יצחק רבין - הנווט של הניאו-ליברליזם בישראל

יצחק רבין וחיים רמון (צילום: יעקב סער, לע"מ)
יעקב סער, לע"מ
יצחק רבין וחיים רמון

הדיון לגבי ממשלת רבין השניה מונחה בדרך כלל על-ידי ההיגיון האורווליאני של הדוחושב. מצד ימין מבקרים את היחס המנוכר של רבין להתנחלויות, אבל תומכים במדיניות ההפרטה שהונהגה על-ידו. לעומתם, חלק מתומכי העבודה (ומרצ) מבקרים את ההפרטה של משאבי הציבור והבנייה של כבישים ויישובים בשטחים הכבושים, אבל חלקם טוענים שממשלת רבין היתה סוציאל דמוקרטית, כשפניה מכוונות לשלום אמיתי עם פשרות טריטוריאליות עם הפלסטינים.

הויכוח לכאורה מתנהל בין שני מחנות מדומיינים ("שמאל" וימין), שכן שני "המחנות" הללו תומכים בדיוק באותה מדיניות שהנהיג רבין, אם כי בניסוחים שונים.

הויכוח לכאורה על אופיה של ממשלת רבין מתנהל בין שני מחנות מדומיינים ("שמאל" וימין), שכן שני "המחנות" הללו תומכים בדיוק באותה מדיניות שהנהיג רבין, בניסוחים שונים

למעשה, העובדות הנוגעות לממשלת רבין השניה מלמדות על גידול בתקציבי חינוך ורווחה, על הפרטה אגרסיבית של משאבי הציבור, על תמיכה מסיבית בפרויקט ההתנחלויות (תוך כדי ניכוס מחודש של המונופול על ניהול הפרויקט מידי הציונות הדתית), ועל שבירת העבודה המאורגנת.

מראית עין של 'חברתיזם' ודאגה לחלשים, חיזוק הממשל הצבאי וההתנחלויות, וקיבוע כלכלה ניאו ליברלית שימשו בידי רבין להובלה ולניווט של המדיניות שנקבעה לפני כן, בשנים 1984-1988 – ולמסד של מדיניות הממשלות לאחר מכן.

כלומר, אם נשהה לרגע את ההיגיון האורווליאני שעליו מנוסחת פוליטיקת הימין-שמאל, הרי לנו מנהיג וממשל שקיבעו במסמרות את נתיבי ההמראה עבור הבורגנות הישראלית מהעיר, מהכפר ומשטחי הממשל הצבאי, על חשבון כולם. משולש הערכים שממשלת רבין ייצגה – ניאו ליברליזם עם חמלה ממלכתית וצבאיות – מהווים מאז ועד היום את כל עמדתם של המרוויחים מהיכולת להבנות את הדיון הפיקטיבי על פוליטיקה של ימין ושמאל בישראל.

ממשלת רבין הגדילה את משאבים למשרדי הממשלה ה"חברתיים". כך קרה עם תקציב משרד החינוך. ב-1993 התקציב גדל ל-7.3 מיליארד, ב-1994 התקציב גדל ל-10.4 מיליארד, וב-1995 גדל שוב ל-13.8 מיליארד. אלא שתקציב החינוך לא גדל מבחינת ההוצאה הלאומית על חינוך, ושכרם הממוצע של המורים היה נמוך יותר מהיום מהממוצע במדינות ה-OECD.

יתרה מזאת, הגדלת תקציב החינוך החלה לפני כן. בשנים 1990-1992 ממשלת הליכוד בראשות יצחק שמיר הגדילה את תקציב החינוך מ-3.9 ל-6.3 מיליארד. מגמה זו נמשכה לאורך כל שנות ה-90, וגם בשנים האחרונות בהן תקציב ההשכלה הגבוהה כמעט והוכפל.

בנוסף לכך, בשנים 1993-1995 הגידול בתקציב נבע מפתיחת המכללות שרובן מוקמו בפריפריה. המכללות יצרו אפיקים חדשים עבור צעירים וצעירות מהם נמנעה נגישות להשכלה גבוהה לאורך שנים. ואולם הן היוו פתרון פוליטי ללחץ שהופעל על-ידי מהגרי בריה"מ המאורגנים פוליטית והמזרחים בפריפריה לרכישת השכלה גבוהה (בולוטין, שביט ואיילון 2002), מבלי להתחרות עם המעמד הבינוני העירוני האשכנזי, שבאופן מסורתי שולח את בניו ובנותיו אל האוניברסיטאות (שביט 1992).

מראית עין של 'חברתיזם' ודאגה לחלשים, חיזוק הממשל הצבאי וההתנחלויות, וקיבוע כלכלה ניאו-ליברלית שימשו בידי רבין להובלה ולניווט של המדיניות שנקבעה לפני כן, בשנים 1984-1988 – ולמסד של מדיניות הממשלות לאחר מכן

הגדלת תקציבים למשרדים "חברתיים" נעשתה בהקשר פוליטי ספציפי, ותוך פגיעה ישירה בגברים ובנשים העובדים. היסטורית, ימי הסכמי אוסלו שימשו ליצירת אווירה אופטימית ביחס לעתיד עם הפלסטינים ומדינות ערב השכנות, ולאווירה ידידותית כלפי מעסיקים.

שינוי האווירה מבחינה מדינית הביא להכנסות גדולות וקצרות מועד עקב השקעות מצד תאגידים רב-לאומיים בישראל ומכירת המשאבים הכלכליים של ציבור האזרחים. ממשל רבין השתמש באווירה שיצר למען הטמעת שני תהליכים משלימים. האחד היה העמקת השינוי הכלכלי שהחל רישמית ב-1985, עם "תכנית החירום להצלת המשק". התהליך השני היה שבירת העבודה המאורגנת.

בנוסף לכך, בחסות האופטימיות המדינית, ממשל רבין העמיק וחיזק את פרויקט ההתנחלויות, שהוצאות התחזוק והפיתוח שלהן, דווקא בימי רבין, סללו את הדרך לבנייה ואיכלוס מוגברים. מדינת רווחה נוצרה מחדש מעבר לקו הירוק, ובתוך הקו הירוק האמירו מחירי הדיור והמחייה. לשם כך, צריך היה לשבור את מוקדי ההתנגדות לתהליכים אלו, ובראשם ההסתדרות. מדיניות זו זכתה לתמיכה נאמנה ושוטפת מצד סיעות הקואליציה, ובראשם חברי מרצ שולמית אלוני, יאיר צבן, חיים אורון, אמנון רובינשטיין ויוסי שריד, שקיבלו לידיהם משרדים וסמכויות שנתפסים כ"חברתיים".

ימי ממשל רבין היו תור הזהב של הפרטת משאבי הציבור. בישיבה הראשונה של הממשלה הוחלט על ועדת שרים לענייני הפרטה וקצת לאחר מכן סומנו היעדים הראשונים. למעלה מ-15 חברות ממשלתיות הועברו לידיים פרטיות, תוך שימוש גובר במיקור חוץ של שירותים ציבוריים. החברות הבולטות היו כימיקלים לישראל שנמכרה בפחות מחצי משווי נכסיה ב-1992, מספנות ישראל ב-1993, רשת שק"ם ב-1994. גל ההפרטה המסיבי לווה בהורדת מס החברות מ-41 אחוז ב-1992 ל-37 אחוז ב-1995.

מהלכים אלו העבירו עשרות אלפי פועלים לשוק העבודה הפרטי, ללא ההגנות מהם נהנו משך עשרות שנים. מדיניות זו הביאה לגל של שביתות במגזר הציבורי אך לפחות כלפי חוץ, רבין לא התרגש. כפי שטען בשלהי 1993:

"איני מודאג מהתנגדותם של האיגודים המקצועיים בישראל לתהליך ההפרטה כשם שאיני מודאג מקבוצות טרור איסלאמיות המבקשות לפגוע בתהליך השלום".

ימי ממשל רבין היו תור הזהב של הפרטת משאבי הציבור. בישיבת הממשלה הראשונה הוחלט על ועדת שרים לענייני הפרטה ובהמשך סומנו היעדים הראשונים. למעלה מ-15 חברות ממשלתיות הועברו לידיים פרטיות

ממשל רבין יצר את התשתית להאמרת מחירי הדיור בשנות ה-2000. ב-1995 הופרטו חברות הבנייה שיכון ופיתוח ושיכון עובדים, שהיוו משך שנים חסם בפני העלייה במחירי הדירות.

מול הפרטת חברות הבנייה, רבין התניע שלושה תהליכים משלימים.

  1. ראשית, מחיקת חובות לתנועה הקיבוצית על סך של כ-20 מיליארד ש"ח. זו היתה התספורת הנדיבה ביותר בתולדות מדינת ישראל. היא לא בוצעה לטובת נכסיהם הפרטיים של בעלי הון, אלא עבור מיעוט קטן שניכס לעצמו את השליטה על כ-85 אחוז מאדמות הציבור.
  2. במקביל למחיקת החובות, יושמה החלטה 533, שנחקקה ערב הקמת ממשלת רבין על-ידי שר השיכון דאז אריאל שרון, להפשרת קרקעות חקלאיות לבנייה למגורים. במקום להחזיר את קרקע הלאום לציבור בתמורה למחיקת חובות, בימי רבין קרקעות אלו הפכו לזהב נדלנ"י עבור תושבי המועצות האיזוריות ויזמים.
  3. שלישית, הפיכת ההתנחלויות, הזולות למגורים, למקומות בטוחים למטרת העמקת האחיזה הישראלית בשטחים הכבושים. קצת לאחר החתימה על הסכמי אוסלו החל הארגון מחדש של הגדה המערבית. בעוד שהבנייה בהתנחלויות המשיכה באופן מתון, ממשל רבין אימץ את תכנית הכבישים העוקפים שנכתבה בשנים 1983-1986 ונשארה על המדף עד 1993. מיליארדים הושקעו בימי שלטונו של רבין בתשתיות כגון עוקף רמאללה, כביש המנהרות ועוקף חברון. כ-21 אחוז מכלל סלילת הכבישים בישראל התבצעו מעבר לקו הירוק. כבישים אלו הפכו לצירים שעל גבם ההתנחלויות שיגשגו כלכלית ודמוגרפית. שלושת התהליכים הללו יצרו את המסד לעלייה הקיצונית ביוקר הדיור בתוך הקו הירוק לאחר התפוררות הסכמי אוסלו.

הטמעת השינויים המבניים במשק חייבה את מיטוט ההסתדרות, הארגון היחיד שהיה יכול להתנגד לממשלה:

  • בשלב הראשון, חיים רמון מונה לשר הבריאות ומיד ניסח את חוק הבריאות הממלכתי שפירושו היה, בין השאר, הפרדת ההסתדרות מקופת חולים הכללית, המקור העיקרי לתקציבה השוטף.
  • בשלב השני הממשלה יצרה גירעון עמוק בתקציב קופת חולים כללית, באמצעות העלאת תעריפי האשפוז וקיצוץ השתתפותה במשכורות העובדים ובתקציב קופת החולים הכללית (ריינהרט 1999).
  • השלב השלישי כלל ניסיון השתלטות על ההסתדרות. בתחילה, עמיר פרץ נשלח להתמודד על ראשות סיעת העבודה בהסתדרות לקראת הבחירות. לאחר שנכשל בבחירות הפנימיות, רמון נשלח להקים ביחד עם פרץ וחיים אורון ממרצ את סיעת ר"ם ודרכה התמודדו לבחירות ב-1994. רמון ניצח את הבחירות והפך ליו"ר ההסתדרות. למרבה האירוניה, אורון שימש כגזבר ההסתדרות וכראש ועדת האתיקה בכנסת.
  • מיד לאחר היבחרו, ובתמיכה ישירה של רבין, חוק הבריאות הממלכתי התקבל בכנסת. משנותקה ההסתדרות מקופת החולים, הגירעון בתקציבה החל לגדול, ורמון החל למכור את נכסי ההסתדרות בפחות מחצי משוויים. שיכון עובדים שהוזכרה למעלה היתה אחד מהם.
  • בשלב האחרון רמון הלאים את קופת החולים הכללית. כלומר, הפקיע אותה מבעליה, ציבור החברים בקופה. רוב נכסי ההסתדרות המניבים נמכרו, ורוב חבריה מקופת החולים הכללית הועזבו. מכמעט שני מיליון חברים ב-1992, ההסתדרות הצטמקה לכ-650 אלף ב-1996. תוך שנה וחצי הארגון היחיד שיכול היה, מבחינה תיאורטית לפחות, להתנגד למדיניות ההפרטה – פורק מנשקו.

מכמעט שני מיליון חברים ב-1992, ההסתדרות הצטמקה לכ-650 אלף ב-1996. תוך שנה וחצי הארגון היחיד שיכול היה, מבחינה תיאורטית לפחות, להתנגד למדיניות ההפרטה – פורק מנשקו

כשנה וחצי לאחר מכן, משסיים את משימתו, התפטר רמון מההסתדרות וחזר לכנסת, שם שימש כשר הפנים. בראשות ההסתדרות ניצבו עתה עמיתיו למהלך הפירוק, היו"ר פרץ והגזבר וחבר ועדת האתיקה בכנסת – חיים אורון.

בשולי הדברים, פירוק ההסתדרות מכוחה כלל יתרונות מסוימים עבור הציבור. לדוגמה, סגירת העיתון דבר ב-1996, עיתון שבמשך עשורים ביצע את מלאכת "ההסברה" למדיניות מפא"יניקית דכאנית כלפי מחאות חברתיות-כלכליות, תוך שימוש נואל בטרמינולוגיה סוציאליסטית. כך, למשל, בסיקור של מחאת ואדי סליב ב-1959, בסיקור של שביתת הארבעים בנמל אשדוד 1966, בסיקור של מחאת הפנתרים השחורים ב-1971, בסיקור של מחאת יום האדמה ב-1976.

ואולם, להבדיל מדבר, בשנות ה-90 הרוב המכריע של אמצעי הייצור שהיו בשליטת הציבור הופרטו לטובת בעלי הון על חשבון מאות אלפי פועלים ופועלות שעד אז נהנו מיציבות תעסוקתית. קווי המתאר ששורטטו על-ידי תכנית החירום הכלכלית ב-1985 החלו לקבל צורה, ועתיד הפועלים והפועלות הצעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית הפך מאז לחסר יציבות וביטחון.

"אני אנווט", חזר וטען רבין באותן שנים. אכן, רבין ומרעיו בעבודה ובמרצ אחזו בהגה של הכלכלה הפוליטית הניאו-ליברלית שאנו חיים במסגרתה עד היום – מדינה לרווחת בעלי ההון והמעמד הבינוני העירוני.

*   *   *

חשוב לזכור את העובדות הללו כשאנו מכוונים לשינוי השיח הציבורי, ובעיקר כשמבקרים את הניאו-ליברליזם של ממשלות הליכוד והעומד בראשן בעשור האחרון. הרקורד של ממשלת רבין השניה (כמו כל המחנה המכנה את עצמו "שמאל") מצביע על היותה התלמידה הנאמנה של ממשלת האחדות הלאומית בשנים 1984-1988, והמורה של ממשלות נתניהו בעשורים האחרונים.

ככה זה בעובדות, להבדיל מ"הסברה" שמובילה לתפיסות לא ריאליות של המציאות החברתית והפוליטית. בהקשר הזה, שינוי השיח הציבורי מחייב אותנו לצפות, לנתח ולבקר את אותם אינדיבידואלים שמנכסים לעצמם מונחים כגון "מדינת הרווחה", "סוציאל-דמוקרטיה", "מחנה השלום" וכיוצא באלו. הניתוח והביקורת אמורים להשתמש באותה השאלה שנשאלת מאז הירצחו של ראש הממשלה: היכן הייתם כאשר כל מה שנזכר למעלה בוצע על-ידי ממשלת רבין?

בעידן של קורונה, שחשפה במהירות את מחדלי המדיניות הניאו-ליברלית, עלינו לבדוק, אפילו להמציא אלטרנטיבות פוליטיות וכלכליות. הפוליטיקה הניאו-ליברלית ביטאה אדישות מוסרית כלפי האוכלוסיה העובדת, שחלקה הגדול הפך עני.

בעידן של קורונה, שחשפה במהירות את מחדלי המדיניות הניאו-ליברלית, עלינו לבדוק, אפילו להמציא אלטרנטיבות פוליטיות וכלכליות. הפוליטיקה הניאו-ליברלית ביטאה אדישות מוסרית כלפי האוכלוסיה העובדת, שחלקה הגדול הפך עני

כמו שאין סיבה לחזור לימים שקדמו לממשלת האחדות הלאומית ב-1984, כך גם אין סיבה להמשיך את המדיניות שבמסגרתה אנו חיים בשלושים וחמש השנים האחרונות. בימי קורונה, פג הקסם של מדיניות של הפרטה, "שוק חופשי" (מהתערבות נציגי הציבור), קיצוץ תקציבי, גמישות ניהולית ופגיעה בעבודה המאורגנת.

עלינו לחשוב כיצד ועם מי אנו בונים מחדש את הכוח והבטחון התעסוקתי שלנו, העובדים והעובדות, הכוחות היצרניים האמיתיים בחברה, וכיצד ועם מי אנו מחלקים מחדש בצורה שוויונית את המשאבים הכלכליים, הפוליטיים והתרבותיים של המדינה.

בני נוריאלי הוא ד"ר לממשל ופוליטיקה. משמש כיום כמנהל האקדמי של פורום ארלוזורוב. מרצה במכללת עמק יזרעאל ועושה פוסט דוקטורט באוניברסיטה העברית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,591 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 7 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

״אנחנו כחברה צריכים להחזיר את האמון בדמוקרטיה ואחד בשני״

גנץ: חיזבאללה צריך להבין שהשליחות שהוא מבצע בשם איראן עלולה להפוך לשליחות קטלנית ● אלקין על חיבור עם גנץ: "כרגע לא על הפרק" ● דיווח: משרד האנרגיה ניסה למנוע את פרסום הידיעה על כך שחזבאללה שיגר כלים לאסדת הגז ● מסתמן: נתניהו ישריין את גל הירש ● ישראל וטורקיה חתמו על הסכם תעופה חדש ● שגרירות אוקראינה: לא תתאפשר כניסת תיירים לאומן בחגי תשרי

עוד 27 עדכונים

הגלידה של הסורים - אפילו איראן לא הצליחה לסגור אותה

גלידה (בערבית: בּוֹזַה) בכדאש הפכה למוקד גאווה לאומית סורית. מדוע הסורים, מכל הקשת הפוליטית ומכל העדות, מעריצים כל כך את הגלידה, עד כדי סיכון חייהם במחאה נגד סגירתה? הכירו את ההיסטוריה של הפנינה הקולינרית המתוקה של דמשק.

לפני ארבעה חודשים הלך לעולמו מֻוַּפַק בַּכְּדַאש, הבעלים ממוצא כורדי של הגלידה הידועה בסוריה ואולי הטובה ביותר במזרח התיכון. בכדאש אינה עוד גלידה אלא מוסד עם עבר היסטורי מפואר.

לפני ארבעה חודשים הלך לעולמו מֻוַּפַק בַּכְּדַאש, הבעלים של הגלידה הידועה בסוריה ואולי הטובה ביותר במזרח התיכון. בכדאש אינה עוד גלידה אלא מוסד עם עבר היסטורי מפואר

הגלידה ממוקמת בשוק חמידייה העתיק המקורה' המוביל למסגד האומיי. רוב הסורים "עלו לרגל" לאתר הגלידה הדמשקאי מתישהו בחייהם בבילוי בבירה, בהם דורות של אנשים שהמקום נקשר עם זיכרונות הילדות שלהם.

במקום ישבו מפורסמים, ידוענים ופוליטיקאים סורים ומהעולם הערבי ובכלל, בהם המלך פייסל' שמלך חמישה חודשים על סוריה ב-1920 ולורנס איש ערב.

מסורת ערבית

בניגוד לרוב הגלידות באזור והניסויים לחקות את ההצלחה (כמו "אייס קרים אומייה"), שומר בכדאש על הטכניקות המסורתיות הישנות להכנת מה שמכנים הסורים "אל-בּוזַה אל-ערבייה אל-אַסְלִייַה" (הגלידה הערבית המקורית).

הבעלים של בכדאש לא מוכנים להכניס מכונות חדישות אלא מעדיפים בעבודת יד להכין את הגלידה ע"י המִהְבַּאג', (מעין מכתש ועלי), כלי העץ בו גם טוחנים קפה ערבי, וגם להכין בהקצפה ידנית את ה"קִשְטַה", השמנת המתוקה.

הבעלים של בכדאש לא מוכנים להכניס מכונות חדישות אלא מעדיפים בעבודת יד להכין את הגלידה ע"י המִהְבַּאג', כלי העץ בו גם טוחנים קפה ערבי, וגם להכין בהקצפה ידנית את ה"קִשְטַה", השמנת המתוקה

היסטוריה מפוארת

הסיפור מתחיל בשנת 1895, כאשר מחמד חמדי בכדאש, אביו של מופק, פתח בגיל 28 את הגלידה באישורו של מושל דמשק נאזם פאשא, שלא פעם הגיע להתפנק בגלידה קרה ביום חם.

בכדאש יצר את התערובות המיוחדות של הגלידה ע"י שילוב פרחי הסחלב שהיה מביא מהאזורים ההרריים, יחד עם חלב שהקפיד שיהיה תמיד טרי. מייסד הגלידה מכר טעמים שונים של גלידה מפירות שונים וגם משקה סחלב חם ועוגיות שונות.

בשנים הראשונות להכנת הגלידה המשימה לשמור על הקירור הייתה מסובכת. פלאחים שעבדו אצל בכדאש היו מביאים קרח מהר החרמון בחביות נחושת על עגלות רתומות לחמורים בדרך לחנות בדמשק.

ב-1930 הוקל מאד על הפעלת החנות, כאשר העיר דמשק חוברה לראשונה לרשת חשמל והובאו המקררים הראשונים מאיטליה. כשהתראיין חמדי בכדאש הזקן לפני שנים, טען כי מומחים לגלידה באו מאירופה, בעיקר מצרפת ומאיטליה, ללמוד את שיטותיו ולייצאן למערב.

מופק בכדאש הבן שהתראיין אף הוא לפני כמה שנים, סיפר כי הסולטן עבד אל-חמיד השני, ששמע על הגלידה המצליחה בדמשק, ביקש מבכדאש האב להקים סניפים באיסטנבול ובאנקרה ב-1897.

בדמשק עצמה היו עוד בתקופה העות'מנית מזמינים מבכדאש עגלות עמוסות בגלידה לאירועים כגון חגים וחתונות. לטענתו של מופק בכדאש הוא מיצרני הגלידה הראשונים במזרח התיכון.

בשנים הראשונות להכנת הגלידה המשימה לשמור על הקירור הייתה מסובכת. פלאחים שעבדו אצל בכדאש היו מביאים קרח מהר החרמון בחביות נחושת על עגלות רתומות לחמורים בדרך לחנות בדמשק

למעשה, לגלידה עצמה יש היסטוריה הרבה יותר עתיקה והכינו אותה כבר בפרס הקדומה וברומא העתיקה. לפי אחד הסיפורים הביא מרקו פולו את שיטת הכנת הגלידה לאיטליה ממסעו במזרח הרחוק במאה ה-13. הגלידות המתועדות הראשונות בספרי מתכונים באירופה קדמו במאתיים שנה לגלידה של בכדאש בדמשק, בעיקר בצרפת ובאיטליה והגיעו לאנגליה במאה ה-18.

בבכדאש ישבו חלק מהוגי הנהד'ה, התחייה הלאומית הערבית והלאומנים הסורים שתכננו את המרד נגד העות'מנים. אח"כ ליקקו גלידה בבכדאש גנרלים סורים שערכו את גל ההפיכות של שנות ה-50 וה-60, כולל רה"מ הראשון שוכרי אל-קוותלי.

סאמי מרואן מביד, הנחשב בעולם הערבי להיסטוריון המוביל בימינו לחקר ההיסטוריה של דמשק, כתב כי חוסיין בן טלאל מלך ירדן (אביו של המלך הנוכחי עבדאללה השני) פגש אישית את מופק בכדאש כאשר אכל גלידה בדמשק. חוסיין אמר אחרי ביקורו בהלצה: "המקום הזה (גלידת בכדאש) יותר ישן מהרפובליקה הסורית, ממלכת ירדן ומהסכמי סייקס-פיקו גם יחד".

גלידה תחת אש

גלידת בכדאש הייתה תחנה קבועה לכל תייר שהיה מבקר בדמשק. המקום נפגע קשה במלחמת האזרחים שהחלה ב-2011, ולא רק מבחינה כלכלית. למרות שלאחר שבע שנים נראה היה כי המלחמה הולכת להסתיים והבירה דמשק מוגנת, התפרצה בינואר 2018 מחאה ברשתות החברתיות בסוריה ובעיקר בבירה בשל הכוונה לסגור את גלידת בכדאש.

גלידת בכדאש הייתה תחנה קבועה לכל תייר שביקר בדמשק. המקום נפגע קשה במלחמת האזרחים שהחלה ב-2011, ולא רק כלכלית. בינואר 2018 פרצה מחאה ברשתות החברתיות בסוריה בשל הכוונה לסגור אותה

עיריית דמשק החלה להפיץ ידיעות כוזבות כי הגלידה אינה עומדת עוד בתנאים סניטרים ויש במקום עכברים וג'וקים. המוחים סיכנו את חייהם במחאה גלויה נגד השלטון, במאמץ להשאיר את פינת גן העדן בגיהינום הסורי.

במחאה ברשת נחשפה האמת, כי מאחורי ההאשמות של העירייה עומדת כוונה למכור את המקום לאיראנים, המשתלטים על נדל"ן בבירה הסורית למטרות אסטרטגיות.

אחת הטענות המגוחכות של השלטונות הייתה שבנוסף לזוהמה במקום, מרמים את הלקוחות בבכדאש ומערבבים פיסטוקים עם בוטנים זולים. על כך הגיב בהומור אחד המוחים ברשת וכתב:

"מה הבעיה לערבב פיסטוקים עם בוטנים, הרי אתם (שלטון הנשיא בשאר אל-אסד) ערבבתם את החיילים הסורים עם החיילים האיראנים, הלבנונים, האפגנים, הפקיסטנים העיראקים והרוסים ודווקא יצא לכם מצוין…".

המזימה האיראנית נתקלה בהתנגדות עממית סורית והשלטונות החליטו להיכנע ולבטל את מכירת המקום.

עיריית דמשק החלה להפיץ ידיעות כוזבות כי הגלידה אינה עומדת עוד בתנאים סניטרים ויש במקום עכברים וג'וקים. המוחים סיכנו את חייהם במחאה גלויה נגד השלטון, במאמץ להשאיר את פינת גן העדן בגיהינום הסורי

ב-2013 פתח בכדאש לראשונה סניף בעמאן בירת ירדן, אולי כדי להביא משהו מטעמיה של סוריה לפליטים הרבים שברחו ממלחמת האזרחים לממלכה ההאשמית. הסניף עובד עד היום.

מקור גאווה

דווקא כעת, בתקופת השפל הקשה בה מצוי העם הסורי, גלידת בכדאש מסמלת מופת למצוינות ואיכות סורית, כזו היכולה לשמש דוגמה למדינות האזור. בכדאש ממוקמת באופן סמלי ליד סמלים של האסלאם, שהפכו גם לסמלי הלאומיות הערבית: קברו של המצביא הכורדי סלאח א-דין מהמאה ה-12 שניצח את הצלבנים והמסגד האומיי, המזכיר לסורים את תקופת הזוהר של כמעט מאה שנה בה נשלטה הח'ליפות המוסלמית האומיית מהעיר דמשק (מאות 7-8 לספירה).

לפני ארבעה חודשים הקדישה העיתונות הערבית מאמרי פרידה וצער ממי שכונה "השיח' (לא השף) של הכנת הגלידה". ההיסטוריון סאמי מביד כתב כי מותו של מופק בכדאש הוא אבדה גדולה למורשת ההיסטורית של העיר. אולי מותו מסמל את מצבה העגום של סוריה בסופה של מלחמת אזרחים נוראית שנמשכה שנים והותירה מדינה הרוסה וענייה.

ההיסטוריון סאמי מביד כתב כי מותו של מופק בכדאש הוא אבדה גדולה למורשת ההיסטורית של העיר. אולי מותו מסמל את מצבה העגום של סוריה בסוף מלחמת אזרחים נוראית שנמשכה שנים והותירה מדינה הרוסה וענייה

אך בבכדאש ממשיכים להגיש את הגלידה, וההיסטוריה של המזרח התיכון בכלל ושל דמשק בפרט תמשיך לנוע לכיוונים בלתי צפויים כרגיל. ומי יודע? אולי יום אחד יישבו בגלידה בכדאש גם תיירים ישראלים? אנשאללה.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,013 מילים

ראש המועצה מבקש ממבקר המדינה לבדוק שלא עבדו עליו

ראש מועצה אזורית חוף הכרמל פנה למבקר המדינה בבקשה שיבדוק האם המועצה קיבלה החלטות לפיתוח והגדלת המנחת ליד חוף הבונים תוך ביסוס על מידע שגוי ומטעה ● זאת, בעקבות חשיפת זמן ישראל כי טייסת הכיבוי אינה זקוקה כלל למנחת עבור מטוסיה ● מטה המאבק של תושבי חוף הכרמל: "תרגילים זולים. יש לעצור את העבודות במנחת"

עוד 1,372 מילים ו-1 תגובות

ההנחה כאילו אפשר לכבות ולהדליק את הכלכלה שוב ושוב מבלי שזה יגרום למשבר כלכלי, הומצאה על ידי נתניהו ● במקום לנהל סיכונים בקורונה, נתניהו בחר כראש הממשלה לפזר כספים ולסגור את המשק בלי חשבון ● עכשיו הוא טוען שהוא האיש הנכון לתקן את המחדל הזה של עצמו, כשהוא מגובה בפרופ' הכלכלי למשימות מיוחדות שמתיימר לעקם את חוקי הכלכלה לפי צרכיו של הבוס ● פרשנות

עוד 771 מילים

למקרה שפיספסת

מאיפה הכסף? המפלגות הערביות ממעטות לקחת הלוואות ותרומות

בדיקת זמן ישראל לחד"ש יש נכסים רבים, בית דפוס ומזכ"ל שמתגאה: "אני, הסוציאליסט, יכול ללמד את הקפיטליסטים לנהל את הביזנס" ● רע"ם מקבלת סיוע נדיב מהתנועה האסלאמית – ולשתי המפלגות יש מערך של קרובי משפחה שמתנדבים ללא תשלום ● ח"כ טיבי נעזר במפלגות אחרות ● ועדיין לא ברור איך בל"ד, שמנהיגיה הורשעו בעבר בקבלת תרומות לא חוקיות, שורדת ● הכסף שמאחורי הבחירות, כתבה שנייה

עוד 2,442 מילים

חמאס מנסה לחבל בפעילות המוסד בטורקיה

חמאס מנסה להעכיר את היחסים הטובים בין המוסד הישראלי לבין המודיעין הטורקי באמצעות תחקיר מפוברק בערוץ אל-ג'זירה על פעילות המוסד באיסטנבול. חמאס מודאגת מההתקרבות של טורקיה לישראל, אך טורקיה הבהירה לה כי הדבר לא ישפיע על יחסה אליה ואף נתנה לה ערבויות בכל הקשור להמשך פעילותה בטורקיה.

תנועת חמאס עוקבת בדאגה אחר ההתקרבות המחודשת בין טורקיה לישראל ואחר המאמצים המשותפים של המודיעין הטורקי "מיט" ביחד עם המוסד הישראלי לסכל פיגועים של המודיעין האיראני נגד ישראלים בטורקיה. מאמצים שנשאו פרי והידקו את הקשר בין שני ארגוני המודיעין.

חמאס עוקבת בדאגה אחר ההתקרבות המחודשת בין טורקיה לישראל והמאמצים המשותפים של המודיעין הטורקי והמוסד הישראלי לסכל פיגועים של המודיעין האיראני נגד ישראלים בטורקיה

הנהגת חמאס חוששת שההתקרבות הזו של טורקיה לישראל תפגע ביחסים שלה עם ההנהגה הטורקית. לח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, יש קשרים מצוינים עם הנשיא ארדואן וכך גם למנהיג התנועה אסמעיל הניה.

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-1 ביולי כי במגעים שהיו באחרונה בין תנועת חמאס להנהגה בטורקיה לובן נושא ההתקרבות בין טורקיה לישראל.

על פי הדיווח, ההנהגה הטורקית הסבירה להנהגת חמאס את שיקוליה ומניעיה להתקרבות המחודשת לממשלת ישראל הנוכחית.

הנהגת חמאס קיבלה מההנהגה הטורקית ערבויות לכך שהאסטרטגיה שלה כלפי תנועת חמאס לא השתנתה בשלב הזה וכי היחס שלה לחמאס איננו מושפע מהעמדה הישראלית.

טורקיה אף נתנה הוכחות לכך שאין שינוי ביחסה כלפי חמאס. השלוחה של הזרוע הצבאית של חמאס באיסטנבול ממשיכה לפעול כרגיל למרות הדרישה הישראלית לסגור אותה.

את השלוחה הזו מפעילים מחבלים שגורשו מהשטחים במסגרת "עסקת שליט" והיא מכווינה פיגועים בשטחי הגדה ובישראל.

על פי הדיווח, טורקיה נתנה ערבויות לחמאס שהיא לא תיכנע ללחץ הישראלי בנושא פעילות חמאס בטורקיה, והטורקים הדגישו כי אין שינוי בעמדתם כלפי המצור הישראלי על רצועת עזה, ירושלים ומסגד אל-אקצא.

טורקיה נתנה ערבויות לחמאס שהיא לא תיכנע ללחץ הישראלי בנושא פעילות חמאס בטורקיה, והטורקים הדגישו כי אין שינוי בעמדתם כלפי המצור הישראלי על רצועת עזה, ירושלים ומסגד אל-אקצא

ההערכות בחמאס הן כי עד לבחירות ב-2023 שיתקיימו בטורקיה אין חשש ליחסים בין התנועה לטורקיה והם ימשכו כרגיל. אם הנשיא ארדואן לא ייבחר פעם נוספת זה כבר סיפור אחר וייתכן שחמאס תצטרך לצמצם את פעילותה בטורקיה ולהעביר את השלוחה של הזרוע הצבאית מאיסנטבול למקום אחר.

ניסיון להכפיש את פעילות המוסד בטורקיה

בחמאס מבינים היטב כי למוסד הישראלי יש יכולות מודיעיניות מצוינות וכי הוא גם סיפק למודיעין הטורקי הוכחות כי שלוחת חמאס באיסטנבול עוסקת בטרור וגם בחתירה נגד שלטון הרש"פ בגדה.

השלוחה הזו מפעילה בין היתר חדר האזנה ומעקב אחר פעילות הרש"פ וגורמים מסוימים בישראל. המידע המודיעיני מועבר להנהגת חמאס ברצועת עזה, לחזבאללה בלבנון וגם למודיעין האיראני ולכוח "קודס".

לכן הנהגת חמאס מנסה כעת להכניס טריז בין המוסד הישראלי למודיעין הטורקי.

ערוץ אל-ג'זירה, אחד השופרות של חמאס המשדר מקטאר, שידר ב-1 ביולי "תחקיר" ארוך הנקרא "פעילות המוסד באיסטנבול".

ב"תחקיר", שהיה למעשה תשדיר תעמולה לתנועת חמאס, הוצגו מסמכים, הקלטות ועדויות של אנשים, שלטענת אל-ג'זירה היו מטרות של המוסד על אדמת טורקיה. האנשים האלה דיווחו לשלטונות הטורקים על הפעילות של המוסד.

ב"תחקיר", שהיה למעשה תשדיר תעמולה לחמאס, הוצגו מסמכים, הקלטות ועדויות אנשים, שלטענת אל-ג'זירה היו מטרות של המוסד על אדמת טורקיה. אנשים אלה דיווחו לשלטונות הטורקים על פעילות המוסד

באוקטובר 2020 עצר המודיעין הטורקי 15 חשודים בריגול עבור המוסד. רוב החשודים היו סטודנטים שנשלחו ללמוד בטורקיה. המוסד, לטענת הטורקים, התמקד בפעילות גיוס של בני הקהילות הערביות המתגוררים בטורקיה והקשר עימם היה בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות והוא ניסה לקבל מידע על פעילי חמאס בטורקיה.

אולם על פי גורמים ביטחוניים בירושלים, מי שהיה דווקא הפעיל בגיוס הרשת הזו הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני.

המודיעין הטורקי החרים גם סכום כסף גדול באיסטנבול, שהגיע ממנגנון המודיעין הפלסטיני כדי לממן את פעילות הסטודנטים הפלסטינים שגויסו על ידו.

הנשיא ארדואן זעם על הפעילות של מאג'ד פרג' בתוך טורקיה ונזף ביו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

אבל באותה התקופה היה נוח מאוד לנשיא ארדואן לתקוף את ישראל, והתקשורת הטורקית תודרכה כי מדובר בסוכנים של המוסד הישראלי, למרות שאף אחד מהחשודים והעצורים לא היה ישראלי.

המודיעין הטורקי מבין היטב את כללי המשחק, הרוח הנושבת כעת מלשכת הנשיא ארדואן היא להדק את היחסים עם המוסד הישראלי ולסכל כל פעילות טרור איראנית על אדמת טורקיה, שעלולה לסכן את האינטרסים המדיניים והכלכליים של טורקיה.

המודיעין הטורקי מבין את כללי המשחק, הרוח הנושבת כעת מלשכת ארדואן היא הידוק היחסים עם המוסד הישראלי וסיכול טרור איראני על אדמת טורקיה, שעלול לסכן את האינטרסים המדיניים והכלכליים שלה

גורמי יודעי דבר אומרים כי הניסיון של חמאס להעכיר את היחסים בין המוסד הישראלי לבין המודיעין הטורקי באמצעות "תחקירים" מפוברקים בערוץ התעמולה אל-ג'זירה הוא פתטי ומגוחך.

המודיעין הטורקי יודע את האמת והניסיון הזה מעיד על תסכול גדול בהנהגת חמאס עקב ההתקרבות ביחסים בין ישראל לטורקיה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 709 מילים
עודכן לפני 57 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יאיר גולן הכריז אתמול על התמודדותו על ראשות מרצ, עיסאווי פריג' הודיע על פרישתו - ונדמה שרבים מחכים לזהבה גלאון שתחזור להוביל את המפלגה ● זה לא יקרה ● "זה לא עולה על דעתי", אמרה אתמול לזמן ישראל, "החיים שלי יפים" ● גם האיחוד עם העבודה לא באופק ● לחברי המפלגה נותר להתמודד עם העדרו של מועמד מהחברה הערבית, ועם הדילמות סביב דמותו של גולן ● פרשנות

עוד 830 מילים ו-3 תגובות

איומי סרק תרחיש הדחתה של היועמ"שית אינו אפשרי

ח"כים מהליכוד הצהירו חד-משמעית כי יפעלו להחלפתה של בהרב-מיארה כיועצת המשפטית לממשלה אם יחזרו לשלטון אחרי הבחירות הקרובות ● אלא שאלו איומי סרק: ממשלה אינה יכולה להדיח סתם כך את היועמ"ש ● ישנה פרוצדורה ועילות ספציפיות שרק בהתקיים אחת מהן ניתן להדיח את בהרב-מיארה - ויש משוכות משפטיות שהליכוד פשוט לא יצליח לעבור גם אם ישנה את הכללים ● פרשנות

עוד 1,015 מילים ו-1 תגובות

אילוף העיר הסוררת

עיר ואוּם בישראלמזה כעשור וחצי פועל באום אל-פחם תיאטרון בהובלת שחקן, מחזאי ומנהל בני המקום ● המשותף לשלושתם: רצון עז להשקיע בעתידה של אום אל-פחם והמלחמה העיקשת בהדתה שעוברת העיר מזה שני עשורים בחסות התנועה האסלאמית ● בריאיון לזמן ישראל הם מספרים על המאבק התרבותי והרצון להשתלב במדינה ● השחקן קמראן קמראן: "כמו שיש ניצולי שואה, אני ניצול התנועה האסלאמית" ● כתבה שישית בסדרה

עוד 4,543 מילים

שקד: ביחד אפשר להקים ממשלה רחבה שעוסקת בעשייה

לפני שבוע: צה"ל יירט כטב"ם נוסף של חיזבאללה בדרך לכריש ● דיווח סורי: ישראל תקפה בקוניטרה - חייל נהרג ● הדס קליין העידה: לפיד סרב לקבל פרחים ממילצ׳ן כי זו מתנה ● סיפרה גם כי בנימין נתניהו אמר למילצ׳ן בהתייחס לשרה - "תנו לה מה שהיא מבקשת. זה מותר" ● יאיר גולן הודיע שיתמודד על ראשות מרצ ● עשרות אומנים פנו לטרופר על רקע ביטול הצגה בב״ש

עוד 33 עדכונים

לפעמים חלומות מתגשמים

יאיר לפיד לא יכול היה לבקש לעצמו יעד ידידותי יותר מפריז לביקורו המדיני הראשון כראש ממשלה ● חברתו השגרירה יעל גרמן קיבלה את פניו בקול רועד ודמעות נרגשות ● חברו נשיא צרפת עמנואל מקרון חיבק את לפיד בחום ● לפיד נהנה מכל רגע ● אחרי שעות ספורות בעננים, לפיד נחת בחזרה למציאות של בחירות, יוקר המחיה והדרמות האזוריות ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
היו מנהיגים שהביאו למהפכים - אולי לפיד כזה, הלוואי. ברור שצריך לשמור על ישראל חזקה ומעורבת נכון בכלכלה העולמית - זה ברור, הנסיבות מחייבות. יחד עם זאת, כדה"א מתקדם למטמורפוזה שכל מה שהיה... המשך קריאה

היו מנהיגים שהביאו למהפכים – אולי לפיד כזה, הלוואי. ברור שצריך לשמור על ישראל חזקה ומעורבת נכון בכלכלה העולמית – זה ברור, הנסיבות מחייבות. יחד עם זאת, כדה"א מתקדם למטמורפוזה שכל מה שהיה עד עתה ייתהפך וכללים חדשים לחלוטין ייווצרו – דגש על 'ואהבת לרעך כמוך' עולמי, כלכלה עולמית המושתתת על רצון טוב למען שיוויון כללי/כלכלי מוחלט בין כל בני האדם באנושות ללא הבדלי תפקיד, מעמד או כל גורם כלשהו (משמעות הכסף תהפוך לאחרת לחלוטין). והכי חשוב: המחשבה! הכל קשור במחשבה – כנראה שהתדר החדש יהיה של מחשבה שמפרגנת לשיתופיות והרמוניה. אולי, אולי, הלוואי

הסיפור של ייקור המחיה הוא גלובלי ומושפע מבעיות בשרשת אספקה כתוצאה מה קורונה, התייקרות הדלקים והחיטה כתוצאה מפלישת רוסיה לאוקראינה. הסיפור של יוקר המחיה מתודלק על ידי המפלגה הרפובליקנית ... המשך קריאה

הסיפור של ייקור המחיה הוא גלובלי ומושפע מבעיות בשרשת אספקה כתוצאה מה קורונה, התייקרות הדלקים והחיטה כתוצאה מפלישת רוסיה לאוקראינה. הסיפור של יוקר המחיה מתודלק על ידי המפלגה הרפובליקנית כנגד ביידן והאדון נתניהו עושה העתק הדבק לזירה המקומית

עוד 1,034 מילים ו-2 תגובות

ריאיון הללויה עם השיר

לשיר האייקוני של לאונרד כהן "הללויה" נכתבו בשלב מסוים 180 בתים שונים ● סרט תיעודי חדש, "הללויה: לאונרד כהן, מסע, שיר", עושה את מה שמעט מאוד סרטים עשו בעבר – ובוחן את חייו של האומן על רקע שיר אחד בלבד ● יוצרי הסרט אומרים לזמן ישראל: "פחדנו שסרט על שיר יהיה משעמם, ואז ראינו את לאונרד כהן באוקלנד"

עוד 1,912 מילים ו-1 תגובות

אם לא תיכנע לכיל, ישראל יכולה להציל את ים המלח

תחקיר זמן ישראל בזמן שהפוליטיקה המזרח־תיכונית מונעת להזרים יותר מים מהכינרת להחייאת ים המלח, הארגונים הירוקים מקווים שתום זיכיון כיל יאפשר להגן על מה שנותר מהאגם, להאט את העלמותו ולמנוע את המשך הכרייה ● אולם, יש כאלה שחושבים שכבר מאוחר מדי: "צר לי לומר את זה, אני לא רואה שום תקווה עבור ים המלח"

עוד 3,015 מילים

עונת הפריימריז יוצאת לדרך

את החודש הקרוב יבלו כמחצית מהמפלגות הקיימות בפריימריז לרשימה לכנסת - וכמה גם לראשות המפלגה ● הליכוד מושכת את מרב תשומת הלב, אבל גם במפלגות הקטנות מימין ומשמאל יש פוטנציאל לדרמות והפתעות ● ומה שבטוח: הפעם התקשורת לא תתעלם מהבחירות שיתקיימו ברע"ם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 909 מילים ו-2 תגובות

השר פריג׳ פורש וקורא להורוביץ להתפטר מהנהגת המפלגה

פריג׳ טוען שהורוביץ ״כשל במבחן המנהיגות״ ● הורוביץ בתגובה: מרצ בהנהגתי הגיעה להישג גדול ● הנדל קורא לאיחוד בימין ● לפיד לעמנואל מקרון: על העולם להגיב לאיראן ● גנץ חשף תמונות לווין המעידות על נוכחות איראנית חריגה ורציפה בים האדום ● יובל שטייניץ פרש מהחיים הפוליטיים ● הדס קליין העידה בתיק 1000: אי אפשר היה לבוא לבלפור בידיים ריקות

עוד 44 עדכונים

האם שאריות המזון שנזרקות לפח על ידי מליוני ישראלים הופכות לדשן לחקלאות או מושלכות סתם כך לטבע? ● עימות חזיתי בין המשרד להגנת הסביבה לבין תאגיד הפסולת "ורידיס" שופך מעט אור על הנעשה מאחרי הקלעים של תעשיית הפסולת בישראל - והריח לא משהו

עוד 1,638 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה