איך מנצחים את הימין בראשות נתניהו – או איך לא

אהוד ברק (אז שר הבטחון) ובנימין נתניהו, ב-2012 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
אהוד ברק (אז שר הבטחון) ובנימין נתניהו, ב-2012

איך מנצחים את גוש הימין? זאת שאלה שנשאלת כבר מאז 1981 – כלומר, כבר קרוב לארבעים שנה. גם את מנחם בגין וגם את יצחק שמיר היה קשה לנצח וגם את אריק שרון. מכאן שסוד הקסם אינו קשור רק לבנימין נתניהו אלא קודם כל לליכוד.

המפלגה שעמדה ברוב המקרים מול הליכוד היא העבודה, ובמקרים אחרים קדימה. היום העבודה אינה מאיימת על הליכוד. גם אהוד ברק בהרכב החדש שלו אינו מאיים על הליכוד עם ארבעת המנדטים שלו. האבסורד הוא שמפלגתו של אהוד ברק, שהיא בסיכוי לא קטן לא עוברת את אחוז החסימה, ממקדת את הקמפיין שלה נגד… ביבי… כשלביבי כיום – על פי הסקרים – בסביבות 32 מנדטים. פי 8. ולא רק שהיחס הוא פי 8, אלא שהסיכוי שמפלגתו של ברק תחצה 10 מנדטים בקמפיין שהיא מציגה כיום הוא בערך כמו הסיכוי שהירח ייעלם, והסיכוי שמפלגתו של ברק תחצה את ה-20 מנדטים שקולה לסיכוי שהשמש תיעלם.

אלא אם ברק יפעל בניגוד לאופיו ולאופיים של שותפיו, ויצטנע, ויבין שהקרב שלו הוא קרב תחתית בשלב ראשון.

מה שמדהים זה, שלמרות ארבעת המנדטים, מפנטזים במפלגת "ישראל דמוקרטית" שהם בקרב על השלטון. אולי בגלל בכירותם של המועמדים. אולי זאת הסיבה שאנחנו רואים קמפיין שכבר היה – אבל מה, לצערנו, בתנאים אחרים, ביחסי כוחות אחרים. אין כמו לחזור לימים ההם, זה משהו כמו הסקס האחרון.

כך – כבר לפני לא מעט שנים – מרצ חיסלה את עצמה כמפלגה בגודל סביר (10-12 מנדטים) והפכה למשהו שחי על הגדר, רק מפני שמנהיגיה ראו את עצמם כמתמודדים בקרב על השלטון ועסקו המון בתחלואות השלטון של הליכוד, למרות שהסתובבו עם 5 או 4 מנדטים. זה היה מגוחך.

מפלגות פוליטיות דומות לקבוצות כדורגל. כשהקרב הוא קרב תחתית – תכנון המשחק הוא אחר מאשר הקרב על האליפות. כך בכדורגל וכך במערכת בחירות פוליטיות. בכדורגל המאמנים שנאבקים בירידה לליגה נמוכה יותר מבטיחים לעצמם במשחק נתון רק נקודה, על ידי שאיבה של תיקו אם הקבוצה שממול היא קבוצה חזקה ובעלת עליונות. כך בפוליטיקה. לא בונקר כמו בכדורגל – אבל אסטרטגיה של בידול. כלומר, הצגת אלמנט ייחודי לאותה המפלגה שנאבקת על חייה. אלמנט שיכול למשוך אליו מצביעים ולהביא לכך שמפלגה כזאת תעלה בסקרים ל-6 או אפילו 7 מנדטים.

רק אם "ישראל דמוקרטית" תעלה ל-6 או 7 מנדטים היא תוכל לעשות חבירות "מועילות" , שכן, החבירה היחידה המועילה היא כאשר אהוד ברק מספר אחד ונציגי המפלגה החוברת בהמשך הרשימה. מספרי 2 לא נספרים. מישהו יודע מיהו מספר 2 בליכוד? או במרצ?

איך עושים זאת? עושים זאת על ידי יצירת אג'נדה ייחודית. היא יכולה להיות בתחום האסטרטגי-מדיני ואפילו צבאי, ובעצם רק שם היא יכולה לחיות – לעבור – וליצור כוח. התקפות על ביבי ייתפסו כנביחות של כלב פודל על זאב .

אם נהיה קונקרטיים: אהוד ברק בחבירה עם מפלגת העבודה כשהוא מספר 1 – יכול להתקדם ל15-16 מנדטים, שמהם הוא יכול להמשיך לנתר עם אורלי לוי ולעבור מעל 20 (אני יודע שאם מחברים את מה שיש להם היום בסקרים זה מסתיים בחצי – אבל דינאמיקת החיבורים היא המהות שמקפיצה את המספרים האלה). עם 4 מנדטים הוא לא יהיה מספר 1 בחבירה עם העבודה. חבירה כזאת היא חסרת ערך.

בשלב השני, החיבור עם אורלי לוי הוא בנשמת אפן של "ישראל דמוקרטית" או העבודה – שכן לוי יכולה להפיק עבורם קמפיין חברתי שאין להם.

מכאן הקרב על השלטון נפתח. (חיבור – "ישראל דמוקרטית"-עבודה-אורלי לוי כשברק ראשון), ומכאן הקרב על השלטון הופך להיות צמוד – וצריך לדעת לעשות אותו. במצב הזה, אם יקרה, כחול-לבן תתכווץ משמעותית ואולי תהיה בסביבות 10 מנדטים.

למזלה של כחול-לבן, כיום אין ל"ישראל דמוקרטית" את הכלים לעשות זאת. היא עטופה באנשים שחוזרים על השגיאות שברק עשה כשנפל בפעם האחרונה ב-2009, רק משום שלא הבין שהוא לא בקרב על השלטון כשהוא לא מגיע לסביבות 20 מנדטים בסקרים. הוא לא למד שאם הוא מתחת למספר הזה – עדיף שידאג לקיומו הפוליטי כדי שלא ייעלם.

ציפי לבני ב-2013 עמדה להיעלם עם מפלגת התנועה. רק כאשר הבינה שהיא בקרב על חייה הפוליטיים הורידה הילוך ועברה לקמפיין שכולו מדיני. כך היא הצליחה לגרוף 6 מנדטים. 6 מנדטים שאיפשרו לה, יחד עם יצחק הרצוג ממפלגת העבודה, לעלות ל-24 ב-2015.

ככה עובדים.

אני יודע שהאסטרטגים בכל מקום יודעים יותר טוב. בעיקר כשלידם עומדים פוליטיקאים חדשים שעדיין לא מבינים כל כך איפה הם חיים, ובטוחים שהם כן מבינים, עד המכה שמגיעה על ראשם ולא על הכנף.

שיהיה לבריאות.

הניחוש שלי? "ישראל דמוקרטית" לא תצליח לעלות ל-6 מנדטים, ואהוד ברק יעשה נכון אם יפרוש באמתלה כלשהיא. לפחות שישמור על עצמו כשופר כנגד הימין. זה יותר חשוב מהסתובבות חסרת שחר בכנסת.

לסיכום: אם ברק מצליח להבין שהוא חייב עכשיו לעלות ל-6 כדי לעשות חבירה נכונה – אז הכל פתוח ואלוהים גדול. הוא יצליח לעלות ל-6 רק אם יתמקד בנושא מוגדר – כמו האסטרטגי (כולל איראן, טראמפ והפלסטינים) – יש מצב. הוא חייב לעשות זאת תוך שבוע מהיום.

זה לא קל, אבל כבר קרה גם ב-2009 וגם ב-1999.

ד"ר חיים אסא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת יצחק רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

חיים אסא מנהל "אימפקט" – מכון לאסטרטגיה ישראלית. היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין, וכיו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 772 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 19 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־287 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

בית הדין בהאג: הכיבוש בגדה אינו חוקי, יש לסיימו בהקדם

האג: על ישראל להפסיק הרחבת ובניית התנחלויות באופן מיידי ● נתניהו בתגובה להאג: "העם היהודי אינו כובש בארצו" ● ההרוג בתקיפת הכטב"ם על תל אביב הוא יבגני פרדר בן ה-50 ● המיליציה החות'ית לקחה אחריות על התקיפה ● דובר צה"ל לתקשורת הזרה אחרי התקפת הכטב"ם על תל אביב: "מדובר באיום עולמי" ● בלינקן: "מאמין שיש התקדמות בדרך לעסקת ישראל-חמאס"

עוד 49 עדכונים

מיתוס של נשיא מת

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע, ברקע ניסיון ההתנקשות בטראמפ: בחזרה ל-2013, ליובל ה-50 לרצח הנשיא ג'ון קנדי, לתיאוריות הקונספירציה הפרועות סביב מותו ולקרע הדרמטי, שלא התאחה מאז, ברקמה הנפשית של האומה האמריקאית

עוד 1,267 מילים
אמיר בן-דוד

לפי רחל רבין, בת 99, "זקנת השבט" של מנרה - "אין ספק שנחזור לקיבוץ"

לא הרחק ממרכז העיר, סמוך לרחוב מגוריי הירוק, נפתחה לאחרונה מסעדה תל אביבית – מסעדת המבורגר "הסמטה" – ברחוב יהודה הלוי. בעל המסעדה, דור יעקב מהקיבוץ הגלילי מנרה שהתרוקן מיושביו, הוא הנכד של רחל רבין, אחותו הצעירה של ראש הממשלה שנרצח. רחל רבין, בת 99, היא "זקנת השבט" של מנרה, האחרונה שנשארה מהדור של מייסדי הקיבוץ, החלוצים.

עכשיו, כשהצפון בוער, רחל מתגוררת ב"בית הדר" – בית הדיור המוגן שבקיבוץ כנרת. לצידה מתגוררים שם קשישים אחדים נוספים אשר פונו מקיבוצי הצפון – ממנרה, ממצובה ומלהבות הבשן. "אין לי שום ספק שעוד נחזור למנרה", אמרה רחל רבין בחג חנוכה האחרון, בטקס הדלקת הנרות שקיימה שם חבורת הקשישים המפונים.

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 996 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גַּזְלַייטִינְג 222

המדריך המלא למניפולציות הפוליטיות שבעזרתן מציאות בלתי נסבלת הופכת לנגד עינינו למציאות בלתי מובנת

עוד 1,326 מילים

למקרה שפיספסת

הקונצרט השמח שהשאיר אותי עצוב

"רוצה לבוא איתי לקונצרט של מוסיקה ערבית?" נשאלתי על ידי חברי הטוב שלום ירושלמי בהודעת ווטסאפ לפני זמן מה. "בשמחה", עניתי מבלי לדעת שאני עומד לחוות חוויה אישית מטלטלת בעלת ממדים תרבותיים, חברתיים ופוליטיים.

הקונצרט היה חלק מסדרה למינויים של "פירקת אלנור", תזמורת של מוסיקה ערבית קלאסית שבה חברים כ-30 נגניות ונגניות וחברי מקהלה יהודים וערבים מכל קצוות הקשת החברתית והגיאוגרפית בישראל. המנצח והמנהל המוסיקלי שלה הוא אריאל כהן והמנכ"לית והמנהלת האמנותית שלה היא חנה פתיה.

ד"ר דן סגיר הוא עמית מחקר במכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דייוויס באוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו: "דימונה – ההרתעה הגרעינית של ישראל" יצא לאחרונה לאור בהוצאת כרמל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 570 מילים

בדיון אתמול בבג"ץ בעתירות הקוראות לחייב את שר המשפטים לכנס את הוועדה לבחירת שופטים על מנת שתמנה נשיא קבוע לבית המשפט העליון, שחרר בא-כוחו של לוין איומים מובלעים כלפי בית המשפט, אך נכשל מלהתמודד עם עקרונות המשפט המנהלי הבסיסיים ● שופטי ההרכב נתנו ללוין אפשרות אחרונה להגיע להסכמות בתוך שלושה שבועות ● די ברור מהדיון אתמול מה יקרה אם ייכשל ● פרשנות

עוד 1,090 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

ש"ס חוששת שצווי הגיוס הראשונים יגיעו דווקא לקהל שלה

רבים ניסו לפרש את הטקסטים הקיצוניים של רבני ש"ס, אחרי הודעת מועצת החכמים של התנועה כי "בעת הזו אין להיענות לצו גיוס ואין להתייצב בלשכות הגיוס" ● אלה אמירות חריגות, שלא אופייניות למפלגה המתגאה בקשריה עם העולם החילוני ● החשש בקרב אנשי ש"ס הוא כי צה"ל ינסה קודם כל לגייס את אנשי ש"ס בגלל המתינות המאפיינת אותם - במקום להתעמת עם החסידויות היוקרתיות ● פרשנות

עוד 698 מילים

כל הסימנים מראים: חמאס במצוקה קשה

העובדה שדף עלה מעל הקרקע מוסברת בין השאר בשחיקה הגדולה של הכוחות והמפקדים אחרי השהייה הארוכה במנהרות ● בצה"ל מדברים על כך שהצליחו לפצח חלק ניכר מהלוגיקה המבצעית וההנדסית של חמאס ● צה"ל ממשיך לעבוד גם בציר פילדלפי, שם התגלו עשרות מנהרות ● מי שיכולה לפתור את המשבר בציר היא מצרים, עם הסכמה על בניית מכשול בשטחה ● פרשנות

עוד 913 מילים

הלילות הרבה יותר חמים – ובערים גרוע יותר

מעבודה שנעשתה בשירות המטאורולוגי עולה שהערים בישראל חמות בשלוש–ארבע מעלות מהאזורים הכפריים ● השירות הציג השבוע דוח מקיף על מגמות ההתחממות והקצנת האקלים הצפויות בישראל בעשורים הקרובים, אבל העבר לא פחות מעניין: ב־30 השנה האחרונות ישראל התחממה בכמעט שתי מעלות – פי שלושה מהקצב העולמי

עוד 814 מילים

בית הדין לצדק בהאג יחל את הליך ההוכחות נגד ישראל ביוני 2025

לזמן ישראל נודע כי בית הדין הבינלאומי לצדק החליט להקדיש חודשיים לשמיעת עדויות בתביעתה של דרום אפריקה נגד ישראל לפי האמנה למניעת רצח עם ● התביעה תשמיע את עדויותיה בכל חודש יוני 2025, ואילו ההגנה תקבל את כל חודש אוקטובר 2025 לשמיעת עדויות ● המועדים הללו מוקדמים ממה שציפו בישראל ● בנוסף, דרום אפריקה צפויה לפנות בזמן הקרוב לבית הדין בטענה שישראל הפרה את צווי בית המשפט עד כה

עוד 485 מילים

הסיעות החרדיות כופות על ציבור המשרתים ארבעה חודשים ביציאה

הקואליציה העבירה הלילה בקלות את חוק הארכת השירות הסדיר בקריאה ראשונה ● נתניהו אפילו לא היה צריך להתאמץ ולהתייצב להצבעה ● במקביל הוא הגה תרגיל נוסף: לאחד בדיוני ועדת חוץ וביטחון את חוק ההשתמטות עם חוק הארכת השירות הסדיר כדי שגם הסיעות החרדיות יצביעו בעדו, בזמן שהם פוטרים את הציבור שלהם ● פרשנות

עוד 868 מילים ו-2 תגובות
היום ה־286 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בכיר בכוח רדואן של חזבאללה חוסל בדרום לבנון

רס״ל אפרים בן עמרם, בן 25, נפטר לאחר שנפצע קשה מפגיעת כטב"ם בגולן ● מחבל שניסה לחצות את הגדר לשטח העוטף בדרום רצועת עזה חוסל בידי צה״ל ● ביום ראשון הקרוב: 1,000 צווי גיוס יישלחו לבני המגזר החרדי; הצווים הראשונים ישלחו לצעירים רווקים, שעובדים ומחזיקים ברישיונות נהיגה ● דיווח: ביידן צפוי לפרוש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב, ייתכן שכבר בסוף השבוע ● מח"ש סגרה את תיק החקירה נגד סנ"צ יאיר חנונה בגין אלימות נגד מפגינים

עוד 58 עדכונים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

האלים לצידו של טראמפ

השבוע החולף שצף באירועים חדשותיים קיצוניים במערכת הבחירות בארה"ב - ומכולם יוצא טראמפ כשידו (שלא לומר אגרופו) על העליונה ● אבל כשבוחנים כל אירוע בנפרד, ספק אם יהיה להם משמעות בטווח הארוך של הקמפיין - כל עוד ביידן הוא המתמודד של המפלגה הדמוקרטית ● פרשנות

עוד 1,664 מילים

שיטת הסנקציות כואבת אבל אולי מחטיאה את המטרה

משיחות עם פעילי ימין קיצוני וגורמים פיננסיים עולה כי הסנקציות מקשות את החיים לחלקם, לאלה המנהלים אורח חיים נורמטיבי ● אבל הן לא עוצרות את הבנייה במאחזים או את ההתנכלויות לפלסטינים ● גורם במערכת הפיננסית: "הסנקציות הן כסת"ח אחד גדול"

עוד 2,335 מילים

מפלגת המפץ הגדול של הימין תישאר בינתיים על המדף

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן החליט לאפסן את התוכניות הפוליטיות שלו לעת עתה, ובמקביל ליברמן ובנט לא מגיעים להכרעה מי יוביל מפלגת ימין משותפת ● מסתמן כי השניים ירוצו בנפרד אם וכאשר יתקיימו בחירות ומפלגת הימין הפוטנציאלית החדשה תישאר בהקפאה, ללא מנהיגות ותוכן ● פרשנות

עוד 590 מילים
היום ה־285 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

מפקד חיל האוויר: לא הייתה בחיל בעיה של כשירות מבצעית ב־7 באוקטובר

בג"ץ הותיר על כנו את הצו המונע ממבקר המדינה לערוך ביקורת לגבי תפקוד גופי הביטחון במלחמה ● דיווח: לפי התחקיר שנערך באגף המודיעין בעקבות המלחמה, חמאס נערך למתקפה נגד ישראל במשך 7–8 שנים ● משרד החינוך יפרסם את ציוני הבגרות, חרף החשש שמורים – שבשל העיצומים לא הזינו את ציוני המגן – ישנו את הניקוד הפנימי של תלמידיהם בהשפעת ציוני הבגרויות

עוד 52 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה