בואו נדבר על אחריות (או: נגעת-נסעת, שברת-שילמת)

צילום מסך מתוך הטריילר לסרט לוליטה של אדריאן לין  על פי הספר של ולדימיר נבוקוב, 1997
צילום מסך מתוך הטריילר לסרט לוליטה של אדריאן לין על פי הספר של ולדימיר נבוקוב, 1997

בשבוע האחרון גועשת הרשת בשאלה, האם רצונן של בנות חמש-עשרה חופשי כשזה מגיע לסקס.

לפני שאנסה לענות על זה, הנה כמה הצהרות שאני עומדת מאחוריהן במאה אחוז:

אין שום דבר פסול בסקס בהסכמה. אין שום דבר פסול בפער גילים חוקי. אין שום דבר פסול בפנטזיות מיניות. אין שום דבר פסול בסקרנות ובכמיהה. אין שום דבר פסול בגוף האדם, במיניות, ובאדם כיצור מיני.

והנה מה שכתוב תחת סעיף 346 לחוק העונשין, "בעילה אסורה בהסכמה":

"הבועל קטינה שמלאו לה ארבע-עשרה שנים וטרם מלאו לה שש-עשרה שנים, והיא אינה נשואה לו, או הבועל קטינה שמלאו לה שש-עשרה שנים וטרם מלאו לה שמונה-עשרה שנים, תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה, או תוך הבטחת שווא לנישואין, דינו – מאסר חמש שנים".

*  *  *

כשהייתי קטנה, הערצתי את "פייב". צמרת עולם הבוי-בנדז נחלקה בין הבקסטריטבויז ואן-סינק האמריקאים, ופייב הבריטיים, ואני הייתי מהמחנה של הר רויאל מג'סטי. חברי הלהקה היו מבוגרים ממני בעשור בממוצע, ומדי לילה פנטזתי שהם רוצים בי כפי שאף אחד לא רצה בי מעולם.

לא ידעתי דבר על צעדים שמעבר לרצון. היו לי קראשים על בנים מהכיתה ועל מנחים מערוץ הילדים, ועל קווין סורבו מ"הרקולס", אבל ידעתי רק להתלהט באופן בתולי ומרוחק, ולא באמת הפכתי במשמעות של קירבה כנה. וזה בסדר – ילדים צוברים את הידע הזה בתהליך בגרות הדרגתי, טובלים כל פעם קצת עד שהם מגבשים זהות אינטימית ומינית.

בכל מקרה, פנטזתי על פייב קשות. רציתי שהם יגרמו לי להרגיש הכי מיוחדת בעולם, כמו בשירים שלהם. זה התחיל מאינטראקציה יומיומית ותמימה לגמרי. הלכנו לפארק ביחד, שיחקנו קלפים ופוגים, הלכנו לקנות "קפוא" ביחד ואהבנו את אותו הטעם, חזרנו יחדיו מבית הספר. ואז הם הכניסו אותי לבאקסטייג' והזמינו אותי להופיע איתם על הבמה, וכמובן שפרצתי כתגלית פופ היסטרית.

בכל מקרה, פנטזתי על פייב קשות. רציתי שהם יגרמו לי להרגיש הכי מיוחדת בעולם, כמו בשירים שלהם. זה התחיל מאינטראקציה יומיומית ותמימה לגמרי. הלכנו לפארק ביחד, שיחקנו קלפים ופוגים

הם גם הגיעו להפתיע אותי בבית הספר כדי שכולם יאהבו אותי ויחשבו שאני מדהימה, והצילו אותי מחיי הקטנים, המנוכרים; מהבית שלא הרגשתי בו שייכת, מהחברים לספסל הלימודים שהייתי לידם חוצנית לגמרי. פייב ראו בי משהו והפכו אותי לטובה יותר. הזוהר שלהם דבק בי ולראשונה לא הייתי בלתי נראית.

הנוכחות שלהם בראש שלי הזינה אותי, שעה שהמציאות הקרה והמוחשית של חיי גרמה לנפשי לקמול. ואז פנטזתי שהם מזמינים אותי לארוחת ערב – כל החמישה. ואנחנו לא ממש אוכלים. הם לא מפסיקים לנשק אותי ומתחילים לריב מי יהיה איתי, ואני אומרת להם שכולם יכולים להיות איתי. לא ידעתי אם אנחנו שוכבים, הייתי בכיתה ה'. אבל רציתי להיות קרובה אליהם, מה שזה לא אומר.

רציתי שהם ירצו את כולי, גם את הגוף שלי. תיארתי לעצמי שזו בטח התחושה הטובה ביותר בעולם, למרות שלא ידעתי לעגן אותה בשום דבר מוכר, ומה שאינו קיים במציאות יכול להתקיים בראש ללא גבולות. זה חלק ממה שכל-כך משך אותי בפנטזיה הזו: לגלות איתם משהו חדש. לגלות איתם את עצמי.

אבל זה משחק שילדה בכיתה ה' שיחקה בראש שלה, אחרי שלחשה לפוסטרים שעל הקיר לילה טוב ונשקה להם בחטף, חוששת שמא בן משפחה יחלוף על פני החדר וילעג לחלומות שלה. זה מיני, כן. אבל הרי אין שום דבר פסול בפנטזיות מיניות, בסקרנות ובכמיהה, ובאדם כיצור מיני. זה חלק מהתפתחות, ומה שמתחולל בין אדם לעצמו בלבו, זה עניינו בלבד.

ואז פנטזתי שהם מזמינים אותי לארוחת ערב – כל החמישה. ואנחנו לא ממש אוכלים. הם לא מפסיקים לנשק אותי ומתחילים לריב מי יהיה איתי, ואני אומרת להם שכולם יכולים. לא ידעתי אם אנחנו שוכבים, הייתי בכיתה ה'

במרוצת השנים עוד פנטזתי על כל-כך הרבה אנשים: יהודה לוי ורן דנקר, וג'רי לואיס ובילי ויילדר, ג'רי אוקונל וג'ורג' קלוני והרשימה באמת אינסופית. ואם הייתי מספרת לכם שחברי פייב או מי מהמוזכרים לעיל שפער שנים ברור נמתח ביני לבינם, שהרטיטו אותי עד עמקי נשמתי הרכה – היו מנסים עליי איזה מוב מיני, מה היה צורם יותר: העובדה שמדובר במהלך מיני על קטינה, או העובדה שהקטינה הביעה עניין במיניות?

בואו נפשט אפילו יותר. אם הורים לוקחים את ילדתם לרופא השיניים וזה בודק אותה ומזדעזע, "מה זה, כל הפה שלה חורים. כמה ממתקים אתם מאכילים אותה?", וההורים יגידו, "כמה שהיא רוצה". והרופא יגיד, "היא יכולה לרצות עד מחר. אתם לא אמורים לתת לה לאכול כל מה שהיא רוצה, זה הרס לה את השיניים", אבל ההורים ימחו, "הילדה הדיחה אותנו לקנות לה מה שתרצה. היא הרי יודעת מה בא לה, היא יזמה את זה". כן? נשמע לכם סביר?

במאמר מוסגר, אני רוצה להתייחס להבדל בין מיניות לסקס כפי שאני מגדירה אותו – וכל מה שאני כותבת תקף לכל המגדרים, בבקשה קראו זאת בהתאם. מיניות היא חיבור בין אדם לעצמו, ובינו לבין אנשים שמעניינים אותו באופן הזה.

מיניות היא רצונות ומאוויים, היא חשקים ומשאלות. מיניות היא עולם הרגש של האינטימיות. סקס הוא הפן הפעיל והמשותף בתוך מיניות, אבל הוא לא חייב לכלול בתוכו חיבור. סקס יכול להתקיים גם כאקט בלבד, שמזקק רגשות ומאוויים לדחפים פיזיים. סקס יכול להיות כמה שעות של משחק מענג וכמה דקות של פורנו. והכל לגיטימי אבל, אתם יודעים, במסגרת החוק.

אם חברי פייב, שפער שנים ברור נמתח ביני לבינם, שהרטיטו אותי עד עמקי נשמתי הרכה – היו מנסים עליי איזה מוב מיני, מה היה צורם יותר: זה שמדובר במהלך מיני על קטינה, או זה שהקטינה הביעה עניין במיניות?

בגיל ארבע-עשרה הייתה הפעם הראשונה שלי. היא הייתה בניגוד לרצוני, על אף שבהתחלה רציתי את זה. כלומר, פנטזתי על זה וחשבתי שאני רוצה את זה. לא ידעתי להגדיר מה זה "זה", וחשבתי ש"סקס" זה מה שרואים בטלוויזיה. שני אנשים שוכבים במיטה וזזים, אבל אין לי מושג מה הם עושים שם או איך מרגיש גוף אחר קרוב כל-כך לשלי, ולא יכולתי באמת לשער מה תהיה התחושה של יד שאוחזת בי במקומות שעוד לא אחזתי בעצמי. אבל רציתי זוהר שידבק בי. רציתי להיות נאהבת לגמרי, הפנטזיה האולטימטיבית – דולורס הייז, "לוליטה". רציתי להיות כמו בטלוויזיה כדי להתרחק מחיי הקטנים, המנוכרים. רציתי להיות תגלית בעיני עצמי ובעיניו של אחר.

בגיל ארבע-עשרה, פוסט-טראומה מורכבת כבר הייתה חלק מחיי, אבל איש מאיתנו לא ידע דבר לגבי זה. עדיין, הרכיב הזה באישיות שלי ניהל אותי והשפיע על הבחירות שלי. מעבר להיותי בת ארבע-עשרה שאינה מצוידת בדי ניסיון וידע כדי לשפוט מצב באופן בוגר, גם הייתי מנותקת מעצמי מאד. סבלתי מהתעלפויות מרוב חרדה ונתק, אובדן זיכרון, ביעותי לילה.

לא יכולתי לנהל את המצב בשום אופן אחר, וניהלתי אותו כך שהופעתי אצל אדם אחר וביקשתי ממנו שיקח את הגוף בן הארבע-עשרה שלי ויאהב אותו מעבר למה שהוא מסוגל לקלוט. מה שזה לא אומר.

אני זוכרת היטב את הרגע ששכבתי תחתיו והרגשתי איברי מין בפעם הראשונה ואת היד שלו על החזה שלי – והבנתי שבכלל יש לי חזה – ותובנות רבות כל-כך הכו בזו אחר זו, ופשוט שכבתי שם ואמרתי לעצמי, "אוי לא. מה עשית? מה עשית?". לא עזר שנאבקתי והתנגדתי כי היד שלו כבר נצמדה לשפתיים ולאף שלי ולא נשמתי; אבל זה כבר סיפור אחר.

לא יכולתי לנהל את המצב בשום אופן אחר, וניהלתי אותו כך שהופעתי אצל אדם אחר וביקשתי ממנו שיקח את הגוף בן הארבע-עשרה שלי ויאהב אותו מעבר למה שהוא מסוגל לקלוט

בנות ארבע-עשרה וחמש-עשרה לא יודעות שום דבר על סקס. אולי הן יודעות איך זה כביכול נראה אחרי ביקור בפורנהאב, קודם עם חברות במסיבת פיג'מות בקטע מצחיק של ללעוג לטמבלים שמזדיינים מול מצלמות, ואז לבד באישון לילה, כי אולי אלה מול המצלמות לא כל-כך טמבלים ובחיים לא ראיתי גוף שנראה ככה, והאם גם אני אמורה להיראות ככה, ואני רוצה ללמוד איך להתנהג כדי להיות מוכנה.

תהיו בטוחים שהילדות שלכם ראו סקס קורה. אבל זה לא אומר שהן מסוגלות להבין מה עומד מאחורי מערכות יחסים בעולם האמיתי, מהי אינטימיות, מה ההבדל בין מה שמוצג בפניהן, מה שמתחולל בראשן ומה שהחיים מזמנים באמת. הן ילדות. כן, הן סקרניות ומתחילות לפתח מאוויים מיניים – זה נפלא ותקין. אבל הן לא יודעות כלום. ילדים רוצים ממתקים כל הזמן – זה לא אומר שהם יודעים מה לאכול.

החוק – זוכרים את החלק הזה מהפתיח? – מכיר באי כשירותם של קטינים לרדת לשורש העניין המיני, ולכן ממנה מבוגרים כאחראיים על הסיטואציה. כלומר, גם אם קטינה מביעה רצון לשכב איתך, חובת הסירוב היא עליך. אתה אמור לדעת יותר טוב. אתה המבוגר בסיטואציה גם אם אתה ילד בנפשך, ולכן החוק יתייחס אליך כאחראי.

עכשיו, חוק בצד: הערכים החברתיים בישראל עדיין בוחנים פרשות כאלה מצדן של הקטינות. האם לקטינות יש רצון או אין, והאם הוא חופשי באמת, והאם ילדות רוצות סקס והאם הן הנימפות הפתייניות של נבוקוב. "לוליטה", אגב, הוא ספר על-זמני ונשגב, מיוסר ואיום, שכתוב ביד אמן. קיים בי עדיין החלק האפל, העמוק, שמייחל להיות דולורס. ובכן, גם זה נושא לפוסט אחר, אבל כמה מילים לגבי זה בכל זאת:

ילדות, מעבר להיותן רכות בשנים ובהבנה, עלולות גם להגיע לגיל ההתבגרות עם תנאים נפשיים הרבה פחות מאופטימליים – מה שקרה לי, למשל. וזה משבש אף יותר את היכולת שלהן להבחין בין פנטזיה למציאות. בין אדם שאוהב אותך ודואג לך, לבין אדם שמסנוור אותך ורוצה לטרוף אותך.

כיום, בגיל שלושים ואחת, אין לי בעיה להתמסר לסנוור אם בא לי, והמחשבה על להיטרף מדליקה אותי למדי. אבל אני יודעת על מה אני מדברת ומסוגלת לבחור בזה בכנות. ילדה שהגיעה לגיל ארבע-עשרה וחמש-עשרה אחרי שגדלה בסביבה טראומתית, מוקפת במבוגרים משמעותיים שלא שמרו עליה, והיא מבולבלת לגמרי – סביר שתהיה חשופה לסכנה בגיל מוקדם ולא תדע להבדיל בין פנטזיה למציאות, ולא תדע בזמן אמת שהיא מנוצלת על ידי גבר מבוגר ממנה שתכלס, יודע יותר טוב אבל סתם בא לו לא לדעת.

החוק – זוכרים את החלק הזה מהפתיח? – מכיר באי כשירותם של קטינים לרדת לשורש העניין המיני, ולכן ממנה מבוגרים כאחראיים על הסיטואציה. כלומר, גם אם קטינה מביעה רצון לשכב איתך, חובת הסירוב היא עליך

אני לא רוצה לדבר על "האשמת הקורבן", על אף שזה קיים כאן ובכלליות – אלא על אחריות. בישראל בפרט, השיח על מידת מעורבותם של קורבנות עוקף בענק את השיח האמיתי שצריך להתנהל כאן: אחריות העבירה. עזבו אותי ממשחקי אשמה. אין לזה משמעות למעט התלהמות וזעזוע, ואלה לא מקדמים אותנו כחברה לשום מקום. בואו נדבר על אחריות. החוק מדבר על זה. מערכת המשפט מושתתת על זה. האחריות על סקס עם קטינה מונחת על כתפיו של הבוגר ששכב איתה, גם אם היא אמרה "כן". אם אנחנו רוצים לחנך אנשים בוגרים להחליט טוב יותר, אנחנו מוכרחים לחנך לאחריות, ולא להרתיע באמצעות אשמה.

סתיו מילוא אורבך. בת 31, אבל גם 14 ולרגעים 60. בחורה קטנה, שיער גדול. חיה על התפר. המילה האיומה ביותר היא "פוטנציאל". התחושה האהובה עליי היא ערגה, היא נמצאת בכל. עוגיות שוקולד-צ'יפס מדליקות אותי. גם מים בטעם אננס, במחילה. רוצה להיות תסריטאית ושחקנית. ואהיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,604 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 25 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר: 65 מנדטים למתנגדי נתניהו; לראשונה זה חודשים העבודה מעל אחוז החסימה

מרב מיכאלי נבחרה ליושבת ראש מפלגת העבודה: "זה הרגע האחרון בו ניתן להציל את התנועה" ● הממשלה אישרה את סגירת נמל התעופה בן-גוריון ● מבלי להיוועץ באנשי משרד האוצר וללא קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, הציגו נתניהו וכ"ץ תוכנית לחלוקת מענקים כספיים לציבור ● לאחר שנתיים ללא נציב קבוע לשירות בתי הסוהר אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

עוד 57 עדכונים

לקחים לקראת בחירות 2021

רוגל אלפר עיתונאי "הארץ" שואל את עצמו שאלה ששואלים ישראלים רבים, איך לא נחזור על הטעויות של בחירות 2020. תשובת ההפוך-על-הפוך שלו (אלפר מזדהה עם השמאל אך מתכנן הצבעה טקטית לסער, שלדעתו יפיל את נתניהו) מזכירה את המונולוג של ויזיני בסרט הנסיכה הקסומה. ויזיני הפיקח נענה לאתגר שהציב בפניו "האיש בשחור", לבחור בגביע היין בו הוא לא שם רעל ולשתות ממנו.

ויזיני מתפלפל, מתחכם, בוחר, שותה ומת מיד. שני הגביעים היו מורעלים. ולענייננו, האם יש בכנסת מפלגה לא נגועה? האם ניתן בכלל להחלץ מאתגר הגביעים הזה?

לקח ראשון: הכל הצגה

מי שמעיד שהכל הצגה הוא לא אחר מנתניהו עצמו שנתפס אומר:

"זה הכל משחק. והפקידות והיועצים המשפטיים. מה אתם באמת לא מכירים? אני לא יכול, אני עכשיו מוקלט, אני לא יכול להגיד לכם".

בזקנתו, כשהפחד מפני המשפט המתקרב מערער אותו, הקוסם חושף את סודותיו המקצועיים.

מי שמעיד שהכל הצגה הוא לא אחר מנתניהו עצמו שנתפס אומר: "זה הכל משחק. והפקידות והיועצים המשפטיים". בזקנתו, כשהפחד מפני המשפט המתקרב מערער אותו, הקוסם חושף את סודותיו המקצועיים

לאורך שנות כהונת נתניהו, מספר פוליטיקאים "פנו לו עורף" בסכסוך מתוקשר. הנדל והאוזר, למשל, נטשו את לשכת נתניהו ואת הליכוד שם בילו מספר שנים, חברו לבוגי יעלון, דחקו את נאמניו מחוץ לכנסת, סיכלו ברגע קריטי הקמת ממשלת מיעוט בראשות מפלגתם החדשה, ובהמשך נטשו אותה עם המנדטים והתקציב לטובת תמיכה בנתניהו.

הצמד ההפכפך חבר עתה לגדעון סער שפרש מהליכוד בעודו מכריז כי "בשום תסריט לא אשב בממשלה בראשות נתניהו". העוצמה החלושה בה סער תוקף את נתניהו ("המשך כהונתו מנוגד לטובת המדינה") היא סימן בדוק לתסריט מוכר, כמו גם העובדה שסער קלט למפלגתו את הצמד. מי שיופתע אם בבחירות 2021 מפלגתו של סער תחזור בדיוק על אותו הטריק שהצמד ביצע בבחירות 2020 הוא פשוט פראייר.

צמד נוסף ש"נטש" את נתניהו בסכסוך מתוקשר הם שקד ובנט. נראה שהנטישה היתה פורמלית בלבד. כשרת משפטים, שקד תיפקדה כזרוע של נתניהו ובשירותו. שקד ביצעה חריש עמוק במערכת המשפט, לכאורה במטרה אידיאולוגית, כשמסייע בידה אפי נווה והטלפון הלוהט שלו.

רק טפח מתוכן ההקלטות והתכתבויות של נווה נחשף. כשמלוא תוכנם של הטלפונים של נווה ישוחרר למשטרה ולציבור, ייתכן שהחשיפה תתמוך בביעור מסיבי של שחיתות ממערכת המשפט בכל הדרגים, מהמחוזי ועד לעליון. מי שיצביע לשקד ובנט מפני שהוא חושב שהם מהווים אלטרנטיבה לנתניהו הוא פראייר. ריבוי המפלגות בימין הוא מצג שווא.

לקח שני: איחוד לגוש גדול לא משתלם

האם משתלם להתמסר שוב לקריאות הלוחצות לאיחוד ("בואו נתאחד כדי שנתניהו ילך", "אם לא נהיה חזקים – נתניהו יימלט ממשפטו") שיוצאות מפיהם של שקרנים עם קבלות ("אני לא אשב עם נתניהו")? בבחירות הקודמות, לאיחודי השמאל והמרכז היתה השפעה הרסנית.

המחנה הדמוקרטי (מרץ, מפלגתו של אהוד ברק וסתיו שפיר) השיגו חמישה מנדטים בבחירות לכנסת ה-22 ולא הפיקו דבר מהאיחוד עם העבודה-גשר לקראת הבחירות לכנסת ה-23. להפך, איחוד זה היה טעות קשה מבחינתם. לכנסת ה-23 נכנסו שלושה מהם בלבד, כלומר האיחוד גרם להם להפסד של שני מנדטים. וזה לא הכל: המנדטים שקיבלה מפלגת האיחוד הכניסו לכנסת את פרץ, שמולי ואורלי לוי אבקסיס. האחרונה לא עברה את אחוז החסימה באף מערכת בחירות בה רצה לכנסת, וייתכן שגם שני הראשונים היו חווים גורל דומה אלמלא היו מתאחדים עם המחנה הדמוקרטי. בדיעבד, סירוב לאיחוד הזה היה יכול להיות רווח נקי.

מפלגת האיחוד הכניסה לכנסת את פרץ, שמולי ולוי אבקסיס. האחרונה לא עברה את אחוז החסימה באף מערכת בחירות בה רצה לכנסת, וייתכן שגם שני הראשונים היו חווים גורל דומה לולא התאחדו עם המחנה הדמוקרטי

ומה הפיקו תל"ם ויש עתיד מהאיחוד עם כחול לבן? הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר בוגי יעלון ייסד לפני הבחירות לכנסת ה-21 את מפלגת תל"ם שדגלה במנהיגות ישרה ובהקמת וועדת חקירה לפרשת צוללות. הצטרפותם של הנדל והאוזר אל תל"ם הציבה את הצמד בשלישיה הראשונה שלה ודחקה את פעיליה במורד הרשימה.

בגלל שגבי אשכנזי הציב כתנאי לכניסתו לפוליטיקה את איחוד תל"ם, יש-עתיד וכחול לבן, נציגי תל"ם נדחקו הלאה ברשימה המאוחדת שנוצרה, ורק חמישה מהם הצליחו להכנס לכנסת ה-23.

לאחר סדרת פרישות, עריקות, דחיקה של נציגי תל"ם מטה ברשימה המאוחדת (יצחק אילן) ועריקות לאחר שימוש בחוק הנורווגי, מפלגת תל"ם בכנסת הצטמצמה לשלושה נציגים. גם יש עתיד סבלה מתהליך דומה, בעקבות עריקות אל כחול לבן, מהן שתיים תוך שימוש בחוק הנורווגי.

בבחירות 2020 לא ידענו בוודאות מי נוכל, רק חשדנו, אבל עתה זהות הנוכלים המאומתים ידועה. אסור לתת להם הזדמנות לעקוץ אותנו שוב.

האם גנץ תרם להעלמת פרשת הצוללות?

כחול לבן התרחבה, בעוד שהמחנה הדמוקרטי, תל"ם ויש עתיד התכווצו. מה הפלא, אם כן, שהצעות החוק להקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקר פרשת הצוללות לא הצליחו לעבור? אי-הקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות היא אחת מתוצאות הקואליציה ככלל, ובאופן בולט של הנהגת כחול לבן.

מה הפלא, אם כן, שהצעות החוק להקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקר פרשת הצוללות לא עברו? מסתמן שאי-הקמת ועדת חקירה בפרשה היא המטרה הלא מוצהרת של הקואליציה, ובאופן בולט של הנהגת כחול לבן

למרות שלפני הבחירות גנץ הכריז שיקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ("לא ננוח ולא נרפה עד שהאמת תצא לאור"), ברגע האמת הוא הורה לחברי סיעת כחול לבן להיעדר ממליאת הכנסת ובכך להכשיל את הצעת החוק של יש עתיד־תל"ם להקמת ועדת החקירה. למה?

הבייס של כחול לבן הפנה למפלגה עורף. אשכנזי פרש אבל גנץ, מאחורי הוילון השחור שלו, עדיין נחוש לדבוק בפוליטיקה והוא מחזר בעזות מצח אחרי קולות אלה שבגד בהם. למה? אולי התשובה טמונה במעורבותם הלא פתורה של גנץ ואשכנזי בפרשת הצוללות האפלה, פרשה בה מעורבים, לכאורה, סכומים בלתי נתפסים.

טיסנקרופ מכרה צוללות לישראל ולמצרים ב-7 מיליארד אירו (ויקיפדיה). דמי השוחד המקובלים בענף זה הם לפחות 10% מהעסקה. לאן זרמו כספים אלה ידוע רק באופן חלקי. לדוגמה, רכש הצוללת השישית והספינות בסך 900 מיליון אירו הניב באופן משוער שוחד של 90 מיליון אירו. מיקי גנור ונאשמי פרשת 3000 קיבלו על רכש זה, על פי החשד, כ-10 מיליון אירו שוחד. לאן נעלמו 80 מיליון אירו הנותרים?

שתי כתבות של גידי וייץ מהחודש האחרון קושרות את גנץ ואשכנזי לפרשה. כנגד אשכנזי נמצאו נמצאו עדויות לכך שכשהוא היה רמטכ"ל הוא קבר חשד לשחיתות בעסקת הצוללות. גנץ, שהיה רמטכ"ל בעת ההחלטה על רכש שנוי במחלוקת של צוללות וכלי שיט, העיד במשטרה באופן תמוה ומעלה חשד ("לא זוכר", "לא יודע", "נשמע לי הגיוני", "מה שאני יודע זה מה שקראתי בעיתון").

החשד גובר עם הוראתו לחברי סיעתו להיעדר מההצבעה על כינון ועדת חקירה ממלכתית בנושא, ומתחזק ביתר שאת עם החלטתו על הקמת "ועדת בדיקה" חסרת סמכויות  לפרשה.

גידי וייץ קושר את גנץ ואשכנזי לפרשה. עדויות נגד אשכנזי כי כרמטכ"ל קבר חשד לשחיתות בעסקת הצוללות, וגנץ, שהיה רמטכ"ל בעת ההחלטה על רכש הצוללות וכלי השיט, מסר עדות תמוהה

איך נגן על עצמנו?

שיטת הבחירות בישראל פרוצה להטיות וזיופים, טריקים בסיסיים בערכה של כל קוסם מתחיל. בבחירות 2019 נמצא כי הפיקוח על הקלפיות היה רופף, במיוחד בחברה הערבית והחרדית וכי 20% מהקלפיות לא היו מאוזנים פוליטית. איוש ועדות הקלפי בבחירות 2021 יהיה קריטי אף יותר משני טעמים. ראשית, על פי חלק מהקולות במערכת הפוליטית, הפעילות השוצפת של נתניהו במגזר הערבי מעלה חשש לזיופי בחירות עתידיים דווקא במגזר זה, ואיוש מאוזן של ועדות הקלפי יוכל למנוע אותם.

שנית, אם ניקח בחשבון שבתום בחירות 2020 כחול לבן והעבודה-גשר (שרצו בבחירות כאופוזיציה, לכאורה) סיכמו עם נתניהו על הקמת קואליציה, סביר שבמרבית ועדות הקלפי בבחירות האחרונות לא היו נציגים של שלושה גושים שונים, ואף לא שניים. יש לדרוש מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבחירות 2021 שנציגי מפלגות שלקחו חלק בקואליציה לא יוכלו להחשב כגוש נפרד מהליכוד בועדות קלפי (גנץ כבר הוכיח בשנה האחרונה שלא ניתן לסמוך על מצג "האופוזיציה" נגד נתניהו שלו). מעבר לכך, אזרחים יכולים להתנדב ולתרום לשמירת טוהר הבחירות כמשקיפים בקלפיות דרך משמר הבחירות האזרחי

על מנת להצביע נכון יש ללמוד מלקחי העבר ולסמוך על האינטואיציה. מפלגה שקלטה אפילו נוכל מאומת אחד מצביעה על הכיוון אליו תלך. תסריט האימה של נתניהו הוא כנסת ערכית, ולכך נדרש מהפך. הסיכוי המשמעותי ביותר למהפך טמון במפלגות חדשות לחלוטין. למשל "דמוקרטית", שנכנסת בימים אלה לזירה הפוליטית עם חוקה שיש בה פוטנציאל לריענון חוקי המשחק ורשימת מועמדים ערכית ומעוררת תקווה.

המוזכרים ברשימה בהקשר של שחיתות לא הועמדו לדין ולא הורשעו ושמורה להם חזקת החפות.

יפעת קידר, PhD. חוקרת בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. בתור חוקרת של מחלות גנטיות מורכבות (אוטיזם וסכיזופרניה), חלק גדול מהעבודה שלי הוא לשאול שאלות, להצליב מקורות ולהעלות היפותזות. לאחרונה מצאתי את עצמי מתבוננת במצב הפוליטי דרך עיניים של חוקרת, דבר שהוביל אותי לשאול למה בעצם גנץ נאמן כל כך לנתניהו, ובהמשך לבצע אינטגרציה של הרבה פרטים לתמונה גדולה ולהעלות היפותזות לחקירה עתידית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
רק איחוד בין לפיד גדעון בנט יצור גוש אמיתי להצלחה בהפלת שלטון הליכוד. הם חיבים לשים אגו וימין ושמאל בצד להתעלות על רגשותיהם ולפעול למען מדינה סובלת משילטון רע. ותבוא ברכת רוב העם עליהם.
עוד 1,237 מילים ו-2 תגובות

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

למקרה שפיספסת

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

מה נציגי ציבור צריכים לעשות לפני שהם נבחרים

זה פשוט. קודם כל, צריך להכניס את המילה "ציבור" לשבועת חברי הכנסת. שלפחות תעלה על לשונם בזמן ההשבעה הרצינית למדינה ולחוקיה. אפשר אפילו לכתוב משפט שלם: "אני מתחייב.ת לעבוד למען הציבור, רווחתו ובריאותו". למה לקמץ במילים? הרי זה התפקיד הנאצל מכל התפקידים, להיות נבחר ציבור של קהילה, לקדם אותה, לשמור עליה, לשפר אותה, כל הדברים הטובים בעולם, למען המשך השושלת האנושית. זהו מוסד שעלינו להעריץ, ואת האנשים שבו, שמסירות נפשם הביאה אותם עד הלום.

זה פשוט. ראשית צריך להכניס את המילה "ציבור" לשבועת החכ"ים. שלפחות תעלה על לשונם בזמן ההשבעה הרצינית למדינה ולחוקיה. אפשר אפילו לכתוב משפט שלם: "אני מתחייב.ת לעבוד למען הציבור, רווחתו ובריאותו"

אבל כל פעם מחדש רובנו מתפלאים שזה לא מצליח, שהממשלה לא עובדת, שהממשלה לא העבירה תקציב, שההוא לא מתאים לתפקיד או מגלה סימנים פשיסטיים ומשהו שם קצת מוזר, וההיא מלקקת וההיא מקללת וזה שהוא בריון וזה עבריין ואלף סיבות טובות למות מבושה.

והאמת שזו דרישה גדולה מדי לדרוש מחברי הכנסת שלנו לעבוד למען שלום הציבור, רווחתו ובריאותו. כמי שמעולם לא עברו הכשרה מעשית לשם כך, אלא רק פעלו מתוך נהיות ותהיות ליבם. בדומה לכול מקום עבודה אחר, רצוי שגם העובדים בכנסת יעברו הכשרה מעשית בדבר מהות עבודתם תפקידם ועדיף שיעבירו כמה שנים טובות במסדרונות הכנסת במשכורת זעומה, רק למען האפשרות שיום אחד יוכלו להיבחר ולהיות נציגי ציבור בעצמם. זכותם להיבחר תשען על סמך הידע והיכולות שלהם, שרכשו בזכות תקופת ההכשרה והביצועים שלהם בעבודה ציבורית.

היום, האלטרנטיבה שיש לנו כציבור לדעת משהו על המועמד לכנסת, היא לחפש בציפורניים כסוסות אחר עמוד השדרה שלו. אולי טוב לב, עיניים יפות, אולי הפגין אומץ מתי שהוא בחייו או רצון טוב, ועוד מיני מלים אמורפיות שמשתנות במהירות הבזק, כמו מחשבה. "אולי נבחר בהוא שאומר שהוא אוהב את המדינה בדיוק כמוני או בזאת שבאה ממשפחה טובה דווקא. מי יכול  להיות נבחר הציבור שלי?"

הסיכוי שרמטכ"ל מוצלח או מנכ"ל מבריק או אשת תקשורת חכמה, או אפילו פעיל ציבורי יכשלו בתפקידם כחברי כנסת או רחמנא ליצלן שרים הוא גבוה. הכשרה לתפקיד עושה פלאים לאדם הנושא אותו, והופכת אותו לעובד יעיל ומדויק יותר, הוא יודע מה עליו לעשות וביסס את רצונו ודעתו במשך שנים לשם כך מתוך בחירה שבזה הוא רוצה לעסוק.

נבחרי הציבור האומללים שלנו נאלצים לעשות עבודה כל כך קשה כשברשותם כר אמוציונלי תוסס ופנטסטי וחברים לעבודה שמתנגחים בהם על ימין ועל שמאל כדי לקושש כמה קולות. היה היה פעם נסיך בסיפורי אגדה שהיה צריך לרוצץ את המפלצת בעל שבעת הראשים המכתרת את העיר לפני שיוכל לזכות במלוכה.

והאמת שזו דרישה גדולה מדי לדרוש מחברי הכנסת שלנו לעבוד למען שלום הציבור, רווחתו ובריאותו. כמי שמעולם לא עברו הכשרה מעשית לשם כך, אלא רק פעלו מתוך נהיות ותהיות ליבם

הדמוקרטיה האצילה, באופן פרדוקסלי, נותנת כוח רב ליחיד. מכיוון שכך תמיד יתכנו לנו הפתעות, שינתנו מידי אלת המזל הדמוקרטית. מה תגריל לנו כעת? היטלר הקטן, גנב גדול, משוגע, איפה היא הדמוקרטיה הזאת? אני אתפוס אותה, שתשב כאן איפה שאני רוצה. כל כך יפה היא השיטה, כל אחד יכול להיבחר, גם אם אתה מנקה אסלות וגם אם את מורה ליוגה. תתפקדי למפלגה.

ויום אחד, זה קורה. "נבחרתי!" שואג האזרח הנרגש מול המצלמות, מי שעד לפני רגע היה יזם הייטק מצליח או חדרנית עייפה. "אשב בקדמת המדינה, אנווט את הקהילה, אמציא חוקים לטובת הכלל, אקדם פרויקטים".

אנחנו מביטים בהם בעצב ובלב אנחנו יודעים שיכשלו, כמו האחרים. כמה כבר עברו בכנסת בלי לעשות שם שום דבר אפקטיבי? צריך להיות משהו מיוחד כדי לשרוד שם באמת. הם יקלטו את זה בהגיעם למסדרונות השלטון, כשיפגשו את חבריהם לעבודה. ומה רבים שם הסעיפים, הסדרים, הפעולות שיש לעשות לפני הצעת החוק, בהנחה שהיא עוברת, כי פה חוקים קמים ונופלים על כל מיני שטויות שנמצאות מחוץ לחוק. אבל נניח שהחוק עבר. שמחה, פוטו אופ, תקשורת, ואז כדאי לבדוק האם משהו השתנה לטובה. כי זאת הרי המטרה של נבחר ציבור. להגן על הקהילה ולקדם אותה.

כיצד זה שמכל המקצועות הקשים בעולם רק שלושה הם נטולי הכשרה? איך אפשר לצפות שמישהו ישחה במים הקרים, הרותחים או הדלוחים, בלי גלגל הצלה, מצויד רק באמונה שהכול יהיה בסדר. הורים, סייעות בבתי הספר ובגנים ופוליטיקאים פטורים מעול ההוכחה.

הדמוקרטיה צריכה להשתנות והשיטה להשתכלל. נניח שהמבקש להיות נבחר ציבור יצטרך לעבור הסמכה של לפחות שלוש וחצי שנים בעבודה בכנסת, ולהכיר אותה על בוריה לפני שהוא נכנס ועושה מה שבא לו ופועל לפי נהיות ליבו. נניח שמשכורתו תהיה כמשכורתם של העובדים הסוציאליים. אנשים שהחליטו להיות סוג של שליחי ציבור והם מעוניינים לטפל ולשקם אוכלוסייה וקהילה. בדרך זו נצליח לסנן כל מיני חדלי אישים המבקשים להם את עושר השלטון. במשך שלוש וחצי שנים תעבוד קשה ובדוחק, כמו כולם, וגם אחר כך.

אנחנו כל כך מפחדים מהעבודה הזו, שעוד לפני שאנשים מתחילים לעבוד בה אנחנו משמנים אותם במשכורת טובה, נהג, הטבות וכוח להרים ולהפיל חוקים.

לאורך ההיסטוריה מתברר שבני אדם יכולים ללמוד הכול – בין היתר גם את התאמתם לנוע בתוך מסדרונות השלטון לטובת הקהילה.

ואיך אדם ידע בכלל שהוא רוצה להיות נציג ציבור? על אותו אדם להעלות לפחות שבעה נושאים חשובים עיקריים, שבהם היה רוצה לראות שינוי, או שיש איזה תחום שבו הוא רוצה להתמחות ולעבוד בו כנציג ציבור: כלכלה, תזונה, סביבה, חינוך. המערכת הציבורית נדמית כל כך שרירותית כשמסתכלים על ההחלטות הנלקחות שם על ידי אנשים שלא מוכשרים לדבר. "את מכולם מתאימה להיות שרת התחבורה, ואתה האוצר, ואתה קח בריאות".

כיצד זה שמכל המקצועות הקשים בעולם רק 3 נטולי הכשרה –  בתוך המים הקרים, הרותחים או הדלוחים, בלי גלגל הצלה, רק האמונה שיהיה בסדר. הורים, סייעות בבתיה"ס ובגנים ופוליטיקאים פטורים מעול ההוכחה

מה ביקשנו? שהשרים שלנו ידעו מה הם עושים? בואו נהפוך אותם לחבורה שיודעת. רוצים להיות שרים? תוכיחו לנו בעבודה קשה לפני שתקבלו תפקיד. לפני התואר והמעמד. אחרי שתכשירו את עצמכם.

עלינו להפסיק להאמין לפנטזיה לפיה כל אחד יכול להיות מנהיג גם אם הוא פושע. אם המנהיג טוב – יהיה לנו טוב, אם הוא רע, אויה.

וכך צריך להיות הדבר בכל המשרות הציבוריות, הדירקטורים, ראשי נמלי התעופה הרכבת והנמלים. כל אדם הנושא במעמד של איש ציבור מוכרח לעבור הכשרה לשם כך, ולו רק לצמצם את טווח הנזקים שהוא יכול לחולל.

נרי פלדש, היא מורה מובטלת ליוגה וכותבת ביוגרפיות על אנשים מקומיים. גרה בגבעת עדה ובמקור מזכרון יעקב. בלילה כשהילדים ישנים אפשר לשמוע מוסיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 942 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טרנר ומרידור סיפקו דרמה, אבל התחקיר נשאר בחוץ

קרן טרנר אייל ושאול מרידור סיפקו ל"עובדה" את הסחורה באומץ ראוי להערכה ● אולם מכאן ועד להציגם כשני גיבורים שנלחמים בכוחות האופל המרחק גדול ● הפרק ששודר בחמישי הציג תחקיר לקוי ומניפולציות עריכתיות, והזכיר לעתים יותר תוכנית ריאליטי מאשר תוכנית תחקירים ● אם נשפוט אותם לפי הישגיהם במציאות, טרנר ומרידור הם לא בהכרח עובדי הציבור להם אנחנו מייחלים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הביקורת לא ענינית . המחדל הוא נהול אוצר המדינה על ידי נתניהו ושר האוצר ישראל כץ בפזיזות ללא תכנון כלומר ללא תקציב תוך חבלה ביכולת המדינה לפעול ולקדם דברים חיו... המשך קריאה

הביקורת לא ענינית . המחדל הוא נהול אוצר המדינה על ידי נתניהו ושר האוצר ישראל כץ בפזיזות ללא תכנון כלומר ללא תקציב תוך חבלה ביכולת המדינה לפעול ולקדם דברים חיונים בעזרת תקציב מסודר .

עוד 856 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תצביע מחר על עצירת הטיסות לשבועיים

סער: נזכרו לסגור את שער האורווה אחרי שכל הסוסים כבר ברחו ● מרד חרדי: האדמו״ר מוויזניץ׳ הורה לפתוח את תלמודי התורה, קנייבסקי אישר לפתוח מוסדות שהיו סגורים עד כה ● ליברמן: בעל הבית של נתניהו השתגע ● בן גביר: עוצמה יהודית תתמודד גם אם נחבור לסמוטריץ׳ וגם אם לא ● אלי אבידר: נתניהו רץ אחרי קבלני קולות בחברה הערבית שיזייפו בשבילו את הבחירות

עוד 24 עדכונים

החיילים היהודים שהפכו לסמל המלחמה בארמניה

דווקא מדינה בעלת רוב מוסלמי, השוכנת ליד איראן, החליטה לחבק את ישראל ואת היהודים ● "אלה לא רק האינטרסים המשותפים", מסבירים בבתי הכנסת באזרבייג'ן ● עתה, בשוך הקרבות עם ארמניה, הפכו החיילים היהודים לכוכבי רשת מקומיים ● גל של לאומנות? חשש מאנטישמיות? ממש לא שם

עוד 928 מילים

ראיון דנזל וושינגטון ואלוהי הדברים הקטנים

לפני חודשיים בחר ה"ניו יורק טיימס" בדנזל וושינגטון לשחקן הטוב ביותר של המאה ה-21 ● וושינגטון לא מתרגש מהתואר ● "כבר קיבלתי כל פרס אפשרי, ולמדתי שהאושר לא בא משם", הוא אומר בראיון לרגל צאת סרטו החדש, "הדברים הקטנים" ● על העבודה עם הדור הצעיר של שחקני הוליווד, על השליחות מאלוהים, על גניבות קטנות מבמאים גדולים - ועל שלוש המשימות להן יקדיש את שארית חייו

עוד 1,540 מילים ו-1 תגובות

מוזיאון שואה חדש מנציח את הקורבנות דרך חפציהם האישיים

מברשת שיניים, קופסת איפור קטנה, מספריים גדולים, אספירין ● במוזיאון, שנחנך במחנה ההשמדה סוביבור, מוצגים פריטים שהתגלו בחפירות שנערכו במקום בשנים האחרונות ● מחנכים מישראל, פולין ומדינות נוספות יעברו סמינרים במוזיאון, כך שיוכלו לשלב את התכנים בשיעורים שלהם ● וגם: הדגם המרגש שפתר מחלוקת היסטורית

עוד 771 מילים

סוריה הכחישה את הפרסום, וישראל נמנעה מלהגיב, אבל לירושלים יש אינטרס לראות את מוסקבה מתחזקת על חשבונה של איראן ● חוק חדש במצרים מבקש להגן על פרטיותן של נשים שמתלוננות על הטרדה מינית ● גורמים בטהראן טוענים שהחוב של עיראק למדינתם הגיע לחמישה מיליארד דולר ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,045 מילים

ראיון החיים המטורללים של האחיות מיטפורד

הן היו חברות של אנשי החוג הפנימי במפלגה הנאצית, וגם כשהבינו לאן כל זה מוביל הן לא התנצלו ● עכשיו האחיות מיטפורד האריסטוקרטיות מככבות בסדרת ספרי רצח מאת ג'סיקה פלוז, מי שכתבה את ספרי "אחוזת דאונטאון" ● בראיון לזמן ישראל, פלוז מספרת מה קרה לגזעניות הבריטיות ● וגם: מהו האתגר האמיתי בלהיות חירשת בעידן הקורונה

עוד 772 מילים

בגיל 25 בחר לאנס אופנהיים לכוון את העדשה עמוק לתוך קהילת הפנסיונרים הגדולה בעולם ● הוא גילה שבדיסנילנד של המבוגרים מככבים נוודים, נוכלים, מועדונים וסמים ● ראיון עם אחד מהבמאים הצעירים היותר מעניינים היום שמסביר מתי, למרות הכל, חייבים לצלם טייק שני בסרט תיעודי

עוד 1,064 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / אפילוג

עידן טראמפ תם ולא נשלם

התחושה הכללית ביום ההשבעה של נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן הייתה כי הדמוקרטיה האמריקאית הצליחה לעמוד במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865 ● אבל סיומה הפאתטי של כהונת טראמפ איננה הסוף לעידן הטראמפיזם, שהחל הרבה לפניו ● ביידן שאב השראה מלינקולן בנאום ההשבעה שלו, וכמוהו מביט קדימה לעבר השיקום ● המירוץ לבית הלבן הגיע לסופו אך הסיפור האמריקאי ימשיך להיכתב

עוד 1,221 מילים

אוחנה: "גם דרעי ואחרים גינו את ניסיון הלינץ' בשוטרים"

חולדאי: "בנט ימין קיצוני ומסוכן, גדעון ימין שמרני ובעייתי" ● הטסים לישראל יצטרכו להציג בדיקת קורונה שלילית ● ליברמן: "4,000 המתים מקורונה באחריות נתניהו" ● גנץ: "נתניהו מונע אכיפה שוויונית" ● המפכ"ל מגבה את השוטרים: "עוצמת האכיפה לפי עוצמת ההפרות" ● השר כ"ץ משתלח בטרנר-אייל ומרידור: "פקידות כושלת ומתלהמת"

עוד 39 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה