נושא
אלו"ט

הוסטל של אלו"ט להורי דיירים: קחו אותם הביתה

הבקשה החריגה של ההוסטל לבוגרים עם אוטיזם נובעת ממחסור חמור במתנדבים, ועובדים שלא ממהרים לחזור מהחל"ת ● ההוסטל מפר לכאורה את ההסכם עם בני המשפחה, שכן הוא אמור לפעול כל השנה ● הורה לבן 32: "ביקשו שאקח אותו הביתה במשך השבוע וזה לא אפשרי. זו שערורייה" ● אלו"ט בתגובה: "תמיד קשה לגייס אנשי צוות ועכשיו אפילו יותר. פועלים לפתור את המצוקה בבית הספציפי"

עוד 585 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 6 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

החל מיום שני – התו הירוק מבוטל בשטח הפתוח של מסעדות ובבריכות השחייה

מכתב אנונימי נגד מינוי ר' לראשות השב"כ נשלח לוועדה למינוי בכירים ● תוקף התו הירוק הישן יוארך בעשרה ימים ● הרצוג בטקס לזכר הטבח בבאבי יאר: "האנטישמיות עדיין פה, על העולם להיאבק" ● ממשל ביידן ללשכת רה"מ: רסנו בנייה בהתנחלויות ● הורוביץ: "אנחנו מתחילים בפועל בקיצור תורנויות מתמחים"; ארגון המתמחים: נתפטר, ההסכם רלוונטי רק ל־10%

עוד 63 עדכונים

ישראל שווה את המאמץ

לא מכבר פרשתי מהתקשורת הבינלאומית אחרי עשרות שנים תחת כנפיה, והמהלך הסיר מעלי באחת את המגבלה המחמירה מהתבטאויות פוליטיות כלשהן. ניצלתי את זה לא מעט, כולל בעמודים אלה, בארץ וגם בחו"ל. כעת יש ציבור מסויים, קטן אך נחוש וכעוס, שרואה בי מבקר אובססיבי של כל מה שישראל תעשה. אני מבקש להעמיד דברים על דיוקם.

הפרישה מהתקשורת הבינלאומית אחרי עשרות שנים הסירה מעלי את מגבלת ההתבטאויות הפוליטיות. כעת יש ציבור מסויים, קטן אך כעוס, שרואה בי מבקר אובססיבי של כל מה שישראל תעשה

נכון, אני תוקף בחריפות את שני הדברים, שבעיני משולים להתאבדות לאומית: ההתמזגות של ישראל עם הגדה המערבית, שמובילה למדינה דו-לאומית ודיכוי הפלסטינים; והסטטוס קוו עם החרדים, שמכוח שיעור הלידה הפנומנלי של המגזר יוביל לתיאוקרטיה ולחורבן כלכלי.

אבל הסיבה שאני טורח היא דווקא משום שלפי דעתי ישראל המודרנית שווה את המאמצים הקדחתניים להצילה. היא שווה את הנאצות ואת הקללות מטעם פטריוטים בעיני עצמם שלא מבדילים בין ביקורת לבגידה ובין שלטון מסויים למדינה.

להבדיל מחלק ממבקריה מבחוץ, אינני רואה בישראל סוג של ספרטה מודרנית ותוקפנית. אני גם לא רואה בה ביצה לבנטינית כמו לא מעט ציניקנים מבית. היא לא גזענית ולא אימפריאליסטית (אשמה שהייתה נלעגת במיוחד כאשר הושמעה על ידי ברית המועצות לשעבר, ששלטה על השטח הגדול בעולם ורדתה באינספור מיעוטים ולאומים).

הציונות היא פרויקט לאומי שכמו רבים בהיסטוריה גבה מחיר מאחרים ולווה באלימות ואי-נעימות למכביר – אבל המדינה שזה הניב גם הגיעה להישגים שאין לרוב המכריע של המדינות.

כי הרי מהי בעצם מדינה? מתי היא שווה את המאמץ? מדוע ומתי ניתן לצפות מאנשים אינדיבידואליסטים, קוסמופוליטים, הומניסטים וליברלים להגן עליה? לרוב אין שום סיבה. הרף לדבר כזה הוא גבוה מאוד. קשה להצדיק באמת את רוב המדינות, ואם הן היו מוחלפות במשהו אחר זה לא היה הפסד גדול לאנושות (ולעתים גם לא לאזרחיהן). אבל אם ישראל תיחרב, או תוחלף בגרסה יהודית של איראן, העולם יהיה מקום פחות טוב.

הסיבה שאני טורח היא דווקא משום שלדעתי ישראל המודרנית שווה את המאמצים הקדחתניים להצילה. ושווה את נאצות הפטריוטים בעיני עצמם שלא מבדילים בין ביקורת לבגידה

חבל שהעובדה הזאת איננה מובנת דיה מחוץ לחוגים ציוניים, אבל יש לזה סיבה: מידותיה הטובות של ישראל גומדו והוסתרו על ידי מדיניותה המצערת מאז 1967 (בעיקר בשל היעדר חזון אסטרטגי או מוסרי מטעם הימין הפוליטי שצמח כאן פרא).

אז כדאי פשוט להבהיר את העניינים.

ראשית, ההישגים המדעיים והטכנולוגיים של ישראל הם לא פחות ממדהימים.

ישראל אחראית למגוון חידושים יוצאי דופן, החל מגילוי קוואזיקריסטלים ועד להבנת המבנה והתפקוד של הריבוזומים, משיטת פלדנקרייז לפעילות גופנית עד להשקיה בטפטוף, ומהמצאת מצלמות קטנטנות שיכולות להתנייד בתוך הגוף (אנדוסקופיה) לפיתוח סטנטים גמישים.

לישראל היה תפקיד עצום ביצירת טלפוניה סלולרית ואינטרנט (Viber), מסרונים ברשת (ICQ), זיהוי פנים וכונני USB. וייז (מערכת ה- GPS שרכשה ​​גוגל) ומובילאי (טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות שרכשה אינטל) הן  ישראליות. ענקי תבל בסייבר ההגנתי (צ'קפוינט) והתקפי (NSO) הם ישראלים.

שבב אינטל 8088 פורץ הדרך (המנוע של המחשבים האישיים הראשונים) פותח בישראל. חלוצות האד-טק טאבולה ואאוטבריין הן ישראליות. חברות גיימינג והימורים אונליין כמובן ישראליות. UBQ, מובילה עולמית בתחום המיחזור, היא ישראלית. FIVERR שבונה מחדש את עולם הפרילנס היא ישראלית. כמו שכל אחד יודע, הפלא העונה לשם כיפת ברזל, שמוריד באלגנטיות טילים מן השמיים, פותח בישראל גם כן.

חבל שהעובדה הזאת איננה מובנת דיה מחוץ לחוגים ציוניים, אבל יש לזה סיבה: מידותיה הטובות של ישראל גומדו והוסתרו על ידי מדיניותה המצערת מאז 1967, בעיקר בשל היעדר חזון אסטרטגי או מוסרי

הרשימה נמשכת עוד ועוד, וזה לא נורמלי במידה כזו שממש קשה להאמין. אי לכך, ישראל היא מובילה בינלאומית בהשקעות הון סיכון: היא מושכת מימון כזה בכשליש משיעור של האיחוד האירופי כולו – עם אוכלוסייה קטנה פי כמעט 50. לישראל יש גם יותר חד קרן (חברות פרטיות ששווין מעל מיליארד דולר) מכל אירופה – כמעט 100.

זה העלה את התוצר לנפש של ישראל לכ-44 אלף דולר לשנה, יותר מזה של בריטניה, צרפת, ספרד איטליה ויפן (קצת מתחת לגרמניה אבל כמעט פי שלושה מזה של יוון). יש לה את אחד המטבעות היציבים ביותר, שיעורי האינפלציה הנמוכים ביותר ורמות הרזרבות מטבע חוץ הגבוהים ביותר לנפש בעולם.

בפרסי נובל לנפש בעולם ישראל במקום ה-12 ובפרסומים מדעיים לנפש היא נמצאת במקום 14. והיא מפרסמת יותר ספרים לנפש מאשר ארצות הברית, שוק ההוצאה לאור הגדול בעולם. היא הצליחה לייצא אינספור פורמטים בטלוויזיה ("בטיפול" ו"חטופים" ומה לא) ויש לה סצנות מוזיקה, ספרות וקולנוע עשירות להפליא.

כל זה אינו רע בכלל למדינה שנמצאת כל שנות קיומה בסכנה המצדיקה הקצאת משאבים אדירים לבטחון.

זאת ועוד, בהתחשב בכך שהאוכלוסייה היהודית הגיעה לכאן בעיקר ממזרח אירופה ומהמזרח התיכון, די מפליא שהדמוקרטיה שלה חזקה למדי (לאחרונה היא שרדה מתקפה חסרת רחמים מכיוון הליכוד של בנימין נתניהו). מערכת המשפט בישראל היא עצמאית ודי שקופה, יש חוקים שמגינים על מיעוטים, ואין זיופים ממשיים בבחירות.

ישראל היא מובילה בינלאומית בהשקעות הון סיכון: היא מושכת מימון כזה בכשליש משיעור השקעות ההון של האיחוד האירופי כולו – עם אוכלוסייה קטנה פי כמעט 50

התייחסות המדינה למיעוט הערבי די הוגנת באופן מעניין. קבוצה זו, המונה כ-20% מהאוכלוסייה, היא בפוטנציה גייס חמישי  קלאסי: היא חולקת זהות אתנית, לשונית ואף תרבותית עם האוכלוסיות של כל שכנותיה, שכולן היו בשלב כלשהו במלחמה איתה. מי שרוצה לחשוש מהנאמנות של מיעוט באיזושהי מדינה פשוט לא יכול לבקש יותר מזה.

ואכן, בשנותיה הראשונות המדינה הטילה משטר צבאי על הערבים. אך כיום יש להם שוויון זכויות (אם לא רמת חיים ממש שווה בפועל), ויש לבניה ובנותיה הישגים מרשימים ברפואה, בתרבות, בספורט, בעסקים ובתקשורת. יש מפלגה ערבית בקואליציה. למרות רמת מימון ירודה והזנחה משטרתית, המצב כן משתפר. התמונה איננה נהדרת – אבל גם ממש לא איומה. ספק אם מדינות רבות היו  מתמודדות טוב יותר עם הנסיבות הללו.

אפילו בנוגע לפלסטינים, ישראל יוצאת לא לגמרי רע במבט היסטורי, חרף הביזיון  בגדה המערבית. הנהגת היישוב קיבלה את תוכנית חלוקה של האו"ם ב-1947; הערבים הקשו והתעקשו. ישראל פעמיים הציעה לפלסטינים מדינה עצמאית בכל עזה וכמעט בכל הגדה המערבית; הפלסטינים לא הגיבו  בצורה מועילה. ישראל הוציאה את כל מתנחליה וחייליה מעזה; השטח נתפס חיש מהר על ידי מחבלי החמאס שמביאים, פחות או יותר, רק הרס לעמם, לסביבתם ולעולם.

עבר זה איננו מלבין או מצדיק את הדיכוי המתמשך של הפלסטינים; הצבא הישראלי חוטא עד היום באצבע קלה על ההדק והציבור שלה מגלה אדישות מבישה לאבידות בנפש בצד השני (בעזה ולבנון בפרט). אך עובדה היא שלמרות הסכנות הקשות ישראל הסכימה לסגת לגבולות שהיו מותירים אותה עם רוחב של כ-15 קילומטרים במותניים הצרים שלה באזור השרון – וזה רחוק מאוד מלא-כלום.

ישראל צריכה למזער את הפגיעה בפלסטינים והיא חייבת לפצות אותם מתישהו בתמורה על ויתור עתידי על "זכות השיבה" (דרישה בלתי אפשרית), אך יש לי ספקות רציניים אם מדינות רבות אחרות היו מתנהגות יפה יותר במצבה. עם כל הביקורת שיש לי על הכיבוש, אולי אין אחת.

ישראל צריכה למזער את הפגיעה בפלסטינים והיא חייבת לפצות אותם מתישהו בתמורה על ויתור עתידי על "זכות השיבה", אך יש לי ספקות רציניים אם מדינות רבות אחרות היו מתנהגות יפה יותר במצבה

ישראל גם מציגה לעולם מודל של חברה מגוונת להפליא, שהתמזגות של תרבויות בה מעמיד באור נלעג את טענות מבקריה על גזענות.

זה שילוב מרתק של גיוון ולאומיות, בתקופה שהעולם מחפש מודלים חדשים. אנחנו חיים בעידן שבו האנושות מתמודדת מול השאלה מהו לאום בר קיימא (האם הברקזיט היה דבר נכון? האם קטלוניה צריכה להיות עצמאית? הכורדים חייבים מדינה?).

היהודים אינם רק קבוצה דתית שיש לה מדינה, כפי שטוענים רבים; הם עם שיש לו גם דת למי שחפץ בדבר כזה. ואין זה עם רגיל: אחרי אלפיים שנות גלות נוצרו עמים יהודים רבים, עם ליבה משותפת וניגודים לא מעטים. כל מי שהיה בישראל רואה את זה. הניסוי לאגד אותם מחדש מרתק, מרגש, לעיתים מקרטע. אבל כל מי שמכיר את ההיסטוריה היהודית לא יכול להתעלם מהטיעון שליהודים מגיע מקלט משלהם – כי הסכנות אמיתיות וחמורות והן עדיין קיימות.

בינתיים, לא רע לחיות כאן, עבור רוב האנשים. אין הרבה ערים על פני כדור הארץ שהם סימפטיות כמו תל אביב (לאמור: גוש דן), עם המטבח המהפנט שלה וחיי הלילה שלה והים המרהיב הפונה לכיוון השקיעה (וסצנת הלהט"ב כמובן). לישראל יש את ירושלים ואתריה הקדושים, עם גישה שוויונית לכל הדתות (לצד אילוצים בטחוניים). יש לה צפון מוריק עם אתר סקי, אלמוגים וצלילה משובחת בדרום, ומדבר מרהיב ביניהם. כן, יש יותר מדי אי שוויון, וכן, יש בעיות ועוולות, אבל אין מה להגיד, זו ארץ נהדרת.

אני מציין את כל זה כדי להדגיש מדוע רצוי שכל העסק הבלתי סביר הזה ישרוד. רוב הישראלים בכלל לא מבינים עד כמה זה נמצא בסכנה. הסכנה העיקרית לא באה מכיוון איראן (אם כי אין לזלזל בשלטון הקרימינלי שם) אלא יותר מהאיראן שבפנים.

רוב הישראלים בכלל לא מבינים עד כמה זה נמצא בסכנה. הסכנה העיקרית לא באה מכיוון איראן (אם כי אין לזלזל בשלטון הקרימינלי שם) אלא יותר מהאיראן שבפנים

אבל אם היא תפקח את עיניה ותתקן את דרכיה, יש לישראל גם אפשרות ממשית  להיות אור לגויים. והפעם, באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,364 מילים

שתי רכבות לשני עמים

תושבי עוטף עזה והנגב המערבי זועמים על רכבת ישראל בגלל קטיעת הקו הישיר שחיבר אותם למרכז ● אבל כמו הרבה כשלים בתחום התחבורה בישראל - גם המחדל הזה מתחיל בתכנון גרוע ● פרשנות

עוד 843 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון הסינדרום הסיני

חברת הנדל"ן הסינית "אברגרנד" קרסה בעקבות חובות עצומים בסך 300 מיליארד דולר - והשלטון הסיני לא יוצא להצלתה ● אחרי מגפת הקורונה שהתפרצה בעולם לא מעט בגלל החשאיות הסינית, וכשכלכלת העולם תלויה יותר ויותר בסין, לא פלא שאנליסטים חרדים מפני קריסה בסגנון 2008 ● ד"ר דורון אלה, סינולוג מומחה, מרגיע חששות אך מזהיר מתי באמת נצטרך לדאוג

עוד 2,122 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ערן טיפנברון, עורך ויינט בעבר ועורך וואלה בהווה, מתגלה בתמלילי חקירת המשטרה בפרשות 2000 ו-4000 כמשרת נכלולי של השלטון, וכעורך-להשכיר המוכן לקמט את האמת כדי לקדם את עצמו ואת פטרוניו ● אם העיתונות רוצה להחלים מהטראומה של השנים האחרונות - היא חייבת להיפרד לשלום מהמקפים המפרידים בין קשרי ההון-שלטון-עיתון ● דעה

עוד 1,481 מילים ו-2 תגובות

הבירוקרטיה של הסבל

מי שסבלו מתופעת לוואי חמורה אחרי החיסון השני יצטרכו להגיש בקשה לועדת חריגים כדי לקבל תו ירוק ללא חיסון שלישי.

מה-3.10.21 החיסון השלישי מהווה תנאי לכניסה למקומות עבודה, לאוניברסיטה ולמקומות בילוי. החלופה להתחסנות היא תשלום על בדיקת קורונה מיוחדת שמבוצעת רק במוקדים מאושרים שתוקפה 24 שעות בלבד.

בארה״ב, שגם בה נהוג תו ירוק, יש במקביל גם מוקדים רבים לבדיקות בחינם. במדינות אחרות יש עידוד התחסנות ללא תו ירוק, בעזרת תמריצים חיוביים כמו פטור מבידוד למחוסנים. ארגון הבריאות העולמי התבטא נגד התו הירוק תוך פירוט מכלול סיבות, חלקן אפידמיולוגיות, חלקן טכנולוגיות וחלקן סוציולוגיות.

בארה״ב, שגם בה נהוג תו ירוק, יש במקביל גם מוקדים רבים לבדיקות בחינם. במדינות אחרות יש עידוד התחסנות ללא תו ירוק, בעזרת תמריצים חיוביים כמו פטור מבידוד למחוסנים

ממשלת ישראל באופן עקבי מנהלת את משבר הקורונה (והשיח הציבורי) כאילו מדובר במשבר חד מימדי ולא משבר מורכב עם מימד בריאותי, חברתי, כלכלי, חינוכי, מוסרי ודמוקרטי. מיקוד כמעט בלעדי רק המימד הבריאותי הצר (קורונה) תוך התעלמות ממכלול מחירים שמפזרים באופן שרירותי חוסר שיוויון וסבל אנושי.

מי שסבלו מתופעות לוואי שהם.ן תפסו כחמורות, יצטרכו עכשיו להגיש טופס לועדת חריגים. קבוצה של זרים יקראו ויקבלו החלטה האם מה שסבלו נחשב חמור מספיק בשביל פטור מחיסון שלישי.

ההחלטה כמה סבל ראוי לסבול לא נתונה בידי האדם וגם לא בידי הרופא.ה שלו. במקום דיאלוג והסכמה, יש בירוקרטיה.

בכל המחקרים האמינים ומוכרים עולה כי יש לחיסונים תופעות לוואי, נדירות יותר ופחות, שאינן נחשבות מסכנות חיים אבל שבהחלט יכולות לגרום לכאב וסבל פיזי ופסיכולוגי.

האם מגיע לילדה בת 12 שסבלה מדימום כבד במשך 10 ימים בעקבות החיסון ללכת עם חברות לקולנוע לפי ועדת חריגים? האם מגיע למורה שחצי מפניו שותקו לחודש להרוויח 6000 ש״ח בחודש בלי לשלם על בדיקות מכיסו?

כיצד ועדה של אנשים זרים יכולה להחליט עבור אדם אחר כמה סבל הוא מידתי? מי קובע את הקריטריונים? האם חברי וחברות הועדה (אם יהיו בה נשים) ייצגו אליטה ״אובייקטיבית״ או ידרשו להבין את המציאות הסובייקטיבית בתוך ההקשר הבריאותי, החברתי וכלכלי של הפונות ופונים?

האם מגיע לילדה בת 12 שסבלה מדימום כבד במשך 10 ימים בעקבות החיסון ללכת עם חברות לקולנוע לפי ועדת חריגים? האם מגיע למורה שחצי מפניו שותקו לחודש להרוויח 6000 ש״ח בחודש בלי לשלם על בדיקות?

ועדת חריגים לתו הירוק לסובלים מתופעות לוואי חמורות היא קצה הקרחון של האבסורד של מדיניות הממשלה. בזמן שהקורונה פוגעת באופן לא מידתי באוכלוסיה מבוגרת, התו הירוק, שבא לכאורה להשטיח את רמת הסיכון בכלל האוכלוסייה על ידי סטנדרטיזציה תעשייתית של התגובה החיסונית, חל על הציבור באופן שווה ושרירותי. כך שהוא מעמיק חוסר שיוויון חברתי, כלכלי ובמקרים חריגים גם חוסר שיוויון בריאותי. כל עוד ממשלת ישראל תמשיך להתיחס למשבר הקורונה באופן חד מימדי, אולי היא תפחית סבל מקורונה, אבל לא את סך הסבל האנושי.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 423 מילים
עודכן לפני 53 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שר המשפטים פרסם אתמול כמובטח את תזכיר החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים לכל היותר ● אולם ההצהרה המהדהדת ביותר בתזכיר היא שמניין השנים יחל רק אחרי שהחוק יעבור - כלומר, גם נתניהו, שצבר 15 שנה בראשות הממשלה, יכול לכהן עוד שמונה שנים אם ייבחר ● הצעת החוק הבאה בתור שסער עומל עליה, לעומת זאת, עשויה כבר להתמקד ישירות בנתניהו עצמו ● פרשנות

עוד 841 מילים

העברת התקציב מתקדמת על מי מנוחות, בין השאר מפני שהאופוזיציה מחרימה כליל את ועדות הכנסת החשובות ● למרות התערבות בג"ץ - ועל אף שהקואליציה עושה בדיוק את מה שהליכוד עשה כשהיה בעצמו בשלטון - האופוזיציה מעדיפה לקדם נרטיב כאילו התקציב אינו לגיטימי במקום להילחם על תוכנו עבור הבוחרים ● פרשנות

עוד 1,162 מילים ו-1 תגובות

כך גרם מתי כספי לביטול התו הירוק בבתי חולים

במשך כחודשיים הפעילו מספר בתי חולים את תקנות התו הירוק ללא היתר רשמי מהממשלה, ומניעת כניסת מטופלים ללא תו ירוק עוררה מאבקים פנימיים בתוך המוסדות ● אחות: "יש מרפאות שהתרוקנו מחולים, זה היה טירוף" ● התשובה שנתנה הממשלה לעתירות נגד התו הירוק אילצה אותה להתנער מבתי החולים ולאסור עליהם להמשיך בכך ● לפחות עד להסדרה בחקיקה

עוד 1,929 מילים

האוצר יגבה מס על זיהום, הכסף ילך לתקציב הכללי

משנה הבאה יעלה המס על דלקים מזהמים וכולנו נשלם יותר בתחנות הדלק ובחשבון החשמל ● אלא שהאוצר לא הגדיר לאן ילכו תקבולי "מס הפחמן", שאמור לממן אנרגיה ירוקה, תחבורה ציבורית ופיצוי לעניים ● אדם טבע ודין: "ההכנסות צריכות לשמש להשגת יעדים סביבתיים ולא למימון תקציב המדינה הכללי" ● האוצר: "קביעת ייעוד ספציפי לעשורים קדימה יכבול את ידי הממשלה"

עוד 1,171 מילים

הקבינט צפוי לאשר מעבר מהתו הירוק לתו הסגול של מסעדות באוויר הפתוח ובריכות מקורות

סער פרסם את תזכיר החוק המגביל את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות; החוק לא יחול רטרואקטיבית ● לראשונה מאז אוגוסט ישנם פחות מ-500 חולים במצב קשה ● השר לשעבר יוסף פריצקי מת בגיל 66 ● הממשלה הקימה קבינט לשוויון מגדרי, בראשו תעמוד מרב מיכאלי ● דוד אמסלם פועל להגביל את התרומות שפוליטיקאי יכול לגייס מסביבתו, דבר שעשוי לפגוע בניר ברקת

עוד 44 עדכונים

תחת בנט ולפיד, לפגישות עם אבו מאזן אין כל תכלית

ראש הממשלה ושר החוץ לא אהבו את המפגשים של שרי מרצ עם ראש הרשות הפלסטינית שלשום ● בממשלה הנוכחית, לא יהיה משא ומתן מדיני עם הפלסטינים, ומבחינת בנט ולפיד המפגש הזה גרם בעיקר נזק למשתתפיו ● בינתיים, בישראל גוברת ההערכה כי היורש הכמעט-ודאי של אבו מאזן יהיה מאג'ד פרג', האיש החזק בגדה, ואילו מרואן ברגותי לא ישתחרר מהכלא הישראלי לעולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 620 מילים ו-1 תגובות

במולדתה ניגריה, שרונה שניידר למדה מה זאת קיימות סביבתית ● בארצות הברית היא ספגה גזענות ואנטישמיות ● ולישראל עלתה בגלל הטכנולוגיה הירוקה שלה ● הנאום של גרטה תונברג באו"ם שינה את חייה ועד גיל 21 שניידר הספיקה לייסד ארגון המעודד קהילות לנקות מרחבים ציבוריים ● בראיון לזמן ישראל היא אומרת: "יש הרגשה שהעבודה שאנחנו עושים דחופה מתמיד"

עוד 868 מילים

ביטחון אנרגטי מתחיל בהתבססות על אנרגיה מתוצרת עצמית

יש מי שרוצים שנאמין שמשבר האנרגיה הגלובלי נובע מכך שאי אפשר לסמוך על האנרגיות המתחדשות ● צריך לקוות שמנהיגי העולם, שיתכנסו בקרוב לועידת האקלים בגלאזגו, לא יבלעו את הספין הזה

עוד 689 מילים ו-1 תגובות

מחלימים-מחוסנים לא יכולים להתחסן וגם לא לקבל תו ירוק

קורונה מחלימים-מחוסנים שניסו להוריד את התו הירוק החדש קיבלו הודעת סירוב בנימוק שעברה חצי שנה מאז שחוסנו ● אלא שהנחיות משרד הבריאות לא מאפשרות למחלימים-מחוסנים להתחסן שוב ● המשמעות היא כי כמה מאות אלפים לא יכולים לא להתחסן ולא לקבל תו ירוק ● משרד הבריאות בתגובה: "לאור העומסים, ניתן להשתמש בתעודת מחלים, בימים הקרובים לא תתבצע אכיפה"

עוד 524 מילים

סקר: הליכוד מתחזק ל-34 מנדטים, מפלגות הקואליציה מקבלות יחד 59 מושבים בכנסת

בנט: המוסד ביצע בחודש שעבר מבצע לאיתור מידע על רון אחד ● דיווח: ראש המוסד טען שהמבצע היה נועז, אך נכשל; משרד ראש הממשלה: המבצע היה מוצלח ● נפתח המושב השני של הכנסת ה-24; בנט ספג קריאות ביניים רבות מהאופוזיציה כשנאם ● משרד ראש הממשלה על האירוע בקפריסין: איראן ביקשה לפגוע בישראלים, זהו לא אירוע פלילי; טדי שגיא לא היה היעד למתקפה

עוד 63 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה