נושא
העבריים מדימונה

שר הפנים לשעבר אברהם פורז חתם על תצהיר כי ב-2003 הורה לתת תושבות קבע לכל חברי קהילת העבריים ● גם שר הפנים לשעבר גדעון סער אישר לזמן ישראל כי ב-2014 הורה לתת מעמד לבני הקהילה ששרתו בצה"ל ובני משפחותיהם ● אלא שלפני שנה ניתנו צווי גירוש לעשרות מהם והמדינה עדיין מנסה לגרשם ● רשות האוכלוסין: "פורז סותר דברים שאמר בכנסת, סער מעולם לא נתן הוראה כזו"

עוד 1,384 מילים

"משרד הפנים הערים עלינו כדי שנמסור שמות"

51 מחברי קהילת העבריים מדימונה נדרשים לעזוב את ישראל בתוך חודשיים ● חלקם שוהים בארץ שנים ארוכות, לרבים מהם נולדו כאן ילדים ● חברי הקהילה טוענים כי רומו, שוקלים הליכים משפטיים ומתכננים קמפיין נגד הגירוש ● "יש כאוס במדינה, ומנצלים את זה כדי להתנהג אלינו כגנבים בלילה" ● רשות האוכלוסין: "אנחנו מבקשים מהם לחזור לארה"ב, למדינה שלהם, לא לסודן"

עוד 897 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 2 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיפלומט מקפיאה את העלאות המחירים עד אחרי החגים

גנץ מבקש מבר-לב לא להציב חיילות בשב"ס לצד אסירים ביטחוניים ● לפיד יראיין את שני המועמדים לרמטכ"לות ביום רביעי ● הבדיקה בפרשת NSO: "התקבלו במשטרה חומרים אסורים, לא היתה פריצה לטלפונים בלי צו" ● מכה למיכאלי: ועידת העבודה הצביעה נגד הדחת המזכ"ל חרמוני ● דיווח: טראמפ שקל לתמוך בגנץ בבחירות בעקבות נאום נתניהו ● לפיד בטקס החילופים לראש הוועדה לאנרגיה אטומית: "לישראל יש 'יכולות אחרות'"

עוד 46 עדכונים

הביביסט הראשון

שנים שהתקשורת פינקה את בנימין נתניהו כאדם חכם, שקול וענייני ועשתה הפרדה מלאה בינו לבין אנשיו, כאילו נתניהו והביביסטים הם שתי ישויות נפרדות והוא אין לו חלק ונחלה בהם. ואפשר היה לראות את זה בתגובתו לאילנה ספורטה חניה ששלחה מכתבי איום עם קליעי רובה לנפתלי בנט ולמשפחתו.

שנים שהתקשורת פינקה את נתניהו כאדם חכם, שקול וענייני ועשתה הפרדה מלאה בינו לבין אנשיו, כאילו נתניהו והביביסטים הן שתי ישויות נפרדות והוא אין לו חלק ונחלה בהם

ימים שלמים נתניהו שתק בקשר למעשי ספורטה, וכשהתייחס אליה אמר כי אם יוכח שאילנה ספורטה איימה על משפחת בנט – חברותה בליכוד תופסק. תגובה שהיא מלאכת מחשבת שכן אין בה כל גינוי למעשה האלימות השפל והוא מתייחס אליה כאל עשב שוטה ולא כאחת שצולמה עם רבים מבכירי הליכוד ושאבה כוח מכך.

וההפרדה הייתה מלאה. הוא והם. הוא חלילה אינו חסר תרבות כמו מירי רגב. הוא לא מעודד פגיעה בנשים. זה רק במקרה שהבן שלו בילה במועדון זנות. זה רק צירוף מקרים שמי שניהל את לשכתו, נתן אשל, הוא חובב צילומי תחתונים, וכי למרות שהורחק מהלשכה לצמיתות – נשאר מקורב ללשכה ולמשפחה. הוא לא מעודד מעשי אלימות נגד שמאלנים, זה רק יועץ התקשורת שלו ארז תדמור ומאי גולן צורחים שילדי השמאלנים הם מקומבנים, ועל שער מעונו לשעבר בבלפור נתלה השלט הענק "שמאלנים בוגדים".

ובכן נתניהו הוא שאחראי לתופעות כמו רמי בן יהודה, יצחק זרקא ואילנה ספורטה. הוא זה שאחראי לעוזריו, הנחקרים על הטרדת עדים. הוא זה שאחראי למסע הצלב נגד מני נפתלי. לולא זכו לרוח גבית, לתמיכה ולעידוד ממנו ספק אם היו פועלים כך. אומנם נוח להשתלח באנשים כמו בן יהודה וזרקא, שמתבהמים בריש גלי, אבל הביביסט הראשון הוא נתניהו.

נתניהו הוא שאחראי לתופעות כמו רמי בן יהודה, יצחק זרקא ואילנה ספורטה. לולא זכו לרוח גבית ממנו, ספק אם היו פועלים כך. אומנם נוח להשתלח באנשים שמתבהמים בריש גלי, אבל הביביסט הראשון הוא נתניהו

אז זהו, שבניגוד להפרדה המקובלת, הביביסט הראשון, מייסד תנועת הביביזם והאב הרוחני שלה הוא נתניהו, הוא אחראי להסתה, הוא אחראי ללעג לנכים, הוא אחראי לצילום סרטון הבחירות בחלקה הצבאית (טעות עריכה הוא קרא לזה), הוא אחראי ללעג על אמנון ברמוביץ'. ההפרדה משרתת אותו, אבל הוא והם חד הם.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 340 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

24 שעות. 40 שנה

ב-1 באוגוסט 1982 יצא התקליט הראשון של להקת בנזין, "24 שעות", ולהקת הרוק הפכה לסנסציה מיידית ● העולם נראה אז אחרת: גל "להקות הרוק מהקריות" עוד לא בא לעולם, הערוץ היחיד בטלוויזיה התייחס לדיסטורשן כמו סכנה למוח של הנוער ● ואז הגיע במאי "מבט שני" צבי גורן וליווה את "בנזין" מרגע ההתפוצצות, עבור סרט תיעודי פורץ דרך במונחי רשות השידור ● 40 שנה אחרי, זמן ישראל מציג לראשונה מאז הקרנתו את הסרט המלא - בליווי זיכרונות של המעריץ מהקריות, המפיק המוזיקלי, והבת של הבמאי

עוד 1,827 מילים ו-1 תגובות

קוקה קולה החלה לשווק את "ספרייט" בבקבוק שקוף ויותר ירוק

החל מהיום חברת קוקה קולה משווקת את "ספרייט" בארצות הברית בבקבוק העשוי מפלסטיק שקוף ● הסיבה: את הפלסטיק הצבוע קשה למחזר ● בקוקה קולה מציגים את המהלך, שהחל בשווקים קטנים ברחבי העולם והגיע כעת לצפון אמריקה, כמעבר לכלכלה מעגלית ● בארגוני הסביבה טוענים שמדובר ב"גרינווש של מזהמת הפלסטיק הגדולה" ● ומתי בישראל? החברה למשקאות: "לומדים את הנושא"

עוד 806 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

סו"ס הפקות מגישים: "סיפורים מטורפים", ואולי אפילו נכונים

לעמית סגל היה בשבוע שעבר הישג עיתונאי: ריאיון ראשון עם סגן ראש מח"ש המודח משה סעדה, רגע לפני כניסתו לפוליטיקה ● אלא שלא כך מיסגרו בחדשות 12 את הריאיון על שני חלקיו, ומשום מה סגל עצמו החליט להשאיר את התחקיר ובדיקת העובדות על רצפת העריכה ● אבנר הופשטיין מנתח את המיני-סרט "אמור שנית" שרקחה חברת "סגל וסעדה (סו"ס) הפקות"

עוד 2,003 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

שחיקת הסטטוס קוו על הר הבית מסכנת את הריבונות על הכותל

האם הביקור של ראש הממשלה יאיר לפיד אצל המלך עבדאללה ברבת עמון בשבוע שעבר מבשר את שיקום הסטטוס קוו על הר הבית? על פי מקורות ברבת עמון זה היה נושא השיחה היחיד בין השניים, והעובדה שדגל ישראל הושם ברקע הפגישה, לעומת הפגישות עם נתניהו שבהם דגל ישראל נעדר, יש בו כדי להעיד כי לפחות בשיחות המכינות הייתה התקדמות בסוגיה זאת.

על פי מקורות ברבת עמון, הסטטוס קוו על הר הבית היה נושא השיחה היחיד בין לפיד למלך עבדאללה, וזה שדגל ישראל הושם ברקע, לעומת הפגישות עם נתניהו שבהם הדגל נעדר, מעידה על התקדמות

הסטטוס קוו שנקבע מייד אחרי מלחמת ששת הימים, ואח"כ עמד בבסיס הסכם השלום עם ירדן, קבע כי שטח הרחבה הוא מוסלמי, רחבת הכותל שייכת ליהדות, ישראלים יכולים לבקר בהר הבית כמבקרים, לא כמתפללים, וישראל אחראית על הביטחון ברחבה כולה.

הסכמי הסטטוס קוו היו גורם חשוב בייצוב המצב בירושלים, איפשר את השתלבות הערבים במרקם הכולל של העיר, יצב את היחסים עם ירדן, והעמיק את שליטתה של ישראל בירושלים כולה.

אבל במהלך השנים הייתה שחיקה של הסטטוס קוו בלחץ גורמי ימין ישראליים מצד אחד, הרשות הפלסטינית והתנועה האסלאמית הצפונית בישראל מצד שני.
המצב כרגע הוא שגורמי האסלאם שינו את המציאות המקורית ופתחו עוד שני מסגדים, והיהודים מתפללים על הר באופן גלוי. תפילת היהודים ברמדאן הקודם ומצעדי הדגלים שנלוו להם בשער שכם היו מן הסיבות לפרוץ מהומות 2022, והוכיחו כי היציבות בהר הבית היא עוגן ליציבות בישראל כולה.

גם בעמדת ירדן חלו שינויים חשובים שיש להכיר אותם על מנת להעריך נכון את סיכויי שיקום הסטטוס קוו של 1967. עיקר השינוי הוא שירדן טוענת כעת להיות שומר המקומות הקדושים לא רק לאסלאם, אלא גם לנצרות, ופירוש הדבר שהיא רוצה מוטות שליטה גם ברובע הנוצרי בגלל יומרתה לנהל את כנסיית הקבר.

לזה לא ישראל ולא אש"ף יכולים להסכים. המלך גם קבע כמה פעמים כי האחריות של הווקף הפרו ירדני היא על שטח הרחבה כולל החומות, ופירוש הדבר – הכותל המערבי.

הסכמי הסטטוס קוו היו גורם חשוב בייצוב המצב בירושלים, איפשר את השתלבות הערבים במרקם הכולל של העיר, יצב את היחסים עם ירדן, והעמיק את שליטתה של ישראל בירושלים כולה

בגלל הלחץ היהודי לשנות את הסטטוס קוו על הר הבית, המלך ואבו מאזן סיכמו לפנות יחד לאונסקו כדי להכריז על הכותל כאזור תרבות מוסלמי. המסר של ירדן הוא שאם ישראל רוצה לבטל את הסטטוס קוו על הר הבית, זה יכלול גם את הכותל, שהיה עד 1967 שייך לווקף המוסלמי.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 377 מילים
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בלי סנטימנטים, סער מחליף את הח"כים בתקווה חדשה

אחרי שתפס עסקה חלומית עם גנץ, סער התפנה לנקות את סיעת תקווה חדשה כמעט מכל הח"כים שלה ● הנדל, האוזר, בני בגין, מיכל שיר, הילה שי וזאן - מכולם הוא נפרד בקור רוח, באבחה אחת ● את השרים אלקין ושאשא-ביטון הוא ישאיר איתו - אבל עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של האחרונים, שרן השכל ומאיר יצחק הלוי ● ואת מי סער יביא במקומם ולמה? ● פרשנות

עוד 683 מילים

יוקר המחיה לא נובע רק ממחירי הפסטה, הטונה ומשחת השיניים

כולם מטיפים ליצירת תחרות בשוק המזון ● כמעט אף אחד לא מציע עדכון של המוצרים בפיקוח ולמסות בנקים וחברות הגז על רווחי יתר, כפי שקורה עכשיו באירופה ● הדיון במחירי המזון מסתיר חוסר רצון של המדינה להתערב בדיור ולארגן מיסוי מחדש כדי להגדיל הוצאה ממשלתית נמוכה על רווחה, חינוך ובריאות ● גוטווין: "אם יתנו מעונות בחינם, לא תהיה בעיה לקנות מילקי עם עוד 3,000 שקל בכיס"

עוד 1,515 מילים

"המהלך של מי-טו יצא מפרופורציה. אם אי אפשר לשקם גברים שפגעו, אי אפשר לשקם את החברה"

שחרורו המוקדם של אלון קסטיאל עורר זעם והעלה מחדש את הדיון האם עברייני מין בכלל יכולים להשתקם והאם יש מקום לאפשר להם לחזור לחברה ● ברשתות החברתיות התשובה נחרצת: לא ● עבור אתי רחמים, קרימינולוגית המטפלת גם בנפגעות תקיפה מינית וגם בגברים שפגעו מינית, התשובה אחרת ● בריאיון נרחב לאמיר בן-דוד היא אומרת: "זה בסדר להיות בצד של הנפגעות, לכל אחד יש את התפקיד שלו. אני לקחתי את התפקיד של לטפל גם בפוגעים"

עוד 5,186 מילים

אלשיך: סעדה שקרן; הוא לא נכח בפגישה שלי עם ראש מח"ש ולא שמע מה אמרתי במהלכה

ראשי מח"ש לשעבר, אורי כרמל והרצל שבירו, הביעו תמיכה בסעדה ● נעמה רוזן גרימברג התמנתה למזכירה הצבאית של הנשיא והייתה לקצינה הראשונה המכהנת בתפקיד זה ● יושב ראש הוועדה לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע למפקד בית הסוהר: השתמשת בסוגיית הסרסור בסוהרות כספין להסטת תשומת הלב מהבריחה ● חברת הכנסת מיכל שיר עזבה את תקווה חדשה והצטרפה ליש עתיד

עוד 38 עדכונים

על חודו של קול, הרכב מורכב של בית המשפט העליון הפך החלטה להורות על פינוי המאחז מצפה כרמים, שנבנה על קרקעות פלסטיניות פרטיות ● התוצאה מבטאת נכונות לכופף את כללי הדין בהתאם למצב בשטח - ומהווה תמריץ להפרה נרחבת של זכויות הקניין של פלסטינים, כך שדווקא במקומות שבהם ימהרו עבריינים לבנות בתים - אפילו ללא היתר בנייה - הקרקעות יישארו בידיהם ● פרשנות

עוד 1,007 מילים ו-4 תגובות

שקד: "מי שמדבר על אחדות בלי נתניהו מוכר לוקשים"

ג'ארד קושנר: נתניהו לא התלהב כשטראמפ הודיע שהוא שוקל להכיר בירושלים כבירת ישראל ● לפיד בחר במני מזוז לראש הוועדה למינוי בכירים, והוסר מכשול נוסף למינוי רמטכ"ל ● אורי זכי, בן הזוג של תמר זנדברג, מתמודד ברשימת מרצ ● מנסור עבאס לטל שניידר ב"שבתרבות": "אם הייתי יושב עם נתניהו, לא היו קוראים לי 'תומך טרור'" ● פעילי ליכוד כינו אותו מחבל ואחת מהן ירקה על רכבו

עוד 22 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כשהתקשורת מתעניינת במשבר האקלים, זה סימן שמאוחר מדי

העיתונות מתמחה בסיקור משברים אחרי שהם מתפוצצים, וזה בדיוק המצב עם משבר האקלים ● ברפורמת מחירי התחב"צ יש לפחות שני סעיפים שגם במשרד התחבורה מבינים שצריך לתקן ● במקום לעודד יזמים, עיריית תל אביב מפילה על גגות סולאריים היטל כספי עצום ● הדרורים פשטו עם שחר - ומתברר שהן מחסלות ג'וקים ● וגם: בסן פרנסיסקו מצאו פתרון יפה לבקבוקי המים בשדה התעופה

עוד 1,803 מילים

תוניסיה, תקוות האביב הערבי, חוזרת להיות אוטוקרטיה

החוקה החדשה של תוניסיה מרחיבה באופן משמעותי את סמכויות הנשיא אבל התוניסאים כבר לא מפחדים ממהפכות ● בזמן שנסראללה מאיים על ישראל, האזרחים בלבנון רבים על לחם ● אחוזי הגירושים בעולם הערבי בשיא ● הביקור של שר החוץ הרוסי במדינות אפריקה מוכיח שרוסיה רחוקה מלהיות מבודדת ● וגם, השבוע ב־1956: נאצר מלאים את תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,116 מילים

ריאיון חותר תחת הז'אנר

סרט האימה החדש של ג'ורדן פיל "אין מצב" הוא, בין היתר, מה שאתם מצפים שהוא יהיה – מבדר, מותח ומפחיד ● אבל כמו בסרטיו הקודמים הוא גם מותיר את הצופים עם חומר מטריד למחשבה ● בריאיון לזמן ישראל אומר פיל: הסרט הוא על האנשים השקופים מאחורי הקלעים ● המפיק איאן קופר: "אני אוהב סרטי ז'אנר כי קיימת כבר ציפייה שאפשר לחתור מתחתיה"

עוד 1,830 מילים

אין עוד ענבים כאלה

אזור הרי יהודה הוא הראשון בישראל שהוכר כאזור יין רשמי עם כינוי מקור משלו, מה שמעניק לו תו איכות בינלאומי ● מדובר בברכה ליקבים המקומיים ולתיירות – וגם להשקעות זרות: "אנשים יראו את התווית הזאת בחנות וירצו לקנות"

עוד 1,109 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה