שתהיה לנו שנת הסכמות

התקציב וחוק ההסדרים, אילוסטרציה (צילום: Zerbor / iStock)
Zerbor / iStock
התקציב וחוק ההסדרים, אילוסטרציה

חוק ההסדרים, כמשל לטיעון ברשומה זו, הוא הוראת שעה מ-1985. הוראת השעה היציבה נשארה מאז, והפכה למעשה לחלק בלתי נפרד מחוק התקציב.

כמובן שבאופן פורמלי זהו חוק/הוראת שעה שאפשר להסירו בכל שנה. למה זה לא קורה? ויתר על כן, נוספות הוראות שעה אחרות שמשרתות את הדמוקרטיה הישראלית?

חוק ההסדרים הוא הוראת שעה מ-1985, הוראת שעה יציבה שנשארה מאז והפכה לחלק בלתי נפרד מחוק התקציב. כמובן שבאופן פורמלי זהו חוק/הוראת שעה שאפשר להסירו בכל שנה. למה זה לא קורה?

התשובה כרגיל מורכבת, ונתחיל מחוק ההסדרים. החוק נועד לתת כלי ניהול גמישים לממשלה בעת משבר כלכלי מהגדולים שידענו. הוויכוחים האם חוק כזה הוא חוקתי מיותרים. לכנסת יש כוחות מעבר למה שהאזרחים קולטים ולבג"ץ אין הרבה מה לעשות נגדם כשחוקים כאלה עומדים בדרישת החוק והרוח שלו.

נדמה לי שמעולם לא נערך דיון עומק בציבור או בבית המחוקקים מהו חוק יסודות התקציב. דיון שבו יבררו למה בעצם צריך חוק כזה. האם לא די לקבוע שעל הכנסת לקבוע מהו תקציב המדינה? ואם לא הכנסת, כי אז הממשלה תגיש תקציב והכנסת תאשר?

שתי שאלות שאינן רלוונטיות בדמוקרטיה הישראלית, המבוססת על הסכמים אד הוק. דמוקרטיה שבה יש מפלגות המתקוטטות ביניהן, ובהפסקות נקודתיות משתפות פעולה. חייבים גם לזכור שעל פי חוק, כשאין תקציב בתאריך הנקוב הולכים לבחירות. כן, זו הייתה דרכם של המחוקקים לאלץ את הקואליציה להגיע להסכמות ולהכניע את האופוזיציה 61:59 על חודו של קול.

אוקיי, אז אנחנו חיים במדינה עם פוליטיקה שברירית. אנחנו לא יחידים בעולם שמתנהלים כך, זה נכון, אך זה לא אומר שהדרך הזאת ראויה למשלמי המיסים הישראליים. לא מגיע לנו לקבל שרות ממשרתי ציבור שלא מצליחים להגיע להסכמות. מקבלי ההחלטות בישראל עובדים על פשרות וקומבינות של תן וקח. שיטות מקובלות בין בני אדם, אך האם כך אנחנו רוצים שהבית שלנו יתקיים?

במילים אחרות, האם אנחנו רוצים לקבוע תקציב לניהול המדינה ולצידו הוראת שעה לקידום אינטרסים כאלה ואחרים שלא הצליחו להכניס לספר התקציב? האם ראוי שחוק התקציב יתכרסם בהוראת שעה? התשובה שלי מובנת, אני אומר לא ולא. הוראת השעה, הגם שהתקבלה ברוב של קול אחד, אינה ראויה וסותרת את עקרונות הדמוקרטיה. השיטה הזאת סותרת את העקרון הבסיסי לפיו מרגע שנבחר ציבור נשבע למלא את תפקידו בנאמנות הוא שליח של כלל הציבור בלי אבחנה.

מקבלי ההחלטות בישראל עובדים על פשרות וקומבינות. האם אנו רוצים לקבוע תקציב לניהול המדינה ולצידו הוראת שעה לקידום אינטרסים כאלה ואחרים שלא הצליחו להכניס לספר התקציב?

חוק ההסדרים חייב להעלם מספר החוקים וכך גם כל הרעיון של הוראות שעה וחוקים כאלה ואחרים לשעת חירום. תחושת החירום מלווה אותנו מאז ומתמיד. אנחנו חיים בשגרת חירום מדי יום ביומו. הקורונה היא רק מרכיב בשגרה הזאת.

איך מתמודדים עם הדרישה הזאת? דמוקרטיה של הסכמות. באופן מטפורי, מערבבים מחדש את הקלפים ודנים בשינוי כללי המשחק. מדובר בשינוי גדול אבל ניתן לביצוע. הרעיון הוא להגיע להסכמה לגבי מה ראוי לנבחרי ציבור.

זה דיון מורכב, אפילו טעון, אבל אפשר להגיע לכללי משחק חדשים. בשפה פשוטה קוראים לזה כללי אתיקה, קוד אתי לנבחרי ציבור. הם חייבים לשבת עד שיעלה עשן לבן ולקבוע את הכללים. למשל, להחליט שכל חוק חייב לקבל הסכמה גורפת של כל המליאה, מאה ועשרים איש, וכך גם כל החלטה. שיטה שתצמצם באופן מובהק את הסיכסוכים בין קואליציה לאופוזיציה ותחייב את נבחרי הציבור לשתף פעולה ולפעול ביחד.

מבחינת הציבור, נקבל שרות סביר ויעיל יותר ונבחרי הציבור יבינו שתקציב זה דבר מחייב וכי יש לבנות אותו בדרך ישרה וברורה בלי הוראות שעה. הדיון על שינויים יעשה במליאה תוך מתן זמן סביר לכל המשתתפים להבין במה מדובר. הנאומים יהיו לגופו של עניין וחלק מתהליך הדיון. אפשר גם לאמץ את גישת השולחנות העגולים ולהגיע כך להסכמות. אלה תהליכים שעובדים לא רע כשיש רצון טוב מצד השותפים לדיון.

הקוד האתי יאפשר לממשלות להוביל מדיניות ראויה שתהיה מקובלת על האזרחים והאזרחיות. הקוד האתי ימנע התנהגות לא ראויה של מקבלי החלטות ויעלה את קרנה של הדמוקרטיה הישראלית. דמוקרטיה שיודעת גם להתמודד עם מלחמות, אסונות טבע ומגפות בלי להיעזר ולהסתמך על הוראת שעה. הוראת שעה שעלולה להישאר בספר החוקים לעד.

גם בנושא הקורונה, אפשר להגיע להסכמות איך פועלים ולא מכתיבים. איך מטפלים במגפה מבלי לזהם את הסביבה הפוליטית. להיפך, הפוליטיקה יכולה להיות זו שיודעת לגשר בין אלה שרוצים לטוס לחו"ל, לבין אלה שרוצים ללמוד בישיבות, לבין הזקנים שחרדים לגורלם, לבין אלה שבעד חיסונים, לבין אלה שנגד חיסונים.

חוק ההסדרים חייב להעלם מספר החוקים ואיתו רעיון הוראות השעה והחוקים לשעת חירום. תחושת החירום מלווה אותנו מאז ומתמיד. הקורונה היא רק מרכיב בשגרה זו

את הבלגן הזה פוליטיקה ראויה יכולה לסדר בהסכמה ולא בכפיה. הכל הופך להיות קל יותר כשמוצאים את הטוב המשותף. וכשזה יצליח – נצליח לחוקק חוקים אתיים וראויים ואפילו להגיע להסכמות עם הפלסטינים. שתהיה לכולנו שנת הסכמות.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חוק ההסדרים נולד בחטא השלטת הניאו ליברליזם על החברה הישראלית. הניאו ליברליזם משתלט על מדינות לפי המתווה של דוקטרינת ההלם של כלכלני שיקגו, תלמידי מילטון פרידמן. כמו שנעמי קליין מיטיבה ל... המשך קריאה

חוק ההסדרים נולד בחטא השלטת הניאו ליברליזם על החברה הישראלית.
הניאו ליברליזם משתלט על מדינות לפי המתווה של דוקטרינת ההלם של כלכלני שיקגו, תלמידי מילטון פרידמן. כמו שנעמי קליין מיטיבה לתאר אז כשאין הלם אוטונומי, יוצרים אותו. הלהט שלהם, להשתלט על מדינות, נושא מאפיינים של להט דתי ושל מיסיונריות לוחמנית מזמנים אחרים, עם יותר מקורטוב של אינטרסנטיות כלכלית.
עיקרו של הניאו ליברליזם הוא ביטול הדמוקרטיה שבה לכל אחת ואחד יש קול שווה בקביעת סדרי החיים. מנהיגי השיטה מיעדים למדינה את תפקיד "שומר הלילה", רק המונופול על אלימות* שגם אותו המהדרים מפריטים. הממשלה – לדידם של הניאו ליברלים – היא הבעיה לא הפתרון לעניינים כלכליים, שכן הממשלה היא יצור פוליטי והפוליטיקה היא "פוי!", נגועה באינטרסים. עניינים אלה מסורים רק לניהולם של כלכלנים (נאמנים) ושל "ראשי המשק" שהם כידוע חפים מאינטרסים.
נציגי "שיקגו" באו "לרפא" את ישראל ממחלת האינפלציה התלת ספרתית שיצרו "חכמי הכלכלה" של מח"ל אחרי המהפך של 1977. (האם מישהם חקרו את מקורות האינפלציה תוך בחינה אם אין לנערי שיקגו חלק ביצירתה?). בראש השליחים לדבר העברה הזה עמדו ג'ורג' שולץ וסטנלי פישר**.
על הדרך נולדו חוקי ההסדרים, יסודות התקציב וכלל ההוצאה***.
ממשלות הימין הכלכלי – והממשלה הנוכחית היא כזו – נאמנות לניאו ליברליזם האמריקאי, למרות שכשל בכל מקום שנגע. למרות שגם בארץ מולדתו הממשל בורח ממנו כמו שהוא בורח מהמגפה הויראלית.
טייקונים אמריקאיים, חסידי דת הניאו ליברליזם הקימו ומממנים ביד רחבה מאגר מוחות שמקדיש את מרצו להשלטת הדת הזו אצלנו. מאגר מוחות זה הוא פורום קהלת שמנסח עבור שרים, פקידים בכירים וחברי כנסת את החוקים שנועדו לכך.
לפורום הזה קוראים "פורום קהלת".
אם החברה הישראלית חפצת חיים צריך לבטל את פורום קהלת, לנתק אותו מההשפעה המצמיתה שלו.
______
* חבר מפקיסטן הגדיר זאת: "לממשלה מותר רק להחזיק משטרה וצבא, כדי לשמור על רכושם של העשירים מפני העניים".
** לימים נקרא ע"י בנימין נתניהו כדי להשלים את המלאכה.
*** שלפיו אסור לממשלה להוציא כסף מעל מגבלה חונקת, גם כשיש הרבה כסף באוצר.

עוד 719 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 25 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הפרסום בזמן ישראל ביום שישי כי נתניהו נטש את אוחנה בסיעת הליכוד עורר סערה גדולה ושלח את השר לשעבר לסבב אינטנסיבי של ראיונות בכלי התקשורת כדי למזער נזקים ● למרות שהתעקש כי יחסיו עם נתניהו מצוינים, אוחנה רק העמיק את הקרע: סקר מפוברק שפורסם בערב שישי עורר עליו זעם במפלגה - וסירובו בראיונות למתוח ביקורת על אדלשטיין לא יקרב אותו בחזרה לנתניהו ● פרשנות

עוד 672 מילים

האח הגדול מגיע לשמיים

פרסום ראשון עוף או בשר? מזומן או אשראי? קונקשן בקייב או ברומא? ● במשרד המשפטים ובמל"ל מסיימים בימים אלה הכנת חקיקה שתאפשר בניית מאגר מידע מהגדולים בישראל שיכלול פרטים רבים על כל נוסע הנכנס או יוצא מישראל בטיסה ● זמן ישראל עיין בטיוטת החוק, ובין הפרטים שייאספו: כתובת, אימייל, כרטיס אשראי, פרטים על הכבודה של הנוסע, מידע על פעילות במהלך הטיסה, טיסות המשך ועוד

עוד 1,700 מילים

לשחרר את החרדים מעול רבניהם

אילו הייתי צריכה לציין את העוול הכי גדול שנעשה כלפי ציבור כלשהו בישראל, היה זה ללא ספק העוול כלפי החברה החרדית. ולא, זו לא טעות – החברה החרדית, על כל גווניה ובני גווניה, סובלת מעוול ארוך ומתמשך. עוול בו פרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו – בראש ובראשונה את ההחלטה האם ללמוד, מה ללמוד ובאיזה עיסוק לבחור.

החברה החרדית סובלת מעוול מתמשך, כשפרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו

מנהיגי החברה החרדית החליטו כי ציבור הגברים החרדי כולו יעסוק בדבר אחד ואחד בלבד – בלימוד תורה. אלא שההחלטה לנתב את הציבור החרדי כולו ללימוד תורה אין לה דבר וחצי דבר עם תורה, עם דת, עם יהדות או עם שמירת עול תורה ומצוות. לניתוב זה יש מטרה אחת: שליטה, שליטה על הציבור החרדי כולו, שליטה טוטלית.

לשליטה זו יש שני היבטים עיקריים: האחד, הצורך בשמירה על הקהילה שלהם, על אורחות חייהם, על מנהגיהם, וההיבט השני הוא כסף, הרבה כסף, כסף גדול. ומנהיגי הציבור החרדי קשרו בין שני ההיבטים הללו, באופן כמעט גאוני, כך שהאחד תלוי בשני – תלות שמבטיחה את התקיימות שני ההיבטים.

הכסף הגדול מגיע למנהיגי הציבור החרדי דרך ניתוב הציבור ללימוד התורה. מאות ישיבות, כוללים, תלמודי תורה ומוסדות חינוך חרדים קיימים במדינת ישראל ובהם לומדים מאות אלפי תלמידים ואברכים – וכל אחד מהם מתוקצב בכסף. מכאן שככל שיהיו יותר מוסדות ויותר תלמידים – יהיה יותר כסף.

אלא שעל האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן.

מנהיגיהם, רבניהם ופרנסיהם יצרו מנגנון שבו קיימת תלות בין הלימוד לבין הפרנסה. לא מדובר במנגנון הטבעי בו אדם לומד, משתלם, מתמקצע ומתפרנס מיגע כפיו, מנגנון המקובל בכל חברה, אלא במנגנון בו הלימוד מחליף את העבודה. הלימוד הוא במקום העבודה, הלימוד הוא למטרת קבלת הכסף הציבורי הגדול – זה שבעזרתו ניתן לשלוט על הקהילה – גם על ידי השארתה ענייה.

על האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן

והמנגנון המעוות הזה הוא שורש כל רע, המנגנון המעוות הזה הוביל לתופעות של לימוד תורה למראית עין בלבד, שהרי לא כל אדם יכול/רוצה/בנוי ללימוד ממושך יום אחר יום.

המנגנון המעוות הזה הביא להגדלה ולניפוח מלאכותי של מספר התלמידים, שהרי אם התקציב תלוי במספרם יש אינטרס כלכלי להגדלתו – מה שהוביל למעשי רמיה.

המנגנון המעוות הזה יצר שוק כלכלי שחור בו אלפי תלמידי ישיבות, שכאמור אינם יכולים או רוצים ללמוד אבל אינם יכולים לעבוד או עובדים בשחור – ואגב כך גם מקבלים כסף מהמדינה וגם לא משלמים מיסים.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית העובדת ובחברה הדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה של ממש, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים – שהרי אין אדם שאוהב להיות מנוצל. אין אדם שמרצונו יפרנס זרים לו – זה הרי מנוגד לטבע האנושי.

מנגד, בצד החרדי, כדי להצדיק את הניצול, החלו להישמע טענות כאילו שמירת הדת על ידם היא כדי לחפות על כך שהחילונים התפקרו. הטענה היא בעצם שהדתיות שלהם מגינה עלינו. הם "נהרגים באוהלה של תורה" גם עבור הציבור החילוני. טענות אלה בתורן הובילו להקצנה דתית והקצנה לאומנית.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית והדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים

המנגנון המעוות הזה הוביל גם להגנה על מי שעושים מעשים פליליים ואף להצדקתם – כי אם אתה שומר על הקהילה שלך מכל משמר מפני החברה שבחוץ, אתה תסתיר ממנה בעיקר דברים שמציגים את הקהילה באור אפל. למשל את גילויי העריות, למשל ניצול מיני של נערים בידי רבנים, למשל ניצול מיני של נשים ונערים – רק לאחרונה התפרסמו הטענות נגד יהודה משי זהב.

והמנגנון המעוות הזה הביא לכך שמנהיגי הציבור הדתי, השומר תורה ומצוות הספרדי, זה שהתפרנס מיגע כפיו, זה שלא הדיר נשים, זה שהיה מתון בהלכותיו כלפי מי שאינם יהודים, רצו חלק בחגיגת הכסף הגדול של אחיהם האשכנזים ולכן הפכו את הציבור הזה לציבור חרדי ליטאי המתפרנס אף הוא מכסף ציבורי גדול ומבלי לעבוד. בשנות ה-80 קמה מפלגת ש"ס והמירה את דתם של היהודים הספרדים, את הלכות חייהם, את התורה ואת העבודה במודל הנצלני של החרדים האשכנזים. המודל שכאמור משיג שליטה טוטלית על הקהילה וכסף גדול – למי שעומד בראש הקהילה.

אלא שהעוול הזה, שעיוולו מנהיגי הציבור החרדי ורבניהם, חורג מעוול כלפי קהילותיהם. מדובר בעוול כלפי כלל אזרחי המדינה, אלה שגם נושאים בנטל הכלכלי ובנטל הצבאי וגם נאלצים לשמוע דברי בלע על "העגלה הריקה של החילונים".

והעוול הוא גם כלפי הדת עצמה והפיכתה מצורך של אנשים באמונה לכלי לשליטה על הציבור וכלי להתעשרות, עם רשימת רבנים, כולל הרב הראשי, שנאשמו במעשים פליליים חמורים: מצגר, פינטו, ברלנד, דרעי והרשימה עוד ארוכה.

רק בשנה האחרונה, בתקופת הקורונה, יצא לנו לחזות בכמה קל לאנשים לקבל כסף חינם ולאמץ נורמות של חיים על חשבון כסף ציבורי – כאשר הנאשם בפלילים, מטעמים פוליטיים, חילק קצבאות לאנשים (זה היה שוחד בחירות לכל דבר ועניין) ואלה העדיפו להישאר בבית, גם אם הקצבה היתה זעומה יותר מאשר השכר שהרוויחו, ולא לצאת לעבודה.

מזה שנים ארוכות שהציבור החרדי נתון בשבי פרנסיו ורבניו, וכמו בכל שבי ממושך הוא הוליד את סינדרום שטוקהולם. הציבור החרדי משתף פעולה עם פרנסיו. כמעט אין בנמצא מי שיוצא נגד המודל המעוות הזה המפקיע את המצווה הראשונה בתנ"ך "בזעת אפיך תאכל לחם". כמעט אין רבנים, כמו הרב אמסלם שעזב את ש"ס, הטוענים בריש גלי כי הציבור החרדי צריך לצאת לעבודה וצריך להתגייס לצבא. הציבור החרדי צריך להיות חלק מאזרחי מדינת ישראל בזכויות ובחובות. צריך שרק מעטים, יחידי סגולה, תורתם תהיה אומנותם.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. הגיע הזמן לשחרר את הציבור החילוני מהעול של תמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את מדינת ישראל כולה מעול הדת – דת היא עול אישי שאדם נוטל על עצמו, הרבנות והרבנים הפכו את הדת לעול ציבורי כללי – כאמור לשם בצע כסף. הגיעה הזמן לפרק את מונופול הרבנות – אין לזה אח ורע במדינות דמוקרטיות. מנגנון עושק בחסות החוק, מנגנון שבשל בצע כסף הפך למנגנון התעמרות רשמי של המדינה באזרחיה.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. ואת הציבור החילוני מעול התמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את המדינה מעול הדת

הציבור החרדי יכול וצריך לעבוד למחייתו ואני מנחשת שהוא משווע לכך – חוק גיוס חרדים לצה"ל יכול להיות, באופן פרדוקסלי, הכלי לשחרור החרדים משוביהם.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,043 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ארגון החזית העממית הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו הפוליטית, וממקד את מאמציו במלחמה דיפלומטית-הסברתית נגד ישראל בזירה הבינלאומית ● ישראל לא התייחסה לכך עד כה כאיום אסטרטגי, וכעת היא מנסה "לתקן" ● לא בטוח שההחלטה להכריז על מוסדות אזרחיים כ"ארגוני טרור" היא התשובה ● פרשנות

עוד 1,003 מילים

דיווח: פרקליט המדינה אישר את ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור

גורם מדיני-ביטחוני אומר שלישראל מידע רב הקושר את הארגונים לפעילות טרור ● הממשלה אישרה תוכנית לאומית לטיפול בפשיעה ובאלימות ותוכנית לסגירת פערים בחברה הערבית; התקציב - יותר מ-30 מיליארד שקל ● לראשונה בעידן ביידן, פרסמה ישראל מכרזים לשיווק דירות בהתנחלויות ● לקראת ועידת האקלים של האו"ם אישרה הממשלה תוכנית להאצת מיזמים בתחום התשתיות

עוד 61 עדכונים

משפחתו של סלומון טקה והמשטרה מסרבות להתפשר

פרסום ראשון תביעות מהסוג הזה לרוב נגמרות בפשרה, אבל הצדדים בתביעה על סך כ-2.5 מיליון שקל שהגישה משפחתו של סלומון טקה נגד השוטר שירה בו למוות ממאנים להתפשר ● בעקבות הסירוב, ייפתחו בינואר דיוני ההוכחות בתיק ● עורך הדין אביתר קציר, המייצג את התובעים: "המשפחה עומדת על קבלת הפיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו לה" ● המשטרה: "הודענו לביהמ"ש כי האפשרות לפשרה טרם הבשילה"

עוד 466 מילים

תגובות אחרונות

דיווח: במשרד הבריאות ממליצים שעד חודש דצמבר לא תתאפשר כניסת תיירים מרוסיה

תיירים משאר מדינות העולם יוכלו, ככל הנראה, להיכנס לארץ כבר בחודש הבא ● גורם ביטחוני: ישראל עדכנה מראש את ארצות הברית, שתכריז על שישה ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור, אולם המידע לא הגיע למשרד החוץ האמריקאי ● אחרי צאת השבת - פוטין ובנט קיימו שיחה נוספת, שבה הזמין נשיא רוסיה את ראש הממשלה לביקור בסנט פטרבורג; הלילה ישוב בנט ארצה מביקורו בסוצ'י

עוד 24 עדכונים

הטורבינה בקנטו סול'אוליו חזרה לייצר אנרגיה ירוקה – יותר ממאה שנה לאחר שהרמן איינשטיין הפך את הכפר לאחד הראשונים שהוצבו בו פנסי רחוב חשמליים ● מורשתו של אבי תורת היחסות חזרה להאיר את בתיהם של יותר מ־4,000 תושבי המקום

עוד 738 מילים

"בשביל מי יש לכתוב? בשביל מה יש לחיות?"

יומניו של הסופר היהודי הענק בין מלחמות העולם רואים אור בתרגום ראשון לאנגלית ● צוויג, שהתאבד ב־1942, מתגלה בכתביו כמי שחזה כבר בתחילת שנות ה־30 את העתיד לבוא ● עם עליית הנאצים לשלטון החלה בריאותו הנפשית להתדרדר והוא נדחק בהדרגה מהעולם דובר הגרמנית: "שפה שאיני יכול להשתמש בה"

עוד 2,027 מילים ו-1 תגובות

השליח האמריקאי לענייני אנרגיה מנסה לקדם פתרון למשבר הדלק החמור בלבנון ● 7 מיליארד דולר: זה הסכום אותו הכניסה עד כה השנה איחוד האמירויות מהייצוא לאיראן ● תוכנית "מוסאלחה" של ממשלת מרוקו מעניקה ליווי פסיכולוגי לאסלאמיסטים קיצוניים ● השינוי בערב הסעודית מגיע לספרות ● השבוע לפני 48 שנים: משבר האנרגיה העולמי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 844 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האור המאובק בקצה המנהרה

הרע: הרכבת הקלה בגוש דן עברה בהצלחה נסיעת מבחן ראשונה, אבל כל הסימנים מראים שהתושבים ימשיכו לחיות בשנים הקרובות באתר בנייה ענק ● הטוב: לפעמים המאמצים לסייע לטבע לשרוד מניבים פירות. למשל עם צבי הנגב ● והטיפ: החורף מגיע, זמן לפתוח חלון

עוד 873 מילים ו-2 תגובות

ממשלת ספרד מחפשת את צאצאי השורדים שהציל "שינדלר הספרדי"

הוא הציל פי חמישה יותר יהודים מאוסקר שינדלר אבל מעטים מכירים את מעשי חסיד אומות העולם הדיפלומט אנחל סאנס־בריס ● כעת מנסה ממשלת ספרד לאתר את צאצאיהם של יותר מ־5,200 ניצולים כדי להוציא לאור את סיפוריהם

עוד 481 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לָהּ פָמִילְיָה 104

פרסום ראשון: מאמרו הגנוז של בעל טור ידוע ב"הארץ", שכותרתו "כולנו לה פמיליה" (סאטירה)

עוד 939 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה