המערבי אמר - עכשיו מקבלים הומואים

עותק דיגיטלי של איור מספר ערבי מהמאה ה-13, Arabe 3929, שיוצרו בלתי ידוע – אסופת סיפורים בלשון פואטית, הידועים כ-the Maqamat by Al-Hariri of Basra (1054–1122).
עותק דיגיטלי של איור מספר ערבי מהמאה ה-13, Arabe 3929, שיוצרו בלתי ידוע - אסופת סיפורים בלשון פואטית, הידועים כ-the Maqamat by Al-Hariri of Basra (1054–1122).

הסוגיה הלהט"בית הפכה למבחן הראשון שבו מעמידים מדינות שאינן מערביות.

כשמזכירים את איראן ורוסיה, הדבר הראשון שצץ הוא הטענה כי הן "רודפות הומואים". ונותר לתהות בתמיהה מוצדקת, האם יתכן שהנושא הלהט"בי עד כדי כך קריטי ומרכזי? הרי מדינות נחשלות רבות נכשלות בשאלות ראשוניות וגולמיות הרבה יותר משאלת זכויות הלהט"ב, שהיא נקודתית ונגזרת של ערכים אחרים. אז למה העניין הלהט"בי, מבין כל יתר הנושאים החשובים, צף כמעט ראשון?

כשמזכירים את איראן ורוסיה, הדבר הראשון שצץ הוא הטענה כי הן "רודפות הומואים". ונותר לתהות בתמיהה מוצדקת, האם יתכן שהנושא הלהט"בי עד כדי כך קריטי ומרכזי?

המהפכה האנטי הומוסקסואלית התחילה עם התפשטות הנצרות באירופה. את המהפך היה ניתן לראות בבירור ברומא. באותו מקום בו האדירו יחסים הומוסקסואליים, עברו לחוקק חוקי עונש מוות וענישה קשה נגד גברים שמקיימים יחסים חד מיניים.

לאורך מאות השנים הראשונות של הנצרות ועד אמצע המאה ה-20, למערב הייתה יד ואשמה בהחמרת היחס להומוסקסואלים. ובעת המודרנית בריטניה היא זו שרדפה והוציאה מחוץ לחוק יחסים חד מיניים במדינות בהן הונהג שלטון קולוניאלי, כגון הודו, וחוקים בריטיים זלגו גם למדינות רבות שהבריטים קיימו בהן מנדט.

גם האסלאם, כידוע, הלך בדרכה של הנצרות בנושא הזה. עם זאת, ישנן עדויות ספרותיות לכך שהשלטון האסלאמי של ימי הביניים היה פתוח למדי בנושא מיניות, ולקח לעולם המוסלמי זמן רב להדיר את המיניות מהזירה הציבורית – בין היתר באמצעות העלמת עדויות כתובות להתנהלות האזרחית של אנשים באותה תקופה.

אם מתבוננים באומנות השירה, שהייתה נערצת בקרב שבטי ערב של תקופת האסלאם (וגם לפניו), ונוברים בשירי המשוררים הגדולים והמפורסמים ביותר באותה עת – ניתן למצוא עדויות לסיפורים הומוסקסואליים.

אחד מהם היה סיפורו של המשורר אבו-נוואס, שביום בו הוחלט לחתנו בכפייה לאישה, הוא גירש אותה (נתן לה גט) טרם קיום היחסים, והתייחס לכך בשירתו:

"לא אתקרב לטומאה ולא אחליף את האייל בארנב.
לא אכניס את ידי למאורה מרצוני, חושש אני מהנחש והעקרב".

המשורר אבו-נוואס, ביום שהוחלט לחתנו בכפייה לאישה, גירש אותה (עם גט) טרם קיום היחסים, וכתב: "לא אתקרב לטומאה ולא אחליף את האייל בארנב / לא אכניס את ידי למאורה מרצוני, חושש אני מהנחש והעקרב"

אבו נוואס, ציור של ג'ובראן חליל ג'ובראן, ויקיפדיה
אבו נוואס, ציור של ג'ובראן חליל ג'ובראן, ויקיפדיה

תיאורים גרפיים יותר, של יופיים של נערים וגברים ובשבחן של פרקטיקות חד-מיניות נמצאו בשיריהם של משוררים מפורסמים אחרים כמו ספי-אדין אלחלי, אבאן אל-לאחקי ואבו תמאם.

ישנן עדויות גם למעורבות של שליטים מוסלמים בפעילויות דומות, שכן היו אזכורים לכך שבני אצולה ומלכים נהנו מיחסי מין עם שני המינים. הח'ליפה אל-אמין בן הארון אלרשיד בתקופה העבאסית נודע בהתנגדותו העזה ליחסים עם נשים, וקיים אותם רק עם גברים.

התנהגות כזאת, של יחסי בני אצולה עם שפחות ומשרתים ונערים, נחשבה באותה עת לנהנתנית ועומדת בסתירה לדמות המנהיג הסגפן ירא השמיים שהאסלאם ציפה ממנהיגיו לאמץ. אך נראה שהגינויים סביבה, בנוסף למנהגים אחרים כמו שתיית יין ואכילת חזיר, באו כביקורת על נהנתנות ולא התייחסו באופן נקודתי ליחסי מין הומוסקסואליים או להיותם חטאים מהפרספקטיבה הדתית.

במקום מסוים אני רואה את הקו של עליית הנצרות ועליית כוחו של המערב כמעצמה, כאחראים משמעותיים בקידום הגישה האנטי-להט"בית. אין לי כאן כוונה לתקוף את המערב המודרני ואת ערכיו. להפך. אני מעריך את תנועת החירות שהתחילה שם, את הפרדת הדת מהמדינה ואת הטמעת רעיונות חירות הפרט וזכויות האדם. ואני מעריץ את הקפיטליזם האמריקאי שהזניק את האנושות לגבהים של רווחה, ושפע וביטחון שלא נראו בכל עשרות אלפי שנותיה של האנושות.

הגינויים סביב יחסי בני אצולה עם שפחות ומשרתים נערים, כמו מנהגים אחרים כשתיית יין ואכילת חזיר, באו כביקורת על נהנתנות ולא התייחסו נקודתית ליחסי מין הומוסקסואליים או להיותם חטאים מהפרספקטיבה הדתית

במאה האחרונה, המערב המצוי בתהליך של התקדמות לחברה יותר אינדיווידואליסטית, התקדם גם בנושא הפתיחות המינית, שבתורה גררה גם קבלה של צורות שונות של יחסי מין.

אבל הדרך שבה המערב עשה את התיקון, גם היא מעוותת: הוא הכניס את נושא הנטייה המינית לתוך תבנית זהותית, שהתלוו אליה דרישות משפטיות ושינויים במבנה החברה והמשפחה.

החשש של החברות הערביות מכניסת הנושא הלהט"בי, שדורש שינויים מרחיקי לכת, הוא לא מופרך. הוא תגובה די צפויה לאופן שבו המערב מגיש את הנושא ולהשלכות הפוטנציאליות הנלוות אליו.

המזרח התיכון צריך את הזמן כדי להשתחרר גם הוא, להתקדם קודם בשינוי הגישה שלו כלפי הפרט וחירותו, ובהמשך טבעי גם כלפי המיניות של הפרט, במנותק מהתהליך המערבי שהפך את זה לדיון זהותי. התהליך הזה מוטל עלינו כעמים, על הצעירים שלנו ועל המנהיגים, והוא חייב להיות כרונולוגי, מן הבסיס הרחב העקרוני אל סוגיות נקודתיות יותר.

לטעמי, החברה השמרנית הערבית לא בשלה עדיין לדון בזה. היא מתחבטת בשאלת הגבול בין המיניות של הפרט כעניין ששמור לו בחדרי חדרים, לבין פריצת המיניות הזאת לכדי תוויות מגדר ואורח חיים. גבול שביכולתו לשנות את מבנה החברה – וראוי תמיד לבחון אותו ולדון בו.

היא עדיין שואלת איך יראה מבנה החברה לאחר הורדת הסנקציות החברתיות על פרקטיקות לא מונוגמיות ולא הטרוסקסואליות. את תוצאות הניסוי שהתחיל המערב אנחנו עוד לא רואים בצורה מובהקת שמניחה את הדעת.

אבל המערב לא מחכה למסקנות. הסוגיה הלהט"בית מספקת לו אנקדוטה יפה לניגוח פוליטי, שמאחדת בחיקה בצורה קלה ונגישה מספר רעיונות שלפיהם אפשר לבחון ליברליזם. הוא לא מחכה לתשובות מורכבות יותר, גם לא בתוך החברה המערבית עצמה.

המזרח התיכון צריך את הזמן כדי להשתחרר גם הוא, להתקדם קודם בשינוי הגישה שלו כלפי הפרט וחירותו, ובהמשך טבעי גם כלפי המיניות של הפרט, במנותק מהתהליך המערבי שהפך את זה לדיון זהותי

לי אישית נמאס לרקוד לפי החליל של המערב בנושא הזה. עכשיו הוא החליט שהסוגיה הלהט"בית היא הדחופה והקריטית ביותר בחברות שמרניות? אחלה, את זה אפתח לדיון יחד עם אנשי העם שלי, המשפחה, הקהילה, המנהיגים ואנשי הדת, כשנרגיש מוכנים לדון בזה. לא כדין וחשבון שאני לכאורה חב לעיניים השיפוטיות של המערבי הנאור, תחת אווירה של בהלה ואיתותי סגולה.

כל עוד נוכל לשמור על ביטחונם האישי ושלמות גופם של צעירים להט"בים בתוך החברה שלנו, שזה העניין הדחוף ביותר לפני כל דיון חברתי רחב, אנחנו נעשה את ההחלטות הערכיות בעצמנו, לאחר דיון ובשכנוע מלא. אולי נגיע למסקנות והסכמות חדשות שעוד לא יושבו בין הפלגים השמרניים והליברליים בחברה המערבית.

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם". טוויטר: @AliAdiOK

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הביקורת עלהנצרות, והפטרוניזם המערבי, ברורים. עם זאת, החלופה המוצעת לא ברורה. איך יישמר בטחונם וגופם של להט"בים (בכל הגילאים)? אילו אתה היית בעל נטייה מינית כזו, האם היית מסתפק בביטחון,... המשך קריאה

הביקורת עלהנצרות, והפטרוניזם המערבי, ברורים.
עם זאת, החלופה המוצעת לא ברורה.
איך יישמר בטחונם וגופם של להט"בים (בכל הגילאים)?
אילו אתה היית בעל נטייה מינית כזו, האם היית מסתפק בביטחון, ללא זכויות אחרות שיובילו למעמד שיוויוני כאדם שווה בין שווים?

עוד 901 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לקראת ביקור ביידן - הרצוג נפגש עם המלך עבדאללה בירדן

ליברמן מאיים לעכב את פיזור הכנסת אם חוק המטרו לא יגיע להצבעה ● הניו יורק טיימס: גנרל איראני נעצר בחשד לריגול לטובת ישראל ● סגן מפקד יחידת 8200: סיכלנו ניסיונות להשתלט על מערכות המים הקריטיות של ישראל ● זינוק של 36 אגורות במחיר הדלק: מיום שישי – ליטר בנזין יעלה 8.08 שקלים ● דיווח: חמאס הסכים שגורם אזרחי מישראל ייכנס לעזה לקידום עסקת שבויים

עוד 40 עדכונים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה