כל הזמן // יום שני, 26 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל כ"ץ לא עומד בלחץ

ההתפרצות החריפה של ישראל כ"ץ אתמול בקבינט הקורונה העידה על הלחץ הרב ששרוי בו שר האוצר ● מי שהצליח להעביר את מרבית הקריירה שלו ללא מאבקים סוערים במיוחד, מוצא את עצמו בהתנגשות חזיתית עם כל הסובבים אותו - מול הפקידים, מול התקשורת ולאחרונה גם מול השרים וראש הממשלה ● כעת הוא מחכה להגעתה של מיכל עבאדי- בויאנג'ו בתקווה שלפחות בתוך האוצר יהיו נאמנים לו ● פרשנות

עוד 680 מילים

חרדים תחילה, פלסטינים עוד מעט

ישראל ניצבת בפני שני איומים אסטרטגיים שפתרון כל אחד מהם כרוך במחירים וסיכונים עצומים: כיבוש הפלסטינים ומלחמת התרבות עם החרדים.

המפה הפוליטית מונעת עיסוק בו-זמני בסוגיות: וויתורים לפלסטינים יגרורו כאן כאלה מהומות שלא תישאר אנרגיה לשום דבר אחר; ושינוי בסטטוס קוו עם החרדים מחייב שילוב ידיים בין מפלגות חלוקות בחריפות בעניין הפלסטיני.

ישראל ניצבת בפני שני איומים אסטרטגיים, שפתרון כל אחד מהם כרוך במחירים ובסיכונים עצומים: כיבוש הפלסטינים ומלחמת התרבות עם החרדים. המפה הפוליטית מונעת עיסוק בו-זמני בסוגיות

אולם הדמוגרפיה דוחקת והזמן אוזל בכל המישורים. חוסר מעש יגרום תוך שני דורות להמרתה של סטארט אפ ניישן במדינה דו-לאומית עם רוב חרדי בקרב היהודים. לא אותה גברת ולא אותה אדרת. עולם חדש, וקץ הציונות.

כל ממשלות ישראל העדיפו עד כה את הסוגיה הפלסטינית: הימין חתר ליישב את הגדה המערבית ביהודים כדי לבסס את השליטה שם; השמאל נאבק לחסום את זה ולקדם הפרדה, עם הסכם שלום אם אפשר.

כלום לא עבד, ובינתיים מפעל ההתנחלות צומח כל הזמן – פשע נגד הפלסטינים והתאבדות לאומית מצד ישראל.

בימים אלה כולם עוסקים בתרחישים לממשלה הבאה. משבר הקורונה לצד משפט השוחד של ראש הממשלה תורם לרושם ששינוי עומד בפתח. איזו מין ממשלה זו תהיה? אולי יש סיכוי למשהו חדש. כדאי לשקול שינוי פרדיגמה: שמאל וימין יסכימו להקפיא את המצב בגדה בזמן שהם ביחד משרטטים מחדש את יחסי המדינה עם החרדים. דעת הקהל, המומה מהמרד החרדי הנרחב סביב הנחיות מגפת הקורונה, מוכנה וחשה צורך בשינוי.

האם באמת ניתן להניח לנושא הפלסטיני לזמן מה?

אחרי הכל, אם ישראל לא תתנתק מהגדה, אחיזת העיניים שנקראת האוטונומיה הפלסטינית לא תמנע מהמדינה להפוך דה פאקטו לישות דו לאומית. כשיהיה ברור שהפרדה כבר לא תיתכן, מרוב מתנחלים, כבר אי אפשר יהיה להעמיד פני דמוקרטיה וגם שגשוג לא יהיה (כאשר מחשיבים גם את הפלסטינים. חשוב לזכור: 14 מיליון האנשים בישראל, בגדה המערבית ובעזה מתחלקים שווה בשווה בין פלסטינים ליהודים.

הכיבוש הוא סכנה וביזיון וחייב להסתיים, אך זה נראה כרגע בלתי אפשרי מכיוון שההנהגה הפלסטינית אינה מוכנה לנטוש עמדות בלתי מציאותיות והשמאל הישראלי אינו מסוגל לנצח בחירות באופן משכנע.

דעת הקהל הישראלית היהודית נדחקה ימינה על ידי האינתיפאדה השנייה, שכיכבו בה מחבלים מתאבדים באוטובוסים, בתי קפה וקניונים, והוריהם שחילקו ממתקים ודחקו מול המצלמות בילדיהם האחרים להפוך גם כן ל"שאהידים".

כדאי לשקול שינוי פרדיגמה: שמאל וימין יסכימו להקפיא את המצב בגדה ולשרטט מחדש את יחסי המדינה עם החרדים. דעת הקהל, המומה מהמרד החרדי  סביב הנחיות מגפת הקורונה, מוכנה וחשה צורך בשינוי

ההנהגה הפלסטינית זרעה ייאוש גדול כשהתעלמה משתי הצעות סבירות מטעם אהוד ברק ואהוד אולמרט. והעובדה שהחמאס השתלט על עזה בעקבות הנסיגה מהרצועה ב-2005, ומאז יש סיבובי מלחמה וטילים, גרמה גם להרבה אנשים סבירים להתנגד להימור דומה בגדה.

עוד כמה שנים לא ישנו הרבה, בתנאי שלא יוסיפו מתנחלים. אם כבר, זיכרונות האינתיפאדה השנייה יתפוגגו מעט, ומהלכים גדולים מול החרדים עשויים לשנות במשהו את המפה הגושית הדי מאובנת.

הנה, אם כן, תמונת מצב בסוגיה החרדית:

  • החרדים חיים כקהילה נפרדת המקודשת כולה לפולחני דת ולימוד תורה בצורה פונדמנטליסטית ממש, ובמסגרתה דבר הרבנים הוא בפירוש מעל חוק המדינה.
  • ההתנגשות התרבותית עם החילונים היא קולוסלית ולא בריאה. גם חילונים שהפכו את הסובלנות לדת אינם יכולים באמת להכיל את יחס החברה החרדית לנשים – דוגמא אחת מיני רבות.
  • מרבית הילדים החרדים נידונים לחיי תלותיות בכך שהם נשלחים לבתי ספר שאינם מלמדים מתמטיקה, מדעים ואנגלית, וישראלים חילונים מממנים זאת.
  • המפלגות החרדיות משבשות את חיי החילוניים, במיוחד בהתעקשותם לסגור עד כמה שאפשר את המדינה בשבת.
  • הם מקבלים פטור לא רק משירות צבאי, אלא מרמה סבירה של השתתפות בכוח העבודה, כאשר ישראל הלא-חרדית משלמת סובסידיות לתלמידי ישיבות כמו גם קצבאות ילדים.
  • הקצבאות מעודדות שיעורי לידה אדירים שמכפילים את האוכלוסייה החרדית כל 16 שנים, פי 4 מהשיעור הכללי במדינה. החרדים הם 12% מבין 9.4 מיליון הישראלים כעת, אך הם יהוו רוב בקרב היהודים בעוד שני דורות אם זה יימשך. זאת ועוד: חילונים יברחו ממדינה כזו.

אין חוק או עיקרון המחייבים את המישיגעס הזה. הליברליזם אינו מחייב סובלנות כלפי ממש כל דבר. די ברור מה צריך להתרחש:

  • יש להפסיק לסבסד בתי הספר "עצמאיים" שאינם מלמדים תכנית ליבה ובהדרגה לאסור זאת.
  • יש לדרוש שירות לאומי בלי קשר למגזר (כולל הערבים).
  • יש להפסיק בהדרגה את קצבאות הילדים מעבר למספר ילדים סביר.
  • הכפיה הדתית חייבת להפסק. שענייני השבת יועברו לעיריות.

בנוסף, המדינה והסקטור הפרטי צריכים לממן עזרה מקסימלית לצעירים שרוצים  לצאת מהגטו ולצאת לעבודה.

עוד כמה שנים לא ישנו הרבה בענין הכיבוש, בתנאי שלא יוסיפו מתנחלים. אם כבר, זיכרונות האינתיפאדה השנייה יתפוגגו מעט, ומהלכים גדולים מול החרדים עשויים לשנות במשהו את המפה הגושית הדי מאובנת

כל זה יגרום לסערה עצומה, כמובן. אך אין לחרדים דרך אמיתית להכריח את ישראל להמשיך ולממן את ההרס של עצמה. הם יסתגלו, כמו באנטוורפן או בברוקלין.

זה לא ייתכן כל עוד הליכוד בשלטון, כי רוב לגוש ימין תמיד תלוי בחרדים. אך למרבה המזל, בנימין נתניהו נחלש בעקבות הסתבכויותיו הקשים עם החוק, וכעת יש שתי התקוממויות שימושיות בימין.

הראשונה היא במפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן אשר שורשיה בקרב מהגרים חילוניים דוברי רוסית ואשר נפרדה מהגוש הימני-דתי בשנה שעברה, בעיקר בגלל החרדים. כעת עשויה להצטרף אליו מפלגת ימינה הדתית-לאומית של נפתלי בנט; זו מפלגת ימין קיצוני הכוללת אלמנטים פשיסטיים – אך היא אינה חרדית והיא פטריוטית, אם כי שוגה באשליות.

סקרים עדכניים מנבאים רוב לגוש המרכז-שמאל בתוספת שני אלה גם בלי להסתמך על הרשימה הערבית המאוחדת, שבנט פסל, באופן מביש (ולא רק הוא).

בנט מפחיד הרבה אנשים ואני מקווה שהוא לעולם לא יהיה ראש ממשלה. ישראל זקוקה נואשות לכך שלמרכז-שמאל ולערבים יהיה רוב ברור. עם זאת, כדאי לשקול קואליציה עם בנט כשר בכיר אם ממשלה כזו תתחייב לא לגרום נזק נוסף בגדה המערבית ולתתמודד במקום עם הנושא החרדי.

הסדר מתוקן עם החרדים לא רק יטפל בבעיה עצומה. הדבר יחזק רעיונות חשובים שנמצאים בסכנת הכחדה: שלא הכל זה נרטיבים ועדיין ישנן עובדות, ושההגיון עוד לא איבד כל יכולת השכנוע.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 901 מילים

לפיד: אין אדם אחד בישראל שחושב שהסכם הרוטציה יקויים

יו״ר האופוזיציה הוסיף: ״כחול לבן יודעים שרימו אותם. למה הם עדיין שם? בשם אלוהים״ ● רם שפע: אנחנו עדייין שם כי כחול לבן היא קו ההגנה האחרון ● במערכת הביטחון סבורים שהיו יכולים לקבל מטוסים מסוג F-22 לו היו יודעים על עסקת החמקנים עם האמירויות מראש ● השרה מירב כהן: מתווה קפסולות לכיתות א׳ ב׳ היה דוחה את הלימודים ב-5 שבועות, זה לא קשור לתקציב ● יאיר גולן: מתווה הלימודים מטומטם

08:29 עריכה

יאיר גולן: המתווה הוא טמטום.

08:18 עריכה

השרה מירב כהן: זה לא קשור לכסף שאין קפסולות. השרה אמרה בראיון לגלי צה״ל כי למרות הפרסומים בנוגע לדברים שאמר נתניהו, הסיבה שאין קפסולות לכיתות א׳ ב׳ היא שזה היה לוקח זמן לארגן את זה. לדבריה, השר גלנט אמר שזה ייקח חמישה שבועות להכין את הקפסולות – גם אם יהיה כסף, ומבחינת החברים בקבינט הקורונה, עדיף קודם כל להתחיל ללמוד.

מירב כהן (צילום: פלאש 90)
כסף יש, אין זמן. השרה מירב כהן (צילום: פלאש 90)

בנוסף אמרה השרה לשיוויון חברתי כי הוחלט שאם רשות יודעת לייצר פתרונות מהירים לקפסולות בכיתות א׳ ב׳, הממשלה תאשר את זה.

08:13 עריכה

במעריב מדווחים על רעיון חדש שמסתובב בליכוד: להציע לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ קידום לנשיאות. בתמורה, יתבקש יושב ראש כחול לבן לוותר על הסכם הרוטציה בין הליכוד לכחול לבן, שאמור להוביל אותו למעון ראש הממשלה בנובמבר 2021.

07:57 עריכה

קבלו את מוטק׳ה: פרופיל טוויטר עם כאלף עוקבים שרומם אתמול על ידי לא אחר מראש הממשלה:

07:55 עריכה

רם שפע מסביר את דבריו של יזהר שי שהודלפו אתמול:

07:36 עריכה

משה בוגי יעלון בעוד ציוץ תוקפני:

07:35 עריכה

לא ברור כמה זה היה רעיון רציני אבל בכל מקרה – המהלך למינוי זמני של בוגי יעלון לראשות הממשלה כנראה כבר לא יתממש. כך, לדברי יאיר לפיד שהתראיין לכאן רשת ב׳ והסביר כי ״בוגי הוריד את זה מהשולחן כשאמר שלפיד הוא המועמד״. ובכל מקרה, הוסיף ״אם אתם רוצים להחליף את נתניהו, תכנסו היום למליאה ותצביעו איתנו ובערב נוציא את נתניהו מבלפור״.

בני גנץ ויאיר לפיד (צילום: Hadas Parush/Flash90)
למה הם עדיין שם? בני גנץ ויאיר לפיד בימים אחרים (צילום: Hadas Parush/Flash90)

לפיד לא מצפה מבנט לעזור במהלך כזה – לא רק בגלל הסקרים. לדברי לפיד, ״בסוף הוא יילך עם נתניהו. הוא תמיד יבוא בריצה לנתניהו״.

על כחול לבן אמר לפיד: ״אין בנאדם אחד במדינה שחושב שהסכם הרוטציה יקויים. הם יודעים עכשיו שרימו אותם – למה הם עדיין שם בשם אלוהים? הרי ברור שזה הכשלון הכי גדול בתולדות המדינה״.

לגבי דבריו של נתניהו כי אין מספיק כסך לקפסולות אמר לפיד בסרקזם: ״למטוס יש לו כסף, ול-36 שרים יש לו כסף״.

רם שפע הגיב לדברים לאחר מכן ואמר ״אנחנו עדייין שם כי כחול לבן היא קו ההגנה האחרון״, והביא כדוגמה את נסיעתו של גנץ לארה״ב בשבוע שעבר.

06:54 עריכה

בעיתון הארץ מפרסמים כי בכירים במערכת הביטחון אומרים כי הסתרת העסקה למכירת מטוסי F–35 לאיחוד האמירויות מנעה אפשרות לקדם מהלך להסרת ההגבלות על רכישת מטוס הקרב המתקדם בעולם, F–22 ראפטור.

במערכת הביטחון סירבו להתייחס לנושא באופן רשמי, אולם בכירים אישרו כי ישראל פנתה לבכירים בארה"ב אחרי העסקה עם איחוד האמירויות בבקשה לבחון את האפשרות להסיר את המכשולים על מכירת המטוסים לחיל האוויר, על מנת לשמר את היתרון האווירי של צה"ל. במערכת הביטחון ציינו כי הניסיון לחדש את המגעים לרכישת מטוסי F–22 ראפטור ירד בשלב זה מהפרק.

מטוס F-22 רפטור (צילום: (Staff Sgt. Chris Drzazgowski/U.S. Air Force via AP))
ההסתרה מנעה הצטיידות? F-22 רפטור (צילום: (Staff Sgt. Chris Drzazgowski/U.S. Air Force via AP))
עוד 8 עדכונים

התקוממות עממית לא ניתנת לדיכוי

יש קווי דמיון רבים בין האינתיפדה הפלסטינית שפרצה ב-1987 לבין ההתקוממות האזרחית הישראלית שפרצה במרץ 2020.

לכאורה, הפלסטינים אחרי מלחמת ששת הימים נמצאים תחת שלטון כיבוש צבאי, מעצרים המוניים, ללא זכויות, ללא הגדרה עצמית, ללא מדינה ריבונית ואחרי שגורמי ימין מגדירים את אזורי המחיה שלהם כנחלת אבות ומתחילים להתיישב בהם תחת חיפוי ותמיכה של צבא וממשלה.

יש קווי דמיון רבים בין האינתיפדה הפלסטינית שפרצה ב-1987 לבין ההתקוממות האזרחית הישראלית שפרצה במרץ 2020. לכאורה, הפלסטינים אחרי ששת הימים נמצאים תחת שלטון כיבוש

ההפגנות ההמוניות הפלסטיניות ב-1987 החלו ללא הנחיה של הנהגת הפתח או ארגונים אחרים. אלפי צעירים יצאו לרחובות שכם רמאללה ועזה, הבעירו צמיגים, זרקו אבנים והתעמתו עם כוחות צה"ל – הכוח החמוש של ממשלת ישראל בשטחים.

ההתקוממות הפלסטינית הייתה מלווה באלימות, בעיקר בנשק קר, אחרי 20 שנה של קבלה מאונס או בכפייה של ממשל צבאי, פחד מפני השלטון הישראלי והיעדר הנהגה שהציבה אלטרנטיבה מלבד פיגועי טרור ודרישה כללית לסיום הכיבוש. הפלסטינים נפגעו קשות בפרנסתם, בעתידם ובזכויות האדם שלהם בשנים הללו. דור שלם של צעירים נעצר ובילה בחדרי חקירות ובתי כלא, בבתי משפט צבאיים תוך שהוא סופג השפלות, דיכוי ושלילת החופש.

ההתקוממות האזרחית הישראלית לא מלווה בינתיים באלימות כלפי השלטון אלא בקריאה דמוקרטית להתפטרות ראש הממשלה הנאשם בפלילים ועל רקע כישלונו במאבק במגפת הקורונה. כישלון שדרדר דור שלם לאבטלה וקריסה כלכלית וחברתית. דור שלם איבד את עתידו וחופש הביטוי והעיסוק נשלל ממנו. המחאה הישראלית דורשת כבר ארבע שנים גם את חקירת מעורבותו של רה"מ בפרשת הצוללות, המניות ומתווה הגז. נושאים שמשפיעים על גורלו של כלל הציבור הישראלי, תוך שהשלטון מנסה להעלים אותם, למסמס ולא לתת תשובות על אחריותו להם.

ובכן הנה הם כעת, אלפי צעירים ישראלים ברחובות, ואיתם עשרות אלפים בני כל הגילאים ברחבי הארץ מפגינים נגד שלטון ממשלת ישראל, נגד הכוח החמוש האלים שלה – משטרת ישראל. כוח חמוש הפועל על פי פקודת השלטון ולא על פי ערכים של הגנה על שלום הציבור, דמוקרטיה וזכות ההפגנה.

ובכן הנה הם כעת, אלפי צעירים ישראלים ברחובות, ואיתם עשרות אלפים בני כל הגילאים ברחבי הארץ מפגינים נגד שלטון ממשלת ישראל, נגד הכוח החמוש האלים שלה – משטרת ישראל, הפועל על פי פקודת השלטון

אלפי צעירים ברחובות מפגינים נגד "כיבוש" מדינת ישראל בידי שלטון לא דמוקרטי, אלים ומושחת. זכויות אזרח בסיסיות נשללות ממאות אלפי אזרחים. פרנסתם של עשרות אלפי עסקים שנסגרו בהוראת השלטון מתרסקת, מעקבי שב"כ מופעלים נגד כלל האזרחים, התנועה מוגבלת, עוצר וסגר על ערים ויישובים, מעצרים המוניים של מפגינים, דיכוי הפגנות בכוח בניסיון להפסיק את המחאה החברתית וחקיקת חוקים דרקוניים שמנציחים את אותה הממשלה בשלטון ולא מאפשרים חיים דמוקרטיים.

אבל הדימיון בין האינתיפדה הפלסטינית לזו שמתרחשת כיום בשטחי מדינת ישראל לא נגמר רק בכך, הדבר העיקרי הזהה הוא הניסיון של השלטון לדכא את רוח האדם, את השאיפה לחופש, לחיים דמוקרטים לשוויון, לזכויות אדם בסיסיות. הניסיונות של משטרת ישראל להתנכל שוב ושוב ושוב למפגינים בבלפור או בתל אביב, דומים לניסיונות של צה"ל לדכא הפגנות בשטחים. מסתערבים חודרים ללב ההפגנות בשטחים ושולפים משם את מי שנראה להם כמנהיג הפגנה או מתסיס. שוטרים סמויים חודרים ללב ההפגנות בבלפור ומתנהגים באורח זהה כלפי מפגינים.

האלימות של אנשי הימין הישראלי כלפי המפגינים דומה לאותה אלימות המופעלת בשטחים נגד הפלסטינים, רק שבתוך הקו הירוק עוד לא הופעל נשק חם, לא נורו עדיין מפגינים מ-M16. הנשק שהופעל ופוגע במפגינים הוא גז פלפל, מכות, ניסיונות דריסה ושילוב של משטרת ישראל המצוידת בסוסים ומכת"זיות, יחידות מיוחדות של היס"מ והימ"ר (ממש כמו בשטחים הפלסטינים) וכוח רב שנועד להפחיד את המפגינים כדי לגרום למחאה העממית להתפזר, לדעוך או להסתגר הרחק ממוקדי השלטון.

נכון. במחאה הישראלית אין מתאבדים כמו באינתיפדה השנייה של שנות ה-2000-2005, אין נשק ואין ניסיונות לתקוף באלימות את כוחות המשטרה. אבל סוחרים כבר שרפו סחורה ברחוב מרוב ייאוש, שוטרים הותקפו בשכונות החרדיות, ומרד עממי החל כשאלפי עסקים הודיעו לממשלה שיפתחו גם ללא אישורה. קבוצות אוכלוסייה כמו החרדים בכלל לא מצייתות להנחיות הממשלה. ההפגנות התפזרו בכל שטחי מדינת ישראל והן מתקיימות כבר כל שבוע במאות גשרים צמתים יישובים בישראל.

ניסיונות משטרת ישראל להתנכל למפגיני בלפור או ת"א, דומים לניסיונות צה"ל לדכא הפגנות בשטחים. מסתערבים חודרים ללב ההפגנות ושולפים את מי שנראה להם כמנהיג הפגנה או מתסיס. סמויים חודרים ללב ההפגנות בבלפור ומתנהגים כך כלפי מפגינים

יש הבדלים בין שתי ההתקוממויות. אין ספק.
אלא שאותו קו מחשבה שאיפיין את ממשלת ישראל כשניסתה לדכא התקוממות ב-87 ואחר כך בשנת 2000 ננקט גם כיום, כאשר הממשלה בישראל מנסה לדכא מחאה בצדו המערבי של הקו הירוק של מדינת ישראל.

השר אמיר אוחנה וניצב דורון ידיד, נתניהו ושריו הרובוטיים הצייתנים, חושבים שניתן לדכא את ההפגנות באמצעות שימוש בכוח, או בתקנות שעת חירום או בהשמצות על "מדגרת קורונה", "מדגרת אנרכיה" , "שמאלנים", "הזויים" ו"מפיצי מחלות".

אבל התקוממות עממית לא ניתנת לדיכוי. אזרחים בכל מקום מבקשים לעצמם את הדבר הפשוט שהשלטון אינו מבין – לשלוט בגורלם, בחייהם, בפרנסתם בעתידם. הרוח הזו, הרצון האנושי הזה לא ניתן לדיכוי. לא בשטחים, לא בבלארוס, לא בשום מדינה במהלך ההיסטוריה ולא בישראל.

ממשלת ישראל הנוכחית, על שלל מחדליה וחדלי האישים (מחדלי האישים) המאיישים את משרדיה, מנסה שוב ושוב לדכא את המפגינים כדי לעזור לרה"מ הנאשם בפלילים להימלט ממשפטו.

אבל זוהי מטרה מעורפלת, אמורפית, בלתי מושגת ובלתי אפשרית. ניתן אולי למצוא טריקים וקומבינות משפטיות ושלטוניות כדי לבטל או לדחות את המשפט, אבל אי אפשר לבטל את תחושת הצדק או למחוק את הדרישה הציבורית לחקירת פרשת הצוללות ואת המחאה הדורשת בפשטות שרה"מ נאשם בפלילים לא יהיה רה"מ.

המפגינים לא יכולים לנצח את כוח המשטרה או את השלטון. אבל הם יכולים לגרום לשלטון ולכוחו לסבול, להתבייש, להתייאש, לחשוף את שקריו, את נכלוליותו, את פשעיו, הם יכולים לפרסם לכלל האזרחים את מחדליו של השלטון, את עקמומיות החלטותיו ואת העבירות שהוא מבצע על חוקי המדינה ועל חוקים בין לאומיים. הם יכולים להסביר לעולם שהשלטון מנצל את מגפת הקורונה כדי לחסל את הדמוקרטיה ולהנציח את שלטונו.

ממשלה שאין לה לגיטימציה ציבורית ואין לה לגיטימציה בין לאומית לא יכולה לשרוד ולתפקד.

אבל התקוממות עממית לא ניתנת לדיכוי. אזרחים בכל מקום מבקשים לעצמם את הדבר הפשוט שהשלטון לא מבין – לשלוט בגורלם. הרצון האנושי הזה לא ניתן לדיכוי. לא בשטחים, לא בבלארוס, לא בשום מדינה בהיסטוריה ולא בישראל

האינתיפדה העממית הפלסטינית גרמה לממשלת ישראל להיכנס למו"מ עם אש"פ ולחתום, בסופן של שנים עקובות מדם, על הסכמים שהחזירו את הנהגת הפלסטינים מגלות בטוניס והסירו את השלטון הצבאי מעל ערי הגדה. לפחות זמנית עד למבצע חומת מגן.

ההתקוממות האזרחית לוחצת עתה על מוקדי הכוח בישראל בדרישות פשוטות, ערכיות, אזרחיות, דמוקרטיות, חוקיות, צודקות ואנושיות. דרישות שמולן שום טרור שלטוני ושום כוח שלטוני לא יכול לעמוד ולא יוכל לדכא.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה שאני יודע שאני מרגיש כמו בגדרות סביב לבנון ובבופור שם לא נפצעתי קרוב ל-18 שנה ובבלפור כמעט כל שבוע. רואה אלימות משטרתית, ניסיונות דיכוי אלימים ובוטים ופוליטיקה לראשונה נגלתה לעיני בפ... המשך קריאה

מה שאני יודע שאני מרגיש כמו בגדרות סביב לבנון ובבופור שם לא נפצעתי קרוב ל-18 שנה ובבלפור כמעט כל שבוע. רואה אלימות משטרתית, ניסיונות דיכוי אלימים ובוטים ופוליטיקה לראשונה נגלתה לעיני בפעולה כלשהיא.
לא נשתוק ולא נשקוט- מוחים לגיטימיים אנו ללא ראש או הנהגה ושום ניסיון בריוני לא יפעל עלינו.
ניסיתם בתחילה להתנכל, לפוצץ ולהלום בחוזקה, הפשטנו אתכם מכליכם האלימים והברוטאליים ונשארתם רק עם השוטרים הרקובים. לא רק שנסלק את נוכליהו אלא ננקה גם את הריקבון המתקדם במשטרה.
לשם כך הוקמה הקבוצה הבאה-
https://www.facebook.com/groups/israelikarmapolice/

עוד 1,011 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המשנה ליועמ"ש סייר אמש עם המשטרה בהפגנת בלפור

פרסום ראשון רז נזרי, המשנה הבכיר ביותר ליועץ המשפטי לממשלה, הגיע אמש להפגנה בבלפור עם מפקד מחוז ירושלים והיועמ"ש של המשטרה ● לדבריו, ביקר במקום כעבודת הכנה לקראת העתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין פעולות האכיפה של משטרת ישראל ● נזרי לזמן ישראל: "תמיד כדאי לראות את הדברים בעיניים"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי הגיע אמש (מוצ"ש) להפגנה בבלפור, על מנת לבחון לדבריו את עבודת המשטרה והתנהלות המפגינים בשטח – כהכנה למענה לעתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין פעולות האכיפה של המשטרה בהפגנות בעת האחרונה.

בפני בג"ץ תלויה ועומדת, בין השאר, לפחות עתירה אחת הנוגעת להפגנות המתקיימות באזור בלפור ועניינה הגבלות שמטילה המשטרה על עוצמת הרעש המותרת למפגינים בשעות הערב והלילה.

נזרי נצפה במתחם ההפגנה ליד כיכר פריז בסמוך לשעה 23:00 אמש, ובמענה לשאלת זמן ישראל על מעשיו שם, השיב: "נפגשתי עם מפקד המחוז [ניצב דורון ידיד]. יש הרבה עתירות בהקשר של ההפגנות בבלפור.

"יש עתירות לגבי הזמבורות, רעשים. לכן באתי עם היועץ המשפטי של המשטרה ונפגשנו עם מפקד המחוז וראינו את הדברים בעיניים. תמיד כדאי לראות את הדברים בעיניים. אנחנו בשיח גם עם הלשכה המשפטית של המשטרה וגם עם מפקד המחוז".

המשנה ליועמ"ש רז ניזרי אמש בבלפור (צילום: שלום ירושלמי)

נזרי, בן 48, הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים וציבורי-חוקתי – תפקיד הנחשב לבכיר ביותר מבין המשנים ליועץ המשפטי לממשלה. נוכחותו אמש בבלפור מלמדת כי עמדת המדינה בנוגע לעתירות ההפגנות נקבעת בדרגים הגבוהים ביותר במשרד.

בעבר הועלה שמו של נזרי כמועמד של שר המשפטים דאז אמיר אוחנה לתפקיד פרקליט המדינה, אחרי פרישתו של שי ניצן, אולם נזרי דחה את הצעת אוחנה. כמו כן הועלה שמו כמועמד אפשרי של יו"ר הכנסת יריב לוין, לתפקיד היועץ המשפטי של הכנסת. בשני התפקידים – פרקליט המדינה ויועמ"ש הכנסת – עדיין מאויישים על ידי ממלאי מקום.

עוד 229 מילים

תגובות אחרונות

פרשנות חשיפת המנהרה בעזה הייתה ניסוי של שני הצדדים, חמאס וישראל

לכאורה, חפירת מנהרת הטרור שהתגלתה בשבוע שעבר ברצועת עזה הייתה צעד לא הגיוני מבחינת חמאס, לנוכח המכשול האימתני שהציבה ישראל עשרות מטרים מעל ובעיקר מתחת לאדמה ● אבל ייתכן כי הארגון ביקש לבדוק את יעילות המכשול, גם במחיר של גילוי המנהרה האחרונה על ידי כוחות הביטחון

עוד 578 מילים

ראיון "למה מי אתה, האשכנזי או האליטה?"

אחרי שבנו שאול התפטר בסערה ממשרד האוצר, השר לשעבר דן מרידור תוקף בחריפות את נתניהו ואת ממשלתו ● לדבריו, רה"מ משקר לציבור ללא הרף, מנהל את המשבר הכלכלי והבריאותי באופן כושל, ומעכב את אישור התקציב בניסיון להיטיב את מצבו המשפטי והפוליטי ● מרידור מקווה כי כמה מחברי הליכוד יראו לנתניהו את הדרך החוצה, ועל הדרך משגר חיצים מושחזים גם לעבר הנגיד אמיר ירון, המפלגות החרדיות ונפתלי בנט ● בהפגנות בבלפור, אגב, הוא לא משתתף

עוד 2,862 מילים

ישראל כ"ץ לשרון אלרעי: "לא מתווכח איתך, את פקידה"

ח"כ זנדברג: "בליכוד רוצים שיגידו שהיה דיל עם המשותפת" ● נתניהו: "אין לנו יכולת לממן קפסולות לכיתות א'-ב'" ● הממשלה אישרה תכנית חומש למגזר הערבי ● גמזו: אם לא נעלה את מספר בדיקות הקורונה - אמליץ לעצור את ההקלות ● ח"כים ממרצ עתרו לבג"ץ בדרישה לפסול את ביטול ההצבעה על ועדת חקירה לצוללות

עוד 39 עדכונים

הרשות להגנת הפרטיות נאבקת להפסיק את איכוני שב"כ על אזרחי ישראל

פרשנות צריך להעריך את העמדה האמיצה של הרשות להגנת הפרטיות שבמשרד המשפטים נגד המשך השימוש בכלי האיכון של שב"כ - עמדה המנוגדת לקול הכללי היוצא ממשרדי הממשלה ● בחוות דעת שישית שהרשות מוציאה הבוקר, לקראת ישיבת ועדת השרים המיוחדת שמיועדת להתכנס היום, קובעת הרשות: "ההצדקה המרכזית לעשות שימוש בכלי הטכנולוגי שבידי שב"כ - אינה עומדת עוד"

עוד 642 מילים

נתניהו על האשמות גנץ: ״לא מבוססות על אמת״

גנץ מדגיש: מערכת הביטחון לא ידעה על העסקה ● ימינה על היוזמה להחליף את נתניהו ביעלון: ״לא מחליפים טריפה בנבלה״ ● הליכוד: נדהמים מהכינוי טריפה ● הנשיא ריבלין על יהודה בארקן: ״היה באר של שמחה״ ● בישראל מעריכים: ההסכם הבא יהיה עם עומאן ● ח״כ כסיף שובת רעב ● אפי נוה בראיון: ״שי ניצן מפלצת, אדם נקמן ורע״ ● אלפים הפגינו נגד נתניהו ברחבי הארץ

עוד 31 עדכונים

הקורונה אשמה בהכל, הקורונה לא אשמה בכלום

גזענות, כיבוש, רצח נשים, בועה כלכלית שהתפוצצה לנו בפרצוץ, ושלטון מושחת מהיסוד ● שנת 2020 מתקרבת לקיצה, כאשר ישראל נמצאת איפשהו בין התפוררות לקריסת מערכות ● מגפת הקורונה לא יצרה את הבעיות הללו, אבל היא הביאה אותן לנקודת רתיחה, ופתחה את כל הפצעים - אישיים ולאומיים ● הגיע הזמן להתמודד עם גורמי היסוד המתחזקים את המצב הנוכחי ● דעה

עוד 1,198 מילים

טור מיוחד מה למדתי על איחוד האמירויות כאשת הרב הראשי שם

מישל וולדמן סרנה היא רעייתו של הרב הראשי באמירויות, יהודה סרנה ● בטור אישי היא כותבת בפתיחות על החיים במדינה שפותחת כעת את שעריה בפני ישראלים, על חברתה האמירתית שאוהבת את "שטיסל" ואת עומר אדם, על היחסים הקרובים שפיתחה משפחתה עם האימאם המקומי, ועל היחס לנשים בדובאי ● ויש לה גם מסר לישראל: בקרוב האמירתיים יגיעו לכאן, אנא אל תשפילו אותם בנמל התעופה

עוד 1,605 מילים

ראיון מבצע טרובדור

העיתונאי הקנדי מייקל פוזנר (73) לקח על עצמו פרויקט שאפתני במיוחד: לשוחח עם כל מי שהכיר את לאונרד כהן, ולפרסם ביוגרפיה בת שלושה כרכים של הכותב והזמר הנערץ ● בוב דילן סירב לשתף איתו פעולה, וכך גם רבים מבני משפחתו של כהן, אך הוא הצליח להגיע למאות ממכריו, בהם אמנים ישראלים רבים שפגשו אותו בעת ביקוריו בארץ ● כעת פוזנר מפרסם את הכרך הראשון, וחוזר לפגישתו היחידה עם כהן - שבה הביוגרף המעריץ לא העז להוציא מילה

עוד 1,802 מילים

השמועות על שיתוף פעולה בין פת"ח לחמאס היו מוקדמות מדי ● רף האלימות בירדן עולה, והממלכה כולה נחרדה מחטיפה מזוויעה של נער בן 16 ● המרדף אחר הגז הטבעי מחסל בריתות ישנות ומוליד חדשות ● ומדינות האזור מציינות שנה להסכם שקבע את גורל הכורדים - מעל לראשם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 606 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה