הנחת סלב

משה איבגי בבית המשפט המחוזי בחיפה, 2018 (צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90)
מאיר ועקנין, פלאש 90
משה איבגי בבית המשפט המחוזי בחיפה, 2018

משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי. משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי מפורסם. סלב של ממש. משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי, שעובדת היותו סלב איפשרה לו להמשיך במעשיו תקופה ממושכת מאוד באין מפריע. ללטף את גבה של אשה ולהכניס יד מתחת לחולצתה, לדחוף את ראשו לחזה של אשה ולמשש את גופה. עוד, על פי עדויות, זה איפשר לו לחפון את שדיה של אישה, לכאורה, ומיד אחר כך ללכת ולקבל פרס אופיר. להכניס את הלשון בכוח לפיה של אישה, לכאורה, ומיד אחר כך לעלות על הבמה. לדחוף את ידיו לאברי מין של אישה בעת נסיעה, לעדותה, ומיד אחר כך לזכות למחיאות כפיים מהקהל.

משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי. משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי מפורסם. סלב של ממש. משה איבגי הוא עבריין מין סדרתי, שעובדת היותו סלב איפשרה לו להמשיך במעשיו תקופה ממושכת מאוד באין מפריע

התיאורים על שדיים, לשון ואיברי מין קשים לכם? אם כך אני ממש מתנצלת, אבל חשוב לדעת שכשמדברים על עבירות המין של משה איבגי אין מדובר בהטרדה מינית כמשמעותה בחוק למניעת הטרדה מינית בסעיפים להלן:

3א הטרדה מינית היא כל אחד ממעשים אלה:
(3) הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;
(4) התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;
(5) התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;

אלא שמשה איבגי ביצע מעשים מגונים כמשמעותם בחוק העונשין. ומעשה מגונה הוא עבירה חמורה יותר מאשר הטרדה מינית והעונש עליה חמור יותר – והנה, על אף שמשה איבגי הורשע בשלושה מעשים מגונים, העונש שקיבל, לאחר ערעור, הוא עונש קל במיוחד – כזה שאינו משקף ולו בשמץ את חומרת מעשיו, 11 חודשי מאסר. במקור, לפני העירעור, הוא לא קיבל אפילו יום מאסר. חצי שנת עבודות שירות, חצי שנת מאסר על תנאי ופיצויים.

כדי להסביר את קולת העונש אל מול חומרת המעשים, משך הזמן שבו נעשו ומספר התלונות נגדו – צריך להסתכל על הדפוס שהשתרש בישראל כאשר מתברר שאדם מפורסם מואשם בעבירות מין.

תחילה תהיה תלונה של אחת הקורבנות.

התלונה תתפרסם, בפרסום ידובר על הדמות המפורסמת שהואשמה במעשים ללא אזכור שמה – זה יהיה "זמר מפורסם", "פוליטיקאי מפורסם" או "שחקן מפורסם".

כדי להסביר את קולת העונש אל מול חומרת המעשים, משך הזמן שבו נעשו ומספר המתלוננות – צריך להסתכל על הדפוס שהשתרש בישראל כאשר מתברר שאדם מפורסם מואשם בעבירות מין

בעידן התקשורתי בו אנחנו נמצאים אי אפשר יהיה להסתיר את זהות מי שמואשם ותוך דקות שמו יהיה מפורסם וידוע לכל. הוא מצדו ישמור על שתיקה בעניין.

כעת כולם מחכים לתלונה הנוספת, למבחן הקורבן הנוסף, זה המבחן שיקבע האם תהיה התייחסות רצינית להאשמות. הסירו דאגה, כמעט תמיד תהיה קורבן נוסף שתאזור אומץ ותתלונן. כמעט תמיד היא תתאר באופן מדוייק את מה שתארה לפניה הקורבן הראשון – ואז יפתח הסכר ומבול של תלונות תתקבלנה, חלקן אומנם התיישנו אבל על אף זאת יש להן חשיבות בבניית התיק – כעדות שיטה למעשים.

בשלב זה, למי שמואשם במעשים אין ברירה אלא להתייחס להאשמות. ראשית הוא עושה את מה שעושים, הכחשה גורפת: "אני חף מפשע", "הצדק יצא לאור", ושנית, הוא מטיל רפש בקורבנות והופך אותן למכשפות המקנאות בו: "מדובר בשחקניות ממורמרות שפוטרו".

התלונות והתגובה להן לרוב יפרצו את קשר השתיקה – וזה יהיה כמו סכר שנפרץ. וכמו תמיד, כשהסכר נפרץ יתברר שכולם ידעו ושתקו. כולם העלימו עין. כולם חשבו שאם שמדובר בדמות נערצת/מפורסמת/בעלת כוח עדיף לשתוק ולא לעשות גלים.

בעוד שמצד הקורבנות השתיקה מובנת שכן תמיד תעלנה השאלות המפחידות: מי יאמין להן אם תתלוננה? מי יגבה אותן? האם תיפגע פרנסתן? האם יאלצו להשיב על שאלות מביכות? שאלות שאין להן כל קשר למעשים הנלוזים אבל עורכי דין חרוצים ומיומנים ישתמשו בהם כדי לבסס את הטענה שמודבר בחיזור שלא עלה יפה, ברומן שהסתיים, או בשרלילות לשמן שהוא לא היה בכלל מעוניין בהן.

מנגד, שתיקת הסביבה לא רק שאינה מובנת, אלא שאין לה שום תרוץ שיסביר את פשר הבחירה לעצום עין אל מול המעשים החמורים.

בשלב הבא, למואשם אין ברירה אלא להתייחס להאשמות. ראשית, הכחשה גורפת: "אני חף מפשע", "הצדק יצא לאור". שנית, הטלת רפש בקורבנות והפיכתן למכשפות המקנאות בו: "מדובר בשחקניות ממורמרות שפוטרו"

בתום כל השלבים האלה – אם זה יגיע לחקירת משטרה ולמשפט פלילי, הנאשם ימשיך בטקטיקה של "לא יודע מה רוצים ממני", ימשיך להטיל רפש על הקורבנות וימשיך במנטרת "אני חף מפשע" – כל אלה יעזרו לו בהמשך הדרך.

במקרה של איבגי לא נפקד מקומו של אף שלב.

הכל היה פה – כמו תסריט קבוע מראש שבו השחקנים לומדים את התפקיד המיועד להם. אבל היה גם השלב הנוסף, זה השמור לעבריינים שהם סלב של ממש – אלה מקבלים במה נדיבה לשטוח את טענותיהם במה שקוראים לו בטעות "ריאיון אישי".

מדובר למעשה באפשרות של הנאשם לפרט את טענותיו, לא לפני שהתייעץ באריכות עם העורך הדין – מה לומר, איך לומר, כמה לומר, עם ההנחיה הברורה – בשום אופן לא להודות, בשום אופן לא לבקש סליחה, מקסימום להוציא איזו אמירה רפה על כך שלא הבינו אותו כהלכה.

ריאיון כזה עם עבריינים, מעצם טיבו יזכה לרייטינג גבוה. ואם מדובר בג'וסי סטאף כמו עבירות מין – הרייטינג ירקיע שחקים. ובריאיון הזה כמעט תמיד השיחה תעבור לאיזור הנוחות של הנאשם – הוא ירצה לטעון שמה שהוא עשה זה "חיזור לגיטימי" ושכל החוק הזה למניעת הטרדה מינית "הוציא את כל הרומנטיקה" ושבכלל לא הבינו אותו כמו שצריך ועל זה הוא מצטער – על כך שלא הובן, לא חלילה על הפגיעה.

ואני רוצה לטעון שזה ממש לא מעניין אם העבריין הבין או לא הבין – הוא אינו מוגבל בשכלו, הוא עבר על החוק והוא צריך לתת את הדין ושנית – פעם אחת ולתמיד כדאי שנבהיר את הסוגיה הברורה מאליה – כל אישה וכל גבר יודעים להבחין בין חיזור לבין הטרדה מינית,

כן – גם כאשר ההטרדה המינית היא רק מילולית, כל אישה וכל גבר יודעים מגיל צעיר מאוד מתי נחצה קו אסור, אין פה מקום לטעויות ומתחם הפרשנות צר כגודל סדק לאור מונוכרומטי. וגם אם יש מקום לפרשנות או לטעויות הרי שמהרגע שהובעה התנגדות, ולו הקלה ביותר, להצעות – מאותה השניה המדובר בהטרדה.

הכל היה פה – כמו תסריט שבו השחקנים לומדים את התפקיד המיועד להם. אבל היה גם השלב הנוסף, השמור לעבריינים שהם סלב – במה נדיבה לשטוח את טענותיהם במה שנקרא בטעות "ריאיון אישי"

ועוד אני רוצה לטעון – שעצם הבמה שניתנת למי שנאשם בעבירות מין להסביר מה הוא הבין או לא הבין גורמת להקטנת העבירה, נותנת לגיטימיצה לטענה כאילו היה מדובר בחיזור לגיטימי ושאפשר לפרש אותו לכאן או לכאן.

אף אחד הרי לא היה מעז לראיין פורץ מיומן שפרץ לעשרות בתים ולתת לו במה לטעון את טענותיו. אף אחד לא היה מעז לראיין חוטף ארנקים של קשישים וקשישות. אף אחד לא היה מעז לראיין גננות המתעללות בילדים.

כולם מסכימים שמדובר בעבירות שמי שעבר אותן צריך לעמוד לדין, וכך צריך להיות גם לגבי עבירות מין, שמעצם טיבן מי שיודע עליהן הם העבריין והקורבן.

ואחרון – את הדפוס הזה של עבריין מין סדרתי שהוא סלב ראו ושמעו כל השופטים. כבר בפסקה השניה של פסק הדין מוזכר עיסוקו של העבריין, שלא נפספס חלילה שמדובר בשחקן ובבמאי קולנוע ותיאטרון. והוא נשפט, ואני אומרת את זה בצער רב, לא רק כעבריין מין סדרתי אלא גם כמשה איבגי השחקן המפורסם, זה שהקריירה שלו נגדעה – והעונש היה בהתאם לכך.

הפרדוקס הוא שבמקום להרתיע דווקא את מי שניצלו את כוחם ואת מעמדם ולתת להם את העונש הכי חמור במתחם העונש שמאפשר החוק, בחרו השופטים בעונש קל, קל מאוד. בפרט לנוכח העובדה שמשה איבגי לא רק עבריין מין סדרתי אלא שלעבירות המין נלוותה התנכלות לקורבנות. ובית המשפט, אף אם לא לכך התכוון לכך, עשה חסד עם איבגי והשתיק את הקורבנות, הביא לכך שבפעם הבאה – ספק אם הן תתלוננה.

הפרדוקס הוא שבמקום להרתיע את מי שניצלו את כוחם ומעמדם ולתת להם את העונש הכי חמור שמאפשר החוק, בחרו השופטים בעונש קל. וביהמ"ש עשה חסד עם איבגי והשתיק את הקורבנות

משה איבגי אינו ראוי לרחמים כי הוא איבד את הקריירה. הוא הביא את זה על עצמו תוך עשיית עבירות מהבזויות ביותר המנויות בספר החוקים. הקורבנות, הן הראויות לחמלה.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,250 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 29 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

במקום לחגוג שוויון, לעשות שוויון

לעיתים חגיגות השוויון הן שמעידות יותר מכל על העדרו. לפני מספר ימים שודרה באחד מערוצי החדשות כתבה על "המנכ"ליות של משרדי הממשלה". 10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, שיפור ניכר ביחס לעבר. 7 מהן השתתפו באותה כתבה, שאין לי ספק בכוונותיהם הטובות של יוזמיה. אך בעודי צופה באותן נשים מרשימות, חשבתי שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שההופעה הראשונה שלהן במהדורת חדשות איננה מקצועית, אלא מגדרית.

10 מנכ"ליות משרדים מכהנות בממשלה הנוכחית, 7 מהן השתתפו בכתבה. בעודי צופה בנשים המרשימות חשבתי, שזו הפעם הראשונה שאני נתקלת ברובן. שהופעתן הראשונה אינה מקצועית אלא מגדרית

האם נכון לנו כחברה, שמנהלות מוכשרות של משרדי ממשלה זוכות ל"טבילת האש" התקשורתית שלהן כנשים ולא כנשות מקצוע? האם זה נכון להן? שוויון מלא יהיה כאשר כל אחת מאיתנו תבחן רק בהתאם למי שהיא ולא מה שהיא. כאשר לא תהיינה עוד כתבות שחוגגות שוויון, אלא שפשוט יהיה שוויון שיקבל ביטוי גם בחשיפה התקשורתית.

כש"חוגגים שוויון", במידה רבה מודים בכך שהוא עדיין לא כאן. כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה, כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה.

לא בדקתי מי היו אותן 3 מנכ"ליות שנעדרו מהכתבה ואינני יודעת מדוע לא הופיעו בה. אולי הרגישו לא בנוח מהמעמד המגדרי והעדיפו שהחשיפה התקשורתית שלהן תהיה קשורה לעשייה, בדיוק כמו זו של המנכ"לים הגברים, שהם גם עדיין הרוב הגדול.

כשמזמינים מנהלת להתראיין בכתבה בשל היותה אישה, לא בטוח שמעצימים אותה. כנראה שלהפך, מקטינים אותה ומכניסים אותה למסגרת מגדרית שעמיתיה הגברים לא נדרשים לה

האתגר שלנו כחברה הוא להפוך את השוויון המגדרי לדבר רגיל, מובן מאליו, לא כזה שחוגגים או מציינים אותו. לא לעסוק בטפיחות על השכם של עצמנו בגאווה על כל אישה נוספת שממונה לתפקיד בכיר, אלא להפוך את המציאות הזאת לדבר טבעי. שמינוי של אישה, כמו מינוי של גבר, יזכה בביקורות טובות וגרועות ביחס לכישוריה, ניסיונה והתאמתה לתפקיד, לא ביחס למגדרה.

וצריך לזכור עוד פרט אחד קטן ומשמעותי, גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, יותר מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל היא גברית כמעט כולה. רוב המנכ"ליות שהופיעו בכתבה, אינן מובילות את המשרדים הגדולים והמשפיעים, כך גם ביחס לרוב השרות. גם בכלכלה, למרות שיפור שחל בשנים האחרונות, עדיין הנשים במיעוט.

גם אם לא ניתן להעלים את תקרת הזכוכית בן רגע, צריך להפסיק לתת לה את זמן השידור באמצעות חגיגת הצלחתן של המעטות שהצליחו לנפצה. במקום זאת יש לפעול כדי לייצר שינוי מלמטה.

לא לתת עוד לגיטימציה להדרת נשים מהמרחב הציבורי, לשיח מזלזל, להקטנת נשים ולפגיעה בהן. לצערי הרבה מאותם דברים עדיין טבועים בחברה הישראלית על גווניה השונים. עדיף שכלי התקשורת יתרכזו יותר בחשיפתם ובמאבק לשינויים ופחות בחגיגה מוקדמת של הצלחתן של המעטות, שעדיין אינן מעידות על הכלל.

גם ההישגים שאנחנו מציינים היום, יותר שרות, מנכ"ליות, פרקליטה צבאית ראשית ועוד, הם עדיין חלק ממציאות של אפליה והדרה. המנהיגות הפוליטית, הצבאית והכלכלית בישראל – כמעט כולה גברית

אם נדע לייצר שוויון בחיים, בסופו של דבר יהיה גם שוויון בסיקור התקשורתי, ללא צורך בכתבות צבע מיוחדות.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים

למקרה שפיספסת

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

מאורעות תוניס הם פרפורי "האסלאם הפוליטי" חביב המערב

גבול ישראל עזה שוב מתחמם ושוב בגלל הסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל לידיה את כספי שיקום עזה, והוא מתעקש לשמור על הנוהל הישן של מעבר הכסף מקטר ישירות אליו. חמאס גם מאיים לחדש את צעדות השיבה.

גבול ישראל עזה שוב מתחמם מהסיבות הידועות – חמאס לא מוכן שרמאללה תקבל את כספי שיקום עזה, מתעקש לשמור על נוהל מעבר הכסף מקטר ישירות אליו, ומאיים לחדש את צעדות השיבה

אבל חמאס גם חייב לקחת בחשבון כי המזרח התיכון משתנה ולא לטובתו. מה שקורה עכשיו בתוניס זה בעצם פרפורי "האסלאם הפוליטי", רעיון שהשתעשעו בו במערב, כאילו ניתן למצוא בתוך האסלאם כוחות מתונים שיכולים להיות בעלי ברית של המערב ולהילחם יחד באל-קאעידה ואח"כ במדינה האסלאמית.

מה קורה בתוניס? הנשיא, יחד עם הצבא, ביטל את הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים, כאשר העם הוא דווקא עם הצבא, ובמקום שהאחים יוציאו מיליונים לרחובות, המוני תוניסאים שטפו דווקא את מטה מפלגת הנהדה ועשו בה שמות.

המפלגה הזאת, והעומד בראשה, ראשד גנושי, נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב שעמו המערב יכול להסתדר. עם השמות במטה המפלגה אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי אשר הנשיא אובמה קידם בכל כוחו.

תוניס איננה הבעיה היחידה של האחים המוסלמים. גם טורקיה. יש תפנית בעמדת ארדואן, והוא אומר לראשי האחים ממדינות ערב להסתלק יפה לפני שהוא יהיה רציני. ראשי האחים מכוויית כבר ברחו חזרה הביתה, והם מעדיפים את הכלא הכווייתי על האירוח של ארדואן,

וכעת יש סימן שאלה על "התפוח הגדול" – ראשי האחים של מצרים. סיסי דורש את הסגרתם, ארדואן סגר להם את תחנת השידור שהסיתה מטורקיה לתוך מצרים, אבל עד לרגע זה הוא לא הסגיר את ראשי האחים לידיו של סיסי.

מפלגת הנהדה בתוניס והעומד בראשה נתפסו במערב כסמל האסלאם הטוב, עמו המערב יכול להסתדר. כעת אפשר לומר כי תם עידן האסלאם הפוליטי שאובמה קידם בכל כוחו

הטלפון של ארדואן לנשיא הרצוג הוא באותו הקשר, אבל לדעתי אין לסמוך על מילתו של ארדואן. הוא לא ויתר על חלום החליפות, ולא יוותר. הכל טקטיקות.
מהומה לא קטנה מתחוללת בהנהגת האחים באירופה ויש ידיעות על משבר פנימי גדול, אבל מכיוון שמבחינת התעמולה של האחים הכל סבבה, קשה לדעת מה מתחולל שם.

כאשר חמאס עזה מאיים בחזרה לצעדות השיבה, יש לבחון זאת על רקע משבר האחים המוסלמים הכולל. כוחם הגדול של האחים המוסלמים הוא בברית שהם כרתו עם השמאל האירופאי.

ראינו זאת במשטים של ארדואן ובצעדות השיבה שנתמכו לוגיסטית מאירופה בשלב הראשוני, כאשר חמאס עדיין לא נקט עמדה. מי שיזם את צעדות השיבה היו אירגוני השמאל הפלסטיניים, יחד עם ברית האחים-שמאל האירופאים, וחמאס הצטרף כאשר ראה שהפרוייקט מצליח. והוא גם דאג לסיים את הצעדות תמורת מחיר שקיבל מישראל.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הזאת הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם כן ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענן את הברית, אבל יש להטיל בכל ספק.

חמאס עלול לממש את צעדות השיבה, אבל הפעם הוא יחסר את הלוגיסטיקה של אירופה. אלא אם ברית האחים שמאל אירופאי תמצא בזה הזדמנות לרענון הברית, מה שמוטל בספק

מה שחמאס בהחלט צריך לקחת בחשבון אלה מראות ההמון התוניסאי הפורץ לתוך משרדי א-נהדה. המצב בתוניס לא דומה למצב בעזה, אבל הרוח הגבית בעולם הערבי נושבת נגדו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 489 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים

חיל האוויר תקף שלשום מתקני חמאס בתגובה לסדרת הדליקות בנגב המערבי ● בנוסף, ישראל צמצמה את שטח הדייג ושוקלת כעת הגבלת תנועה במעברים ● אולם יעילות הצעדים הללו מוטלת בספק, וגם חמאס מחזיק במדרגות תגובה משלו ● אם לא תחול התקדמות בשיחות קהיר, סבב לחימה יכול להיות שוב על הפרק ● פרשנות

עוד 584 מילים
אפליקציית ביט. אילוסטרציה

רשות התחרות מצאה ש"ביט" היא מונופול. בזאת הסתיים הטיפול

רשות התחרות ביססה בדוח מיוחד את העובדה ש"ביט" של בנק הפועלים השתלטה על שוק אפליקציות התשלומים, תוך חשש לפגיעה בתחרות והצרכנים ● אולם במקום לנקוט נגדה בצעדים הדרושים על פי חוק, הרשות העדיפה לגלגל את הטיפול לבנק ישראל - גוף שאינו אמון על התחרות ומצוי בניגוד עניינים מול הרשות ● פרשנות

עוד 652 מילים

סער זועם על בנט כי התנער מתמיכתו בחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

בנט על חיסון שלישי: "קרובים לזה מאוד, כמה שפחות לדבר – הסיכוי יגדל" ● לראשונה בגל הנוכחי: יותר מ־2,000 מאומתים ביממה, 138 במצב קשה ● בצל פרשת NSO, גנץ ימריא לביקור בזק בצרפת, שם ייפגש עם שרת ההגנה ● בן גביר נגד טיבי: "היועץ של ערפאת פעל ללא סמכות לסתום לי את הפה"; טיבי: "נהג כמו בריון" ● כהנא מתכוון לחסום כניסת ארגונים רפורמיים לתחום הכשרות

עוד 47 עדכונים

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים

צריכת השקיות ברשתות המזון בישראל שוב בעלייה

מאז נכנס חוק השקיות לתוקף ב-2017, אז צנחה צריכת השקיות ב-78%, נרשמת עלייה עקבית בצריכה ברשתות המזון ● ב-2020 חלה עלייה של 9% לעומת 2019 ● בסך הכל, נרשמה עלייה של 34% בצריכת השקיות בתוך שלוש שנים ● במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי עדיין מדובר בהפחתה משמעותית לעומת התקופה שלפני החוק, וכבר מתכננים את הצעדים הבאים שיבלמו את מגמת העלייה

עוד 492 מילים ו-1 תגובות

חשדות לשחיתות במכרז לבחירת מבקר פנים בפארק אריאל שרון

פרסום ראשון יו"ר ועדת הביקורת של פארק אריאל שרון קיימה קשר עם מועמד לתפקיד מבקר הפנים וביקשה מוועדת המכרזים לשנות את תנאי המכרז לטובתו ● כשהיועצת המשפטית התריעה נגד המהלך - היא הוצאה מהדיון ובהמשך פוטרה ● וכשהקשר הפסול התגלה – היו"ר טענה כי "אינה זוכרת את הפרטים" ● דוח רשות החברות מאשר את ממצאי תחקיר זמן ישראל ומדגים כיצד פועלת שחיתות שלטונית

עוד 1,501 מילים ו-1 תגובות

בן גביר הוצא בכוח אחרי שכינה את טיבי "מחבל"

האופוזיציה סרבה להתקזז עם האוזר שאושפז בבית חולים ● העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73 ● ניצן הורביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נעביר תקציב" ● דיווח: בכחול לבן שוקלים לנצל את החוק הנורווגי עבור גנץ או שוסטר ● הרצוג: "אם כל מי שיכול יתחסן – בתי הספר יישארו פתוחים" ● מהלילה – אסורה כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג ● שר האוצר: קצבת השלמת הכנסה לגימלאים תעלה ל־70% משכר המינימום

עוד 68 עדכונים

ממשלת בנט-לפיד שוברת שיאים בסחטנות

יאיר לפיד היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי וביקר בחריפות את המצאת ממשלת החילופים בשנה שעברה ● מאז, הפך לאדריכל הממשלה הנוכחית, המנופחת ממש כמו קודמתה ● לפיד מודה כי "גם אנחנו נכשלנו בעניין הזה" והתקשורת בתגובה מתפעלת מהכנות שלו ● אבל כישלון והכאה על חטא הם לא מנהיגות ● במקום לחתוך את התופעה, לפיד רק מעודד אותה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי - מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקו... המשך קריאה

מעניין איך אתה היית מתנהל במצב המורכב הזה? ואם לא בך נעסוק, אז באופן כללי – מה הפתרון? ואם הפתרון שלך יביא למותה של הממשלה? בדר"כ הפוסטים של ירושלמי לעניין, אך הפעם אני לא מבין את הביקורת. שיעבירו חוקי מניעת נאשם בהנהגה וועדת הצוללות ונתקדם! זאת חיה מסורבלת הממשלה, היא קמה על כרעי כרעיים, תנו לה קצת אוויר. סתם הצעה מעאפאנה: אולי שכל חברי הממשלה יפרישו משהו ממשכורתם למען נזקקים, זאת אחלה יוזמה. בגין היה מופת

עוד 604 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה