לפקח עליהם או להתעמת בהם עם בעלי הכלבים

עוד 1,350 מילים

מועסקים רק על הנייר

בתחילת המלחמה הקואליציה דחתה את מודל החל"ת הגמיש שיכול היה להציל את העובדים השעתיים מקריסה כלכלית ● באוצר חשבו שהעובדים האלה יסתדרו כמו בקורונה ומשה גפני הבטיח לקיים דיון בהמשך, אלא שרק השבוע ועדת הכספים דנה בנושא ● למשרד האוצר אין כוונה להציע פיצוי חירום – ועד שלא תקודם הצעת חוק בנושא, העובדים השעתיים ייפלו בין הכיסאות

עוד 808 מילים

אין צורך במחקר מעמיק כדי לדעת שהמשטרה עברה השתלטות עוינת על ידי השר הממונה עליה והיא פועלת כעת במידה רבה כזרוע אלימה בשירות השלטון ● דווקא בשל פעלתנותו האינסופית של בן גביר ניתן להניח שלפחות את החלק הנפיץ ביותר בתיקון לפקודת המשטרה, זה המעניק לשר דריסת רגל בתחום החקירות, השופטים יפסלו ● פרשנות

עוד 835 מילים
היום ה־257 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתחקירים על הלחימה בעוטף נמצא שכוחות לא חתרו למגע ושחיילים נפגעו מאש צה"ל

דובר צה"ל: "מי שחושב שאנחנו יכולים להעלים את חמאס – טועה; העניין שאפשר להשמיד את חמאס – זה פשוט לזרות חול בעיני הציבור"; לשכת ראש הממשלה בתגובה: הצבא מחויב להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של הארגון ● נסראללה: אם תחול הסלמה ייתכן שחזבאללה יפלוש לגליל ● נתניהו לשותפיו: "התאפסו; זה לא הזמן לחקיקה שמסכנת את הקואליציה"

עוד 47 עדכונים

דרעי לזמן ישראל: לא אוציא היום את ש"ס מהממשלה

חזרנו בטורבו לימי העסקנות הפוליטית שהייתה כאן עד ה-7 באוקטובר, כאילו שאנחנו לא נמצאים בעיצומה - ואולי רק בתחילתה - של מלחמה קשה ● הקואליציה סערה אתמול סביב "חוק הרבנים" - מה שהוביל את בן גביר לאיים כי לא יתמוך בחוק אם לא יקבל מקום בקבינט המצומצם ● נתניהו נבהל ומשך את החוק, שהיה חשוב לדרעי לא פחות מחוק הגיוס - שבינתיים נקבר גם הוא בדיוני ועדת החוץ והביטחון ● פרשנות

עוד 1,337 מילים

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה