המורה במרכז – לא התלמיד

מורה ותלמידים, אילוסטרציה (צילום: Jovanmandic / iStock)
Jovanmandic / iStock
מורה ותלמידים, אילוסטרציה

מערכת החינוך בישראל הוסטה מנקודת האיזון בשני העשורים האחרונים. הסיסמה "התלמיד במרכז" השתלטה על כל חלקה טובה וגרמה לדיסוננס עמוק במערכת. שני ערכים מתנגשים בעוצמה: ערך המצוינות מול ערך ההכלה.

מערכת החינוך בישראל הוסטה מנקודת האיזון בעשורים האחרונים. הסיסמה "התלמיד במרכז" השתלטה וגרמה לדיסוננס עמוק במערכת ולהתנגשות בין שני ערכים: ערך המצוינות מול ערך ההכלה

התוצאה של התנגשות ערכים אלו מביאה לשתי תוצאות מרכזיות:

  1. הראשונה, איבוד גבולות המשמעת במערכת החינוך והפיכת המורים והמנהלים לשבויים של סיסמאות ההכלה. וכתוצאה מכך, צוותי ההוראה נהפכו לשבויים של ההורים ודרישותיהם להקלות והכלה בלתי נגמרים לילדיהם, תוך רמיסת כבוד המורים במקרים רבים.
  2. השנייה, דיווח שקרי על ציונים גבוהים שלא מסתמכים על יכולות אמת, אלא על הקלות ופחד מפני ציונים נמוכים. זאת כאשר המטרה המרכזית במערכת היא העלאת אחוז מקבלי הבגרות ללא קשר ליכולותיהם האמיתיות. מציאות זו מייצרת חתירה תמידית למכנה המשותף הנמוך ביותר. מציאות שבה מערכת החינוך לא מובילה אלא מובלת, לא מתווה דרך אלא נגררת, לא נמצאת בחלוץ אלא במאסף.

הדרך לחזור למסלול הנכון ולדרך החינוכית הנכונה היא שינוי חשיבתי יסודי.

המורה במרכז ולא התלמיד. ברגע שהמערכת תחזור לאיזון מבחינת מקל וגזר והמורים יהיו הגורם המרכזי במערכת, המורים יפסיקו לחוש שדורכים עליהם ומוחצים אותם, וההורים והתלמידים יבינו, שהגבולות שהיו מטושטשים כל כך הרבה שנים חזרו להיות גבולות ברורים לטובת כולם. כל הצדדים במשוואה יחזרו למקום המדויק שלהם. ההורים והתלמידים יבינו שיש גבולות ויורידו את מפלס הדרישות להקלות וויתורים, והמורים יבינו שיש גבולות, יורידו את מפלס החרדה מפני הורים ותלמידים, יעלו את סף הדרישות למצוינות ויתנו ציוני אמת, לא ציונים להרגעת הכעסים וליטופי האגו.

ההורים והתלמידים יבינו שיש גבולות ויורידו את מפלס הדרישות להקלות וויתורים, והמורים יבינו שיש גבולות, יורידו את מפלס החרדה מפני הורים ותלמידים, יעלו את סף הדרישות למצוינות ויתנו ציוני אמת

אבל  איך עושים את זה מבחינה פרקטית?

כוח אדם איכותי במערכת החינוך

העלאת השכר של מורה בשנה הראשונה ב-100%. מורה מתחיל בעל תואר שני שיחנך כיתה יקבל כ-13,000 ברוטו ולא 6000-7000, כפי שמקבל מורה מתחיל היום.

במקביל תהיה דרישה מוחלטת שכל מורה ללא יוצא מן הכלל יהיה בעל תואר ראשון ותעודת הוראה מוכרים על ידי המל"ג. מורים בהסבה (מורים שמגיעים למערכת החינוך לאחר שעסקו במקצוע אקדמי אחר כ-5 שנים לפחות) יקבלו עוד 5% למשכורת.

בחינות קבלה חיצוניות למערכת החינוך על פי מקצוע הלמידה, בחינות שהמל"ג יהיה אחראי עליהן. כל סטודנט שסיים תואר שני יהיה פטור מהבחינה.

כך תיווצר עתודת מורים ומורות שבאים למקצוע עם תחושת כבוד עצמי מראש ועם גאוות יחידה. מורים שלא יהיו מוכנים להתכופף מול דרישות המערכת באופן אוטומטי ויראו במקצוע ההוראה, מעבר לשליחות, מקצוע מכובד.

דבר נוסף שאולי ישמע לא פוליטיקלי קורקט הוא יצירת איזון בין נשים לגברים במערכת, בעיקר בבתי הספר היסודיים, שברבים מהם ישנו מחנך אחד מתוך צוות של עשרות מורות ומחנכות.

יצירת מציאות מקצועית יותר מבחינה פדגוגית בבתי הספר היסודיים, מציאות בה מורה לחשבון לא ילמד שפה או תנ"ך ומורה לשפה לא ילמד אנגלית או חשבון. חוסר המקצועיות בבתי הספר היסודיים מייצר תלמידים משועממים ושטחיים, הסיבה לכך היא מורים המלמדים מקצועות שהם בעצמם לא אוהבים ולא בקיאים בהם.

גמישות ניהולית

גמישות ניהולית גדולה יותר למנהלי בתי ספר מבחינת הורדת אחוזי משרה/פיטורים למורים לא מתאימים. למורים לא תהיה קביעות במערכת לכל אורך שנותיהם במקצוע. עם זאת מנהל יחוייב לתת התראה של כשלושה חודשים למורה אותו הוא ירצה לפטר.

כמו כן, עד חודש מאי בשנת הלימודים המנהל חייב להודיע למורה מה עתידו בבית הספר ( כפי שנעשה כיום במערכת).

חשוב לציין כי לא מדובר בהורדת כוחם של ארגוני המורים אלא ביצירת פיתרון לבעיה ידועה, שהיא, מורים חסרי מוטיבציה או חסרי יכולות הוראה, שנמצאים במערכת שנים בגלל קביעות. מורים ממורמרים שממשיכים להגיע לעבודה ומחכים לפנסיה.

לא מדובר בהורדת כוחם של ארגוני המורים אלא ביצירת פיתרון לבעיה ידועה, מורים חסרי מוטיבציה או חסרי יכולות, שנמצאים במערכת שנים בגלל קביעות. מורים ממורמרים שמגיעים לעבודה ומחכים לפנסיה

הנשרה ובתי ספר מקצועיים

גמישות ניהולית פדגוגית משמעתית להנשרה של תלמידים אשר לא יעמדו בדרישות בתי הספר. הפסקה מוחלטת של מדיניות אי ההנשרה ששוברת את מערכת החינוך ומרסקת את עמוד השידרה המקצועי והערכי של צוותי ההוראה.

תלמיד שלא יעמוד בדרישות בית הספר, מכיתה י' ואילך יהיה צפוי להפסקת לימודיו בבית הספר תוך ליווי של יועצות לימודים ורכזות תעסוקה של משרדי החינוך והתעסוקה. לכל תלמיד שיפלט מבית ספר תוצגנה מספר אפשרויות להמשך דרכו במערכת החינוך תוך שימת דגש על עתידו המקצועי ותחושת הכבוד העצמי והביטחון העצמי.

הקמת יותר בתי ספר מקצועיים במרכז הארץ וגוש דן והקמת יותר בתי ספר עיוניים וקטנים בפריפריה על מנת לייצר איזונים בתמהיל בין בתי ספר עיוניים ומקצועיים ברחבי המדינה.

השארת כל בתי הספר ללא יוצא מן הכלל תחת אחריות משרד החינוך כאשר בתי ספר מקצועיים יהיו תחת פיקוח משותף של משרד העבודה ומשרד החינוך.

בבתי הספר המקצועיים ילמדו התלמידים מקצועות נדרשים להייטק וללואו טק (קורס פיתוח BI בתעשיית ההייטק לדוגמא- קורס שאורכו לא עובר את השלושה חודשים).

תלמיד שירצה יום לימודים ארוך יוכל גם ללמוד לבגרות במידה ועמד בכל הקריטריונים הלימודיים.

כל תלמיד בבתי הספר המקצועיים יקבל תעודת מקצוע ומקום מובטח בתעשייה או לחילופין עזרה וליווי על ידי רכזות תעסוקה עד למציאת העבודה.

כחלק מתוכנית הלימודים, בכיתה יב' יהיה שילוב של עבודה מעשית ולימודים תיאורטיים בתוך שבוע הלימודים. תלמידים יקבלו קורסים מקצועיים בתחומי ההייטק ויכנסו לתעשייה בגיל צעיר עם אופציה להתמקצעות על חשבון המדינה ומעבר לצה"ל למקצועות הטכניים.

חיזוק בתי הספר לחקלאות והכנסת ההייטק לתוך אותם בתי ספר. יצירת תעשייה ירוקה של חקלאות מתקדמת ומרכזי פיתוח לתחום החקלאות של העתיד.

המטרה היא לייצר אלטרנטיבה מכבדת ובעלת משמעות כלכלית גבוהה מול מוסד הבגרויות והאקדמיה. תעשייה מול אקדמיה. עם זאת לא לחסום את דרכם של התלמידים שרוצים לעשות גם בגרויות וגם להתחיל לעבוד.

בבתי ספר מקצועיים תינתן אפשרות לתלמידים שיהיו מעוניינים בבגרויות, להעזר במורי עזר (סטודנטים להוראה שיקבלו נקודות זכות עבור שיעורי העזר וכן צעירים וצעירות שיבחרו לעשות שירות לאומי בתוך בתי הספר כמורי עזר).

לסיכום

מערכת החינוך צריכה להפסיק לדבר את שפת ה"לא משאירים אף תלמיד/ה מאחור" ולדבר את שפת ה"מענים מדויקים לצרכים משתנים" ו"העצמת התלמיד למקצועות המאה-21".

מערכת החינוך צריכה להפסיק לדבר את שפת ה"לא משאירים אף תלמיד/ה מאחור" ולדבר את שפת ה"מענים מדויקים לצרכים משתנים" ו"העצמת התלמיד למקצועות המאה-21"

שינוי תפיסתי, כפי שמוצע בתוכנית הנ"ל, ייתן לדור העתיד של מדינת ישראל את היכולות להתמודד עם עולם גלובלי ומשתנה בצורה מהירה ועם שוק עבודה מתפתח ותחרותי. בנוסף, לימודים מקצועיים איכותיים ומכובדים ייתנו לשתי האוכלוסיות החלשות יותר בחברה, הערבים והחרדים, פיתרון תעסוקתי מכובד עם אופק רחב להתפתחות מקצועית וכלכלית (ואקדמית, לאלו המעוניינים בכך).

יונתן אורון, בן 43, גר בכפר ורדים בגליל. נשוי ואב לשלושה. בשנים האחרונות עובד כמורה להסטוריה. בעל תואר ראשון במדע המדינה מהאונ' העברית ותואר שני במנהל ציבורי מאונ' תל אביב. כותב וכותב בזמנו הפנוי. לאחרונה כתב ספר פרוזה שמחפש עדיין בית לצאת לאור. אוהב להיות בים ומחכה נואשות שיפתחו השמים לטיסות לחו"ל. חושב שאנו בעיצומה של מלחמה על דמותה של מדינת ישראל בדורות הבאים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עד שלמורה לא יהיה גיבוי מלא ומעמד של כבוד,מערכת תהיה יותר כושלת וכושלת . בוודאי המורה צריך להיות מקצועי , אבל תלמידים הורים חייבים להבין שאי אפשר ללמד כשתלמיד קובע מה ואיך ללמד מורה ... המשך קריאה

עד שלמורה לא יהיה גיבוי מלא ומעמד של כבוד,מערכת תהיה יותר כושלת וכושלת . בוודאי המורה צריך להיות מקצועי , אבל תלמידים הורים חייבים להבין שאי אפשר ללמד כשתלמיד קובע מה ואיך ללמד מורה הופך
למשרת נרצע

אני מסכימה עם חלק מהדברים . יש הרבה תלמידים שההצלחה שלהם תלויה ביכולת הכלכלית של ההורים . תלמידים שמגיעים ממשפחות מצוקה מערכת כזאת לא מאפשרת להם לצאת ממעגל העוני .יש פה גם הגדלת הפערי... המשך קריאה

אני מסכימה עם חלק מהדברים . יש הרבה תלמידים שההצלחה שלהם תלויה ביכולת הכלכלית של ההורים . תלמידים שמגיעים ממשפחות מצוקה מערכת כזאת לא מאפשרת להם לצאת ממעגל העוני .יש פה גם הגדלת הפערים החברתיים והכלכליים . אחרי בית הספר הרבה תלמידים מפתחים יכולות ללמידה ואז משלימים את הבגרות ויכולים להבטיח לעצמם מקצוע מכובד . חייבת להיות גמישות לאפשר למורים לפרוש כאשר הם מרגישים רוויים . אם המערכת תשתנה ותדע להכיל מורים ולשפר את תנאי השכר והיחס אני בטוחה שמורים כאלה יגיעו לעבודה בשמחה .

עוד 988 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

איך להגן על פעוטות מפני רשלנות מבוגרים

שרת התחבורה מרב מיכאלי הודיעה לפני ימים אחדים על דחייה בהחלת תקנה, שתחייב להתקין בכלי רכב מערכת נגד שכחת ילדים. זאת עקב בעיות שעלו ודרישה למענה נכון יותר. על פי אותה תקנה שנדחתה, לא יוכל אדם להסיע ברכבו ילד מתחת לגיל ארבע, אלא אם כן מותקנת בו מערכת מסוג זה.

שרת התחבורה היוצאת מירי רגב הגיבה כדרכה במתינות מופלגת:

"החלטה מסוכנת ועלולה לעלות, לצערי, במחיר חייהם של פעוטות חסרי ישע. כל פעוט שימצא את מותו הטראגי ברכב החל מאוגוסט יהיה רשום על שמך, השרה מיכאלי. איך לא רעדו לך הידיים לדחות את התקנות מאוגוסט השנה ליוני שנה הבאה?".

הייתי רוצה להתעכב רגע על דבריה של השרה היוצאת: האם יש קצה לדמגוגיה נבזית? האם האחריות לחייו של פעוט חסר ישע אכן תלויה בהחלטה כלשהי בכנסת? האין זו אחריות בסיסית, ראשונית של כל הורה שבחר לגדל ילד?

נראה לי שמוכרח להיות ברור לכול שיש דבר אחד שאינו פוליטי, המחויבות הפנימית של הורים לילדיהם.

הייתי רוצה להתעכב רגע על דבריה של השרה היוצאת רגב: האם יש קצה לדמגוגיה נבזית? האם האחריות לחיי פעוט חסר ישע תלויה בהחלטה כלשהי בכנסת? האין זו אחריות בסיסית של כל הורה שבחר לגדל ילד?

תינוק אינו חפץ שנשכח במכונית. לכל תינוק יש זכות לחיים, ועד שיגדל ויוכל לדאוג לעצמו הוא באחריות ההורים.

אין לי ספק שאף הורה או בן משפחה לא שוכח תינוק במזיד ברכב לוהט, אבל חשוב להבין שזו לא גזירה משמים.

האם בעתיד שבו לכולם יהיו מכשירים כאלה, אנחנו צפויים לשמוע משפטים כמו: "זאת לא אשמתי ששכחתי את הילד. המכשיר התקלקל"? אולי במקרים כאלה גם יתבעו את היצרן, כי הוא שנושא באחריות.

הדרך להגן על תינוקות חסרי ישע מפני רשלנות פושעת אינה באמצעות חיישנים וכל מיני פטנטים, אלא בחינוך הציבור ובתגובה ערנית על גילויים של רשלנות הורית.

הורים הם בני אדם. לפעמים משהו מסיח את דעתם, לפעמים אינם פנויים בגלל אלף טרדות החיים וגירויים שונים שהטכנולוגיה פתחה בפניהם. מוטב היה להשקיע בכל דרך אפשרית בתודעה ההורית שמבקשת השגחה ותשומת לב מלאה בכל רגע ורגע במיוחד כשמדובר בפעוטות חסרי ישע, ולא רק. מניפולציה רגשית שיסודותיה נטועים בהתקוטטות פוליטית לא תגן על אף ילד.

כל אדם שגדל במקום הזה יודע שילודה היא דבר מקודש. יש מחלות ומלחמות, יש קטל בדרכים, ויש עוד תופעה – שכחת פעוטות ברכב. אפשר לתקן קלקולים בגידול הילד אך אי אפשר להשיב חיים לתינוק שנשכח לכוד לבד במכונית. והוא בוכה וקורא לעזרה, את הייסורים הללו עלינו למנוע בכל דרך. מי שבחר להיות הורה מוכרח לזכור את זה ללא הרף.

האם בעתיד שבו לכולם יהיו מכשירים כאלה, אנחנו צפויים לשמוע משפטים כמו: "זאת לא אשמתי ששכחתי את הילד. המכשיר התקלקל"? אולי במקרים כאלה גם יתבעו את היצרן, כי הוא שנושא באחריות

אחי הקטן, מוישיק מונדלק, נהרג עקב רשלנות של שכן. אני הייתי אז ילדה. ובכל זאת אין יום שבו אינני חושבת איך יכולנו להגן עליו.

רבקל'ה מונדלק היא הבת של יהודית ויאיר, אחות של מוישיק. מחברת הספרים: "ילדתי" ו"שמורת נפש". כותבת מאמרים שעוסקים בזכויות של ילדים. מנהלת הצגות במוזיקה עם נגיעות בתיאטרון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 437 מילים
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים

הצעת התיקון שביקשה הקואליציה להכניס בחוק הדיינים נפלה בשבוע שעבר, אחרי שיו"ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגדה ● ללוי הייתה האפשרות המשפטית לשנות את הצבעתו, אך הוא בחר שלא לעשות לעצמו הנחות ● כך חוזר חוק הדיינים להצבעה מחדש ● אלא שהקואליציה בחרה להעלות להצבעה את הנוסח המקורי, ללא התיקונים שהוכנסו בו בוועדת החוקה ● פרשנות

עוד 664 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה