אם רק לא היה נהרג

זיו לוין ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
באדיבות המשפחה
זיו לוין ז"ל

אם רק לא היה נהרג,

הוא היה עשוי להיות יזם הייטק מצליח ולפתח משהו מבריק; הוא היה עשוי לעמוד בראש מפלגה פוליטית או עמותה גדולה; הוא היה עשוי להקים חברת הפקה מוזיקלית; הוא היה עשוי לפתח תכניות לימוד ייחודיות ולשנות את כל צורת הלמידה שלנו; הוא היה עשוי להיות עיתונאי, משורר, פילוסוף או עו"ד לוחם למען חלשים; הוא היה עשוי להקים פרויקט לקידום נוער בסיכון, נזקקים, נכים, או חולים; הוא היה עשוי להיות כל כך הרבה דברים, וכל זה אבד לעד כי הוא נהרג.

אם רק לא היה נהרג, הוא היה עשוי להיות יזם הייטק מצליח ולפתח משהו מבריק; הוא היה עשוי להיות עיתונאי, משורר, פילוסוף או עו"ד לוחם למען חלשים; הוא היה עשוי להיות כל כך הרבה דברים, וכל זה אבד לעד כי הוא נהרג

היה לי אח מיוחד במינו, כל כך מיוחד, שלכל מי שהכיר אותו ברור שמותו הוא הפסד שלנו, של כולנו. כל שנה ביום הזיכרון, אנחנו, כל מי שהכירו אותו, מנסים לנחש מה הוא היה עשוי להיות. לכולם ברור שהוא היה עושה משהו משמעותי לחיינו, לחברה שלנו, למדינה שלנו ואולי אף לעולם כולו.

זיו לוין ז"ל, או כפי שכולם קראו לו – זיוי, נולד בקיבוץ אפיקים. הוא חי כאילו אצה לו הדרך להספיק כמה שיותר, כל מה שאפשר, כי הזמן קצר. ביום הולדתו ה-20, בסיומו של מבצע ליטני, הוא נהרג "מאש כוחותינו" – בתאונת דרכים קשה של התהפכות נגמ"ש ביציאה מלבנון.

זיו לוין ז"ל בילדותו (צילום: באדיבות המשפחה)
זיו לוין ז"ל בילדותו (צילום: באדיבות המשפחה)

זיוי תמיד קפץ על שלבים, בגיל חצי שנה עמד, מבלי לדעת לשבת, בגיל הרך לימד עצמו לקרוא לבד ובגיל 5 כבר קרא חופשי. בבית ספר היה משועמם. המחנכת, שהבינה שיש פה משהו מיוחד, אפשרה לו לשכב בקצה הכיתה על מזרון ולקרוא ספרים בזמן שכולם לומדים.

בגיל 11 סיים לקרוא את לקרוא את כל ספריית הילדים והיה צריך לקבל אישור מיוחד מהספרנית להתחיל לקרוא ספרים בספריית המבוגרים, שגם אותה סיים לקרוא עד גיל 18.

הוא היה בין המחוננים הראשונים המאובחנים בארץ, האבחון העלה ציון IQ 147 והוא נשלח ללמוד מחשבים בטכניון. מגיל 12 ועד גיל 16 הוא נסע לבד באוטובוסים מהקיבוץ ליד הכנרת לחיפה לטכניון. השנה היא 1970 המחשב עדיין בגודל של חדר שלם. בתיכון למד 5 יחידות מתמטיקה, פיזיקה ומחשבים, אבל הצטיין גם במקצועות ההומניים, כתב שירים וסיפורים. המורים היו מאושרים.

זיוי תמיד קפץ על שלבים, בגיל חצי שנה עמד, מבלי לדעת לשבת, בגיל הרך לימד עצמו לקרוא ובגיל 5 קרא חופשי. בביה"ס השתעמם. המחנכת, שהבינה שיש פה משהו מיוחד, אפשרה לו לשכב בקצה הכיתה ולקרוא

הוא התווכח עם כולם על כל דבר, עם בני גילו כמובן, אבל לא רק איתם. מגיל צעיר היה יושב לוויכוחים ושיחות פילוסופיות ואידיאולוגיות עמוקות עם החברים הזקנים של הקיבוץ. הוא שוחח איתם בגובה העיניים, הוא לא הכיר בפערי הגילאים בינו לבין המבוגרים. והם חיכו בשמחה לשיחות, לשאלות, להשגות ולתובנות שלו.

הוא ניגן בחצוצרה וגם בטרומבון; למד מחול מודרני אצל הדה אורן (הבן יחיד בין כל הבנות); רקד ונע בחוש קצב בלתי רגיל; היות שהיה שחקן בנשמה הוא השתתף בהצגות ובמספר סרטי ביכורים; בגיל 14 הוא הרכיב לבדו קיט של פטיפון כי לא היה כסף לקנות ולקח תקליטים בהשאלה מכל מי שנתן. העיקר שמוזיקה תהיה מוזיקה.

כל הזמן היה צריך לפעול, לעשות, ליצור, לבנות, הזמן השקט היחיד היה כשקרא ספרים. הוא לקח סיכונים, עלה או קפץ ממקומות גבוהים ו"פתח את הראש" מספר פעמים. בגיל 13 היה חייב לבדוק ממה מורכב חומר נפץ, אז בחצות הלילה בבית הילדים הוא ניסה לפרק נפץ של קליע בעזרת פטיש.

כמובן שהקליע התפוצץ לו בידיים. הוא עטף את היד המדממת, מלאת הרסיסים במגבת והלך לשומרת לילה לבקש שתקרא לאמבולנס ובינתיים ישב ואכל צ'יפס. הוא אפילו לא חשב שצריך להודיע להורים. באירוע הזה הוא איבד פרק באצבע המורה, וכשהיה צריך לירות ברובה היא הייתה חסרה.

זיו לוין ז"ל בילדותו
זיו לוין ז"ל בילדותו

הוא אירגן את בני גילו לפעולות יזומות, החליט להקים מועדון לריקודים לבני הנוער בקיבוץ. ואז החליט שלא סביר שרק הצעירים ירקדו, ואירגן מסיבות ריקודים לכל בני הקיבוץ המבוגרים. לשם כך בנה לבד מערכת הגברה, פנס תאורה מסתובב כמו במועדונים, עוד פטיפון מורכב ושלל תקליטים. אחת לחודש בערבי שישי היו חברי המשק מתכנסים למסיבת הריקודים שלו. מערכות ההגברה שהקים שימשו שנים אחר כך את החברים, אבל מסיבות הריקודים לא שוחזרו.

כל הזמן היה צריך לפעול, ליצור, לבנות. הזמן השקט היחיד היה כשקרא ספרים. הוא לקח סיכונים, עלה או קפץ ממקומות גבוהים ו"פתח את הראש" כמה פעמים. בגיל 13 החליט לבדוק ממה מורכב חומר נפץ

הוא אירגן ערבי שירה לחבריו ואסף כאלו מכל הארץ כדי לשיר משירי ארץ ישראל הישנה והטובה, כך, אמר, יאחד צעירים ובני נוער מכל רחבי הארץ שפגש אותם בשלב כזה או אחר ורצה שיכירו זה את זה.

הוא הקים מחדש את קבוצת הכדור מים של קיבוץ אפיקים, מה שהיום מוכר כ"אריות העמק", כי אם לקיבוץ יש בריכה אז בני הנוער צריכים לעסוק בספורט מים. הוא הצליח לשכנע את בני גילו להצטרף לקבוצה והיה לקפטן שלה בעודה עולה ופורחת. כל שנה מתקיים לזכרו ולזכר עוד שלושה בני קיבוץ שנהרגו בצבא, טורניר כדור-מים המשלב גם נציגים מחיילות צה"ל.

בגיל 18 נבחר לתפקיד רשמי, "מזכיר" בני הנוער בקיבוץ, והוביל אותם לעשייה ולתרומה לכלל. לאחר סיום הלימודים הוא הלך לשנת שרות בנוער העובד והלומד, כי צריך לתרום לבני הנוער בארץ ויש לו הרבה ניסיון. חצי שנה בקן נווה שאנן בחיפה וחצי שנה בקן כפר סבא. שתי הקבוצות זוכרות אותו עד היום כמדריך דומיננטי ומשמעותי שהשפיע עליהם מאוד.

הוא נלחם בנחישות למען כל דבר שהאמין בו, בוויכוחיו העקשניים התיש את המורים, התיש את ההורים, התיש את חבריו, אבל כשהשיג את שלו (ובדרך כלל השיג) כולם הבינו שהוא צדק וזה בדיוק מה שהיה צריך לעשות. זה אף פעם לא היה למען עצמו, זה תמיד היה למען הכלל, למען הזולת או למען החלש.

הוא היה פציפיסט. הוא האמין שצריך להגיע עם הפלסטינים להסכמי שלום, אבל הוא התגייס לצבא כי בינתיים צריך לשמור על המדינה, והוא כמו כולם צריך לתרום. הוא שירת בגדוד 50 של בני הקיבוצים. הוא היה עדיין טירון כשהם נשלחו ללבנון, מה חשב לו מוטה גור הרמטכ"ל דאז כששלח טירונים לשדה הקרב?

הוא היה פציפיסט. האמין שצריך להגיע עם הפלסטינים להסכמי שלום, אבל התגייס לצבא כי בינתיים צריך לשמור על המדינה. הוא שירת בגדוד 50 של בני הקיבוצים והיה עדיין טירון כשהם נשלחו ללבנון

וכל זה רק קצת מתוך מה שהספיק הנער המוכשר והייחודי הזה לעשות ב-20 שנות חייו, הוא השאיר רושם חזק על כל מי שפגש בו, הוא היה עדיין יכול לתרום כל כך הרבה, לקהילה, לחברה, לעולם, אם רק לא היה נהרג.

ד"ר אורית יעל (Orit Yaal) היא חוקרת היסטוריה ומגדר בישראל, מתמחה בזוגיות, מיניות ויחסים בין המינים. מרצה במכללת כנרת ובמסגרות אזרחיות בעלת ניסיון רב בהוראת בני נוער. אני מאמינה כי רוב בני האדם טובים, צריך רק לדעת לכוון אותם לשם וחינוך היא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. קיבוצניקית ופמיניסטית נשואה באושר ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בכל כמה מחזורים צץ איזה אחד שיודע להפיק ולחבר. אצלנו בצופים, לפני ארבעים שנה, היה אחד שאירגן הקרנות של סרטים שונים. עברו הרבה שנים עד שחשבתי על "איך הוא עשה את זה"? היה צריך לחבור לאיזה... המשך קריאה

בכל כמה מחזורים צץ איזה אחד שיודע להפיק ולחבר. אצלנו בצופים, לפני ארבעים שנה, היה אחד שאירגן הקרנות של סרטים שונים. עברו הרבה שנים עד שחשבתי על "איך הוא עשה את זה"? היה צריך לחבור לאיזה מפיץ סרטים, להשיג מכונת הקרנה, לרתום את האחרים להגיע בערב לסרט, לארגן את המקום ובטח יש עוד כמה דברים שהיה צריך לעשות כדי שזה יקרה. וזה קרה. היום אני מסתכל על זה כמו נס.
הכשרון של אחיך התגלה בגיל צעיר ולבטח היה מממש אותו ברבות השנים. חבל.

אורית יקרה, חידשת לי המון על זיוי! ברוכה תהיי. יחד "שירתנו" בגן של חנהל'ה, וכל אחה"צ ביקשתי מאמא שלי שתיקח אותי אליכם, כדי לשחק עם זיו...אכן, תמיד היה מרתק איתו. ובגילאים בוגרים יותר הי... המשך קריאה

אורית יקרה, חידשת לי המון על זיוי! ברוכה תהיי. יחד "שירתנו" בגן של חנהל'ה, וכל אחה"צ ביקשתי מאמא שלי שתיקח אותי אליכם, כדי לשחק עם זיו…אכן, תמיד היה מרתק איתו. ובגילאים בוגרים יותר היו כבר שיחות וצחוקים, כי גם הומור זרם בשפע. הו, החמידות, החמידות השופעת…זה מה שמכאיב כל כך. עלם חמודות.

עוד 999 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 23 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

הטעויות המביכות הן לא הבעיה היחידה בתיאוריה הפלקטית

אני מבין ממספר ציטוטים שפורסמו מספרו של הפילוסוף הדגול אבישי בן חיים, שהוא טועה טעויות עובדתיות מביכות במסגרת התאוריה הפלקטית שלו, שנועדה להצדיק את האפרטהייד, את הפשיזם המתקרבן, את פולחן האישיות ואת התמיכה במדיניות כלכלית מחרידה שעוצבה בידי נתניהו: מדיניות שפוגעת בשכבות המוחלשות, מרסקת את מעמד הביניים, מרוקנת את רוב הישראלים מכספם ומעצימה פערי ענק.

אני מבין מציטוטים שפורסמו מספרו, שאב"ח טועה טעויות עובדתיות מביכות בתאוריה הפלקטית שלו, שנועדה להצדקת האפרטהייד, הפשיזם המתקרבן, פולחן האישיות והתמיכה במדיניות כלכלית נוראה

לא הופתעתי ככה מאז שהשמש החליטה להפתיע ולצוץ הבוקר בשמים.

דיור ציבורי? מחירי דיור אנושיים? זכות לקורת גג? חלוקת קרקעות מדינה שונה ושוויונית? הזכות הבסיסית לרפואה ראויה? מערכת חינוך ממנה בורחות המורות בשל שכר הרעב המשפיל? מערך רווחה קורס שמעניק שכר רעב משפיל לעובדות הסוציאליות והפסיכולוגיות? מתמחות ברפואה שעדיין נאנקות תחת עול 26 שעות המשמרת? עובדי קבלן משוללי זכויות סוציאליות? לא, לא ראיתי את אב"ח כותב על כל אלה.

אני זוכר ששאלתי את עצמי היכן היה אב"ח כשאחת ממפגינות גבעת עמל פנתה אליי לקבלת ייעוץ בטרם הוחרבו שם הבתים, שחלק מדריהם לא קיבלו פיצוי ראוי, או כשאנשי כפר שלם פנו אליי לקבלת ייעוץ משפטי בטרם הפגינו בשל ההתעלמות ממצוקותיהם מול ביתו של ראש עיריית ת"א בצפון העיר.

מעולם גם לא ראיתי אותו מתייצב לצד ישראלים רבים שנעצרו על לא עוול בכפם או ספגו אלימות שוטרים, או לצדם של ישראלים מוחלשים שהפכו לנאשמים חרף חפותם והתמודדו עם לקויות במלאכת המשטרה ועם היבטים בעייתיים במלאכת הפרקליטות. הנאשם הכי חזק ומקושר, לעומת זאת, שזכה בהנחות סלב בחקירותיו והועמד לדין פלילי בצדק גמור, הפך אצלו לנרדף בדיוני מטעם אליטה מסתורית.

אב"ח כותב זאת מבלי שיש לו מושג קלוש בתחום המשפט הפלילי ומסייע בבורותו ובשרלטנותו למתקפת ההסתה הכוזבת והנפשעת של הנאשם נתניהו נגד שלטון החוק ושאריות הדמוקרטיה הישראלית.

מעולם לא ראיתי אותו מתייצב לצד מוחלשים שהפכו לנאשמים חרף חפותם. רק הנאשם החזק והמקושר, שזכה בהנחות סלב בחקירותיו והועמד לדין בצדק, הפך אצלו לנרדף מטעם אליטה מסתורית

מיותר לציין, שמעולם לא בקעה מפי הוגה הדעות ואיש המוסר הזה אף מילה על מצוקות האזרחים הערבים. להפך: קואליציה עימם נראית לו כמו בגידה בישראל השנייה. לעומת זאת, את ההתנחלות הבלתי חוקית והבלתי מוסרית שמנוגדת למשפט הבינלאומי ואשר כוננה משטר אפרטהייד ברצועת עזה (משטר צבאי למיליון וחצי נתינים פלסטינים משוללי אזרחות ואזרחות דמוקרטית למתנחלים הישראלים), כינה אב"ח "עיירת פיתוח מזרחית קסומה". מדהים.

גם תמיכתו של אב"ח במשטר האפרטהייד בגדה מחפירה באמת: שירה של נורית גלרון על תינוקת פלסטינית שאיבדה את עינה מירי צבאי באינתיפאדה הראשונה, למשל, ממוקם אצלו במתחם השירים שפוגעים במאבק הציוני. אני מתעכב על ההיבטים הללו, מפני שמי שמתהדר בפוזה מוסרית, חייב להבין שתמיכתו בזוועות מוסריות היא אות קלון.

מה שכן, אלמלא היה מדובר בחלק ממנגנון תעמולה מסוכן, היה אפשר להתענג קצת על הקאלט הזה: למשל, טענתו המצחיקה של הפילוסוף לפיה חוק שירות הציבור (מתנות) שאוסר על עובדי ציבור לקבל מתנות (שניתנו להם מפני שהם עובדי ציבור), נחקק דווקא לאחר עליית הליכוד לשלטון מטעם אליטה מסתורית שרצתה להקשות על שלטון הליכוד ולהציגו כבלתי לגיטימי או משהו כזה.

בקיצור: חוק מטעמו של ממסד מפאיניקי מסתורי ששלט כנראה בכנסת לשיטת אב"ח על אף שהיה במיעוט מספרי באופוזיציה.

את ההתנחלות הבלתי חוקית, שמנוגדת למשפט הבינ"ל וכוננה אפרטהייד ברצועת עזה (משטר צבאי לנתינים משוללי אזרחות, לעומת אזרחות למתנחלים), כינה אב"ח "עיירת פיתוח מזרחית קסומה"

אז חוץ מהטמטום המביך שטמון בטענה שמיעוט פרלמנטרי הצליח להעביר חוק שמטרתו לפגוע בשלטון הרוב הפרלמנטרי (איך הוא בדיוק יכול לעשות זאת?), יש כאן עוד בעיה קטנה:

החוק הזה נחקק ביוזמת ממשלת בגין.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צודק בהכל דניאל. בןחיים זה בדיחה, גימיק, חארטא, כמו הכפית המתכופפת של אורי גלר. הדבר היחיד שמעניין את הזבלן הזה זה להתרחב למימדי ענק כלכליים, להגיע להון עתק. התשוקה השניה שלו זה להיות ג... המשך קריאה

צודק בהכל דניאל. בןחיים זה בדיחה, גימיק, חארטא, כמו הכפית המתכופפת של אורי גלר. הדבר היחיד שמעניין את הזבלן הזה זה להתרחב למימדי ענק כלכליים, להגיע להון עתק. התשוקה השניה שלו זה להיות גורו, מנהיג רוחני, כזה שדעותיו מדוברות, בקיצור – פירסום בכל מחיר. סופו מחלקה סגורה

עוד 541 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 7 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים

תגובות אחרונות

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה של ישראל בדמשק

עוד 17 עדכונים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה