הבעיה האמיתית עם חוק הלאום

אילוסטרציה (צילום: wildpixel/iStock)
wildpixel/iStock
אילוסטרציה

לפי דו״ח הגזענות של מכון ברל כצנלסון לשנת 2017, נכתבו באותה שנה קרוב לחמישה מיליון ביטויי גזענות, קללות וקריאות לאלימות ברשת. מתוך כך, 100,000 תגובות ופוסטים הנושאים תכנים אלימים נכתבו כנגד מערכת בתי המשפט ושופטי העליון באופן אישי. כמו כן, 42,000 תגובות ופוסטים הנושאים תכנים אלימים וקריאה לאלימות נכתבו כנגד התקשורת הישראלית, כאשר 61% מתוכם נכתבו על ידי אנשים המזוהים עם הימין.[1]

סגנונו של בנימין נתניהו, אגב, הפך מודל לחיקוי לפוליטיקאים רבים אשר מנסים לבלוט בקיצוניותם אל מול נתניהו: השר אביגדור ליברמן קרא לחרם על ערביי ישראל,[2] ואילו השרה איילת שקד קראה להפגזתם של חפים מפשע בעזה,[3] והרשימה נמשכת ונמשכת.

מי ימין נאמן ומי שמאל פחדן?

השיח הציבורי במדינת ישראל, רווי בשנים האחרונות בדיבורים על נאמנות. ריבוי העיסוק בנושא הנאמנות הגיע לשיאו בתקופת הכהונה של הכנסת ה-20, והדוגמאות רבות מכדי למנות את כולן. בלטה במיוחד בהקשר הזה המתקפה של פוליטיקאים על כלי התקשורת כפי שצוין לעיל, אשר נועדה להטמיע בציבור מסר לפיו ״התקשורת״ (בה״א הידיעה, כאילו שמדובר בגוף אחד עם זרועות רבות) אינה נאמנה למדינה, ולכן עסוקה בהחלשת המדינה על ידי ביקורת כנגד אותם פוליטיקאים.

דוגמה נוספת היא הצעת החוק של חבר הכנסת יואב קיש, אשר קידם בכנסת ה-20 הצעת חוק אשר מטרתה סימון עמותות אזרחיות אשר מקבלות מימון ממדינה זרה.[4]

אותו יואב קיש קידם תיקון נוסף ״בחוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, תשע"א-2011״ (אשר מכונה ״חוק החרם״), ואף הביא לאישורו בקריאה טרומית,[5] כך שניתן יהיה להטיל פיצויים של עד חצי מיליון שקלים ללא הוכחת נזק למי שקורא לחרם על ישראל או על ״אזור הנמצא בשליטתה״. כלומר, מי שמתנגד לכיבוש הישראלי בשטחים על ידי מחאה, עשוי להסתכן בתשלום חצי מיליון שקלים לממשלת ישראל.

דוגמה נוספת היא התיקון לחוק האמנות והתרבות אשר קידמה שרת התרבות בממשלת ישראל ה-34, מירי רגב, אשר מכונה בפי רוב ״חוק הנאמנות בתרבות״. חוק זה נועד, לשיטתה של רגב, למנוע מימון של משרד התרבות תכנים אשר לשיטת השרה פוגע בין השאר בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה, או חותר תחת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הפרשנות תהא כאמור מונחת לפרשנות משרד התרבות, ותהא תלויה בהשקפתו הפוליטית של שר התרבות בנוגע להגדרתם של המושגים של ״פגיעה״ או ״חתירה״.

ככל הנראה, הנושא הנפיץ ביותר בכנסת ה-20 בהקשר של נאמנות למדינה, היה הדיון סביב חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, אשר מכונה בקצרה ״חוק הלאום״. חוק הלאום הוא חוק היסוד היחיד שחוקק בכנסת ה-20 (מלבד חוק יסוד תקציב המדינה לשנת 2017-2018), ועניינו מתן זכויות לאום שונות לעם היהודי בארץ ישראל.

לכאורה, החוק מצהיר על המצב הקיים, קרי זכותו של הלאום היהודי להגדרה עצמית בישראל, המנון המדינה, דגל המדינה, סמל וכדומה. עם זאת, הוא אינו מאזכר, שלא לומר משמיט את ערך השוויון כערך יסודי במדינת ישראל. קיבוע זכויות הלאום של העם היהודי, תוך השמטה מכוונת של התייחסות לערך השוויון במדינה, למעשה מאותת למיעוטים החיים במדינת ישראל שהם אינם שווי זכויות בתוכה: ישראל היא מן המדינות הדמוקרטיות היחידות בעולם שאין להן חוקה פורמאלית, והמדינה היחידה שאין בה כל עיגון חוקי להגנה על זכויות מיעוט.[6]

מעבר לכך, חוק הלאום הוריד את מעמדה של השפה הערבית בישראל משפה רשמית (כפי שהייתה מתקופת המנדט הבריטי) לשפה ״בעלת מעמד מיוחד״. בעצם, חוק הלאום מקבע את זכותם של היהודים להגדרה עצמית בארץ ישראל, אולם משלא התייחס למיעוטים החיים בארץ ישראל או לערך השוויון, אפשר להבין כי רק ליהודים תהא זכות להגדרה עצמית בארץ ישראל.

משמעות מעשית?

סעיף 7 לחוק הלאום, מצהיר כי ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לקדם ולעודד הקמה וביסוס שלה״, כלומר, קידום התיישבות יהודית בלבד, לא ערבית. סעיף זה יכול לשמש כטיעון נגד בבית המשפט העליון אל מול מי שיעתור לפסילת מדיניות גזענית בחלוקת קרקעות.

מסעיף זה משתמעת בפירוש עדיפות ליהודים על פני ערבים, בחוק יסוד שהוא כאמור בפרק על בתי המשפט המקבילה הישראלית לחוקה. מעבר לכך, חוק הלאום יכול לשמש לפסילת חוקים אשר אינם עולים בקנה אחד עם חוק הלאום, ולכך עלולות להיות משמעויות נרחבות.

חקיקתו של חוק הלאום עוררה ביקורת רבה ועוררה שיח ציבורי נרחב בין תומכים למתנגדים. עם זאת, בנימין נתניהו ביטל את הביקורת בהקשר הזה באומרו: ״ההתקפות שהגיעו (על חוק הלאום ע.כ) מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו ציוני חושפות את השפל אליו הידרדר השמאל… השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש, הוא צריך לשאול את עצמו מדוע מושג יסוד של הציונות, מדינת לאום יהודית של עם ישראל בארצו, הפך אצלו למושג גס, למילה גסה, לעיקרון שיש להתבייש בו״.[7]

לשיטת נתניהו כאמור, כל ביקורת היא פוליטית, ולכן אין לה כל משמעות כלשהי מלבד היותה כזאת. עם זאת, בהקשר הזה של חוק הלאום, מעניינים דווקא דבריו של לא פחות מאשר זאב ז'בוטינסקי, כפי שנשא אותם בפני ועדת פיל בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1937:

״בדברי על מדינה עברית, ברצוני להוסיף למעמד של מדינה הוראת-לואי "לאומית". פירושו של דבר הוא זה: אינני סבור כי רצוי שחוקתה של איזו מדינה תכיל סעיפים מיוחדים המבטיחים במפורש את אפיה "הלאומי". סבורני, כי סימן טוב הוא לחוקה, אם נמעט למצוא בה סעיפים כאלה. הדרך הטבעית והטובה ביותר היא שאפיה "הלאומי" של מדינה יהא מובטח על ידי עצם העובדה שיש בה רוב מסוים… בהביעי את המילים "מדינה עברית", כוונתי לקהליה או לכברת-ארץ, הנהנית ממידה מספקת של עצמי בענייניו הפנימיים והחיצוניים, וישנו בה רוב יהודי״.[8]

כלומר, גם זאב ז'בוטינסקי בכבודו ובעצמו, אבי תנועת הליכוד, היה מוותר על חוק שכזה, בוודאי כאשר אין חוקה למדינת ישראל, ויתכן כי אף היה מבקש מדינה מן הדגם המכונה בפי רוב ״מדינת כלל אזרחיה״. חקיקתו של חוק הלאום בנסיבות אלו, נועדה לאותת לציבור הערבי את מקומם במדרג החברתי ואת חשיבותם הפוחתת בחברה הישראלית ובשיח הציבורי.

מכל מקום, התמונה הכללית המשתקפת מחקיקת חוק הלאום, הוקעת ארגוני חברה אזרחית המתנגדים לכיבוש ושיח סביב נאמנות, מתארת דה-לגיטימציה של הציבור הערבי בישראל, וכן דה לגיטימציה של עמדות המתנגדות לכיבוש בשטחים. באווירה ציבורית שכזאת, מי שמעז לערער על כך, מוקע כחיצוני לחברה, חסר נאמנות, בוגד.

ניתן לזהות תהליכים המזכירים את אירופה של פעם

באווירה ציבורית שכזאת, השמאל הפך להיות מטרה נוחה. יצירת הזיקה תודעתית בין השמאל לתקשורת, דומה לאנטישמיות הישנה באירופה, אז האשימו את היהודים בשליטה בתקשורת ובהחדרת אנשי שלומם לעמדות מפתח. כל איש ציבור, אמן או איש רוח אשר מתבטא כנגד הדה-לגיטימציה כנגד הערבים או הפלסטינים, או שמתבטא ביחס למחירים אשר החברה הישראלית משלמת עקב הישיבה בשטחים, מוקע כשמאל, בוגד, אויב.

האווירה מזכירה את המתואר בבדיחה ישנה: מספרים כי כאשר הגיעה העלייה הרוסית לישראל בתחילת שנות ה-90, תושבי הארץ התעניינו מאד בחיים שהיו מעבר למסך הברזל. כאשר ירדו העולים הראשונים מן המטוס, פנו קבוצת ישראלים סקרנים אל אחד מן הנוסעים שירד מן המטוס ושאלו אותו, איך היו החיים ברוסיה? העולה החדש השיב: ״נו, אתם יודעים, אי אפשר להתלונן״.

מופתעים למשמע תשובתו, ניסו להמשיך ולדלות מידע: מה זאת אומרת? איך הכבישים? המכוניות? התשתיות? העולה החדש משך בכתפיו ושוב הפטיר: ״נו, אתם יודעים, אי אפשר להתלונן״. קבוצת הישראלים הייתה מופתעת, אך המשיכה להקשות על העולה החדש: ומה עם אוכל? היה לכם אוכל בבית? יכולתם לקנות אוכל במכולת? העולה החדש הביט בהם בחביבות והשיב: ״״נו, אתם יודעים, אי אפשר להתלונן״.

אם כך, מדוע עלית לישראל? שאלו. העולה החדש השיב עם חיוך: ״אתם יודעים, כאן אפשר סוף סוף להתלונן״.

הכנסת ה-20 הוחלפה בכנסת ה-21, שלא הספיקה לתפקד עד להחלפתה בכנסת ה-22 שאמורה לקום בקרוב, עד שאולי גם היא תתחלף בסבב בחירות נוסף. העתיד של ישראל לוט בערפל, ואף אחד לא יודע לאן זה הולך. רק תדעו, שהנזק של נתניהו אינו רק בשחיתות שהפכה נורמטיבית או בדריסת שומרי הסף. מורשת נתניהו האמיתית, השוני הגדול שהביא איתו כמנהיג, הוא ההסתה נגד השמאל.

* * *

[1] דו״ח שיח שנאה נגד מוסדות השלטון והדמוקרטיה קרן ברל כצנלסון (נובמבר 2017). לקריאה לחצו כאן.

[2] ג׳קי חורי ״ליברמן על העימותים בוודאי ערה: צריך להחרים את תושבי האיזור, שירגישו שהם לא רצויים כאן״ הארץ (10.12.2017). לקריאה לחצו כאן.

[3] ב-1.7.2014 ציטטה איילת שקד בדף הפייסבוק האישי שלה מאמר ובו נכתב: ״השבוע יש חגיגות אבל וכבוד בשני בתים של שני רוצחים נתעבים. אני מניח שפתחו שם סוכות אבלים, וכל נכבדי העיר באים לתת כבוד לאימא ולאבא שגידלו את השטן. את שני הבתים האלה צריך להפציץ מן האוויר, על מנת להרוס ועל מנת להרוג. וצריך להודיע שכך נעשה מכאן ואילך לכל בית של כל שאהיד. אין דבר צודק מזה, וכנראה שאין גם דבר יעיל מזה. כל מתאבד צריך לדעת שהוא לוקח איתו גם את ההורים שלו ואת הבית שלו וחלק מהשכנים. כל אום-ג'יהאד גיבורה ששולחת את הבן שלה לגיהינום צריכה לדעת שהיא הולכת איתו. יחד עם הבית וכל אשר בו״. איילת שקד מאז מחקה את הפרסום.

[4] מורן אזולאי ״בחוק השתולים פגמים חוקתיים חמורים״ Ynet (9.2.2016). לקריאה לחצו כאן.

[5] הודעות הכנסת ״אושר בטרומית: פיצויים ללא הוכחת נזק לקורא לחרם על ישראל״ אתר הכנסת (22.11.2017). לקריאה לחצו כאן.

[6] ״כל מה שרציתם לדעת על חוק הלאום״  המכון הישראלי לדמוקרטיה (16.07.2018). לקריאה לחצו כאן.

[7] ״נתניהו: ההתקפה על חוק הלאום חושפת את השפל אליו הידרדר השמאל״ הארץ (4.12.2018). לקריאה לחצו כאן.

[8] ז'בוטינסקי זאב, עדותו לפני הוועדה המלכותית בלונדון (ועדת פיל) – חוברות, קטעי עתונים. מכון ז'בוטינסקי בישראל. לקריאה לחצו כאן.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,395 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה