האם הוחמצו איתותי מצוקה מוקדמים של סימון ביילס?

סימון בייל באולימפיאדת טוקיו (צילום: AP Photo/Gregory Bull)
AP Photo/Gregory Bull
סימון בייל באולימפיאדת טוקיו

בפתיח עונה 2 של סדרת הספורט החביבה ״טד לאסו״, מכוון כוכב הקבוצה דני רוחאס בעיטה קטלנית לשער. לרוע מזלו פוגע הכדור דווקא בקמע הקבוצה, הכלב ארל, שבדיוק רדף אחרי יונה שחָמד, ונקלע היישר לנקודת הפיצוץ העוצמתי של הכדור בשער.

בסדרת הספורט החביבה ״טד לאסו״ מכוון כוכב הקבוצה דני רוחאס בעיטה קטלנית לשער. לרוע מזלו פוגע הכדור דווקא בקמע הקבוצה, הכלב ארל, שבדיוק רדף אחרי יונה

התוצאה קטלנית לכלב ארל וגם לרוחאס, שממאן לצאת מטראומת מות הכלב, וכל כישוריו ויכולותיו פתאום אינם עומדים לרשותו. גם הלעג בתקשורת לא מוסיף לו. עד שלבסוף מגיעה פסיכולוגית ספורט פלאית, אשר משחררת אותו בדרך קסם מתסביכיו וממעצוריו ורוחאס שב לתפקד כמקודם, רענן ומחודש.

דני רוחאס בסדרה טד לאסו, צילום מסך מהסדרה
דני רוחאס בסדרה טד לאסו, צילום מסך מהסדרה

מעצורים רגשיים שפוגעים בביצועים מוכרים מתחום הספורט כמו גם מתחומים נוספים, כמו למשל בחינות, ראיונות, הופעות מול קהל או מצבי לחימה. השבוע חזה העולם במתעמלת סימון ביילס פורשת מתחרות אולימפית מסיבות שהגדירה כקשורות לתפקודה המנטלי, שפגעו בביצועיה הספורטיביים. לדבריה העדיפה ביילס לתעדף את בריאותה הנפשית על פני השתתפות בכל מחיר בתחרויות. בניגוד לרוחאס מהסדרה שקצר לעג ברשתות החברתיות, למרבה המזל זכתה ביילס לתמיכה ולאהדה.

אפשר להניח שלפחות כמו המאמן הטלוויזיוני טד לאסו, גם הנבחרת האולימפית האמריקאית נעזרת בפסיכולוגים שמתמחים בתחום הספורט. אך בניגוד לסדרה במציאות אין ניסים, והכוכבת שמזוהה יותר מכל עם התעמלות-קרקע וענפי התעמלות נוספים עברה, לפחות בינתיים, לספסל. האם יתכן שהגורמים האחראים בקבוצה התעלמו מסימנים מקדימים והחמיצו איתותי מצוקה חשובים של ביילס?

כאמור, מעצורים על רקע רגשי שכיחים ב״מאני-טיים״ בַּביצוע הספורטיבי. לתחרות המטרה אין מועד ב׳, והדרך אליה רצופה השקעה עצומה שעלולה לרדת לטמיון ברגע אחד. גם ציפיות הקהל, זה הנוכח וזה המדומיין, עלולות להלחיץ. במקרה של טוקיו 2021, הקהל הוא בעיקר ווירטואלי ולכן גם לא מסַפק עידוד ורוח-גבית בזמן אמיתי, שעשויה לסייע ולהעצים רבים מהספורטאים.

אפשר להניח שהנבחרת האולימפית האמריקאית נעזרת בפסיכולוגים שמתמחים בתחום הספורט. האם הגורמים האחראים בקבוצה התעלמו מסימנים מקדימים והחמיצו איתותי מצוקה חשובים של ביילס?

מאחר שכה הרבה ספורטאים חווים לחץ חזק לפני תחרות, קשה להבחין מי רק זקוק לתמיכה ולדרבון המתאימים, ומי עלול לקרוס משמעותית בזמן אמת. את מי נכון לדחוף הלאה, ומי עלול לשלם מחיר יקר מדי ומוטב שלא ישתתף זו הפעם.

צוות המאמנים חשוף גם לסכנת ״חשיבה קבוצתית״ שמקשה לבחון את מצב הספורטאי מזוויות ראייה אינדיבידואליות ומדויקות יותר, מעבר לתבניות הסטריאוטיפיות הרווחות מסוג ״זה הכל בראש שלך״, ״זה יעבור״, ״את מסוגלת״ וכו׳. וככל שמדובר בספורטאי מפורסם ומצליח יותר שהציפיות ממנו גבוהות, כן גדל הסיכוי שייפול קורבן למותג שלו, מבלי שייראו את האדם שמאחוריו.

במצב המטרה של התחרות אמורות ״להתחבר כל הנקודות״ של היכולות, האימונים, התובנות והניסיון שהתפתחו והושגו ונצברו בדרך לשם. מי שחוֹוה התרגשות טבעית, ויכול להיעזר בטכניקות המנטליות שפיתח ובתמיכה מהצוות המסייע כדי להתגבר על מעצורים רגשיים, מצליח להיות פנוי רגשית ולבטא במצב התחרות את כל מה שלמד, פיתח, תרגל וצבר. אך מי שאכן מרגיש מפורק ושבור במצב הלחץ הזה, לא באמת יֵיעזר בתמיכות הסטנדרטיות.

רגש הוא עובדה, אומר הפסיכואנליטיקאי וילפרד ביון. כמו שמזג-האוויר הוא עובדה: ממשי, חזק, עוצמתי, מציף, גם אם חולף. כשמתפתחת תחושה ברורה וחזקה של מצוקה, תחושה קשה ומערערת באופן עמוק ומובהק מעבר להשפעות הנסיבות הרגעיות של מצב התחרות, לא יועילו הטכניקות הקוגניטיביות-התנהגותיות שפונות להמיר תבניות חשיבה פסימיות ודפוסי-התנהגות נפסדים ו״מורידים״ במחשבות ובהתנהגויות יעילות יותר.

מאחר שכה הרבה ספורטאים חווים לחץ חזק לפני תחרות, קשה להבחין מי זקוק לתמיכה ולדרבון המתאימים, ומי עלול לקרוס בזמן אמת. ככל שמדובר בספורטאי מפורסם ומצליח יותר, גדל הסיכוי שייפול קורבן למותג שלו

בניגוד לחרדה תואמת ומוצדקת שמתפתחת במצב סכנה אמיתי של לחימה, ביצוע מקצועי במצבי תחרות ספורטיבית, במצבי בחינה או בהופעה מול קהל אינו מעמיד את האדם בסכנת-חיים. אך ברמה המנטלית עלול הפרט להרגיש כאילו אכן נשקפת לו סכנה אמיתית ומיידית.

בספר ״הבחורים בסירה״ מתואר סיפורם האמיתי של צוות החותרים מוושינגטון שניצחו כנגד כל הסיכויים באולימפיאדת 1936 בברלין. החותרים, סטודנטים בני מעמד הפועלים בימי השפל הכלכלי הגדול, התאמנו בתנאים-לא-תנאים והתחרו בנסיבות קשות ועוינות. המאמן שלהם, אל אולבריקסון, תבע מהם תפקוד עקבי ומושקע חרף מכשולי מזג-האוויר, טרדות הפרנסה ודרישות הלימודים.

כשראה שהחותרים שלו אינם פנויים למלאכת החתירה אלא עסוקים בראשם בדברים אחרים, הוא דרש מהם רק דבר אחד: ״Mind in the Boat״. לא לחשוב על שום דבר אחר. לא על העתיד. לא על העבר. לא על משמעותו העתידית של כישלון, ולא על משמעותה העתידית של הצלחה. לא על הצרות ולא על נעליהם הרטובות. רק על התנועה העכשווית הנדרשת שתרגלו כל כך הרבה פעמים, והשיגו בה שליטה ומומחיות אוטומטיים כמעט. Mind in the Boat. זה הכל.

המאמן דרש מהחותרים רק דבר אחד: ״Mind in the Boat״. לא לחשוב על שום דבר אחר. לא על העתיד. לא על העבר. לא על משמעותם העתידית של כישלון או הצלחה. לא על הצרות ולא על נעליהם הרטובות

הדברים שמפרידים בין התרגולת והידע הנרכשים והמתורגלים היטב לבין הביצוע בפועל, יכולים להיות נקודתיים ומצביים כמו לחצי זמן התחרות, אך עלולים, מנגד, להיות גם עמוקים ושורשיים יותר.

יתכן שמאמנים טובים שאינם מסונוורים מדימוי של ספורטאית כוכבת, או מהציפיות האדירות שמופעלות כלפיהם, מהלחצים הכלכליים או מלחצי שנת הקורונה, היו יכולים להבחין שהכוכבת שלהם אינה כתמול-שלשום ולהפציר בה להניח לעצמה, לצבור כוחות, לעבור מה שהיא צריכה לעבור כדי להתאושש, ולחזור כפי יכולותיה וצרכיה לאיתנות שאפיינה אותה בתחרויות הקודמות.

ביילס כבר הוכיחה את עצמה כאדם המסוגל לבטא בשעת לחץ של זמן אמיתי אולימפי את שלל יכולותיו והישגיו. משהו הרחיק אותה מכך בתחרות הנוכחית. כעת מוטל עליה, כמו על כל אחד מאתנו, להכיר מה בולם ועוצר אותה, ולדאוג לעצמה ככל שניתן כדי שכישורה ויכולותיה יחזרו לעמוד לרשותה.

במצב של Refractory Period לא יועילו מאמצים והשקעות נוספות: במצב זה זקוק הפרט למנוחה ולאגירת כוחות כדי לחזור ולבצע את מה שהינו אמון ומסוגל לבצע כשהוא פנוי רגשית, כשהפער בין רמת הלחצים עמם הוא מתמודד לבין רמת המשאבים שעומדים לרשותו אינו גדול מדי.

לעיתים ניסיון להמשיך להתאמץ כשאיננו מסוגלים באמת להתמודד, משול להתחפרות עקרה בחול.

יתכן שמאמנים טובים שאינם מסונוורים מדימוי של ספורטאית כוכבת, או מהציפיות האדירות שמופעלות כלפיהם, מהלחצים הכלכליים או מלחצי שנת הקורונה, היו יכולים להבחין שהכוכבת שלהם אינה כתמול-שלשום

ככל הנראה, ביילס מכירה את עצמה מספיק, ובטוחה בעצמה מספיק, כדי לומר שעכשיו אינה יכולה יותר. השאלה שניצבת בפני כל אחד מאתנו היא מתי אכן איננו מסוגלים יותר, ומתי אנו רק נכנעים ללחץ מצבי נקודתי וחולף, שביכולתנו כן להתגבר עליו ולהתמודד עמו בעזרת התמיכות המתאימות.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 966 מילים
כל הזמן // יום שישי, 24 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אבו מאזן באו"ם: "לישראל יש שנה לסגת לשטחי 67"

בישראל מגיבים לדברי אבו מאזן: לפי צבי האוזר, נתניהו אשם ש"שיתף פעולה עם הרש"פ", בליכוד טוענים ש"הממשלה נותנת לו לגיטימציה" ● הפגנה בשייח' גראח, מפגינים נעצרו בשל הנפת דגלי פלסטין ● מנצור עבאס צוטט כאומר: "הממשלה על פרשת דרכים. היא לא מקיימת הבטחות, לא לחינם חשבתי שעדיף ללכת עם ממשלת ימין" ● יפעת שאשא ביטון: "לפתוח את הסכם יבוא החיסונים עם פייזר לציבור", טוענת שלא נחשפה אליו בעצמה

עוד 32 עדכונים

לנעול את שערי ההונאה

הסדרה הבריטית אחוזת דאונטון מספרת על המעמדות החברתיים באנגליה בתחילת המאה הקודמת, על רקע מלחמת העולם הראשונה הנוראה. משפחת האצולה הבריטית ומשרתיהם גרים בטירת דאונטון. המשפחה בקומות העליונות והמשרתים בתחתונות. האדונים והמשרתים מתחככים זה בזה במגבלות של שמירת מעמדותיהם באופן מעיק ויום-יומי.

הסדרה הבריטית אחוזת דאונטון מספרת על המעמדות החברתיים באנגליה בתחילת המאה הקודמת, על רקע מלחמת העולם הראשונה. משפחת האצולה הבריטית גרים בקומות העליונות, ומשרתיהם בתחתונות

המשחק והבעות הפנים של צוות שחקני התיאטרון הבריטי נפלאים, בית ספר למשחק. הסדרה משקפת את חיי האצולה האירופאית המתנשאת ואת המועקה והשאיפה לחופש ולשחרור של המשרתים. תיסכול שבה לידי ביטוי גם בשיר המחאה החברתית של ג'ון לנון גיבור מעמד הפועלים.

על העמדת פנים

ארי אלון בספרו עלמא די כותב על העמדת הפנים הנדרשת מחכמי הדת כדי להנהיג את קהילותיהם. על פי אלון הם לא באמת יודעים יותר מאיתנו, עם-הארץ, על האל ועל בריאת העולם, ורק מעמידים פנים שאמונתם בבורא מוחלטת.

אומנות העמדת הפנים של החכמים לא פחות מרשימה ממשחקם הנפלא של שחקני התיאטרון הבריטי של אחוזת דאונטון. גם אצל החכמים יש חלוקה למעמדות חברתיים, מעמד עם-הארץ הנמוך לעומת מעמד החכמים ותלמידי החכמים, הצדוקים החדשים.

אלון, שגדל במשפחת רבנים לאומית דתית, כותב דברים מפתיעים מאוד כמו – יש אלוהים כי אין גוזרים על הציבור גזירה שאינו יכול לעמוד בה וגם הגיעו שמים עד נפש. אלון מדבר על עושקים ועשוקים ותפילותיהם, על קדיש היתום של חברו הילד, עלמא די, שטעה במילות הקדיש ומצטט אימרה של אמא שלום אחותו של רבן גמליאל בתלמוד הבבלימשנחרב בית המקדש ננעלו כל שערי שמים חוץ משערי הונאה.

ארי אלון כותב על העמדת הפנים הנדרשת מחכמי הדת כדי להנהיג את קהילותיהם. על פיו, הם לא באמת יודעים יותר מאיתנו, עם-הארץ, על האל ועל בריאת העולם, ורק מעמידים פנים שאמונתם מוחלטת

ארי אלון מדבר על התהליך של אובדן האמונה באל ילדותו, שהתגבש להכרה מלאה לאחר מלחמת יום הכיפורים ועל הנחמה שמצא בדמותה של אמא שלום, אחותו של רבן גמליאל ואשתו של רבי אליעזר.

לא בשמיא היא

גיבורתו של ארי אלון, אמא שלום, מוזכרת בתלמוד בהקשר תנורו של עכנאי שהוא המקור לאימרה ידועה יותר מהציטוט על שערי ההונאה שלא ננעלו – לא בשמיא היא.

הדיון בין החכמים בדיני טומאה וטהרה הביא לפסיקה גורפת לגבי סמכות ההלכה הפרושית. החכמים פסקו, שמיום שנחרב בית המקדש ננעלו שערי שמים ולכן החלטות רוב החכמים הפרושים יקבלו מעמד של תורה, כאילו ירדו אל משה מהר סיני.

רבי אליעזר בן הורקנוס התנגד להחלטתם והוכיח צדקתו בעזרת מעשי ניסים ובת-קול שמיימית, אבל למרות זאת דעתו נדחתה על ידי שאר החכמים שפסקו "לא בשמיא היא" ונידו אותו.

על פי התלמוד הבבלי, רבי אליעזר המנודה והמאוכזב הטיל קללה על רבן גמליאל, אחיה של אמא שלום, שמת, ואת הנידוי של רבי אליעזר הסירו החכמים רק לאחר מותו של אליעזר.

לנעול את שערי ההונאה

החכמים הפרושים הפכו את היהדות לדת בה אנשים ולא אלים קובעים את החוקים, בהחלטות רוב שיש להן תוקף של תורת משה מסיני.

זו אמירה מעניינת וחשובה מאוד, אבל היא סותרת את האפקטיביות של התפילה למשל ביום הכיפורים. מה הטעם בתפילות יום כיפור אם החכמים פסקו שמיום שנחרב בית המקדש כל שערי שמים ננעלו?

בנוסף, החכמים לקחו לעצמם את מעמד הלויים החדשים, והאמת היא שלא האל (כי שערי שמים הרי ננעלו) ולא תורת משה נתנו לחכמים את המעמד ואת זכויות היתר שהם לקחו לעצמם. אין סיבה שמעמד החכמים ותלמידיהם לא יעבדו לפרנסתם ככל עם-הארץ ושתלמידי חכמים לא ישלמו שכר לימוד כמו כל סטודנט במדינה.

החכמים ותלמידיהם פשוט עושקים את קופת המדינה דרך שערי ההונאה. זה לא רצון האל וגם לא דבר תורת משה מסיני. בשום מקום בתורה לא כתוב שתלמידי חכמים יהיו פטורים משירות צבאי ומפרנסת משפחותיהם ושעם-הארץ יממן אותם. שיוויון בפני החוק צריך להתקיים לכולם וללא מתן זכויות יתר למעמד כזה או אחר. לא ליחידי  סגולה ולא למעמד תלמידי החכמים.

החכמים ותלמידיהם עושקים את קופת המדינה דרך שערי ההונאה. זה לא רצון האל או תורה מסיני. בשום מקום בתורה לא כתוב שתלמידי חכמים יהיו פטורים משירות צבאי ומפרנסת משפחותיהם ושעם-הארץ יממנם

זה לא בשמיא, אלה הם שערי ההונאה שלא ננעלו, כפי שאמרה אמא שלום, ושצריך עכשיו לנעול ולהבטיח שגם נבחרי העם בכנסת ובממשלה שקובעים כיום את החוקים בהחלטות רוב, לא יקחו לעצמם זכויות יתר כפי שעשו הלויים ואחריהם חכמי הדת.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 650 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עלה ושוט והסתכל עד מה יפה היא התבל

מולי שפירא הפיק את ערב שירי משוררים השלישי של גל"צ ב-1980, והקדיש את כולו לשירי תל אביב ● משה וילנסקי, שהיה המתחרה של שפירא בקול ישראל, בדיוק אושפז באיכילוב ● שפירא הציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה: "אם תעמוד על הרגליים, אני מבטיח לארגן לך ערב שלא היה כמותו" ● התוצאה: "דצמבר", אחד השירים האהובים של נתן אלתרמן, בביצוע בלתי נשכח של דפנה ארמוני ומזי כהן

עוד 1,180 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

החול יזכיר

הרע: חומר שחור נפלט לחופי ישראל ביומיים האחרונים. הפעם כנראה מדובר בפחם ולא בזפת - אבל זו עוד תזכורת כמה הים שלנו רגיש לזיהומים ● הטוב: ארגון הבריאות העולמי עדכן את התקנים לזיהום אוויר, ומזכיר שגם בלי קשר למשבר האקלים - צמצום פליטות יציל מליונים מתחלואה ומוות ● והטיפ: חנות חדשה שמוכיחה כי הדרך ל-zero waste קצרה משחשבנו

עוד 563 מילים

למקרה שפיספסת

בציבור הפלסטיני גוברת הביקורת כלפי יו"ר הרשות בטענה לשיתוף פעולה עם ישראל ● המצוד אחר האסירים הנמלטים מכלא גלבוע אולי כבר הסתיים, אבל שאלת הירושה של עבאס צפה מחדש ● בין לבין גובר הניכור שבין הרחוב הפלסטיני להנהגה ● פרשנות

עוד 714 מילים

ניקיון זה לא רק לעשות ספונג'ה, אלא ערך

בשבת הקודמת צויין את יום הניקיון הבינלאומי (World Cleanup Day). זהו זמן ראוי לדבר בו מעט על מה זה בעצם ניקיון. ניקיון זה לא רק לעשות ספונג'ה, אלא ערך. למרבה הצער, כאן בישראל הערך הזה קצת הוזנח ונשכח.

בשבת הקודמת צויין את יום הניקיון הבינלאומי, זמן ראוי לדבר בו מעט על ניקיון. ניקיון זה לא רק לעשות ספונג'ה, אלא ערך. למרבה הצער, כאן בישראל הוא קצת הוזנח

אנחנו אוהבים שהבית שלנו נקי, שהרצפה מצוחצחת, המדפים מסודרים והחצר מטופחת. אבל ביציאה משער הבית, למדרכה, לגן הציבורי, לפארק או לחיק הטבע מתגלה הישראלי המכוער, שהניקיון לא ממש בראש מעייניו.

הישראלים אינם "חולי ניקיון", אבל אנו בכל זאת סובלים ממחלה של חוסר אכפתיות מסביבתנו ומניקיונה. צאו לטייל וראו שהניקיון כבר לא באופנה. הזבל נערם בשולי הדרכים, נזרק ליד מעיינות ואתרי תיירות, נמצא בכל מקום סביבנו.

אירועים המוניים משאירים מאחוריהם לרוב פחי אשפה ריקים ומדשאות מלאות באשפה, הזבל הפך לחלק בלתי נפרד מסביבתנו. כל אלו כמובן מתגמדים לנוכח פסולת הבניין הנזרקת באופן פיראטי בלב הטבע הישראלי, שהולך ומתלכלך והופך לפחות ופחות נעים ומזמין.

אבל חוסר האכפתיות שלנו מניקיון לא נגמר בלכלוך שאנחנו משאירים מאחורינו. למעשה שם הוא רק מתחיל. משם הוא ממשיך ליחס שאנו מעניקים לעובדי הניקיון. אלו אנשים שעבור רבים מהישראלים הם שקופים, מובנים מאליהם. אנחנו נלכלך, הם ינקו, אומרים לעצמם רבים באטימות, לעיתים אף ברשעות.

חוסר האכפתיות שלנו מניקיון לא נגמר בלכלוך שאנו משאירים מאחורינו. זה ממשיך ליחס שאנו מעניקים לעובדי הניקיון, שעבור רבים מהישראלים הם שקופים. אנחנו נלכלך, הם ינקו, אומרים לעצמם רבים באטימות

הגיע הזמן שנכיר באמת: מדינה שאזרחיה מזלזלים במלאכת הניקיון ובעוסקים בה, תהיה מדינה מלוכלכת.

אבל הבעיה ממשיכה מהאזרחים לרשויות המדינה. נכון להיום חסרים בישראל לפחות 15 אלף עובדי ניקיון. אך בניגוד לענפי הבניין, החקלאות וענפים נוספים, כשזה מגיע לניקיון, המדינה נותרת באדישותה ולא ממהרת לאשר הגעת עובדים מהרשות הפלסטינית או מחו"ל.

15 אלף העובדים הללו, יכולים היו לייצר עבורנו סביבת חיים נקייה ונעימה יותר, במשרדי הממשלה, בבתי החולים, בבתי הספר ובמקומות רבים נוספים, אבל נאמנה למסורת הישראלית של זלזול בחשיבות הניקיון, הממשלה נמנעת מלאפשר הבאת עובדים. גם מכרזי המדינה שמתמחרים את עבודת הניקיון בשכר דחק, על סף שכר המינימום, הם חלק מהראיה של המדינה את הניקיון כנחות.

טוב נעשה כולנו, אזרחי ישראל, מקבלי ההחלטות והמנהיגים אם נייחד את יום הניקיון הבינלאומי למחשבה על הניקיון כערך.

נאמנה למסורת הישראלית של זלזול בחשיבות הניקיון, הממשלה נמנעת מלאפשר הבאת עובדים. גם מכרזי המדינה שמתמחרים את עבודת הניקיון בשכר דחק, הם חלק מהראיה של המדינה את הניקיון כנחות

על מה הלכלוך מסביבנו אומר עלינו כחברה. על מה הזלזול בעובדי הענף אומר על המזלזלים. על סדר העדיפויות המעוות של מי שמסרבים לאפשר לענף הניקיון די ידיים עובדות על מנת לבצע את משימתו כהלכה.

עו״ד ורוניקה רוזנברג- מנכ״לית ארגון חברות הניקיון בישראל, יו"ר ועדת ביקורת ודירקטורית במועצה הישראלית לצרכנות. צילום: עופר חג׳יוב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 419 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ישראל ניתקה את הקשר בין עסקת שבויים לשיקום עזה

ביום הכיפורים האחרון חמאס עצר מספר פעילי ג'יהאד אסלאמי במטרה לשמור על השקט ● על פי פרסומים בכלי תקשורת ערביים – ישראל נסוגה מהדרישה לכרוך את שיקום עזה בעסקת שבויים ● אך עד שלחמאס לא יהיה מה להפסיד – אי אפשר יהיה באמת להגיע להבנות ארוכות טווח ● פרשנות

עוד 750 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

העצבות כמו כוס היא ובה יין מר מענבי הנשמה

"אני לא קורא לזה להיט" אומר מיקי גבריאלוב, שהלחין את השיר לבקשת אריק אינשטיין, "אלא שיר שיש בו אמירה חזקה מאוד, שמדברת לרבים" ● השיר העצוב של חלפי, שנכתב לראשונה ב-1935, הפך מיידית לאחד השירים האהובים והמושמעים ● הוא גם בין הראשונים בארץ להשתמש בסאמפלר ● גבריאלוב ויוני רכטר מספרים על העבודה עם אינשטיין ואיך התמודדו עם הרגש העז של השיר

עטיפת האלבום "אוהב להיות בבית" של אריק אינשטיין ומיקי גבריאלוב, 1986
עוד 1,769 מילים

הפארסה האמריקאית רחוקה מלהסתיים

בזמן שהמשטר החדש באיראן מנסה למשוך זמן כדי להגיע להישגים נוספים – צרפת מעמידה את יחסיה עם הבית הלבן במבחן ● הצי האמריקאי הקים כוח מיוחד במפרץ הפרסי – אך הוא לא מסוגל להתמודד עם האיום הגרעיני באיראן ● ההשתלטות הפרוגרסיבית בקונגרס מחייבת את בנט לבחון מחדש את היחסים עם יהדות ארה"ב ● פרשנות

עוד 1,057 מילים ו-1 תגובות

שר המשפטים החל לקדם השבוע הצעת חוק המבקשת להרחיב את סמכויות החיפוש המשטרתי על מנת "לסייע במאבק בפשיעה בחברה הערבית" ● מסגור החוק כאילו הוא מיועד כלפי מגזר אחד הופך אותו לבעייתי ומזיק ● ובאותה מידה הוא גם הופך אותו לכללי ומסוכן ● דווקא סער, שמקדם במקביל חקיקה לחיזוק את זכויותיהם של חשודים, עלול לסלול את הדרך לפגיעה מהותית בזכויות האזרח ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

בנט: "מי שניסו לאתגר את המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל - קיבלו תשובה ניצחת"

משרד החינוך הודיע שעובדי הוראה ללא תו ירוק לא יוכנסו לבתי הספר ולגנים ולא יקבלו שכר ● ליברמן אמר שהוא תומך ביוזמה, שלפיה, מי שלא יתחסן ולא ייבדק - יקבל דמי אבטלה בעיכוב ● קבינט המומחים קורא להגביל התקהלויות בחללים סגורים ל-300 איש - תחת התו הירוק ● ועדת מומחים, שהקים מנכ"ל משרד הבריאות, תקבע האם יש צורך להגדיל את מספר מכשירי האקמו

עוד 41 עדכונים

"המידע על תופעות הלוואי נאסף, אבל לא בשקיפות"

בדיקת זמן ישראל משרד הבריאות וקופות החולים אוספים מידע מפורט ממיליוני אנשים על תופעות הלוואי של חיסוני הקורונה בשמונה ערוצים שונים, כולל דיווח מקצועי של הצוותים הרפואיים וסקרים נוספים ● אז מדוע רווחת התחושה שאחרי החיסון השלישי לא בוצע מעקב אחר תופעות הלוואי? ● אולי בשל היעדר אחידות בסקרים של הקופות - ואולי בגלל חוסר השקיפות הכללי שמאפיין את משרד הבריאות

עוד 2,361 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא והדרך עודנה נפקחת לאורך

השיר הראשון בספרו הראשון של נתן אלתרמן הפך לאחד השירים המוכרים ביותר של המשורר, בין השאר בזכות הלחנים השונים שלו, שהכניסו אותו פעם אחר פעם לליבם של בני דורות שונים ● הלחן המוכר ביותר היום הוא של נפתלי אלטר, שברי סחרוף חידש והפך ללהיט מודרני ● אלטר עצמו מודה שהוא לא מבין עד הסוף את כוונת המשורר ומספר איך הלחין את השיר: "יש בעניין הזה סוג של קסם"

עוד 1,013 מילים

לא כולל שירות

הנהלת הוט, שספגה מתקפה בגלל התנהלותה מול מפוני הבניין הקורס בחולון, טענה שמדובר ב"קצר מתמשך בתקשורת" ● מבלי לפסוק מה בדיוק קרה שם, זו הגדרה מדויקת למערכת היחסים בין גופים ממשלתיים ומסחריים רבים לבין הציבור ● גם אלה ששיפרו את הביצועים בשנים האחרונות, עדיין נכשלים בנקודה שבה הם פוגשים את האזרחים המודאגים ואמורים לתקשר איתם ● פרשנות

עוד 880 מילים

חזרה לאולד-סקול: הטכניון מוריד את המסך על ההרצאות המוקלטות

במהלך הקורונה כמעט כל ההרצאות והתרגולים בטכניון הוקלטו והונגשו לצפייה חוזרת מהבית ● 2 מיליון שקל הושקעו במצלמות ומסכים ניידים בכיתות כדי לשפר את איכות ההקלטה ● כעת, דווקא המכון הטכנולוגי שאמור להכשיר את השפיץ של ההיי-טק חושש שהסטודנטים לא יגיעו לקמפוס והחליט להוריד את הנגישות לרוב ההקלטות ● הסטודנטים מתנגדים ונערכים למאבק

עוד 1,500 מילים ו-1 תגובות

המתווה המסתמן לחינוך: בדיקות במקום בידודים

תושב יפו איים בירי על עוברי אורח בטיילת תל אביב ונעצר ● בני הזוג נתניהו התארחו בסוכה של ישראל כ"ץ ● ועדת חוקה האריכה תקנות התו הירוק עד ה-4 באוקטובר ● הליכוד: בתקופת נתניהו ישראל מעולם לא כשלה בקונגרס ● אלקין: המשבר עם המפלגה הדמוקרטית - תהליך של שנים ● טיבי: ישראל עדיין לא קיבלה החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה

עוד 43 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה