משי זהב אינו מוטי אלון

יהודה משי זהב (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יונתן סינדל, פלאש 90
Yehuda Meshi Zahav, Chairman Israel's Zaka rescue unit speaks at a conference of the Israeli Television News Company in Jerusalem on March 7, 2021. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** ועידת המשפיעים חברת החדשות מדברים ועידה טלוויזיה כנס יהודה משי זהב זק"א מנכ"ל

גלי ההלם המתפשטים בציבור הכללי מדלגים בקלילות מעל המגזר החרדי. שם אף גבה לא הורמה ואף אחד לא היה צריך להכין פרצוף מופתע.

"מחוץ לחומות" נדמה לאנשים שהמגזר עובר טלטלה או משהו כזה. כותבת אחת גם השוותה, בחוסר הבנה, את סיפורו של יהודה משי זהב לטלטלה שעברה הציונות הדתית עם פרסום העדויות על הרב מוטי אלון. הכותבת תהתה אם המגה פיגוע (לכאורה, חייבים להדגיש לעת עתה) של מעשי משי זהב יביא לטלטלה או לשינוי בחברה החרדית.

אז הבה נתכנס למציאות. לצערי, לצער החברה כולה – ובעיקר לצערם של הנפגעים הרבים – לא תהיה שום טלטלה. גם משום שמשי זהב ממש אינו "מוטי אלון של החרדים" וגם משום שהחברה חרדית מוגנת, או חסומה, מפני זעזועים מטלטלים בכלל.

לצערי, לצער החברה כולה – ובעיקר לצערם של הנפגעים הרבים – לא תהיה שום טלטלה. גם משום שמשי זהב ממש אינו "מוטי אלון של החרדים" וגם משום שהחברה חרדית מוגנת, או חסומה, מפני זעזועים מטלטלים בכלל

ראשית, מוטי אלון היה, עד שכבר לא היה, "הרב מוטי אלון". מי שהכיר את שיעוריו ואת מוטת השפעתו על החברה הדתית (והכללית) ידע שמדובר ממש בנפיל. מישהו ששייך לדור אחר. לא היה רב מקורי, רהוט וסוחף כמותו בציבור הדתי. גם מי שלא נמנה על קהל תלמידיו/מעריציו ידע שמדובר במשהו מסדר גודל אחר. לא היה ספק לאיש שאם וכאשר ירצה כבוד הרב, הרי שמשרת הרב הראשי מובטחת לו.

צריך לזכור שמוטי הנ"ל היה ראש ישיבה בישיבות נחשבות, כולל ישיבת הכותל ושרבים רבים שאבו ממנו את רוב תורתם. לא רב שוליים היה האיש.

כשהסתבר שהרב הזה עשוי בשר ודם וכי יש לו גם יצרים אפלים ושטחים אפורים ושחורים, היתה זו מכת מוות לתפישת הקדושה וההעלאה של החסידים כלפי רבותיהם ומוריהם. אנשים מן השורה שאלו עצמם פתאום: ומי מבטיח לי שהרב שלי אינו כזה? בהמשך התגלה גם רב גדול מצפת, שנחשב בעיני תלמידיו לכמעט מלאך, כמישהו שצדדיו האפלים הושיבו אותו בבית הסוהר לשנים לא מעטות.

בתימצות: מדובר על אנשי רוח בעלי שיעור קומה בולט, שכשלו במבחנים שרוב האנשים רואים עצמם ככאלה שלא יכשלו בהם.

משי זהב, לעומת זאת, היה, הווה, ותמיד יהיה, נער שוליים. אולי "מבחוץ" הוא נחשב למשהו או מישהו שראוי להוקרה או להערכה, אבל בתוככי הציבור החרדי הוא נחשב לבליין ונהנתן. אדם שאוהב כוח ופרסום ותו לא. ממש לא דמות לחיקוי לאף בחור ישיבה או אברך. גם בצעירותו, כשהיה קמב"ץ העדה החרדית, וגם כשפירסס והדליק משואה, מעולם לא נתפס כיותר מאשר מישהו ששיחק אותה – בעיקר מול החילונים. השמועות על התנהגותו נפוצו בכל מרחבי המקוואות. במשפחתו היו דווקא מפרגנים לחכמתו של יהודה. "את יהודה לא יתפסו אף פעם על דבר כזה, הוא חכם יותר", ריכלו הלשונות במשפחה, כאשר אחיו, מוישי, שילם בצ'קים ללא כיסוי לנשים בזנות במזרח ירושלים וסרסוריהן באו לגבות את הכספים מהאב האומלל.

אז לא. משי זהב (גם אם יסתבר שהוא גרוע בהרבה מהכותרות שהתפרסמו לעת עתה) לא יהווה שום קו פרשת מים לציבור החרדי.

צריך להבין, שגם אם לציבור הכללי (חילונים וחלק מהדתיים) נראים "אנשי ציבור" כמו משי זהב או חברי כנסת חרדיים כמובילי דעה, בציבור החרדי פנימה אין להם שום משקל סגולי (מעבר להיותם "מצליחנים" שידעו "לשחק אותה" בעולם הגדול שבחוץ).

משי זהב מעולם לא נתפש כדמות לחיקוי לאף בחור ישיבה או אברך. גם בצעירותו, כקמב"ץ העדה החרדית, וגם כשהדליק משואה. אלא כמי ששיחק אותה – בעיקר מול החילונים. השמועות על התנהגותו נפוצו במקוואות

אבל יש סיבה נוספת, חזקה ומהותית יותר, שאף פעם, אף נואף, נבל וכדו' לא יהווה "קו פרשת מים" בציבור החרדי.

הקורא הממוצע אינו יודע שבבית הכלא יושב כיום "רב גדול מאוד" בציבור החרדי. מישהו ששימש כמשגיח או מנהל רוחני בישיבה גדולה מכובדת מאוד. כן, זו משרה שאמורה להעיד על נושאה שהוא מאנשי המעלה. זו משרה תורנית בתוככי עולם הישיבות (הסבר: כל ישיבה מנוהלת ע"י שני "ראשים". האחד הוא "ראש הישיבה" שהוא המוביל בצד הלימודי והשני הוא "המשגיח" או "המנהל הרוחני" שהוא מתווה הדרך מבחינת מוסר, הנהגה, מחשבה והתנהלות. בעצם, מבחינה חינוכית המשגיח הוא הדמות הדומיננטית ולא ראש הישיבה).

הבדיחה הנפוצה כיום במגזר היא שאב העובד כמשגיח כשרות (שזו משרה ממש לא מכובדת במגזר פנימה) פונה אל בנו ואומר לו: "תראה, יש שינויים בהוראות. בעבר ביקשתי ממך שתגיד שאבא שלך הוא 'משגיח' ותשמיט את המילה 'כשרות'. כיום אני מבקש ממך שכאשר אתה אומר למישהו שאני משגיח, תדגיש לו 'כשרות' – שלא יחשוב שאני משגיח בישיבה חלילה".

אחד מאותם "אנשי מעלה", על פי פרסומים בעולם החרדי, אף זכה להתקשר בקשרי נישואין עם אחת ממשפחת המלוכה החרדיות. קשר חיתון שכזה כבר מעיד כמאה עדים שמדובר באיש נעלה מאוד. שערו בנפשכם: נכדי האיש רם המעלה יהיו נכדיו שלו.

על מה יושב האיש בבית הכלא? לא בשל גניבת כספים מהמדינה (שזה דווקא כבוד בקהילה) אלא משום שהסתבר שהצדיק היה בועל סדרתי של אחייניותיו. החל מהיותן ילדות ועד בכלל. "ועד בכלל" הכוונה היא, עד שהוא נעצר ע"י המשטרה. הללו כבר היו נשואות ואמהות לילדים ורק אז הסתבר שלא בטוח שהאב הביולוגי הוא אכן אביהן וייתכן בהחלט שכבוד הרב הצדיק הוא גם דודן וגם אבי בניהן.

לא למותר לציין שאחת הדרכים בהן הצליח לשכנע את האחייניות שמצווה הן עושות (כן, זה בדיוק מה שהסביר להן. שהוא גילגול נשמה מסויימת שבא לעולם לתקן משהו מהגילגולים הקודמים ולשם כך הם צריכות לסייע לו ולקיים איתו יחסים), אלא שהדברים נעשים בידיעתו והסכמתו של הרב רם המעלה: "הייתי אצלו בדיוק עכשיו ודברנו על זה וזה מה שצריך לעשות" וכיוצא בזה.

ועל מה יושב האיש רם המעלה בכלא? לא על גניבת כספים מהמדינה (שזה דווקא כבוד בקהילה) אלא משום שהסתבר שהצדיק היה בועל סדרתי של אחייניותיו. מהיותן ילדות ועד בכלל, כלומר עד שנעצר ע"י המשטרה

גם אם דמותו ועמדתו של המשגיח שליט"א לא היו גבוהות אף פעם (בוודאי שלא בהשוואה לרב מוטי אלון), עדיין היה "חתנא דבי נשיאה" וקרבתו המוכחת לבית משפחת האצולה החרדית הקנתה לו הילה מספקת כדי להיות דמות משמעותית.

למזלן הגדול של האחייניות, הן לא נדרשו לעלות על דוכן העדים (שזה, כידוע לכל יודע, סיוט שמרתיע רבות וטובות), משום שהלה שיתף פעולה מיידית עם המשטרה.

ואם ישאל השואל: איך השיגו בקלות רבה כזו את שיתוף הפעולה שלו עם המשטרה? התשובה לכך פשוטה, נוקבת וכואבת עד בלי די. כידוע, חקירות של דודים שאונסים את האחייניות שלהן מתרחבות לרוב לבדיקה, האם גם בבנותיו שלו פגע הפדופיל. ברוב המקרים מסתבר שאכן כך הם פני הדברים ומסכת הפגיעות מתרחבת והולכת.

כאן, נכנסו לפעולה מהירה מאוד עסקני הציבור החרדי. הרי אם יסתבר חלילה שאכן נהג המשגיח כדרך הפדופילים והיה נוהג לאנוס גם את בנותיו הוא, הרי שיסתבר, אם הפרסומים נכונים, שנכדי כבוד הרב הבכיר מאוד עלולים להתגלות כבעלי פגם במשפחה, חלילה. זו כמובן, בושה שאי אפשר לשאת.

הדרך הפשוטה להסיר את הבושה היתה בשיכנוע מהיר של המשגיח שליט"א, שאם יודה מיד על האחייניות (ולא ירחיב מרצונו, כמובן, על בנותיו) אזי כבודו ישמר בבית כבוד אותו רב בכיר מאוד.

ואכן, 'כבוד המשגיח שליט"א' הודה מיידית בביצוע העבירות, קיבל עליו את גזר הדין (17 שנים בכלא) – וחקירה מורחבת לא נפתחה מעולם.

אז מה? זעו גם נעו אמות הסיפים? ממש ממש לא. כמה מבין קוראי שורות אלו היו מודעים בכלל לכל הסאגה הזו? סביר להניח שמיעוט מבוטל בלבד (ואלו, משתייכים, מן הסתם, לציבור החרדי).

לא ראשון הוא כבוד המשגיח שליט"א וגם לא אחרון. אמנם, זה לא שבכל שני וחמישי שומעים על רב גדול שסורח, אבל אף גבה כבר לא מתרוממת בציבור החרדי למשמע בשורת איוב שכזו. ברוב המקרים יטואטא המקרה אל מתחת לשטיח וימצא פתרון תוך חרדי.

הדרך הפשוטה להסיר את הבושה היתה בשיכנוע מהיר של המשגיח שליט"א, שאם יודה מיד על האחייניות (ולא ירחיב מרצונו, כמובן, על בנותיו) אזי כבודו ישמר בבית כבוד הרב הבכיר

אז צר לי לאכזב, אבל משי זהב לא יהווה שום קו פרשת מים בציבור החרדי.

להיפך. משי זהב יהיה עוד "הוכחה" לחיזוק התזה, שרק לימוד תורה בלתי נפסק הוא ההגנה הטובה ביותר מפני "היצר הרע". משי זהב, שפנה לעסקנות ולנהנתנות יהווה דוגמה ומופת לכך "שאנחנו צודקים".

העובדה שלעומת זאת יש רבנים, משגיחים, אדמורי"ם וכדו' שסרחו ולא קרה כלום, נובעת מכשל אחר. הבהרת הכשל דורשת פוסט נפרד. כאן נוכל רק לומר שמדובר בכשל מובנה במערכת החרדית. כזה שלעולם לעולם לא יאפשר לימוד לקח והסקת מסקנות.

ככלל, הטיפול העיקרי בבעיות מסוג זה בציבור החרדי, הינו בעיקר, השתקה והעברת הפוגע למיקום פיזי/קהילתי אחר. ע"ע מלכה לייפר.

אז עם כל הרצון הטוב ועם כל התקווה שהציבור החרדי ילמד לקח או יסיק מסקנות, צר לי לאכזב: זה לא הולך לקרות.

נמרוד חי על התפר שבין שסעי החברה הישראלית, רגל פה רגל שם. משמש כיועץ, ועוסק בגישור תוך אישי ובינאישי. חי את השסעים בחברה הישראלית מזה שנים רבות. לא ימין ולא שמאל (=נגד כולם)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
היי נמרוד וכל הקוראים הנכבדים!! ברצוני תחילה להודות על ההברה הפשוטה, כי רק לימוד התורה יפתור על בעיה פוטנציאלית (ראה סרטון על עמית ודנה כץ,... המשך קריאה

היי נמרוד וכל הקוראים הנכבדים!!

ברצוני תחילה להודות על ההברה הפשוטה, כי רק לימוד התורה יפתור על בעיה פוטנציאלית (ראה סרטון על עמית ודנה כץ, בחור אשר הינו בעל תשובה אך אישתו אינה כן).

כן ברצוני לדבר, ענין הצגתך את הציבור החרדי בתחום "עבריינות מין", אומר בצורה מובנת ביותר, הנני חרדי מלידה אשר מצוי בתוככי הקישקעס של הציבור החרדי, גם בענין הנ"ל. ראשית בהמשך עם היותי מצוי גם בציבור הכללי, שאלתי את עצמי, הכיצד ישנם אנשים המצליחים לשמור עצמם, בזמן שעניני הצניעות כו"כ בפרסיה מצויה. כן, איך ילדים בפרט, יכולים לחיות ולגדול בנפש שקטה ובטוחה, כאשר הינם חשופים באופן תמידי ומופשט ביותר בענין "עברינות המין".

בחושבי כי כילד ונער אשר גדל בבטחון רב שכזה, לו הייתי נחשף לכל עבריינות זו, יכולה הייתה נפשי ובטחונה להיפגע כתוצאה מחשיפה זו, וודאי כי הוסבר לנו כי עלינו לנהוג בדרך של "כבדהו וחשדהו", אבל הס מלחשוף ילד רך לזוועות מזעזעות אלו (ראה כתבתה של יוכי ברנדס, חרדית לשעבר, על נושא זה).

יהי רצון מלפני בורא העולם, כי נלך תמיד בדרך הישר לאור תורתו הקדושה, אשר הינה חיים ממש, "ואל תביאנו לידי נסיון ולא לידי בזיון" כי הנסיון עלול להוביל לבזיון חלילה.

תודה רבה ובשורות טובות

עוד 1,291 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // שבת, 23 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ארה"ב דורשת הבהרות אחרי הכרזת גנץ על 6 ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור

פגישת בנט–פוטין: חופש הפעולה בסוריה יישמר; רה"מ יישאר ברוסיה עד צאת השבת; אלקין: "הפגישה הכי אינטימית וחמה שאני זוכר בעשור האחרון" ● הורוביץ על ההסכם עם המתמחים: הכול נסגר, גם עם שר האוצר ● בממשלה נערכים: חיסון בני 5–12 – מתחילת דצמבר ● השרה שקד על הטענות שהיא פועלת נגד הממשלה: אף אחד לא ישתיק אותי‎

עוד 34 עדכונים

תעלומת המרחב-זמן והמכניקה הקוונטית הלא דטרמיניסטית

המרחב והזמן לכאורה מובנים מאליהם. הם סובבים אותנו ואנחנו חיים בתוכם. אבל זה לא באמת כל כך פשוט. הפילוסופים היווניים הקדומים ניסו להגדיר את מושגי המרחב והזמן. דמוקריטוס, אריסטו ואפלטון עסקו בכך ואחריהם מדענים גדולים כמו ניוטון, מאך, איינשטיין ורבים אחרים.

תיאוריית הכבידה הקוונטית, ה-Loop Quantum Gravity, עוסקת במבנה הדיסקרטי והדינמי של המרחב-זמן, שעל פי התיאוריה הוא גוף המורכב מחלקים המחוברים ביניהם במבנה של רשת ספינורים. התיאוריה פותחה במשך כ-25 שנים על ידי מספר קבוצות של חוקרים, ביניהם בולט במיוחד קרלו רובלי, שכתב גם ספרי מדע פופולרים: הסדר של הזמן, עיקרי תורת היחסות הכללית, הלגולנד – לעשות היגיון במהפיכה הקוונטית ותיאורית הכבידה הקוונטית.

המרחב והזמן לכאורה מובנים מאליהם. הם סובבים אותנו ואנחנו חיים בתוכם. אבל זה לא באמת כל כך פשוט. הפילוסופים היווניים הקדומים ניסו להגדיר את מושגי המרחב והזמן

רובלי מסביר, שעד תקופתו של אייזיק ניוטון, שפירסם ב-1687 את חיבורו עקרונות מתמטיים של פילוסופית הטבע, היה מקובל לחשוב שהמרחב והזמן הם מושגים יחסיים בלבד. מיקום דברים במרחב נקבע על ידי סמיכותם זה לזה במרחב, והזמן הוגדר על ידי סמיכות בזמן של ארועים עוקבים.

ניוטון הניח שיש בנוסף למושגי המרחב והזמן היחסיים גם מרחב וזמן אבסולוטיים. גם אם נוציא את כל מה שיש במרחב – ישאר המרחב הריק שניתן לאפיין מתמטית על ידי קואורדינטות קרטזיות, למשל בשלושה מימדים. אם נהיה בחדר אטום שלא יקרה בו דבר, עדיין יחלוף זמן עם או בלי שיתרחשו ארועים. השעון האבסולוטי הניוטוני ימשיך לתקתק.

מרחב-זמן 4 מימדי חמקמק ועקמומי

המרחב והזמן האבסולוטיים של ניוטון היו מקובלים מאות שנים, עד שאלברט איינשטיין הציג את תורת היחסות ומשוואת איינשטיין. המרחב-זמן על פי איינשטיין הם יצור 4 מימדי חמקמק ועקמומי.

מבנה המרחב תלוי במסה שבתוכו, והגדרת הזמן אינה יחידה ותלויה במהירות של השעונים ובשדה הגרוויטציה. בקרבת גוף מסיבי הזמן משתנה לאט יותר. שעון על כדור הארץ מתקתק לאט יותר משעון שנמצא בחלל מעליו. אפקט מפתיע שמאפשר סינכרון אותות של לווינים במערכות ה-GPS.

המרחב והזמן האבסולוטיים של ניוטון היו מקובלים מאות שנים, עד שאלברט איינשטיין הציג את תורת היחסות ומשוואת אינשטיין. המרחב-זמן על פי איינשטיין הם יצור 4 מימדי חמקמק ועקמומי

מושג המרחב-זמן כל כך חמקמק, שגם איינשטיין עצמו לא הבחין בתחילה שקיים פתרון מדוייק למשוואה. קרל שוורצשווילד מצא את הפתרון הראשון כשנה לאחר פירסום התיאוריה של איינשטיין. שוורצשווילד מצא שמסה גדולה מעקמת את המרחב עד כדי כך, שאפילו האור ילכד מתחת למשטח האופק של הגוף המסיבי.

איינשטיין לא האמין שיש בטבע חורים שחורים כפי ששוורצשווילד הציע, אבל בשנים האחרונות הוכח קיומם של החורים השחורים ומעריכים שלמעשה יש מיליארדים ביקום.

איינשטיין הוסיף למשוואה קבוע קוסמולגי חדש, כדי לייצר פתרון סטטי, אבל הסתבר שהיקום דווקא מתפשט. למשוואות מתמטיות יש לפעמים חיים משלהם כמו לשירים. במקרה של משוואת איינשטיין, קיום החורים השחורים והתפשטות היקום שנובעים מהמשוואה הפתיעו את יוצרה.

הבנים החורגים של הטבע

המקרה של משוואת דירק לא פחות מפתיע מהמשוואה של איינשטיין. דירק רצה להכליל את משוואת הגלים של שרדינגר כדי שתתאר גם חלקיקים מהירים יחסותיים. כשבחן את המשוואה הספינורית שקיבל הבין, שכדי שהאלקטרון יהיה יציב ולא יפלוט אנרגיה בצורה של קרינה, הווקום צריך להכיל אין סוף אלקטרונים בלתי נראים במודל שנקרא על שמו – ים האלקטרונים של דירק. חוסר של אלקטרון בים דירק יתנהג כחלקיק בעל מטען חיובי. דירק חשב בתחילה שהחלקיק החיובי הוא הפרוטון.

למשוואות מתמטיות יש לפעמים חיים משלהם כמו לשירים. במקרה של משוואת אינשטיין, קיום החורים השחורים והתפשטות היקום שנובעים מהמשוואה הפתיעו את יוצרה

הרמן וויל חשב שבן הזוג של האלקטרון צריך להיות בעל מסה קטנה יותר וזהה לאלקטרון, והחלקיק החדש התגלה על ידי קרל אנדרסון ב-1932. דירק, וויל ואנדרסון גילו את חלקיק האנטי-חומר הראשון שאיש לא ציפה לו, הפוזיטרון.

במכניקה האנליטית של לה-גרנג' ושל המילטון, בתורת היחסות הכללית של איינשטיין ובמכניקה הקוונטית של בוהר, הייזנברג ושרדינגר אין צורך בחלקיקי אנטי-חומר כמו הפוזיטרון. חלקיקי האנטי-חומר הם בנים חורגים של הטבע.

דירק דיבר על כך שבטבע צריכה להישמר סימטריה בין חלקיקי החומר והאנטי-חומר ושיער שימצאו כוכבים וגלקסיות ביקום, המורכבות כולן מחלקיקי אנטי-חומר. עדיין לא נמצאו כוכבים או גלקסיות המורכבות מאנטי חומר, אבל במעבדות מצליחים לייצר, אנטי-אלקטרונים (פוזיטרונים), אנטי-פרוטונים ואנטי אטומי מימן.

התיאוריות הקוונטיות המצליחות והמדוייקות ביותר של המאה העשרים, האלקטרודינמיקה הקוונטית QED והכרומודינמיקה הקוונטית QCD, מתארות את האינטראקציות הבסיסיות של חלקיקי חומר ואנטי-חומר בדיאגרמות פיינמן.

פיינמן הניח שחלקיקי האנטי-חומר נעים אחורה בזמן באופן אבסורדי, אבל עובדה שתיאוריית ה-QED נכונה ועובדה גם שפיינמן עצמו אמר שאף אחד לא מבין את המכניקה הקוונטית.

קרלו רובלי כותב על המכניקה הקוונטית הלא דטרמינסטית בספרו הלגולנד ועל פונקציית הגל המטעה של האלקטרון שהיתה ונשארה לא לגמרי מובנת.

גם ההתנהגות של חלקיקי האנטי-חומר בטבע לא מובנת ונראה שקצת מתעלמים מחלקיקי האנטי-חומר כדי לא לפגום בשלמות של התיאוריות המדעיות הגדולות שלא לקחו אותם בחשבון.

דירק דיבר על כך שבטבע צריכה להישמר סימטריה בין חלקיקי החומר והאנטי-חומר ושיער שימצאו כוכבים וגלקסיות ביקום, המורכבות כולן מחלקיקי אנטי-חומר

האם חור שחור יהפוך את עורו ואת אורו ?

רובלי מסביר שהמרחב-זמן, על פי תיאוריית הכבידה הקוונטית, הוא גוף של ממש המורכב מחלקים בדידים. כלומר המרחב הוא גרנולרי. החלקים של המרחב מחוברים זה לזה ברשת של ספינורים שנוצרת מגופים בעלי 6 צלעות בעלי מבנה של טטראדר, המורכבים מ-4 משטחים משולשים שמרכזיהם מחוברים.

התיאוריה מאפשרת חישוב מדוייק של מבני הטטראדר וגם את הסתברות המעבר של חור שחור לחור לבן שפולט למרחב את החומר שהיה כלוא בתוך החור השחור. קיומם של חורים לבנים עדיין לא הוכח, אבל קרלו רובלי מניח שגילוי חורים לבנים ביקום יהיה הוכחה לתקפות של תיאורית הכבידה הקוונטית.

איפה נמצא האנטי-חומר החסר

התיאוריה של הכבידה הקוונטית משתמשת באלגברה של חבורות לי. אלמנטי החבורה SU(2) הם מטריצות שפועלות על ספינורים. דירק השתמש במשואת גל ספינורית כבר ב-1927 וכך גילה את חלקיקי האנטי-חומר.

למרות השלמות המתמטית של הכבידה הקוונטית ורשת הספינורים, לא ברור איך המרחב הריק מורכב מגופים גרנולריים בעלי צלעות ומשטחים משולשים. רובלי לא אומר מאיזה חלקיקים או אנטי-חלקיקים עשויות הצלעות של הטטראהדרים של רשת הספינורים.

אם המרחב היה בנוי מחלקיקי חומר ואנטי-חומר כמו אטומי הפוזיטרוניום, היה קל יותר לחשוב על המבנה הגרנולרי של המרחב ועל רשת הספינורים של תיאורית הכבידה הקוונטית. אלקטרונים חופשיים היו משתחלפים עם אלקטרונים של אטומי הפוזיטרוניום של המרחב בתדירות גבוהה, כפי שמתקבל מפתרון של משוואת דירק (תנודות הזיטרבובגנג של חלקיקי דירק).

ים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק, בעלי המטען השלילי, היה מאוזן על ידי ים פוזיטרונים בלתי נראים בעלי מטען חיובי במרחב. השיחלופים המהירים של האלקטרונים עם אטומי הפוזיטרוניום היו יכולים להסביר את האופי הלא דטרמיניסטי של המכניקה הקוונטית ואת עיקרון אי-הוודאות.

בנוסף, על פי תורת השדות הקוונטיים, חלקיקים ואנטי-חלקיקים נוצרים תמיד בזוגות, חלקיק ואנטי-חלקיק, תאומים מרגע יצירתם. ההפרדה ביניהם יכולה להתרחש על האופק של חורים שחורים על פי מנגנון קרינת הוקינג. הוקינג הראה שהחלקיקים מצליחים להמלט מהשדה של החור השחור בזמן שתאומיהם האנטי-חלקיקים נלכדים מתחת למשטח האופק.

על פי תורת השדות הקוונטיים, חלקיקים ואנטי-חלקיקים נוצרים תמיד בזוגות, חלקיק ואנטי-חלקיק, תאומים מרגע יצירתם. ההפרדה ביניהם יכולה להתרחש על האופק של חורים שחורים על פי מנגנון קרינת הוקינג

יתכן שהאנטי-חומר החסר ביקום כלוא לנצח מתחת למשטחי האופק של החורים השחורים או שאולי האנטי-חומר משתחרר כאשר החורים השחורים הופכים ללבנים על פי התיאוריה של רובלי.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
תענוג אמיתי, כתוב לעניין ומוגש במקצועיות מעוררת הערכה. אני רחוק מלהבין את כל המושגים וההסברים הנדונים על בוריים, אך כנראה מבין את הכיוון הכללי. להבנתי החובבנית, מתוך צפייה בערוץ הקבלה כ... המשך קריאה

תענוג אמיתי, כתוב לעניין ומוגש במקצועיות מעוררת הערכה. אני רחוק מלהבין את כל המושגים וההסברים הנדונים על בוריים, אך כנראה מבין את הכיוון הכללי. להבנתי החובבנית, מתוך צפייה בערוץ הקבלה כ-10 שנים. הקבלה ע"פ לייטמן נותנת זוויות חשובות בתחום

עוד 1,086 מילים ו-2 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האור המאובק בקצה המנהרה

הרע: הרכבת הקלה בגוש דן עברה בהצלחה נסיעת מבחן ראשונה, אבל כל הסימנים מראים שהתושבים ימשיכו לחיות בשנים הקרובות באתר בנייה ענק ● הטוב: לפעמים המאמצים לסייע לטבע לשרוד מניבים פירות. למשל עם צבי הנגב ● והטיפ: החורף מגיע, זמן לפתוח חלון

עוד 873 מילים ו-1 תגובות

ממשלת ספרד מחפשת את צאצאי השורדים שהציל "שינדלר הספרדי"

הוא הציל פי חמישה יותר יהודים מאוסקר שינדלר אבל מעטים מכירים את מעשי חסיד אומות העולם הדיפלומט אנחל סאנס־בריס ● כעת מנסה ממשלת ספרד לאתר את צאצאיהם של יותר מ־5,200 ניצולים כדי להוציא לאור את סיפוריהם

עוד 481 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לָהּ פָמִילְיָה 104

פרסום ראשון: מאמרו הגנוז של בעל טור ידוע ב"הארץ", שכותרתו "כולנו לה פמיליה" (סאטירה)

עוד 939 מילים ו-1 תגובות

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

חסד של אמת עם כתב יד מוזס שפירא

בעקבות הכתבה שהתפרסמה במוסף הארץ, "לפני 140 שנה חשבו שמדובר בזיוף מקראי. חוקר ישראלי גילה עדויות שמשנות את כל התמונה" (ג'ניפר שוסלר, מרץ 2021), קראתי את ספרו של פרופ' ד"ר עידן דרשוביץ' על נאום הפרידה של משה על פי כתב יד מוזס שפירא, The Valediction of Moses: A Proto-Biblical Book.

הספר, המבוסס על מחקר מדעי מעמיק, מתחקה אחר תעלומת כתב יד מוזס שפירא, שנעלם לקראת סוף המאה ה-19, ועל סמך פיענוח העתקי כתב היד והצלבתם למקורות מקראיים רבים, ושימוש מתקדם במתודות מחקריות חדשניות, מוכיח דרשוביץ' שהטענה שכתב היד זויף שגויה ומעלה טענה מדהימה, כתב יד מוזס שפירא הינו האב הקדום של נוסח ספר דברים שהגיע לימינו אנו!

על סמך פיענוח העתקי כתב היד והצלבתם למקורות מקראיים רבים, ושימוש מתקדם במתודות מחקריות חדשניות, מוכיח דרשוביץ' שהטענה לזיופו שגויה וכי מדובר באב הקדום של נוסח ספר דברים שהגיע לימינו

לקראת סוף הספר ניתן למצוא את הטקסט הקדום שפיענח דרשוביץ' לאחר שאסף וחיבר את החתיכות ופיענח אותן בעזרת ידע רב תחומי ושימוש בתוכנות מחשב יעודיות, עם הערות נוסח, תרגום לאנגלית, ושחזור בכתב עברי קדום.

אגב, זו לא הפעם הראשונה שמתעורר ספק לגבי התפיסה הוותיקה והנחרצת כי מדובר בזיוף. כותב הארכיאולוג גלעד ב.יפה בטוויטר: "המוזיאון הבריטי בלונדון שהביע ענין במגילות ביטל את העסקה ושפירא הואשם בזיוף עתיקות, כולל פרסום בעיתונים בעלי תפוצה גדולה.

כחצי שנה לאחר מכן התאבד בחדר המלון שלו ברוטרדם. איפה האבסורד הגדול? המגילות של שפירא התגלו בערך 64 שנה לפני המגילות הגנוזות, אבל זו בדיוק הבעיה. בגלל שלא הכירו את המגילות הגנוזות, ואף חוקר לא העלה על דעתו שממצאים מהסוג הזה יכולים לשרוד כלכך הרבה שנים ולהשתמר, הן נחשבו לזיופים".

 

קריקטורה שפורסמה ב"פאנץ'" ולועגת לשפירא, המוצג כנוכל עם מאפיינים יהודיים סטריאוטיפיים (Mr. Sharp-Eye-Ra (cartoon), ויקיפדיה).
קריקטורה שפורסמה ב"פאנץ'" ולועגת לשפירא, המוצג כנוכל עם מאפיינים יהודיים סטריאוטיפיים (Mr. Sharp-Eye-Ra (cartoon), ויקיפדיה).

אבל מאז הגילויים של דרשוביץ', אני מחכה ומצפה לשמוע חוקרים ומלומדים בתחום, מה ניתן ללמוד מהטקסט. מה רבה הייתה אכזבתי לקרוא בגיליון תרבות וספרות מיום 20.09 "לא היינו כפתאים…", שבמקום לדון בכך, חוזר יעקב שביט לטענות חוקרי המוזיאון הבריטי משנת 1883, שלדבריו: "סיפקו את העדות שמדובר בזיוף, דבר ההופך את ההשערות בשאלה מה מלמד הטקסט על ההיסטוריה של הטקסט המקראי להשערות סרק".

לו היה שביט קורא את ספרו של דרשוביץ' היה מוצא, בין שאר ההוכחות למקוריות הטקסט, הסבר בהיר השולל באופן משכנע את הטענה של חוקרי המוזיאון הבריטי, עליה נסמך, ש"שפירא הרכיב את המגילה משוליים שגזר מספרי תורה שרכש במסעותיו".

לו קרא שביט את דרשוביץ', היה מוצא, בין שאר ההוכחות למקוריות הטקסט, הסבר השולל באופן משכנע את טענת חוקרי המוזיאון הבריטי עליה נסמך, ש"שפירא הרכיב את המגילה משוליים שגזר מספרי תורה"

מעט המחזיק את המרובה, על הפוטנציאל העצום של הטקסט, ניתן לעמוד מהדיונים שעורך דרשוביץ' בהבדלי נוסח משמעותיים בין הטקסט במגילה לספר דברים של ימינו. כך למשל, עם הרפרוף הראשון בטקסט הספר המשוחזר צדה עיני את המלה "החרתך".

ובמקור בכתב עברי קדום:

לעומת זאת בספר דברים (פרק ה פסוק ו) מופיע הטקסט:

"אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים"

להבדיל מ"הוצאתיך", המלה "החרתך" מהשורש ח.ר.ר כוללת במשמעותה הן את השחרור הפיסי של העבד ממצרים והן את הפיכתו לבן-חורים/חורין, שכן "חרור" הינו עבד משוחרר, ו"מחורר" הינו נכס משוחרר (עוד על כך בעמוד 121 בספר). ו"החר" משמעו שחרר, ו"חר" הינו אדם חפשי או אציל (עוד על כך בעמוד 143 בספר). מעניין שהשורש ח.ק.ק בערבית מובנו אמת והוא קרוב בעברית לשורש ח.ר.ר.

על פי הכתוב במבוא למדרש הגדול "התימני", שפירא היה הראשון להביא לאירופה כבר ב-1878 מחברת שלמה של המדרש וב-1881 הביא מקור המוכיח נכונה שמחברו הוא רבי דוד עמרני העדני. כשחושבים על כך, חסד של אמת עשה שפירא עם עמרני כשהביא הוכחה לכך שהוא מחברו של המדרש הגדול, וחסד של אמת עושה דרשוביץ' עם שפירא בהוכחה שסיפק לנכונותם של כתבי היד שהביא.

חסד של אמת עשה שפירא עם עמרני כשהביא הוכחה לכך שהוא מחברו של המדרש הגדול, וחסד של אמת עושה דרשוביץ' עם שפירא בהוכחה שסיפק לנכונותם של כתבי היד שהביא

"משפט צדק. אמר הקב"ה לדיינין אם עושין אתם משפט אמת בארץ אני עושה עמכם צדקה מן השמים, שנאמר (תהלים פ"ה, יב) אמת מארץ תצמח וצדק משמים נשקף, ואם מטין אתם את הדין אתם מזמינין עצמכם לגיהנם, לכך נאמר לא תטה משפט. (שם)". מדרש הגדול "התימני", פרשת שופטים.

מוזס וילהלם שפירא – 1830-1884.

יוסף זהר, מנהל המכון לבטיחות במשפט הפלילי, חוקר ומרצה למשפט פלילי בחוג לקרימינולוגיה באקדמית גליל מערבי. עמית בקבוצת מחקר המעורבות השיפוטית ביישוב סכסוכים, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. מנסה להבין מדוע הפתולוגיות במשפט הפלילי נוטות להחריף זו את זו. עדיין מתרגש מהספר הקבצן השביעי שנולד בזמן אמת כיומן באבו-כביר. "כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת, לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז, כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם, גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 625 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מבחינת נתניהו, אוחנה סיים את דרכו בליכוד

פרסום ראשון: בישיבת הליכוד הסוערת, שהקלטות ממנה הודלפו השבוע, הטיח דוד ביטן דברים קשים באמיר אוחנה ● "מי אתה בכלל?" צעק ביטן לעברו, "אתה רצת אחרי נתניהו והוא נתן לך תפקידים אז אתה קובע כאן משהו?" ● אוחנה היה בהלם. הוא הביט לעבר נתניהו וחיפש הגנה, אבל נתניהו שתק - והמסר הועבר לכל הנוכחים ● באותה ישיבה נתניהו גם סימן את מחליפו של אוחנה

עוד 705 מילים ו-5 תגובות

מנהל האכיפה בודק את העסקת השליחים בוולט

פרסום ראשון משרד הכלכלה בודק חשדות להפרות חוקי עבודה באופן העסקת השליחים בחברת וולט ● בבדיקה מעורבים רגולטורים נוספים, בהם ביטוח לאומי ● ייבדק גם המקרה שנחשף השבוע בזמן ישראל, על שליחים הנדרשים לשלם אלפי שקלים לקבלן שמנפיק עבורם תלושי שכר ● הסתדרות העובדים גם בודקת את הנושא ● כמה מהנפגעים נערכים לתביעה וקוראים ל"הפגנת זעם" מול משרדי וולט

עוד 749 מילים

בתוך חמישה חודשים בנט הספיק להצטלם עם ביידן, מרקל וא־סיסי ● ברקע הקשרים הקרובים של נתניהו ונשיא רוסיה – המבחן האמיתי של ראש הממשלה יהיה לצאת מהפגישה עם יותר מצילום משותף ● ובינתיים, מדינות במזרח אירופה מאמצות את המודל הישראלי: מפלגות מימין ומשמאל מתאחדות כדי להפיל את המנהיג הפופוליסטי ● פרשנות

עוד 820 מילים

ראיון וואי מה הולך לבוא פה

עם שיר חדש והופעה ראשונה ב"בארבי" בשבוע הבא, אריה ואבשלום הספרי מרגישים בשלים לעלות שלב ● את ההרכב WC הם הקימו לפני כחמש שנים כמעט במחתרת, בלי יח"צ, ומאז צברו סביבם קהל נאמן שהלך עם המסר המחאתי שלהם עד להפגנות בבלפור ● "עד היום לא שיחקנו את המשחק. אבל מרגע שקבענו את ההופעה בבארבי, התחייבנו להיות מוזיקאים - עם כל מה שכרוך בכך"

עוד 2,945 מילים

כ-3,100 יחידות דיור יאושרו לבנייה בהתנחלויות בשבוע הבא

במקביל יאשר המנהל האזרחי לבנייה כ-1,300 יחידות דיור ביישובים פלסטיניים ● מנדלבליט: החקיקה שמונעת מנאשם להרכיב ממשלה - איננה פרסונלית ● מ-1 בנובמבר ישראל צפויה לאפשר לתיירים מחוסנים להיכנס אליה ● גל הירש הואשם בהעלמת מס מהכנסות של 6.1 מיליון שקלים ● מבקר המדינה: "בשבוע הבא אפרסם דוח ראשון מסוגו על ההתמודדות של ישראל מול משבר האקלים"

עוד 46 עדכונים

פרשנות סער מתקרב לבחירת יועמ"ש חדש. הפיצול יחכה

האוזר נבחר אתמול כנציג הכנסת בוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועמ"ש, ולרגל הארוע הגיע שר המשפטים לראשונה לוועדת החוקה ● מדבריו שם עולה כי סער, שהכניס להסכמים הקואליציוניים את פיצול תפקיד היועמ"ש, כבר לא ממהר ליישם את הרפורמה הזו ועדיין בוחן אפשרויות ● אבל מדבריו גם ברור כי מי שסער יבחר לתפקיד, יצטרך להיות מוכן לאפשרות שיאבד סמכויות עוד במהלך כהונתו

עוד 865 מילים

המפעלים של עידן עופר שולטים בטבלת המזהמים הגדולים

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר את דוח ההשפעה הסביבתית ודירוג המזהמים הגדולים בישראל לשנת 2019 ● חדשות טובות לתושבי באר שבע והדרום: מתחם התעשייה בנאות חובב לא מופיע ב-25 המקומות הראשונים ● חדשות רעות לעסקים של עידן עופר: שישה מתוך עשרת המפעלים המזהמים ביותר שייכים לו ● אביב לביא עם שמונה הערות על הממצאים

עוד 910 מילים

"יו"ר ההסתדרות הוא כמו דג שמחפש חכות"

בדיקת זמן ישראל חוק ההסדרים החדש פוגע קשות בפנסיות, וביטול החל"ת פגע במאות אלפי עובדים ● אבל ההסתדרות שמרה על שקט לאורך כל המשבר, ועתה היא מנסה לבלום את מאבקי העובדים שצומחים מהשטח הטעון ● יש במנגנון מי שטוענים: היו"ר, ארנון בר-דוד, פשוט לא יודע להילחם מול הממשלה והמעסיקים ונותן להם לרמוס את העובדים ● ההסתדרות בתגובה: "טענות מופרכות ממוחם הקודח של בעלי עניין"

עוד 2,978 מילים ו-15 תגובות

הכל דבש נשים פלסטיניות החלו לגדל דבורים בביתן במזרח ירושלים

פרויקט סינסילה הכשיר בתוך שנתיים כמעט 100 נשים ממזרח ירושלים לתחזק כוורות ולנהל חקלאות גגות ● הפרויקט, בהובלת האדריכל טארק נאסר, מייצר הזדמנויות עסקיות ומנצל את השטח הקיים בעיר: "אנחנו זקוקים לתקווה, אבל בשילוב עם מעשים. סינסילה עוזר להעניק תקווה"

עוד 1,030 מילים

בעקבות גילוי תת הזן החדש של וריאנט דלתא בארץ, הנחה בנט לעדכן את מתווה התיירות

המתמחים משכו את מכתבי ההתפטרות שהגישו, לאחר שהושגה הסכמה בעניין קיצור המשמרות ● הרצוג הודיע על הקמת פורום אקלים, שבראשו יעמוד דב חנין ● לראשונה מתחילת המושב הנוכחי של הכנסת גברה האופוזיציה על הקואליציה: המליאה אישרה את ההצעה להקים ועדת חקירה לבחינת שיבוץ של מורים ערבים במערכת החינוך ● מודי הזמין את בנט לביקור רשמי בהודו

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה