מלחמת השבטים, גרסת אמריקה

ניו יורק. (צילום: דן פרי)
דן פרי
ניו יורק

היכן הם כל האמריקאים המאושרים? ביקור בניו יורק ממחיש בעיקר ענן קודר המרחף מעל ארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות. הסבר אפשרי אחד קשור לשבטיות הקיצונית.

ניזכר כיצד לפני כמה שנים מצא רובי ריבלין לנכון לקרוא תיגר על יותר ממאה שנות מאמצים ציוניים לצקת שותפות גורל בחוויה של הערב-רב שהתקבץ כאן, בנאום אשר קבע שמדובר בשבטים ניציים של חילונים, חרדים, דתיים וערבים.

היכן הם כל האמריקאים המאושרים? ביקור בניו יורק ממחיש בעיקר ענן קודר המרחף מעל ארץ ההזדמנויות בלתי מוגבלות. הסבר אפשרי אחד קשור לשבטיות הקיצונית

רק השמאל הקיצוני (עם פוליטיקת הזהויות האנטי-ליברלית שלו) והימין הקיצוני (עם שנאת הערבים והעוורון האסטרטגי) יכולים היו לשמוח על מי צוננין אלה.

באמריקה הכל יותר גדול. גם שם יש שבטים, אבל מניינם הוא שמונה לפחות: האוונגליסטים, מעמד הפועלים הלבן, הרפובליקנים הממסדיים, הליברלים המשכילים, הפרוגרסיבים הטהרנים, אלה שעיקר עניינם הוא זהותם הלהט"בית (או המגדר הלא-בינארי) ואלה שרוצים להיות מוגדרים על פי השתייכות למיעוט כלשהו.

הקבוצה האחרונה מעניינת. אצל השחורים העסק כרגע תוסס מאוד, אצל האסייתים פחות (שכן הם מצליחים למדי כלכלית), וההיספניים מסובכים למדי. חלקם מאוד לויאליים לתת-קבוצה שלהם (פורטוריקנים, קובנים, מקסיקנים וכו') והם גם בעלי פוטנציאל לפילוגים פוליטיים. היהודים, לטעמי, שייכים לקבוצות אחרות – בעיקר לליברלים.

הארץ הענקית הזו נקרעת כבר מזמן בין האידיאלים המנוגדים של "כור היתוך" מול "סלט מעורבב" – אבל בתקופתינו הסלט זוכה לעדנה משתי סיבות.

ראשית, קיימת גזענות ניכרת ברוב מרכיבי הימין, במיוחד בקרב הלבנים של מעמד הפועלים. אמריקה עומדת לאבד את הרוב הלבן שלה – לא לטובת קבוצה אחת, אלא לברית הבלתי פורמלית המכונה "לא לבנים" (החישוב כולל היספניים לבנים למדי, אבל לא משנה).

רבים בקרב הקבוצה ההגמונית המתחלשת (כן, המושג לגיטימי למרות אבישי בן חיים) מפגינים ייאוש וזעם. מכאן מאמצי הימין לערער את הדמוקרטיה: זו הסיבה שהימין מנסה לדכא את אחוזי ההצבעה בקרב הלא-לבנים; זו הסיבה לכך שלימין אין שום בעיה עם זה שקול בוחר בוויומינג הלבנה שווה 70 בקליפורניה עמוסת המיעוטים (בגלל שיטת הבחירות המעוותת).

ראשית, קיימת גזענות ניכרת ברוב מרכיבי הימין, במיוחד בקרב הלבנים של מעמד הפועלים. אמריקה עומדת לאבד את הרוב הלבן שלה – לא לטובת קבוצה אחת, אלא לברית הבלתי פורמלית המכונה "לא לבנים"

שנית, הסלט נמצא בעלייה בגלל פוליטיקות הזהויות של הפרוגרסיבים. מבחינת האקטיביסטים המסורים של הגישה הזו, המרכיב החשוב ביותר בחיים הוא תמיד זהות קבוצתית בדמות מוצא או גזע או העדפה מינית או מגדרית, או אפילו מעמד סוציו-אקונומי – אך לעולם לא זהות לאומית.

את אלה שאכפת להם מהמדינה זה משגע – אבל הפרוגרסיבים יאמרו שתמיד היו זהויות, אבל רק את הגברים הלבנים ספרו. שכמעט כל מבנה חברתי – כולל מבחנים פסיכומטריים ואפילו רעיון המצויינות והמריטוקרטיה עצמה – הם נצלניים באופן מבני.

אין להם, לפרוגרסיבים, שום עניין בהשקפה הליברלית, לפיה הזהות של האדם היא האדם עצמו, כלומר הפרט: כמעט שמונה מיליארד זהויות על פני כדור הארץ, ועוד היד נטויה.

קצת עגום להזכר במרטין לותר קינג, הגיבור האפרו-אמריקאי שבנאומו המפורסם משנות ה-60 השתוקק לעולם בו ילדיו יישפטו לפי איכותם ולא צבע עורם. היום הוא היה מוצא את עצמו נקרע לגזרים על ידי הפרוגרסיבים של Black Lives Matter.

לא רק שצבע העור הופך לגורם הדומיננטי. זה גם בסדר לעלוב כל הזמן בקבוצה אחת בלבד: גברים לבנים. ההשלכות הן פרקטיות: גברים לבנים רבים מרגישים שכבר לא מתייחסים אליהם בהגינות בשוק העבודה, וכאשר הם מתלוננים על אפליה התשובה היא לא הכחשה אלה הסבר ש"הגיע תורו של מישהו אחר לאכול".

גישה זו קנתה לה שליטה חזקה במתוזות חשובים כמו האקדמיה, תקשורת המיינסטרים, האמנויות וחלק ניכר מהעולם התאגידי.

קצת עגום להזכר במרטין לותר קינג, הגיבור האפרו-אמריקאי שבנאומו המפורסם משנות ה-60 השתוקק לעולם בו ילדיו יישפטו לפי איכותם ולא צבע עורם. היום הוא היה מוצא את עצמו נקרע לגזרים על ידי הפרוגרסיבים של Black Lives Matter

אני בעד אפליה מתקנת במידה נשלטת וסבירה – ואינני מכחיש שגברים לבנים (מהדור הישן) עדיין נהנים מהגמוניה מסויימת. אבל ככה לא בונים אומה. ככה יוצרים מצב שבו כולם זועמים על כולם.

זוהי הסיבה העיקרית לכך שאנשים שפויים מסויימים מצאו את עצמם מצביעים למועמד מבעית כמו דונלד טראמפ. קל לומר שהם סתם כועסים על אובדן זכויות היתר – אבל האמת היא שיש גם כאלה ביניהם שבאמת מתנגדים למה שנראה להם ככטעות איומה. זו אף טעות אשר למרבה האירוניה אפשר להגדיר אותה כהתרחקות מערכים ליברליים. אולי רוב הלבנים הלא-משכילים לא רואים את הדברים כך, אבל יש להם אינטרס לא קטן בערכים ליברליים.

במצב העניינים הזה כמעט אף אחד לא מאושר במיוחד.

"שבטי הימין" אינם מרוצים מכך שהדמוקרטים נמצאים בשלטון אחרי בחירות 2020 המוטרפות, למרות שחלקים נרחבים ממדיניותם – כמו הצעת חוק התשתיות והרצון להרחיב שרותי בריאות לכל – דווקא מועילות ללבנים עניים. הם רואים מול העיניים בעיקר את משטרת המחשבות ותרבות הביטול ואת המנטרה המוזרה אודות "אי-תקצוב המשטרה".

בזמן האחרון הם גם נהנו מקצת שמחה לאיד על הפיאסקו הקולוסלי של ביידן באפגניסטן. רעיון הנסיגה הוא דווקא פופולרי באופן שחוצה גבולות פוליטיים, והנשיא אינו האשם היחיד בביזיון, אבל אסור לבזבז פשלה טובה.

שבטי הימין נהנו בזמן האחרון גם מקצת שמחה לאיד על הפיאסקו הקולוסלי של ביידן באפגניסטן. רעיון הנסיגה דווקא פופולרי באופן שחוצה גבולות פוליטיים, אבל אסור לבזבז פשלה טובה

"שבטי השמאל" אינם מרוצים מכיוון שהם רואים את עצמם כנצורים על ידי בית משפט עליון שיש לו רוב שמרני גדול שהושג בתחבולות. הם גם חשים אי-צדק בגלל שיטת בחירות הדורשת מהצד שלהם לנצח בכ-6% בכדי לנצח באמת.

הם אפילו לא מאמינים לתחזיות בנוגע לרוב טבעי שמחכה להם מעבר לפינה. יש בעיה עם הרעיון הזה: הוא מניח שההיספנים יהוו לנצח חלק מהשמאל, היכן שרובם אכן נמצאים כיום (למעט המקרה יוצא הדופן של הקובנים). אבל ההיספנים שמרנים מבחינה חברתית באופן גורף. אם המפלגה הרפובליקאית תפסיק לשים לעצמה רגליים היא בפירוש עשוייה לזכות בתמיכתם.

אם מישהו זקוק להוכחות לאן הרוח נושבת, אני מציע לעיין בבקשת מדינת מיסיסיפי מבית המשפט העליון בחודש שעבר לבטל בפועל את הזכות העקרונית לביצוע הפלות (פרי החלטת שופטים ליברליים יותר ב-1973). יש סיכוי שזה יקרה, ואז כמחצית המדינות אכן כנראה יאסרו על הפלות. במקומות ליברליים כמו קליפורניה יתחילו דיבורים על "פרישה מהאיחוד".

זה הכיוון הנוכחי: לא לבדיחות, רשת בטחון חברתית או הפלות; כן לעונש מוות ולמתן נשק כמעט לכל דורש; וסכנה אמיתית לעתיד המדינה החשובה ביותר, בינתיים, בעולם.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה כבר לא נאמר על אמפריות שהיו בעבר, אלו של היום, ואלו שמגלות רצון לדבר. אשלוק לי ערק, ואחשוב על עליבותנו, על מעאפאניותנו בכל הקשור במה חשוב באמת, מהן הסכנות לעולמנו המתערער, וזהו. בסה"... המשך קריאה

מה כבר לא נאמר על אמפריות שהיו בעבר, אלו של היום, ואלו שמגלות רצון לדבר. אשלוק לי ערק, ואחשוב על עליבותנו, על מעאפאניותנו בכל הקשור במה חשוב באמת, מהן הסכנות לעולמנו המתערער, וזהו. בסה"כ פוסט סבבי לקריאה

עוד 945 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 27 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט: "תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת מים וכמותה גם הסובלנות שלנו"

ראש הממשלה: "יש ראיות שמוכיחות בבירור את כוונתה של איראן לייצור נשק גרעיני באתרים סודיים" ● בנט נמנע מלהתייחס לפלסטינים: "במשך יותר מדי זמן הוגדרה ישראל על ידי מלחמות עם שכנותיה" ● על משבר הקורונה אמר: "ניהול מדינה בעת מגפה זה לא רק עניין של בריאות; אלא איזון עדין בין כל היבטי החיים, במיוחד תעסוקה וחינוך" ● הליכוד: "בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק"

עוד 28 עדכונים

זכות למות

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ.

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר.

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּצוּרָה לֹא תָּמִיד מֻשְׁלֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם אַתָּה לֹא אוֹהֵב שְׁכוּנוֹת דֵּי קְשׁוּחוֹת
וְלֹא מֵכִיל אַלִּימוּת בְּאֹפֶן חִיּוּבִי.
עִיר מְעֹרֶבֶת לֹא מְתֻקְצֶבֶת, תַּתְאִים לְךָ פָּחוֹת
וְגַם לֹא מְגוּרִים בְּיִשּׁוּב עַרְבִי

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּלִי אִשּׁוּר וּבְלִי חוֹתֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
גַּם בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם הַמֶּמְשָׁלָה מַסְתִּירָה מֵידָע,
אֲבָל קָרָאתָ בְּפֶיְסְבּוּק מַאֲמָר.
לָכֵן אַתָּה לֹא זוֹרֵם עִם הַמַּדָּע
וּמַאֲמִין שֶׁלְּהִתְחַסֵּן זֶה מְיֻתָּר.

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר

יֵשׁ לְךָ מִטָּה וּזְכוּת מְלֵאָה לָמוּת,
מְחֻבָּר וּמֻנְשָׁם בְּצוּרָה מֻשְׁלֶמֶת.
תַּגִּיד שֶׁאֵין מַגֵּפָה וְזוֹ פָּשׁוּט טָעוּת,
אַךְ הָאֵבוֹלוּצְיָה אֶת עֵינֶיךָ לָעַד עוֹצֶמֶת.

פזמונאי, מעבד טקסטים, מלחין ומפיק אמנותי ישראלי. עבד ויצר עם אמנים כמו רמי קלינשטיין, ירמי קפלן, קורין אלאל ,להקת מטרופולין, דנה אינטרנשיונל, מירי מסיקה, שרית חדד, נועה קירל ועוד…מפרסם בפייסבוק טקסטים פוליטיים, מתגורר בחיפה, הומו (צילום: שרי דובא)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 150 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

גברים באים במיטתה וגברים הולכים אבל היא כותבת שירים

פרויקט "אתם זוכרים את השירים" מגיע לסופו, וכדי לנסות ולשער מה צופן העתיד למפעל המופלא של הלחנת שירי משוררים, אפשר לשאוב עידוד מכך שהחיבור הזה - בין שירה ללחנים, למבצעים ולתרבות הפופולרית - שלח שורשים עמוקים, והוא עניין משמעותי ומבוסס בתרבות העברית ● ואת זכות המילה האחרונה ניתן למשוררת בת התקופה - מי שעתיד השירה העברית הוא גם עתידה שלה

עוד 977 מילים

תריסר ארמונות, וילות ואחוזות כפר בבעלות יהודית מוצגים בסיור מקוון שהושק החודש בבריטניה ● למרות השפע, הנדבנות וההשפעה הפוליטית האדירה של אותם אנשים – רבים לא מכירים את סיפורם כיום ● "אנחנו מנסים להראות שלא מדובר באתרי התבוללות, אלא באתרים של הצהרת יהדות"

עוד 2,051 מילים

למקרה שפיספסת

עוד רצועת חוף אבדה בגלל אסון ידוע מראש

למרגלות המצוק שקרס השבוע בחוף הרצליה הוצבו שלל גדרות ושלטי אזהרה, אבל לרוב המתרחצים זה לא ממש הזיז ● בעוד כולם מתכוננים לאסון הקריסה הגדול ולוועדת החקירה שתבוא בעקבותיו, ההזנחה המתמשכת של מצוק הכורכר גורמת לכך שעוד ועוד נתחים מקו החוף נגזלים מהציבור הישראלי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?" הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?" ....כן, כן, ככה זה היה... המשך קריאה

היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?"
הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?"
….כן, כן, ככה זה היה, ממש ככה…
כיף לקרוא את אביב לביא, מרגישים את הרגישות האמיתית שלו לטבע.

עוד 953 מילים ו-1 תגובות

עכשיו תורך - עכשיו תורה

ההתרגשות. ארון הקודש נפתח. הרחש של הסטת הווילון. ספרי התורה מוצאים ומתחילים בסדר ההקפות. התורה שמסמלת ידע וערכים, עולם רוחני ונשגב, הופכת לערב אחד למקור של שמחה מתפרצת.

מתי בפעם האחרונה עמדת ליד ספר תורה פתוח? קראת בתורה? מתי בפעם האחרונה החזקת ספר תורה בידיים כמו תינוק ופשוט רקדת בלב מלא שמחה?

את מכירה את התחושה הזו כל כך טוב. את נכנסת לחדר ומרגישה שזה לא המקום שלך; את בוחרת מקצוע או מסלול לימודים ומבהירים לך בעדינות ובנחישות ש"זה לא בשבילך". כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע.

כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע

התורה והמסורת שלנו דווקא יודעות לספר סיפור מורכב יותר:

רבקה קוראת לך לצאת ולדרוש את אלוהים כשאת מרגישה שהעולם מלא סבל,

מרים הנביאה מעודדת אותך לצאת בתופים ובמחולות,

חנה מזכירה לך שבכוח תפילתך את יכולה לברוא עולמות,

האישה הגדולה משונם מלמדת אותך שאם תלחמי על חיי ילדיך תוכלי להצילם,

בת פרעה מאתגרת אותך לקרוא תיגר על מוסכמות מרושעות וזדוניות,

דבורה מפלסת לך דרך להיות אשת ציבור – שופטת ומצביאה,

בנות צלפחד מלמדות אותך שביכולתך לערער על המובן מאליו וליצור שינוי,

ורות מלמדת אותך שגם הנמצאות בשולי החברה יכולות להביא גאולה.

נשים דורשות בתורה. הן מגלות בה פנים חדשות ומאירות, פנים חומלות ולוחמות צדק. נשים דורשות להיות חלק מציבור, דורשות שקולן יישמע. עכשיו תורה. עכשיו תורך ותורן.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי

התורה היא שילוב של חומר ורוח, שכל ורגש. היא מעוררת השראה, אבל גם מאתגרת. היא מזמינה אותנו לקריאה אוהבת וגם ביקורתית, למסע בעקבות דורות העבר ולקראת העתיד. ובעיקר – היא מזמינה אותנו לגעת, לפרש, לדרוש. היא מזמינה אותנו לתת לה לגעת בחיים שלנו. היא קוראת לנו לשמור איתה נגיעה.

הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)
הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה. פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן ב... המשך קריאה

כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן באחריות ובדרך יפה ומכובדת, למען כלל כדה"א.

עוד 350 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יומן ניו יורק שלושת הלאווים של נפתלי בנט

פרסום ראשון: בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע לפני כשבועיים, אמר בנט לנוכחים כי "שלוש פעמים אמרתי לביידן לא. בנושא האיראני, בעניין הקונסוליה הפלסטינית בירושלים, ובנושא ההתיישבות" ● הוא סיכם את דבריו במסר, אותו יעביר גם היום בנאומו באו"ם: "אם אין אני לי, מי לי" ● לפי ההערכות, זו תהיה דרכו להכין את דעת הקהל הבינלאומית למתקפה ישראלית על איראן ● פרשנות

עוד 973 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

אני ידעתי שהיא תיפול אבל ניסיתי

שני חברי הילדות שמעון גלבץ ואילן וירצברג גילו את הסקס אפיל הפצוע של יונה וולך, ויחד איתה הוציאו לפני 40 שנה את מה שנחשב על ידי רבים לאלבום שירי המשוררים הטוב ביותר שיצא בישראל - "בציר טוב" ● "היינו כמו להקה. להקה של מוזיקאים ומשוררת", משחזר וירצברג. "היא גם רצתה לשיר, אבל את זה לא אפשרנו לה"

עוד 1,518 מילים

הצעת החוק השוללת שכר ופיצויי פיטורים ממי שמסרב להציג תו ירוק במקום עבודתו מציבה סימן שאלה על יכולתה של המדינה להמשיך ולטעון כי אינה מחסנת בכפייה ● מנגד, קיומה של חלופת הבדיקות העומדת לסרבני החיסונים מעקרת את העוקץ מטיעוניהם, ומוסיפה ממד של הצדקה לצעדים הננקטים בעניינם ● פרשנות

עוד 767 מילים ו-5 תגובות

דיווח: שמו וכתובתו של ראש השב"כ המיועד פורסמו ברשתות פלסטיניות

הרמטכ"ל על המבצע בשומרון: "סוכלו פיגועים משמעותיים"; דיווח: הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו ● בכיר בפמליית רה"מ: בנט ידרוש מהקהילה הבין־לאומית לפעול נגד איראן ● לקראת החזרה ללימודים: יותר מחצי מיליון משפחות טרם אספו את ערכות האנטיגן; הצעת בנט: כל תלמיד ייבדק פעמיים בשבוע ● דיוני התקציב: ליברמן דוחף לעזור לעבאס

עוד 46 עדכונים

בנט המריא לאו"ם, אבל המטרה היא יהדות אמריקה

תזמון הנאום של ראש הממשלה לא מבטיח התעניינות רבה בישראל, אך ממילא בנט מתכנן לתת נאום ענייני, בלי "עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו" ● החלק החשוב של הנסיעה לניו יורק יתקיים דווקא אחרי הארוע באו"ם, כשבנט ייפגש עם ראשי הארגונים הגדולים של יהדות ארה"ב, בניסיון לתקן את מערכת היחסים בין ישראל לקהילה היהודית החשובה והשנייה בגודלה בעולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 497 מילים ו-1 תגובות

221 חולים מונשמים - המספר הגבוה ביותר בגל הנוכחי

בנט לפני המראתו לניו יורק: "זו הזדמנות לספר את הסיפור שלנו" ● ראש הממשלה ייפגש בשולי עצרת האו"ם עם מזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש ועם שרים מאיחוד האמירויות ומבחריין ● לפיד נפגש בחודש שעבר בעמאן עם מלך ירדן עבדאללה ● מספר חולי הקורונה במצב קשה ירד ל-694

עוד 23 עדכונים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

מי שיגיע עד הסוף ירצה לבכות מרוב תוחלת

אחד השירים האהובים של אלתרמן כמעט נעלם כליל, אחרי שלא הופיע בספרי השירה שראו אור כשהמשורר עוד היה חי ● רק באמצע שנות השמונים יצא השיר באוסף שירי המשורר וכך התגלגל לידיו של יוני רכטר, כשעבד על אלבום עם יוסי בנאי ● "רציתי לחן מאוד פשוט, ועבר לי בראש תאודוראקיס", מספר רכטר, "הרגשתי שאני שט על מין מנגינה שפורצת ממני והיא נורא פשוטה. וככה השיר נולד"

עוד 959 מילים

מיוחד הפרידה מבן האלמוות היא בשורה ליוון החדשה

שום דבר לא היה מובן מאליו ברגע הזה: פמיניסטית לוחמת זכויות אדם שהייתה לנשיאת הרפובליקה מקריאה הספד בקול שבור מעט, בכנסייה הגדולה של אתונה, בהלווייה שאורגנה על ידי המפלגה הקומוניסטית ● ובחוץ, מאות אלפים עומדים בדממה ומוחים דמעה ● במותו, כמו בחייו, מיקיס תאודוראקיס ממשיך להטביע חותם עמוק על מולדתו ● אבירמה גולן מביאה את סיפורו המופלא של היוצר, האידאליסט, הפטריוט, "הפרח שנבט בזיכרוננו הבוגר"

עוד 5,290 מילים ו-8 תגובות

איראן הפכה רשמית לחברה בארגון שנגחאי ● המפלגה האסלאמיסטית במרוקו התרסקה בבחירות האחרונות ● אסד מגביר את המתקפה נגד הטייקונים במדינה ● הפרלמנט הכוויתי מתכוון להסדיר את מעמדם של חסרי האזרחות ● ולפני 41 שנה פרצה אחת המלחמות הארוכות והעקובות מדם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,231 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עלה ושוט והסתכל עד מה יפה היא התבל

מולי שפירא הפיק את ערב שירי משוררים השלישי של גל"צ ב-1980, והקדיש את כולו לשירי תל אביב ● משה וילנסקי, שהיה המתחרה של שפירא בקול ישראל, בדיוק אושפז באיכילוב ● שפירא הציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה: "אם תעמוד על הרגליים, אני מבטיח לארגן לך ערב שלא היה כמותו" ● התוצאה: "דצמבר", אחד השירים האהובים של נתן אלתרמן, בביצוע בלתי נשכח של דפנה ארמוני ומזי כהן

עוד 1,180 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה