אישיות
רוברטה מטסולה

החברה החדשה של ישראל

המלחמה באוקראינה, חוסר הביטחון האנרגטי, איום הטרור והעלייה באנטישמיות - כל אלה הביאו לשינוי ביחס של האיחוד האירופי לישראל ● בלי הרבה כותרות, הנשיאה הצעירה של הפרלמנט ביקרה בתחילת השבוע בארץ - ובירושלים התמוגגו מדבריה ● היא לא הזכירה את ההתנחלויות, לא התעכבה על הארועים הביטחוניים ולא גינתה את ישראל ● האם באמת הכל עד כדי כך ורוד? ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הביקור הזה הוא ממש לא בזכות ממשלת הריפוי והשינוי , אלא בזכות היותה של ישראל מעצמה כלכלית , טכנולוגית וצבאית , וכיום מעצמת גז , וזה לא הגיע בתוך שנה אחת של ממשלת שינוי , שעדיין לא הגיעה ... המשך קריאה

הביקור הזה הוא ממש לא בזכות ממשלת הריפוי והשינוי , אלא בזכות היותה של ישראל מעצמה כלכלית , טכנולוגית וצבאית , וכיום מעצמת גז , וזה לא הגיע בתוך שנה אחת של ממשלת שינוי , שעדיין לא הגיעה ולא יכולה להגיע להישגים כאלה , זה אודות ל15 שנים של שלטון הליכוד / ימין שהקפיץ את המדינה בכל הפרמטרים , במיוחד הפיכת ישראל למעצמת גז , כששלטון נתניהו עשה את כל העבודה בשילוב חברות הגז , וגופי שמאל , ארגוני הסביבה , וחברי כנסת שרצו להשאיר את הגז בים , מזל שלא שמעו לקולם , עכשיו ישראל מייצאת את הגז למצרים ולירדן ומגדילה את קרן העושר , שצריכה לעביר תקציבים לחינוך , בריאות , אבל שר האוצר ליברמן לא עושה זאת משום מה, ישראל תספק גז דרך מצרים לאירופה , הזקוקה לזה נואשות , בגלל המאבק שלהם ברוסיה , והטלת עיצומים ואמברגו לא לקבל נפט וגז רוסי , לכן הם צריכים אותנו , בגלל זה הגיעה נציגת האיחוד האירופי , וגם בגלל עיסקאות נשק שיכולים לקנות לעצמם מישראל .

עוד 835 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 4 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רוב הבקבוקים עדיין מגיעים לפח – ויש מי שמרוויח מזה

בדיקת זמן ישראל ניב סולטן קוראת לציבור למחזר, אך הסרבול במרכולים מקשה על החזרת בקבוקים ריקים, מה שיוצר כלכלת צללים ● כספי פיקדון מועברים לאוספי בקבוקים שהופכים את המיחזור לעיסוקם העיקרי או להשלמת הכנסה ● המשרד להגנת הסביבה דורש מהיצרנים לאסוף יותר בקבוקים, אך גם שם יודעים שהבעיה האמיתית היא שאין הפרדה של אשפה אורגנית

עוד 1,622 מילים

אירופה ממשיכה במאמץ להתנתק מהגז הרוסי ומתכוננת לחורף

תהליך הגמילה האירופי מן התלות באנרגיה הרוסית נמשך, אף שברור כי מדובר במאמץ עצום, שיימשך תקופה ממושכת, ותלוי גם בשיתוף פעולה וסולידריות של מדינות המערב.

תהליך הגמילה האירופי מן התלות באנרגיה הרוסית נמשך, אף שברור כי מדובר במאמץ עצום, שיימשך תקופה ממושכת, ותלוי גם בשיתוף פעולה וסולידריות של מדינות המערב

בשבוע שעבר, ב-27.6, התקיימה ישיבה של מועצת האנרגיה של האיחוד האירופי, במסגרתה נציבת האנרגיה Kadri Simson עדכנה בדבר הצעדים שכבר ננקטו, ואלו המתוכננים.

צעדי רוסיה להכבדה על משק הגז האירופי

ראשית, הזכירה שרוסיה כבר מבצעת מספר צעדים, שנועדו לפגוע בשוק האנרגיה האירופי. בין השאר, גזפרום הפחיתה את האספקה למספר מדינות. נכון להיום, 12 מדינות נפגעו מהצעדים הרוסיים, כל אחת ברמה שונה.

כמו כן, רוסיה הודיעה שצינור הגז Nord Stream 1 יושבת בין ה-11 ל-21 ביולי לצורך שמוגדר כ"עבודות תחזוקה הכרחיות". כידוע, גרמניה נשענת במידה משמעותית מאד על אספקת הגז מצינור זה.

רוסיה הזהירה כי אין להוציא מכלל אפשרות צעדים נוספים, אף בהתראה מיידית. כל זה, הוסיפה, נועד לזרוע אי-ודאות, לתרום לאי-יציבות בשוק האנרגיה האירופי, וקונקרטית למנוע מאירופה למלא את המחסנים.

חשוב במיוחד להדגיש את המאמץ הרב שמושקע כעת במילוי מחסני החרום. הנציבה אמרה, שכיום המחסנים עומדים על רמה של 56 אחוז, רמה היסטורית שלא התקיימה עד היום.

המענה האירופי והשחקנית החדשה בזירה – ארה"ב

היא ציינה לשבח את הנציבות והפרלמנט האירופי, שפעלו במהירות כדי לעדכן חוקים ותקנות בהקשר זה, הזהירה שלא כל מדינות האיחוד פועלות באותה אינטנסיביות, ועל כן קראה לכולן לפעול במרץ. מאליו מובן, שהיכולת למילוי המחסנים תלויה, במידה קריטית, בכמות הגז שאירופה מצליחה לרכוש ולשנע לתחומה.

נציבת האנרגיה האירופית הזכירה שרוסיה כבר פוגעת בשוק האנרגיה האירופי. בין השאר, גזפרום הפחיתה את האספקה לכמה מדינות. נכון להיום, 12 מדינות נפגעו ברמות שונות מהצעדים הרוסיים

השחקן המרכזי ביותר כעת בשוק האנרגיה האירופי הינו ארה"ב. זו האחרונה סיפקה עד חודש מאי האחרון כמות של 12.8 bcm, ופירוש הדבר שמדובר בכמות שנתית של 28 bcm (!). משמעות הדבר היא תלות אירופית בגז (מונזל) אמריקאי.

זה איננו בהכרח בעייתי, אולם ברור שמדובר במשתנה חדש בשוק האנרגיה העולמי בכלל, ובזה האמריקאי-אירופי בפרט, ולכך יש השלכות מדיניות-אסטרטגיות משמעותיות מאד. מאליו מובן, שזה משרת את האינטרס האמריקאי, אולם משוקלל גם עם האינטרס של ממשל ביידן להתמודד מבית עם מחירי האנרגיה הגואים לקראת בחירות האמצע בנובמבר.

חיוני להדגיש, שצעדי החרום האירופיים נועדו בצד אחד של המשוואה להפחית, אמנם בהדרגה, את התלות בגז הרוסי; ומן העבר השני, הלא פחות חשוב, להבטיח מספיק אנרגיה לקראת החורף. מדובר במשוואה מורכבת מאד, אותה רוסיה תעשה כמיטב יכולה לשבש.

צעדי החרום האירופיים נועדו מחד להפחית בהדרגה את התלות בגז הרוסי; ומאידך להבטיח מספיק אנרגיה לקראת החורף. מדובר במשוואה מורכבת מאד, שרוסיה תעשה כמיטב יכולה לשבש

צעדי ההיערכות להפחתת התלות בגז הרוסי

נציבת האנרגיה האירופית קראה בדבריה לשורה של צעדים שנועדו לעודד חיסכון הדרגתי בשימוש בגז, כהיערכות לקראת החורף; הדגישה עד מאד את החשיבות במילוי המחסנים; ומנתה את הצעדים שננקטים כדי לגוון את מקורות הגז לאירופה:

  • נורווגיה – הגיעו להודעה משותפת שנועדה להגדיל את אספקת הגז לאירופה,
  • ישראל ומצרים – הזכירה את מזכר ההבנה שנחתם ב-16.6 בקהיר ליצוא גז ישראלי לאירופה דרך מתקני ההנזלה המצריים,
  • אזרביג'אן – מתבצעת כבר עבודה מול באקו לגבי האפשרות להכפיל את כמות הגז המועברת בצינור ה–Trans Adriatic.

לסיכום, חיוני להדגיש מספר נקודות

1

הפעילות האירופית לבצע "שינוי כיוון" אסטרטגי בתחום האנרגיה מרשימה. האיחוד האירופי, אמנם מכונה כבדה ולעיתים מסורבלת, מיישמת מהלכים מורכבים ביותר, בנסיבות בעייתיות במיוחד: מלחמה Next door, וחריקות או קצב/יכולת התאמה לא אחידה בקרב חלק מחברות האיחוד.

2

התלות בגז מונזל אמריקאי מתעצמת ובהחלט משמעותית. יש בה כדי להשליך על מערכת היחסים הטרנס-אטלנטית, וכאמור מטילה אחריות על שני הצדדים לעמוד במשוואה זו.

3

ברור לחלוטין, שרוסיה תנסה ככל יכולה לשבש את המהלכים הללו, גם בהפסקות אספקה – סדירה או בהפתעה. היא תבנה על כך שמחירי האנרגיה הגבוהים, ובעיקר חוסר הוודאות/יציבות לקראת החורף, יעשו את שלהן. קרי: אולי יסדקו את הסולידריות המערבית, ובעיקר את התמיכה (נשק בעיקר) באוקראינה.

נציבת האנרגיה האירופית קראה לשורת צעדים לעידוד חיסכון הדרגתי בשימוש בגז, כהיערכות לקראת החורף; הדגישה את החשיבות במילוי המחסנים; ומנתה את הצעדים לגיוון מקורות הגז לאירופה

4

מחירי האנרגיה העולמיים יוסיפו להיות גבוהים בתנאים הללו. אף אם הנשיא ג'ו ביידן יצליח לשכנע את הסעודים והאמירתים להגדיל את התפוקה (ולמעשה סביר שעשה כן, אחרת לא היה מגיע לאזור), לא מדובר ביכולת להוסיף כמויות "שוברות שוויון" לשוק האנרגיה העולמי. עדיין, המסר הטמון בכך חשוב לכשעצמו.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 668 מילים

הריקוד של מיכאלי בחתונת נכדתו עלולה לעלות לגפני בכיסאו

ח"כ משה גפני הצליח להכניע את שותפיו-יריביו ביהדות התורה ולשמור על המקום הראשון ברשימה - עד אתמול בלילה ● גפני הזמין לחתונת נכדתו את מרב מיכאלי - אולי השרה השנואה ביותר ברחוב החרדי ● "היא באה לחתונה, לא לבשה שמלה, נכנסה עם מאבטחים לתחום הנשים, הרסה את ההפרדה. מה קורה כאן?" זעם בכיר ביהדות התורה ● ויש מי שכבר קורא לגפני לפרוש מהכנסת ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

"מנותק, היה צריך לעצור הכול כדי למנוע אלימות בבתיה"ח כמו שנלחם להכנסת חמץ"

סער מאשים: כולם יודעים – שקד תלך עם נתניהו; שקד: אם זה מפריע לך – למה ניהלת מו"מ עם אנשיו? ● ח"כ רוטמן מגבה את קיש: "הממשלה יכולה להחליף את היועמ"שית בהחלטת ממשלה"; כ"ץ: "הליכוד לא הולך להדיח אנשים, אלא לעשות שינוי במערכת המשפט" ● בעקבות התערבות ליברמן, מחירי החשמל יעלו בשיעור חד־ספרתי ● זלנסקי: עוד נחזור לשלוט בליסיצ'נסק

עוד 17 עדכונים

המל"ל ממליץ לקבוע בחוק ייצוג של לפחות 33% נשים בקבינט המדיני-ביטחוני

פרסום ראשון דוח חסר תקדים שהוגש לראש המל"ל מותח ביקורת חריפה על העדרן של נשים ממוקדי קבלת ההחלטות, במיוחד במצבי חירום ● "העדר קשב ומודעות לנושא המגדרי מוביל לפגיעה קשה ובלתי פרופורציונלית בציבור הנשים בישראל", נכתב בדוח ● בין ההמלצות: להסדיר בחוק את ייצוג הנשים בקבינט המדיני-ביטחוני ובוועדת שרים לענייני קורונה, וכן להפוך את ועדת השרים לשוויון מגדרי לוועדה קבועה

עוד 1,427 מילים

הטלת חובה להמשיך היריון היא אלימות  

בפסק-דין תקדימי ומרחיק לכת מחודש יוני 2022, בעניין Dobbs v. Jackson, בית המשפט העליון בארצות-הברית ביטל את ההגנה החוקתית על זכות האישה להחליט על המשך הריונה, והתיר לרגולטורים לקבוע אם ובאילו נסיבות תוכל להפסיק היריון.

בפסק-דין תקדימי ומרחיק לכת בעניין Dobbs v. Jackson, ביהמ"ש העליון בארה"ב ביטל את ההגנה החוקתית על זכות האישה להחליט על המשך הריונה, והתיר לרגולטורים לקבוע אם ובאילו נסיבות תוכל להפסיק היריון

פירוש הדבר הוא שמותר למדינות להטיל איסור על הפלות, גם אם מדובר בקטינה שהרתה, או שמקור ההיריון הוא אונס או גילוי עריות; או שמכל סיבה אחרת, כלכלית, אישית או משפחתית, הלידה היא קשה ובלתי רצויה ליולדת.

מדינות דמוקרטיות כמו ניו-יורק וקליפורניה תמשכנה לתמוך בזכות לסיים היריון, אולם מדינות שמרניות, טקסס למשל, מיהרו לאשרר חוקים האוסרים על האישה להפיל והם קובעים סנקציה פלילית על ביצוע פרוצדורה של הפסקת היריון.

וזה לא חייב להיות כך: בית המשפט בעניין Dobbs ביטל הלכה ותיקה משנת 1973 המוכרת בשם Row v. Wade. בעניין Roe, בית המשפט הכיר בזכות יסוד של אישה להפסיק היריון כחלק מהזכות החוקתית לפרטיות. ההיריון חולק לשלושה טרימסטרים, על בסיס הידע הרפואי.

  1. נפסק כי בשליש הראשון של ההיריון זכאית האישה להפסיקו מבלי שהשלטון רשאי להטיל עליה מגבלות.
  2. מהשליש השני להיריון מותר למדינה לקבוע רגולציה, אך זאת רק לטובת הגנה על בריאות האישה, כגון כללים בדבר כשירות הצוות הרפואי המבצע.
  3. בשליש השלישי, לעומת זאת, המדינות רשאיות להגביל ואף לאסור על הפלות, על מנת להגן על חיי העובר, וזאת אלא אם כן בריאות האישה מחייבת להפסיק את ההיריון.

בית המשפט שפסק בעניין Roe הכיר בכך שזכות האישה, כיתר זכויות האדם, איננה זכות מוחלטת אלא כפופה לאינטרסים חברתיים לגיטימיים. כאן מדובר בפוטנציאל החיים של העובר, אך "פוטנציאל החיים" לא נתפס כעניין דתי או אמוני, אלא כעניין שבעובדה הנקבע לפי הידע הרפואי הקיים.

ביהמ"ש שפסק בעניין Roe הכיר בכך שזכות האישה, כיתר זכויות האדם, איננה מוחלטת אלא כפופה לאינטרסים חברתיים לגיטימיים. כאן מובר בפוטנציאל החיים של העובר, לא כעניין דתי או אמוני, אלא עפ"י הידע הרפואי

העיקרון שאומץ הוא עקרון "יכולת הקיום" (viability): כל עוד העובר תלוי ברחם אמו, אין לו יכולת קיום עצמאית וממילא אין סיבה מוצדקת להסיג מפניו את חירות האישה. פוטנציאל החיים נוצר בשלב שבו לעובר יש סיכוי לחיות מחוץ לרחם אמו. אז נולד כושר חיים בר הגנה.

בשנת 1992, כמעט עשרים שנים מאוחר יותר, ההלכה אושרה בפסק-דין בעניין Planned parenthood v. Casey. בית המשפט העליון חזר ואימץ את עקרון יכולת הקיום של העובר: עד לנקודת יכולת הקיום – האישה מחזיקה בחירות להחליט על המשך או על הפסקת הריונה ללא התערבות רגולטורית. מעת שהעובר הפך להיות בר-חיים מחוץ לרחם – מותר לשלטון להגביל את הזכות להפיל כדי להגן על פוטנציאל החיים. לאישה ניתנה הגנה מלאה על הזכות להפסיק היריון עד לשלב החיות, שמבחינה רפואית מקובל להעמידו אחרי השבוע ה-24 להיריון.

שני פסקי הדין של בית המשפט העליון, בעניין Roe משנת 1973 ובענין Casey משנת 1992, הכירו במעמד החוקתי של חירות האישה על גופה והסיגו אותה רק במקרה שבו נולד פוטנציאל ריאלי לחיים. זו מלאכת שיפוט מורכבת, המאזנת בעדינות בין אינטרסים מתנגשים, שניהם בעלי ערך רגיש.

פסק-הדין החדש שיבש את האיזון העדין. הוא הסיר את ההגנה החוקתית מעל זכות האישה והנמיך אותה למעמד פגיע. הפגיעה כבר מומשה במספר מדינות. נשים אמנם עשויות למצוא פתרונות מעשיים: הקפדה מראש על אמצעי מניעה, שימוש בגלולת הפלה בשלבי היריון ראשונים, כמו גם נסיעה (לעיתים יקרה ומכבידה) למדינה שבה ניתן לקבל את השירות.

ואולם השאלה איננה רק מעשית; זו שאלה מהותית המתייחסת לעומק הדמוקרטיה ולהגנה הניתנת בגדרה לזכויות נשים, שעדיין נאבקות בעולם על זכותן לשוויון. פסק הדין החדש חושף מאבק כוחות, וידה של האישה על התחתונה. יש בו ניסיון למשמע נשים חופשיות שאינן סרות לסדר החברתי ה"רצוי".

פסה"ד החדש שיבש את האיזון העדין. הסיר את ההגנה החוקתית מזכות האישה והנמיך אותה למעמד פגיע. השאלה אינה רק מעשית אלא מהותית ונוגעת לעומק הדמוקרטיה ולהגנה הניתנת בגדרה לזכויות נשים

אני מציעה לעיין בפסק-הדין האחרון מתוך מחשבה על "אלימות רכה". זהו מושג שטבע פייר בורדיה, הוגה דעות צרפתי, בספרו "השליטה הגברית" משנת 1998, כדרך לתאר פרקטיקות גבריות שמטרתן לשלוט בנשים בדרך של טיבעות המחשבה האנדרוצנטרית; כלומר: נשים (והחברה בכללותה) משודלות להאמין שההתנהגות הנשית הרצויה היא דבר "טבעי", מהלך של הטבע שהוא בגדר מה שמתבקש.

אלימות רכה היא אלימות מוסווית, משום שהיא מדרבנת לחשוב שמה שהגברים מייעדים לנשים קשור לתכונות "נשיות", כמו למשל חמלה (ולכן נשים מיועדות למקצועות טיפוליים).

לפי גישה זו, נשים יכולות ללדת, משמע שעליהן להיות אימהות, שהרי גופן יועד בדיוק למטרה זו מטבע ברייתו. בורדייה אינו מתכחש להבדלים ביולוגיים בין המינים אלא לניסיון לגזור מהם מסקנות נורמטיביות ביחס למרחב החיים הרצוי של נשים, הן בפן האישי-משפחתי והן במישור החיים המקצועי והציבורי.

העובדה שהיריון רצוי מוביל באופן טבעי ללידה אין פירושה שמותר לאסור על אישה להפיל. גזירה כזו מתעלמת מכבודה של אישה כבת אנוש, מהאוטונומיה של האישה על גופה ועל חייה, כמו גם מטובת התינוק שצפוי להיוולד בכפייה ומטובת המשפחה הקשורה בו. לכפות על נשים ללדת זו אלימות, שכן לא כל הריון הוא רצוי, ולא כל מגע מיני נועד ליצור חיים חדשים.

אלימות רכה היא אלימות מוסווית, משום שהיא מדרבנת לחשוב שמה שהגברים מייעדים לנשים קשור לתכונות "נשיות". לפי גישה זו, נשים יכולות ללדת, משמע שעליהן להיות אימהות

מילה לסיום. בית משפט אשר הופך את החלטותיו ללא שינוי נסיבות אלא רק משום דעה ערכית שונה הוא בית משפט שקשה לתת בו אמון. קשה עוד יותר להכיל שבית המשפט העליון האמריקאי הסיג לאחור את זכויות הנשים ובכך חטא לתפקידו השיפוטי המרכזי כמגן על זכויות של קבוצות מוחלשות בחברה.

ד"ר איריס סורוקר היא שופטת בדימוס, מנהלת מרכז חת לחקר התחרות והרגולציה במסלול האקדמי המכללה למינהל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 854 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל נכנסה באופן רשמי לתקופת בחירות, ומערכת המשפט במדינה חייבת להעלות הילוך בהקפדה על שלטון החוק ● היועצת המשפטית לממשלה צריכה לפקח מקרוב על החלטות ממשלת המעבר ● היועמ"שית בכנסת חייבת לשים עין על עבודת הוועדות והמליאה בתקופה זו ● ועדת הבחירות המרכזית צריכה לשים בלמים ● וחשוב מכול: בג"ץ חייב לשמור שלא נעשים שינויים בחוקי המשחק ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-2 תגובות

המפלגות חייבות לכנסת 167.2 מיליון שקל – וזאת רק ההתחלה

מפלגת הליכוד חייבת לכנסת את הסכום הגבוה ביותר – כ־49 מיליון שקל ● לכחול לבן יש את החוב הכי גבוה ביחס לגודלה: כ־18.5 מיליון ● שתי המפלגות חורגות מתקרת ההלוואות המותרת ביחד עם תקווה חדשה, שכבר הספיקה לצבור חוב של כ־10 מיליון ● חלק מהמפלגות כבר לקחו הלוואות למימון הבחירות בנובמבר ● הסכום שהכנסת משלמת למימון הקמפיינים מאז 2019 יגיע השנה ליותר ממיליארד שקל

עוד 2,137 מילים ו-1 תגובות

יואב קיש: "לא הייתה לי כוונה לאיים על היועמ"שית"

מערכת הביטחון ליועמ"ש: אפשר למנות רמטכ"ל בזמן בחירות ● דיווח: לפיד סרב לבקשת בנט לקבל תנאי רה"מ לשעבר ● כהנא דורש מימינה התחייבות שתאפשר לו להתפלג ● לפיד שלח לנתניהו הזמנה רשמית לפגישת עדכון ● בג"ץ פסל החלטת שרת הפנים להגביל מספר פליטים מאוקראינה, שקד בתגובה: "אקטיביזם חריג" ● פייגלין יתמודד בפריימריז בליכוד ● לפיד מחליף ראש מערך הסברה

עוד 47 עדכונים

חזבאללה ניצל את המצב הפוליטי בישראל להעברת מסר

ראש ממשלה חדש בישראל זו הזדמנות להעביר מסר ולקבוע תקדים - ובתפיסתו של נסראללה, יש כאן איזון אסטרטגי ● ישראל טסה כל העת מעל שמי לבנון ועל פי פרסמים זרים, אפילו תוקפת משמי ארץ הארזים מטרות בסוריה ● לכן הארגון רואה בחדירת כלי טיס לשמי ישראל צעד תגובה לגיטימי ● יירוט המל"טים אתמול הרס לארגון הטרור הלבנוני את התוכניות ● פרשנות

עוד 720 מילים

״המרחב הפוליטי הפך אלים ומרושע - עלינו לעצור את זה״

הליכוד: שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ״לית שלו עם צ׳ק פתוח למועצת השורא ● לפיד ורעייתו ילונו הלילה במתחם בלפור ● צה״ל יירט כתב״מים מעל מאגר כריש ● גנץ: חיזבאללה מחבל ביכולת לבנון להגיע להסכם עם ישראל ● הפלסטינים יעבירו לארה״ב את הכדור ממנו נפגעה אבו עאקלה ● עודה: היהודים תמיד חיפשו ערבי מחמד כמו עבאס

עוד 17 עדכונים

אחרי ביקור יורש העצר בקהיר, למצרים התחוור כי סעודיה אינה מתכוונת להמשיך להיות הפרה החולבת של מצרים ● האסון בירדן גורם לזעם ברשתות החברתיות ● בין סוריה לאוקראינה: קייב מנתקת יחסים עם דמשק ● ותשע שנים אחרי שמיליוני מצרים יצאו לכיכר תחריר כדי להפגין נגד הנשיא מורסי, הסופר אלאא אל-אסוואני מוציא ספר מבריק, "רפובליקת כאילו" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,335 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האם הטרלול השמרני שחוגג בארה"ב בדרכו לישראל?

להחלטת העליון האמריקאי, לפיה הממשל הפדרלי לא רשאי להטיל מגבלות על פליטות הפחמן של תחנות כוח, עלול להיות המשך בישראל אחרי הבחירות ● עליות המחירים החדות של החשמל והדלק הן הזדמנות לאומית ואישית לחשב מסלול מחדש ● בהרצליה, פינוי-בינוי כולל גם פינוי מוסדר של בעלי חיים משטח בנייה ● והזמנה לערב הרצאות על סביבה בכל הארץ

עוד 1,420 מילים

ריאיון מלחמת הגנגסטרים נגד הנאצים בארצות הברית

על רקע עצרות הענק של הארגונים הנאצים בארה"ב בשנות ה־30, השופט היהודי נתן פרלמן החליט לקחת את החוק לידיים ופנה למאפיונרים יהודים כדי להקים צבא של בריונים שיילחמו באנטישמים ● הסופר מייקל בנסון משחזר את האירוע הנשכח בספר חדש ומספר לזמן ישראל: הם לא האמינו שיהודים יעזו להתנגד

עוד 1,330 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קוֹלָב 138

קולבים מאוירים, צילומי קולבים, קעקועי קולבים, שרשראות עם קולבי זהב קטנים, ואינספור צילומים של נשים מניפות קולבים בהפגנות ספונטניות בערים שונות באמריקה ● איך הפך דווקא קולב הבגדים לסמל של המאבק למען זכויות הנשים?

עוד 1,112 מילים

ליברמן: רואה את עצמי מועמד לראשות הממשלה

נתניהו בירך את לפיד והודיע לו כי הוא יתעדכן בענייני ביטחון כראש האופוזיציה באמצעות המזכיר הצבאי ● איילת שקד נפרדת מנפתלי בנט: בזכותך יודעים שאפשר לנהל מדינה בביטחון, באחריות ובדרכי נועם ● מתן כהנא: זכיתי להיות שותף בכיר לדרך ● וליד טאהא מרע״ם עבר צינתור - מצבו טוב ● בלינקן ליו"ר הרשות הפלסטינית: לחקור ביסודיות את מות אבו עאקלה

עוד 27 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה