רגולציה על שיקול הדעת  

עובר ברחם, פונדקאות, אילוסטרציה (צילום: cosmin4000 / iStock)
cosmin4000 / iStock
עובר ברחם, פונדקאות, אילוסטרציה

לפני למעלה מ-20 שנה, ב-2001, התחלתי את המסע האישי שלי בסוגיית הפונדקאות. זה קרה כשעתרתי לבג"ץ בשמה של א', רווקה, שבעקבות גילוי ציסטות ברחמה עברה ניתוח להסרת הרחם. לאחר מעשה התברר שלא היה הכרח בכריתה מלאה של הרחם וכי יש דרכים אחרות לטיפול בבעיה, אך היה זה כבר מאוחר מדי מבחינתה.

לפני למעלה מ-20 שנה התחלתי את המסע שלי בסוגיית הפונדקאות. זה קרה כשעתרתי לבג"ץ בשם א', רווקה, שבעקבות גילוי ציסטות ברחמה עברה ניתוח להסרת הרחם. לאחר מעשה התברר שלא היה הכרח בכריתה מלאה

א' ביקשה שישאבו ממנה ביציות, ובעזרת תרומה מבנק הזרע הצליחו להפרות שני עוברים שהוקפאו עבורה במעבדה לפריון, כדי שבבוא העת תוכל להפוך לאם באמצעות פונדקאית. אבל השנים עברו ו-א' לא נישאה, והחוק דאז קבע כי ללא בן זוג לא ניתן לאשר לה להסתייע בשירותי פונדקאית.

כשהגשתי את העתירה, הייתי משוכנעת בהצלחתה. הלא אין אי צדק משווע מזה, אין אפליה גדולה יותר. אך אז הגיע פסק הדין שנכתב על ידי השופט מישאל חשין ז"ל, שבדרכו המיוחדת הפגין אמפתיה ל-א' ולרצונה להיות אם, אך בחר שלא לפרש את החוק או לחלוק על עמידתו בערך השוויון הקבוע במגילת העצמאות, אלא רק ציין כי ידיו של בית המשפט כבולות, כל עוד לא ישונה החוק.

לאחרונה נפלה לה חומת האפליה האחרונה בפונדקאות, עם הכרזתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ על כך שתאושר פונדקאות גם לגברים יחידנים ולזוגות הומואים, זאת לאחר שב-2018 הוחל החוק גם על נשים יחידניות וזוגות לסביות.

יש לציין כי גם בג"ץ שינה את עמדתו בנושא, כשביולי 2021, קבע כי החוק הקיים מפלה את הגברים היחידנים וזוגות ההומואים. "לא ניתן להשלים עם המשך הפגיעה הקשה בזכויות האדם הנגרמת כתוצאה מהסדר הפונדקאות הקיים", כתבו שופטי בג"ץ, בחלטה שהתקבלה פה אחד.

חומת האפליה האחרונה בפונדקאות נפלה, עם הכרזת שר הבריאות הורוביץ על אישור פונדקאות גם לגברים יחידנים ולזוגות הומואים, לאחר שב-2018 הוחל החוק גם על נשים יחידניות וזוגות לסביות

השינוי דה יורה כבר כאן, אבל הדרך לשוויון מלא דה פקטו עדיין ארוכה. אחד המכשולים בדרך אליו היא "ועדת האישורים". כמו בכל דבר אצלנו, גם בפונדקאות יש רגולציה על שיקול הדעת של האזרחים בדמותה של עוד ועדה, אחת מיני רבות במדינתנו.

לצידם של רופא פנימי וגניקולוג, פסיכולוג, עובד סוציאלי ומשפטן, חבר בוועדה גם איש דת, חלק מהניסיון של המדינה להכניס את הדת לכל פרט מחיינו. נוכחותו של איש הדת איננה נתונה לבחירת האדם שהוועדה דנה בעניינו. היא חובה, כי במדינת ישראל אנשי הדת מקבלים יכולת השפעה גם על חיי החילונים שהשיקול הדתי לא נוכח בחייהם.

המעורבות של הדת לא נגמרת בוועדה, אלא ממשיכה גם בדרישה שהפונדקאית וההורה המיועד יהיו בני אותה הדת, עוד התערבות מיותרת בחופש הבחירה של אזרחי ישראל.

עצם קיומה של הוועדה, וביתר שאת העובדה שהשיקול הדתי נוכח בה, מלמדת על כך שלמרות השינוי המבורך, המדינה עדיין לא מוכנה לוותר לחלוטין על השליטה בתחום הפונדקאות.

בניגוד למדינות רבות אחרות, שמפקחות על השכר והתנאים שניתנים לפונדקאיות כדי למנוע ניצול, אבל לא על עצם הזכות לפונדקאות, מדינת ישראל, למרות כל ההצהרות, עדיין לא מוכנה לאפשר פונדקאות לכל. אצלנו הרשויות עדיין שומרות על זכותן למנוע מהורים את הזכות להמשכיות, ולא רק משיקולים בריאותיים ונפשיים, אלא גם דתיים.

מדינת ישראל, למרות כל ההצהרות, עדיין לא מוכנה לאפשר פונדקאות לכל. אצלנו הרשויות עדיין שומרות על זכותן למנוע מהורים את הזכות להמשכיות, ולא רק משיקולים בריאותיים ונפשיים, אלא גם דתיים

מדינת ישראל עברה כברת דרך ארוכה מאז אותו בג"ץ שהגשתי לפני 21 שנים, אבל עדיין נותרה דרך ללכת בדמות ביטול שאריות הרגולציה על שיקול הדעת של אזרחיה בנושא. ראוי שנכיר בזכות להמשכיות כזכות יסוד של כל אדם, לא שנציב עוד ועוד מכשולים בפני יישומה.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים
כל הזמן // שבת, 20 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־197 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

דיווחים: לפחות שלושה פעילי חזבאללה נהרגו בתקיפה ישראלית בדרום לבנון

כוחות הביטחון הרגו עשרה מחבלים ועצרו שמונה מבוקשים במחנה נור א־שמס שמזרחית לטולכרם ● הניו יורק טיימס: בתקיפה באיראן שיגרה ישראל לפחות טיל אחד ממטוס קרב, שהיה מרוחק הן מאיראן והן מישראל; טהראן לא זיהתה שהטיל חדר לשטחה ● פעיל במיליציה פרו־איראנית נהרג ושמונה נפצעו בפיצוץ שהתחולל דרומית לבגדד; CNN: גורם ישראלי הכחיש מעורבות של ארצו במעשה

עוד 11 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"איך אפשר לעשות שלולית חורף ומצפור, ומטר משם אירוע של רכבי גודזילות?"

הממשלה מייבשת את פארק אריאל שרון, הריאה הירוקה הגדולה של גוש דן, וכדי להתקיים הוא נגרר לארח אירוע ג'יפים מזהם ● עיריית חדרה וחברת החשמל ממשיכות להתקוטט ולהחמיץ את אטרקציית הכרישים העולמית ● משתתפים במרוץ הלילה של תל אביב התלוננו על הרי פלסטיק - אבל בעירייה טוענים שזה היה אירוע ירוק להפליא ● והצצה מפתיעה לספארי במהלך רכיבת אופניים

עוד 1,831 מילים
אמיר בן-דוד
עקורים

"הדרך הטובה ביותר עבורי לצלוח את המצב המחורבן הזה, היא לקבל אותו בלי ויכוח. סיגלתי מעין צ'יל שלא אופייני לי. מתברר שאני חזקה יותר ממה שחשבתי"

נעמה שקד

בת 51 מקיבוץ כיסופים. אם יחידנית. פונתה למלון בים המלח

עוד 2,043 מילים ו-1 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

דבק במקום בורג, נבואתו של אפרים קישון מתגשמת

איך הגענו מגשר המכביה דרך אסון מירון לשבעה אוקטובר?

אפרים קישון זצ"ל, נביא, גאון, סופר, הומוריסטן ובמאי, חזה כבר ב-1974 את גשר המכביה, את אסון קריסת גשר שפירים, את אסון קריסת אולם החתונות ורסאי, את אסון מירון ואת יתר הכשלים הישראליים האופייניים.

מוטי קלינמן הוא גימלאי משטרה, עסק בגיוס והפעלת מתנדבים, ובקשרי משטרה-קהילה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

בחזרה לעידן המוזהב

לפני כ-150 שנה, טבע מארק טווין את המונח "העידן המוזהב" כתיאור של ארה"ב, שנהנתה אז לכאורה משגשוג ורווחה חסרי תקדים, אך בפועל הייתה נגועה בשחיתות, תאוות בצע, פערים כלכליים ושסעים חברתיים ● המאפיינים של העידן המוזהב דומים באופן מבהיל לאלו של העידן הנוכחי ● וגם: התובע במשפט טראמפ רוצה להוכיח שהנשיא לשעבר בעצם שילם דמי שתיקה תמורת סיקור אוהד

עוד 1,654 מילים

למקרה שפיספסת

כשהתקיפה האיראנית נראתה כמתואמת מראש, אפילו צה״ל היה מוכן

המתקפה האיראנית לא ניסתה לשחזר את הפתעת ה-7 באוקטובר. זו הייתה כוריאוגרפיה כמעט מתואמת בין ישראל לאיראן שדווחה ימים מראש, ודחקה את החטופות והחטופים לשולי סדר היום.

*  *  *

כאשר מודיעים לו מראש על אודות מתקפה מתוכננת, לא באמצעים מתוחכמים במיוחד – צה"ל מסוגל להתמודד ולסכל אותה, ולא לחזור על תסריט ה-7 באוקטובר. כך עולה מאירועי הימים האחרונים.

יעקב צלאל הוא עיתונאי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 541 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הברית האזורית דרשה מישראל דבר אחד: לא לשבור את הכלים

מי שנהנה מתמיכה אזורית בהגנה, חייב לתת דין וחשבון כאשר הוא מסכן את שותפיו לברית ● אף אחד לא קונה את הנהי התמוה של קטאר ● הקריאה הנואשת של שליח האו"ם בלוב ● השיטפונות ההיסטוריים באיחוד האמירויות הם רק הפרומו ● והשבוע ב־1980: הפגנות הברברים באלג'יריה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,268 מילים

עקורים

חג הקורבן

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: יום בדרכים עם שמעון פרס בזמן שחרב ההדחה של רבין מונחת על צווארו, בניסיון לאתר כיסי תמיכה באיש שמוצא זמן לנתח בנסיעה המונוטונית את "מר מאני" של א. ב. יהושע

עוד 2,538 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מַשְׁבֵּר הַטִּילִים 213

האם אפשר להשוות בין משבר הטילים האיראני למשבר הטילים בקובה?

עוד 1,769 מילים

בטקס השבעת שופטים, הרצוג בחר ליישר קו עם הצביעות של לוין

אחרי שנתיים שלא התקיים טקס השבעת שופטים בבית הנשיא, התקיים הטקס הראשון בקדנציה של לוין כשר המשפטים ● אלא שהנוכחות בטקס הדגישה את העובדה שלוין ממשיך למנוע מינוי נשיא קבוע לעליון ושופטים בכירים נוספים - כל עוד הוועדה לא תאשר את המינויים שהוא רוצה ● לוין צבע את מהלכיו בצבעים של אחדות מזויפת ● אבל זה כלום לעומת מופע ההתקרנפות של הנשיא הרצוג באותו אירוע ● פרשנות

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

רומא פסלה את כשריאל ותקבל בתגובה מפלגה רפובליקאית חדשה

הממשלה החליטה למנות את בני כשריאל, מוותיקי הליכוד וראש עיריית מעלה אדומים מזה שלושה עשורים, לשגריר ישראל ברומא ● האיטלקים הטילו וטו על המינוי וכינו את כשריאל "מתנחל קיצוני" ● הקהילה היהודית באיטליה זועמת והחליטה בתגובה להקים מפלגת ימין חדשה ● נציגי הליכוד והקואליציה ישתתפו בכנס היסוד בחודש הבא במילאנו ● וכשריאל? הוא בינתיים מונה לשגריר ישראל בהונגריה

עוד 720 מילים ו-2 תגובות
היום ה־196 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתקיפה באיראן, F-35 ישראליים ירו טילים על מכ״ם שמגן על המתקן הגרעיני בנתנז

שר החוץ האיראני: הכטב"מים הקטנים לא גרמו לנזק באספהאן - זו תבוסה ● בלינקן בהתייחסות ראשונה לתקיפה באיראן: "ארה"ב לא הייתה מעורבת בשום מבצע התקפי" ● משפחות חטופים ותומכיהם חסמו את כביש מספר 1 ● ארה״ב הטילה סנקציות על מייסד להב״ה בנצי גופשטיין, האיחוד האירופי הטיל סנקציות על ארגון להב"ה ועל 4 מתנחלים; בן גביר: תוצאה של אנטישמיות ועלילות דם

עוד 47 עדכונים

המשרד להגנ"ס מציע 100% עצמאות אנרגטית ליישובי העוטף

כשעתיד העוטף מונח על הכף ומנהלת תקומה יוצאת לדרך, הנתון שהמשרד להגנת הסביבה הציג השבוע הוא דרמטי: במהלך פשוט ולא יקר אפשר להפוך את העוטף לחבל שיספק לעצמו את כל החשמל מהשמש וישמור על עצמאות אנרגטית גם בתרחיש עלטה במלחמה ● הפוטנציאל אדיר, אבל הניסיון מעורר חשש שהממשלה והמציאות הישראלית יצליחו להחמיץ גם הפעם את ההזדמנות המונחת לפתחנו

עוד 1,241 מילים

שיקום התשתיות בעזה חיוני לבריאות הציבור בישראל

גם אם מוות המוני מרעב הוא לא איום מיידי על תושבי עזה, הרי שבלי מים זורמים, חשמל וביוב תקין, רצועת עזה תהפוך למרבץ של מחלות בלתי נשלט ● מכון המחקר "מיתווים" פרסם מסמך בנושא מצב התשתיות בעזה, הכולל גם שורה של המלצות: "בצד שלנו צריכים להבין גם את המשמעות של זליגת מחלות, או זיהומי מים ותשתיות"

עוד 1,358 מילים

ישראל ללא ספק נמצאת בצומת החלטה קריטי, אולי אפילו היסטורי ● ישראל חייבת לשמר את הקואליציה האזורית ולוודא שהמומנטום המדיני לטובתה נשמר ● לכן, קשה להבין את הזחיחות בדברים שנשא אמש נתניהו, שהיו על גבול המתריסים כלפי מי שעמדו לצדנו ללא כל תנאי ● במקביל ראיסי מתח את גבולות האיום נגד ישראל עוד יותר, בניסיון לקבוע בשטח מציאות שתכבול את ידיה של ישראל ● פרשנות

עוד 695 מילים

המדינה מחפשת מועמדים לתפקיד רשם התאבדויות

רשם לאובדנות יסייע לרשויות להיות מודעות למצבי סיכון ולפעולות שעשויות למנוע התאבדויות ● לתפקיד החדש נמצא תקן ב-2022, אך רק ב-2023 יצא מכרז פנימי של משרד הבריאות - ורק כעת התפרסם מכרז פומבי ● מאז השבעה באוקטובר מופץ מידע מנופח ושגוי של מספר המתאבדים בקרב ניצולי הטבח במסיבה ברעים

עוד 432 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה