נאום הפנטזיות

נאום השבטים של ראובן ריבלין, צילום מסך מ"כאן חינוכית"
נאום השבטים של ראובן ריבלין, צילום מסך מ"כאן חינוכית"

בתחילת כהונתו, הנשיא ריבלין מיסגר את מורכבות החברה ישראלית כמאבק או התמודדות בין ארבעה חלקים או שבטים שונים. מה שלימים הפך למותג "נאום השבטים".

יש מי שראה בזה דרך פרגמטית ליצור אמנה חברתית מחודשת, לעבור מהגמוניה של שבט אחד – לעיצוב מחדש של סדרי הכוחות החברתיים במדינת ישראל, ובעיקר דרך לשלב את החרדים והערבים באתוס של מדינה יהודית ודמוקרטית.

מנגד יש מי שראה בזה חדלות פרעון מבחינה ציונית ערכית, קיפול דגל מדינת הלאום מול שתי אוכלוסיות עם יחסים אמביוולנטיים (במקרה הטוב) עם המדינה. טוענים שהנשיא ריבלין, במודע או שלא במודע, הכניס והעצים רוחות של פוסט-ציונות בבית הכי ממלכתי שיש.

בתחילת כהונתו, הנשיא ריבלין מיסגר את מורכבות החברה ישראלית כמאבק או התמודדות בין ארבעה חלקים או שבטים שונים. מה שלימים קיבל את המותג "נאום השבטים"

כך או כך דחוף מתמיד ליצור בסיס משותף למדינה, אבל לא על בסיס ועד בית משותף אלא ערכים הבסיסיים. ניתן וחייבים לעשות את זה, בלי להתפשר על חזון המדינה היהודית מצד אחד, ומאפייני השבטים מצד שני. זה לא הזמן לוותר על המשימה, אלא דווקא הזמן לדחוף קדימה. לא אוסף שבטים, אלא שבט של שבטים.

במהלך השנה האחרונה, לכאורה התפוצץ נאום השבטים בפרצוף של כולנו. הקורונה גילתה את המדינה שבתוך המדינה של המגזר החרדי. אל מול איום בריאותי, ללא אידאולוגיה חילונית או חרדית, החרדים סירבו לקבל על עצמם את חוקי המדינה. ועכשיו בעקבות התפרצות של אינתיפאדה פנים ישראלית, על ידי צעירים ערבים אלימים, ירדה לטמיון הציפיה לדו-קיום. בעתות משבר מסיכות נופלות, ולאחר שנת קורונה – ללא המסיכות מתגלה פתאום האמת העירומה.

כמובן שיש לחלק את החזיתות. אין דין המשבר עם המגזר החרדי כדין משבר עם המגזר הערבי, כמו שאין להשוות את מצבו של המגזר הערבי עם המגזר החרדי. אבל אני רוצה להציע מחשבה שדווקא מאחדת לכאורה את כל השבטים שעליהם הנשיא דיבר.

יכול להיות שבמקום להתחיל עם נאום השבטים, הנשיא היה צריך להתחיל עם נאום הפנטזיות. לכל אחד מהשבטים (או לפחות לחלק ממשפיעי כל שבט) פנטזיה אחרת. סוג של חזון אחרית הימים, או אולי ארמגדון חברתי – שנועד להתנגש בהכרח עם שלוש הפנטזיות האחרות.

יש מי שפינטז שהחרדים יעלמו, או ישתלבו במדינה – לא רק כלכלית אלא גם תרבותית. יש מי שמפנטז על פלסטין על כל שטחי ארץ ישראל ללא יהודים. יש מי שמפנטז על מדינת הלכה וחזרה לימי מלכות דוד. יש מי שמפנטז שאפשר ואולי אף צריך למנוע זכויות בסיסיות למי שלא נאמן למדינה, או לגרום לכך שיעזבו. יש מי שמפנטז על מדינת ישראל השולטת על מליוני ערבים מהירדן אל הים. יש מי שמפנטז אפילו על מלחמות גוג ומגוג כדי להאיץ במשיח, ומנגד יש מי שמפנטז על מדינת כל אזרחיה ללא דת ולאום.

במהלך השנה האחרונה התפוצץ נאום השבטים בפרצוף של כולנו. הקורונה גילתה את המדינה שבתוך המדינה של המגזר החרדי. ועכשיו, בעקבות התפרצות אינתיפאדה פנים ישראלית ירדה לטמיון הציפיה לדו-קיום

פנטזיות הם פרי דמיון של שני סוגי אנשים – ילדותיים או חולניים. או אולי בצורה יותר מעודנת, לכל אחד ואחת מאיתנו יש פנטזיות אישיות או לאומיות (לרוב אישיות) אבל אנחנו מבינים שהם בדיוק זה – דבר שאינו חלק מהעולם הריאלי, אלא סוג של אוטופיה שלא ניתנת למימוש, לא רק מסיבות פרקטיות אלא גם סיבות מוסריות.

אני קורא בימים ובחודשים האחרונים רבים וטובים העוסקים במלאכת הקודש של חיבורים ונסיונות למצוא את הטוב המשותף שיש בחברה הישראלית – היהודית והערבית, והפנים יהודית – בין חילונים, מסורתיים, דתיים וחרדים. אני רואה שם לא מעט דיכאון, ייאוש, ואף סוג של התפכחות מתפיסות של חיים משותפים אפשריים, כי בעצם לא היה לנו חזון אלא הזייה.

אנחנו רגילים להזיות בהסטוריה הקצרה של מדינת ישראל. יש מי שחושב שתהליך אוסלו היתה הזייה מסוכנת, יש מי שחושב שמהלך ההתנתקות או הגירוש היתה הזייה שהביאה עלינו את שלטון החמאס בעזה, ומהצד השני יש מי שמאמין ששליטה על עם אחר ביהודה ושומרון היא הזייה מסוכנת ושורש כל רע, ועוד ועוד.

החכם דוד מנחם שעשה ועושה כל כך הרבה למען גישור בתוך החברה היהודית ובינינו לבין החברה הערבית, הכריז שהוא פורש מכל התארגנות של שלום לעת עתה. בפוסט בעקבות האלימות הערבית ותקיפות החמאס כתב "כל הפעולות המפגשים והשיחות הם פעולות קוסמטיות שמכסות על הרוע עד הסבב הבא".

מי שרוצה שלום – שינצח.אני מצטער, כאיש שפועל הרבה לשלום, זו המסקנה שהגעתי אליה.האויב רוצה לראות דם והרבה דם. צריך לאפשר…

Posted by ‎הרב דוד מנחם‎ on Wednesday, May 12, 2021

בפוסט אחר ענבר גיטי כתבה:

"אסור לחזור על מה שהיה. שיח של 'דו קיום' הוא שיח מסתיר. הניסיון לעסוק ב-80% שאנחנו לכאורה מסכימים עליו הוא הטעייה. הוא דרך לרמות את כל העוסקים במלאכה".

גיטי התייחסה לשנים רבות של השקעה בחיבור בין כל שבטי החברה הישראלית. היום בארגון "תיקון", ב"פנימה" עם שי פירון, וגם לפני כן, בפעילות המדהימה של ארגון "אחרי".

חברים. לא עד הסוף. אני כבר כמה ימים מנסה לפענח למה אני כל כך מדוכאת. אין לי אנרגיות לכל מיני יוזמות ואני בעיקר מנסה לא…

Posted by Inbar Gity on Thursday, May 13, 2021

לא גיטי ולא מנחם הן פנטזיונרים. הם אנשים רציניים שלא מסתפקים בדיבור או כתיבה ברשתות חברתיות אלא להיפך – בעשייה, והרבה. כמוהם יש עוד רבים אפילו אלפים העסוקים בחיבורים בחברה הישראלית, כמו כמובן אנשי גשר המדהימים שהיתה לי את הזכות לשרת כיושב ראש. גם השבוע דברנו על מקומו של גשר ויכולתו לתרום בתוך המשבר הנוכחי. וזה מול תחושה של איבוד שיווי משקל שאני חווה גם בעצמי.

אני קורא לאחרונה רבים העוסקים במלאכת הקודש של חיבורים ונסיונות למצוא את הטוב המשותף בחברה הישראלית, ורואה שם לא מעט דיכאון, ייאוש, ואף התפכחות מתפיסות של חיים משותפים אפשריים

מדינת ישראל קמה מתוך חוסר וודאות גדול. בן גוריון דחף להכרזת העצמאות בזמן שלא היה ברור שיזכה לצלוח את מלחמת השחרור. אבל הבין שגם כאשר זה לא הזמן המתאים, זה הזמן הכי מתאים. וכך היו מנהיגים שונים מאז ועד היום. מנהיגות גדולה נבחנת מול קשיים פיזיים, פוליטיים, בינלאומיים או אף קיומיים.

אני, דניאל גולדמן, יהודי, ציוני וישראלי, ממשיך להאמין בחזון חזרה לציון של העם היהודי. ממשיך להאמין שערכי הציונות והיהדות שהדריכו אותי עד כאן עדיין רלוונטים להמשך הבנייה של מדינה יהודית ריבונית על בסיס חזון הנביאים. אני עדיין מאמין במגילת העצמאות ומה שזה מנחה אותנו ומאמין שאנחנו בניו של אברהם אבינו, שעליו כתוב "ונברכו בך כל גויי הארץ".

לא שמנו לב מספיק ל-20% המפריד בינינו. לא העמקנו במחלוקת. בגלל אלף ואחד סיבות לא הצלחנו להגיע לשאלות הנוקבות באמת על איך תיראה מדינת ישראל במאה הבאה שלה והזנחנו על הדרך חביות נפץ מסוכנות.

אירועי השנה האחרונה, וביתר שאת בשבועות האחרונים, הם צבע אדום הכי בוהק לחברה הישראלית, היהודית והערבית, הדתית והחילונית, הימנית והשמאלנית. בעצם הנחנו בצד את החלקים הכי מהותיים בדיון. אין לנו מנוס אלא להגיע להסכמה בסיסית על בסיס קונספצית המדינה, שתכלול את כולם, כולל הערבים, בלי לוותר על היות ישראל, מדינת היהודים.

אחרי זה באמת פחות משנה על מה לא נסכים. קיבלנו מכות לא פשוטות שיקח זמן להשתקם מהן, אבל זה לא משנה את חובתנו לחתור למטרה.

אני, דניאל גולדמן, יהודי, ציוני וישראלי, ממשיך להאמין בחזון החזרה לציון של העם היהודי, ובכך שערכי הציונות והיהדות שהדריכו אותי עדיין רלוונטים להמשך הבנייה של מדינה יהודית ריבונית על בסיס חזון הנביאים

נצטרך מאמצים עיליים של אנשים ערכיים ומעשיים בכל אחד מהשבטים כדי לשקם ולבנות. ולמה? כי אין לאף אחד מאיתנו ארץ אחרת.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,052 מילים
כל הזמן // יום שני, 14 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

גנץ שלח לממשלה את ההצעה להקים ועדת חקירה לאסון מירון

סמוטריץ׳: בנט בתפקיד האדיוט השימושי של השמאל ● רוטמן: הממשלה חוקית אבל לא לגיטימית ● עבאס: אלחרומי נמנע אתמול בידיעת בנט ולפיד - הוא בקואליציה ● פריג׳: הוא נמנע עקב ההריסות בנגב ● אעידה תומא-סלימאן: לא נצטרף להצעות אי-אמון שבאות להפיל את הממשלה ● גורמים במפלגה הדמוקרטית בארה״ב: לבנט יש הזדמנות לשיקום היחסים

עוד 14 עדכונים

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה היו שבויים בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בתוך נרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי, שרבץ עלינו סמיך ומצחין כמו ערפל רדיואקטיבי – זה נגמר.

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה נשבו בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בנרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי – זה נגמר

מול מכת״זיות, מכות ומעצרים, מול קללות ויריקות וסכינים, מול הסתה ותביעות השתקה ואיומים, עמדנו יחד איתנות ואיתנים, שרנו כמו תפילה ״יאללה ביבי לך״ וזה קרה.

לא רק ניצלנו – ניצחנו.

ולא רק מי שיצאו להפגין. כולנו ניצחנו. לא ממשלת חלומות, אבל גם לא אוטוקרטיה-קלפטוקטיה חלום בלהות. ממשלת מציאות. המציאות בה אנחנו חיות וחיים. חברה מגוונת עם הרבה מחלוקות שאם היא רוצה להתקיים במסגרת הדבר הזה שנקרא מדינת לאום, חייבת ללמוד לעשות פשרות.

בתמורה לפשרות יעבור תקציב מדינה, מה שלא עבר פה מ-2018. העברת תקציב וחזרה לממשלה מתפקדת אחרי שנתיים בהם עברנו מגיפה, מלחמה וגדלה האוכלוסייה במאות אלפים, ישפיעו על אם נוכל לשלם שכר דירה, אם נוכל לראות רופאה כשצריך, כמה שעות נעמוד בפקקים, כמה ילדים יהיו בכל כיתה ואם יהיו לנו טכנולוגיות כמו כיפת ברזל שיגנו עלינו מפני מתקפה.

הפשרה כואבת וקשה לבליעה, אבל צרת רבים חצי נחמה. לשמאל וימין, יהודים וערבים, חילונים ודתיים קשה במידה דומה. וזה בפני עצמו כבר סיבה למסיבה.

מי שמתאבלים ומקללים ומאיימים היום הם מי שלא מאמינים במדינה. הם מי שחיים בעולם מיתולוגי שבו קיים רק עם ישראל וארץ ישראל ובן האלוהים הנאשם בפלילים. הכבישים עליהם הם נוסעים, בתי החולים בהם מתאשפזים, בתי הספר והישיבות בהם לומדים, כל זה, הם סבורים, מסופק להם בלי ממשלה ובלי תקציב מדינה, כמו מן משמיים. לנצח נצחים. על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה. ההיפך, רק נקשה עליהם כי נזין בכך את הדלוזיה.

על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה

אז אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום. אנחנו נשמח, ונחגוג ונקום מחר בבוקר עם הידיעה שאנחנו יכולים להציב מטרה ולהשיג אותה. וגם שכבוד וחירות, שיוויון וצדק, אמת ושלום זה לא מן משמיים. זה בזיעת אפיך. ואם נרצה, אין זו אגדה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני... הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן... הממשלה הזאת ... המשך קריאה

הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני… הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן… הממשלה הזאת תרוויח אם ישחררו את האברכים משרות בצה"ל ובמקביל ישחררו את קופת המדינה ממתן תקציבים מכול סוג שהוא, לגידול האוכלוסיה הפרזיטית הזאת… הממשלה הזאת תרוויח אם הערבים תושביה הנאמנים של המדינה הזאת, יושת חוק גיוס לשירותים אזרחיים במקביל לחוק הגיוס לצה"ל… הממשלה הזאת תרוויח אם בצמתים בכניסה לירושלים וברכבת הקלה תהיינה התפרעויות של אנטי ציונים… הממשלה הזאת תרוויח אם חלקיה יבלמו את מקורם מול פני התקשורת ויעשו עבודה בשקט בלי לשים לב אל נאקותיה של איילה חסון והאחרים שהכל נעשה במסתרים. נקודה.

עוד 375 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים

הרבי מגור, פרנץ קפקא, המלך אדוארד ומלכת הולנד - כולם, כולל כולם, ביקרו שם ● עד ערב מלחמת העולם השנייה הייתה עיירת הנופש מריאנבד שבצ'כיה מרכז שיהודים ובני אצולה מרחבי אירופה נהרו אליו לטיפולים רפואיים ולמפגשים מרגשים ● ספר חדש חושף את ההיסטוריה של המקום שעצר מלכת בליל הבדולח

עוד 737 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מתנת הפרידה של גילה גמליאל

צל"ש לשרה להגנת הסביבה, שבימים האחרונים בתפקיד יצאה בחריפות נגד ההסכם עם האמירויות שמסכן את מפרץ אילת, וחתמה על התקנה האוסרת לסחור בפרוות ● טר"ש לפירות הקיץ שבאדיבות שינויי מזג האוויר עולים כמו נדל"ן בגוש דן וגם הטעם לא משהו ● והטיפ: הסרט הדוקומנטרי על גרטה תונברג חושף פנים פחות ידועים של לוחמת האקלים הצעירה

עוד 722 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה