הביביסטית

כולם בימין מחזרים אחרי איילת שקד - אבל היא נחושה לעשות הכל כדי להתברג בצמרת הליכוד של בנימין נתניהו ● אחרי טראומת ההרפתקה עם בנט, היא לא מוכנה להמר שוב על עתידה הפוליטי ● ומשה פייגלין משוכנע (ולא בפעם הראשונה) שמקומו בכנסת הבאה מובטח ● פרשנות פוליטית

איילת שקד (צילום: Flash90)
Flash90

כולם בימין מחזרים אחרי איילת שקד - אבל היא נחושה לעשות הכל כדי להתברג בצמרת הליכוד של בנימין נתניהו ● אחרי טראומת ההרפתקה עם בנט, היא לא מוכנה להמר שוב על עתידה הפוליטי ● ומשה פייגלין משוכנע (ולא בפעם הראשונה) שמקומו בכנסת הבאה מובטח ● פרשנות פוליטית

איילת שקד של ימים אלה משולה למשקיע הון סיכון המחפש את ההשקעה הטובה ביותר, בתקווה לעשות אקזיט. השיקולים שלה הם הכי קרים שיש, והאקזיט המיוחל הוא השתלבות בליכוד לאחר עידן נתניהו.

אף שהיא בעסק המסוכן של הפוליטיקה, שקד היא אדם שמרני במיוחד. אם לא היתה כזאת, היא היתה חוברת כבר לנפתלי בנט בימין החדש, ומזניקה את המפלגה ל-9 מנדטים, לפי סקר פנימי שנערך באחת המפלגות בשבוע האחרון.

מדוע, אם כן, שקד ממשיכה לנהל מו"מ דרך הדלפות לתקשורת עם איחוד מפלגות הימין?

גורם המצוי בפרטים טוען ששקד מחפשת ביטחונות. היא מעדיפה את מפלגת האם שעזבה בגלל הבייס החרדי-לאומי היציב שלה, שהוא מבחינתה תעודת ביטוח מפני תאונה פוליטית נוספת.

נפתלי בנט (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
נפתלי בנט (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

ייתכן שמדובר גם בהבדלי הטמפרמנט הידועים בינה לבין נפתלי בנט. בעוד ששקד עסוקה בימים אלה הרבה יותר בקריירה מאשר באידיאולוגיה, בנט החל להתנהל כמו מישהו שגילה את האור, ונלהב מכך שמצא את עצמו.

הוא היה זקוק כנראה לתבוסה של אפריל, שקדם לה קמפיין מהונדס ומלאכותי, כדי להתחבר למה שהוא באמת מאמין בו: דתיות ליברלית ומכלילה. זה יהיה הטיקט המרכזי של הימין החדש בבחירות הקרובות.

הבטחה לשיתוק

ביום רביעי יקיימו בנט ושותפו מתן כהנא מפגש פעילים וראשי מטות בתל מונד, ובנט צפוי להציג בו את הגלגול החדש של המפלגה.

הוא ידבר שם על יהדות מקרבת, ועל תוכניותיו להתבטא ללא חשש בכל סוגיות הדת והמדינה: תמיכה בכשרות אלטרנטיבית; הענקת סמכות לרבני ערים לערוך גיורים, כחלופה לגיור המחמיר של הרבנות הראשית; תחבורה ציבורית בשבת בחלק מהמקומות; מינוי רבנים ראשיים בהצבעה בכנסת, כדי לשבור את המונופול החרדי-חרדי לאומי; פתיחת עסקים בשבת; וקידום מתווה הכותל.

שקד, מנגד, מתנהלת כשלד בורסאי של איש אחד, ופחות מחשיבה את התוכן. למרות שבבחירות האחרונות הביעה לרגע תמיכה בקהילת הלהט"ב, היא אינה נחושה לקדם סוגיות בתחום חופש הפרט ודת ומדינה.

הצעתה לאיחוד מפלגות הימין לגבש רשימה בראשותה, שתכלול גם את בנט ומשה פייגלין, היא הבטחה לשיתוק והמשך הסטטוס קוו. היא כל כך נחושה בדרכה, שהיא מתעלמת מכך ששני החתנים המיועדים ישמחו להימנע מכך מטעמים אידיאולוגיים.

כמו בנט, שנהנה בימים אלה יותר מתמיד מהשחרור מהחרד"לים, ויסכים לרוץ עם איחוד הימין בבלוק טכני זמני בלבד, גם פייגלין לא רואה בהם שותפים לדרך.ֿ

בפוסט ארוך שכתב בשבוע שעבר, הוא הסביר שלא תהיה ריצה משותפת עם איחוד הימין המגזרית והסגורה, משום שאינה פונה אל הציבור המסורתי והחילוני. הוא כן מאוד מעוניין לחבור לבנט ושקד, ביחד או בנפרד, ונפגש עם כל אחד מהם בנפרד לפחות פעמיים בשבועיים האחרונים.

משה פייגלין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
משה פייגלין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

משדרים אופטימיות

בזהות משדרים בימים אלה אופטימיות ומדברים על התגייסות מרשימה של פעילים למרות האכזבה בבחירות האחרונות. אמנם גם הפעם סקרים מלמדים שזהות לבדה אינה עוברת את אחוז החסימה, אך במפלגה מבהירים שלמרות הרצון בחיבורים, היא תרוץ בבחירות גם אם זה יהיה לבד.

על פי הנטען, קמפיין הבחירות האחרון הביא למפלגה של פייגלין תומכים בעלי ממון שייתנו לה ערבויות, שיאפשרו לנהל קמפיין רזה יותר מהאחרון, בתקווה שיהיה מתוחכם ואפקטיבי.

בשבוע שעבר קיימה זהות כנס לפעילים וראשי מטות במועדון בתל אביב, ופעיליה יצאו החודש כבר פעמיים לפעילות שטח. התרחיש האופטימלי של פייגלין הוא לריצה בבלוק טכני עם שקד ובנט בימין החדש, שצפוי להניב בין 10 ל-12 מנדטים.

על בסיס ההבטחה הזאת הציע פייגלין לשניים פריימריז פתוחים בקרב הציבור הרחב, כדי לקבוע מי יוביל את הרשימה.

בימין החדש סבורים ששקד צריכה לרוץ איתם, אך משדרים שהקמפיין החל גם בלעדיה. המפלגות האחרות, מוסיפים שם, עדיין עסוקות כל אחת בסרט שלה, ולכן עוד לא בשלה העת לדבר על חיבורים.

איך ייראו החיבורים הללו יתברר, ככל הנראה, רק בסוף יולי, לאחר נפילת אבני הדומינו הפוליטיות בעקבות החלטת שקד, ורגע לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
איילת שקד נמצאת במילכוד. היא חילונית ימנית שהתחברה למגזר הדתי לאומי כנראה משום שהליכוד סגור בפניה. מי שאיפשר לה את החיבור זה נפתלי בנט. אני לא רואה איך שקד חוזרת לבית היהודי ויושבת ע... המשך קריאה

איילת שקד נמצאת במילכוד. היא חילונית ימנית שהתחברה למגזר הדתי לאומי כנראה משום שהליכוד סגור בפניה. מי שאיפשר לה את החיבור זה נפתלי בנט.
אני לא רואה איך שקד חוזרת לבית היהודי ויושבת עם פרץ, סמוטריץ ובן גביר בלי בנט. אומנם לא ניתן לשלול היום שום דבר, אבל אם נניח שיש לה בכל זאת סוג אידיאולוגיה, זה יהיה לה מאד קשה לשבת עם אוסף הפסיכופטים בזמן שבנט בימין החדש מניע מפלגה "נורמלית". שלא לדבר על זה שטיפשה היא לא ולכן היא מבינה היטב שעבור סמוטריץ היא בסך הכל האתון של המשיח.
הלכה למעשה האופציות היחידות שלה הן הליכוד או בנט. לדעתי היא תלוייה בבנט הרבה יותר ממה שהוא תלוי בה. אומנם היא נכס אלקטורלי עבורו, אבל בזה זה נגמר.

עוד 543 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 14 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־191 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

קבינט המלחמה ידון אחר הצוהריים בתגובה הישראלית למתקפה האיראנית

דיווח: ביידן אמר לנתניהו שארצות הברית מתנגדת לתגובה ישראלית באיראן ● השרים קיש, זוהר, בן גביר, סטרוק ווסרלאוף קראו לתקיפה ישראלית בעקבות התוקפנות האיראנית ● מפקד הכוחות המזוינים של איראן: אם ישראל תגיב, טהראן תשיב במתקפה קשה יותר מזו שביצעה אמש ● סכנה נשקפת לחייה של הילדה בת השבע שנפגעה באורח קשה בראשה מרסיס של טיל מיירט

עוד 45 עדכונים

בפעם השנייה מאז מלחמת איראן–עיראק, טהרן הוכיחה שהיא מעצמה אזורית ● האמריקאים הבהירו כי כל תגובה ישראלית תהיה חייבת להיות מתואמת איתם ● העובדה שדובר צה"ל הודה בשעות הבוקר המוקדמות כי חלק מהטילים שנורו לעבר ישראל פגעו בבסיס חיל האוויר בנבטים אפשרה לאיראנים לרדת מהעץ ● פרשנות

עוד 549 מילים
אמיר בן-דוד

יש'ך שבע שקל? אני צריך להגיע לבונקר של חבר

יש פתגם עתיק בלדינו שאומר "גם חירבן במכנסיים וגם משוויץ". נזכרתי בו אחרי הלילה הארוך של הבליץ המטורף על ישראל. לילה שהגיע אחרי ערב בו נראה כי ראש הממשלה שלנו איבד את עשתונותיו ונמצא בתום שעות של חיפושים, אחרי שדובר צה"ל כבר נפל מהרגליים – בטח בבונקר אטומי של חבר מיליארדר, למי אין חבר כזה. שם כנראה קיווה להסתתר עד יעבור כטב"ם. הוא עשה זאת בעוד בני גנץ ויואב גלנט מחזיקים לו את המדינה עם נשיא ארה"ב שהיה בצד השני של הקו. ברלה ברלה צא החוצה, יש לך טלפון מאבא ג'ו ביידן ותגיד לו יפה תודה אחרי שתמצא את הבקע שלך.
אה, ותודה גם לטייסים שהשמצת.

*  *  *

המדינה ננטשה אתמול בערב ע"י בנימין נתניהו. המוצא הישר ביידן תפס אותה באוויר והחזיר אותה לעשתונותיה אחרי ששלח מבוגר אחראי שיחליף לבנימין נתניהו, ברח לו, מסכן.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 777 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

הברית האזורית נחוצה לישראל כמו אוויר לנשימה

ישראל ובנות בריתה הצליחו ליירט 99% ממתקפת הטילים האיראנית ● הישראלים חייבים להישיר מבט למציאות: לולא הברית האזורית ושיתוף הפעולה עם מדינות כמו ירדן, ישראל הייתה נראית הבוקר אחרת לגמרי ● האפשרות לברית עתידית עם ערב הסעודית – חיונית מאי פעם ● מדינות האזור מבקשות רק דבר אחד בתמורה, שנתניהו ימשיך לשלול ● פרשנות

עוד 607 מילים ו-3 תגובות

ירדן השתתפה בהגנה על ישראל - ולא בכדי

בסופו של דבר, איראן מימשה את האיום במתקפת טילים וכטב"מים על ישראל, ובכך חרגה ממדיונותה לתקוף את ישראל דרך פרוקסים, אלא ישירות. זה שלב חדש בעימות הישראלי-איראני. יש בו סכנות, ויש פה הזדמנויות.

הסכנה האמיתית היא על ירדן, וההזדמנות באה לידי ביטוי בכך שירדן השתתפה בהגנה על ישראל, ולא בכדי.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,069 מילים

למקרה שפיספסת

לא בטוח שישראל היא זו שצריכה להגיב למתקפה האיראנית

בפעם הראשונה בתולדותיה איראן תקפה את ישראל במאות חימושים – והכריזה למעשה על מלחמה רשמית ● לא בטוח שהתשובה הישראלית תגיע מהר ● אחרי האיום של ביידן, ארה"ב חייבת להגיב כדי לשמר את ההרתעה האזורית שלה ● השאלה היא לא האם תהיה תגובה אלא מתי, באיזה עוצמה ומי תלחץ על ההדק ● צה"ל יתקשה להתמודד במקביל גם עם הרצח שמאיים להדליק את הגדה המערבית ● פרשנות

עוד 575 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"אנחנו עלולים לגלות שאיבדנו את הצפון שהכרנו"

סיור בגבול לבנון בעקבות הנזקים שהמלחמה גרמה לאוצרות הטבע היפים בישראל: הנחלים שהפכו לנתיבי טנקים, הקוצים שהביאו סוללות התותחים. אבל אפשר להתחיל לתקן, ויש כבר מי שעובד על זה ● "פיפיתל", מתקני השירותים האוטומטיים, הגיעו לתל אביב ● הפילים בספארי התכנסו לפרידה אחרונה מוורדה, זקנת השבט ● ומה עושים עם מלפוף ענק שהגיע במשלוח מהמשק האורגני?

עוד 1,545 מילים

עקורים

היום ה־190 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

איראן שיגרה מאות טילים וכטב"מים לעבר ישראל

המרחב האווירי של ישראל נסגר ב-00:30 ● דיווח: יעדי מתקפת הכטב"מים - רמת הגולן ומטרה צבאית בדרום ● נתניהו: ישראל חזקה, צה"ל חזק, הציבור חזק ● מחר לא יהיו לימודים, אירועים המוניים בוטלו, הנשיא ביידן קטע את חופשת סוף השבוע שלו ● קבינט המלחמה התכנס אחרי חצות, כנף ציון המריא מנבטים כדי למנוע פגיעה בו ● צה"ל תקף עשרות מטרות בשלושה אזורים בלבנון - באמצעות מטוסי קרב וארטילריה

עוד 53 עדכונים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

אחד המשפטים הפליליים נגד טראמפ סוף-סוף יוצא לדרך

בית המשפט דחה השבוע את ערעורו האחרון של טראמפ באחד ממשפטיו הפליליים והוא צפוי להתחיל ביום שני ● לגבי שאר התיקים, נראה שלא תהיה התקדמות משמעותית לפני שיחלו הבחירות בסוף הקיץ ● באריזונה, חוק ארכאי האוסר כמעט לחלוטין על הפלות הועלה באוב - ואפילו הרפובליקאים מסתייגים ממנו ● ובסנאט, מסתמן שהרפובליקאים יזכו ברוב בנובמבר 2024 ● פרשנות

עוד 1,407 מילים

הקונספציה שהמיטה עלינו את אסון 7 באוקטובר לא נעלמה ולא התפוגגה בעשן המלחמה. היא עדיין כאן, שרירה וקיימת ● האיראנים לא זזים מדמשק למרות פעולות נקם ישראליות ● לבנון סוערת בעקבות חטיפת פעיל נוצרי שביקר את חזבאללה ● טייקון אמירתי מוציא את כספו מבלארוס ● והשבוע לפני 51 שנה התרחש מבצע "אביב נעורים" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,141 מילים ו-2 תגובות

הסטייק הטוב ביותר בעולם

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: כל הדרכים למציאת הסטייק הטוב ביותר בעולם מובילות לניו יורק ואל מסעדת "פיטר לוגר" ובעליה היהודים, שמגישים על פי הסיפורים העסיסיים ביותר בשר מובחר בגודל של שולחן

עוד 1,697 מילים

"כל מי שיעז לקרוא לנו נאצים, נדווח עליו"

הימין הקיצוני החדש של גרמניה מתרחק לכאורה מהשורשים הנאצים, אך בה בעת דוגל בבניית גרמניה חדשה וסמכותנית ● מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה צפויה להתחזק ו/או לנצח בשלוש מדינות במזרח המדינה בסתיו הקרוב: "זה המבחן של גרמניה" ● עורך ברשת ברלין־ברנדנבורג אומר: "ה־AfD הצליחה לשנות את התפיסה לגבי הימין הקיצוני"

עוד 1,392 מילים

חוק הגיוס היועמ"שית לוקחת את נתניהו לפרוצדורה

מכתבו של המשנה ליועצת גיל לימון אל מזכיר הממשלה יוסי פוקס משקף עמדה שאין בה גרם אחד של התפשרות מול שאיפותיו של נתניהו למשוך זמן נוסף בטרם צה"ל יחויב לגייס בני ישיבות ● בהרב-מיארה איננה ממהרת להיענות לדרישתו של נתניהו - אך היא עושה זאת בדרך מתוחכמת ● פרשנות

עוד 889 מילים

המטרה הבאה של המתנחלים: לבלות את יום העצמאות בעזה

היוזמה להתיישב מחדש ברצועת עזה ממשיכה לנוע קדימה וכעת מתארגנת צעדה של רבבות לעבר הרצועה ביום העצמאות ● המארגנים אף מקווים לקבל אישור מצה"ל להגיע לחורבות ההתנחלות דוגית בצפון הרצועה ● ובינתיים: ש"ס מתנערת מדבריו של השר משה ארבל, אולי הצדיק היחיד בסדום ● פרשנות

עוד 868 מילים
היום ה־189 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

ביידן על תקיפה איראנית: "המסר שלי לאיראן - Don't"

דיווח בארה"ב: תקיפה איראנית גדולה שתכלול יותר מ-100 מל"טים ועשרות טילים צפויה בשעות הקרובות; דובר צה"ל: אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף, אנחנו ערוכים בהגנה ובהתקפה ● נמשכים החיפושים אחרי נער בן 14 שיצא לרעות צאן בשומרון ונעדר מאז הבוקר ● דיווח: יישובים צמודי גדר בעוטף יישארו ללא כוח של חיילי צה"ל במהלך חג הפסח

עוד 43 עדכונים

באקלים הפוליטי הנוכחי, החלטת ועדת החוץ והביטחון לצמצם את החיסיון שממנו נהנית קצא"א היא נס קטן ● זה ניצחון חשוב של שומרי הסף, של השלטון המקומי ושל הירוקים ● אבל לכולם ברור שההכרעה החשובה באמת תתקבל בקרוב במשרד ראש הממשלה - שם שוקלים לאפשר לקצא"א להגדיל משמעותית את תעבורת הנפט במפרץ אילת, המטווח בימים אלה בלי הפסקה ● פרשנות

עוד 722 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה