• כוחות הביטחון מנסים לפזר מפגינים במהלך הפגנות אנטי-ממשלתיות מתמשכות בבגדד, יולי 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, בפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בריאד, 1 בספטמבר 2020 (צילום: Saudi Press Agency via AP)
  Saudi Press Agency via AP
 • מפגינים מוחים מול שגרירות מצרים בפריז, 8 בדצמבר 2020 (צילום: Michel Euler, AP)
  Michel Euler, AP
 • אזרחית מצביעה בבחירות הפרלמנטריות בכווית, 5 בדצמבר 2020 (צילום: Jaber Abdulkhaleg, AP)
  Jaber Abdulkhaleg, AP
 • כוח צה"ל בשכם, 12 בדצמבר 1987 (צילום: Max Nash, AP)
  Max Nash, AP
 • אנשים נושאים את תמונתו של ג'מאל ח'אשוקג'י ליד הקונסוליה הסעודית באיסטנבול לציון שנתיים למותו, 2 באוקטובר 2020 (צילום: Emrah Gurel, AP)
  Emrah Gurel, AP

המשבר הכלכלי בעיראק מחריף, ויותר ויותר צעירים במדינה שמים קץ לחייהם

מ-2003 הוכפל שיעור המתאבדים בעיראק, אך ההערכה היא שהמספרים גבוהים יותר, אולם קרובי הקורבנות פועלים להציג את המוות כ"טבעי" בשל דעות קדומות בנושא ● כחלק מההיערכות לנשיאות ביידן, סעודיה וטורקיה החלו להתקרב זו לזו ● אף לא אישה אחת נבחרה לפרלמנט בכווית ● ומה ניתן ללמוד כיום מהפרדיגמה ששלטה לפני פרוץ האינתיפאדה? ● קסניה סבטלונה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

סוף למשבר בין ריאד לדוחא? במפרץ ממתינים לביידן

הביקור המפתיע של ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, במפרץ בתחילת החודש היה אמור להניב תשואות נאות והישג דיפלומטי מרשים – השלמה בין המפרציות היריבות, סעודיה וקטר.

מזה שלוש שנים מובילה סעודיה את החרם המדיני והכלכלי על קטר השכנה, מדינה קטנה עם אמביציות גדולות. בריאד רואים בקשרים בין דוחא לאנקרה וטהרן סכנה ברורה ומיידית, ומאשימים את הקטרים בכך שהאימפריה התקשורתית שהם הקימו – אל-ג'זירה ועוד כלי תקשורת רבים, כתובים ואינטרנטיים – מפיצה נגדם רעל והסתה.

עד כה מאמצי ההסדרה שקידם טראמפ לא עלו יפה. גם סעודיה וגם קטר מארחות בסיסים צבאיים אמריקאים בשטחן, שתיהן נחשבות לבנות ברית חשובות של ארצות הברית. החזון של "נאט"ו ערבי" הלך והתרחק ככל שנמשך המצור הסעודי על קטר.

יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, בפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בריאד, 1 בספטמבר 2020 (צילום: Saudi Press Agency via AP)
קושנר בפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בריאד בספטמבר האחרון (צילום: Saudi Press Agency via AP)

בביקורו של קושנר התברר ששתי המדינות אמנם מאותתות שהיו מעוניינות לסיים את המשבר, ולעבור לסוג של מודוס ויוונדי חדש. כווית כרגיל הציעה את שירותי התיווך שלה, נאומים מעודדים מלאי רמזים מעניינים נישאו, אך בסופו של דבר הסולחה המיוחלת לא יצאה לדרך.

סביר להניח, שבמפרץ ממתינים לביידן, ולא מעוניינים למסור את הפרס היקר לידי האיש שבעוד חמישה שבועות יזכה בתואר "לשעבר".

במקביל – כשנתיים לאחר רצח ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול – מתחילים הסעודים גם לשבור את הקרח העבה ביחסיה עם טורקיה, בת-בריתה הקרובה של קטר. ההתקרבות הזאת מתרחשת על רקע של חרם לא-רשמי של התוצרת הטורקית בממלכה, וכרגע מדובר בעיקר בצעדים סמליים, כגון הבעת תנחומים לאחר רעידת האדמה באיזמיר בסוף אוקטובר השנה או שיחת טלפון ידידותית בין מנהיגים, אך באנקרה ובריאד יודעים היטב שלג'סטות הללו יש משמעות עמוקה יותר.

אנשים נושאים את תמונתו של ג'מאל ח'אשוקג'י ליד הקונסוליה הסעודית באיסטנבול לציון שנתיים למותו, 2 באוקטובר 2020 (צילום: Emrah Gurel, AP)
אנשים נושאים את תמונתו של ג'מאל ח'אשוקג'י ליד הקונסוליה הסעודית באיסטנבול לציון שנתיים למותו באוקטובר האחרון (צילום: Emrah Gurel, AP)

מה הסיבה להתקרבות בין המדינות? ככל הנראה, גם כאן מדובר בהכנות לקראת אדמיניסטרציה אמריקאית חדשה.

האם טורקיה וסעודיה ינסו לתאם עמדות – בהמשך לתיאום עמדות בין סעודיה לישראל – כדי לעמוד יחדיו נגד הלחצים האפשריים מצדו של הנשיא ביידן? ייתכן מאוד שאכן מדובר בהתקרבות טקטית משמעותית, גם אם שני הצדדים יודעים שחילוקי הדעות העקרוניים ימנעו מהם לפתח יחסים יציבים וקרובים לאורח זמן.

2

זכויות אדם לחוד ומכירות נשק לחוד

התקשורת הצרפתית מדווחת על כך שכ-60,000 אסירים פוליטיים מצרים נכנסו לבתי הכלא מאז פרץ בינואר 2011 האביב הערבי, וכי גבולות חופש הביטוי במדינה ממשיכים להצטמצם. אך למרות ההפגנות והמחאות של פעילי זכויות אדם בפריז, הנשיא עמנואל מקרון הכריז כי נושא זכויות האדם במצרים לא ישפיע על נכונותו להמשיך למכור נשק מתקדם לצבא המצרי.

מפגינים מוחים מול שגרירות מצרים בפריז, 8 בדצמבר 2020 (צילום: Michel Euler, AP)
מפגינים מוחים מול שגרירות מצרים בפריז, השבוע (צילום: Michel Euler, AP)

הנשיא הצרפתי הסביר שהוא מאמין ב"דיאלוג קונסטרוקטיבי" ולא בלחץ מסוג זה. בעבר אמר שאם צרפת לא תמכור נשק למצרים, אזי קהיר תהיה חופשיה לפנות למדינות אחרות כגון רוסיה וסין.

גם איטליה, שעדיין דורשת צדק לג'וליו רג'ני, אזרח איטלקי שנרצח באכזריות במצרים בידי אנשי כוחות הביטחון המצרים ב-2017, אינה מעוניינת לתת לסיפור הזוועה הזה להשפיע על הכלכלה ועל הסחר בנשק. איטליה, כמו מדינות העולם האחרות, ספגה השנה מכה כלכלית כבדה, והיא זקוקה לכל דולר. וזה בערך כל מה שצריך לדעת על מצבן של זכויות האדם בעולם בשלהי שנת 2020.

3

הפרלמנט הכוויתי נטול נשים

הבחירות לפרלמנט הכוויתי שנערכו לפני כשבוע הותירה את הפוליטיקאיות במדינה פעורות פה. למרות ההשתתפות הרחבה של נשים בבחירות, אף מועמדת לא זכתה במספיק קולות על מנת להיבחר לפרלמנט.

רק בשנת 2005 הותר לנשים במדינה המפרצית הקטנה הזאת לבחור ולהיבחר לבית המחוקקים, ומאז בסך הכול שש נשים שימשו כחברות פרלמנט. בשנת 2016 רק אישה אחת עברה את אחוז החסימה.

אזרחית מצביעה בבחירות הפרלמנטריות בכווית, 5 בדצמבר 2020 (צילום: Jaber Abdulkhaleg, AP)
אזרחית מצביעה בבחירות הפרלמנטריות בכווית בשבוע שעבר (צילום: Jaber Abdulkhaleg, AP)

פעילות פמיניסטיות, שקיוו להגדיל את מספרן של הנשים בפרלמנט, מתחילות לדבר על נחיצותו של ייצוג מינימלי של נשים. גם הנסיכה אינתיסאר א-סבאח הצטרפה לקריאה הזאת ואמרה שבמצב הנוכחי, כאשר הרוב במדינה אינו מאמין בכך שאישה יכולה להיות פוליטיקאית, יש צורך במכסות, כיוון שגם המפלגות הפוליטיות לא עושות די כדי לכלול נשים בשורותיהן

4

ההתאבדויות בקרב צעירי עיראק בעלייה

יותר משנה עברה מאז שבעיראק החלה לפעול תנועת מחאה של צעירים, שדרשו לשים סוף לשחיתות ולפעול למען תעסוקת מובטלים, אך המצב במדינה ממשיך להיות קשה ואף החריף, בין היתר בגלל משבר הקורונה. האבטלה נמצאת בעלייה מתמדת, וצעירים עיראקים מיואשים מדווחים על מחשבות אובדניות.

על פי דוח חדש של האו"ם, במהלך שמונת החודשים הראשונים של השנה כמעט 300 אזרחים עיראקים, רובם תושבי הערים הגדולות בגדאד ובצרה שמו קץ לחייהם. ב-2019 התאבדו במדינה 519 בני אדם.

כוחות הביטחון מנסים לפזר מפגינים במהלך הפגנות אנטי-ממשלתיות מתמשכות בבגדד, יולי 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
מפגינים מוחים נגד הממשלה בבגדד ביולי האחרון (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)

הסטטיסטיקה הממשלתית מצביעה על כך שמאז 2003 אחוז ההתאבדויות גדל פי שניים, וההנחה היא שבעצם מדובר במספרים הרבה יותר גבוהים, אך במקרים רבים המשפחות מסרבות לשתף פעולה עם השלטונות ומנסות להסוות את ההתאבדות בתור מוות מסיבות טבעיות על מנת לא ליצור "שם רע" משפחה. כמו במדינות אחרות במזרח התיכון, התמודדות נפשית ומחלות נפש הן עדיין בגדר טאבו.

5

33 שנה לפרוץ האינתיפאדה הראשונה

ב-8 בדצמבר 1987 נהג המשאית הישראלי הרצל בוקובזה פגע ברכב פלסטיני, שבו ישבו שמונה פועלים שחזרו לרצועת עזה לאחר עבודה בישראל. כתוצאה מהפגיעה נהרגו ארבעה מנוסעי הרכב. בוקובזה נמלט על נפשו מחשש לפגיעה בו על ידי ההמון.

שמועות החלו לזרום בקרב הפועלים הפלסטינים שעבדו בישראל ובקרב הפעילים של תנועת פת"ח שפעלו בשטחים – התאונה לא הייתה מקרה, אלא רצח מכוון של הפלסטינים.

כוח צה"ל בשכם, 12 בדצמבר 1987 (צילום: Max Nash, AP)
כוח צה"ל בשכם, 12 בדצמבר 1987 (צילום: Max Nash, AP)

לאירוע המצער קדמו מספר התנגשויות בין צה"ל לפלסטינים, דקירות ופעולות טרור אחרות שהתרחשו בחודשי הקיץ והסתיו. השטח בעבע, אך בישראל לא זיהו את הסימנים להתפרצות ההתקוממות הפלסטינית, עליה השתלט במהרה ארגון אש"ף.

צה"ל לא ידע איך להתמודד עם מרי אזרחי והממשלה לא ידעה כיצד לשים קץ לאלימות שהרעידה את המדינה. מאוחר יותר האלוף במיל' שלמה גזית יכתוב בספרו "בצמתים מכריעים" כי "האינתיפאדה הראשונה שמה קץ ל-20 שנות אשליה של שקט יחסי".

כיום נראה שישראל שוב חזרה ל"אשליית השקט היחסי" – הגדה המערבית שקטה וגם חמאס בעזה שותק לעת עתה. כשיש שקט, ישראל שוב שוכחת מהפלסטינים במקום לנצל את הרגיעה הזאת לדיפלומטיה ומשא ומתן.

עוד 853 מילים
כל הזמן // יום שישי, 8 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: "נחסן את כל הישראלים מעל גיל 16 עד סוף מרץ"

אלרעי-פרייס: "יכול להיות שהסגר יימשך יותר משבועיים" ● הסתדרות המורים: "סכסוך העבודה בתוקף עד שהמורים יחוסנו" ● הרב קנייבסקי והאדמו"רים: נסגור את הישיבות והת"ת בסגר ● הסגר פוסח על החינוך המיוחד, אבל ארגון המורים מעודד את המורים לא להגיע לעבודה ● ניצב ידיד פורש ממשטרת ישראל

עוד 47 עדכונים

על כשלון ההפיכה של טראמפ ועל הצלחת ההפיכה הצפויה של נתניהו

עיני כל העולם נשואות לארצות הברית, שם ניתן אקורד הסיום לכהונה של פושע, מטריד מינית ואנס לכאורה, גזען, אנטישמי, מיזוגן, בור, עילג נזעם ואלים – שהושב על כסא הנשיא. תחילה כסוג של בדיחה של איל תקשורת שבחן את השטח, ואחר כך ברצינות, ככלי למלחמה באליטות, בהשכלה, בליברליזם.

ויש לומר שהפושע לכאורה לא הכזיב. אקורד הסיום של שלטונו היה תמצית מזוקקת של כהונתו האלימה, הפרועה, רווית ההסתה והשיסוי ורצופת השקרים.  ובכל זאת, הייתי מפנה את הזרקור אלינו, אל ישראל.

ויש לומר שהפושע לכאורה לא הכזיב, אקורד סיום שלטונו היה תמצית מזוקקת של כהונתו האלימה, הפרועה, רווית ההסתה והשיסוי ורצופת השקרים – אבל הייתי מפנה את הזרקור אלינו, אל ישראל

הייתי מפנה את הזרקור לישראל, לא רק כדי להראות שאצלנו זה אפשרי. לא רק כדי להראות שאין מדינה החסינה מפני אפשרות של המון מוסת המסתער באלימות על בית הנבחרים, או על כל יעד אחר אליו הוא מכוון.

הייתי מפנה את הזרקור לישראל, כדי להראות שאומנם הסתה ושיסוי של המון הם כלי יעיל בדרך להפיכה שלטונית – אבל השתלטות על מוסדות השלטון ועל התקשורת באמצעים לגיטימיים, תוך פירוקם מכל נכסיהם ורתימתם למערכה לטובת השלטון – היא כלי לא פחות יעיל בדרך להפיכה ואולי אפילו יותר.

במשך קדנציה שלמה התמקד טראמפ בהסתה של ציבור תומכיו. אלה שתמיד היו באמריקה, לרוב מתחת לפני השטח, וטראמפ בהסתה פרועה ומשתלחת נתן להם לגיטימציה לצאת למפגני שנאה לאור היום. ההסתה שלו הגיעה לשיאה במסע הבחירות שלו ולאחריו – הדיבורים על הניצחון שלו ועל גניבת הבחירות – כשהתברר לו שהפסיד.

טראמפ התמקד ברחוב, בשלהוב היצרים של ההמון. בציוציו האינסופיים הוא הוציא את תומכי ה-KKK ממאורותיהם. מפני שארצות הברית היא דמוקרטיה חזקה, עם חוקה קשיחה שאינה ניתנת לשינוי בקלות, עם מגילת זכויות אדם ועם כהונת נשיא המוגבלת לשתי קדנציות בלבד – לא היתה לטראמפ ברירה אלא להתמקד ברחוב.

הוא סבר שדי ברחוב אלים ומשולהב, הניזון משקרים ומהסתה משתלחת, כדי להתגבר על המגבלות ולהביא לידי הפיכה שלטונית. אתמול ראינו שהסברה שלו לא היתה בלתי מבוססת. ובכל זאת, המתקפה האלימה והפרועה לא רק נעצרה, אלא שזה קרה ללא נפגעים רבים, וחשוב לומר – הקונגרס התכנס ואישר את כהונת ביידן כנשיא ה-46 של ארצות הברית.

טראמפ סבר שדי ברחוב אלים ומשולהב, הניזון משקרים והסתה משתלחת, כדי להביא להפיכה שלטונית. אתמול ראינו שהסברה לא היתה בלתי מבוססת. ובכל זאת, המתקפה לא רק נעצרה, אלא גם ללא נפגעים רבים וכהונת ביידן אושרה

ואצלנו? ישראל אומנם מוגדרת כדמוקרטיה פרלמנטרית, אך אנחנו מדינה צעירה שאין בה מסורת דמוקרטית ארוכת שנים. אומנם יש לנו חוקה מהותית, אך היא חלקית ואיננה קשיחה – כלומר היא ניתנת לשינוי בקלות רבה, בפרט מגילת זכויות האדם. וחשוב מכך – כהונת ראש הממשלה איננה מוגבלת בזמן.

לכן, נתניהו, שאף בטרם נבחר לראשות הממשלה היה מעורב בהסתה ושיסוי של אזרחים בישראל, הסתה שהובילה לרצח ראש ממשלה מכהן, ממשיך להשתמש בהסתה ושיסוי ככלי מרכזי לביסוס שלטונו. הוא ממשיך לפזר שנאה ולזרוע הרס בחברה, שגם כך היא חברה רב תרבותית המורכבת מקבוצות השונות זו מזו בתפיסת עולמן.

אבל בד בבד עסוק גם בהשתלטות על כל מוסדות השלטון – החל בתקשורת, דרך מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט וכלה בבית המחוקקים עצמו, ברשות המחוקקת. הוא מרוקן מכל תוכן את שתי הרשויות: הרשות השופטת והרשות המחוקקת – תוך שהוא מעביר את סמכויותיהן אל הרשות המבצעת, כלומר אליו – ובכך מבטיח את המשך שלטונו גם ללא המון מוסת שעולה על בית המחוקקים.

וחשוב לומר – בחודש מאי 2020 נפתח משפטו של נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. בסוף הדיון אילתר הנאשם נתניהו פודיום ונשא נאום הסתה משולהב כזה, שאינו שונה במאום מנאומי ההסתה של טראמפ ואולי אפילו גרוע יותר.

דבריו, כשהוא מוקף בתומכיו האילמים – אלה שהובטחו להם משרות נאות בשכר חלומי, היו דברים של פושע מסוכן לכאורה, העושה דלגיטימציה למערכת המשפט כולה. הנאום שנתניהו נשא היה אחד לאחד הנאום של טראמפ. אותה ההסתה, אותה הדלגיטימציה, אותה הקריאה לפעולה.

והמצב של ישראל הרבה יותר מסוכן משל אמריקה. בישראל אין הגבלה של מספר הקדנציות, ונתניהו משמש בשלטון מעל לעשור, אחרי שכבש בשנות שלטונו את כל מוסדות השלטון, בעיקר באמצעות ג'ובים לתומכיו. המצב מסוכן יותר גם כי בישראל אין חוקה, ונתניהו שינה את חוק יסוד הממשלה כך שיאפשר את שלטונו בקדנציה הנוכחית. אבל הגרוע מכל הוא כי הוא נאשם בפלילים קיבל לגיטימציה מבית המשפט העליון להמשיך ולכהן. אומנם תחת תנאים – אך אלה לא קויימו ולא היתה לו כוונה לקיימם מלכתחילה.

דברי נתניהו על הפודיום בביהמ"ש, מוקף בתומכיו האילמים עם המשרות הנאות בשכר חלומי, היו דברי פושע לכאורה נגד מערכת המשפט כולה. נאומו הזכיר את נאום טראמפ. בהסתה, בדלגיטימציה, בקריאה לפעולה

ולמען הסר ספק – אלימות כמו זו שראינו אתמול בוושינגטון אפשרית גם אצלנו – אבל נתניהו ככל הנראה לא יזדקק לה. אצל נתניהו הסדר היה הפוך – קודם נרצח ראש ממשלה, ואחר כך נכבש השלטון – והנה הוא תכף משלים כבר את ההפיכה השלטונית.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 746 מילים ו-1 תגובות

נוהרים לערבים כל המפלגות מחזרות אחר מועמדים מהמגזר

הבחירות הרביעיות מזה שנתיים מגיעות עם טוויסט בעלילה: פתאום כולם רוצים נציג או נציגה מהמגזר הערבי ● בליכוד שוקלים לשריין מקום, במרצ פרסמו רשימה יהודת-ערבית, ביש עתיד איבדו נכס, ואצל גדעון סער עדיין בוחנים אפשרויות ● אבל עבודת השטח הרצינית ביותר מתבצעת כרגע אצל חולדאי וניסנקורן ● כרגע ישנם לפחות ארבעה מועמדים רציניים ● ביום א', המפלגה עשויה לחשוף את הנבחר

במערכת בחירות הרביעית מזה שנתיים, מתרחשת בזירה הפוליטית תופעה מפתיעה: כל המפלגות מחפשות נציגים בני מיעוטים בישראל, כדי למשוך קולות מצביעים מהחברה הערבית ולכל הפחות להצטייר כמי שאינם גזענים ומדירים.

בליכוד שוקלים למנות נציג מוסלמי ברשימה, וכפי שפורסם בזמן ישראל, מנהל בית הספר לשעבר בטמרה, נביל זועבי, הוא כרגע המועמד המוביל.

ג'ידא רינאווי זועבי (צילום: חשבון הטוויטר של ג'ידא רינאווי זועבי)
ג'ידא רינאווי זועבי (צילום: חשבון הטוויטר של ג'ידא רינאווי זועבי)

מרצ, בינתיים, פרסמה השבוע רשימה של שותפות יהודית-ערבית, עם המועמדת החדשה ג'ידא רינאווי זועבי.

במקביל, מפלגתו של גדעון סער, "תקווה חדשה", מחפשת מועמדת ממגזרי המיעוטים לרשימה, בעדיפות לאישה – בין אם תהיה זו דרוזית או מוסלמית או נוצרית. כמה שמות כבר על הפרק, אך בכוורת של סער הוחלט בשלב זה להמתין.

ב"יש עתיד" איבדו השבוע את אחד הנכסים של המפלגה, אחרי שח"כ ר'דיר כמאל מריח הודיעה כי היא לוקחת פסק זמן מהפוליטיקה. במפלגתו של יאיר לפיד בוחנים את האפשרויות להחלפתה ברשימה.

אבל עבודת החריש העמוקה ביותר בשטח מתבצעת בימים אלה במפלגת "הישראלים" החדשה של רון חולדאי, שם פתחו בשבוע שעבר בחיפושים אחר נציג מוסלמי לרשימה.

ביום שישי האחרון יצא שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן, מספר 2 ב"ישראלים", לטיול פוליטי שהחל בדלית אל כרמל, שם נפגש עם פעילים וגם עם ד"ר רמזי חלבי, לשעבר יו"ר ארגון צופן להשתלבות ערבים בתעשיית ההייטק. בפגישה נכח גם קרוב משפחתו, רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית ובעברו עיתונאי בכיר ברשות השידור. ניסנקורן התייעץ איתם באשר למספר שמות אפשריים, כאשר רמזי חלבי עצמו עשוי להיות אחד מהם.

השייח' מוואפק טריף (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
השייח' מוואפק טריף (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

משם יצא ניסנקורן לכפר ג'וליס, לפגישה עם השייח׳ מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, אדם חכם ומנוסה, השומר על קשר הדוק עם ראשי כל המפלגות בארץ. טריף מקפיד לשמור על ניטרליות, אך מציע שמות אפשריים לראשי המפלגות.

לסיום, הגיע ניסקורן לעוספייה ואף שם התייעץ עם פעילים לגבי זהות מועמדים אפשריים.

בשלב זה, ישנם לפחות שלושה מועמדים אפשריים בנוסף לד"ר רמזי חלבי:

 • תא"ל (מיל.) חסון חסון, לשעבר מזכירו הצבאי של נשיא המדינה, אשר שירת במטה לבטחון  לאומי, ופרש בשנת 2017, אחרי 36 שנים בצבא.
 • אל"מ (מיל.) מופיד מרעי, מי שהיה מג"ד חרב, מפקד חטיבת החרמון ומפקד חטיבת עודד וגם כיהן כראש המועצה חורפיש.
 • אל"מ (מיל.) אנואר סעב, אחד ממובילי המחאה נגד חוק יסוד הלאום, וגם הוא שירת כמג"ד חרב, חטיבת עודד ומפקד בכיר בפיקוד העורף.

חלק מהמועמדים מצאו לנכון להציג בפני ניסנקורן תוצאותיו של סקר פוליטי שביקש לקבוע מי מהם מוכר יותר בחברה הערבית ומי מסוגל למשוך יותר קולות. במהלך הימים האחרונים התבצע הסקר, אך למרבה התסכול של יוזם הסקר, הוא לא הצליח להגיע למקום הראשון.

ביום ראשון מתוכנן אירוע מפלגתי של חולדאי עם ניסנקורן ועם מי שייבחר להיות רכש המפלגה כנציג מגזרי המיעוטים.

עוד 390 מילים

הקמפיין החדש של הליכוד לגיוס מצביעים ערבים הוא יותר מתוחכם ממה שנדמה ● הקמפיין האנטי-ערבי שניהל נתניהו בסבבים הקודמים הגבירו את הנוכחות הערבית בקלפי ● עכשיו ראש הממשלה מקווה שקמפיין פרו-ערבי יחליש אותה ● והסימנים בשטח מלמדים שזה עשוי להצליח לו ב-23 במרץ ● פרשנות

עוד 917 מילים

למקרה שפיספסת

ישראל מעלה הילוך במאבקה במגפת הפלסטיק

בצפון - החליטה מועצת העיר של קריית ביאליק לאסור שימוש בחד"פים במקומות ציבוריים ביישוב, ובדרום - אישרו משרד הפנים והמשרד להגנת הסביבה את האיסור להכניס שקיות פלסטיק וכלים חד פעמיים לחופי אילת ● בתוך כך יוקצו 45 מיליון שקלים לרכישה של מדיחי כלים עבור גני ילדים, שיפסיקו להשתמש בחד"פים ● המהפכה יצאה לדרך

עוד 777 מילים

הדרך לניצחון בדמוקרטיה מתגוננת

פחות משלושה חודשים לפני מערכת הבחירות הרביעית, ויום אחרי המהומות בוושינגטון, מדינת ישראל היא דמוקרטיה מתגוננת. העומד בראשה, הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים, קיבל לידיו את המנדט להרכיב ממשלה מתוך חולשת יריבו וגילויי חולשה מצד בית המשפט הגבוה לצדק ונשיא המדינה.

פחות מ-3 חודשים לפני מערכת הבחירות ה-4, ויום אחרי המהומות בוושינגטון, ישראל היא דמוקרטיה מתגוננת. הנאשם בפלילים העומד בראשה, קיבל מנדט להרכיב ממשלה מתוך חולשת יריבו וגילויי חולשה של בג"ץ ונשיא המדינה

מיד עם הרכבת ממשלתו, שנפלה זה עתה, המשיך והתמיד במתקפה המכוונת שלו ושל שליחיו על יסודות הדמוקרטיה. בחסות משבר הקורונה הוא ייסד כאן פולחן של מנהיג יחיד אוטוריטרי. ביטל את ההפרדה בין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת. הכפיף את אזרחי המדינה למעקב של שירותי הביטחון, ועל ידי כך הפך אותם מאזרחים לנתינים. שיסה את משטרת ישראל, האמורה לשמור על הסדר הציבורי, ואת מעריציו ותומכיו, במפגינים המוחים נגדו. מנע מינויים בכירים בשירות הציבורי. עצר העברת תקציב מדינה ותקף את מערכות האכיפה, החוק והמשפט.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הוא האדם המסוכן ביותר כיום לישראל. הוא מחזיק בשלטונו לא מכוח רוב, מפני שלא זכה ברוב באף אחת ממערכות הבחירות הקודמות. הוא זכה בשלטון מכוח החולשה המוסרית של בית הדין הגבוה לצדק ושל נשיא מדינת ישראל, ומכוח התרמית וההונאה שהונה את בכירי האופוזיציה נגדו, כששכנע אותם להיכנס אתו להסכם קואליציוני רק כדי לפורר אותם ולרסקם.

מאבקו במוסדות הדמוקרטיה בכלל, ובמערכת המשפט בפרט, נועד לחלצו ממשפט צדק. אבל כתב האישום התלוי נגדו מעיד כאלף עדים, כי האיש הזה הוא שליט אוטוריטרי בשלבים מתקדמים של השתלטות על המדינה. הוא יזם, בחש ועסק מעל לראשו בפירוק גופי תקשורת, מכירת, שליטת אנשים משלו בתוכם והכתבת תנאיהם. זהו אחד התנאים הראשונים לריסוק הדמוקרטיה. הוא הסית ושיסה קהילות ועדות זו בזו, עד כדי מתקפות אלימות של תומכיו במתנגדיו. זה אחד התנאים הנוספים המבהירים, כי מדובר באדם חסר מעצורים, כוחני, נטול כול עכבות מוסריות.

מאבקו במוסדות הדמוקרטיה בכלל, ובמערכת המשפט בפרט, נועד לחלצו ממשפט צדק. אבל כתב האישום התלוי נגדו מעיד כאלף עדים, כי האיש הזה הוא שליט אוטוריטרי בשלבים מתקדמים של השתלטות על המדינה

לא פחות מכך, הוא עושה שימוש במנגנונים הדמוקרטיים כדי לרסקם, ותוך כדי היפוך הלשון והנדוס התודעה. הוא משתמש במונחים כמו "הכרעת הרוב", "משילות", "אקטיביזם שיפוטי", וקורא להחלת "חוק צרפתי" או "פסקת התגברות" על מערכת המשפט, כאשר מושגים דמוקרטיים אלה משמשים בידיו ככלים לריסוק וחיסול הדמוקרטיה.

הסכנה בהמשך שלטון נתניהו באה לידי ביטוי חריף וראשון מסוגו גם בדו"ח המכון האסטרטגי למחקרי בטחון לאומי שפורסם אתמול (6.1.21):

"משבר הקורונה פרץ בעיצומם של שני משברים מתמשכים, חוקתי ופוליטי, המתבטאים בשחיקה מתמשכת במעמדם של ערכים דמוקרטיים ובניסיונות להחליש את כוחם של שומרי הסף, במערכת הממשלתית ומחוצה לה. ביטויים נוספים לכך הם התגברות תופעת ההתעלמות מהעמדות של הדרגים המקצועיים והעדפה של אינטרסים פוליטיים מבלי להתחשב בכללי מנהל תקינים, וכן ערעור היסודות של השיח הדמוקרטי, הנוטה להיות מקוטב בעליל.

הצורך לבלום את התפשטות המגפה גרם להשעיה חסרת תקדים של זכויות וחירויות יסוד במסגרת חקיקת חירום, בחלקה ללא פיקוח פרלמנטרי. כך הופעלו השב"כ וצה"ל לצורכי מעקב אחר תושבי המדינה, ולממשלה כוח רב בעל השלכות פוטנציאליות מסוכנות לדמוקרטיה.

ככלל, מנגנוני הפיקוח והבקרה ובראשם בתי המשפט והכנסת עדיין ממלאים תפקיד חשוב בפיקוח על הממשלה ובריסון פעולותיה. זאת למרות מתקפות חוזרות ונשנות על שומרי הסף ובפרט על מערכת המשפט, שהתגברו מאוד מאז פתיחת ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה. היעדרו של שיח ענייני לבחינת הגבולות הראויים להתערבות המשפטית וקיום שיח לעומתי ופוליטי במקומו מעלים חשש לכך שכבר עתה קיים ריסון עצמי מוגזם בקרב שומרי הסף והוא אף יגבר בעתיד, תוך פגיעה מסוכנת ביחסי הכוחות והסמכויות בין הרשויות.

הקולות שנשמעו בארצות הברית בעקבות הבחירות לנשיאות – שלא לאפשר את העברת השלטון – צריכים לעורר דאגה בכל המדינות הדמוקרטיות, ובישראל בכללן. ניתן לקוות שתוצאות הבחירות בארצות הברית יבלמו התחזקות של הכוחות הפופוליסטיים והאנטי-דמוקרטיים ברחבי העולם, אשר נהנו מרוח גבית בתקופתו של הנשיא טראמפ. להתפתחויות אלה תהיה השפעה גם על מצב הדמוקרטיה בישראל, שכן ככל שהמציאות העולמית מייחסת חשיבות רבה יותר לערכים הדמוקרטיים, כך גוברת הציפייה מישראל לכבדם, גם בישראל גופא".

"הצורך לבלום את התפשטות המגפה גרם להשעיה חסרת תקדים של זכויות וחירויות יסוד במסגרת חקיקת חירום, בחלקה ללא פיקוח פרלמנטרי. כך הופעלו השב"כ וצה"ל לצורכי מעקב אחר תושבי המדינה"

כוחו השלטוני של נתניהו ניתן לו על מגש של זהב, בידי אנשי כחול-לבן לשעבר, בכירי 'העבודה' ו'גשר.' כמו בכול דמוקרטיה מתפוררת, השליט האוטוריטרי אינו חייב להפיל את השלטון במרחץ דמים. די לו בכריתת ברית עם יריביו, המאמינים כי יצליחו בזה לרסן אותו, ואז גם לגבור עליו. התסריט הזה התחולל באינספור דמוקרטיות, במהלך המאה העשרים והעשרים ואחת, באירופה, בארה"ב וגם בדרום אמריקה. מי שמעוניין בהשוואות היסטוריות יוכל לקראן בספר המונומנטלי, "כיצד דמוקרטיות מתות".

מול הניסיון של הנאשם להחריב את הדמוקרטיה ולהשליט על ישראל שלטון יחיד, התגבש גוש, שהפרשנים הפוליטיים קוראים לו "רק לו ביבי", אבל האמת היא, שלא מדובר בטינה אישית כלפי נתניהו, אלא בדבר אחר לגמרי – בהגנה על ערכי הדמוקרטיה. המפלגות הקיימות והמפלגות החדשות בגוש זה שמו כולן בראש מטרה אחת ויחידה – ההגנה על הדמוקרטיה מפני ניסיון ההשתלטות הדיקטטורי של בנימין נתניהו ומפלגתו על ישראל.

אם זוהי אכן המטרה של כול המפלגות המרכיבות את גוש "רק לא ביבי" – הדרך היחידה שלהן לגבור עליו, ועל שיתוף הפעולה שלו עם החרדים ועם מפלגות הימין, היא בחיבור כול מפלגות הגוש לרשימה אחת. רשימה, שתצא לקמפיין בחירות על טיקט אחד בלבד – ערכי הדמוקרטיה. חירות, צדק, שוויון וערבות הדדית.

ההסכמה על יציאה לקמפיין על ערכי הדמוקרטיה בלבד היא לא רק טקטית. היא אסטרטגית. היא תכתיב אחרי כן את המדיניות ואת ההחלטות שייגזרו מערכים אלה. או אז, כדי למצוא את דרך הזהב להתמד שיתוף הפעולה ביניהן, יצטרכו כול מפלגות הגוש הדמוקרטי למדוד כול מדיניות וכל החלטה על פי ערכי הדמוקרטיה, ולקיימן בהתאם.

רוב ברור של מצביעי גוש "רק לא ביבי" מצפה ממנהיגי המפלגות הקיימות והמפלגות החדשות בגוש להתעלות מעל עצמם, לשים את האגו בצד, להיכנס יחד לחדר ולצאת ממנו עם רשימת מועמדים.ות מוסכמת אחת.

הדרך היחידה לגבור עליו ועל חיבורו עם החרדים ומפלגות הימין, היא בחיבור כול מפלגות הגוש לרשימה אחת, שתצא לקמפיין על טיקט אחד בלבד – ערכי הדמוקרטיה. חירות, צדק, שוויון וערבות הדדית

אך מכיוון שחלק מן המפלגות בגוש כלל אינן מקיימות פריימריז, כמו המפלגה הדמוקרטית, שאני מבין מייסדיה וחבריה.ותיה, אני מבקש להציע רעיון מהפכני אחד – ראשי הגוש הדמוקרטי, הוכיחו את מידת המחויבות שלכם להגנה על הדמוקרטיה. סיימו את הרכבת רשימות המועמדים.ות שלכם לכנסת, ואז נקיים יחד פריימריז של הגוש, שבו כלל חברי.ות המפלגות שירכיבו אותו יבחרו מתוך רשימת מועמדים הכוללת את כול רשימות המפלגות המרכיבות אותו – את ההנהגה הראויה ביותר שתנהיג אותם.

אם כך נעשה, נגרום לסחף אדיר של מצביעים מכול קצווי הקשת הפוליטית לגוש הדמוקרטי, ונכריע את הבחירות.

אילן שיינפלד (1960) הוא סופר ועורך, לשעבר עורך ספרותי ב"על המשמר" ודובר "הקאמרי," כיום עורך ומורה לכתיבה, ואב יחידני גאה לתאומים שנולדו בפונדקאות בהודו. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים (1990, 2015), ותושב הגליל המערבי. ממייסדי וחברי המפלגה הדמוקרטית. מרגיש שהדמוקרטיה היא מה שלוקחים לך כשאתה עסוק בגידול ילדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,035 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בכל פעם שהיה נדמה בארבע השנים האחרונות כי טראמפ הוביל את ארה"ב לקרקעית התהום, התברר שמתחת לתהום עליה הוא עומד יש חור שחור שמושך את אמריקה עוד דרגה למטה ● התפרצות המפגינים אמש לקונגרס רשמה שיא חסר תקדים חדש ● אבל לטראמפ יש עוד שבועיים בבית הלבן, ואין סיבה להיכנס לשאננות ● פרשנות

עוד 561 מילים ו-1 תגובות

אמריקה נתפסה לא מוכנה דווקא ברגע הכי צפוי בכהונה של טראמפ

איך אומה למודת ניסיון שומעת במשך חודשים רודן עם הפרעות אישיות חמורות מאיים עליה ועל תושביה כמו פרדי קרוגר ש"הנה, הנה אני בא" - ומעיזה להגיע ליום ההיסטורי והרגיש הזה כל כך לא מוכנה? ● ממה הם הופתעו כל כך? ● צריך להפסיק לייחל ולבקש מטראמפ לעצור מרצונו, ולהתחיל לחשוב איך ומתי פשוט עוצרים אותו סופית ● דעה

עוד 905 מילים

הרגע שבו מוסדות המדינה איבדו שליטה על המתרחש

ארצות הברית נתפסה אמש לא מוכנה, בעת התקפה פרועה על מוסדות הדמוקרטיה שלה ● שוטרי הקפיטול איחרו להבין את המשמעות של התפרצות המפגינים אל בניין בית הנבחרים, ואיפשרו תמונות שלמדינת חוק דמוקרטית אסור לאפשר: אספסוף מוסת המשתלט על בית הנבחרים ● ארה"ב תתגבר על אויביה-שמבפנים, אבל זה כבר לא ניצחון בנוק-אאוט ● פרשנות

עוד 563 מילים

ההוסטל היחיד לנוער להט"בי נסגר בעקבות סכסוך עבודה

הוסטל "בית דרור" נסגר השבוע אחרי שהעמותה המפעילה את המקום לא הצליחה להגיע להסכמות עם העובדים ● הוסטל נוסף עמד בפני גורל דומה, אך ברגע האחרון נמנעה סגירתו בזכות התגייסות מנהל ההוסטל ועובדי המקום ● לטענת העמותה, הסגירה זמנית, עד שיימצא פתרון לסכסוך ● אך לאורך כל המאבק, שמתנהל על גבי בני הנוער, רועמת שתיקתו של משרד הרווחה, הגורם שמממן ואחראי למוסדות הללו

עוד 713 מילים

"הממשלה לקחה צ'ק פתוח להוציא מה שבא לה"

שנה בלי תקציב המדינה סוגרת שנה בלי תקציב ועוד היד נטויה ● מנכ"לים לשעבר של משרד האוצר מסבירים את המחיר ההרסני ● ירום אריאב: "ההתנהלות בהוצאות בלתי מוגבלות הפכה לשיטה קבועה" ● "אין סדרי עדיפויות ואין דרך לתכנן כיצד לצאת מהמשבר" ● אבי בן בסט: "דווקא כשרפורמות והשקעה בתשתית היו יכולים להציל עסקים, אין דרך לבצע אותם" ● אוהד מראני: "מצב לא בריא בכלל"

עוד 1,802 מילים

72 השעות שבהן ישראל לא התנהלה כמדינת חוק

ב-12 בדצמבר 2016 החליט היועמ"ש שראש הממשלה חשוד בעבירות פליליות, וכי ה"בדיקה" בעניינו תהפוך לחקירה מלאה ● את מי הוא מעדכן בהחלטה? רק את נתניהו עצמו ● מנדלבליט לא משתף בהחלטתו את פרקליט המדינה, ראש אגף החקירות ואנשי המשטרה והפרקליטות המלווים את התיקים ● במשך שלוש יממות, ראש התביעה הכללית והחשוד המרכזי הם שותפי סוד ● פרשנות

עוד 668 מילים

במשאל טלפוני, הממשלה אישרה סגר מלא בכל הארץ

בית המשפט סירב לבקשת נתניהו לדחות את הדיון בעניינו ● השופטים הורו לפרקליטות לספק להגנה מסמכים שמעידים שהיועץ המשפטי לממשלה אישר בזמן אמת את חקירת נתניהו ● ראש הממשלה הודיע שמחר יגיע לישראל המשלוח הראשון של חיסוני מודרנה ● דיווח: כתב אישום, בכפוף לשימוע, יוגש בימים הקרובים נגד אריה דרעי ● דוד ביטן החלים מקורונה

עוד 67 עדכונים

מי ימשול בכיפה הסרוגה: בנט הליברל או סמוטריץ החרד"ל?

המאבק על זהותה של מפלגת ימינה קרוב להכרעה, ואיתו השאלה האם השאיפות הליברליות של בנט יכולות להתיישב עם תפישת העולם החרדית-לאומית של סמוטריץ' ● פגישה בין השניים אתמול הסתיימה ללא הכרעה, אבל סמוטריץ' כבר מכין תשתית לריצה בנפרד ● גם נתניהו בוחש מאחורי הקלעים, בדאגה שריצה של בנט ללא סמוטריץ' תסלול את הדרך לממשלת מרכז ללא הליכוד ● פרשנות

עוד 665 מילים

הנה אנו, המיואשים

המספרים קיצוניים: בעקבות אובדן שעות עבודה של הורים בתקופת הקורונה הפסיד המשק הישראלי כ-850 מיליון שקלים, לכל שבוע שבו מסגרות החינוך הושבתו ● אמהות ואבות, המגזר הכי רחב כאן, נותר יותר מתמיד המגזר הכי שקוף. ובסופו של דבר, כמה מפתיע, הנשים משלמות את המחיר המלא ● אירה טולצ'ין אימרגליק, אמא לילד בבידוד, מציגה: יומן הישרדות זומבי-רמת גני

עוד 1,274 מילים

"המחאה תיפסק רק כשיפסיקו לצוד ולרדוף את נוער הגבעות"

נסיבות מותו של אהוביה סנדק נראו כמו מתכון בטוח להתפרצות הזעם מול משטרת ישראל, אבל ההפגנות האלימות והבדלי הגרסאות בין חבריו של סנדק ורשויות החוק הופכות את הפרשה לסיפור חברתי גדול יותר ● זה היה רק עניין של זמן עד שהמתיחות בין כוחות הביטחון ופעילי הימין הקיצוני תהפוך למשבר של ממש ● בשיחה עם זמן ישראל, פעילים בולטים מאיימים להפוך את הארוע לנקודת האל-חזור

עוד 2,517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה