לקונה בחוק ממשלת החילופים:

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

יושב ראש כחול לבן בני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: Oren Ben Hakoon/POOL - פלאש 90)
Oren Ben Hakoon/POOL - פלאש 90
יושב ראש כחול לבן בני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 25 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ועדת המינויים מנסה לעצור את מינויו של עמיר פרץ לדירקטוריון התעשייה האווירית

הוועדה, שפסלה את מינוי פרץ לראשות תע"א, הזהירה את הממשלה - שתדון במינוי בשבוע הבא - מחזרה למינויים פוליטיים ● חברי ועדת הפרס עתרו לבג"ץ בעקבות ההחלטה שלא לעניק את פרס ישראל לפרופסור עודד גולדרייך ● ניר חפץ על "וואלה": "היענות האתר הייתה טוטאלית; אנחנו, מטה הליכוד, קבענו מה יהיו האייטמים" ● גנץ חתם על הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני עם מרוקו

עוד 56 עדכונים

תוקבנות - התוקפן המתקרבן

אחרי שדוד אמסלם תקף את השמאלנים, את הממשלה, את היועצים המשפטיים ואת כל מי שלא דבק בנתניהו, במילים חריפות ובאיומים הזויים – מה עשה? התנצל? לא ולא. מה פתאום? הוא תקף את אלו ש"מעוותים את דבריי" ("התכוונתי במכלאות ליועצים המשפטיים, לא לכל השמאל", "מכלאות זו מטאפורה"), איים בתביעה, האשים את כולם חוץ מאת עצמו.

אחרי שאמסלם תקף את השמאלנים, את הממשלה ואת היועצים המשפטיים במילים חריפות ובאיומים הזויים – האם התנצל? לא ולא. הוא תקף את אלו ש"מעוותים את דבריי", איים בתביעה והאשים את כולם

האם זה מקרי?

לא. בנימין נתניהו ואנשים נוהגים, בעת ובעונה אחת, לתקוף ולהתקרבן, ממש כשיטה. מלאני קליין, הפסיכואנליטיקאית והפסיכותרפיסטית פורצת הדרך וממשיכת דרכו של פרויד, טבעה את המושג:"תוקבנות", הלחם של המילים: תוקפנות וקרבנות. המושג מתאר תוקפנות וקרבנות השזורות זו בזו, באופן בו התוקפן מאשים את הקרבן בתוקפנותו שלו, ומבקש עליה פיצוי.

לצערנו, ההתנהגות הזו מוכרת מאד אצל תוקפים ומתעללים. לא פעם מאשימים גברים מכים את האשה בכך שהכו אותה, בכך שהיא גרמה להם לעשות זאת, ומבקשים ממנה פיצוי ופינוק על זה שגרמה להם להכות, להם – רכי לבב שכמותם.

כך נוהגים גם אנשי ה"רק ביבי" בישראל. נתניהו קיבל את ראשות הממשלה האחרונה רק בזכות בגידת בני גנץ ב-33 המנדטים שבחרו בו. הקולות שקיבל נועדו למטרה אחת: להחליף את נתניהו. זה לא הפריע לנתניהו לחבור אליו ולהיות ראש ממשלה, ואחר כך להפר, כמובן, את ההסכם עמו כדי לא לתת לו רוטציה. והנה, מי הם גדולי התוקפים של בנט, על שלא מילא הבטחתו ל-7 מנדטים? כמובן, נתניהו ואנשיו. לא מתביישים לקרוא לבנט הנוכל הגדול ביותר מקום המדינה, ולהציע עדיין לגנץ לחבור אליהם עכשיו, שוב תוך בגידה בבוחריו. מתבכיינים שגנבו להם שלטון, להם – שגנבו קולות כדי לשלוט.

נתניהו הפך רה"מ בפעם האחרונה רק בזכות בגידת גנץ ב-33 המנדטים שבחרו בו להחליף את נתניהו. זה לא הפריע לנתניהו לחבור אליו. והנה, מי גדולי התוקפים של בנט על אי מילוי הבטחתו ל-7 המנדטים שלו?

נתניהו משסה ומפלג דרך קבע, שולט בתקשורת באופנים רבים, ובוכה שהתקשורת נגדו, שמחרימים את בוחריו, שלוחמים בו. בכל פעם שהוא תוקף בפראות, הוא אינו שוכח להתקרבן במקביל ולהציג עצמו כמסכן ורדוף. אשתו התעמרה בעובדות המעון? הוא והיא התלוננו שרודפים ומבזים אותה. יאיר בנו מנאץ דרך קבע ציבורים ויחידים, ואז מתלונן על היחס אליו.

גם במשפטו של נתניהו נוהגת ההגנה באותה טקטיקה. במהלך עדות ניר חפץ, עד המדינה, התבקש העד לצאת כדי שלא ישמע ויכוח בענין עדותו. בעודו קם לצאת מהאולם, זרק לעברו הפרקליט בועז בן צור הערה צינית: "תוציא אתך את מכשיר ההקלטה שלך".

קמה התובעת ליאת בן ארי והעירה להגנה על התנהגותה, בין היתר על משפט זה. מה עשתה ההגנה? פצחה בתוקבנות קולנית. "אתם סוגרים לנו את הפה" (איך? מתי? הם לא מאפשרים לחפץ להוציא שני משפטים מהפה בלי שיפסיקו אותו), "אתם עיניתם את חפץ שבועות עד שהסכים להיות עד מדינה" (מה קשור תהליך גיוס עד מדינה להתנהגות אליו בשעת המשפט?), "אתם נוהגים שלא כדין".

הסנגורים צעקו בקולות רמים, בניגוד למקובל בבית משפט ותקפו ללא אבחנה. כל זאת במקום להתנצל על תקיפתם הקודמת. התקפה במקום הגנה. נסיון לצייר את נתניהו כקרבן רדיפה אומלל, כדי לנקות אותו מההאשמה בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

אבל הם לא הסתפקו גם בכך, אלא דרשו מליאת בן ארי להתנצל. היא לא עשתה זאת, אלא ענתה להם בחזרה: "די להתקרבנות!". אולי לא הכירה את מושג התוקבנות, שמגדיר מצוין את התנהלות צוות ההגנה של נתניהו בבבית המשפט.

הסנגורים צעקו בקולות רמים ותקפו ללא אבחנה, במקום להתנצל על תקיפתם הקודמת. התקפה במקום הגנה. אבל הם לא הסתפקו בכך, אלא דרשו מליאת בן ארי להתנצל. היא ענתה להם בחזרה: "די להתקרבנות!"

המושג מתאר את מנגנון הקרבנות והתוקפנות השזורות זו בזו, באופן בו הקרבן הפנימי יונק כוח והצדקה מהסטטוס שלו כקורבן דרך האשמת התוקפן, ובכך הופך בתורו לתוקפן.

אסתר קופמן, בת 43. מזכירה בבית ספר באזור המרכז, ואם לשבעה ילדים. השתיים הגדולות נשואות והיא כבר סבתא. אוהבת מאד לשחות, בעיקר חתירה, פעם חלמה להיות מדריכת שחיה. כנראה לא יקרה בגלגול הזה. הגדרת הזהות הראשונה שלה, בעיני עצמה, היא 'אשה'. לפני אמא, לפני חרדית. קודם כל אשה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 580 מילים

ראיון מסע הקסם המסתורי של פיטר ג'קסון

הסדרה "הביטלס: Get Back", שתעלה מחר לדיסני, הפכה לארוע התרבות הגדול של השנים האחרונות ● 52 שנה אחרי שהתכנסו במשך שלושה שבועות להקליט את מה שיהפוך לאלבום האחרון שלהם, חברי הביטלס נחשפים בתיעוד חסר תקדים ובאיכות פורצת דרך ● הבמאי זוכה האוסקר פיטר ג'קסון בראיון לזמן ישראל: "משום מקום מגיע האוצר המדהים הזה. זה עדיין מטריף לי את המוח"

עוד 1,236 מילים

מכרזי התחב"צ בישראל מתעדפים מחיר. בהולנד מעדיפים שירות

במכרז על הפעלת קווי אוטובוס בהולנד, 46% מהניקוד ניתן לאיכות השירות; בישראל - 63% מהניקוד ניתן להצעה שתחסוך הכי הרבה כסף לקופת המדינה ● במשרד התחבורה משוכנעים שהשיטה המקומית היא זו שדווקא מבטיחה שהנוסעים יקבלו תחבורה ציבורית איכותית

עוד 883 מילים

למקרה שפיספסת

גבעת עמל, הפרקים הבאים

בדיקת זמן ישראל עיריית תל אביב והמדינה להוטות למכור קרקעות לבנייה בדרום-מזרח ת"א וביפו ● לשם כך הוגשו בשנים האחרונות מאות תביעות בטענה של פלישה ● התושבים הוותיקים נדרשים להוכיח בעלות ודורשים דירה כנגד דירה ● בעירייה מוכנים לפצות רק ראשי משפחות, פחות מכך את הילדים ● עורך דין: "האנשים האלה לא שונים מבני קיבוצים, מושבים ואחרים שאיתם הגיעו להבנה"

עוד 3,076 מילים

12 מיליון סיבות לעזור לחתולים

לפני כמה שנים החלטנו לאמץ את המינוח שמקובל במדינות מתקדמות בעולם, ולהפסיק להשתמש במונח "חתול רחוב" המזלזל. במקומו אנחנו מטמיעים את המושג "חתול הקהילה" החביב והחכם. ולמה? מתוך ההבנה שהחתולים, ובכלל בעלי החיים, הם חלק מהחברה ומהקהילה, בוודאי אלו שחיים ברחובות, בחצרות ובשכונות, ובתור כאלה יש למדינה חובת אחריות ודאגה להם. ממש כפי שהיא מחויבת ואמורה לדאוג בחוק לשאר חסרי הישע בחברה.

לפני כמה שנים החלטנו לאמץ את המינוח שמקובל במדינות מתקדמות בעולם, ולהפסיק להשתמש במונח "חתול רחוב" המזלזל. במקומו אנחנו מטמיעים את המושג "חתול הקהילה" החביב והחכם

חתולי הקהילה הם אלה שעלו לפני כחודש לכותרות. לא חתולי הבית המטופחים, לא חתולי ה-Youtube המשעשעים ולא חתולי הפרסומות המפונפנים. חתולי הקהילה, שמספרם בארץ מוערך במיליון, שגרים ברחובות, בחצרות, במרכזים המסחריים, שנתונים לרחמיהם של בני האדם באוכל, מים, טיפול רפואי, עיקור וסירוס, יד מלטפת ולב מלא חמלה.

כשהמשפט "12 מיליון שקלים לחתולים" קפץ מכל עבר ברשת לפני כחודש, זו הייתה כותרת שנתנה הזדמנות לכולם להתנגח בח"כ יסמין סאקס פרידמן מסיעת "יש עתיד", בממשלה החדשה ובעיקר בבעלי החיים. ובישראל כמו בישראל, היו כבר אלו שהפכו את הנושא לבדיחה.

על חתולים ואנשים— 12 מיליון שקל מתקציב המדינה הוקצו לטיפול בבעלי חיים, בעיקר בחתולי רחוב. מי שיזמה את זה היא חברת…

Posted by ‎Yair Lapid – יאיר לפיד‎ on Wednesday, October 27, 2021

כמי ששוחה בחומר כבר שנים, ונלחמת על כל שקל לטובת בעלי החיים, מדובר בנושא רציני מאוד. תנו לי לפרק אותו עבורכם: תקציב לעיקור וסירוס חתולים קיים כבר משנת 2007 בחוק צער בעלי חיים ועומד על 4.5 מיליון שקלים בשנה. את התקציב הזה מחלק משרד החקלאות בקול קורא לרשויות שמגישות בקשות ומתחייבות לעשות "matching" – כלומר מחצית מהסכום מתוקצב על ידי המדינה ומחצית על ידי הרשות עצמה.

חתולי הקהילה הם אלה שעלו לפני כחודש לכותרות. לא חתולי הבית המטופחים, לא חתולי ה-Youtube המשעשעים ולא חתולי הפרסומות המפונפנים. חתולי הקהילה, שמספרם בארץ מוערך במיליון

בשנה שעברה הודיע ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, שאף מינה את טל גלבוע ליועצת מיוחדת לענייני בעלי חיים – תפקיד שלא היה קיים ולא אויש מאז – שהוא מוסיף 5 מיליון ש"ח באופן חד פעמי, כתוספת לאותם 4.5 מיליון שקבועים בחוק.

אגב, אז שמענו מכל עבר רק ברכות ותשבחות. אף אחד לא הביא בובה של חתול למליאת הכנסת ומירי רגב לא הצטלמה עם החתול שלה, אלא ידעה לשמוח מהתוספת התקציבית.

השנה הצליחה ח"כ סאקס פרידמן להשיג תוספת של 6 מיליון ₪ לתקציב הקיים וזאת למשך שנתיים – תוספת מבורכת בהחלט. מכאן הגיע המספר המושמץ 12 מיליון.

ואחרי שהתקציב הוקצה, צריך לנצל אותו בצורה הטובה והיעילה ביותר. כדי שכל אגורה ממנו תממן עיקור/סירוס של חתול/ה, יש להכין תוכנית מסודרת, להיערך עם  צוותים מיוחדים של וטרינרים, לוכדים מקצועיים, להכשיר אסיסטנטים לביצוע של ניתוחים ברמה גבוהה לרווחתם של החתולים.

התוספת התקציבית הזו היא גם הצהרה שמממשלת ישראל מכירה בכך שבעלי החיים, שנמצאים כבר שנים בתחתית סדר העדיפויות, אינם שקופים.

התקציב חשוב לא רק עבור חתולי הקהילה אלא גם עבורנו, בני האדם. בעלי החיים חיים איתנו בקהילה והרצון לדאוג לרווחתם הוא חלק מהחמלה שאנחנו צריכים להרגיש עבור כל מי שחלש בחברה.

כשנתניהו הודיע בשנה שעברה שהוא מוסיף 5 מיליון ש"ח באופן חד פעמי, לאותם 4.5 מיליון שקבועים בחוק, שמענו מכל עבר רק ברכות ותשבחות. איש לא הביא בובת חתול למליאה ומירי רגב לא הצטלמה עם החתול שלה

מגיע לחתולים לעבור עיקור/סירוס, לעצור את ההתרבות חסרת הפרופורציות, להפסיק את ההמלטות של גורים לחיים של סבל ואומללות וליצור עתיד בריא ויציב לחתולים – ולקהילה.

יעל ארקין היא מנכל”ית עמותת "תנו לחיות לחיות". ב-1991 הצטרפה לעמותה כחברת ועד ומאז שנת 2010 משמשת כמנכ”ל העמותה.צמחונית מגיל 12 וטבעונית בהמשך חייה. במהלך חייה אימצה עשרות כלבים וחתולים (והזרוע עוד נטויה). צילום: יואב בן דב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 502 מילים ו-2 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

זה לא כמות המנדטים אלא איכות הקואליציה

ראש הממשלה לשעבר מתפאר בסקרים שבהם הוא מוביל בפער גדול במידת ההתאמה לראשות הממשלה ובמספר המדנטים הרב שיביא לליכוד ● אבל חבריו למפלגה מפנימים שאחרים אמנם יביאו הרבה פחות מנדטים, אבל יש להם סיכוי להרכיב ממשלה - מה שאין לנתניהו ● ובינתיים: בחסידות בעלז מנסים להריץ תסריט כניסה לממשלה הנוכחית, וצחי הנגבי נוסטלגי ● שלוש הערות

עוד 663 מילים

שב"כ וצה"ל הודיעו אתמול כי חשפו תשתית טרור חדשה שהקים חמאס בגדה ● העיתוי, כמה ימים אחרי שחרור בני הזוג אוקנין מהכלא הטורקי, עשוי לרמוז כי הפרסום נדחה בשל מעצרם ● המילה "טורקיה", משם נוהלה התשתית, לא הוזכרה בניסוחים הזהירים של גופי הביטחון ● נראה כי מלבד חמאס אף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה ● פרשנות

עוד 665 מילים

לכל רחוב יש שם שנתנה לו עינת קליש-רותם

תחקיר זמן ישראל המאבקים המיותרים עם משרדי הממשלה ● הפקרת השכונות הערביות ● הרחובות האפלים בהדר ● המדיניות המגבילה בעיר התחתית ● ההתמהמהות בהסרת האסבסט מבית הספר ● מה גורם לראשת עיריית חיפה לתקוע את פיתוח עירה? ● "במקום להוביל את העיר, היא רואה בכולם יריבים שבאים לנשל אותה" ● מסלול ההתרסקות של עינת קליש-רותם, כתבה רביעית בסדרה

עוד 4,307 מילים

בדרך לכנסת, הצעת החוק להגבלת כהונת רה"מ עברה שינוי בעייתי

הצעת החוק המקורית של גדעון סער קבעה הגבלה של שמונה שנות כהונה - בין אם ברציפות או במצטבר ● אולם אחרי התנגדות של איילת שקד - ובעקבות התערבות של גנץ ופתרון של מנדלבליט - הצעת החוק שעברה אתמול בקריאה ראשונה בכנסת קובעת למעשה כי אדם יכול לכהן ללא הגבלה כל עוד ייקח הפסקה ממשרד ראש הממשלה למשך שלוש שנים אחרי כל שמונה שנות כהונה

עוד 593 מילים

המשטרה פתחה בחקירה פלילית בעקבות הצבעתו הכפולה של אביר קארה בכנסת

לאחר פרישת שטרית, סער מעוניין למנות את מרידור לחבר בוועדה למינוי היועץ המשפטי לממשלה ● אחרי שלא הושגו הסכמות, נדחתה הישיבה של הוועדה לבחירת שופטים ● בנט: ישראל לא תהיה מחויבת להסכם הגרעין ● ליברמן וגנץ סיכמו ששכר החיילים יועלה ב-50% ב-2022 ● חפץ העיד ששרה נתניהו ובנה יאיר ביקשו שיוודא ששאול ואיריס אלוביץ' מוחקים התכתבויות שניהלו עימם

עוד 53 עדכונים

עדותו של ניר חפץ מפלילה את נתניהו - וגם את אלוביץ'

אפשר להניח שאחרי יום העדות הראשון של ניר חפץ, אנשי הפרקליטות הרשו לעצמו לחייך בשביעות רצון ● עד המדינה, מומחה בתקשורת, עלה על הדוכן וסיפק כותרות ברורות שלא מותירות ספק באשר למעורבותו של נתניהו בעבירת השוחד ● אבל חפץ לא רק מפליל את נתניהו אלא גם את שאול אלוביץ', מה שעשוי להוביל בעתיד למרוץ בין הנאשמים להסדר טיעון בסגנון שולה זקן ● פרשנות

עוד 696 מילים

"הכוכב היהודי" - כך מכנים התושבים את מוזאון השואה החדש בבודפשט, שבנייתו הסתיימה לפני שש שנים ● אך המוזאון, שמעולם לא נפתח לקהל, עומד שומם ושורץ עכברושים - אנדרטה לקרב המר הניטש סביב הנצחת השואה בהונגריה בין מנהיגי הקהילה היהודית וממשלתו של ויקטור אורבן ● כעת יש מי שלקח על עצמו לסיים את הפרויקט ולפתוח את שערי המוזאון המהודר

עוד 1,529 מילים

תושבים בשרון רוכשים מטהרי אוויר יקרים כדי שיוכלו לנשום

מפגע השריפות הפיראטיות בשטחים הפתוחים הולך ומחמיר, ותושבים בשרון נאלצים לאטום את הבית ולהסתגר בבועה מלאכותית ● נועם ביבי, תושב צור יגאל ששלושת ילדיו חלו באסתמה: "איך שמתחיל הריח של העשן אני שומע קריאה: אבא, תביא משאף" ● זנדברג מבטיחה שהנושא יטופל בטווח הנראה לעין, אולי אפילו תוך חודשים

עוד 789 מילים ו-1 תגובות

תחלואה כפולה נופלים לתהום האפלה שבין הכיסאות

אנשים שסובלים מתחלואה כפולה - מחלת נפש והתמכרות - סובלים גם מכך שהטיפול בהם נחלק בין רשויות שונות שמגלגלות את האחריות זו על זו ● אמו של אחד מהם מספרת שבנה לא החזיק מעמד במוסד גמילה בגלל בעיותיו הנפשיות - אבל לא יכול להתקבל למסגרות טיפוליות בגלל הסמים ● "כל המסגרות דורשות ממנו להיות נקי, אבל איך הוא יכול להיות נקי אם הוא לא עבר גמילה?"

עוד 2,281 מילים

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את ההצעה להגביל את כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים

הוועדה לחקר האסון במירון הגישה דוח ביניים, שבו המליצה למנות שר שיהיה אחראי על ההילולה ולווסת את הקהל שמגיע למקום ● החלה עדות חפץ בתיק 4000; עד המדינה סיפר שאלוביץ' שאל אותו על בני משפחת נתניהו: "הם לא מבינים שהאתר הזה שלהם?" ● דיווח: פרקליט המדינה החל בבדיקת ההדלפות מחקירות משפט נתניהו ● טרם הושגו הסכמות לגבי השופטים שייבחרו לעליון

עוד 60 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה