הדור הבא של המחאה

אוליביה ויסמין דה-לם בהפגנה
אוליביה ויסמין דה-לם בהפגנה

יסמין דה-לם, בת 11, על הבמה בהפגנת הדגלים השחורים בפרדס חנה:

"מי יותר חשוב? עשרות אלפי ילדים בישראל או שרים וסגני שרים מיותרים?".

הם משכו את תשומת לבי ועוררו את סקרנותי לפני שני עשורים. אנשים כמותם ביישוב עם צביון חילוני כפרי, בלטו בין המושבניקים הוותיקים-מחוספסים והתושבים החדשים, שבאו מתל-אביב לגדל ילדים בווילה כמו בצימר, במקום טוב באמצע, בין פרדסים, מטעים ונחל.

אוליביה דה-לם ורעייתו תמרה, נפגשו בשנות ה-90 באולפן, הוא עלה לארץ מבלגיה, היא הגיעה מדרום אפריקה. דתיים, עם מבטא זר, שקנו בית בבנימינה, רכשו השכלה בתחומי המדעים והמחשב, מצאו עבודה בהייטק בחיפה וגידלו את שני בניהם בחינוך המשלב טבע ודת, חופש מחשבה וערכים יהודיים.

אוליביה ותמרה דה-לם נפגשו בשנות ה-90 באולפן, עולים מבלגיה ודרום אפריקה, דתיים, עם מבטא זר, שקנו בית בבנימינה, עבדו בהייטק בחיפה וגידלו שני בנים בחינוך המשלב טבע ודת, חופש מחשבה וערכים יהודיים

נתקלתי באוליביה שוב בשנים האחרונות. הפעם – כאלמן, מלווה בבתו הצעירה יסמין, בחזית הפגנות נגד שחיתות שלטונית, תובעים לחקור את פרשות האלפים למיניהן. בין המפגינים, שנראים מהצד דומים בסגנון לבושם, בסידור השיער, בשיח ובהלך הרוח ודרכי הביטוי, הם היו חריגים. אב מזוקן, חובש כיפה ועטוי ציציות, עם ילדתו הקטנה ושפעת תלתליה האדמוניים, מרימים שלט נוקב, שהכינו בעצמם מראש בבית, ונושאים עמו דגל ישראל.

יסמין דה-לם נואמת באחת ההפגנות
יסמין דה-לם נואמת באחת ההפגנות

באחד ממוצאי השבת האחרונים, במרכז פרדס חנה, בהפגנת הדגלים השחורים, לקראת השבעת הממשלה ה-35, הוזמנה יסמין בת ה-11 לבמה לנאום כנציגת הדור הצעיר. הימים, ימי קורונה, פני המפגינים מכוסות במסכות וידיהם אוחזות שלטים ומגפונים. ייאוש ותקווה נישאו באוויר.

יסמין עלתה לבמה ונאמה במשך כעשר דקות, סיפרה קצת על בית ספרה, ופירטה, בשכנוע עצמי גדול, נתונים ומספרים המסבירים כיצד קיצוץ במספר השרים וסגני שרים בממשלת הענק המתוכננת יציל עשרות אלפי ילדים שלומדים בבית ספרם במבנים מסוכנים וישנים המשוועים להתחדשות.

הילדים הם העתיד

היא אמרה "כן" כשמובילות ההפגנה פנו לאביה, בעקבות פעילותו החברתית-פוליטית, ושאלו אם בתו תסכים לנאום בהפגנה כנציגת הדור הצעיר. "יחד כתבנו את הנאום בחצי שבוע ונשארו לי רק יומיים להתכונן וללמוד אותו" היא מגלה "אהבתי לעמוד על הבמה ולדבר, לקבל קריאות מהקהל".

מעל הבמה בהפגנה בפרדס חנה, סיפרה יסמין על מקרה שאירע בבית ספרה לפני כארבעה חודשים. חלק מגג אסבסט במבנה ישן נפל ועורר מהומה. בנאומה פירטה נתונים והוכיחה קשר בין מחסור בתקציבים לטובת בינוי בבתי ספר לבין מספרם הרב של השרים וסגני השרים ועלותם הגבוהה. קולה ילדותי וגבוה, עלה וירד, אך נוכחותה היתה יציבה ובטוחה, לא מתבלבלת ולא עוצרת את השטף. "אומרים שהילדים הם העתיד, אז כנראה שלא" קראה יסמין בסיום הנאום ופנתה למפגינים בשאלה: "מי יותר חשוב? עשרות אלפי ילדים בישראל או 16 שרים מיותרים ו-26 סגני שרים מיותרים?" הקהל הגיב בצפירות, קריאות רמות ומחיאות כפיים. רגעי שיא.

יסמין סיפרה על מקרה שאירע בבית ספרה לפני כ-4 חודשים. חלק מגג אסבסט במבנה ישן נפל. בנאומה פירטה נתונים והוכיחה קשר בין מחסור בתקציבי בינוי בבתי ספר לבין מספרם השרים וסגני השרים ועלותם הגבוהה

יסמין תהל דה-לם היא בתם השלישית של תמרה (ז"ל) ואוליביה, אחותם הצעירה של מור יגל (21) ואורן (17), תלמידה בכתה ה' בבית ספר ממלכתי דתי הנדיב בבנימינה. היא אמנם ילדה, אך עבורה זו לא הייתה פעם ראשונה למחות או להוביל מחאה. כנצר למשפחה בעלת תודעה אזרחית מפותחת, התלוותה לאביה לעשרות הפגנות בשלוש השנים האחרונות – רובן נגד שחיתות שלטונית ומצהירה – "אני אוהבת להפגין". את נאום הבכורה שלה בהפגנה האמורה נשאה יסמין, כחלק מרצף הפגנות שהתקיים בחודש האחרון בפרדס חנה בארגון תושבות האזור – עדן צולי וילי פרי.

יסמין ואוליביה דה-לם בהפגנות
יסמין ואוליביה דה-לם בהפגנות

מאז שהייתה בת שמונה הלכה יסמין עם אביה להפגנות. "היינו נוסעים יחד לכיכר רבין בתל אביב או לרחבת הבימה, או לצומת כרכור", היא משחזרת. את הסיבות לקיום ההפגנות קלטה משיחות עם אביה ומנאומים אותם שמעה בכיכרות, מאחר שבביתם אין טלוויזיה. "הבנתי שהמחאה היא בגלל שיש חוסר צדק בעולם ושחיתות. אנשים עבדו קשה כדי שתהיה לנו מדינה דמוקרטית ואם לא נפגין עכשיו, כל העבודה הקשה תלך לפח חס וחלילה" היא מסבירה.

היא גם זוכרת שבאחת הפעמים, כשנסעו להפגין בתל אביב, ליכודניקים כעסו על אביה. הרגיז אותם לראות אדם עם כיפה משתתף בהפגנות המזוהות עם השמאל. יסמין עצמה מגלה במהלך השיחה שהיא לא ממש מבינה את ההבדלים בין ימין לשמאל ולמה לא כולם חושבים שהדבר החשוב הוא שאנחנו עם אחד ושכולנו רוצים לחיות בדמוקרטיה. אוליביה מבטיח להסביר לה את הסוגיה בסיום הראיון ואומר שחבל שכך הם פני הדברים. "אנשים שמים אחרים במסגרות לא נכונות. אני יודע שיש לא מעט דתיים שמזדהים עם הרבה עמדות חברתיות של השמאל".

היא זוכרת שבאחת הפעמים, כשנסעו להפגין בתל אביב, ליכודניקים כעסו על אביה. הרגיז אותם לראות אדם עם כיפה משתתף בהפגנות המזוהות עם השמאל

לדברי אוליביה, משפחתו היתה פעילה בהתנגדות פוליטית בארצו ורעייתו המנוחה, ילידת דרום אפריקה, היתה אקטיביסטית במאבק נגד האפרטהייד בארץ הולדתה. הוא מסביר שמחאה, היא חלק מה-DNA המשפחתי והוא עצמו חש שאינו יכול לשבת מנגד ולהתבונן בעוולות. "אני לא יכול לשבת בצד ולחכות שאחרים יעשו את העבודה בשבילי". כאדם דתי, הוא סבור שקיימת חפיפה בין ערכי היהדות לערכים חברתיים חשובים כמו מנהל תקין, דאגה לזולת וערבות הדדית.

את דעותיו העצמאיות מבסס אוליביה על ערכים, מידע ומחקר. בין היתר, למשל, קרא בדקדקנות את מאות העמודים בכתבי האישום נגד נתניהו. על גבי השלטים להפגנות, ציטט פסוקים מהתנ"ך ("כי השוחד יעוור עייני חכמים ויסלף דברי צדיקים") והוא מרבה להשתמש באירוניה תוך שהוא שואב השראה מסרטי מאפיה.

השלטים של אוליביה דה-לם בהפגנות
השלטים של אוליביה דה-לם בהפגנות
אוליביה ויסמין דה-לם בהפגנות
אוליביה ויסמין דה-לם בהפגנות

הילדה, שגידל כמעט לבדו, יושבת בראיון עדינה ומנומסת, משיבה לשאלות ברצון, מקשיבה, מתערבת מדי פעם בשאלות סקרניות ומתריסה לא פעם נגד אמירות האב.

ידעתי את האמת

"אני מרגישה שאני משפיעה", יסמין אומרת ומציגה כדוגמה את המחאה אותה הובילה בבית ספרה והביאה לתוצאות בשטח. כאשר נפלו חלק מרעפי גג אסבסט ממבנה ישן בבית ספרה, התעקשה לחשוף את המחדל בפני ההורים, בעוד המנהלת ניסתה להסתיר מפניהם את האירוע. בתמיכת אביה, יזמה מחאה נגד מבני אסבסט וותיקים ומסוכנים הנמצאים בבית ספרה, עוררה עוד הורים להצטרף למאבק עד שהושגה הסכמת הרשויות לתיקון הגג וטיפול במפגעים בעתיד.

"אמרתי שחייבים לארגן מחאה", מספרת יסמין. "יחד הכנו שלטים, כתבנו עצומה והתחלתי להחתים הורים. השגתי 106 חתימות. המנהלת לקחה אותי לחקירה והמורים תקפו אותי כי חשפתי את המקרה. היועצת אמרה לי שאני סתם מלחיצה את הילדים, אבל אני ידעתי את האמת. המבנים מסוכנים והם לא מיועדים לתלמידים. בסופו של דבר, לא הייתה למנהלת ברירה והיא כתבה מכתב לכל ההורים". על אחד השלטים אותם הציבו בבית הספר, ניסח האב את הסלוגן הבא: "הברון לא רצה שילדי הנדיב ימותו".

"יחד הכנו שלטים, כתבנו עצומה והתחלתי להחתים הורים. השגתי 106 חתימות. המנהלת לקחה אותי לחקירה והמורים תקפו אותי כי חשפתי את המקרה. היועצת אמרה לי שאני סתם מלחיצה את הילדים"

כתוצאה מהחשיפה, קבוצת הורים מבית הספר הממלכתי דתי הנדיב בבנימינה, המונה כ-200 תלמידים, החלו להפגין, השביתו את בית הספר למספר שעות ופנו לתקשורת הארצית. המקרה זכה לחשיפה נאה.

לטענת ההורים, מבנה הכיתות ומבנה הצהרון נחשבים "גורמי סיכון בלתי קבילים", לפי חוות דעת מהנדס עוד משנת 2017. משרד החינוך אישר את פסילתם ובנייה מחדש של בית הספר, כולל החלפת האסבסט, החלפת גג האולם ובניית מבנה חדש, אך הנושא נתקע בוועדות התקצוב. בעקבות המחאה, קידמה המועצה את הסרת גג האסבסט השבור ובהמשך, הבטיחה, ייהרס המבנה הבעייתי ויבנה מחדש.

נשארנו לבד

ברבות השנים התחלפו היוצרות – אוליביה שהוריו היו חילוניים הפך לאדם דתי ושומר מצוות, בעוד תמרה שגדלה במשפחה שומרת דת, התרחקה ממנה. השוני ביחסם ליהדות ולדת היה חלק ממורכבות איתה התמודדו כזוג ומשפחה.

אוליביה החל לעבוד בחברת אינטל בחיפה בתחום רכיבי תקשורת. תמרה סיימה תואר שלישי במדעי המחשב והחלה אף היא לעבוד בתחום התוכנה בחברת אינטל במת"מ חיפה. החיים נעו בין עבודה, ילדים, משפחה, שבתות וחגים בהשראת הדת.

שש שנים לאחר הולדת בנם השני, נולדה בתם יסמין. כשהילדה הייתה בת שלוש, חלתה אמה בסרטן וכעבור כשנה ושלושה חודשים הלכה לעולמה. "באוגוסט 2012 תמרה אמרה שהיא מרגישה לא טוב, שהיא חלשה" מספר אוליביה. "היא הלכה לרופא והחלו לעשות לה בדיקות. גילו שיש לה סרטן אגרסיבי בכבד ובטחול, כמעט לא הייתה דרך לטפל בה. כשתמרה נפטרה, יסמין הייתה בת ארבע וחצי ולדעתי היא לא זוכרת אותה".

יסמין מתערבת ואומרת שהיא כן זוכרת את אמא, זוכרת את עצמה יושבת על ברכי אמה, מכירה אותה מסיפורי אביה ואחיה. בליבה נחרטו סיפורים ממאבקה של אימה בארץ הולדתה ואיך כנערה לבנה בדרום אפריקה, "הלכה עם הרבה אנשים, עם שחורים והודים ועם כל הצבעים, כדי להגיד שצריך לשנות ושכולם יכולים לשבת על כל הספסלים וגם ללכת לאותם בתי ספר" כלשונה. בהזדמנות אחרת, הביעה הזדהות עם אביה שבחר ללמוד ערבית כדי לומר תודה לפאוזי, רוקח ערבי מפורדיס, שעזר לו להשיג תרופה יקרה לתמרה בעת מחלתה.

השאר אחריך עקבות

בשנים האחרונות מקדיש אוליביה לא מעט זמן ואנרגיה למחאה ברחובות ומתמלא בכוחות מאקטיביזם חברתי ופוליטי. הוא מקפיד להכין שלטי מחאה עם מסרים ועיצובים מקוריים, אבל לדבריו "זה כלום עבודה, לוקח לי שעה". מעיד על עצמו שהוא אדם מבוסס שלא חסר לו דבר מבחינה כלכלית. "מפריע לי לחיות בחברה שיש בה פערים ושנאה. התנ"ך והתורה עוסקים בעיקר בעניינים מוסריים וחברתיים, בדאגה לאחר. אני מתחבר גם לאנשים ימנים ובעצם אני רוצה לחבר בין אנשים. חבל לי שבציבור הדתי הקול הדומיננטי הוא לא של חיבורים ודאגה לזולת".

התנ"ך והתורה עוסקים בעיקר בעניינים מוסריים וחברתיים, בדאגה לאחר. אני מתחבר גם לאנשים ימנים ובעצם רוצה לחבר בין אנשים. חבל לי שבציבור הדתי הקול הדומיננטי הוא לא של חיבורים ודאגה לזולת"

האם בצורך שלו לצאת למחאות, הנמשכות לא פעם אל תוך הלילה, לקח בחשבון את צרכיה של בתו הקטנה? "יסמין תמיד רצתה לבוא איתי להפגנות" הוא טוען. "כשלא רצתה, לא הלכתי, כי לא הייתי מוכן להשאיר אותה עם אחיה בבית כשהייתה קטנה". יסמין מתערבת ומתעקשת שאיננה זוכרת מקרה שלא רצתה ללכת להפגנה. "בדרך כלל, אני אוהבת את זה".

אוליביה מודה שיסמין ילדה מרדנית, באופייה וכנראה גם בגלל דרך החינוך שלו. בבית, היא מסתדרת טוב יותר עם אחיה הצעיר כי הבכור, מור יגל "מפקד עלי ואני לא מסכימה שהוא יפקד עלי". האב אומר לה שמור יגל מאוד אוהב אותה ואכפת לו ממנה. מאז שתמרה נפטרה, אוליביה מחלק את משימות משק הבית בין ילדיו. יסמין אוהבת לבשל, אבל כולם גם מנקים, מכבסים ועורכים קניות.

היא תלמידה מצטיינת במתמטיקה ומדעים ("אני מתה על מדעים") ובעלת כישרון מוזיקלי. שרה ומנגנת, לומדת פסנתר ופיתוח קול, משתתפת במקהלה בקונסרבטוריון בזכרון יעקב, פעילה בתנועת הנוער בני עקיבא ונפגשת עם חברות. לגבי העתיד, יסמין מהססת: "הייתי רוצה לשלב בין מוזיקה למחאה", היא אומרת, בעוד אביה מדגיש שלא היה רוצה שתתעסק בפוליטיקה ומעדיף שתבחר במוזיקה. "פוליטיקה מלאה באכזבות, לא יציבה, אם כי אני רוצה שתגדל להיות אדם עם ערכים ותודעה חברתית".

לפני שאנחנו נפרדות, היא נזכרת במשפט אחד שהיא הכי אוהבת: "אל תלך לאן שהשביל מוביל אותך. לך למקום שאין בו שביל והשאר אחריך עקבות".

רותם גוטמן וינקלר היא כותבת ועורכת בעיתונות מקומית באזור חוף הכרמל, קיסריה, עתלית, בנימינה, פרדס חנה וזכרון יעקב. תחקירנית לטלוויזיה דוקומנטרית. מסתקרנת מסיפורים של אנשים ואוהבת לכתוב אותם. מתעניינת בפוליטיקה, אקטואליה, היסטוריה, ספרות וחינוך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,634 מילים
כל הזמן // יום שני, 18 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים

מה הלקח לישראל מההתקוממות האלימה בגבעת הקפיטול?

המראות המחרידים מבית הנבחרים האמריקאי ממשיכים להדהד ברחבי העולם, ואת אדוות הגלים עוד ימשיכו להרגיש לאורך שנים בפוליטיקה האמריקאית והגלובלית. אבל בישראל כמו בישראל, הכול מועבר דרך הפריזמה המקומית הצרה, וכל מחנה מנסה להראות את דמיוננו לאמריקה לפי פרשנות המתאימה לו ולפי הפוזיציה הרלוונטית.

בבלפור מיהרו לפברק ספין נלעג, כאילו דיירי המעון היו אלה הנתונים למתקפת המון אלים, ואילו מצד מחנה 'רק לא ביבי' התפרסמו עשרות פרשנויות על איך זה יכול לקרות גם כאן, או שכבר בעצם כבר קרה כאן, וכיוצא באלה השוואות.

אלא שביבי איננו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי שהפוליטיקאים שלנו ילמדו מהמאורעות בוושינגטון, אבל כל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים אותם בהשוואותיהם הבעייתיות.

אלא שביבי אינו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי ללמוד מהמאורעות בוושינגטון, אבל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים

הקרבה היתרה בין ביבי לטראמפ מבחינה פוליטית-מדינית ואישית, והעובדה שמדובר בשני מנהיגים פופוליסטיים, גרמו לפרשנים רבים להתריע על קווי הדמיון שעלולים להוביל – לדעת אותם פרשנים, באופן כמעט וודאי – למראות דומים ברחובות ירושלים. גם פסיכולוגים ושאר מומחים לנפש התגייסו לנתח את תכונות האישיות הדומות בין המנהיגים. אלו ניתוחים שגויים.

למרות מאפייני המנהיגות הפופוליסטית המשותפים לשניהם – הכריזמה, הדמגוגיה והשימוש בחלוקת העולם ל"אנחנו" מול "הם" ובעיקר בהסתה – השוני בין טראמפ לביבי רב על הדמיון. טראמפ הוא בור, מגלומן, אנטי-פוליטיקאי הן בתדמיתו הציבורית והן בפועל, ואין לו כל עניין בעשייה פוליטית ממשית. נתניהו הוא ההיפך המוחלט בכל התכונות הללו, למעט – אולי – שגעון הגדלות (וגם זה נובע אצלו ממקורות אחרים). יתרה מכך, נתניהו מתוחכם עשרות מונים מטראמפ, שממשיך גם ממושב נשיאותו לנהוג ככוכב ריאליטי, ולחלופין כבריון שכונתי, כפי שהוכיחו שיחות הטלפון המוקלטות שלו (עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה, למשל. אך גם זו עם נתניהו, לאחר חתימת ההסכם עם סודן, שבה ניסה טראמפ בגסות מביכה לגרום לנתניהו להטיל דופי בביידן. נתניהו לא נפל בפח). כך נהג הנשיא גם בנאומו מול קהל תומכיו בעצרת בשבוע שעבר.

תומכי הנשיא טראמפ אף הם שונים עד מאוד מקהל הביביסטים, וגם כאן ההשוואה הנפוצה ביניהם חוטאת למציאות. בגרעין הקשה של המכונים טראמפיסטים ישנה תנועה עממית בעלת שורשים עמוקים ויכולות ארגון מוכחות. תנועה זו, המאכלסת את הימין הקיצוני האמריקאי, הקדימה את טראמפ, ובמידה רבה היא זו שבראה אותו. אף שבתקשורת מצטייר תדיר כאילו טראמפ הוא הגורם שסחף את ההמון, נכון יותר לומר שהוא רכב על הגל הפופוליסטי אל הבית הלבן.

אותם גורמי ימין קיצוני וסהרורי הם בעלי מסורת של ארגון ושימוש באלימות פוליטית. מהשנים האחרונות אפשר להזכיר את המצעד בשארלוטסוויל ואת תוכניות החטיפה של מושלת מדינת מישיגן. מבחינה זו, הגורם המקביל בישראל הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים.

גורמי הימין הסהרורי בארה"ב בעלי מסורת ארגון ושימוש באלימות פוליטית. כמו במצעד בשארלוטסוויל ותוכניות חטיפת מושלת מישיגן. הגורם המקביל כאן הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים

אלה האחרונים מושפעים ואולי אף סרים למרותו ופקודתו של המנהיג הפופוליסטי, אבל הגרעין הקשה שלהם מונה ככל הנראה מאות ספורות של אנשים אם לא פחות, לא עשרות אלפים. ואפילו אם אלה בגרעין הקשה לא יבחלו בנקיטת אלימות בתגובה לשיסוי – למשל, נגד ערבים או (עיתונאים) שמאלנים – זו כנראה לא תופנה כלפי סמלי שלטון או כוחות הביטחון.

מעורבותם של כוחות הביטחון בהתקוממות היא הנקודה האחרונה להבחנה בין ישראל לארצות הברית. המחדל האבטחתי בגבעת הקפיטול עדיין נחקר, וימים יגידו אם הייתה זו רשלנות נפשעת בלבד שגרמה לכך שקהל המתקוממים פרץ בקלות יחסית למתחמים המאובטחים של בית הנבחרים, או שהיה שיתוף-פעולה של ממש מבפנים. כך או כך, אין ספק שברקע להצלחת ההתקוממות עומדת ההטייה הימנית המוכחת של המשטרה האמריקאית. גם כאן, הקשר בין כוחות השיטור לבין תנועת העליונות הלבנה הוא קשר היסטורי, ובשנים האחרונות גורמי ימין קיצוני אמריקאי עושים מאמצים מכוונים להשתלב בכוחות הביטחון.

בישראל, גם אם ישנה הטייה ימנית ואפילו ביביסטית בקרב שוטרים – ואולי גם בקרב מפקדיהם, בעקבות הפוליטיזציה שהכנס נתניהו למשרד לביטחון פנים – עדיין אין מדובר במגמה רווחת ומסוכנת כמו בארצות הברית. נוסף על כך, ישנו שוני בין ישראל לארה"ב גם בשרשרות ההיררכיה בקרב כוחות הביטחון השונים.  בארצות-הברית, כוחות המשמר הלאומי של וושינגטון הבירה כפופים ישירות לנשיא – וגם משום כך, פחותים הסיכויים לחזות בירושלים בתמונות כגון אלה שנראו בוושינגטון.

לפיכך, כל הפרשנויות השונות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה הרווחת והבעייתית בישראל לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. עם זאת, ישנו לקח אחד חשוב שהאירועים בארצות הברית מלמדים, והוא הדבר המרכזי עליו יש לחזור באוזני הפוליטיקאים שלנו, ובפרט פוליטיקאי מסויים: כאשר משלהבים את ההמונים בהסתה ובליבוי יצרים, קשה לשלוט בגובה הלהבות.

הפרשנויות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. אבל יש לקח חשוב: כשמשלהבים את ההמונים קשה לשלוט בגובה הלהבות

גם אם תמונות דומות של פריצה למוסד שלטון ישראלי אינן תרחיש סביר, אי-אפשר לדעת מה תהיה התוצאה של התפרעות של המון משולהב או של בודדים בעלי כוונות הרס. זהו לקח שמלווה את ישראל ואת נתניהו ספציפית כבר 25 שנים. עם זאת, דומה שהוא עדיין לא נלמד.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 582 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה