על הצורך בהגדרה עצמית

.הפגנות נגד הרפורמה המשפטית (צילום: Shir Torem/Flash90)
Shir Torem/Flash90
.הפגנות נגד הרפורמה המשפטית

לשמחתנו, המאבק בניסיון ההפיכה המשטרית העיר את המחנה הדמוקרטי-ליברלי מתרדמה עמוקה ובתוך כך עלה הצורך בהגדרות, בגיבוש תפיסות עולם, בהצהרות כאלו ואחרות שיגבשו את הציבור תחת אמירה אחת.

אין ספק שיש צורך בהגדרת מטרות למחאה ואת שלי הצעתי במפורט לפני מספר שבועות. אבל לגבי ההגדרות האחרות אני סבור, שדמוקרטים ליברלים – בין אם הם דתיים, חילונים, ערבים או יהודים ובעלי כל אג'נדה אחרת, יודעות ויודעים היטב במה מדובר.

חיים רובוביץ היה ראש אגף בדימוס בשב"כ והמנכ"ל הראשון וממייסדיה של עמותת "דרך כפר יוזמות חינוך", שפעילה ב-70 קהילות חינוך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. חיים הלך לעולמו ב-16 בדצמבר 2023. יהי זכרו ברוך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מי בכלל צריך מדינה, אם כמעט הכל בה, רקוב ומסריח מצביעות, ומשחיתות, ומבריונות? מדינה, כל מדינה, במובן הבסיסי ביותר של המושג, היא שיתוף משאבי הכלל, ומאמצי הכלל, לצורך שרידת הכלל, ולטובת... המשך קריאה

מי בכלל צריך מדינה, אם כמעט הכל בה, רקוב ומסריח מצביעות, ומשחיתות, ומבריונות?

מדינה, כל מדינה, במובן הבסיסי ביותר של המושג, היא שיתוף משאבי הכלל, ומאמצי הכלל, לצורך שרידת הכלל, ולטובת הכלל.

בואו נתחיל בלהודות שזו הגדרה קרובה עד-כדי סימן-שאלה להגדרה הבסיסית ביותר של קומוניזם, לא-כל-שכן, סוציאליזם.

בפועל, במציאות הגלובלית העכשווית, לרוב העמים והקבוצות יש מדינה שהיא לא יותר מאשר פלטפורמה שמאפשרת (חוקית ואפקטיבית) מצב שבו מיעוט של טייקונים, מכתיב גם לשוק וגם לממשלה, כיוון ודגשים שתכליתם לשרת את האינטרס הטייקוני שמהותו "מיקסום רווחים".

חברתית, זהו שוד מתמשך של רוב אלקטורלי שבוי כלכלית וחברתית, בידיו של כל טייקון מונופוליסט, באמצעות תעסוקה בשכר-מינימום, כנגד מכירת מוצרים ושירותים במחיר מופקע – תכלס, זה ממש גן-עדן לכל מניאק שרוצה לממש "מיקסום רווחים בכל מחיר".

זאת מאניה שמאופיינת בתאוות-בצע ללא סייג, ותוך שיא החוצפה, בעשותו ברכוש הכלל כבשלו, באמצעות זכיון ממשלתי למכור ולייצא את רכוש הכלל (קרקע, מינרלים, מקורות אנרגיה).

זה בבסיסו, הקונפליקט הרעיוני בין ימין לבין שמאל, ולא, בשום מציאות אנושית ידועה, הימין הוא חברתי במובן של שיוויון הזדמנויות (כחלוקה צודקת מהותית במשאבי הכלל), אלא אף מדגיש כעיקר את היות הפרט אובייקט שבוי לגחמות השלטון (ע"ע ביטול עילת הסבירות, או פיסקת ההתגברות).

כפי ש"ההיסטוריה נכתבת בידי מנצחים", כך גם התוית הפופולרית במשטרים ליברטרנים (ארה"ב, ברזיל, דרום קוריאה, איטליה, ועוד) "סוציאליזם הוא שחיתות" או "סוציאליזם הוא מוות לשוק חופשי" – כתוית-גנאי שנועדה להצדיק עוולה חברתית שנובעת מקפיטליזם חזירי, מונופוליסטי ונפוטיסטי.

במובן הזה, ובהתייחס לכל מציאות חברתית ידועה, גם ברית המועצות הסוציאליסטית היתה למעשה משטר ימני לעילא, משטר לאומני עם שאיפות התפשטות אימפריאליות, משטר שנשלט בידי קבוצת-עילית מושחתת של מקורבים, עם מנגנון ניהול נפוטיסטי – כולם בני המעמד הפריבילגי של "מקורבים לשלטון".

תמונה דומה מאד קיימת גם באיראן, תחת איצטלות שונות : שם כמשל, קבוצת העילית של מקורבים היא "משמרות המהפיכה"

אבל לעומת ברית המועצות או איראן – יש את בלגיה או הולנד כמשל נגדי, שהן לכאורה "משטר מלוכני עם שלטון של עילית פריבילגית", אלא שבפועל מדובר במדינה סוציאל דמוקרטית, עם סובסידיה מלאה לחלשים, ואפילו שירותי חינוך ובריאות חינם לכל החיים, והכל במימון מס-הכנסה דיפרנציאלי, לפי רמת הכנסה אישית.

במדינות האלה, מדובר על משטר סוציאל-דמוקרטי עם שוויון הזדמנויות בפועל לכל סוגי האוכלוסיה, שוויון בפני החוק, ושוויון ארצי בחלוקת משאבי-פיתוח מקומיים, פריפריאליים.

לא רק זו אף זו: חמלה חברתית על חלשים ונחשלים, במובן הכי כלכלי שיש: חינוך-חינם, בריאות-חינם, תחבורה ושירותים עירוניים מסובסדים על-פי רמת הכנסה.

וראה זה פלא, בניגוד לסיסמאות הליברטרניות, אף לא אחד מהנזכרים לעיל עומד בסתירה מעשית או עקרונית לקיום שוק חופשי של היצע וביקוש סחורות ושירותים.

מהבסיס הזה, ועד לדיון מהורהר ומלא צביעות במונחים של "משילות" או "שלטון הרוב" רב המרחק.

המרחק הזה מייצג את עומק שטיפת המוח הקולקטיבית שכולנו עוברים יומם ולילה, מהפרסומות כמייצג שקרי של אידיאלים ליברטרניים ("בז"ן לעתיד ירוק יותר") ועד תוכחת נציגי "השלטון" או נציגי "השם".

כל זה קורה בקידמת העידן המודרני, שבו דווקא המכהנים בשלטון ואיתם גם כל המנגנון הניהולי, דווקא הם העילית הפריבילגית, המושחתת, הנפוטיסטית בבחינת "ממשלה המשרתת את הטייקונים כנגד האינטרס החברתי"

– את מי אמורה ממשלה, כל ממשלה לשרת? – את העם, או קומץ טייקונים המתפרנסים מהפער בין העסקת המונים בשכר-רעב (נכון להיום, 58% מהשכירים בישראל משתכרים שכר-מינימום, או פחות ממנו), לבין מכירת מוצרים ושירותים לאותם המונים במחירים מופקעים, הכוללים עשרות ומאות אחוזי רווח?

ה"עילית" המושחתת הזו של נבחרי ציבור והמכהנים במנגנוני המדינה, מטופחת ומאויימת על-ידי אותו קומץ טייקונים שמחזיקים את כולנו (גם את ההמון וגם את השלטון), בביצים, לצורך "מיקסום רווחים בכל מחיר", או איך קוראים היום, לאותו אונס המוני בפרהסיה, לאור היום, עם גושפנקה ממשלתית?

לי אין עדיין שם או כינוי לתועבה הזאת.

עוד 898 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 16 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־254 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

סמל שלום מנחם וסמ"ר צור אברהם נפלו ברצועת עזה

מנחם הוא ההרוג השמיני באסון הנגמ"ש ברפיח, שככל הנראה נגרם מפגיעת נ"ט ● בג״ץ עצר את הביקורת של מבקר המדינה על מחדלי צה״ל ב-7.10; בעקבות ההחלטה הוגשה עתירה להקמת ועדת חקירה ממלכתית באופן מיידי ● דיווח: הקבינט יאשר צעדים נגד הרשות הפלסטינית, כולל הסדרת מאחזים ● הרמטכ"ל על גיוס חרדים: "זה צורך מובהק, כל גדוד חרדי ישחרר אלפי מילואמניקים"

עוד 36 עדכונים

כיכר תחריר בבני ברק

ההבדל בין מהפכות בסער הערבי שהצליחו לבין אלה שנכשלו תלוי בשאלה אם הייתה להם "כיכר תחריר" – מקום מרכזי שהוא נקודת השבירה של המשטר. נקודה שהלחץ בה גרמה לנפילת המשטר.

*  *  *

בקהיר הייתה הכיכר המרכזית הגדולה, שריכזה בתוכה את המיליונים שצעדו לעבר ארמונותיו של חוסני מובארכ והפילו את שלטונו. כך גם בתוניס. רק כאשר ההפגנות עברו מערי השדה לבירה תוניס, הנשיא ברח והמשטר נפל.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אנחנו החילונים היינו רוצים לחשוב על היהדות החרדית כעל יהדות רמב"מיסטית. נאורה, משכילה, פילוסופית....רק היינו רוצים. אך היהדות היום היא יהדות מיסטית. הרמב"ם מעניין אותם כקליפת השום. נחמן... המשך קריאה

אנחנו החילונים היינו רוצים לחשוב על היהדות החרדית כעל יהדות רמב"מיסטית. נאורה, משכילה, פילוסופית….רק היינו רוצים. אך היהדות היום היא יהדות מיסטית. הרמב"ם מעניין אותם כקליפת השום. נחמן מאומן….הדלקות במירון…הרב ברלנד…זו היהדות בת זמננו. אתה מתווכח עם עצמך אדון ענברי.

עוד 681 מילים ו-1 תגובות
אמיר בן-דוד

מלחמת התשה

אסון הנמר"ה אתמול ברפיח ממחיש את החשש הגדול שמלווה את המלחמה מתחילתה: צה"ל הולך ומסתבך בדרום ובצפון במלחמת התשה שאין לה מטרה מוגדרת ואין לה יעד ברור ובר השגה ● וגם: הפוגה חד-צדדית ● המחאה מתרחבת ● צרפת מתרחקת ● עדכוני יורו ● ועוד...

כוחות צה"ל ברפיח, יוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
דובר צה"ל

חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

עוד 804 מילים ו-1 תגובות

לקראת שבוע הספר מנסים לחזור לנורמליות

ביום שלישי השבוע, ה-18 ליוני, שוב ייפתח שבוע הספר. נראה שהפעם האירוע המסורתי מבטא גם סירוב לוותר על נורמליזציה כלשהי, למרות צוק העתים. לא מעטים מאתנו מביעים הסתייגות מכל חזרה לנורמליות, גם מתענוגות ובידור הנתפסים כאסקפיזם מגונה.

מן הסתם, הסתייגות זו רפתה קצת בעקבות החילוץ ההרואי של ארבעת החטופים והאופוריה המוצדקת אך קצרת המועד שסחפה את כולנו. ויש המפרשים מאמץ לחזור אל שגרת "החיים כרגיל" כניסיון להשטיח את הכאב ולהקהות את הפחדים. אפילו כקהות ואדישות.

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,310 מילים

למקרה שפיספסת

הפעיל הפוליטי סאמר סינג'ילאווי מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון הישראלים ואת הקיום בכבוד של הפלסטינים אחרי המלחמה היא שמנהיגי שני הצדדים יהפכו לחברים טובים: "נשיא פלסטיני צריך להפוך את ראש הממשלה הישראלי לחבר הכי טוב שלו"

עוד 2,631 מילים

הבוחרים מעוצבנים בכל העולם. ומה עם ישראל?

יותר ממחצית אוכלוסיית העולם הבוגרת תוזמן להשתתף בבחירות במדינות ברחבי העולם השנה. התוצאות עד כה מעידות על חוסר שביעות רצון.

באיחוד האירופי, המצביעים זעזעו את האליטות לפני כמה ימים כשחיזקו מאוד מפלגות ימין קיצוני במדינות מפתח בבחירות בסוף השבוע הקודם לפרלמנט האירופי (ששולט בתקציבים ניכרים ובמוסדות האיחוד השונים).

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

המשבר עם צרפת מחריף

הזעם בישראל על ההחלטה לאסור עליה להשתתף בתערוכת הנשק "יורוסאטורי" לא יכול לעוור את עיני ההנהגה עד כדי הודעות אגרסיביות נגד מעורבות צרפת בלבנון ● ההודעות הסותרות בין המשרדים הביטחון והחוץ מראות שהממשלה מתנהלת בראשים מפוצלים ● בינתיים, בניגוד לעמדה המוצהרת של צרפת, ביהמ"ש הורה על איסור השתתפותם של ישראלים או מתווכים מטעמה בתערוכת הנשק ● פרשנות

עוד 876 מילים ו-1 תגובות

בפעם הראשונה מאז כינון שלטון האייתוללות איראן מוכנה להסתכן במלחמה אזורית, למרות מעורבות ישירה של מעצמה עולמית ● למעשה, איראן רואה עצמה כעת כמעצמה אזורית בעלת איזון אסטרטגי עם ישראל וכושר הרתעה משמעותי כלפי ארצות הברית ● סימן מדאיג נוסף לשאיפות האיראניות ניתן בסוף השבוע האחרון בריאיון שהעניק יועצו הצבאי של חמינאי ● פרשנות

עוד 814 מילים
היום ה־253 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מת מפצעיו סמל יאיר רויטמן שנפגע בפיצוץ המבנה בשבוע שעבר ברפיח

ווסים מחמוד מבית ג׳ן נהרג באסון הנמר״ה ברפיח, שמות שבעה הרוגים נוספים טרם הותרו לפרסום; נתניהו: מחיר קורע לב במלחמתנו הצודקת ● לפיד נאם בהפגנה בקפלן בת״א: החיוך של נתניהו במליאה יקבור את הקריירה הפוליטית שלו ● ההסלמה בצפון: יואב גלנט ייצא בקרוב לדיונים בפנטגון ● דובר צה״ל הגרי: צריך לומר ביושר – לא נוכל להשיב את כל החטופים באמצעות מבצעים

עוד 24 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

צומת סילמן

עזיבתו של מנ"כל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט מחייבת את סילמן להחליט האם במה שנותר מהקדנציה שלה היא תשתמש במשרד להגנת הסביבה כמטה הכנות לפריימריז או תנסה להציל את הסביבה ● יש מקומות שבהם שינוי האקלים מורגש אפילו יותר מאשר בישראל - באי קארטי סוגטופו שבפנמה, למשל ● ספסל קסום בוואדי שיח, לזכרה של זוהר בן אלי ז"ל ● והקסמים ששלומי ישראל מחולל במרחב העירוני

עוד 1,196 מילים
עקורים

"החיים עדיין בסימן שאלה גדול ולאט לאט מחלחלת ההבנה שהם לא יחזרו לקדמותם וצריך להצמיח משהו חדש שלא ברור מה הוא, אבל אין טעם להיתקע"

ליאת קמחי בראודה

בת 51 מקיבוץ מפלסים. נשואה לניר ואם לשישה. מאז תחילת המלחמה, חיה במלון בהרצליה

עוד 2,396 מילים ו-2 תגובות

האם ישראל מסוגלת לשנות את כללי המשחק בצפון? ● המלחמה בעזה מעיבה גם על החאג' במכה ● אלג'יריה מתקוממת בגלל שיבושים באספקת המים ● שיר אהבה מצרי ישן הפך ללהיט של המחנה הפרו-פלסטיני ● והשבוע ב-1980: חיסול מדען גרעין שעבד בעיראק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,102 מילים

הכדור מת משעמום

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה לווימבלדון 1990 שהיה מסורס ואנמי, משעמם ומתוכנת, לא מסעיר, לא סוחף, לא מבריק - כל שחקן והתוכנה שלו, כל תוכנה והווירוס שלה

עוד 2,052 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
תְּנוּ לְצַהַ"ל לְנַצֵּחַ 219

גם אנחנו נותנים לצה"ל לנצח. גם אנחנו רוצים שצה"ל ינצח. גם אנחנו נשמח אם צה"ל ינצח. אבל השאלה המפחידה היא: האם יכול להיות שצה"ל לא מסוגל לנצח?

עוד 1,357 מילים ו-1 תגובות

אין שום דבר תמים או מבדח בהצעה שהעלה שר המשפטים למנות את השופט אלרון לנשיא העליון למשך שנה ● המטרה היא לוודא שאלרון יהיה זה שיקבע את הרכב ועדת החקירה הממלכתית שעשויה לקום לחקר מחדלי השבעה באוקטובר ● וממילא אלרון יוצא לפנסיה בספטמבר 2025 ● ההצעה נדחתה על הסף בוועדה לבחירת שופטים ורק מעידה על חולשתו של לוין, שאין בידיו שום מנופי כוח אמיתיים - וכל הצדדים יודעים זאת ● פרשנות

עוד 917 מילים ו-1 תגובות
היום ה־252 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מנהיגי מדינות ה-G7: מודאגים וקוראים לאיפוק בגבול הצפון

דיווח: ביום שני יגיע לישראל המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין בניסיון להביא להסדרה בצפון ● הפרקליטות ביקשה לצרף את מכתב המפכ"ל לעתירה נגד "חוק בן גביר": "הפרה בוטה של הדין והתערבות פסולה בעבודת המשטרה" ● ארה"ב תטיל סנקציות על חוסמי משאיות הסיוע לעזה ● החטוף שחולץ אנדריי קוזלוב קורא לציבור להגיע לכיכר החטופים: "ראיתי את העצרות וזה נתן לי תקווה"

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה