ברקע לשיא במשכנתאות: התייקרות השכירות

המשכנתאות שלקחו השנה אזרחי ישראל צפויות להגיע לשיא של 70 מיליארד שקלים ● הסיבה המרכזית לכך היא הריבית הריאלית הנמוכה במשק, אבל יש גם סיבות נוספות ● המשמעות - הזוגות הצעירים ממושכנים בהמוניהם ● גם הפערים בהכנסות חזרו להתרחב

משכנתה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
משכנתה. אילוסטרציה

בשלוש השנים האחרונות היקף המשכנתאות עולה בהדרגה, והשנה הנוכחית ככל הנראה תסתיים בהיקף שיא של כ-70 מיליארד שקל להלוואות על דירה.

בנק ישראל פרסם היום את הנתונים המעודכנים לסוף אוקטובר, מהם עולה שהישראלים נטלו בחודש החולף משכנתאות בהיקף של כ-4.4 מיליארד שקל.

בניכוי עונתיות ועיתוי חגי תשרי, מדובר בסך הכל ב-6,000 משכנתאות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל. רוב ההלוואות, בהיקף יותר מ-3 מיליארד שקל, מימנו בין 45% ל-75% מערך הדירות שנרכשו.

בגלל הריבית

הסיבה המרכזית לעלייה העקבית בנטילת ההלוואות למגורים נובעת מהריבית הראלית הנמוכה, ששיעורה עומד כיוםה על 1.2% בלבד, לאחר שנחתך כמעט בחצי בשלוש השנים האחרונות.

אתמול החליט בנק ישראל להשאיר את הריבית בלא שינוי ברמה של רבע אחוז.

מצד אחד, הבנק המרכזי נמצא תחת לחץ גובר והולך להוריד ריבית, בדומה לבנקים מרכזיים בעולם, שמנסים לפחת את המטבעות שלהם וכתוצאה מכך שולחים לישראל הון ספקולטיבי שמושקע בשקל המתחזק.

מצד שני, הורדת ריבית נוספת תנפח עוד יותר את היקף ההלוואות לרכישת נדל"ן, וממילא אין כמעט לאן לרדת, כך שזו התחמושת האחרונה של הבנק, ולכן הוחלט לדחות את ההורדה לאחת הפעמים הבאות.

במקום זאת, הבנק המרכזי רוכש ביממה האחרונה דולרים בהיקפים גדולים, כדי לנסות להחליש את השקל, אם כי לטווח הארוך זה כנראה לא יעזור.

נתוני הבנק מראים גם הכפלה של מיחזור משכנתאות קיימות לעומת המצב שלפני שלוש שנים, וזה נובע מהתחרות הגוברת בין הבנקים, שיכולים לתת משכנתאות גם ללקוחות שמנהלים חשבון אצל המתחרים

החלק הגדול של המשכנתאות באוקטובר, בהיקף של כמעט 2 מיליארד שקל, ניתן לדירות בשווי של 1.2 עד 2 מיליון שקל. במלים אחרות, מעל 40% מהמשכנתאות ניתנו לרכישת דירות בסכום זה של 1.2 עד 2 מיליון שקל.

הנתונים משקפים עול גובר והולך על רוכשי דירות מקרב זוגות צעירים, שלפני שלוש שנים כמעט שליש מהם קנו דירות בעד 1.2 מיליון שקל, והשנה פחות מחמישית מההלוואות ניתנו לדירות בסכום זה.

רוב המשכנתאות, בהיקף של כ-3 מיליארד שקל, ניתנו למי ששעבדו בין 20% ל-40% מהכנסתם החודשית עבור החזר ההלוואה.

סיבה נוספת לנסיקה בהיקף המשכנתאות היא ההנחה לרכישת דירות מסובסדות במסגרת תכנית מחיר למשתכן. בחודשים האחרונים הזוכים בהגרלות הגיעו לשלב שבו הם לוקחים את ההלוואה לרכישת הנכס.

נתוני הבנק מראים גם הכפלה של מיחזור משכנתאות קיימות לעומת המצב שלפני שלוש שנים, וזה נובע מהתחרות הגוברת בין הבנקים, שיכולים לתת משכנתאות גם ללקוחות שמנהלים חשבון אצל המתחרים.

ברקע: התייקרות השכירות

הריצה לרכישת דירה מתודלקת גם על ידי עליית מחירי השכירות, שמגבירה את ההעדפה של השוכרים לשקול רכישת דירה.

לפני מספר ימים דיווחה על הלמ"ס על עליה של 1% במחירי השכירות ברבעון השלישי של השנה, לעומת המקביל אשתקד.

בנוסף לכך, גם הערכות על צפי להמשך ההתייקרויות בשוק הדיור, כמו של שמאי המקרקעין למשל, מגדילה את המוטיבציה של השוכרים לרדת מהגדר ולרכוש דירה. כל זה אחרי שבעשור האחרון הדירות בישראל התייקרו בכ-130%, שהוא הקצב הגבוה ביותר במערב.

הפערים מתרחבים

עליית ערך הדירות מגדילה גם את פערי העושר בין אלה שהצליחו לקנות דירה לאלה שלא. במקביל, גם הפערים בהכנסות השוטפות חזרו להתרחב בשנה החולפת, אחרי שירדו מעט בשלוש השנים שלפני כן.

מנתונים שפירסמה היום הלמ"ס עולה, כי מדד ג'יני לאי שוויון בהכנסות הסתכם ב-2018 ב-0.35 נקודות, ששיקפו עליה באי שוויון לעומת השנה שלפני כן. כאמור, מדובר בהיפוך מגמה, כאשר בין השנים 2014 ל-2017 אי השוויון בהכנסות דווקא ירד. מהנתונים עולה עוד, כי העשירון העליון נהנה מהכנסות גבוהות פי 8.4 מהעשירון התחתון, ומוציא רק פי 2.4 יותר מהעשירון הנמוך.

הפרטת שירותי הבריאות מביאה לכך שההתייקרות המשמעותית ביותר היא בהוצאות הבריאות, שעלו ביותר מ-5%. שלושת העשירונים התחתונים לא מצליחים לסגור את החודש, והוצאותיהם גבוהות מההכנסה. כך למשל, משק בית בעשירון השלישי מכניס קצת פחות מ-10,000 שקל נטו לחודש, ומוציא קצת יותר מזה. לעומת זאת, משק בית בעשירון העליון מכניס מעל 40 אלף שקל בחודש, ומוציא כמעט חצי מזה בלבד.

עוד 570 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 18 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־195 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על איראן ותעשיית המל"טים

קבינט המלחמה ידון הערב באפשרויות חדשות להנעת עסקת חטופים ● בכירים אמריקאים וישראלים יערכו פגישת המשך וירטואלית בנושא רפיח ● בכיר איראני: נשקול את מדיניות הגרעין שלנו עקב איומי ישראל ● דיווח: ישראל לא צפויה לתקוף באיראן עד אחרי פסח ● מועצת הביטחון של האו"ם תצביע הערב על הבקשה הפלסטינית לחברות מלאה באו"ם

עוד 28 עדכונים
אמיר בן-דוד

מלחמת סוף הגליל

מרוב צרות שממשיכות לנחות על ראשינו כצינורות ענקיים מהשמיים, אנחנו מסתגלים בהדרגה למצבים שעד לא מזמן נראו דמיוניים לחלוטין. לדוגמה, לעובדה שמדינת ישראל פינתה לפני יותר מחצי שנה את יישובי הצפון – כולל תל חי המיתולוגית – ומאז מדובר באזור מלחמה ● וגם: הכטב"מים משתכללים ● עדכוני מלחמה ● דרמה בגוגל ● החדש של בן גביר ● ועוד...

מטולה ב-19 במרץ 2024, חמישה חודשים אחרי פינוי התושבים ותחילת המלחמה (צילום: Jalaa MAREY / AFP)
Jalaa MAREY / AFP

המשרד להגנ"ס מציע 100% עצמאות אנרגטית ליישובי העוטף

כשעתיד העוטף מונח על הכף ומנהלת תקומה יוצאת לדרך, הנתון שהמשרד להגנת הסביבה הציג השבוע הוא דרמטי: במהלך פשוט ולא יקר אפשר להפוך את העוטף לחבל שיספק לעצמו את כל החשמל מהשמש וישמור על עצמאות אנרגטית גם בתרחיש עלטה במלחמה ● הפוטנציאל אדיר, אבל הניסיון מעורר חשש שהממשלה והמציאות הישראלית יצליחו להחמיץ גם הפעם את ההזדמנות המונחת לפתחנו

עוד 1,241 מילים

הגיעה העת לשיחה רדיקלית וכואבת

החובה המוסרית הנעלה שלנו כחברה היא השבת כל החטופים והחטופות בכל מחיר. מאמר זה מתייחס לקרע הפנימי בתוך העם ונכתב מתוך חרדה עמוקה לעתיד החברה הישראלית לאור הקיטוב השורר בתוך החברה.

* * *

כאזרח חצוי זהותית בין זהות ערבית לא פלסטינית וישראלית לא יהודית, אך גאה באזרחות הישראלית-ערבית שלו. אני חרד ממה שעובר על החברה הישראלית – הן ברחובות, הן ברשתות החברתיות והן במסדרונות הכנסת.

עירן קייס הוא חוקר עצמאי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 577 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

שיקום התשתיות בעזה חיוני לבריאות הציבור בישראל

גם אם מוות המוני מרעב הוא לא איום מיידי על תושבי עזה, הרי שבלי מים זורמים, חשמל וביוב תקין, רצועת עזה תהפוך למרבץ של מחלות בלתי נשלט ● מכון המחקר "מיתווים" פרסם מסמך בנושא מצב התשתיות בעזה, הכולל גם שורה של המלצות: "בצד שלנו צריכים להבין גם את המשמעות של זליגת מחלות, או זיהומי מים ותשתיות"

עוד 1,358 מילים

הגדה איראנית (וגם תעודה)

כמה מעלות טובות לבנימין נתניהו עבורנו:

אילו טיפח את החמאס אך לא מימן את פעילותו – דיינו.
אילו מימן את פעילותו ולא איפשר את התחמשותו – דיינו.
אילו איפשר את התחמשותו ובניית מנהרותיו אך לא התעלם מכוונותיו – דיינו.
אילו התעלם מכוונותיו ולא העלים מעמו את תוכניותיו – דיינו.
אילו רמס ליהודים את ביטחונם אך הותיר בידיהם את משטרם – דיינו.
אילו החריב את משטרם ולא קרע להם את העם – דיינו.
אילו קרע להם את העם אך לא השניא אותם על כל העולם – דיינו.
אילו השניא אותם על העולם ולא הדביר את יחסיהם עם בנות בריתם – דיינו.
אילו בודדם מכל בנות בריתם אך הותיר את ארצות הברית לצידם – דיינו.
אילו רמס את משענתם ולא הפקיר את חטופיהם לגורלם – דיינו.
אילו הפקיר את צפונם ואת דרומם ולא חילל את עברם –  דיינו.
אילו חילל את עברם ולא גזל את עתידם – דיינו.
אילו אפשר לנו לפתח את הפצצה ולא הפך אותה לבלתי נחוצה – דיינו.
אילו פטר אותנו מכל דאגה ולא עשה בעמו וידוא הריגה – דיינו!

ד"ר גל לברטוב, עו"ד, מרצה למשפטים וסופר. לשעבר מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי של צה"ל והפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן, מוסמך הפקולטה למשפטים של אונ' תל-אביב והפקולטה למדעי החברה של אונ' חיפה ובעל תואר דוקטור לפילוסופיה מטעם הפקולטה למשפטים והסנט של האוניברסיטה העברית. מאז הצהרת יריב לוין בינואר 2023 על תוכניותיו לריסוק הדמוקרטיה הישראלית מקדיש גל את מרב זמנו, לצד אלפי אזרחים מודאגים כמוהו, להגנה על ישראל ואזרחיה מפני ממשלתם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 275 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל ללא ספק נמצאת בצומת החלטה קריטי, אולי אפילו היסטורי ● ישראל חייבת לשמר את הקואליציה האזורית ולוודא שהמומנטום המדיני לטובתה נשמר ● לכן, קשה להבין את הזחיחות בדברים שנשא אמש נתניהו, שהיו על גבול המתריסים כלפי מי שעמדו לצדנו ללא כל תנאי ● במקביל ראיסי מתח את גבולות האיום נגד ישראל עוד יותר, בניסיון לקבוע בשטח מציאות שתכבול את ידיה של ישראל ● פרשנות

עוד 695 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המדינה מחפשת מועמדים לתפקיד רשם התאבדויות

רשם לאובדנות יסייע לרשויות להיות מודעות למצבי סיכון ולפעולות שעשויות למנוע התאבדויות ● לתפקיד החדש נמצא תקן ב-2022, אך רק ב-2023 יצא מכרז פנימי של משרד הבריאות - ורק כעת התפרסם מכרז פומבי ● מאז השבעה באוקטובר מופץ מידע מנופח ושגוי של מספר המתאבדים בקרב ניצולי הטבח במסיבה ברעים

עוד 432 מילים

עקורים

ממשל ביידן הזהיר את נתניהו שלא לעשות את אותן טעויות שעשתה ארה"ב - אבל כבר אפשר לומר בבטחה שהעצה לא התקבלה ● כעבור שישה חודשים עדיין אין תוכנית ליום שאחרי המלחמה, אומרים בכירים אמריקאים ● בשיחות פרטיות, רוב גורמי הביטחון בישראל מודים כי הממשלה אינה מציאותית ביחס לשלטון שאחרי המלחמה ● כל הסימנים מבשרים על שקיעה ארוכה ועקובה מדם בבוץ

עוד 1,556 מילים

משרד החקלאות מתיר דיג בעונת הרבייה

פקיד הדיג היה אמור לאפשר לדגה בים התיכון להתאושש בחודשים מאי–יוני, אך בשל הגבלות המלחמה הדיג הותר גם בחודשים אלה ● בארגוני טבע וזכויות בעלי חיים דורשים מבית המשפט לבטל את ההחלטה ● לטענתם, פקיד הדיג לא אמור לאזן בין אקולוגיה ופגיעה בבעלי החיים לבין פרנסת הדייגים: "פקיד הדיג מאפשר פגיעה ברוב הדגים המתרבים בעונה הזו" ● משרד החקלאות: מאזנים בין שמירה על משאב הדגה ובין פרנסת הדייגים

עוד 1,448 מילים

היועמ"שית חייבת להורות על חקירה נגד שקד, נוה ואורנשטיין

אחרי חשיפת הקנוניה בין אורנשטיין לנוה, אתמול התפרסמו ההקלטות המלמדות כי נוה שיתף את שרת המשפטים דאז שקד באינטרס הכלכלי במינוי אורנשטיין ● שקד עצמה אמרה בהקלטה שהיא לעולם לא הייתה ממנה את אורנשטיין נוכח חוות הדעת של ועדת האיתור ● ליועמ"שית אסור להתמהמה – ולהורות על חקירה מיידית ● פרשנות

עוד 786 מילים ו-2 תגובות
היום ה־194 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ראש ממשלת קטאר: דוחה שוקלת מחדש את תפקידה כמתווכת בין ישראל וחמאס

לוחם נפצע באורח אנוש וארבעה נפגעו באורח קשה בתקיפה של חזבאללה, שבוצעה באמצעות כלי טיס לא מאויש, בערב אל־עראמשה שבגליל; צה"ל בתגובה הפציץ בעומק לבנון ● דיווח: בצבא מעריכים שהפיצוץ שבו נפצעו בתחילת השבוע ארבעה חיילים בשטח לבנון נגרם מנפל ולא ממטען, כפי שטענו בחזבאללה ● פורסם תיעוד חדש מחטיפתו של ירדן ביבס לרצועה ב־7 באוקטובר

עוד 38 עדכונים

דרעי לא יציל יותר את נתניהו

במרפסת דירתו בירושלים, מקיים יו"ר ש"ס את כל הפגישות שלו בין ישיבות קבינט המלחמה התכופות ● שם, בשיחות פרטיות, דרעי אומר שעדיף ללכת לבחירות ולגבש הסכמה לאומית רחבה מאשר להישאר עם ממשלה ימנית צרה ומבהיר: "אחרי הבחירות הבאות לא נלך עם נתניהו על אוטומט" ● הוא במיוחד סולד מההתנהלות של סמוטריץ' ובן גביר - ולא פחות, מהפשרנות של נתניהו מולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 718 מילים ו-1 תגובות

מגורים על חשבון ההורים

צעירים רבים הגיעו לקצה גבול היכולת הכלכלית ומתקשים להתמודד עם המשכנתאות, מחירי הדירות והריביות הגבוהות ● הפתרון שמאפשר בנק ישראל – לגלגל את החוב על חשבון ההורים ● פרשנות

עוד 974 מילים

ערב פסח 2024 המושבה הכי צפונית בישראל מטולה היא עיירת רפאים נטושה ● חצי שנה אחרי שפונתה בפעם הראשונה ב־128 שנותיה, התושבים המעטים שנותרו לשמור על הגחלת מתחילים לאבד תקווה ● ראש המועצה דוד אזולאי מסתובב כל בוקר בין התשתיות ההרוסות ומזיל דמעה: "איבדנו את הצפון. אני ראש מועצה בלי תושבים" ● ונתניהו עדיין לא מצא זמן לבקר או לטלפן

עוד 3,281 מילים

איראן הקימה לתחייה את הברית הצבאית האזורית נגדה

המידע המקדים, חדר המבצעים המשותף בדוחה והסיוע של קטאר: גורם ישראלי בכיר אמר לזמן ישראל כי פעילות הברית האזורית נגד איראן הייתה פריצת דרך ● מטרת העל של איחוד הזירות הייתה למנוע את הברית המתהווה, אך בפועל הפעולה האיראנית גרמה לה לצאת לאור ● בזמן שישראל שוקלת איך ומתי להגיב, מבחינת טהרן, כל חיסול או פעולה נגד איראן תיתקל בתגובה חריפה ● פרשנות

עוד 844 מילים ו-1 תגובות
היום ה־193 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

דיווח: התקבלה החלטה על תגובה למתקפה האיראנית, נמשכים הדיונים על העיתוי

גורם ישראלי: הקבינט המצומצם דן בתגובה אפשרית, מאמינים ש"לא יזיק לחכות" ● צה"ל חיסל את מפקד יחידת הרקטות והטילים בכוח רדואן ● ראש ממשלת בריטניה לנתניהו: "הסלמה במזרח התיכון אינה באינטרס של אף אחד" ● פרקליט המדינה: "רואה בחומרה רבה את תקיפתה המילולית של ליאת בן ארי" ● דיווח: ארה"ב תגביל את תנועותיו של שר החוץ האיראני בזמן שהותו בניו יורק

עוד 63 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה