טוביה רז
הזמן של
טוביה רז
היי איתי. אין הרבה להוסיף על דבריך הנוקבים והנכוחים, לגבי גנבת הבחירות בהווה ובעבר, אך מעניין אותי לקבל חוות דעתך על תשובתי לרוני שכתבה אולי ברצינות אולי באירוניה - "זה לא הגיוני, קשה ל... המשך קריאה

היי איתי. אין הרבה להוסיף על דבריך הנוקבים והנכוחים, לגבי גנבת הבחירות בהווה ובעבר, אך מעניין אותי לקבל חוות דעתך על תשובתי לרוני שכתבה אולי ברצינות אולי באירוניה – "זה לא הגיוני, קשה לזייף בחירות". וזו תשובתי:
סליחה רוני. מי אמר שקשה לזייף בחירות ? אם אתה מנהל ארגון פשע ממושב ראש הממשלה אז בתום ליל הבחירות נוסעות מאות מכוניות לועדת הבחירות המרכזית להביא תוצאות מהפזורות ומהפריפריה. האם אין אפשרות להחליף קרטונים בדרך על ידי כמה שותפים לדבר עבירה ? ובכן תסריט כזה עלה בדעתי אחרי בחירות – 2019 אבל כמו שאת אומרת – זה לא הגיוני. גם על השמועות על כך שסטלין רוצח בסתר אלפי תושבים, הגיב הציבור הרוסי – "זה לא הגיוני". ולגישה "הממלכתית" הזו יש עוד דוגמאות למכביר. איתי. האם לדעתך זה רעיון מופרך לחלוטין ? כל מה שנדרש לדעת כדי לבצע את חילופי הקרטונים הוא מספר הבוחרים בכל קלפי וקלפי, אפילו זייפן מומחה לא נדרש משום שטפסי ההצבעה נמצאים אצל האחראי על הקלפי.

כל הזמן // יום רביעי, 7 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המדינה לתושבי תל עראד: תתפנו מהבתים, ומייד

היישוב הבדואי תל עראד נוסד ב-1952 ומתגוררים בו 2,500 איש, אבל המדינה מסרבת להכיר בו ● אין שם אפילו תשתיות בסיסיות, כמו מים וחשמל ● השבוע הוצאו לתושבים צווי פינוי, וברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים אומרים כי הוצעו להם אותם הפתרונות שניתנו למפוני גוש קטיף: "הם יעברו בסך הכול 2 ק"מ ויפוצו" ● אבל הבדואים מוחים: "למה לפנות? למה לא לפתח יישוב שקיים כבר 80 שנה?"

עוד 903 מילים ו-1 תגובות

מורה טוב אוהב את מה שהוא עושה, אך לא כך - מיומנו של מנהל

תלמידים יקרים, זהו מכתב אישי לכל אחד ואחת מכן;

התלמיד מכיתה ה' שמסרב לפתוח את המצלמה בשיעורי מתמטיקה,
המתבגרים מכיתה ט' שמשתתקים כאשר המורה שואלת שאלה בכיתה,
והנערה בת ה-16, שלא חוותה אהבה ראשונה בין השיעורים, ולא חיכתה לצלצול הגואל שיוציא אותה לזרועות אהובה מהשכבה שמעל.

זה לא טבעי. זה לא רצוי. ובשלב זה אני תוהה כאן בקול רם ומעל דף זה האם זה עדיין הכרחי.

תלמיד כתה ה' שמסרב לפתוח מצלמה בשיעורי מתמטיקה, מתבגרים מ-ט' שמשתתקים כשהמורה שואלת שאלה, ונערה בת 16, שלא חוותה אהבה ראשונה בין שיעורים. זה לא טבעי, ובשלב זה אני תוהה אם עדיין הכרחי

אין לי מספיק מילים על מנת לתאר עד כמה נורא וכואב הריחוק מכולכם. להציץ מבעד לשער בית הספר – כשהוא סגור ופתוח לפרקים. ואנחנו מתקרבים לרגע – ושוב נאלצים לסגת ומתרחקים. במיוחד עכשיו, כשמרבית המשק כבר חזר לשגרה מלאה, ואתם ואנחנו עדיין כלואים מאחורי החלונות השחורים – זה בעיקר מקומם ונורא.

אני רוצה לשתף אתכם, בכנות ובלי שמץ של בושה, בכל אותם ערבים בהם בכיתי במהלך השנה. התגעגעתי לכולכם. הסיבה המרכזית בגללה בחרתי לעסוק בחינוך היא האינטראקציה עם כל אחד ואחת מכם; ההנאה מהשיעורים ומהקניית הידע, והסיפוק מלשמוע אתכם מגיבים, ברוח המילניאלית שנושבת בכם.

אני מתגעגע לרגעים בהם אנוכי והצוות עושים הכל כדי להפוך אתכם לאנשים טובים יותר, ואתם לא מהססים מצדכם להפוך את כולנו למדריכים טובים וגאים יותר.

לא רצוי ולא נכון לחוות את גיל הנעורים הסוער, שרבות כבר נכתב וסופר עליו, הרחק מחברים, הרחק מיד מכוונת, הרחק ממערכת "מחזיקה" ומאחורי מסכים מנוכרים; וליבי נשבר בכל פעם שעל קו הטלפון אם אחרת שמתריעה כי המתבגר שלה כבר "על סף".

ולי – אין אלא להצטער ולהתנצל, לבקש מכם סליחה, על שהופקעו ממני הכלים, אשר אספתי ודייקתי במעלה הדרך; אותו מבט דואג בעיניים גדולות, שמהווה פתח לשיחה אינטימית על מה שמתחולל בלב, הנחת היד התומכת על הכתף לאחר מאמץ מרוכז שהניב "רק" 65, והתעלמות מכוונת מכמה דקות איחור בכניסה לשיעור, בעודכם פורקים עול בהפסקה.

אני רוצה לשתף אתכם, בכנות ובלי שמץ של בושה, בכל אותם ערבים בהם בכיתי במהלך השנה. התגעגעתי לכולכם. הסיבה המרכזית בגללה בחרתי לעסוק בחינוך היא האינטראקציה עם כל אחד ואחת מכם

אומרים ש"מורה טוב אוהב את מה שהוא עושה". כל שאני מבקש הוא שישיבו לי ולכל צוותי ההוראה את הזכות לחנך; להוביל, להנהיג, לקבל את ההחלטות בשטח, לחשוב מחוץ לקופסא, להתגמש, ובעיקר – לעשות את מה שאנחנו עושים הכי טוב שאפשר.

דני פסלר הינו מנכ"ל רשת החינוך ובתי הספר עתיד. כיהן כמנכ"ל מרכז החינוך "ליאו באק" בחיפה משך 20 שנה וכראש מינהל החינוך, התרבות והרווחה בעיריית חיפה. מורה, מחנך, מנהל ומוביל רפורמה פדגוגית המבוססת על מיומנויות המאה 21 (צילום: יח"צ רשת עתיד)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 371 מילים

מזה שנה וחצי מחכה ליית' אבו זיאד בגדה המערבית שישראל תאפשר לו להגר ללונדון ולהתחיל שם חיים חדשים ● אבו זיאד מוכן לחתום על כל התחייבות שתוצב בפניו ובלבד שיניחו לעזוב ● אבל המדינה ממשיכה להתעקש שהוא מהווה "סכנה ביטחונית לשלום האזור", מבלי להציג ולו בדל ראיה ומבלי שנחקר אי פעם ● אתמול דחה שופט מחוזי את בקשתו, שוב מבלי לפרט במה הוא בכלל מואשם ● אמיר בן-דוד היה שם וניסה לרדת לעומק הסיפור המקומם הזה

עוד 2,530 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

גנץ ידרוש להרחיב את פתיחת מערכת החינוך

סמוטריץ' לטיבי: "ערבים כמוך שלא מכירים בכך לא יהיו כאן״ ● טיבי בתגובה: "העובדה שלא תהיה שר אלא בהישענות על ערבים עושה לי נחת" ● אפשרות להקמת גוש בנט - ליברמן - סער למו״מ עם נתניהו ● אבי מעוז התעמת עם גלעד קריב מעל בימת המליאה ● השכל: יש פער קטן בין בנט ולפיד ● ישועה: אור אלוביץ׳ אמר ״הבאת לו את הבחירות, ביבי יעשה מה שבזק מצפה״

עוד 34 עדכונים

הכנסת ה-24 סופרת את קיצה לאחור

העימותים לא נפסקו לרגע בכל פינה ושנייה בכנסת אתמול ● נשיא המדינה החרים את טקס הצילום המסורתי עם ראש הממשלה וראשי הסיעות ● יו"ר הכנסת תרם את ההתנפלות שלו על מערכת המשפט ● חברי הכנסת משני צדי המתרס התקוטטו על נוסח שבועת האמונים ● ובמסדרונות כולם הסכימו על דבר אחד: הפאזל בלתי אפשרי והסיכוי שתוקם ממשלה, כל ממשלה, הופך ליותר ויותר קלוש ● פרשנות

עוד 516 מילים

מאבק באדישות כלפי אלימות בחברה הישראלית

שתי קבוצות בחברה הישראלית סובלות מאלימות כרונית – נשים וערבים. בשני המקרים אנחנו, כחברה, עוברים בקלות משוועת לסדר היום והממשלה אינה מקדישה את המשאבים הנדרשים למניעת אלימות ולהצלת חיים.

שתי קבוצות בחברה הישראלית סובלות מאלימות כרונית – נשים וערבים. בשני המקרים אנחנו, כחברה, עוברים בקלות משוועת לסדר היום והממשלה אינה מקדישה את המשאבים הנדרשים להצלת חיים

בשני המקרים מדובר באוכלוסיות מוחלשות בשל האפלייה כלפיהן שמושרשת בחברה שלנו. לשני האתגרים קיימים פתרונות, אבל הם מצריכים משאבים משמעותיים וקשב מצד הממשלה. הקשב לא ייווצר ללא זעקה שתעלה את הנושאים בסדר העדיפויות ואף תאיים לגרום נזק פוליטי למי שלא יעסוק בהם.

האדישות אל מול שתי "המגיפות" הללו נובעת מזלזול מובנה, שכל ניסיון להתמודד איתו מייצר התנגדויות בקרב "אבירי הסטטוס קוו", המתקשים לשנות את הרגלי העבר וחשים מאויימים מכל ניסיון "להזיז להם את הגבינה".

דוגמה בולטת לכך היא התגובה כנגד האקטיביזם הלשוני שמרב מיכאלי נוקטת בניסיון ההרואי שלה לשנות את השפה שלנו. מיכאלי מבינה, שהשפה משפיעה על התודעה, והתודעה משפיעה על ההוויה. אנחנו מורגלים לשפה הפטריאכלית בה נשים הן ישות לשונית רק כשמדובר במזכירות, עוזרות בית וכו'.

השימוש בשפה הפטריאכלית משמש צידוק בלתי מודע לאלימות והטרדה כנגד נשים אצל גברים לא מעטים ואדישות לפגיעה בנשים אצל רבים אחרים. בכל השפות קיימת פטריאכליות אבל השפה העברית מקשה הרבה יותר על שימוש בנייטרליות מגדרית משפות לטיניות.

דוגמה בולטת נוספת לשפה פטריאכלית היא השימוש במושג "בעל" לתיאור הצד הגברי בזוגיות. יש המתלוננים על כך ששימוש בתחליפים למושג בעל נובע מתקינות פוליטית מוגזמת, אולם גברים רבים שרצחו את נשותיהם עשו זאת מתוך תפיסה שיש להם בעלות על נשותיהם, ואם הנשים אינן עומדות בציפיותיהם הן צריכות להיענש ולעתים גם לסיים את חייהן.

דוגמה לשפה פטריאכלית היא המושג "בעל" לתיאור הצד הגברי בזוגיות. יש המתלוננים על השימוש בתחליפים כתקינות פוליטית מוגזמת, אולם גברים רבים רצחו את נשותיהם מתוך תפיסה שיש להם בעלות על נשותיהם

במובן הזה, כשמרב מיכאלי עושה שימוש פמיניסטי בשפה, היא ממלאת את אותו תפקיד שמילאה רוזה פרקס נגד ההפרדה הגזעית, כשסירבה לקבל את הנוהג המסורתי ששחורים צריכים לשבת  באוטובוס מאחור. כיום המחאה של פרקס נתפסת כמובנת מאליה, אבל לא כך היה בזמנה של פרקס. את מה שעושה מרב מיכאלי צריכה לעשות מערכת החינוך הפורמלית במדינת ישראל.

באשר לרצח בחברה הערבית, השוואה סטטסיטית פשוטה מראה את הפער הבלתי נתפס בהתייחסות האדישה של התקשורת הישראלית לרציחות בחברה הערבית מול מעשי רצח בחברה היהודית. בנוסף מקוממת וזועקת לתיקון העובדה שרוב הרציחות הללו לא פוענחו על ידי המשטרה לעומת מקרים שכאלו בחברה היהודית, והדברים קשורים.

המנהיגות של החברה הערבית, מאיימן עודה ועד מנסור עבאס, מדגישה פעם אחר פעם עד כמה נושא זה הוא מרכזי בסדר העדיפות של האזרחים הערבים במדינה, אבל זעקתם של 20 אחוז מאוכלוסיית המדינה זוכה לתשומת לב חלקית רק כשצריכים אותם להרכיב קואליציה.

בשני המקרים דרושה לא פחות ממהפכה בהתייחסות ובהשקעת משאבים. בשני האתגרים הפתרונות נמצאים בתחומי החינוך והטכנולוגיה.

לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל שנרצחה על ידי בן זוגה, הקימה את פורום מיכל סלה, שמקדם פתרונות טכנולגיים חדשניים למניעת אלימות כלפי נשים ומניעה של טרגדיות כמו זו שחוותה אחותה. גם במגזר הערבי שימוש בטכנולוגיה יכול לסייע באופן דרמטי.

דוגמה מובהקת לשימוש אפקטיבי בטכנולוגיה למניעת רצח הוא האופן שבו השב"כ הצליח לצמצם באופן דרמטי את הפיגועים של מפגעים בודדים. הטכנולוגיה, כמובן, היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר במניעת טרור בכלל, אולם פיגועים על ידי "זאבים בודדים" שאינם מופעלים על ידי ארגוני טרור – דומים מבחינת האתגר הטכנולוגי לרוצחי נשים על ידי בעליהן וגם לרציחות בחברה הערבית, אשר בה חוסר אמון במשטרה מקשה מאד על השגת מודיעין יומינטי.

השוואה סטטסיטית פשוטה מראה את הפער בהתייחסות האדישה של התקשורת לרציחות בחברה הערבית מול מעשי רצח בחברה היהודית. בנוסף זועקת לתיקון העובדה שרוב הרציחות הללו לא פוענחו

הסטטיסטיקה מלמדת שהטרור גובה פחות קורבנות מאשר רצח נשים ורציחות בחברה הערבית, אבל זוכה לתקשורת רבה יותר ולהתייחסות ממשלתית נמרצת.

אינני מציע שהשב"כ יעסוק בתחום הפלילי, זהו תפקידה של משטרה במדינות דמוקרטיות. אולם ניתן לגרום לכך שלפחות חלק מהאמצעים שקיימים בידי השב"כ יופעלו על ידי המשטרה למניעת אלימות במשפחה ובחברה הערבית, תחת פיקוח משפטי הדוק, כדי למנוע פגיעה בזכויות אזרחים.

החברה הישראלית הוכיחה פעם אחר פעם שיש לה יכולת יצירתית וחדשנית יוצאת דופן, תכונה שהפכה אותנו ל"אומת החדשנות". ממשלות ישראל חייבות לתת עדיפות מרכזית להתמודדות עם אלימות בחברה הערבית ואלימות כנגד נשים על ידי תעדוף הנושא ותמרוץ החדשנות הישראלית בחינוך ובטכנולוגיה להתמודדות עם אתגרי האלימות. יפה שעה אחת קודם.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא מנכ"ל J Street בישראל וחבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעה המדינה מזה עשורים, תיק המשכנתאות של המערכת הבנקאית חצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל - ובסך הכל רשמו הבנקים רווח של 1.7 מיליארד שקל ● נתוני 2021 עד כה מעידים שהמגמה רק תימשך - והכל בגלל העדר תקציב מדינה, מה שמונע הוצאה לפועל של תוכנית "הזאפ הפיננסי" שתאפשר לנוטלי המשכנתאות לחסוך עשרות אלפי שקלים ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-2 תגובות

נטפליקס עוד תעשה מזה סדרה

אחרי ארבע מלכות ותריסר צאצאים, חוסיין מלך ירדן הלך לעולמו לפני 22 שנים והשאיר הוראות מבלבלות בנוגע ליורש העצר שלו ● השבוע, לראשונה, עלה לכותרות הנסיך חמזה, כמי שלכאורה לקח חלק ב"נסיון הפיכה" נגד אחיו, המלך עבדאללה ● או שמא מדובר בחושף שחיתויות נועז שמבקש לצאת נגד השלטון הירדני? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים מי נגד מי בגרסת "הכתר" הירדנית

עוד 2,131 מילים

בנט בשיחות סגורות: אחרי שנתניהו ייכשל בהקמת ממשלה, ארכיב קואליציה יחד עם לפיד

ריבלין נתן ליושב ראש הליכוד את המנדט להרכבת הממשלה: "הכרעה לא קלה ברמה הערכית" ● חברי הכנסת ה-24 הצהירו אמונים; ארבעה מחברי הרשימה המשותפת ניצלו המעמד לטובת קריאות מחאה ● הנשיא נעדר מהתמונה המסורתית של ראשי הסיעות בכנסת ● סמוטריץ': בנט מונע הקמת ממשלת ימין; ימינה: הוא נחש בתחפושת צדיק ● חנין זועבי תועמד לדין בשל זיוף ומרמה

עוד 69 עדכונים

הארועים שהתקיימו במזרח ירושלים ובמערבה הפכו את יום האתמול לאחד הדרמטיים בתולדות ישראל ● בצד אחד של העיר החל שלב ההוכחות שיחרוץ את גורלו המשפטי של ראש הממשלה, בצד השני החלו הדיונים בבית הנשיא שיחרצו את גורלו הפוליטי של נתניהו ● במשך כל היום דיבר ריבלין על שיקולים ערכיים אבל לא שכנע איש ● השאלה אם הצליח לשכנע את עצמו ● פרשנות

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

ישראל נחצתה בחורף החולף לשניים: מצפון לקריית גת, המדינה קיבלה מנה סבירה של גשם. מבאר שבע דרומה, היובש מוחלט ● "מדובר ב-50% משטח המדינה שעבר בצורת מוחלטת", אומר מומחה האקלים ד"ר עמיר גבעתי ● משבר האקלים נותן אותותיו גם בטמפרטורת הים: בתחילת החורף, הים התיכון היה חם ב-3° יותר מהטמפרטורה הממוצעת ● התוצאה - גל של שטפונות

עוד 647 מילים
התובעת ליאת בן-ארי נואמת את דברי הפתיחה במשפט תיק האלפים כשהיא בגבה לראש הממשלה בנימין נתניהו (איור: Biana Zakutnik)

שלב ההוכחות במשפט נתניהו החל הבוקר בדברי הפתיחה של התביעה ● ולמרות שנתניהו מואשם בתיקים 1000 ו-2000 במרמה והפרת אמונים, מדבריה של ליאת בן-ארי עולה, לכאורה, מסכת עובדות המגבשת עבירת שוחד בעניינו של ראש הממשלה גם בתיקים האלה ● לפי החוק, יכול בית המשפט להודיע בתום פרשת התביעה לנתניהו כי עליו להתגונן מפני עבירת השוחד בכל שלושת התיקים ● פרשנות

עוד 694 מילים ו-3 תגובות

"סגירת מערכת החינוך תפגע לזמן ארוך בהשכלה ובתעסוקה"

עכשיו זה רשמי: דוח של בנק ישראל קובע כי הפגיעה בחינוך בארץ הייתה קשה במיוחד ביחס לעולם, פגעה במיוחד בחלשים, פגעה בתמיכה הסוציאלית בתלמידים והגדילה את הפערים העצומים, וצופה שתפגע בתלמידים שנים רבות בעתיד ● מומחים לחינוך מעריכים שאת החומר הלימודי אפשר להשלים בקלות - אבל לא את הרגלי הלמידה שנפגעו ● הערכה: יותר מ-10% מהתלמידים נשרו

עוד 1,727 מילים

הסתיים שלב ההמלצות: לנתניהו - 52 ממליצים, ללפיד - 45, לבנט - 7, ו-16 נמנעו מלהמליץ

החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו; אילן ישועה העיד כי נדרש להכפיש באתר "וואלה!" את יריביו של ראש הממשלה ● נתניהו: הפרקליטות עשתה שימוש פסול בכוח שבידיה ● לפיד: "הצעתי לבנט שנקים ממשלת אחדות, והוא יהיה ראשון ברוטציה" ● דיווח: בנט דרש קול כפול בממשלה עם לפיד; יו"ר יש עתיד דחה את הבקשה ● אלון דוידי התפטר מרשימת ימינה; ימשיך לכהן כראש העיר שדרות

עוד 69 עדכונים

ניצנים של מרד נגד נתניהו בשורה האחורית של הליכוד

חזית חדשה נפתחת: בזמן שנתניהו נאבק לקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומיייחל לעריקים מהמחנה השני, דווקא אצלו במפלגה מאיימים חברי כנסת שלא יגיעו להצבעה אם נתניהו יקים ממשלה עם בנט ובתמיכת רע"ם ● "השותפות עם רע"ם מורידה לנו מנדטים, זה ברור, ועכשיו נתניהו בא עם שריונים לבנט על חשבוננו. אז מה נשאר, בעצם, מהליכוד?" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 603 מילים ו-2 תגובות

ראיון "מספרים הם כלי עבודה של דמוקרטיה"

בסוף שנה שעברה מונתה לינדה לאורה סבדיני לעמוד בראש ה-W20 ● סבדיני, סטטיסטיקאית ואיטלקייה-יהודייה, נחשבת פורצת דרך בחקר לימודי המגדר באירופה ואחת הנשים המשפיעות שם ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על האתגרים העומדים בפני הארגון, על הפגיעה בנשים בזמן הקורונה, ועל אלימות נגד נשים - "פשע ללא ענישה שמשותף לכל המדינות"

עוד 1,209 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה