מי הם הבוזזים ומי הנבזזים

המחאה בארה"ב אחרי הרג ג'ורג' פלויד בידי השוטר (צילום: AP Photo/Jim Mone)
AP Photo/Jim Mone
המחאה בארה"ב אחרי הרג ג'ורג' פלויד בידי השוטר

האקונומיסט, שאינו חשוד בסוציאליזם ובשמאלניות, פרסם השבוע סדרת מאמרים על אלימות המשטרה והמחאה באמריקה. בתרגום חופשי: ביותר מ-350 ערים בארה"ב התפרצו הפגנות לאחר שג'ורג' פלויד, גבר אפרו-אמריקני לא חמוש, שנהרג על ידי קצין משטרה לבן.

במשך כמעט תשע דקות מייסרות, כאשר הוא אוטם את אוזניו, מתעלם מתחינותיו של פלויד ומהדאגה ההולכת וגוברת של הקהל בסביבה, חנק אותו השוטר, עד שיצאה נשמתו של פלויד. וכפי שהיה לעתים קרובות כל כך בעבר, הניצוץ הצית את הגחלים הרוחשות ברחבי ארה"ב.

אפרו-אמריקאים רבים גרים עדיין במקומות עם בתי הספר הגרועים ביותר, שירותי הבריאות הגרועים ביותר והמשרות הגרועות ביותר. החוקים וכללי המשחק חלים באופן שונה על אנשים שחורים. מגפת הקורונה הציפה את העובדה שבכל פעם שאמריקה סובלת, אמריקה השחורה סובלת יותר מכולם. לעתים תכופות, נראה כי המשטרה קיימת כדי לשים מכסה על עניי העיר (keeping a lid on a city’s poor) אפילו כשהיא מגינה על פרברי העיר העשירים.

מגפת הקורונה הציפה: בכל פעם שאמריקה סובלת, אמריקה השחורה סובלת יותר מכולם. לעתים תכופות נראה כי המשטרה קיימת כדי לשים מכסה על עניי העיר

ויש את השיכרון העצום שנובע מהשתייכות לקהל שמצא לפתע את קולו ודורש להישמע. מעגל העוול והמחאה שהופכים למהומות, והתגובה השמרנית עליהם – חזרו על עצמם פעמים רבות בעשורים האחרונים. כל כך הרבה פעמים, שיהיה קל להסיק כי אלימות משטרתית ואי-שוויון גזעי באמריקה הם פשוט בעיה קשה מכדי שניתן יהיה לתקנה. לפי האקונומיסט, פסימיות כזו אינה מוצדקת.

על ביזה וביזה שלטונית

הכותרות בעיתונות עוסקות בהפגנות ובביזה, וההדגשים בטלוויזיה בישראל הם על צילומי תבערה וביזה בערים בארה"ב, לאחר שהמשטרה במיניאפוליס הרגה אדם אפרו-אמריקאי לא חמוש.

בשפה המודרנית "ביזה" היא מילה טעונה, שלילית. היא מעלה התייחסויות גזעניות ומעמדיות. כך אנו רואים טוויט של טל שניידר על מקרה בו "בעלי חנות קראו למשטרה להגנה מפני בוזזים. השוטרים הגיעו ודבר ראשון אזקו את בעלי החנות (השחורים)".

מיסגור כ"ביזה" הוא דוגמא לאופן שבו התקשורת 'מחנכת' אותנו לחשוב על כלכלה, פשע ועונש, בדרך שאיננו מרגישים בה ובלי שנהיה מודעים לכך. לדוגמה ההבדל בין "ביזה" ל"לקיחת שלל" שהיא ביזה צבאית מאורגנת. גניבה מחנויות ע"י אנשים מהמעמדות הנמוכים נקראת "ביזה", ולעומת זאת, "ביזה שלטונית", גניבת מאות מיליארדי דולרים ע"י אנשים מהעשירון העליון בחסות ממשלתית, בסיוע ובניצוח פוליטיקאים מושחתים אינה מכונה "ביזה", אלא מדיניות ממשלתית, או תוכנית חילוץ ממשבר הקורונה.

מיסגור כ"ביזה" הוא דוגמא לאופן שבו התקשורת 'מחנכת' אותנו לחשוב על כלכלה, פשע ועונש. גניבה מחנויות ע"י המעמדות הנמוכים נקראת "ביזה". לעומתה, גניבת סכומי עתק ע"י העשירון העליון בחסות ממשלתית נקראת מדיניות

עולם כזה מורה כי אנו חיים בעידן של '1984', בעולם אורווליאני, בו מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות, בערות היא כוח, והמציאות משוכתבת לפי צורכי השלטון.

דפנה מאור במאמר מבריק בדה-מרקר מתארת את הביזה השלטונית:

"…הביזה בארה"ב, האלימות הנרחבת והשוד מתרחשים כבר דורות. רובם בחסות החוק, חלקם חורגים ממנו. עוצמתם והיקפם עולים מאות מונים, אולי מיליוני מונים, על הנזק הכלכלי שנגרם על ידי הפורעים במהומות בשבוע האחרון.

ארה"ב הולכת ונשלטת יותר ויותר על ידי בעלי הממון, מנהלי ובעלי תאגידים. כשפורטים לפרוטות את הפלוטוקרטיה – שלטון העשירים – קשה שלא לקרוא לה קלפטוקרטיה – שלטון הגנבים. הראיות לכך מצטברות זמן רב. שלטון זה מוכשר על ידי בית המשפט העליון, על ידי בתי משפט בכל מקום, על ידי מחוקקים מקומיים ופדרליים שנבחרים בעזרת כספם של בעלי האינטרסים.

כמעט 3 טריליון דולר אישר הקונגרס בתמריצים לכלכלה האמריקאית בעקבות המשבר הכלכלי הנורא. כמה מהכסף הזה ראו האנשים שיוצאים עתה לרחובות למחות בזעם? 82% מהטבות מס בסך 90 מיליארד דולר הלכו למיליונרים. הסיוע לעסקים קטנים מימן תאגידים גדולים, ורוב העסקים הקטנים בארה"ב לא קיבלו כלום.

העברת הכסף הגדולה ביותר מעניים לעשירים מתבצעת באמצעות מכונה משומנת היטב של הדפסת כסף שמפעיל הבנק הפדרלי. הבנק רוכש אגרות חוב ותעודות סל בטריליוני דולרים, ובכך מממן תאגידים ומשקיעים.

בזמן שבוושינגטון עולה אש מול הבית הלבן, הבורסות בוול סטריט מזנקות, מכיוון שהבנק המרכזי נותן להן חסות. הדפסת הכסף מעניקה מימון בחינם לבעלי ההון, מאפשרת לתאגידים לנפח את מחירי המניות שלהם, וכמעט ואינה תומכת בתעסוקה ובהעלאת רמת החיים לכלל הציבור האמריקאי. בה בעת, הריבית האפסית מונעת מעובדים ומשפחות שאינן בעלות הון ויכולת להשקיע בהשקעות ספקולטיביות ומסוכנות לחסוך לפנסיה. כך, דורות שלמים של אמריקאים מועדים לעוני".

כדי להבין את השיטה, את התיכנות הסמוי הפועל כאן, צריך לראות כיצד המילה "ביזה" כמעט אף פעם לא משמשת לתיאור הגזל שמתרחש בהיקף גדול בהרבה מגניבה מחנויות, והפך למדיניות השגרתית של ממשלות ישראל וארה"ב. אם נסתכל על "ביזה" כגניבה, כגזל, אז לא חסרות דוגמאות לביזה שלטונית בקנה מידה עצום, שאנו לא מכנים אותה כך, ולעיתים רחוקות ממסגרים אותה כ"ביזה".

בימים אלו בהם עשרות אלפי עצמאים ועסקים קטנים איבדו את רכושם ומטה לחמם, ומשוועים לסיוע לנוכח סכנה ממשית לקריסה כלכלית. בעוד שהממשלה מתקשה לספק להם פתרונות, אותה הממשלה מחלקת מיליארדים למקורבים ולחזקים במגזר העסקי, לכאורה כחלק מהתמודדות עם המשבר הכלכלי.

עשרות אלפי עצמאים ועסקים קטנים משוועים לסיוע שימנע את קריסתם. בעוד שהממשלה מתקשה לספק להם פתרונות, היא מחלקת מיליארדים לבעלי ההון במגזר העסקי, לכאורה כחלק מהתמודדות עם המשבר הכלכלי

בזמן שהממשלה מתקמצנת על תשלומים למערכת החינוך ולגנים הפרטיים, גם במחיר סגירת הגנים והותרת פעוטות בבתיהם, בזמן שהממשלה לא מוצאת כ-600 מיליון שקל לממן לימודים בחופש הגדול או מסגרת חינוכית מלאה לגיל הרך, אותה הממשלה מסכימה להזרים כ-6 מיליארד שקל לרשתות האופנה והמסחר כמו פוקס, קסטרו, המשביר, אופטיקה, ואחרים. וזאת בצורת מענק של 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת לעבודה בשכר מינימום (5,300 שקל), מבלי שהמעסיקים יידרשו להתחייב למשך ההעסקה של העובדים המוחזרים או לעצירת תשלומים ודיווידנדים לבעלי העניין באותה תקופה.

בזמן שלמעלה ממיליון אנשים בישראל מוצאים עצמם כעובדים שיצאו לחל"ת ולא יודעים מה יקרה איתם, הממשלה החליטה לממן בכ-300 מיליון שקל הקמת צינור גז שיחבר בין אשדוד לאשקלון, שישרת את מונופול הגז הגדול בישראל.

אבי בר-אלי במאמר מעולה בדה-מרקר מתאר היטב את הביזה השלטונית, ומשווה:

"בין אלימות ממסדית כלכלית שמכתיבה כללי יום-יום פוגעניים ('השיטה') – לבין אלימות ספונטנית מתפרצת שמבקשת לשבור את הכללים האלה. זאת, כשמעל לא מרחפת השאלה 'מי הפר את החוזה בין המדינה לאזרח', אלא את מי החוזה הזה משרת. והשאלה הזאת רק מתחדדת ומחריפה בעת משבר שמצמיד לאי-שוויון הכלכלי תג מחיר בריאותי".

ובהמשך: "האין זו אלימות לחייב ציבור שנאנק תחת קשיי השעה לממן תעסוקה פיקטיבית ופנסיות תקציביות שרירותיות? האין זו אלימות כלכלית לחייב 1.1 מיליון ישראלים מפוטרים או מחו"לתים לממן 357 ג'ובים חדשים ומיותרים במשרדי ממשלה חדשים ומיותרים? האין זו אלימות למנף את החיסכון ארוך הטווח שלהם [של אזרחי ישראל] כדי לממן הרפתקאות גז בים הצפוני, או לרוקן את כיסיהם השבויים בבידוד באמצעות ייקור סל הקניות בסופרמרקטים המקוונים, או לנצל את חוסר הקשב שלהם כדי להעלות מכס על יבוא מתחרה למונופולים או לקרטלים מקומיים?

מניין צמח הרעיון ההזוי הזה לקחת את אלה שמטה לחמם נשבר בגלל הקורונה – ולקנוס אותם כדי לממן תעסוקה פיקטיבית משיקולים פוליטיים, לכסות בורות פיננסיים, או כדי לממן תאווה חזירית?".

ארה"ב בהנהגת טראמפ ובשיתוף הפעולה בין ההון לשלטון מובילה את הביזה השלטונית המאורגנת שיש לה השפעה עצומה בעולם האמיתי. בזמן שכחצי מיליארד אנשים ברחבי העולם עלולים להיזרק לעוני, רשת החדשות CNBC מדווחת כי הונם של מיליארדרים של אמריקה עלה בכ-434 מיליארד דולר במהלך הסגר בארה"ב בין אמצע מרץ לאמצע מאי.

וזה לא נגמר, הביזה השלטונית בארה"ב עולה עכשיו מדרגה. הנשיא טראמפ מציע קיצוץ חדש במס רווחי הון שיעזור בעיקר למשקיעים מהעשירונים העליונים.

אבל אנחנו לא קוראים לביזה השלטונית  הזו "ביזה" מכיוון שהיא נעשית בשקט בבנייני משרדים מפוארים בירושלים ובתל-אביב.

בזמן שכחצי מיליארד אנשים ברחבי העולם עלולים להיזרק לעוני, רשת החדשות CNBC מדווחת כי הון המיליארדרים באמריקה עלה בכ-434 מיליארד דולר במהלך הסגר בארה"ב בין אמצע מרץ לאמצע מאי

אנחנו לא קוראים לביזה השלטונית "ביזה" מכיוון שהבוזזים לבושים יפה בחליפות, מופיעים בטלוויזיה ומסבירים שזה לטובת כולנו, שהעושר שמועבר אליהם יחלחל מלמעלה למטה (Trickle down).

אנחנו לא קוראים לביזה השלטונית "ביזה" מכיוון שהבוזזים מקושרים ותורמים בזמן שהם בוזזים וגונבים את כל מה שאפשר, את כל מה שלא ממוסמר לרצפה.

אנחנו לא קוראים לביזה השלטונית "ביזה", אבל אנחנו צריכים לקרוא לזה "ביזה" מכיוון שזו ביזה המפרקת את המרקם החברתי של המדינה שלנו, עושה שמות בכלכלה שלנו, וזורקת את החברה שלנו לכאוס.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,237 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורונה מזהיר: ללא יציאה הדרגתית - יידרש סגר נוסף

לראשונה התחסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום אחד ● ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית להתפצל מסיעת ימינה

לראשונה חוסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום נגד קורונה – זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר, שחוסנו ביום אחד.

ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר להתפצל מימינה. השניים חברים במפלגת הציונות הדתית. אם פרישתם תאושר, יישארו בימינה חברי הכנסת נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. הוועדה תתכנס בשעה 10:15 בבוקר.

פורום המומחים, שמייעץ לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, הביע חשש, בדיון שקיים שלשום, שאם ישראל לא תצא מהסגר באופן הדרגתי ומתון יידרש סגר רביעי בחודש מרץ – כך מדווחת קטי דור בתאגיד השידור כאן.

בתוך כך עדכן אש אתמול את שרי הממשלה, שההערכה במשרד הבריאות, שבשבועות הקרובים הווריאנט הבריטי של נגיף הקורונה יהיה הזן הדומיננטי בישראל. המוטציה הבריטית נתפסת כמדבקת יותר מהזן המקורי.

עוד 3 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

תגובות אחרונות

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה