נושא
סופט אופשן

ריקבון פלילי בלב המדינה

הוועדה לניירות ערך ולבורסות של ארצות הברית הגישה כתב תביעה נגד חברת מפתח בהונאת האופציות הבינאריות העולמית של ישראל ● הפרשה, שנחשפה בסדרת תחקירים בטיימס אוף ישראל, מעידה כי השחיתות נגעה בממשלה, ברשויות אכיפת החוק ובחברה הישראלית בכללותה ● דיוויד הורוויץ, עורך הטיימס אוף ישראל, מסביר איך כסף גנוב קונה גישה, השפעה ושותפים לפשע ● פרשנות

עוד 1,389 מילים ו-1 תגובות

תביעת ענק בארה"ב נגד חברת האופציות הבינאריות המרכזית בישראל ושני בעליה

ה-SEC הגישה בשבוע שעבר כתב תביעה חמור נגד ספוט אופשן והבעלים פיני פטר ורן עמירן בטענה כי הונו משקיעים אמריקאים בסכום של 100 מיליון דולר לפחות ● פטר מוכר בחוגי ההון והשלטון בארץ וצולם עם פוליטיקאים בכירים - בהם נתניהו, גנץ וסער ● החברה עמדה במרכזה של תעשיית הונאות שהוצאה מחוץ לחוק על ידי הכנסת בעקבות סדרת תחקירים של The Times of Israel

עוד 1,134 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מוסי רז: מדינת ישראל ממשיכה להפסיד כדי ש-NSO תרוויח

בנט על טיסת רעייתו: מקבל את הביקורת - אשתי רצתה להקל על ילדינו אחרי שנה שבה התהפכו חייהם ● מיכאלי: נוסיף עוד 100 אוטובוסים מונגשים בשנת 2022 ● מספר המאומתים לאומיקרון בישראל עלה ל-7 ● מפכ"ל המשטרה על האירועים באום אל־פחם: מי שינסה לפגוע באזרחים וכוחות הביטחון – דמו בראשו ● עודה: אנחנו שומעים נימה שונה מבר-לב וסגלוביץ׳ אבל התוצאות זהות

עוד 27 עדכונים

קיצוניות פוליטית והיהודים

כאשר דנים בקיצוניות ובקיטוב פוליטי, קיימת נטייה טבעית לטעון כי הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני בארה״ב אינם אלא תמונות מראה האחד של השני. הטוען זאת נראה כמאוזן ואפילו כרחב אופקים, כזה המסוגל לחיות בשלום עם העובדה שהקיצונים מהצד שלו גרועים בדיוק כמו הקיצונים מהצד האחר. האמנם?

כשדנים בקיצוניות ובקיטוב פוליטי, נטען בד"כ שהימין הקיצוני והשמאל הקיצוני בארה״ב הם תמונות מראה האחד של השני. הטוען זאת נראה מאוזן ואפילו רחב אופקים. האמנם?

בעוד שהסכנה הנובעת מן הימין הקיצוני מכוּוֶּנֶת כלפי יהודים, והיא כרוכה בהתעללות, התקפות גופניות ואף רצח (ההתקפות על בתי הכנסת בפיטסבורג ובפוואי ב-2019). ההתקפה מן השמאל הקיצוני מכוונת נגד היהדות והציונות.

על מנת להתמודד עם הקיצוניים מימין ומשמאל  חשוב להבין את  השורשים שמהם הם צומחים.

אחד המאפיינים הבסיסיים של השמאל (וגם אחת מסכנותיו) הוא נטייתו הגוברת לאי-ליברליזם. נטייה זו שבאה לידי ביטוי בעיקר באוניברסיטאות, הולכת ומתרחבת אל החברה כולה. והיא מאופיינת בין היתר ב"תרבות הביטול" (cancel culture) המונעת ממרצים, בהם מדענים בולטים, שאינם עונים על הקריטריונים של התקינות הפוליטית, או שאוחזים בהשקפות שאינן פרוגרסיביות דיין, מלפנות אל סטודנטים בקמפוס, אפילו ביחס לתחומי התמחותם המדעית.

צעדים אנטי-ליברליים בוטים אלה ננקטו במשך שנים ע"י תרבות ונהלים אוניברסיטאיים, שבאמצעותם יכולים היו סטודנטים למנוע דיון על נושאים מסוימים, או ביטוי של דעות מסוימות, על סמך הצהרה כי דעות ונושאים אלה גורמים להם לחוש "אי-ביטחון".

יצירות ספרותיות ופילוסופיות קלאסיות סומנו כמכילות מילים או ביטויים העלולים לגרום לסטודנטים לחוש "אי-ביטחון". מאחורי כל זה עמד הניסיון לכפות סדר יום שהתמקד בראייה צרה של השגת צדק לקבוצות זהות מדוכאות.

יצירות קלאסיות סומנו כמכילות מילים או ביטויים העלולים לגרום לסטודנטים לחוש "אי-ביטחון". מאחורי כל זה עמד הניסיון לכפות סדר יום שהתמקד בראייה צרה של השגת צדק לקבוצות זהות מדוכאות

ניסיונות אלה ליצירת אוטופיות טוטליות, קשורים בטבורם לפרוגרמה התרבותית של התודעה המודרנית, המכפיפה את כל ההסדרים והמוסדות החברתיים, הפוליטיים והתרבותיים לחשיבה רפלקטיבית המבקרת את עצמה.

על פי תודעה זו, נורמות תרבותיות ומיניות והיררכיות חברתיות נוצרו ונקבעו על ידי בני האדם ולא על ידי האל. הכרה כזו יכולה להוביל לסובלנות ולפלורליזם – שהרי כולנו יצורים אנושיים, ואיש מאיתנו אינו חסין מטעויות. בו-זמנית, היא עלולה להוביל לניסיונות מרחיקי לכת לפתור בעיות אנושיות וחברתיות של אי-שיוויון ואי-צדק, הקיימות מקדמת דנא.

כאשר אנו מאמינים כי פתרונות כאלה נמצאים בהישג ידינו, גדול הפיתוי לאכוף אותם, ולו תוך שימוש בכוח. שכן מדוע לסבול אי-צדק אם בידינו המפתח לצדק לכל. וכך אנו מקימים מחנות ריכוז ו"גולאגים" בשם השחרור, הצדק והשוויון.

לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר סר חינם של הנאציזם והפשיזם, רבים האמינו, לפחות במערב, כי הגענו לעידן חף מאידיאולוגיה. אך תחזיות אלה הוכחו כמוקדמות מדי. דומה שנכנסנו לעידן אידיאולוגי עם אותן שאיפות אוטופיסטיות-טוטליות שפרחו לפני אותה מלחמה.

הקו האוטופיסטי-טוטליסטי חזר והתמקם ביחס לחתירה לשוויון בין זהויות גזעיות ומיניות שונות. כתוצאה מכך, בעסקים וארגונים רבים נפתחו "לשכות גיוון", שתפקידן להבטיח גיוון הזהותי וגזעי בתוך הארגון. מוסדות רבים החלו לדרוש ציות ל"אני מאמין" הפרוגרסיבי שלהם.

כך, לדוגמה, באוניברסיטת קליפורניה נדרשים אלה המבקשים לקבל משרות הוראה למלא הצהרות שבהן יפרטו כיצד יקדמו גיוון והכללה. הצהרות שלא עמדו בדרישות גרמו לפסילת מועמדים, עוד לפני שנשקלו הישגיהם האקדמיים.

לדוגמה, באוניברסיטת קליפורניה המבקשים לקבל משרות הוראה נדרשים למלא הצהרות שבהן יפרטו כיצד יקדמו גיוון והכללה. הצהרות שלא עמדו בדרישות גרמו לפסילת מועמדים, עוד לפני שנשקלו הישגיהם האקדמיים

ההקבלה לקומוניזם עולה מיד: גם בחברות קומוניסטיות קיימת בכל משרד, ארגון, בית ספר ומפעל "ועדת מפלגה" שתפקידה לדאוג לנאמנות אידיאולוגית.

כתוצאה מכך מורגשת ירידה בתפיסות ליברליות וסובלניות, כגון ההגנה על חופש הביטוי. 40% מן המילניאלים (ילידי שנות ה-80 ואילך) מאמינים כי יש לדחוק ביטויים הנחשבים כמעליבים מיעוטים. זאת לעומת 25% או פחות בגילאים מבוגרים יותר (מרכז המחקר פיו). מאמר שפורסם לא מכבר בכתב-העת היוקרתי "אמריקן סוציולוג'יקל  ריוויו" מצא כי לימודי אמנויות, מדעי הרוח ומדעי החברה באוניברסיטאות אינם מלמדים פתיחות וסובלנות כי אם להפך – מגבירים את האמונה כי יש אמת מוסרית אבסולוטית, וכי היא בהישג ידנו.

בסביבה כזו, לציונות אין שום סיכוי. מבחינתם, ישראל והציונות, מעצם מהותן, מגלמות את הרשע הקולוניאליסטי והגזעני, והן שותפות לגזענות ולדיכוי באמריקה וברחבי העולם כולו. יש לדכא אותן, להעלימן. הן סותרות ומזהמות את הטוהר האידיאולוגי של החברה הנגאלת, הנבנית כעת לנגד עינינו.

היהדות אינה נותרת מאחור. לא רק שהיא נתפסת כדת שבטית השייכת לשלב פרימיטיבי יותר בהיסטוריה, אלא שהיא פועלת באכזריות ברברית נגד תינוקות ובעלי חיים, והיא מקושרת אל היהודים הלבנים עתירי זכויות היתר. למרות שיהודים, כיחידים, בהחלט יכולים לאמץ דעות פרוגרסיביות ואף להפוך לפעילים יעילים בעד הפרוגרסיביות, אין להעניק ליהדות אותה מידה של סובלנות והבנה לה ראויות הדתות של העמים הסובלים מדיכוי אמיתי.

בסביבה כזו, לציונות אין שום סיכוי. מבחינתם, ישראל והציונות, מעצם מהותן, מגלמות את הרשע הקולוניאליסטי והגזעני, והן שותפות לגזענות ולדיכוי באמריקה וברחבי העולם כולו. יש לדכא אותן, להעלימן

האיום האחר מגיע מן הימין. אופיו שונה מאופיו של האיום המגיע משמאל. הוא מאיים על יהודים, בעיקר באופן פיסי, לא על הציונות (שבה הוא עשוי לתמוך) או על היהדות. סיבותיו שונות מסיבות האיום משמאל. דומה שלאנטישמיות ימנית רצחנית יש זיקה להתפרקות חברתית קיצונית, המובילה לדמיונות פוליטיים בעלי אופי קונספירטיבי ופרנואידי.

בספרה יסודות הטוטליטריות הגדירה חנה ארנדט אחד מן המקורות לתנועה האנטישמית והפשיסטית המודרנית בתור "האספסוף". "האספסוף" מורכב מפרטים שאיבדו את השתייכותם המעמדית, כלומר אנשים שהקפיטליזם המודרני סילק מן המבנים האורגניים של החברה – משפחות, עיסוקים, מעמדות ושכבות. הם מתקיימים בשולי החברה והם לא נהנים מייצוג פוליטי בפרלמנט.

כותבת ארנדט:

"האספסוף, בהיותו מסולק מן החברה ומן הייצוג הפוליטי, פונה בהכרח אל פעולה חוץ-פרלמנטרית. יתר על כן, הוא נוטה לחפש את הכוחות האמיתיים בחיים הפוליטיים באותן תנועות והשפעות הסמויות מן העין והפועלות מאחורי הקלעים".

אלה הם היהודים, הבונים החופשיים והישועים. אף שהאספסוף מורחק מפעולה פוליטית ריאליסטית ורציונלית, יש לו גישה לפנטסיה פוליטית, במיוחד כזו המציגה את היהודים (ואחרים) בתור איומים.

אותם תהליכים המיוחסים לאספסוף האנטישמי והפשיסטי במחצית הראשונה של המאה ה-20, חוזרים על עצמם בזירה החברתית, הכלכלית והפוליטית הנוכחית בארצות הברית.

אותם תהליכים המיוחסים לאספסוף האנטישמי והפשיסטי במחצית הראשונה של המאה ה-20, חוזרים על עצמם בזירה החברתית, הכלכלית והפוליטית הנוכחית בארצות הברית

סיפור חורבנו של מעמד העובדים הלבנים ידוע היטב כיום. הגלובליזציה והעברת המשרות מחד גיסא, הרובוטים והאוטומציה הממוחשבת מאידך גיסא, גרמו לכך שכמעט בלתי-אפשרי לגברים לבנים חסרי השכלה גבוהה למצוא משרות שיאפשרו להם לקיים משפחה וליהנות מאורח חיים של מעמד בינוני צנוע.

אובדן המשרות האלה הרס את חיי המשפחה במגזרים רבים של המעמד העובד. הואיל ולא משתלם לנשים, העובדות כמזכירות, מטפלות וכו', להתחתן וכך לאבד שליטה גם על כספן וגם על ילדיהן, הן המירו את הנישואין ב"זוגיות סדרתית ללא נישואין". רוב הלידות במעמד העובדים הלבנים מתרחשות כיום שלא במסגרת נישואין, ורוב היחידות המשפחתיות הן של אמהות חד-הוריות, המגדלות את ילדיהן יחד עם בני-זוג מתחלפים.

אובדן התעסוקה וחיי המשפחה הביא לאובדן הכבוד העצמי ולייאוש, שהוחרף בשל תיאורה של אוכלוסייה זו בתור "עלובים", "גסי רוח" וכיו"ב. התוצאה הקיצונית ביותר מכל אלה היתה עלייה עצומה במיתות שנגרמו לאנשים בידי עצמם, על ידי אלכוהוליזם, מנת יתר של תרופות או התאבדות. כתוצאה מכך, תוחלת החיים בקרב זכרים לבנים חברי המעמד העובד בגיל העמידה נמצאת כיום בירידה, תופעה מזעזעת כאשר מדובר במדינה מפותחת.

התפרקות חברתית איננה מאפשרת ליחיד לנסח לעצמו יעדים פוליטיים ברורים, ובמקום היא מעודדת פנטזיות פוליטיות הנפוצות בעיקר בקרב לבנים שמרנים בעלי הכנסה נמוכה וחסרי השכלה גבוהה – אלה מאמינים כי ביידן גנב את הבחירות, וכי ה"מהגרים פולשים לארה״ב וממירים את הרקע התרבותי והאתני שלנו".

האמונות בדבר "ההמרה" ו"תפיסת מקומנו" מובילות לתיאוריות קונספירציה אנטישמיות. משתתפי מצעד העליונות הלבנה בשארלוטסוויל בשנת 2017 צעקו "היהודים לא יתפסו את מקומנו". בטבח ב"עץ החיים" הואשמו היהודים גם בפלישה וגם בתפיסת מקום ולכן המתקפות נגדם היו מבחינת התוקפים  צעדים הגנתיים נגד האיום היהודי.

משתתפי מצעד העליונות הלבנה בשארלוטסוויל ב-2017 צעקו "היהודים לא יתפסו את מקומנו". בטבח ב"עץ החיים" הואשמו היהודים בפלישה ובתפיסת מקום. לכן המתקפות נתפסו כצעדי הגנה מהאיום היהודי

הקהילה היהודית יכולה לטפל בגורמים היותר עמוקים של השנאה האנטישמית. לשם כך עליה לאמץ מדיוניות המטפלת בנפרד בהתפרקות החברתית הגורמת לאנטישמיות אלימה בימין, ובאוטופיזם הטוטליסטי המסוכן בשמאל.

באשר לימין יש לנקוט בגישה "פרו-חברתית", המחזקת את המוסדות התומכים במעמד העובדים – עבודה, משפחה, דת ואיגודי העובדים. לתמוך במדיניות שתעודד ותיצור תנאים שיאפשרו לרבים – גברים ונשים – לצאת לעבודה. תנאים כמו פתיחתם של גני ילדים ומעונות יום המאפשרים לשני בני הזוג לעבוד, ומאפשרים גם לאנשים המשתכרים מעבודה לקבל מענקים.

ובאשר לאוטופיזם הטוטליסטי. האינטלקטואלים היהודיים הגדולים של המאה ה-20 – ישעיהו ברלין, יעקב טלמון, חנה ארנדט – כולם זיהו את הסכנות, לחברה בכלל וליהודים, הטמונות באוטופיזם הטוטליסטי. כולם תמכו בפלורליזם ליברלי. יש לחזור למחקריהם וליישם אותם על האוטופיזם בן זמננו, שדומה כי הוא נע מן הטוטליסטי אל הטוטליטרי.

יתרה מכך, המסורת היהודית, ובמיוחד המסורת ההלכתית הרבנית שהתפתחה בגולה, מתברכת במשאבים רבים של צניעות ואירוניה אנטי-אוטופיסטית. כל מי שלמד ברצינות גמרא והלכה יודע כי הנחת היסוד שלהן היא כי לבני אנוש אין גישה לאמת האבסולוטית, וכי לכל השאלות יש צדדים רבים ("אלה ואלה דברי אלוהים חיים"). כל אלה עטופים בתחושת אירוניה – "חוש ההומור היהודי", המהווה מרכיב חשוב בזהות היהודית, והוא מבוסס על הכרה בפער שבין המציאותי לבין האידיאלי.

המסורת היהודית, ובמיוחד ההלכתית-רבנית שהתפתחה בגולה, מתברכת במשאבי צניעות ואירוניה אנטי-אוטופיסטית. כל מי שלמד ברצינות גמרא והלכה יודע כי הנחת היסוד היא שלבני אנוש אין גישה לאמת האבסולוטית

חוקרים ואינטלקטואלים יהודיים באמריקה גייסו רגישות זו בצורה ניכרת למען ביקורת על ישראל ומדיניותה. הגיעה העת שהם ינצלו רגישות זו להערכה ולביקורת על האוטופיזם בחברה שבהם חיים.

ד"ר שלמה פישר הוא עמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי ועמית במכון שחרית. תחומי המחקר שלו הם בצומת שבין דת, פוליטיקה ומעמד וכן בקשר שבין דת, דמוקרטיה ואזרחות בחינוך. לימד סוציולוגיה בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות נוספות, פרסם מחקרים רבים אודות הציונות הדתית ותנועת ש"ס ועבד כ-30 שנה בשדה החינוך. הוא בין המייסדים והמנהלים של יסודות – המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה, המתמקד בחינוך לדמוקרטיה בחינוך הממלכתי-דתי. (צילום: מכון שחרית)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,434 מילים

למקרה שפיספסת

לשחרר את פנסטר

הקהילה היהודית בדטרויט הייתה מוכנה לעשות הכול כדי להחזיר הביתה את העיתונאי דני פנסטר, שנעצר במיאנמר, הורשע בעבירות טרור ונידון ל־11 שנות עבודת פרך ● "המאמצים שלנו לשחרר אותו מעולם לא התבססו על מצבו המשפטי כי ברמה מסוימת זו תמיד הייתה פיקציה"

עוד 1,696 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

איילת שקד מכריזה בזאת

הגלובוס הירוק הולך לשרת הפנים, שהודיעה על כוונתה להקים בשנה הקרובה עשרה חופים מוכרזים חדשים ● הגלובוס השחור מוענק לרכבלית, התלויה כמו הפיל הלבן התורן בשמי חיפה ● והטיפ: שתו מים. מהברז. ואז לא תיתקעו עם בקבוקים שאין לאן להחזיר

עוד 904 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לִיבֶרְפּוּל 109

המגיפה הגדולה של המאה ה-21 היא לא קורונה אלא בדידות. ליברפול לימדה אותנו, שהחיסון נגד בדידות הוא לעולם לא לצעוד לבד. והביטלס לימדו אותנו, שבסוף האהבה שאתה נותן שווה לאהבה שאתה מקבל

עוד 1,635 מילים

תגובות אחרונות

מדינת פלסטין חיה ובועטת בדובאי ובאבו דאבי

מדינת פלסטין חיה, נושמת ובועטת בתערוכה הבינלאומית "אקספו" בדובאי ובכפר הגלובלי באבו דאבי. בשני המקומות הוקמו ביתנים שמספרים את הסיפור הפלסטיני, ברוח העם העורג למדינתו וחי חיי תרבות ועשייה.

יש שם ציורים ועבודות יצירה שיש בהם כדי להעיד על עם שוחר שלום. את הפיגועים, ההרג, המאבק להקמת יישות עצמאית – לא נמצא שם. וכשמדברים בימים אלה על הינדוס התודעה – גם לזה מכוונים הפלסטינים.

מדינת פלסטין חיה, נושמת ובועטת בתערוכה הבינלאומית "אקספו" בדובאי ובכפר הגלובלי באבו דאבי. בשני המקומות הוקמו ביתנים שמספרים את הסיפור הפלסטיני, ברוח העם העורג למדינתו וחי חיי תרבות ועשייה

הביתן הישראלי באקספו 2020 (תערוכה שנדחתה בשנה בשל הקורונה) תוכנן לפני המהפך הפוליטי. המטרה היתה להגיע אל אנשי עסקים. לעורר בהם סקרנות להשקיע בעסקים, במפעלים, בארץ שלנו.

ישראל מוצגת שם כמדינה עם אופק כלכלי, מדינת הייטק וכל הסופרלטיבים שאנחנו רגילים בהם. אין בביתן הישראלי שום התייחסות לסכסוך במקומותינו. לא נמצא כל אלמנט לאומי או דתי. עסקים נטו וקידמה טכנולוגית.

זה רחוק מרחק שנות אור מההסברה הבינלאומית שמקיימים הפלסטינים. אין אצלנו שום איזכור להיותנו מדינה הנתונה בסכסוך יומיומי מול ארגוני טרור.

הפלסטינים מתייחסים אל הארוע כאל חלק ממערך אידיאולוגי בינלאומי שהם מקדמים. הם מ-ד-י-נ-ה שוחרת שלום. כן הם מדברים על מדינה. מהים ועד לנהר. הביתן הפלסטיני לא מתכוון להציג תערוכה על מנת למשוך משקיעים עסקיים. מטרת הביתן היא להאבק על דעת הקהל.

בכפר הגלובלי הממוקם באבו דאבי מתנוסס השלט המואר "פלסטין" לצד כל השלטים של המדינות המציגות שם את ההווי והמאכלים האופייניים. כשריח הפלאפל ממלא את האויר, וכל העובר במקום זוכר לטעום ולשמוע על המקור של המאכלים הפלסטינים. כאילו נחתנו על פלנטה אחרת.

המסר הוא: בואו לבקר במדינת פלסטין, ובירושלים, בירת המדינה הפלסטינית. המפות שמוצגות שם אלה מפות של מדינת ישראל. אלא שעליהן נרשם באותיות קידוש לבנה – פלסטין. שם בכפר הגלובלי אין ביתן ישראלי. אנחנו אינם.

מפת "פלסטין השלמה" בדוכן הפלסטיני בכפר הגלובלי באבו דאבי (צילום: פאר לי שחר)
מפת "פלסטין השלמה" בדוכן הפלסטיני בכפר הגלובלי באבו דאבי (צילום: פאר לי שחר)

אז עכשיו כשיחסים עם דובאי מתחממים, והיא הופכת ליעד מבוקש גם אצלנו (הד השפה העברית עולה כמעט בכל אתר מבורג' חליפה ועד לארמון השליט אמיר דובאי) זה הזמן להפנים שאסור להותיר אתרי תיירות בינלאומיים ללא נוכחות ישראלית. ובכל מקום בנוסף להתמקדות ביעדים הנקודתיים בכל ארוע, תערוכה, הייד פארק וכד' יש לזכור שמדובר גם בזירת קרב על התודעה.

המסר בביתן הפלסטיני בכפר הגלובלי באבו דאבי הוא: בואו לבקר במדינת פלסטין, ובירושלים, בירת המדינה הפלסטינית. המפות המוצגות הן מפות מדינת ישראל, שנרשם עליהן פלסטין. ואין שם ביתן ישראלי

עד כה ראינו רפיסות וחוסר עשייה, תוך הזנחת קשרי החוץ, פגיעה בפקידים הבכירים במשרד, תוך עקיפה והעברת סמכויות לאנשים לא מקצועיים ולא מיומנים. עכשיו, בממשלה הזו, כשאנשי המקצוע במשרד מתחילים לזקוף קומה,
על השינוי להתרחש ובהקדם.

הנרי קיסינג'ר, מי שהיה מזכיר המדינה האמריקאי בשנות השבעים (היהודי הראשון שמונה לתפקיד), אמר שלישראל אין מדיניות חוץ אלא רק מדיניות פוליטית. לאחר עשרות שנים הגיע הזמן לשנות את המנגינה.

ראש הממשלה החליפי, והיום שר החוץ יאיר לפיד כבר החל את המסע בדרך הנכונה. עכשיו, לאחר שניתן האות לשינוי, על אנשי המקצוע להאיץ את התהליכים במלחמה על דעת הקהל העולמית.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 457 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אנחנו יורדים בסקרים ובנט ממשיך עם הטעויות שלו"

ההחלטה השנויה במחלוקת להחזיר את איכוני שב"כ והעימות בישיבת הממשלה ● החלטת אשתו לנסוע לחו"ל ● והשיחה הקשה עם שר החוץ האמריקאי בלינקן ● בנט סוגר את השבוע הקשה ביותר שהיה לו מאז נכנס למשרד ראש הממשלה - ובסיעתו שלו מתחילים להשמיע בחדרים סגורים דברים חריפים שלא נשמעו שם עד היום ● פרשנות

עוד 732 מילים

השיח האלים בכנסת ובחברה הישראלית לא נשאר בגבולות המדינה ופוגש פעמים רבות את נותני השירות בחו"ל, מה שהביא ליצירת הסטריאוטיפ של הישראלי המכוער ● אבל הסטריאוטיפ הוא רק סימפטום לבעיית האלימות ולתרבות הכוח השלטת עוד מאז כיבוש השטחים ב־67' ● הדרך היחידה להימנע מקריסה עצמית היא לשנות את הדפוסים האלימים ● דעה

עוד 1,177 מילים

אחרי שסגר חשבון עם נתניהו, מקרון מסמן את לפיד כידיד צרפת

כבר ב־2019, כשנתניהו הצטלם עם מנהיגי העולם לטובת קמפיין הליכוד, מקרון אותת לממשלה שהוא שם עין על לפיד ● דיפלומט בכיר הוסיף ואמר לזמן ישראל כי נשיא צרפת כלל לא מסכים להיפגש עם שרים ● ברקע טיסת גילת בנט, חרף המלצת רה"מ, הממשלה בדרך לקבוע שיא שלילי חדש – כמות הכסף שהולכת על תקציבי נסיעות מיותרות ● פרשנות

עוד 1,142 מילים ו-3 תגובות

ראיון בלעדי "הכל עקום והוועדים האלה זו צרה צרורה"

בוועד רט"ג הכריזו השבוע על סכסוך עבודה בטענה כי ערב עזיבתו, גולדשטיין יוזם פרסום מאסיבי של מכרזים, מרע תנאים לפקחים, מבצע שינויים ארגוניים ומסדר משרות למקורביו ● בראיון לזמן ישראל, גולדשטיין הודף את טענות הוועד: "הם שכחו את מקומם ורוצים לנהל את הארגון" ● ומשיב על ביקורות מטיילים ופעילי סביבה: "נורא סקסי להיות בעולם אוטופי, אבל העולם הזה לא קיים"

עוד 2,007 מילים

בנט מקדם מתן קנס בסך 2,500 שקל לנוסעים שלא יבצעו שתי בדיקות PCR עם כניסתם ארצה

בנט והורוביץ החליטו שלא להאריך את תוקף התקנות שאפשרו לשב"כ לבצע איכונים ● בנט שוחח עם בלינקן וקרא להפסקת השיחות עם טהראן ● ראש המוסד: "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני; זו התחייבות" ● לראשונה זה 14 שנה מונה שופט לכהונה זמנית בבית המשפט העליון ● כתב אישום משמעתי הוגש נגד אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה על כך ששיקר לוועדת המכרזים

עוד 42 עדכונים

חוק הגיור מלחמת היהודים הבאה של מתן כהנא

אחרי שהצליח להעביר, לא בלי מאבקים וסערות, את חוק הכשרות, השר כהנא מתכנן להגיש בשבוע הבא את תזכיר חוק מערך הגיור ● מול כהנא נאבקים הפוליטיקאים החרדים, הממסד הדתי - כמו גם כמה שותפים קואליציונים ● כהנא אומר לזמן ישראל: "הזהות של מדינת ישראל נמצאת בפני סכנה אסטרטגית, וחובה עלינו לעשות הכול כדי שכל ישראלי שאינו יהודי ירצה להתגייר" ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות

קמפיין במחלוקת: עידוד למיחזור או תדלוק תרבות הצריכה?

תאגיד מיחזור הפסולת האלקטרונית "אקומיוניטי" השיק קמפיין נרחב בכיכובו של רון שחר ● "המרוץ למיחזור" קורא לציבור להחזיר מוצרי חשמל ובתמורה להשתתף בהגרלה על חבילת מוצרי חשמל חדשים לבית ● הקמפיין מעורר מחלוקת עזה בענף המיחזור - ואת זעמו של המשרד להגנת הסביבה

עוד 985 מילים

הוא מבקר בחברון ומרגיז את השמאל - אך משמח את מחנה הימין, הסולד מהממשלה הנוכחית ● אבל הנשיאות של יצחק הרצוג מסתמנת שונה מאד מזו של קודמו ● בעוד שריבלין עסק רבות בתחלואי החברה הישראלית ועמד ביריבות עם ראש הממשלה בזמנו, הרצוג מעצב את נרטיב הנשיאות שלו סביב דיפלומטיה וקשרים מדיניים בכל העולם ● וזה בדיוק מה שממשלת בנט-לפיד זקוקה לו

עוד 2,330 מילים

במוקד הטלפוני של משרד הבריאות מוסרים מידע שגוי, האתר לא יעיל

אזרחית התקשרה למוקד משרד הבריאות כיוון שבספריית בית אריאלה ביקשו ממנה תו ירוק בניגוד לנהלים והשומרים לא עטו מסכות ● במוקד קיבלה תשובה שגויה, לפיה מסכה בחלל סגור נדרשת רק "בהתקהלות של 50 אנשים ומעלה" ● המוקדנית טענה שהמידע השגוי נמצא באתר המשרד, אף שבאתר מוצג המידע הנכון - רק שמאוד קשה למצוא אותו ● משרד הבריאות: "הנהלים יחודדו"

עוד 551 מילים

שני ישראלים נכנסו לרמאללה, הותקפו – וחולצו על ידי אנשי הביטחון הפלסטיני

בנט מגיב לביקורת על טיסת משפחתו: "למדנו יותר על הזן, הנופש – במדינה שמותר לצאת אליה" ● הימ"מ הוכרזה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור של ישראל ● משרד החוץ נגד השגריר גלעד ארדן: "עושה הכול כדי שיפטרו אותו" ● שורת רבנים בציונות הדתית קוראים להפגין נגד הממשלה: "מסכנת את זהות המדינה" ● משרד הבריאות: יש עוד 17 שחשודים כי נדבקו באומיקרון

עוד 45 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה