השחתה, הפחדה, השתקה – רק אזרחים יוכלו להחליף את המשטר

ההפגנה ה-142 בפתח תקווה (צילום: יעל לפיד ואמיר בן-דוד)
יעל לפיד ואמיר בן-דוד
ההפגנה ה-142 בפתח תקווה

גם אמש התקבץ הגרעין הקשה של מפגיני פתח תקווה בכיכר גורן. מדי פעם הפייסבוק מקפיץ לי תמונות מההפגנות הקודמות. רואים בהן את השלטים נגד נתניהו, נגד מנדלבליט, נגד המושחתים, בעד ועדת החקירה לצוללות. אפשר בקלות להסתכל על התמונות הללו ולחשוב – רגע, האם משהו השתנה פה לטובה ב-3 השנים האלה? או שה"כלבים נובחים והשיירה עוברת?"

מדי פעם הפייסבוק מקפיץ לי תמונות מההפגנות הקודמות בכיכר גורן. אפשר בקלות לחשוב – רגע, האם משהו השתנה פה לטובה ב-3 השנים האלה? או שה"כלבים נובחים והשיירה עוברת?"

האמת הקשה היא שהשיירה אכן ממשיכה לנסוע. אבל למחאות יש בכל זאת השפעה.

האמת היא – ואת זה אנחנו יודעים היום בוודאות מוחלטת, אחרי שלושה סבבי בחירות – שלמרות שלא רבים יוצאים לרחובות, מליונים תומכים במחאות, מליונים שותפים לדעת המפגינים, ומליונים מייחלים ליום שבו השחיתות הנוראה, הסיאוב, הריקבון שנתניהו ותומכיו השליטו כאן בעשורים האחרונים – שכל זה ישתנה. שהמדינה והחברה יעברו תיקון גדול ועמוק, שהאורוות ינוקו, שסדרי השלטון, הדמוקרטיה, והקשר בין האזרחים למוסדות שאמורים לייצג אותם – כל אלה ישתנו באופן רדיקלי.

אפשר לחשוב על משטר נתניהו כמו על שולחן. שולחן עם שלוש רגליים – השחתה, הפחדה והשתקה.

ההשחתה

ההשחתה היא כמובן כל מה שנפרש בתיקי 1000, 2000, 3000 ו-4000.

אבל ההשחתה היא גם מה שמנדלבליט הוציא מכתב האישום, ההשחתה היא גם התיקים שמנדלבליט סגר לשרה נתניהו, וההשחתה היא גם התיקים שהוא נמנע מלפתוח בפרשת הצוללות ובפרשת המניות. מי שקורא את העתירה החשובה שהגישה התנועה לאיכות השלטון השבוע יכול להתרשם מעומק הפעילות הפלילית-לכאורה של נתניהו. 30,000 רגל של שחיתות. עסקאות סיבוביות עם בן דודו, ש"מלווה" לו 600 אלף דולר, שהופכים אחרי כמה שנים ל-4 מליון דולר, במין הוקוס פוקוס כזה, של החלטות על רכש צוללות וכלי שיט במליארדים רבים. החלטות שנתניהו מקבל בדרכים אפלות, עקלקלות, שעד היום לא ניתן להן שום הסבר לא פלילי.

אבל ההשחתה היא גם מה שמנדלבליט הוציא מכתב האישום, ההשחתה היא גם התיקים שמנדלבליט סגר לשרה נתניהו, וההשחתה היא גם התיקים שהוא נמנע מלפתוח בפרשת הצוללות ובפרשת המניות

אבל ההשחתה היא לא רק מעשיו של נתניהו כאדם בודד, ואפילו לא של החבורה המושחתת, לכאורה, שבה הוא הקיף את עצמו, שחלקם הפכו עדי מדינה, חלקם עומדים בפני משפט, וחלקם כנראה ממשיכים לפעול גם כיום.

ההשחתה היא השחתה כלל-מערכתית. ההשחתה היא הסירוס המכוון מלמעלה, "רוח המפקד" השחורה הנושבת מבלפור ומלשכת ראש הממשלה, שמעבירה מסרים גלויים וסמויים לכל בעלי התפקידים – שבו בשקט, אל תשאלו שאלות ואל תפריעו, גם אם נראה לכם שנעשים מעשים לא תקינים. למה לכם? עדיף לכם לשתוק!

עבדתי יותר מ-20 שנה במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה. כסגן ראש המועצה לבטחון לאומי. הייתי כמעט כל יום במה שנקרא "האקווריום", קודש-הקודשים של הממלכתיות הישראלית, המכיל את לשכת ראשי הממשלה ועוזריהם הכי בכירים, ואת החדר שבו מתקיימים דיוני הקבינט המדיני-בטחוני. אדם לא יכול להיכנס לשם בלי להרגיש את כובד האחריות, את העוצמה, את חרדת הקודש של קבלת החלטות גורליות לחיי האומה. המקום הזה חייב להיות נקי מכל שחיתות, מכל סיאוב, מכל אינטרסים אישיים, משפטיים או חס וחלילה פיננסיים של המחליטים. אמנם הזיהום הנורא של השחיתות התנחל שם עוד לפני ימי נתניהו, אבל בימיו הוא התפשט והתפשט, והוא ממשיך להתפשט גם עכשיו.

בימים האלה מלאו 24 שנים ליום שבו נבחר נתניהו לראשונה. תחשבו על זה – 24 שנים. דור שלם. יש סטודנטים, סטודנטיות, אנשי צבא, בעלי עסקים, שכירים ושכירות, עובדי ועובדות מדינה, שכבה שלמה בעם ישראל שמיום לידתה מכירה רוב הזמן רק מציאות שלטונית אחת – נתניהו בבלפור.

עבדתי יותר מ-20 שנה במשרד החוץ ובמשרד רה"מ. כסגן ראש המועצה לבטחון לאומי. הייתי כמעט כל יום ב"האקווריום", קודש-הקודשים של הממלכתיות הישראלית. אדם לא יכול להיכנס לשם בלי להרגיש את כובד האחריות

מערכות שלטוניות גדולות לא משתנות ביום אחד. גם לא בשנה. אבל ב-24 שנים? ועוד איך. משרד החוץ של 2020 שונה מאוד ממשרד החוץ של 1996. גם משרד ראש הממשלה, גם משרד החינוך, וכן, למרבה הדאגה גם צה"ל ומשרד הבטחון. מה שהיה אסור בתכלית האיסור? הפך למותר. במקום שבו היו קווים אדומים, הם טושטשו, במקום שבו היה ברור מה מצופה מעובדי מדינה – להיות מקצוענים, לעשות את עבודתם ללא מורא וללא משוא פנים, להתרחק מפוליטיקה – ברור היום שהמבחן המכריע הוא בכלל לא מבחן המקצוענות אלא מבחן הנאמנות. ולא, לא הנאמנות למדינה או לשירות המדינה, אלא הנאמנות האישית לנתניהו, או הנאמנות לשר או לשרה זה או אחרת.

היועצים המשפטיים, שבעבר היו מנסחים חוות דעת על פי החוק והצורך המקצועי, רועדים היום מפחד, שלא יסמנו אותם כ"אויבי העם" או כ"דיפ סטייט". איילת שקד ניסתה להעביר חוק שהיה נותן לשרים יכולת למנות יועצים משפטיים כ"מישרות-אמון", כנראה אותו "אמון" שהיא בנתה עם אפי נווה בוועדה למינוי שופטים.

צריך להבין שנתניהו לא היה יכול להשחית את משרד התקשורת, חיים כץ לא היה יכול להשחית את ועדת הרווחה של הכנסת, אריה דרעי לא היה יכול להשחית את משרד הפנים, ולהמשיך לבצע עבירות-לכאורה – בלי "רוח המפקד" הזו, בלי השחיקה ההולכת ונמשכת של הנורמות השלטוניות, בלי הפריצה של עוד ועוד מחסומים של נורמות, של אתיקה מקצועית, ושל חוק.

ההשחתה הזו, המערכתית, הכוללת, המתמשכת – היא היא מורשת נתניהו.

מערכות שלטוניות גדולות לא משתנות ביום אחד. גם לא בשנה. אבל ב-24 שנים? ועוד איך. משרד החוץ 2020 שונה מאוד ממשרד החוץ 1996. גם משרד רה"מ, גם משרד החינוך, וכן, למרבה הדאגה גם צה"ל ומשרד הבטחון

ההפחדה

הרגל השנייה של משטר השחיתות היא רגל ההפחדה – נתניהו עוסק בהפחדה כל הזמן, וההפחדה הזו עובדת. היא הביאה אותו לשלטון בפעם הראשונה, ובכל הפעמים שאחריה. היא גם מחזיקה אותו בשלטון. הוא מפעיל טקטיקות הפחדה מול כלל הציבור, בעבר עם ניפוח מלאכותי של איומים בטחוניים אמיתיים כמו האיום האיראני או הפלסטיני, ובחודשים האחרונים הוא מנצל את מגיפת הקורונה כדי להלך אימים ולהעביר תקנות שעת חירום דרקוניות, ואז להפוך אותן לחוקים אנטי דמוקרטיים.

ושוב, את ההפחדה הוא מפנה לא רק אל הציבור הרחב, אלא גם כלפי מערכות השלטון, החוק והדמוקרטיה. כלפי מערכת המשפט, כלפי המשטרה, כלפי עובדי המדינה – וזה עובד. זה מחלחל, זה משפיע.

ההשתקה

הרגל השלישית של משטר השחיתות היא רגל ההשתקה – נתניהו ותומכיו פועלים כל הזמן כדי להשתיק את המתנגדים והמבקרים, כדי למנוע את חשיפת העובדות על מעשיהם, וכדי לייצר שיח ציבורי רעיל, רועש, אלים ומבלבל. נתניהו לא המציא את השיטות האלה. מי שמתמחה בהן הוא נשיא רוסיה פוטין, ויש לו תלמידים חרוצים בכל העולם, כולל בטורקיה ובהונגריה, אבל גם בדמוקרטיות המפוארות ביותר, בריטניה וארה"ב. הדמוקרטיה הישראלית צעירה ושברירית. אין לנו מורשת עתיקה ומוסדות חזקים כמו הפרלמנט הבריטי, ולכן קל הרבה יותר לחבל בה.

הרגל השלישית של משטר השחיתות היא רגל ההשתקה – נתניהו ותומכיו פועלים כל הזמן כדי להשתיק את המתנגדים והמבקרים, כדי למנוע את חשיפת העובדות על מעשיהם, וכדי לייצר שיח ציבורי רעיל, רועש, אלים ומבלבל

כדי להשתיק את הביקורת הוחלף מבקר המדינה בסוג מיוחד של בובה על חוט. כדי להשתיק את הביקורת 'אולפו' כלי התקשורת להימנע מסיקור אמין של נתניהו ולהטות אותו בכיוונים הרצויים לו. מליארדים הועברו מיד ליד, וכמובן גם מהכיס של כולנו, כדי לשנות מהיסוד את מפת האחזקות בתקשורת, וליצור מצב שבו אין כמעט כלי תקשורת עצמאיים או עיתונאים ביקורתיים, ואלה שעוד נותרו פועלים תחת לחץ מתמשך, גם כלכלי וגם תודעתי.

וגם כאן, האפקט הגרוע והעמוק ביותר הוא הצנזורה העצמית. כולנו זוכרים את הבריון השכונתי, זה שבא אליך במגרש כדורגל ומסלק אותך, או דורש שתפנה לו מקום בתור, וכשאת/ה מנסה להתנגד/ת אומר "בואנה, שקול מילים!".

גם בשירות המדינה, גם בתקשורת, גם ברשתות החברתיות, וכן, אפילו בשיחות סלון ובין חברים ומכרים – הישראלים תחת משטר נתניהו כבר "שוקלים מילים". ההשתקה עובדת.

אחרי 24 שנים שרובן תחת נתניהו, הדמוקרטיה הישראלית במשבר, והחברה הישראלית בטראומה. עידן נתניהו התחיל עם הטראומה הנוראה של רצח רבין, שממנה לא התאוששנו, והוא הגיע לשלב של טראומה מתמשכת וקריסת-מערכות שלטונית. שלוש מערכות הבחירות, ובפרט הבגידה הנוראה של גנץ ואשכנזי, ובעקבותיהם פרץ ושמולי, החריבו את אמון הציבור בפוליטיקה ובדמוקרטיה. מליון וחצי מצביעים חשים שקולם נשדד מהם, והועבר לצד השני. הם מסתכלים ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה ואומרים לעצמם – מה יהיה? מאין יבוא עזרנו?

הוא יבוא רק מלמטה, מן הציבור עצמו, שבמקום שלוש הרגליים של משטר נתניהו צריך להעמיד שלוש רגליים של אלטרנטיבה אזרחית ושלטונית חדשה. עם סטנדרטים אחרים, שתהיה מחויבת באמת לציבור, לאינטרס הציבורי, שתתן לנו האזרחים כוח אמיתי לעצב את עתידנו, כך שכולנו נוכל לתת בה אמון.

שלוש מערכות הבחירות, ובפרט הבגידה הנוראה של גנץ ואשכנזי, ובעקבותיהם פרץ ושמולי, החריבו את אמון הציבור בפוליטיקה ובדמוקרטיה. מליון וחצי מצביעים חשים שקולם נשדד מהם, והועבר לצד השני

מול ההשחתה – צריך להעמיד יושרה. שקיפות. הוגנות. יש בישראל עדיין איים שבהם הערכים האלה קיימים. אפילו בכנסת, ובוודאי בשירות המדינה, במערכות החינוך, במגזר השלישי והעסקי, בקרב הדורות הצעירים, יש רבים רבים שעבורם למילים הללו יש משמעות. יש להבליט אותם, להעצים אותם, להתגאות בהם. להעמיד מודלים חיוביים מול הדמויות האפלות שהשתלטו על מערכות חיינו.

מהפוליטיקאים, ממשרתי הציבור ומכל בעל תפקיד בחברה ממשלתית או ציבורית צריך לדרוש סטנדרטים גבוהים – שיגישו הצהרת הון שקופה לציבור. שיגישו הצהרת ניגוד עניינים מלאה וגלויה (השבוע הרשות השופטת התחייבה לזה – מצויין, טוב מאוחר מאשר לעולם לא, אבל מה עם כל השאר? מה עם השרים? מה עם חברי הכנסת?), שיחשפו את לוח הזמנים שלהם לציבור. כן, אור השמש, זו התשובה להשחתה.

מול  ההפחדה – צריך לגלות אומץ. אומץ לב אזרחי. מה שלמרבה הצער לא מעט מהגנרלים שלנו, והדוגמה הבולטת היא גנץ ואשכנזי, נכשלו ונכשלים בו. אבל גם עובדי משרד ראש הממשלה שיודעים על עבירות ישנות יותר ופחות ושותקים, או בנקאים שיודעים על הלוואות-עתק ועסקאות אפלות מול טייקונים, שידעו על מתווה הגז המושחת, שיודעים כיום על עבירות שחיתות ציבורית שמתבצעות – אתם צריכים לעשות את הדבר הנכון, אתם צריכים להיות אמיצים. למען הדור הזה ולמען הדורות הבאים. זה קשה, זה מפחיד, זה כרוך במחירים משמעותיים – אבל זה צו השעה. והציבור צריך לחבק כל אחד ואחת כזו.

ומול ההשתקה? – מול ההשתקה לכל אחד מאיתנו יש תפקיד – אנחנו פשוט צריכים לפתוח את הפה! אנחנו צריכים לדבר, גם אם יש כאלה שמפחדים. אנחנו צריכים לעודד אחד את השני. מי שחושב שהוא לבד, צריך לדעת שיש ציבור עצום שחושב כמוהו ויתן לו גיבוי.

לכן ההפגנות בפתח תקווה, ומול בלפור, ובכל מקום בארץ הן כל כך חשובות. לכן תת אלוף (בדימוס) אמיר השכל, שהוביל את מחאת היחידים בשלוש השנים האחרונות ומוביל את מחאת הכסאות מול בלפור כבר עשרה ימים ברצף – הוא גיבור ישראל, לא פחות מזה.

לכן ההפגנות בפ"ת ומול בלפור, ובכל מקום בארץ הן כה חשובות. לכן תא"ל (בדימוס) אמיר השכל, שהוביל את מחאת היחידים ב-3 השנים האחרונות ומוביל את מחאת הכסאות מול בלפור כבר 10 ימים ברצף – הוא גיבור ישראל

בדיוק לפני 24 שנים, באמצע הלילה שאחריו עלה נתניהו לשלטון על חודם של שלושים אלף קולות, כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות, נסעתי עם מי שהיה אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה מתל אביב לירושלים. התחושה שלי היתה רעה. אמרתי לו: "מחר נתניהו הולך לנצח. והניצחון הזה יהיה מכה לדמוקרטיה".

נתניהו מכה את הדמוקרטיה בשיטתיות, כבר שנות דור. אסור לתת לו לקבור אותה. יש לישראלים את הכוח האזרחי לעשות זאת. זה בידיים שלנו.

*מוקדש לפרופסור זאב שטרנהל ז"ל, שנפטר הלילה. מי שהיה וימשיך להיות האורים והתומים של הלוחמים בפשיזם ובטוטליריות. הדברים מבוססים על נאום שנישא בכיכר גורן בפתח תקווה. 

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,721 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אוחנה: פשע של נבלים ברשות התורה, התגובה תבוא מהר

דרעי: לעצור את הפורעים ● דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר ● דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● גורמים באוצר: החוב גדל לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים, ששבת-בשבתו נדחית אצלה מפני ספק-פיקוח-נפש בהבהלת חולים ויולדות לבית החולים, שהקימה את "יד שרה", "עזר מציון", "עזרא למרפא" (הרב פירר) ועוד עשרות מפעלים מצילי-חיים לטובת הכלל, הידרדרה להפקרות ולהפקרה של חייהם וחיי זולתם?

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים הידרדרה להפקרת חייהם וחיי זולתם?

המשבר הזה מוביל בהכרח לדיון רחב יותר על אחריותם של אדמו"רים ורבנים ולשאלות כגון:

  • מהי מהותה של חסידות בזמננו ומהן מטרותיה?
  • מי שומעים ל"דעת תורה" ומי אינם שומעים?
  • למי יש "אמונת חכמים" ולמי היא חסרה?
  • האם משמעותן התעוותה ואבדה ממשקלן ההלכתי והמוסרי?

מתחילת התפשטות המגפה יצאו פוסקים גדולים והודיעו ברבים הלכה פשוטה ומובנת מאליה:

"חמירא סכנתא מאיסורא" – חמורה סכנה שאדם מסכן עצמו ואחרים יותר מעבירה על איסור-תורה.

התורה ציותה על שמירת החיים:

"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". המצוות נתנו "אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם" ולא שימות בהם.

חובה הלכתית להימנע מקיום המצווה, חשובה ככל שתהיה, על מנת שלא להידבק או להדביק אחרים. חייבים להישמר, להימנע מהתקהלויות, לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה. יש להתפלל ביחידות או במניין מצומצם תוך הקפדה על הזהירות הנדרשת, לסגור בתי כנסת ובתי מדרש, לקיים שמחות בצמצום וכו'.

גם כמה אדמו"רים נתנו דוגמא אישית, סגרו את החצר והורו לקהילתם להישמר. לכאורה דברים פשוטים וידועים, כמו לומר לציבור החרדי: שמרו שבת, כשרות וטהרת המשפחה. מסתבר שלא. רבים עברו על הנחיות הרבנים.

אדמו"רים לא מעטים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה ומיניה וביה חזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל והולך של חולים ונפטרים כמעט ולא שינה דבר. זילות של חיי אדם.

אדמו"רים רבים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה וחזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל של חולים ונפטרים כמעט לא שינה דבר. זילות של חיי אדם

האחריות לחולים ולמתים מוטלת על כל פרט שלא נשמר ולא שמר. יסוד בשמירת המצוות הוא שאין אדם בר-דעת שיוכל להפיל את האחריות על הרב או האדמו"ר שלו. הפרט נכשל בכך ששמע לרבותיו ועבר עבירה בשמירת הנפש. אחריותם של האדמו"רים והפוסקים נוגעת להכשלת הציבור.

א"ר אבהו אמר רב הונא אמר רב מאי דכתיב (משלי ז', כ"ו): כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ?

כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – זה תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה.
וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ – זה תלמיד חכם שהגיע להוראה ואינו מורה (סוטה כ"ב ע"א).

ועצומים – לשון עֹצֵם עֵינָיו (ישעיהו ל"ג, ט"ו) – שסוגרים פיהם ואינם מורים לצורכי הוראה (רש"י).

תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה – עליו נאמר: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – יכול להיות באמת ידען גדול, מנהיג רוחני של קהילה או אדמו"ר של חצר חשובה. אלא שהוראותיו אינם מתוך הדיון ההלכתי אלא משיקולים אחרים. הוא בבחינת:

מְּגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַּהֲלָכָה, אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים (אבות ג', י"א).

ועל זה הזהיר אבטליון במשנה (שם, א', י"א):

וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל.

אך גם על מי שהגיעו להוראה ומצויים יום-יום בתהליך הפסיקה אמרו חז"ל שהם עלולים לסטות ולא להורות בדרך ההלכה. כך מסביר רש"י: הפוסקים הללו, גדולים ככל שהם, עוצמים עיניהם למציאות, דבר שאסור לפוסק לעשות. אם היו שותקים ולא אומרים דבר, ניחא. אבל הם סוגרים פיהם לדיון ההלכתי "ואינם מורים לצורכי הוראה" אלא לצרכים אחרים.

חלק מה"הוראות" האלה הוצגו בווידאו לציבור הרחב. מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. אין מרבותינו ז"ל מי שיחשיב תופעה כזו ל"דעת תורה" ואת הנענים לה לבעלי "אמונת חכמים". מכאן ואילך ישלוט הכאוס. פוליטיקאים ינסו ולעתים יצליחו לחלץ הוראות הפוכות. הרב מורה לסגור. חלק גדול מהמוסדות אינם נשמעים לו יותר. הורים אחראיים משאירים את הילדים בבית. אבדן-הדרך נגלה לעין-כל.

מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. מכאן ואילך ישלוט הכאוס

בחודשים האחרונים, כשנדמה שבני-ברק ניצחה את התחלואה וכי גל המתים נעצר, עוד הלעיטו דוברים חרדים את הציבור הרחב בהסברים סוציולוגים כמו צפיפות וחוסר-מודעות, אך לא הסבירו איך ייתכן שה"גדולים" אינם מודעים לכך.

היו שדברו על ה"סכנה הרוחנית" הגוברת על סכנת המוות והעזו להשוות את המצב לגזירות השמד תוך חילול זכרו של רבי עקיבא. ההצטדקות כללה גם השוואות מקוממות בין זלזול בשמירת הבריאות בריכוזים חרדיים לבין הצפיפות בהפגנות ומסיבות בתל-אביב, ואף טענות על אכיפת-יתר אצל חרדים והתעלמות מהערבים.

האם שומרי תורה ומצוות זקוקים להוראות המדינה כדי לשמור מצוות-יסוד כמו שמירת הנפש? זה לא מובן מאליו? האם לא היו חייבים להחמיר במצווה זו מלכתחילה, לשמש דוגמה חיה ליהדות שמקדשת את החיים ולהראות לכולם כיצד שמירה קפדנית על הלכות פיקוח-נפש יכולה לנצח את המגפה?

הסכנה עוד קיימת. שערי תשובה לא ננעלו ועדיין ניתן להציל חיים אם ינהג כל אדם באחריות המחויבת מדין תורה.

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 750 מילים

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

כן, "רק לא ביבי"

אחת המגמות שאני מזהה היום היא לחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, או להצטרף למפלג/ות ולרוץ במסגרתן, או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה הזאת מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי", כלומר ההאשמה שלמוחים אין אף אג'נדה מלבד סילוקו של הנאשם.

הלחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, להצטרף למפלג/ות או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי" – האשמה שלמוחים אין אג'נדה מלבד סילוק הנאשם

שותפים להאשמה קולות מימין, שתומכים בנאשם בשוחד ומרמה מסיבותיהם שלהם, או כי הם חושבים שהוא אפוד המגן מפני מו"מ מדיני שיסתיים בנסיגות ופינוי יישובים. שותפים נוספים ללעג הזה קולות ותיקים משמאל, שמפריע להם כי למחאה אין דרישה חד משמעית משותפת לסיום הכיבוש, לצדק חברתי, להפרדת דת ממדינה. מפריע להם שהשפה של מפגיני בלפור היא לא השפה הפוליטית שהם התרגלו אליה.

אני שמאלני "ישן". אני בא מהעולם של ה"איזמים" הישנים בעצמי. אני סוציאליסט, ובקונפליקט עם קפיטליסטים. אני מאמין בשיוויון אזרחי, בהפרדת דת ממדינה. אני מאמין שהכיבוש כבר הפך מזמן לאפרטהייד דה-פקטו. אני מאמין במפלגות ובחלוקה ברורה למחנות. אני משוכנע ששראל זקוקה לחוקה חילונית ורפובליקאית היום. אתמול.

שוחחתי עם הפעילים. אין ספק: שפתי אינה שפתם. כשהם מזלזלים, למשל, בחלוקה לימין ושמאל – אני חייב להתאפק לא לצעוק ולדפוק על השולחן (עוד מנהג של הדור הישן). אבל אני מכיר בכך שיש להם שפה אחרת ופרספקטיבה אחרת ויש להן מקום ולגיטימיות. עצם המעורבות הפוליטית הממושכת שלהם היא מבורכת. בתנאים הקשים שבהם הם פועלים, הנחישות שלהם מעוררת הערצה.

צריך להבין: לצד מחאת היחידים ו"חוזה חדש" ("קריים מיניסטר"), רוב גופי המחאה הוקמו בחודשים האחרונים והרוב המוחלט והמוחץ בהם הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה. לטוב ולרע, זאת שפה שונה.

המרחב הדמוקרטי כולל מחאה לא מפלגתית לצד מפלגות, לא המצאנו פה את הגלגל. כמו שהפוליטיקה באיגודים המקצועיים, או ברשויות המקומיות, מתנהלת לפי חוקים אחרים מהקשת המפלגתית שמיוצגת בכנסת. גוש אמונים שלום עכשיו, התנועה לאיכות השלטון – כולן לא מפלגתיות. לכולן יש מקום של כבוד בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית.

הרוב המוחץ במחאה הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה, לטוב ולרע

אם נרחיק למקומות וזמנים אחרים – המחאה נגד מלחמת וייטנאם היתה ברובה על-מפגתית. הפוליטיקה הסביבתית היא לא פעם על-מפלגתית (גם אם מחנה פוליטי חד מזוהה עם פוליטיקה סביבתית הרבה יותר). המחאות שצמחו נגד המשטרים במזרח אירופה לא היו מפלגתיות. גם התנועה נגד מרוץ החימוש הגרעיני. ועוד ועוד.

לגבי הדרישה להדחת נתניהו ומקומה המרכזי, כבר היה בישראל קמפיין כזה: "מספיק ודי בשלטון מפא"י". אג'נדה לגיטימית לגמרי. גם טוהר המידות זו אג'נדה נורמלית לגמרי להתאחד סביבה, בלי הסכמה על דברים אחרים. טוהר המידות או מלחמה בשחיתות זאת אג'נדה שמקובלת מאוד בתנועות חוץ פרלמנטריות, ולפעמים גם מתגבש מחנה פוליטי סביבה.

הדחתו של ראש מדינה שמסרב לפרוש חרף מחאה ציבורית והליך משפטי על עבירות חמורות זה מכנה משותף סביר בהחלט. נכון שבישראל, שמתחזקת כיבוש 53 שנים, שחלוקת העושר בה בלתי שיוויונית באופן קיצוני, שהמבנה החוקתי שלה הוא שאין חוקה ויש ממסד דתי ששולט בנישואין, בגירושין ובמעמד האזרחי של מהגרים ובני מהגרים – זה נראה מוזר, להעמיד את השחיתות והדחתו של אדם אחד בראש סדר העדיפויות הפוליטי.

אבל השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-1996 נתניהו היה סתם ראש ממשלה ימני מהליכוד. לא כך המצב ב-2021. נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו למשהו שהוא יותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת. כל תזוזה, כל שינוי, כל רפורמה מותנים עכשיו בהדחתו ובפירוק המשטר שהתעצב סביב אישיותו וסביב מקורביו.

השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-2021, נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו ליותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת

אז כן. "רק לא ביבי". האיש חייב לעמוד לדין, וכך גם לא מעט מהמקורבים והדמויות הבכירות במשטר שהתעצב פה. בכל מקרה, אסור להם להישאר בשלטון. אין בכך התנכרות לכ-4.5 מיליון נכבשים, או התעלמות מהחצי-תיאוקרטיה, או אדישות לאי-שיוויון חברתי. להפך. זה תנאי מוקדם הכרחי כדי להתקדם בכל שאר החזיתות.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 644 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה