נכתב תחת מחאה

שלט בהפגנה בבלפור (צילום: ניצן ויסברג)
ניצן ויסברג
שלט בהפגנה בבלפור

כמחצית מחברי הפייסבוק שלי לקחו חלק במחאה של ימי ממשלת נתניהו.

חלק מהחברים הללו אני מכבד, חלק מהם אני ממש אוהב, ועל כן אני אומר את הדברים הבאים בכאב: המחאה הייתה אחלה וודסטוק למי שאוהב להסתופף בחברת אנשים אחרים, רצוי אנשים שבראש שלו, הייתה חוויה חברתית ממדרגה ראשונה, שיצרה חברויות חדשות והיכרויות שלא היו נוצרות בלעדיה ונתנה למוחים הרגשה טובה, ממש אחלה של הרגשה טובה – אבל בעניין השאלה מי ישלוט במדינה ובהחלפתו של בנימין נתניהו בשלטון היא לא תרמה כלום.

נאדה.

המחאה הייתה אחלה וודסטוק למי שאוהב להסתופף בחברת אנשים אחרים, רצוי אנשים שבראש שלו, הייתה חוויה חברתית ממדרגה ראשונה, שיצרה חברויות חדשות והיכרויות שלא היו נוצרות בלעדיה

אני בספק אם בעקבותיה או בהשפעתה של המחאה הזו שינו יותר ממאה איש במדינה את דעתם מימין לשמאל, או אפילו מחיבתם והערצתם לביבי לתיעוב אליו – מאה איש אני אומר בלארג', למרות שבמונחים פוליטיים גם לאלף יש משמעות מועטה בלבד.

נכון הוא שהדגלים המתנופפים מעל הגשרים נתנו תחושה של נוכחות, ולמי שתיעב – כמוני – ועדיין מתעב את נתניהו ואת עדת מתחנפיו ומלקקי ישבנו הנוכחות הזו עשתה טוב, אבל ספק אם צירפה אל מחננו ולו גם ימני אחד.

אבל היה כיף, אין מה לומר.

היה אחלה.

העניין הוא שאת ביבי הורידו אנשי ימין – לשמאל היה בכך חלק קטן בלבד.

תורתו גזענותו

מי שהוריד את נתניהו היו אנשי ימין: נפתלי בנט, אביגדור ליברמן, יאיר לפיד ובני גנץ – איש מהם לא חשוד בשמאלנות יתרה. לכל אחד מהארבעה הללו חשבון אישי עם נתניהו, אבל חשבון אישי עם נתניהו לא הופך אנשים ל"שמאל", על אף שנתניהו עשה ככל יכולתו לשכנע את מעריציו שכן.

מי שהוריד את נתניהו היו אנשי ימין: בנט, ליברמן, לפיד וגנץ – איש מהם לא חשוד בשמאלנות יתרה. לכל אחד מהארבעה הללו חשבון אישי עם נתניהו, אבל חשבון אישי עם נתניהו לא הופך אנשים ל"שמאל"

אדם נוסף שבעזרתו התחלפה הממשלה ונתניהו ירד בעזרתו ובזכותו מהשלטון הוא בצלאל סמוטריץ' – וחלקו גדול יותר אף מחלקם של כל אחד מהארבעה הללו שמניתי כאן.

אילולא התעקש ועמד על עקרונות גזענותו, ואם היה מסכים לחבור לקואליציה בראשות נתניהו שרע"ם היא חלק ממנה, היינו עומדים היום עם אותו ראש ממשלה נתעב שידענו בשנים האחרונות ועם הרכב שונה לחלוטין של אנשים מאלו שישנם בה היום – למעט איילת שקד, שכנראה הייתה גם בממשלה הפוטנציאלית ההיא.

אישה נתעבת גם היא בעיניי, למען הסר ספק. במיוחד לאור דחיית בקשתם של הפליטים מאפגניסטן לעבור בישראל בדרכם למקלט מדיני בקנדה.

איילת שקד ובצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
איילת שקד ובצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

הממשלה הנוכחית קמה בזכות מפלגות ימין. נקודה. השמאל – אם אפשר לקרוא כך למרצ, מה שכבר לא ברור לי כלל וכלל – תרם את שני הגרוש שלו לעניין רק בזכות העובדה שהאחוזים היו תלויים על בלימה וכל קול קובע, לא בזכות העובדה שאיזשהם קולות של מצביעים עברו לשמאל.

לא עברו. לא בעזרת המחאה ולא בלעדיה.

הפוליטיקה הישראלית של היום היא לחלוטין ובמלואה פוליטיקה של זהויות – אנשים מזדהים עם המפלגה שלהם כמו שאוהדי קבוצת כדורגל מזדהים עם הקבוצה "שלהם", היא חלק מזהותם, ועל פי זהותם אנשים מצביעים.

הפוליטיקה של היום היא לחלוטין ובמלואה פוליטיקה של זהויות – אנשים מזדהים עם המפלגה שלהם כמו שאוהדי קבוצת כדורגל מזדהים עם הקבוצה "שלהם", היא חלק מזהותם, ועל פיה אנשים מצביעים

אלו שאינם נופלים במסגרת שציינתי כאן, אלו שהבחירה שלהם אינה נגזרת מזהותם – המגדרית, השבטית, העדתית, הדתית וכו' – הם מיעוט קטן, קטנטן אפילו, המצוי כולו בחצי השמאלי יותר של המפה, והוא נע במעגלים ידועים, בין שתיים-שלוש מפלגות. רוב חברי הקבוצה הזו אשכנזים על פי השתייכותם העדתית, כך שעדיין הם כבולים בפוליטיקה של זהויות, בסופו של דבר.

למרות שהם מרגישים כאילו הם לא.

אני מניח שאני נמנה עליהם.

עד שניחם גרונם

הלכתי פעם או פעמיים לכיכר גורן בפתח תקווה. הסתובבתי בין האנשים ולא הבנתי את העניין. מצדי נראה היה תמיד, ומובן היה תמיד, שעצם הפגנת הנוכחות במקום כלשהו, יחד ובקבוצה, נועד לסמל משהו בעצם הנוכחות.

ברור היה לי תמיד שהנוכחות היא-היא ההפגנה, אבל עם הזמן למדתי שבכל התקבצות כזו של אנשים – בין אם כיכר גורן ובין אם בלפור – חייב שתהיה במה או פודיום, ורמקולים, ומיקרופון, ואנשים נואמים וקוראים וצועקים בהם עד שניחר גרונם, ולא ברור לי עד היום לחלוטין עניין זה.

בכל התקבצות כזו של אנשים – בין אם כיכר גורן ובין אם בלפור – חייב שתהיה במה או פודיום, ורמקולים, ומיקרופון, ואנשים נואמים וקוראים וצועקים בהם עד שניחר גרונם, ולא ברור לי לחלוטין עניין זה

הרי כל האנשים שבאזניהם אתם צועקים חושבים כמוכם, כולם שותפים לדעתכם ולהרגשתכם, לשם כך הם באו לכאן, אז למה הם צריכים בנוסף לקרבן האישי שהקריבו כשעזבו את הנוחות של הבית והגיעו לכיכר, גם לשמוע את הצעקות מגרונכם הניחר? למה הם צריכים לשמוע את כל הקלישאות המוכרות והניסיונות שלכם הנואמים להראות כמה חכמים אתם? את מי זה מעניין?

סדי בן שטרית במאהל המחאה בבלפור, 2020 (צילום: Benco Artographer)
סדי בן שטרית במאהל המחאה בבלפור, 2020 (צילום: Benco Artographer)

הרי איש בקהל, לפחות בקרב הקהל שבקרבו הסתובבתי, לא באמת מקשיב לכם, ולא באמת מעניין אותם מה אתם אומרים.

לא בשביל לשמוע אתכם צועקים קלישאות הם באו לכאן.

חלקם באמת באו לכאן להפגין נוכחות, בתקווה שזה יזיז משהו למישהו, וחלקם הגדול באו לכאן לפגוש האחד את השני, ולהיות חלק מהוודסטוק הזה.

שזה בסדר גמור. עניין חיובי לגמרי.

אבל למה הם צריכים להיענש בכל הנאומים האלה? הרי בסך הכול מדובר באנשים טובים שבאו לכאן עם כוונות טובות – לפחות תקצרו את הנאום בשליש בגין התנהגות טובה של המאזינים.

או בשני שליש. או בהכול.

די לכיבוש

לא המחאה החליפה את השלטון, אבל ההיבריס גורם לחלק גדול מהמשתתפים בה להאמין שכן.

על כן הם מרשים לעצמם היום לבקר את הממשלה החדשה ולאיים ש"אם… אז…", ויש ביניהם כאלה שבאמת מאמינים שבידיהם היכולת להחליף אותה לטובה יותר.

אני קורא התבטאויות של משתתפי ומובילי המחאה, בעיקר בפייסבוק ובטוויטר ופה ושם במאמר כזה או אחר בעיתון – מעט מאוד מהסוג האחרון – ומתרשם שלא ברור לאלה, המוחים לשעבר, שהם היו עדים לצירוף מקרים ממוזל ולצומת כזו של תנאים, שאפשרה שיקרה משהו שספק אם היה מתאפשר בקונסטלציה אחרת.

רוצה לומר – רוב אזרחי המדינה הזו, שפעם קראתי לה "שלי" והיום אני רואה בה מדינה זרה שבה כבר נגזר עליי לחיות עד סוף ימיי – רוב אזרחיה של המדינה הזו הם ימניים בגישתם, מאמינים באלוהים ובפגאניות יהודית אשר לה הם קוראים "מסורת", רוב גדול שמורכב מימנים, מתנחלים, חרדים, דתיים ומסורתיים.

הרוב הגדול של אזרחי המדינה אינו מבין כלל את המושג "כיבוש", אינו רואה בעיה בקיום על החרב תוך שליטה בכוח באוכלוסייה גדולה בשטחים שאני קורא להם "הכבושים" אבל הם רואים בהם שטחי ארץ ישראל, אינם רואים כל בעיה במניעת מים מאוכלוסיות בשטחים הכבושים הללו, כריתת מטעי זיתים, רצח יומיומי של כפריים בידי חיילים, כל זה אינו מצטייר בעיניהם כמשהו חריג ולא שפוי, ועל כן בכל בחירות שלא תהיינה מכאן והלאה הימין יזכה לרוב.

התפרעויות בגדה המערבית. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
התפרעויות בגדה המערבית. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

כמו שהיה גם בבחירות האחרונות. ובאלה שלפניהן. ולפניהן. ולפניהן.

צירוף המקרים המיוחד שבו ראשי כמה מפלגות ימין היו כולם קורבנות נכלוליותו של נתניהו היא שהביאה לאפשרות החד-פעמית, הנדירה הזו, להוריד אותו מהשלטון.

צירוף המקרים המיוחד שבו ראשי כמה מפלגות ימין היו כולם קורבנות נכלוליותו של נתניהו היא שהביאה לאפשרות החד-פעמית, הנדירה הזו, להוריד אותו מהשלטון

ועל אף שהממשלה הזו אינה כוס התה שלי – לעומת נתניהו שלא היה מעולם באמת ימין פוליטי אלא דגל במה שטוב לנתניהו ושיישרף כל השאר מצדו, הרי ראשי המפלגות הנוכחיים כולם אנשי ימין, ובמובהק יותר ימנים מנתניהו.

ואף על פי כן: היתרון שיש לממשלה הזו על ממשלת נתניהו היא העובדה שאנשיה מנסים להיות אנשים הגונים. רובם לפחות. עדיין לא לקו במחלות השחיתות השלטונית, בעיקר משום שהם חדשים בתפקיד, אבל זה הזמן המועט שיש לנו, אזרחי המדינה ומצביעיה, ליהנות מחלון ההזדמנויות הזה שאנשים שנבחרו לתפקיד באמת מנסים לבצע אותו.

זה המקסימום שמישהו כמוני יכול לייחל לו.

היתרון שיש לממשלה הזו על ממשלת נתניהו היא העובדה שאנשיה מנסים להיות אנשים הגונים. רובם לפחות. עדיין לא לקו במחלות השחיתות השלטונית, בעיקר משום שהם חדשים בתפקיד

כי לייחל לכך שגם יעשו דברים נכונים כמו חתירה להפסקת הכיבוש, שהשחית כל חלקה טובה במדינה שבה נולדתי וגדלתי, לזה כבר אין סיכוי.

זה לא יקרה.

ואני לא מדבר כאן על שלום עם הפלסטינים – אני לא מאמין בסיכוי לשלום. אבל לחדול מהכיבוש ולחזור לגבולות המדינה, מבלי להחזיק תחת שלטון אפרטהייד מיליונים, את זה אפשר היה לעשות.

אבל זה לא יקרה. אין לי אשליות.

אז לפחות לקוות שהממשלה הזו תטפל בחיזוק מערכת הבריאות, שיפורים במערכת החינוך, טיפול בפגעי התחבורה הקלוקלת וטיפוח תחבורה ציבורית, מאבק בפשע בחברה הערבית, מתן שירות הולם והוגן לאזרח בכל תחומי החיים ובכל מפגש שלו עם הרשויות – לזה אני יכול לייחל ולקוות.

הממשלה הזו, ככל שהיא ימנית ואינה ממשלת החלומות שלי, לפחות היא איננה הסיוט של ממשלת ליכוד-חרדים-כהניסטים – שזו האלטרנטיבה הרובצת לפתח וממתינה לנפילתה של הממשלה הנוכחית.

הממשלה הזו, ככל שהיא ימנית ואינה ממשלת החלומות שלי, לפחות היא איננה הסיוט של ממשלת ליכוד-חרדים-כהניסטים – שזו האלטרנטיבה הרובצת לפתח וממתינה לנפילתה של הממשלה הנוכחית

ומי שיכול להפיל את הממשלה הנוכחית הם רק תומכיה, או תומכיה לשעבר שמצהירים על עצמם יום-יום עוד ועוד כמתנגדיה.

מתגעגעים לנתניהו, מה?

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
יתכן בהחלט שהצדק איתך, אבל: 1. יש מקום לסברה שמקומו של גדעון סער, שלא הזכרת, חשוב לא פחות מהשמות שהזכרת. 2. מטרת ההפגנות בכיכר גורן היתה בעיקר לוודא שהיועץ המשפטי לא יטאטא את תיקי נתניה... המשך קריאה

יתכן בהחלט שהצדק איתך, אבל:
1. יש מקום לסברה שמקומו של גדעון סער, שלא הזכרת, חשוב לא פחות מהשמות שהזכרת.
2. מטרת ההפגנות בכיכר גורן היתה בעיקר לוודא שהיועץ המשפטי לא יטאטא את תיקי נתניהו מתחת לשטיח. בכך כנראה היתה הצלחה.
3. ההפגנות בהחלט העלו את הבעיות למודעות ציבורית. בכך הם נתנו רוח גבית למתנגדי נתניהו. אם לא-שום הפגנה לא גורמת לשום שינוי.

תמשיכו להסית נגד הלא מחוסנים, תמשיכו לחייב ילדים בני 16 להתחסן ומחלימים להתחסן, ותראו את התוצאות בבחירות הבאות. אני איש גוש השינוי, ולעולם לא אצביע לאף אחת מהמפלגות החברות בגוש השינוי. ... המשך קריאה

תמשיכו להסית נגד הלא מחוסנים, תמשיכו לחייב ילדים בני 16 להתחסן ומחלימים להתחסן, ותראו את התוצאות בבחירות הבאות.
אני איש גוש השינוי, ולעולם לא אצביע לאף אחת מהמפלגות החברות בגוש השינוי.
יתרה מזו, אני משכנע חברים ממשפחתי שבעבר הצביעו מהשמאל לא להצביע בבחירות הבאות או להצביע לביבי.
אגב, אני התחסנתי בגלל גילי המבוגר.

בעד חיסון, נגד דיקטטורה.
בעד חיסון נגד כפיה.
בעד חיסון נגד הסתה נגד חלקים באוכלוסיה.

נתראה בבחירות.

עוד 1,359 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 26 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד החוץ האמריקאי הביע "דאגה עמוקה" מהבנייה הישראלית בהתנחלויות בגדה

שקד הכריזה על הפיכת המועצה המקומית מע'אר לעיר - ובכך תיעשה לעיר הדרוזית הראשונה בישראל ● ישראל אייכלר: "נתניהו השלה את עצמו ואותנו במשך שנתיים שאוטוטו הוא הולך לנצח" ● עמיר פרץ, מועמדו של גנץ לראשות התעשייה האווירית, נפסל על ידי הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות ● האופוזיציה הגישה לוועדת הכספים כ-30 אלף הסתייגויות לחוק התקציב

עוד 42 עדכונים

המסר של חסן נסראללה

מנהיג חזבאללה חסן נסראללה נקב בנאומו במספר מוגזם של לוחמי ארגונו וטען כי לרשותו עומדים 100 אלף לוחמים המוכנים לבצע כל פקודה. נסראללה מנסה להעביר שורה של מסרים לאויביו בלבנון ומחוצה לה כדי להרתיעם, אבל בשורה התחתונה הוא איננו מעוניין בעימות צבאי אלא בשמירה על מעמדו ועל האינטרסים של איראן.

המתיחות בלבנון עדיין נמשכת על רקע אירוע הדמים בשבוע שעבר בביירות ועל רקע המאמצים של ארגון חזבאללה לסלק את השופט החוקר בפרשת הפיצוץ בנמל ביירות.

המתיחות בלבנון עדיין נמשכת על רקע אירוע הדמים בשבוע שעבר בביירות ועל רקע המאמצים של ארגון חזבאללה לסלק את השופט החוקר בפרשת הפיצוץ בנמל ביירות

השיח' נעים קאסם, סגנו של חסן נסראללה, תקף את השופט החוקר ואמר: "עדיף שיילך כדי שהמצב יתייצב. הוא הפך לבעייה אמיתית בלבנון. הוא לא יביא צדק המבוסס על ראיות".

חזבאללה חושש שהחקירה תקבע כי הוא אחראי לאסון הנורא בנמל ביירות.

סמיר ג'עג'ע, יו"ר "הכוחות הלבנונים" יצא במתקפה תקשורתית בסוף השבוע שעבר על מנהיג חזבאללה חסן נסראללה, בעקבות הנאום שנשא, ואמר כי "חזבאללה הוא הסכנה הגדולה ביותר ללבנון".

הוא טען כי לארגון חזבאללה יש מטרה אחת והיא להפסיק את חקירת הפיצוץ הגדול בנמל ביירות בשנה שעברה. הוא הוסיף כי "הנאום של חסן נסראללה היה מלא בשקרים".

לפני כמה ימים נשא מנהיג חזבאללה חסן נסראללה נאום חשוב בעקבות אירועי הדמים בביירות ב-14 באוקטובר, שבהם נהרגו בחילופי ירי 7 אזרחים לבנונים ונפצעו כמה עשרות פעילים של חזבאללה ותנועת "אמל" השיעית מירי צלפים.

חזבאללה האשים את "הכוחות הלבנוניים" בראשותו של סמיר ג'עג'ע באחריות לאירוע ובניסיון לגרור את לבנון למלחמת אזרחים חדשה.

מה שמשך את תשומת הלב העיקרית, בלבנון עצמה ומוחצה לה, בנאומו של חסן נסראללה הייתה העובדה שהוא חשף את היקף כוחו של ארגון חזבאללה.

נסראללה טען כי לרשותו עומדים 100 אלף לוחמים שממתינים לאות ממנו להיכנס לכל מערכה, כנגד דאע"ש, כנגד ישראל או כנגד "הכוחות הלבנונים" בראשותו של סמיר ג'עג'ע.

נסראללה טען כי לרשותו עומדים 100 אלף לוחמים שממתינים לאות ממנו להיכנס לכל מערכה, כנגד דאע"ש, כנגד ישראל או כנגד "הכוחות הלבנונים" בראשותו של סמיר ג'עג'ע

חסן נסראללה ניסה לטעת ביטחון בקרב פעילי חזבאללה כי ארגונו חזק די הצורך כדי למנוע מלחמת אזרחים בלבנון וכי איננו חושש מעימות צבאי עם "הכוחות הלבנונים" למרות החלטתו להכיל את האירועים להימנע מהסלמה.

ברור לכולם כי המספר שבו נקב חסן נסראללה של 100 אלף לוחמים הוא מוגזם ביותר. הוא רצה להראות כי הכוח הצבאי שלו גדול בהרבה מהכוח הצבאי של "הכוחות הלבנונים" המוערך בכ-15 אלף לוחמים. סמיר ג'עג'ע עצמו מיתמם וטוען כי אין לו בכלל לוחמים.

בקרב מתנגדי חזבאללה בלבנון, התקבל הנאום הזה בגיחוך רב. גולשים רבים ברשתות החברתיות לגלגו על ההגזמות של חסן נסראללה, אחד מהם כתב: "אם יש לך כוח כזה גדול מדוע אתה לא משתמש בצבא של חזבאללה כדי לשחרר את ירושלים?"

מנהיג חזבאללה ניסה בנאומו גם להעביר מסר, כי כוח ארגונו עולה בהרבה על כוחו של צבא לבנון. זאת בעקבות טענות שנשמעו, כי צבא לבנון צריך לרסן את פעילות הארגון. עם זאת, ארגון חזבאללה איפשר לצבא לבנון להתפרס בקו המגע בין פעילי הארגון לבין "הכוחות הלבנונים" ביום אירוע ירי הצלפים כדי לטפל באירוע ולמנוע הסלמה.

נאומו של חסן נסראללה נועד להעביר עוד כמה מסרים:

1

ארגון חזבאללה הוא שישרטט את השלב הבא בלבנון, ביסוס העליונות השיעית, הפוליטית והצבאית על פני כל העדות האחרות בלבנון. חזבאללה הוא שיקבע את ההחלטות הפוליטיות והמדיניות של לבנון עפ"י האינטרסים של איראן.

2

"הפגנת שרירים" – המטרה של נסראללה היא להרתיע כל מי שמתנגד לחזבאללה בתוך לבנון או מחוצה לה. הוא העביר בדבריו מסר לישראל ולארה"ב האומר: "אנו חזקים יותר מאשר היינו במלחמת לבנון השנייה, כל הרפתקה מצידכם תעלה לכם ביוקר".

3

דמוניזציה של "הכוחות הלבנוניים" בראשותו של סמיר ג'עג'ע. חסן נסראללה האשים אותם בנאומו כי יש להם  קשרים עם גורמים מחוץ ללבנון, דבר שהוא סכנה פוליטית וחברתית. הוא מנסה לבודד את "הכוחות הלבנוניים" מבחינה פוליטית, עם זאת טען בתוקף שלארגונו אין שום דבר נגד הנוצרים.

4

איתות לשופט החוקר את הפיצוץ בנמל ביירות כי כוחו של חזבאללה הוא רב וכי לא כדאי לו להתעסק עם הארגון ולנסות לגלגל עליו את האחריות לפיצוץ.

נסראללה ניסה לטעת ביטחון בקרב פעילי חזבאללה כי ארגונו חזק דיו כדי למנוע מלחמת אזרחים בלבנון וכי איננו חושש מעימות צבאי עם "הכוחות הלבנונים", למרות החלטתו להימנע מהסלמה

חסן נסראללה כפוף לתכתיבים המגיעים אליו ממשטר האיאתולות בטהרן. נאומו מוכיח כי איראן איננה מעוניינת בהסלמה פנימית בלבנון וכי היא מעדיפה לשלוט במדינה באמצעות "ממשלת בובות" והמליציות שלה (חזבאללה ותנועת "אמל" השיעית) בדיוק כפי שהיא שולטת בעיראק באמצעות ממשלתו של מוסטפא כאט'מי והמליציות השיעיות הפרו-איראניות.

נראה כי המתיחות בין ארגון חזבאללה לבין "הכוחות הלבנוניים" של סמיר ג'עג'ע נרגעה בשלב הזה. חסן נסראללה עצר את ההתדרדרות כדי לשמור על מעמדו של הארגון בתוך לבנון ועל המשך ההשפעה של איראן על המתרחש במדינה. זהו האינטרס העיקרי שלו. אולם המצב הכלכלי בלבנון ממשיך ומתדרדר, המתח עולה, וכל תרחיש של אלימות הוא אפשרי. העניינים גם עלולים לצאת מידי שליטה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 751 מילים ו-1 תגובות

שוודיה מנסה לשנות את תדמיתה של העיר האנטישמית במדינה

העיר מאלמו, שמובילה בגילויי שנאת יהודים, אירחה ועידה בנושא המאבק באנטישמיות ● אף שהעירייה התחייבה להשקיע שני מיליון אירו בנושא – הקהילה היהודית הקטנה עשויה להימחק בעוד כמה שנים ● "כן, אתה מסתכן אם אתה מסתובב עם מגן דוד"

עוד 1,257 מילים

בקנדה מתכננים לחמם עיר באמצעות כריית ביטקוין

הבעיה העיקרית בכריית מטבעות וירטואליים כמו ביטקוין היא העלות הסביבתית הכבדה הכרוכה בכך ● לפי מחקר של אוניברסיטת קיימברידג', החשמל הנדרש לכריית הביטקוין בעולם שווה לכמעט פי-2 מכלל צריכת החשמל בישראל ● החודש הודיע תאגיד האנרגיה בקנדה כי ביחד עם חברת כריית ביטקוין, בכוונתם להפוך את צפון ונקובר לעיר הראשונה בעולם שתספק חימום באמצעות הכרייה

עוד 568 מילים

למקרה שפיספסת

ביום ראשון נמצאו תשעה נשרים שמתו מהרעלה בדרום - ובבת אחת נמחקו כ-4.5% מאוכלוסיית הנשרים בארץ ● בזמן שהנשרים מתים בהרעלות המוניות, החוק שהיה אמור להגן עליהם תקוע כבר יותר משנה

עוד 790 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ממה מתעלמים מארגני ועידת האקלים

המשבר העולמי שנמשך כבר שנה שניה בעקבות וירוס הקורונה מלמד אותנו, בין השאר, עד כמה אנו, המדינות החזקות כלכלית, התעלמנו מהמדינות החלשות. המטרה כעת עם בוסטר החיסונים היא לחזור ולהמשיך לטוס לחו"ל כמו אתמול ושלשום כשהפרנו את האיזון בטבע בלי חשבון.

המשבר העולמי שנמשך כבר שנה שניה בעקבות וירוס הקורונה מלמד אותנו, בין השאר, עד כמה אנו, המדינות החזקות כלכלית, התעלמנו מהמדינות החלשות

אני מעלה את הסוגיה הזו קצת לפני כינוסה של ועידת האקלים. ועידה שנדחתה מהשנה שעברה ועדיין מארגניה לא הבינו את ההזדמנות שהביא משבר הקורונה. הזדמנות לקיים מפגשים וירטואליים שהמסר שלהם הוא הורדת הלחץ מהטבע. פחות טיסות לפה ולשם ויותר התמקדות על שמירת הטבע והפחתה מיידית של זיהום האוויר, כולל זה שנגרם סביב ענף התעופה.

אני לא מבקש לעצור את העולם, אני מבקש למתן אותו. לאפשר לכל קהילה בעולם למצוא כיווני פרנסה חדשים ולאו דווקא תיירות בינלאומית.

הקורונה הדגימה ומדגימה עד כמה אנחנו בני האדם היבואנים והיצואנים של וירוסים וחיידקים. הקורונה גם הדגימה לנו עד כמה המדינות העשירות לא סופרות את המדינות העניות. איך בעוד במדינות העשירות מחסנים בכל מנה חדשה נגד קורונה יש המון מדינות שלא מסוגלות לספק אפילו את החיסון הראשון. כעת ברור יותר מכל שמדינות עשירות אוהבות להתכנס ולצקצק על המדינות העניות ולהמשיך הלאה. לטוס בלי סוף לראות את האטרקציות באזורים שכוחי אל, להנות ולחזור הביתה אל סיר הבשר.

כל זה לא מפריע לארגונים בינלאומיים לשוב ולטוס למפגשים החשובים ללא ספק האלה ולקבל החלטות חשובות בלי לספור את החלשים, את אלה שיקבלו חיסונים רק אם יהיה עודף.

היינו יכולים לגרום לתובנה הזאת לחלחל בליבם של בני אדם, אם היינו בדיאלוג דרך האמצעים הטכנולוגיים הנפלאים שיש בידינו. היינו יכולים לחשוב ביחד, עניים ועשירים כאחד, איך לשחרר את הלחץ ולאפשר לטבע להשתקם.

היינו יכולים לומר שכל אחת ממדינות העולם לוקחת על עצמה לעבור לשימוש באמצעים ידידותיים ליצור אנרגיה, להפחית את כמות הייצור של מוצרים, למחזר ולחדול מהפיכת שטחים פתוחים לשדות בטון. לצד כל אלה לפצות את הטבע על הרס הטבע, לפחות על ידי נטיעת עצים ושיחים.

מדינות עשירות אוהבות להתכנס ולצקצק על המדינות העניות. ארגונים בינלאומיים שבים וטסים למפגשים החשובים ומקבלים החלטות חשובות בלי לספור את החלשים

זה לא דימיוני, זה אפשרי. אנחנו חייבים לבחון היטב מה אנחנו צריכים באמת ומה לא, להפחית קניות כדי שלא נשליך עודפים לאשפה.

לפני שבוע פרסם מישהו פוסט בפייסבוק על כך שיש לו אופניים למסירה, ללא תשלום. התנאי היחיד שהוא מחתים עליו הוא התחייבות להעביר את האופניים באותו תנאי כשתם השימוש. סיפור קטן שיכול ללמד משהו את כל משתתפי וועידת האקלים בגלזגו, אלה שלא מהססים וכבר רכשו את כרטיסי הטיסה לוועידה החשובה, שדנה במשבר האקלים.

אגב, כשהילדה גרטה שטה בהפגנתיות לוועידת האקלים ב-2019, מעשה ראוי, עוד לא ידענו עד כמה רשת האינטרנט יעילה וטובה גם לוועידות בינלאומיות.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 425 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 55 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בג"ץ קובע את גבול ההתערבות של בית המשפט בעבודת הכנסת

פסק הדין שניתן אתמול בבג"ץ דחה את עתירתם של חברי כנסת מהליכוד וש"ס בעניין הרכבי הוועדות בכנסת ● ההחלטה, שנכתבה על ידי נשיאת העליון אסתר חיות, קובעת את רף ההתערבות של בית המשפט בעבודת הרשות המחוקקת - כן להתערבות לצורך קיומם של הליכים על פי חוק, לא להתערבות בתוכן החלטות שהתקבלו בפורומים המתאימים בכנסת ● פרשנות

עוד 700 מילים

לא במקרה שומרים בירושלים ובאנקרה על שתיקה מהדהדת

התקשורת הטורקית עוסקת באינטנסיביות בסיפור "רשת הריגול של המוסד" שנתפסה בשבוע שעבר, והיום אף שוחררו בטורקיה תמונות של הסוכנים לכאורה ● אולם מאז התפוצצות הפרשה, ארדואן לא אמר מילה - וגם בישראל לא הגיבו כלל לפרסומים ● לשני הצדדים יש עניין לשמור על מרחב הכחשה ולא לתת לסיפור להפוך למשבר מדיני נוסף ● וכמו תמיד, ברקע הסיפור ניצבת איראן ● פרשנות

עוד 915 מילים

בדיקת זמן ישראל בלי תקציב ועם הרבה חמלה, רק 15 מקלטים פועלים כיום בישראל

סדרת הטלוויזיה המצליחה האירה זרקור בין השאר על חשיבות המקלט לנשים מוכות בתהליך שחרור הנשים וילדיהן ממערכות יחסים מתעללות ● בסדרה מתואר המקלט אליו מגיעות הגיבורה וילדתה כמעט כמו אואזיס - חדר פרטי, ארוחת בוקר עד לחדר, "חנות" בגדים והרבה תמיכה ● המציאות בארץ אמנם לא רחוקה מזה, אבל מרבית הנטל נופל על עמותות חסרות תקציב - והמדינה לא עוזרת מספיק

עוד 2,089 מילים ו-1 תגובות

בית המשפט העליון הצטרף למסדר הקלון בפרשת אום אל-חיראן

משפחתו של יעקוב אל-קיעאן איבדה כל תקווה לקבל תשובות על נסיבות הריגתו בפרשת אום אל-חיראן ● אל מצעד הבושה - שהחל עם מפכ"ל המשטרה שהצהיר כי אל-קיעאן מחבל, נמשך בהחלטת מח"ש לקיים "בדיקה מקדימה" ובהחלטת פרקליט המדינה להימנע מניקוי שמו של אל-קיעאן - מצטרף עכשיו העליון בהחלטה המעידה כי אין למעשה בקרה שיפוטית אפקטיבית על רשויות החוק ● פרשנות

עוד 1,272 מילים

בארה"ב מתעקשים: לא עודכנו על הכוונה להכריז על ששת הארגונים ארגוני טרור

בג"ץ דחה את עתירת האופוזיציה נגד הרכב ועדות הכנסת ● לפיד: "בפעם הבאה שיהיה דיון על בנייה בהתנחלויות – אהיה בחדר עם שר הביטחון" ● גורם ביטחוני: צה"ל יצטרך לפעול להשבת העליונות בסוריה ● דיוני המומחים לאישור החיסון לילדים ייפתחו לציבור ● שליחו של ביידן לנושא איראן: "יש לנו עוד כלים להרחיק את איראן מנשק גרעיני" ● בנט לחברי סיעתו: הצלנו את המדינה

עוד 61 עדכונים

הפרסום בזמן ישראל ביום שישי כי נתניהו נטש את אוחנה בסיעת הליכוד עורר סערה גדולה ושלח את השר לשעבר לסבב אינטנסיבי של ראיונות בכלי התקשורת כדי למזער נזקים ● למרות שהתעקש כי יחסיו עם נתניהו מצוינים, אוחנה רק העמיק את הקרע: סקר מפוברק שפורסם בערב שישי עורר עליו זעם במפלגה - וסירובו בראיונות למתוח ביקורת על אדלשטיין לא יקרב אותו בחזרה לנתניהו ● פרשנות

עוד 672 מילים

האח הגדול מגיע לשמיים

פרסום ראשון עוף או בשר? מזומן או אשראי? קונקשן בקייב או ברומא? ● במשרד המשפטים ובמל"ל מסיימים בימים אלה הכנת חקיקה שתאפשר בניית מאגר מידע מהגדולים בישראל שיכלול פרטים רבים על כל נוסע הנכנס או יוצא מישראל בטיסה ● זמן ישראל עיין בטיוטת החוק, ובין הפרטים שייאספו: כתובת, אימייל, כרטיס אשראי, פרטים על הכבודה של הנוסע, מידע על פעילות במהלך הטיסה, טיסות המשך ועוד

עוד 1,700 מילים

ארגון החזית העממית הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו הפוליטית, וממקד את מאמציו במלחמה דיפלומטית-הסברתית נגד ישראל בזירה הבינלאומית ● ישראל לא התייחסה לכך עד כה כאיום אסטרטגי, וכעת היא מנסה "לתקן" ● לא בטוח שההחלטה להכריז על מוסדות אזרחיים כ"ארגוני טרור" היא התשובה ● פרשנות

עוד 1,003 מילים

דיווח: פרקליט המדינה אישר את ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור

גורם מדיני-ביטחוני אומר שלישראל מידע רב הקושר את הארגונים לפעילות טרור ● הממשלה אישרה תוכנית לאומית לטיפול בפשיעה ובאלימות ותוכנית לסגירת פערים בחברה הערבית; התקציב - יותר מ-30 מיליארד שקל ● לראשונה בעידן ביידן, פרסמה ישראל מכרזים לשיווק דירות בהתנחלויות ● לקראת ועידת האקלים של האו"ם אישרה הממשלה תוכנית להאצת מיזמים בתחום התשתיות

עוד 61 עדכונים

משפחתו של סלומון טקה והמשטרה מסרבות להתפשר

פרסום ראשון תביעות מהסוג הזה לרוב נגמרות בפשרה, אבל הצדדים בתביעה על סך כ-2.5 מיליון שקל שהגישה משפחתו של סלומון טקה נגד השוטר שירה בו למוות ממאנים להתפשר ● בעקבות הסירוב, ייפתחו בינואר דיוני ההוכחות בתיק ● עורך הדין אביתר קציר, המייצג את התובעים: "המשפחה עומדת על קבלת הפיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו לה" ● המשטרה: "הודענו לביהמ"ש כי האפשרות לפשרה טרם הבשילה"

עוד 466 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה