אם אופוזיציה מתפקדת היא סממן חיוני של משטר דמוקרטי, אז זאת רק עוד הוכחה לחיסולה של הדמוקרטיה בישראל. כבר שנים שאין אופוזיציה מתפקדת בפרלמנט הישראלי.
כל הזמן // יום חמישי, 29 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יום ספורט וכיף בבריכה - אבל רק בבגדים צנועים

איסור על תנועה בבגדי ים מחוץ למי הבריכה ● איסור על פעילות ספורט במכנסונים או גופיות ● כך נראה יום כיף צה"לי של יחידת עלית בקאנטרי קלאב אזרחי ● אב לחיילת ביחידה: "ההקצנה המיותרת הזאת רק מקשה על הסולידריות והחיים המשותפים ביחידות מעורבות" ● דובר צה"ל: "הפעילות המדוברת בוצעה בהתאם לפקודות"

עוד 729 מילים

כפל הלשון של יאיר לפיד

ראש הממשלה החליפי, שר החוץ ומנהיג "יש עתיד" יאיר לפיד, היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי כשהיה יו"ר האופוזיציה. הוא ביקר את ראשי הליכוד ולעג להם על כך שהם מבזבזים כספי ציבור ע"י הכנסת ח"כים אלמונים לכנסת במקום ח"כים שמונו לשרים והתפטרו מהכנסת.

רה"מ החליפי, שר החוץ ומנהיג "יש עתיד" לפיד, היה מראשי המתנגדים לחוק הנורווגי כשהיה יו"ר האופוזיציה. הוא ביקר את ראשי הליכוד ולעג להם על ביזבוז כספי ציבור ע"י הכנסת ח"כים אלמונים

בישיבת סיעת יש עתיד השבוע הוא אמר על יישום החוק הנורווגי:

"זה רע מאד. אין לי שום כוונה להגן על זה. זה לא מה שקיוויתי שיהיה, זה לא מה שנלחמתי בשבילו. זה צורך פוליטי גרוע, וככל שנצליח יותר בבחירות ויהיו לנו יותר מנדטים נוכל למנוע את התופעות".

אותו לפיד אמר רק לפני שנה, כשהיה יו"ר האופוזיציה:

"באישון לילה, כמו גנבים, העבירה הקואליציה את חוק הג'ובים הנורווגי. 110 מיליון ₪ לכסאות ומקורבים ועוד איזה אאודי 8 לחליפי. ממשלת נתניהו החמישית שוברת את כל שיאי הניתוק והאטימות".

כלומר לפיד מדבר בכפל לשון. הוא מגנה את "החוק הנורווגי" ובאותה נשימה נותן את ידו לכך שחמישה שרים ממפלגתו ועוד 15 ממפלגות אחרות בקואליציה יתפטרו מתפקידם כח"כים ובמקומם יצורפו ח"כים חדשים. כמעט כולם בלתי מוכרים וחסרי כל ניסיון והבנה בפרלמנטריזם. רק הח"כים צבי האוזר, מיכל רוזין ומיכל שיר כיהנו בכנסת.

גם השרה מרב מיכאלי, שהייתה אז ח"כית באופוזיציה, אמרה:

"הצבעתי נגד החוק הנורווגי. כשמקצצים תקנים בביטוח הלאומי ושירות התעסוקה בשביל לממן ממשלה מנופחת, לא מעבירים חוק שיביא עוד הוצאות על מינוי ח"כיות וח"כים".

החרתה-החזיקה אחריה השרה קארין אלהרר, שאמרה רק לפני שנה מספסלי האופוזיציה כי החוק הנורווגי הוא ישראבלוף. וכמוהם גם ראש הממשלה נפתלי בנט, השר ניצן הורוביץ ויו"ר הכנסת מיקי לוי.

לפיד מדבר בכפל לשון. מגנה את "החוק הנורווגי" ובאותה נשימה מאפשר התפטרות 5 שרים ממפלגתו ועוד 15 ממפלגות אחרות בקואליציה מתפקידם כח"כים וצירוף אחרים וחסרי נסיון ברובם במקומם

החוק הנורווגי (או בשמו הרשמי "תיקון 49 לחוק יסוד הכנסת") נחקק לראשונה כבר ב-2015 בישראל כהוראת שעה לתקופת כהונתה של הכנסת ה-20. הדבר נעשה במשורה. התפטרו אז מתפקידם בכנסת השרים אריה דרעי מש"ס, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, משה כחלון מכולנו, נפתלי בנט מהבית היהודי וסגני השרים יצחק כהן מש"ס ומאיר פרוש מיהדות התורה.

מבקרי הנהגת החוק הנורווגי יצאו נגדו בעיקר בשל העלויות הכבדות שלו. עפ"י דו"ח של המכון הישראלי לדמוקרטיה שהכינו ד"ר חן פרידברג ופרופ' גדעון רהט מדובר בעלות של כ-26 מיליון ₪ לקדנציה (עפ"י אומדן של דה מרקר).

מתנגדי החוק גם טענו כי השרים שיתפטרו מהכנסת ידירו את רגליהם מהכנסת ויגיעו לעתים רחוקות בלבד משום שיעדיפו להקדיש את כל זמנם ומרצם למשרדי הממשלה שבניהולם.

לעומת זאת תומכי החוק טענו כי הוא יחזק את הכנסת משום שיתווספו לשורותיה ח"כים פעילים במשרה מלאה, במקום שרים שמגיעים לכנסת רק לדיונים חשובים. כמו"כ נטען שתהיה נוכחות רבה יותר של ח"כים בישיבות הועדות. אבל טיעון זה הוא בעייתי משום שח"כ חדש שמעולם לא כיהן בכנסת ואיננו מכיר את נהלי העבודה, הליך הגשות הצעות חוק והצעות לסדר היום ושאילתות, יחלפו חודשים ארוכים עד שיוכל לתפקד כח"כ שמכיר את כל רזי המקצוע.

החוק הזה מכונה "החוק הנורווגי" משום שסעיף 62 בחוקה הנורווגית קובע ששר איננו יכול לשמש גם כחבר הרושת המחוקקת. חקיקה דומה קיימת גם בשוודיה, הולנד וצרפת.

בכנסת הנוכחית (ה-24), נשבר שיא השרים וסגני השרים שהתפטרו מהכנסת ובמקומם נכנסו ח"כים חדשים. בניגוד לכנסת ה-23 בה נכנסו 12 ח"כים חדשים, בכנסת הנוכחית נכנסו 20 ח"כים חדשים.

כלומר 24% מכלל הח"כים הם חסרי כל ניסיון קודם ועליהם ללמוד מבראשית את כל המשימות המוטלות על נבחר ציבור. מבין הח"כים החדשים 5 מיש עתיד, 3 מכחול לבן, 2 מימינה, 3 מישראל ביתנו, 3 מתקווה חדשה, 3 ממרצ ו-1 מהעבודה.

בכנסת הנוכחית (ה-24), נשבר שיא השרים וסגני השרים שהתפטרו מהכנסת ובמקומם נכנסו ח"כים חדשים. בניגוד לכנסת ה-23 בה נכנסו 12 ח"כים חדשים, בכנסת הנוכחית נכנסו 20 ח"כים חדשים

העלות, עפ"י הערכות מרכז המידע של הכנסת, היא כ-1.5 מיליון ₪. מתוכן כ-412 אלף ₪ עלות חד פעמית לבניית לשכה.

אבל מעבר לעלות הכספית מנקרת העיניים, יש בכך התעלמות מאוכלוסיות רחבות שאינן מצליחות לסיים את החודש ונאלצות לקיים אורח חיים צנוע. והממשלה, כמי שצריכה להוות סמל ודוגמה לציבור, מבזבזת כספים ללא הכרה וללא הצדקה הגיונית.

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״40 על 40״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

ראיון "למה פרי בריא כמו אננס צריך להיות מאכל לעשירים?"

הרפורמה המתוכננת בחקלאות ליבתה מלחמה גדולה, כולל טענות על כך שהממשלה מוציאה להורג את הענף ● המנכ"לית החדשה של משרד החקלאות, נעמה קאופמן פס, הודפת את הטענות, מנופפת בהשקעות הענק העתידיות ומבטיחה חקלאות הייטקית ● "אומרים לנו שהשדות יהפכו למגדלים והכל יתכסה במלט. זה לא יקרה" ● "לא רק שהחקלאים לא נזרקים לכלבים, הם יקבלו תמיכה הרבה יותר גדולה"

עוד 1,995 מילים

בנט על פתיחת שנת הלימודים: "כולנו מתואמים ויודעים להכיל מחלוקות"

בכיר ב-FDA על המנה השלישית: "ייתכן שהיא תקטין הדבקה. ישראל יכולה להחליט עצמאית" ● אלרעי פרייס: איטליה ויוון ייכנסו לרשימת המדינות האסורות בשבוע הבא ● יו"ר ועדת החוקה גלעד קריב: "הקריטריונים ליציאה מישראל נוקשים מדי, נפעל לשנות אותם" ● דיווח: "בצוות הטיפול במגפות מתנגדים לחיסון ילדים בבתי הספר" ● שני ח"כים מהקואליציה השתתפו בהפגנות החקלאים נגד הרפורמה בחקלאות

עוד 22 עדכונים

למקרה שפיספסת

אחד הצעדים שננקטו במהלך מגפת הקורונה היה ניהול דיונים משפטיים בהליכים שונים כשהעצורים אינם נוכחים באולם בית המשפט ובמקום זאת משתתפים באמצעות זום ● זו הייתה התפשרות על זכויותיהם של עצורים וחשודים בשל צורך השעה ● לפי טיוטת התוכנית הכלכלית הנלווית לתקציב המדינה, כעת מבקשת הממשלה להפוך את הזמני לקבוע - ולא רק בדיוני מעצר ● פרשנות

עוד 743 מילים

האם הוחמצו איתותי מצוקה מוקדמים של סימון ביילס?

בפתיח עונה 2 של סדרת הספורט החביבה ״טד לאסו״, מכוון כוכב הקבוצה דני רוחאס בעיטה קטלנית לשער. לרוע מזלו פוגע הכדור דווקא בקמע הקבוצה, הכלב ארל, שבדיוק רדף אחרי יונה שחָמד, ונקלע היישר לנקודת הפיצוץ העוצמתי של הכדור בשער.

בסדרת הספורט החביבה ״טד לאסו״ מכוון כוכב הקבוצה דני רוחאס בעיטה קטלנית לשער. לרוע מזלו פוגע הכדור דווקא בקמע הקבוצה, הכלב ארל, שבדיוק רדף אחרי יונה

התוצאה קטלנית לכלב ארל וגם לרוחאס, שממאן לצאת מטראומת מות הכלב, וכל כישוריו ויכולותיו פתאום אינם עומדים לרשותו. גם הלעג בתקשורת לא מוסיף לו. עד שלבסוף מגיעה פסיכולוגית ספורט פלאית, אשר משחררת אותו בדרך קסם מתסביכיו וממעצוריו ורוחאס שב לתפקד כמקודם, רענן ומחודש.

דני רוחאס בסדרה טד לאסו, צילום מסך מהסדרה
דני רוחאס בסדרה טד לאסו, צילום מסך מהסדרה

מעצורים רגשיים שפוגעים בביצועים מוכרים מתחום הספורט כמו גם מתחומים נוספים, כמו למשל בחינות, ראיונות, הופעות מול קהל או מצבי לחימה. השבוע חזה העולם במתעמלת סימון ביילס פורשת מתחרות אולימפית מסיבות שהגדירה כקשורות לתפקודה המנטלי, שפגעו בביצועיה הספורטיביים. לדבריה העדיפה ביילס לתעדף את בריאותה הנפשית על פני השתתפות בכל מחיר בתחרויות. בניגוד לרוחאס מהסדרה שקצר לעג ברשתות החברתיות, למרבה המזל זכתה ביילס לתמיכה ולאהדה.

אפשר להניח שלפחות כמו המאמן הטלוויזיוני טד לאסו, גם הנבחרת האולימפית האמריקאית נעזרת בפסיכולוגים שמתמחים בתחום הספורט. אך בניגוד לסדרה במציאות אין ניסים, והכוכבת שמזוהה יותר מכל עם התעמלות-קרקע וענפי התעמלות נוספים עברה, לפחות בינתיים, לספסל. האם יתכן שהגורמים האחראים בקבוצה התעלמו מסימנים מקדימים והחמיצו איתותי מצוקה חשובים של ביילס?

כאמור, מעצורים על רקע רגשי שכיחים ב״מאני-טיים״ בַּביצוע הספורטיבי. לתחרות המטרה אין מועד ב׳, והדרך אליה רצופה השקעה עצומה שעלולה לרדת לטמיון ברגע אחד. גם ציפיות הקהל, זה הנוכח וזה המדומיין, עלולות להלחיץ. במקרה של טוקיו 2021, הקהל הוא בעיקר ווירטואלי ולכן גם לא מסַפק עידוד ורוח-גבית בזמן אמיתי, שעשויה לסייע ולהעצים רבים מהספורטאים.

אפשר להניח שהנבחרת האולימפית האמריקאית נעזרת בפסיכולוגים שמתמחים בתחום הספורט. האם הגורמים האחראים בקבוצה התעלמו מסימנים מקדימים והחמיצו איתותי מצוקה חשובים של ביילס?

מאחר שכה הרבה ספורטאים חווים לחץ חזק לפני תחרות, קשה להבחין מי רק זקוק לתמיכה ולדרבון המתאימים, ומי עלול לקרוס משמעותית בזמן אמת. את מי נכון לדחוף הלאה, ומי עלול לשלם מחיר יקר מדי ומוטב שלא ישתתף זו הפעם.

צוות המאמנים חשוף גם לסכנת ״חשיבה קבוצתית״ שמקשה לבחון את מצב הספורטאי מזוויות ראייה אינדיבידואליות ומדויקות יותר, מעבר לתבניות הסטריאוטיפיות הרווחות מסוג ״זה הכל בראש שלך״, ״זה יעבור״, ״את מסוגלת״ וכו׳. וככל שמדובר בספורטאי מפורסם ומצליח יותר שהציפיות ממנו גבוהות, כן גדל הסיכוי שייפול קורבן למותג שלו, מבלי שייראו את האדם שמאחוריו.

במצב המטרה של התחרות אמורות ״להתחבר כל הנקודות״ של היכולות, האימונים, התובנות והניסיון שהתפתחו והושגו ונצברו בדרך לשם. מי שחוֹוה התרגשות טבעית, ויכול להיעזר בטכניקות המנטליות שפיתח ובתמיכה מהצוות המסייע כדי להתגבר על מעצורים רגשיים, מצליח להיות פנוי רגשית ולבטא במצב התחרות את כל מה שלמד, פיתח, תרגל וצבר. אך מי שאכן מרגיש מפורק ושבור במצב הלחץ הזה, לא באמת יֵיעזר בתמיכות הסטנדרטיות.

רגש הוא עובדה, אומר הפסיכואנליטיקאי וילפרד ביון. כמו שמזג-האוויר הוא עובדה: ממשי, חזק, עוצמתי, מציף, גם אם חולף. כשמתפתחת תחושה ברורה וחזקה של מצוקה, תחושה קשה ומערערת באופן עמוק ומובהק מעבר להשפעות הנסיבות הרגעיות של מצב התחרות, לא יועילו הטכניקות הקוגניטיביות-התנהגותיות שפונות להמיר תבניות חשיבה פסימיות ודפוסי-התנהגות נפסדים ו״מורידים״ במחשבות ובהתנהגויות יעילות יותר.

מאחר שכה הרבה ספורטאים חווים לחץ חזק לפני תחרות, קשה להבחין מי זקוק לתמיכה ולדרבון המתאימים, ומי עלול לקרוס בזמן אמת. ככל שמדובר בספורטאי מפורסם ומצליח יותר, גדל הסיכוי שייפול קורבן למותג שלו

בניגוד לחרדה תואמת ומוצדקת שמתפתחת במצב סכנה אמיתי של לחימה, ביצוע מקצועי במצבי תחרות ספורטיבית, במצבי בחינה או בהופעה מול קהל אינו מעמיד את האדם בסכנת-חיים. אך ברמה המנטלית עלול הפרט להרגיש כאילו אכן נשקפת לו סכנה אמיתית ומיידית.

בספר ״הבחורים בסירה״ מתואר סיפורם האמיתי של צוות החותרים מוושינגטון שניצחו כנגד כל הסיכויים באולימפיאדת 1936 בברלין. החותרים, סטודנטים בני מעמד הפועלים בימי השפל הכלכלי הגדול, התאמנו בתנאים-לא-תנאים והתחרו בנסיבות קשות ועוינות. המאמן שלהם, אל אולבריקסון, תבע מהם תפקוד עקבי ומושקע חרף מכשולי מזג-האוויר, טרדות הפרנסה ודרישות הלימודים.

כשראה שהחותרים שלו אינם פנויים למלאכת החתירה אלא עסוקים בראשם בדברים אחרים, הוא דרש מהם רק דבר אחד: ״Mind in the Boat״. לא לחשוב על שום דבר אחר. לא על העתיד. לא על העבר. לא על משמעותו העתידית של כישלון, ולא על משמעותה העתידית של הצלחה. לא על הצרות ולא על נעליהם הרטובות. רק על התנועה העכשווית הנדרשת שתרגלו כל כך הרבה פעמים, והשיגו בה שליטה ומומחיות אוטומטיים כמעט. Mind in the Boat. זה הכל.

המאמן דרש מהחותרים רק דבר אחד: ״Mind in the Boat״. לא לחשוב על שום דבר אחר. לא על העתיד. לא על העבר. לא על משמעותם העתידית של כישלון או הצלחה. לא על הצרות ולא על נעליהם הרטובות

הדברים שמפרידים בין התרגולת והידע הנרכשים והמתורגלים היטב לבין הביצוע בפועל, יכולים להיות נקודתיים ומצביים כמו לחצי זמן התחרות, אך עלולים, מנגד, להיות גם עמוקים ושורשיים יותר.

יתכן שמאמנים טובים שאינם מסונוורים מדימוי של ספורטאית כוכבת, או מהציפיות האדירות שמופעלות כלפיהם, מהלחצים הכלכליים או מלחצי שנת הקורונה, היו יכולים להבחין שהכוכבת שלהם אינה כתמול-שלשום ולהפציר בה להניח לעצמה, לצבור כוחות, לעבור מה שהיא צריכה לעבור כדי להתאושש, ולחזור כפי יכולותיה וצרכיה לאיתנות שאפיינה אותה בתחרויות הקודמות.

ביילס כבר הוכיחה את עצמה כאדם המסוגל לבטא בשעת לחץ של זמן אמיתי אולימפי את שלל יכולותיו והישגיו. משהו הרחיק אותה מכך בתחרות הנוכחית. כעת מוטל עליה, כמו על כל אחד מאתנו, להכיר מה בולם ועוצר אותה, ולדאוג לעצמה ככל שניתן כדי שכישורה ויכולותיה יחזרו לעמוד לרשותה.

במצב של Refractory Period לא יועילו מאמצים והשקעות נוספות: במצב זה זקוק הפרט למנוחה ולאגירת כוחות כדי לחזור ולבצע את מה שהינו אמון ומסוגל לבצע כשהוא פנוי רגשית, כשהפער בין רמת הלחצים עמם הוא מתמודד לבין רמת המשאבים שעומדים לרשותו אינו גדול מדי.

לעיתים ניסיון להמשיך להתאמץ כשאיננו מסוגלים באמת להתמודד, משול להתחפרות עקרה בחול.

יתכן שמאמנים טובים שאינם מסונוורים מדימוי של ספורטאית כוכבת, או מהציפיות האדירות שמופעלות כלפיהם, מהלחצים הכלכליים או מלחצי שנת הקורונה, היו יכולים להבחין שהכוכבת שלהם אינה כתמול-שלשום

ככל הנראה, ביילס מכירה את עצמה מספיק, ובטוחה בעצמה מספיק, כדי לומר שעכשיו אינה יכולה יותר. השאלה שניצבת בפני כל אחד מאתנו היא מתי אכן איננו מסוגלים יותר, ומתי אנו רק נכנעים ללחץ מצבי נקודתי וחולף, שביכולתנו כן להתגבר עליו ולהתמודד עמו בעזרת התמיכות המתאימות.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 966 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים

חיל האוויר תקף שלשום מתקני חמאס בתגובה לסדרת הדליקות בנגב המערבי ● בנוסף, ישראל צמצמה את שטח הדייג ושוקלת כעת הגבלת תנועה במעברים ● אולם יעילות הצעדים הללו מוטלת בספק, וגם חמאס מחזיק במדרגות תגובה משלו ● אם לא תחול התקדמות בשיחות קהיר, סבב לחימה יכול להיות שוב על הפרק ● פרשנות

עוד 584 מילים
אפליקציית ביט. אילוסטרציה

רשות התחרות מצאה ש"ביט" היא מונופול. בזאת הסתיים הטיפול

רשות התחרות ביססה בדוח מיוחד את העובדה ש"ביט" של בנק הפועלים השתלטה על שוק אפליקציות התשלומים, תוך חשש לפגיעה בתחרות והצרכנים ● אולם במקום לנקוט נגדה בצעדים הדרושים על פי חוק, הרשות העדיפה לגלגל את הטיפול לבנק ישראל - גוף שאינו אמון על התחרות ומצוי בניגוד עניינים מול הרשות ● פרשנות

עוד 652 מילים

סער זועם על בנט כי התנער מתמיכתו בחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

בנט על חיסון שלישי: "קרובים לזה מאוד, כמה שפחות לדבר – הסיכוי יגדל" ● לראשונה בגל הנוכחי: יותר מ־2,000 מאומתים ביממה, 138 במצב קשה ● בצל פרשת NSO, גנץ ימריא לביקור בזק בצרפת, שם ייפגש עם שרת ההגנה ● בן גביר נגד טיבי: "היועץ של ערפאת פעל ללא סמכות לסתום לי את הפה"; טיבי: "נהג כמו בריון" ● כהנא מתכוון לחסום כניסת ארגונים רפורמיים לתחום הכשרות

עוד 47 עדכונים

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לתחזיות: העולם מתאושש, ישראל פחות

פוליטיקאים וכלכלנים הבטיחו שהמשק יתאושש במהירות ממשבר הקורונה, וכי המובטלים יחזרו לעבודה בזריזות ● אבל השוואה בינלאומית מגלה: הכלכלה הישראלית לא התאוששה והמובטלים לא חוזרים למעגל העבודה מהר יותר מאשר במדינות אחרות ● וגם על דמי אבטלה הוציאה הממשלה הרבה יותר

עוד 2,522 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה