ישראל בוחרת בתלות בתוצרת חוץ

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא בראיון לערוץ 12, 11 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך)
צילום מסך
מנכ"ל פייזר אלברט בורלא בראיון לערוץ 12, 11 במרץ 2021

אל מול ההסכמים הנדיבים עם חברת פייזר וחברות נוספות מחו"ל ואל מול מבצע החיסונים הדו-שלבי המואץ, ישראל מתחסנת במהירות, ובאותה העת משאירה מאחור את הפיתוח הישראלי שעומד בסטנדרט יעילות ובטיחות כמו האחרים. נשאלת השאלה למה.

מול ההסכמים הנדיבים עם פייזר וחברות נוספות מחו"ל, ומבצע החיסונים הדו-שלבי, ישראל מתחסנת במהירות, ובאותה העת משאירה מאחור את הפיתוח הישראלי, שעומד בסטנדרט יעילות ובטיחות כמו האחרים. למה?

בתחילת הדרך ראש הממשלה התגאה ביכולת של המוסד להביא ארצה את מה שנדרש לבדיקות ולמכונות הנשמה. השב"כ תרם את מערכת האיכון, והמכון הביולוגי גויס למערך הבדיקות. מאחר שלמכון יש ידע רחב פי כמה, קיבלה המדינה דיווחים מועילים למדי על התפתחות המחלה, והמידע הזה התקבל בשמחה.

אך בתוך היעדר המדיניות הממשלתית לגבי אופן ניהול האירוע, עם הזמן נכנסו גורמים נוספים שתפסו את זירת התחזיות והדיווחים. המכון, ובראשו המנכ"ל שמואל שפירא, הודיעו לראשי הממשלה שהם מסוגלים לפתח חיסון ואפילו דרכים לריפוי.

הפוליטיקאים הקשיבו והתגאו ביכולת של ישראל להיות גם הראשונה שתייצר חיסון. קולות שנדמו עד מהרה מסיבות לא ברורות, ואולי כן ברורות. לחצים וחוסר יכולת לקדם את הצרכים והאינטרסים האסטרטגיים של המדינה.

כך הפך באחת הלחץ הממשלתי לחיפוש פתרונות מבית ללחץ לקניית פתרונות בכל מחיר מחו"ל. אין בזה כל רע כשרוצים להילחם במגפה. אך יש כאן קוצר רואי בהבנת התהליך, שכן תלות מתמדת בחברות זרות, כשכל העולם מחזר אחריהן, מחייב את ישראל לקבל החלטות לא סבירות. כמו למשל לקנות חיסונים במחירים מופרזים ובכמויות לא סבירות.

וכאן בישראל, למרות המחסומים הביורוקרטיים האינסופיים והמחסומים האחרים, המכון בהובלת המנכ"ל פרופ' שמואל שפירא התכנס, כפי שהתחייב, לתחומי המחקר בשני מישורים: פיתוח נוגדנים ופיתוח חיסון.

נתחיל מפיתוח נוגדנים, שזו גישה של ריפוי באמצעות תרופה ביולוגית. נוגדנים שיכולים לשמש את הרופאים והרופאות בטיפול בחולים שמצבם בינוני עד קשה, לעצור את מהלך התפשטות הווירוס בגוף ולמנוע קריסת מערכות. זוהי תרופה שנמצאה יעילה, נוסתה כטיפול חמלה והצליחה, אך עלות הייצור שלה גבוהה, שכן כמעט אין היום בעולם מפעלי תרופות שיכולים לבצע את התהליך במלואו ולהפוך אותו לייצור המוני. אין, אבל זה לא אומר שלא ניתן להקים במהירות כאלה מפעלים, גם בארץ.

כך הפך באחת הלחץ הממשלתי לחיפוש פתרונות מבית ללחץ לקניית פתרונות בכל מחיר מחו"ל. תלות מתמדת בחברות זרות, שכל העולם מחזר אחריהן, מחייב את ישראל לקבל החלטות לא סבירות. כמו קניית חיסונים במחירים מופרזים ובכמויות לא סבירות

מפרסום בעיתון המדעי Nature Communications עולה, כי במכון הביולוגי בנס ציונה בודדו סדרת נוגדנים המכוונים נגד חלבוני הכתר, spike, שעל מעטפת הנגיף. הנוגדנים הוכחו כבעלי יכולת למנוע את קישור הנגיף לתאים אנושיים ובדרך זו למנוע מהנגיף להתרבות ולגרום למחלה.

את הנוגדנים בודדו המדענים בשיטות של הנדסת נוגדנים מתאי דם לבנים אשר נלקחו מחולים שעברו מחלה משמעותית. כלל הנוגדנים המנטרלים עברו תהליך של הנדסה גנטית ומיוצרים בכמויות גדולות בתרביות תאים והינם בעלי פוטנציאל לשמש כטיפול לחולים קשים. בחינת יעילות הנוגדנים במודל חיות הראתה שהנוגדנים הצליחו למנוע התפתחות מחלה קשה, גם כאשר ניתנו במינון נמוך ואף כשטופלו בזמנים מאוחרים לאחר ההדבקה במחלה.

בנוסף, קבוצת חוקרים אחרת בחנה את השימוש בתרופה ידועה למחלה תורשתית הנקראת גושה, כטיפול כנגד נגיף הקורונה, ונמצא כי לתרופה זו יכולת לפגוע בכושר ההתרבות של הנגיף בתרביות תאים.

כאמור זה תהליך יעיל מאוד בריפוי חולים במצב בינוני עד קשה, שיכול למנוע את ההחמרה ולרפא חולי קורונה. זוהי תרופה מהפכנית, בהליך ייצור יקר למדי, אך בהשקעה ממשלתית של עשרות מיליוני דולרים עדיין אפשר להקים מפעל בישראל, מפעל שיהיה אבן שואבת למדענים ומדעניות וכמובן עוד מקור פרנסה לצעירים ולכאלה שנפלטו מעולם העבודה. מפעל כזה הוא בסדר גודל תאגיד שיכול לעבוד על מחזורים של עשרות מיליארדי דולרים. הסיבה לכך שזה מפעל עם בסיס לאינסוף תרופות למחלות כולל סרטן.

לגבי החיסון, פורסם ב-Nature Communications שהחיסון שמפתח המכון הביולוגי מבוסס על פלטפורמת VSV לקבלת נגיף מהונדס, אשר מציג את חלבון ה-spike על גביו וצפוי לספק חיסון יעיל וארוך טווח, זאת לאחר מתן חיסון אחד בלבד. לדעת חוקרי המכון, החיסון יהיה אופטימלי להתמודדות עם הנגיף האלים.

בדירוג המאמרים בנושא הקורונה זכה הפרסום הזה למיקום טוב באמצע בין 50 המאמרים בנושא הקורונה. בניסוי בשלב השני השתתפו 800 בני אדם. כדי להשלים את השלב השני בשל הגדלת המינון ישתתפו עוד 300 בני אדם, ולגבי השלב השלישי אמור המכון לגייס 23,000 מתנדבים. במדינות באירופה, בדרום אמריקה ובמזרח אסיה כבר הודיעו שהן מעוניינות להצטרף לניסוי ואפילו להשקיע כסף ואף בקבלת זכויות מקומיות.

זוהי תרופה מהפכנית, בהליך ייצור יקר למדי, אך בהשקעה ממשלתית של עשרות מיליוני דולרים עדיין אפשר להקים מפעל בישראל, שיהיה אבן שואבת למדענים ומקור פרנסה לצעירים ולכאלה שנפלטו מעולם העבודה

כאן אני מעלה תהייה, איך יכול להיות שעשרים מדינות ואפילו יותר גילו עניין רב מאוד בפיתוח הישראלי, ובישראל עסוקים בעוד ועוד אישורים לקניית חיסונים מחברת הענק מאמריקה.

חברת פייזר השקיעה הון עתק ברכישת הידע מהחברה הגרמנית ביונטק. גם החברות האחרות עשו שת"פ עם ידע מדעי תוך השקעת הון עתק. הנשיא טראמפ הפעיל לחץ אדיר על ה-FDA לקבלת אישורי חירום לפייזר וישראל הצטרפה למשימה עם כמה שיותר חוזים עם חברות הענק.

ישראל רכשה בתמורה גבוהה מאוד חיסונים, ומספקת בנוסף גם את הידע היקר והאדיר שנאגר במחשבי קופות החולים, ידע שהצטבר ומצטבר ממבצע ההתחסנות האדיר, שהוא ניסוי רב משתתפים בפועל. אלה נתונים שמשמשים את פייזר להמשך הפיתוח. אסור לשכוח שאישור הקבע לפייזר יינתן רק ב-2023.

הרשומה הזו לא נועדה לפסילת מדיניות החיסונים או להוות יחסי ציבור למכון הביולוגי, אלא נועדה להציב מראה בפני מקבלי ההחלטות. אלה שאמורים לתת מענה טוב למניעת התפשטות המחלה ולריפוי, ולחשוב על המחר.

בעולם התרופות יש תחרות עזה, ולא אחת נטולת רגשות ומוסר. שם המשחק הוא כסף והרבה כסף. לפיכך, כל מי שחושב אסטרטגית ומתכלל את כל העובדות, יכול להבין על נקלה שאם יש לך ידע מקומי, בבית, תשקיע בו כמה שיותר כדי שיבשיל ויהפוך לפתרון מבית. כל זאת במקביל לפתרונות שכבר הבשילו, גם אם הם מחו"ל.

בעולם שבו מדינות רבות משוועות לחיסונים ולתרופות, התחרות בין החברות המעטות יחסית היא אדירה ויכולה לפגוע גם במדינות שלא יהוו שוק כדאי בזמן נתון. ישראל הצליחה בזו הפעם להבטיח מלאי, לטעמם של מומחים, אף גדול מדי של חיסונים. מחר זה יכול להשתנות מאלף סיבות שאינן קשורות ישירות אלינו.

לפיכך רצוי וחובה על מקבלי ההחלטות לעשות חישוב מחדש, בשונה ממה שקרה עם פרויקט הלביא, או מה שקורה עם סיוע האמריקני, שמחייב אותנו עד היום ברכישות בארצות הברית – לחשוב על טובת תושבי המדינה.

ישראל רכשה חיסונים בתמורה גבוהה מאוד ומספקת גם את הידע היקר והאדיר שנאגר במחשבי קופה"ח במבצע ההתחסנות – ניסוי רב משתתפים בפועל, המשמש את פייזר להמשך הפיתוח עד אישור הקבע ב-2023

הכוונה היא שהגיע הזמן לצאת מהמחשבה המנוונת שיש לנו ידידים שיסייעו לנו בעת הצורך. לפעמים גם לידידים יש צרות משלהם ואז לא יהיה להם פנאי ומשאבים לסייע לנו. מדינה עצמאית בכלל ומדינת ישראל בפרט חייבת לדאוג לצרכיה, זו חשיבה אסטרטגית.

מעבר לכך, הזכרתי את ביטול פרויקט הלביא. החשש הוא שנאבד יתרון אדיר, ידע חדשני, לתעשיית תרופות וחיסונים כאן בישראל. זהו מקור ידע שיכול לייצר מקור תעסוקה לאלפי ואולי אף לעשרות אלפי בני אדם. זה משהו שיכול לסייע למשל לעיר ירוחם שמבקשת להתפתח.

למה לעצור את זה? למה לחשוב שאת הכל אפשר לקנות ב"עולם החופשי" בכסף? בעידן הקורונה, יש פעמים רבות שבהן שכל מדינה חושבת קודם כל על הצלת תושביה. ישראל חייבת לבחון את דיפלומטיית החיסונים המתפתחת בשנה האחרונה ולמצב את עצמה בהתאם – או כמדינה שתלויה באחרים או כמדינה עצמאית שמסייעת לאחרים וצוברת עוצמה.

והערה כללית: אני מציע לחשוב היטב על השנים הבאות. מה שהתרחש במשבר הקורונה עלול לקרות גם במגפות נוספות. אגב, העיקרון הזה תקף גם למשבר האקלים שמחייב אותנו את מדינת ישראל לחפש גם פתרונות מבית. לתת לכל מי שעוסק בסוגיה זו ומציע פתרונות סבירים תקציבים לפיתוח ולייצור.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,169 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

המפכ״ל קבע: יהודים לא יעלו היום להר הבית

מצעד הדגלים יעבור היום בשער שכם ● עודה: הבערה מכוונת של השטח שמשרתת את המשך מדיניות הכיבוש ● המגעים להקמת ממשלה: דיווח כי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה ● בנט דורש שליטה של הימין בוועדה למינוי שופטים ● המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה יחד עם אחראי הבטיחות

נוכח הנסיונות למנוע אלימות בירושלים סמוטריץ׳ משתף שוב את הפסוק מספר במדבר  שקורא לכיבוש הארץ. סמוטריץ׳ שיתף את הפסוק גם לאחר התקיפה של הרב מאלי ביפו,  תקיפת חרדי בירושלים וציוץ של אעידה תומא-סלימאן על רצונה שישראל תהפוך למדינת כל אזרחיה.

ממשלת השינוי: כתבת ערוץ 12 דפנה ליאל מדווחת על ״תקדמות משמעותית״ במגעים שהתקיימו מול מרצ וישראל ביתנו וכי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה.

בחדשות 12 מדווחים כי המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה יחד עם אחראי הבטיחות. מדובר בחקירה הראשונה שמתבצעת בנושא.

משפט נתניהו: היום תימשך חקירתו הנגדית של אילן ישועה לשעבר מנכ״ל וואלה.

אירועי יום ירושלים: במהלך היום אמור לעבור מצעד הדגלים ברחובות בעיר.

הבית הלבן: היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן שוחח עם מקבילו הישראלי מאיר בן שבת, ועודד את ישראל לנקוט בצעדים המתאימים כדי להבטיח את הרגיעה.

איימן עודה:

הודעת המשטרה הבוקר: בסיום הערכת מצב, שהסתיימה לפני זמן קצר, בראשות מפכ“ל המשטרה, רנ“צ יעקב שבתאי בשיתוף מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג’מן וכלל גורמי הבטחון, החליט המפכ“ל בשלב זה שלא לקיים ביקורים בשטח הר הבית.

משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הפולחן אך לא תאפשר הפרות סדר.
אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פרוסים משעות הבוקר המוקדמות ברחבי ירושלים והעיר העתיקה
לאבטחת האירועים ולשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור.

לפי הערכות הוואקף: כ-30 אלף ערבים ישנו הלילה במסגד אל-אקצא ונערכו לאפשרות שייכנסו להר יהודים או שוטרים במהלך היום.

עוד 5 עדכונים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

תגובות אחרונות

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה