ישראל יצרה אוצר של מוזיקת רוק בקנה מידה עולמי

הבלקן ביט בוקס מעיפים את התקרה (צילום: דן פרי) (צילום: דן פרי)
דן פרי
הבלקן ביט בוקס מעיפים את התקרה (צילום: דן פרי)

זר לא תמיד יבין זאת. יש את מחסום השפה, ובאופן כללי משהו לא מסתדר, כאילו שכלב החל לדבר או ג'ירפה סיפקה שירותי נוטריון. אבל זה נכון: בניגוד לתדמיתה ישראל הפיקה אוצר של מוזיקת רוק, נדירה באיכותה ועוצמתה. לא ביחס לאוכלוסיה, אלא בכל קנה מידה.

יש נחמה בציון דברים כאלה במיוחד בתקופות חשוכות.

אני מלמד סניגוריה על הרוק הישראלי לא כמומחה למוזיקה (אם יש באמת דבר כזה) אלא כאוהד של הז'אנר שהסתובב הרבה בעולם, חיפש אותו תמיד, ומבין כמה וכמה שפות. קאנון בועט שכזה באמת לא שומעים בהרבה מקומות.

אני מסנגר על הרוק הישראלי לא כמומחה למוזיקה (אם יש דבר כזה) אלא כאוהד הז'אנר, שהסתובב הרבה בעולם, חיפש אותו בכל מקום, ומבין כמה שפות. קאנון בועט שכזה באמת לא שומעים בהרבה מקומות

זה הז'אנר שלי באופן כללי, והדעיכה הגלובלית שלו (לטובת שילוב מוזר של נוסטלגיה שבטית לימי הביניים ומוזיקת אלגוריתמים חסרת כל נשמה) היא חלק מחשיכה שהוזכרה לעיל. אני מסיק שבעשורים האחרונים (עד 2000 בערך) היה תור הזהב לסוג הזה של מוזיקה, כמו שהיה למוזיקה קאמרית לפני מאות שנים, והוא די נעלם. אבל בישראל, בין כל הרעש והיללות, אפשר עדיין למצוא כמה שרידים, ואפילו חידושים.

הדיון הזה רגיש, כי בני אדם קנאים לתרבותם. יש הבדלים בין מדינות שאפשר להוכיח, כמו איכות ההי-טק המקומי: ניתן לספור סטארט-אפים, אקזיטים, השקעות ופטנטים. השוואות לא אמפיריות הן יותר מעורפלות. האם הקאנון ב-D מז'ור של יוהאן פכלבל הוא יצירה טובה מהפתיח של "נינג'ה ישראל"? אפשר לטעון זאת, אבל זו רק דעה.

למרות שקביעתי ביחס לרוק הישראלי קשה להוכחה, זה לא אמור לגמרי להפתיע, שכן לישראל יש לפחות שלושה מאפיינים התומכים בתוצאה הזו:

  • ליהודים יש מורשת מוזיקלית עם שורשים במסורת הדתית, שהביאה להשפעה לא פרופורציונאלית הן במוזיקה הקלאסית (שהיא ברורה) והן במוזיקה פופולרית בעולם המדבר אנגלית (בוב דילן, סיימון וגרפונקל, לאונרד כהן, לו ריד, ניל דיימונד, איימי וויינהאוס, רנדי ניומן ואפילו ג'ק בלאק ולני קרביץ).
  • התרבות כאן היא תערובת של תרבויות, מכיוון שהתנועה הציונית משכה הנה אנשים מכל קצוות תבל, המולידה הפרייה הדדית מחשמלת.
  • מוזיקה בועטת באה ממועקה, מחסור, קונפליקטים וצרות. כאלה לא חסרו פה לאורך השנים.

גיליתי את זה לאט לאט, בתקופה שגדלתי בחו"ל. הייתי מקשיב חרש ל"תרקוד" ו"רכבת לילה לקהיר" ו"שיר דרך", ונדהם למשמע אוזני. זה הרי טוב בהרבה מ-REO SPEEDWAGON, וגם מג'ון מלנקמפ, שהיה לא רע בכלל. פה ושם זה נוגע באיכות של הענקים ממש. כשהיו עוד חנויות תקליטים והייתי מגיע לביקור, הייתי מבקש את עשרת האלבומים החדשים הטובים ביותר לפי שיקול דעתו של איש המכירות, משלם בשמחה וללא שאלות. לעיתים נדירות התאכזבתי.

זה הזמן להיזכר בכל זאת (מחווה לשונית לאבנר גדסי מהשיר המופלא "נפרדנו כך"), משני טעמים:

ראשית, התקופה אכן חשוכה. ישראל מנוהלת על ידי מאפיה קריפטו-פשיסטית, אשר מול אופוזיציה (לשעבר) חובבנית ורופסת – עומדת להסתכן באסון עם סיפוח חלקים מהגדה המערבית. כיוון שאני מבקר פומבית את הטמטום והרוע שעל השולחן, חזקה עלי גם להזכיר שאחדים מרגליו עשויים זהב טהור. חלק גדול מהשירים שאזכיר הם סוג של שירי תמימות, מתקופה יותר צנועה ופחות דפוקה. אולי מוזיקה תוכל להחזיר עטרה ליושנה.

כיוון שאני מבקר פומבית את הטמטום והרוע שעל השולחן, חזקה עלי גם להזכיר שרגליו זהב טהור. חלק גדול מהשירים שאזכיר הם סוג של שירי תמימות, מתקופה יותר צנועה ופחות דפוקה. אולי מוזיקה תחזיר עטרה ליושנה

שנית, משבר הקורונה פגע באמנים, מכיוון שהופעות חיות (שהפכו עבור רבים למקור ההכנסה העיקרי בגלל הירידה הגלובלית במכירות) אינן אפשריות כרגע. הענף נמצא בתקופת מעבר, יש צורך בפתרונות יצירתיים, וכדי שישרוד חשוב יותר מתמיד להבין כמה יש לו להציע.

כל אחד יכול ליצור רשימה (שובר את הלב כמה חסר פה, ממאיר בנאי ודויד ברוזה עד עמיר לב וה"מכשפות"). שלי מוטה לכיוון של שירים שלאורך השנים השמעתי ותירגמתי ללא-ישראלים. לא פשוט הדבר, ולא קלה היא הדרך, אבל חלקם ממש הבינו. מיעוטם מזמזם את "כמה טוב שבאת הביתה" עד היום.

אריק איינשטיין ושלום חנוך: "למה לי לקחת ללב"

אלה הם המאסטרים, שאלבומם "שבלול" משנת 1970 היה זה שסימן את המהפכה.

תמוז: ככה את רצית אותי

לא נחמד. חנוך הצטרף לאריאל זילבר ושות' והעלו את הווליום

רמי פורטיס: תלוי על הצלב

אבי הפאנק הישראלי שהבליח עם האלבום "פלונטר" ב-1978 העלה את זה עוד – בעצם העיף את זה לחלל. ספק אם הוא שפוי לחלוטין (שימו לב לקטע האינסטרומנטלי הביזארי ב-2:25) אבל הוא הבועט האולטימטיבי, עם או בלי ברי סחרוף האגדי.

חוה אלברשטיין: כמו צמח בר

היו הרבה ביצועים לשיר הזה, וגם סי היימן עשתה את זה נהדר. אבל אי אפשר בלי להצדיע לאלברשטיין – שגם כותבת שירים וגם, כמו במקרה זה, שרה שירי משוררים. מומלץ גם להקשיב היטב ל"תרגיל בהתבוננות", הדואט הנעלה עם שלומי שבן. מי היא שם? דמות אם? האישה המבוגרת יותר? השד יודע.

שלמה ארצי: שינויי מזג האויר

לארצי, שפרץ בראשית שנות השבעים, יש יכולת מלודית שמתחרה בטובים שקמו לאנושות. לאן שתזרוק אבן בחצרו, תפגע בשיר מצויין, בין אם מדובר בביקורת פוליטית ("ארץ חדשה"), נעימות ("מקום") או שירים גרוביים שהוא עדיין מספק בגיל 70 ("קצפת").

דני ליטני: לפתח הר געש

הקול העוצמתי של ליטני מניע את השיר הזה, שמתחיל במין אנלוגיה פטריוטית לכפריים שמתעקשים לחיות למרגלות הר געש, ואז הופכת באחת לשיר שלום מהמם.

משינה: מדברים עלייך

משינה עדיין בסביבה והניבו גוף מדהים של יצירה. השיר המטריף הזה מהאלבום השני בסוף שנות השמונים הוא רק אחד מאינספור הלהיטים שלהם.

החברים של נטאשה: אם כבר לבד.

נטאשה הייתה התשובה העגמומית משהו למשינה. השיר הזה עוסק בבדידות, ובכל זאת משקף צורה של ביחד כאשר הקול עובר ממיכה שיטרית לארקדי דוכין ב-3:18. ואי אפשר בלי להזכיר את "שם" היפהפה (איפה עוד היו כותבים "היטלר מת, סטאלין מת, ועוד כמה ששכחתי את שמם / ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"?)

מיכה שטרית: מסמרים ונוצות

אה, אבל כשנטשה התפרקה ושיטרית עבר לקריירת סולו -התגלה שהוא פשוט מלך. שימו לב לקטעים האינסטרומנטליים ב-3:00 ו-4:25. ושמעו גם את "אל ניניו" (ש"יבוא ויסגור את מה שפתוח, חד וברור, בלי שום ויכוח") ו"שיר לכת" (על "מלאך קטן של אמא" ששר על "התקוות, התהילה וחוסר המנוח").

יזהר אשדות: הבלדה על …

אשדות, חבר מפתח בתיסלם משנות השמונים, לא מסוגל לעשות דבר שאינו מצוין, ועם זאת זו הבחירה שלי, אולי מכיוון שהיא מזכירה לי את הקלאסיקה הצרפתית "Aux sombres heros de l'amer" מאת Noir Desir.

אהוד בנאי: בוא הביתה

זה לא אותו דבר מאז שהוא פנה לדת, אבל הגאון למשפחת בנאי המהוללת אחראי לכמה מהדברים היותר טובים שיצר עולם המוזיקה מאז שנות ה-80.

אסף אמדורסקי: רבים הימים

רוק חצי אובדני מגניב ברצינות משנות התשעים, עוד לפני שהפך ל"זקן" הנרגן מ"הכוכב הבא" שמתעקש על מצויינות ולא מתרשם מסלסולים.

כנסיית השכל: אני מאמין

מוזיקה אלוהית וסימפונית עם השפעה ערבית (כן, כן, לא "מזרחית" – קראו לילד בשמו).

יהודה פוליקר: הצל שלי והאני

מה עוד אפשר להגיד על פוליקר הטוב, שזימר בשנות השמונים בלהקת הרוק בנזין, ואז חקר את שורשיו היוונים, ואז הפך לרוק כבד שלא ברא השטן, ואז שילב את הכל יחד למשהו שבמובהק הוא רק שלו. ואם אתם רוצים להעיף את הראש בקטע אינטרומנטלי, קפצי ל-3:55 בשיר "סאליק" מהאלבום המופלא "הילד שבך".

ברי סחרוף: מונסון

הקטע המהפנט הזה של סחרוף היחיד בדורו יצא בשיא האינתיפאדה השנייה. המוזיקה שלו עוצמתית, חשוכה, מלודית ומודרנית. וכמעט כל מה שהוא עושה מעורר באותה מידה את הניצוץ האלמותי הקבור בתוכנו, אם רק נדע להקשיב. אצל סחרוף גם "זמן של מספרים" הוא מקור להשראה.

יהודית תמיר: רומיאו

זה היה הלהיט היחיד של תמיר, שיר אהבה עצוב, אבל הוא ייזכר.

אביר חלומותיי שבא מאגדה אחרת / אולי אהבנו בתמימות יותר מדי שירים . חשבנו שנמות ממה שהם אומרים

ג'ירפות: קשה לי

תזזיים ומגניבים, הלהקה הזו בראשות גלעד כהנא היא חלק מהאוונגרד הקטן שעוד מציל איכשהו את הכבוד הכמעט אבוד של המאה ה-21.

אריק איינשטיין ושלום חנוך: כל אחד רוצה

המאסטרים התאחדו בשנת 1999, ו-30 שנה אחרי השיר הזה נשמע שובב וציני.

כל אחד רוצה להיות זמר, להיות זמר, להיות זמר / אם לא זמר אז שחקן / אם לא שחקן אז ליצן / אם לא ליצן, מבקר / כל אחד רוצה להיות מנכ"ל, להיות מזכ"ל, להיות מפכ"ל / כל אחד רוצה להיות משהו, מישהו

עד שחנוך מסיים את זה אחרת לחלוטין:

כל אחד רוצה שלום עכשיו, שלום עכשיו, שלום עכשיו / אם לא עכשיו, אז מחר? / אם לא מחר, אז מתי? / כשיהיה כבר מאוחר?

*   *   *

אם הגעתם עד הלום, מגיע לכם הדרן. והגיע הזמן להקל על המשימה עם שיר באנגלית. את I Trusted You של הבלקן ביט בוקס באמת אפשר להציג לזר, והוא גם בהחלט יבין זאת. בשוך הקורונה אני מציע לכל אחד ללכת להופעה של המשוגעים האלה, ולגרור אתכם תייר. אולי תתקנו במשהו את הנזק שעושים אחרים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בלי להתיחס לטענה לגבי מוזיקת רוק, תאיר את עיני לגבי ההשפעה הלא פרופורציונאלית של יהודים על מוזיקה קלסית (כתבת שאין צורך לציין, לדעתי דווקא יש צורך) ואני מתייחס למלחינים, לא למבצעים.
עוד 1,300 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

קורונה בכנסת: חמישה ח"כים - כולם מהרשימה המשותפת - נתונים בבידוד

בחקירה האפידמיולוגית, שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה שנדבק בקורונה, נקבע שעל ארבעה מחבריו לסיעה - איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה - להיכנס לבידוד ● חמישה מוחים נעצרו אמש בתום ההפגנה נגד הסיפוח בחשד שהפרו את הסדר הציבורי; שוטרים תקפו צלם עיתונות במקום, מהמשטרה נמסר שהנושא בבדיקה

07:37 עריכה

מחר אמורה הייתה רכבת ישראל לשוב לפעילות, אולם בשל העלייה בהתפשטות הקורונה תיתכן דחייה נוספת במועד חזרתה. לפי המתווה המסתמן, יוגבל מספר הנוסעים ברכבת, ומי שירצו לעשות שימוש בשירותיה יידרשו לרכוש מראש כרטיס נסיעה.

07:24 עריכה

חמישה מוחים, שהשתתפו בהפגנה נגד הסיפוח שנערכה אמש בתל אביב, נעצרו על ידי המשטרה, כי, על פי החשד, הפרו את הסדר הציבורי. בעימותים שבין המשטרה והמפגינים הותקף צלם "הארץ" תומר אפלבאום על ידי שוטרים וחלק מציוד הצילום שלו נפגע. "ניסיתי לצלם את השוטרים, ואז הם החליטו לעצור אותי. אחד נתן לי אגרוף, אחד נתן לי ברכייה, ואחד דחף לי את הראש", סיפר.

מהמשטרה נמסר שהשוטרים סברו בטעות שאפלבאום הוא מפגין – ולא עיתונאי. עוד נמסר שהנושא ייבדק.

06:57 עריכה

חברי הכנסת איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה – ארבעתם חברי הרשימה המשותפת – נכנסו לבידוד, לאחר שחקירה אפידמיולוגית שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, שנדבק בקורונה, קבעה שעליהם לעשות כן. בנוסף גם שני מנהלי הסיעה נדרשו להיכנס לבידוד.

אמש נשא עודה דברים בהפגנה שנערכה בתל אביב נגד הסיפוח.

עוד 3 עדכונים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה