אישיות
דיוויד שוק

האם להתיר תפילות בזום גם אחרי שתסתיים המגפה?

כשפרצה מגפת הקורונה בארה"ב בשנה שעברה, קיבלו ראשי הוועד לענייני הלכה של התנועה הקונסרבטיבית החלטה מהפכנית, להתיר שימוש בזום ביום השבת לצורך תפילה ומניין ● כתוצאה מכך, רבנים קונסרבטיבים דיווחו על עלייה משמעותית במספר המתפללים ● כעת, כשהמגפה דועכת, הרבנים חלוקים בשאלה האם לבטל את ההקלה הזמנית - או דווקא להפוך אותה להרגל קבוע

עוד 1,196 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 12 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מטחים כבדים נורו לדרום, ילד משדרות פצוע אנוש

שר הבטחון מפעיל מצב משק לשעת חירום ● לא יתקיימו לימודים בדרום ובמרכז עד סוף השבוע ● עומר טביב הוא החייל שנהרג מנ"ט בגבול עזה ● משרד הבריאות של עזה מדווח על 56 הרוגים ברצועה ● גנץ שוחח עם 30 ראשי רשויות ערביות וביקש מהם לסייע בהרגעת הרוחות ● נתניהו על חיסול בכירי חמאס: "זו רק ההתחלה, נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהם"

עוד 92 עדכונים

מפיסטו שלנו

"בהתייעצות בין גורמים מדיניים לגופי הביטחון, התריעו צה"ל והשב"כ כי קיים צורך ממשי בשינוי התוואי. המשטרה התמהמהה בקבלת ההחלטה, וגנץ החליט להיעמד על הרגליים האחוריות. 'חמאס רק מחפש את ההזדמנות להסלים', צעק בוויכוח סוער בין מערכת הביטחון לשרים. אוחנה התנגד: 'יש גבול, גם לכבוד הלאומי יש משקל'" (חדשות N12 10.5.21)

"מפיסטו" – נבל העל מופיע בהיסטוריה בכמה צורות. הוא דמות בדיונית המופיע בחוברות קומיקס (מאת סטן לי מאייר וסאל בוסימה) דמות המבוססת על מפיסטופלס – הדמות המיתולוגית של השטן.

גנץ החליט להיעמד על הרגליים האחוריות. "חמאס רק מחפש את ההזדמנות להסלים", צעק בוויכוח סוער בין מערכת הביטחון לשרים. אוחנה התנגד: "יש גבול, גם לכבוד הלאומי יש משקל"

מפיסטו (באנגלית: Mephisto) היה בובה מכנית שפעלה משנת 1876 עד שנת 1889 ונטען שהיא מסוגלת לשחק שחמט באופן אוטומטי. המכונה נבנתה על ידי צ'ארלס גומפל, יצרן של גפיים מלאכותיות. מפיסטו נשלט מחדר אחר באמצעים אלקטרו מכניים והופעל לראשונה על ידי אמן השחמט איזידור גונסברג.
מפיסטו היה האוטומטון הראשון שניצח בתחרות שחמט שהתקיימה בלונדון בשנת 1878.

מפיסטו: רומאן קריירה (בגרמנית Mephisto: Roman einer Karriere) הוא גם שם ספרו הידוע ביותר של קלאוס היינריך תומאס מאן, שנכתב ב-1936 ויצא לאור באמסטרדם.

מפיסטו שלו אינו אדם זה או אחר, אלא תמהיל של תכונות שונות, וכי הכוונה הייתה לתאר דמות סמלית, על רקע חברתי-פוליטי מסוים. אך למעשה, דמותו של השחקן הפגן מתבססת ברובה על דמותו של השחקן הגרמני גוסטף גרינדגנס, גיסו לשעבר של מאן, שהיה נשוי זמן קצר לאחותו האהובה אריקה, והיה גם, בהמשך, בן-חסותו של גרינג.

מפיסטו (Mephisto) הוא שם של סרט מ-1981 בבימויו של הבמאי היהודי-הונגרי אישטוואן סאבו, המהווה עיבוד קולנועי לספרו בעל אותו השם של קלאוס מאן מ-1936. הסרט היה קופרודוקציה בין גרמניה המערבית, הונגריה ואוסטריה. הוא עוסק בביקורת על הגרמנים הרבים שזכו ברווח אישי כתוצאה מ"מכירת נשמותיהם לשטן" – הענקת תמיכתם וסיועם למשטר הנאצי.

הרקע ההיסטורי הזה בא רק כדי לתאר מילולית את הביטוי שהפוסט הזה ינסה לתאר. לא השוואה אלא ניסיון לנתח את דמותו של שר בממשלת ישראל שכל עצותיו – שטניות. שפועלו בדרך כלל מתמקד בחיוך נבזי ואצבע לעין של כל מבקר על שלטון היחיד של מי שמינה אותו לתפקיד שר המשפטים ואחר כך לתפקיד שר לביטחון פנים.

זו לא השוואה למפיסטו, אלא ניסיון לנתח את דמותו של שר בממשלת ישראל שכל עצותיו – שטניות. שפועלו מתמקד בד"כ בחיוך נבזי ואצבע לעין של כל מבקר על שלטון היחיד של מי שמינה אותו

"לא כל חוק צריך לבצע" אמר שר המשפטים אמיר אוחנה והדהים את העולם הדמוקרטי המבוסס כולו על חוק ושוויון בפני החוק. בהמשך טען ש"יש פסיקות בג"צ בלתי חוקיות בעליל". לא פחות.

"אני אחראי אבל לא אשם" הוסיף לרקורד שלו השר לביטחון פנים אמיר אוחנה אחרי מחדל המירון בו נספו 45 אזרחים וכמאה וחמישים נפצעו. מחדל שכולו התרחש בעקבות לחצו לפתוח את חגיגות המירון ללא הגבלה למאות אלפי חוגגים בלי להתייחס כלל לבטיחותם ושלומם. לחץ שהוביל נתניהו מסיבות פוליטיות וכדי לרצות את שותפיו החרדים ואוחנה פשוט דחף במצוות אדונו.

ועכשיו על רקע המצב הנפיץ ירושלים, עודד אוחנה את ריקוד הדגלים ואת התהלוכות המתריסות במסלול מול שער שכם בלי להתייחס לאזהרות של שר הביטחון וראשי מערכות הביטחון – רמטכ"ל וראש שב"כ – שהזהירו מפני ההתפרצות הנוכחית כולל התרעות על ירי טילים מעזה.

השר אוחנה התנגד לדברים וככה הוא צוטט אומר:

"יש גבול שבו צריך לומר 'עד כאן'. גם לכבוד הלאומי יש משקל. המשטרה יודעת לאבטח את מצעד הדגלים בבטיחות בתוואי שתוכנן בשער שכם ורחוב הגיא וכך אני מציע שיהיה. עבור אויבינו, עצם זה שיש יהודים חיים ונושמים בארץ ישראל זוהי פרובוקציה. הם, בניגוד לחלק מהיושבים כאן, לא צריכים עוד סיבות".

את יכולתה של המשטרה לאבטח את מצעד הדגלים מול שער שכם ראינו ואנו חווים עכשיו את תוצאותיו במטחי טילים על מרכז הארץ, עשרות הרוגים בעזה ומאות פצועים בהר הבית. פלשתינים ושוטרים.
אוחנה מחייך את חיוך המפיסטו שלו.

הדמות המיתולוגית של השָׂטָן המופיע בדתות שונות ומוזכר בתנ"ך, בברית החדשה ובקוראן מתואר בדרך כלל בדמות מלאך, שד, או אל, המוביל קו מנוגד לתפישות מוסריות, או המתנגד לאל הטוב והמוסרי. זהו הרשע והמקטרג, על עמדות שנראות הגיוניות בעיני האדם הסביר המוסרי הנורמטיבי, אך בעיניו השטניות של נבל העל, העמדות הללו הן חולשת דעת, הן ההיפך מראייתו את העולם גם אם הן מובילות אל האש והמהומה, אל המלחמה והמוות. מחיר עמדותיו חסר היגיון.

"לא כל חוק צריך לבצע" אמר שר המשפטים אוחנה והדהים את העולם הדמוקרטי המבוסס על חוק ושוויון בפניו. בהמשך טען ש"יש פסיקות בג"צ בלתי חוקיות בעליל". לא פחות. "אני אחראי אבל לא אשם" אמר אחרי מירון

אוחנה הוא מעין מפיסטו שלנו. אנחנו צופים בו – בנציג ציבור שזונח את מצפונו ואת דעותיו הפוליטיות לשם שמירה על עבודתו ועל מעמדו כשחקן המוביל בתיאטרון הישראלי (לא הגרמני) של נאמני נתניהו בממשלה ובכנסת. הוא יכרות ברית גם עם השטן אם צריך ויוביל למלחמת דמים מול כל אויב מדומה או אמיתי ובלבד שמעמדו שלו יישאר יציב בשלטון לצד הראש השליט שמינה אותו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כואב לקרוא כמה שאתה צודק. או חנה הפך להיות לאגם מושחט מוסרית ללא גבולות. אסון רודף אסון. עד כמה אוחנה הזוי הבהרת בכתבה, אהל מה איתנו הציבור השותק? אנחנו מדינה דמוקרטית ואנחנו מאפשרים לש... המשך קריאה

כואב לקרוא כמה שאתה צודק. או חנה הפך להיות לאגם מושחט מוסרית ללא גבולות. אסון רודף אסון. עד כמה אוחנה הזוי הבהרת בכתבה, אהל מה איתנו הציבור השותק? אנחנו מדינה דמוקרטית ואנחנו מאפשרים לשלטון רקוב להמאיס עלינו את החיים, ואנחנו לא יוצאים לרחובות, אנחנו לא פחות רעים.

עוד 757 מילים ו-1 תגובות

המכל של החברה הלאומית לתשתיות נפט המשיך לבעור כל הלילה, וסיפק תזכורת עד כמה התשתיות והסביבה בישראל חסרות אונים במקרה של תאונה או פגיעה מכוונת ● זה הזמן להאיץ את המעבר לאנרגיות ירוקות: אם רקטה של חמאס הייתה נוחתת בשדה פאנלים סולאריים, אף אשקלוני לא היה חש קוצר נשימה ● פרשנות

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מלצר פסק על פי הבטן, לא על פי הדין

מעיון בהחלטה להעניק לרומן זדורוב משפט חוזר, השופט הפורש חנן מלצר דוחה את רוב הטענות שהעלה סנגורו של זדורוב ואף מקעקע את התאוריה הפופולרית כי א"ק היא שרצחה את תאיר ראדה ● ועדיין, נקודה אחת עוררה אצל מלצר ספק - וקשה לברוח מהמסקנה שהחלטתו באה דווקא על רקע העמדה שגיבש בשאלת אשמתו של זדורוב ולא מפאת גילויים חדשים בפרשה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו ל... המשך קריאה

ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו לא נשכח שהשופט עבר כמעט על כל הנושאים המרכזיים שנידונו בעבר ונושאים חדשים שחלקם ישנים. אומנם הוא לא פסק "די בכך" לגבי נושאים אחרים, אבל ניכר מאוד שהשופט רואה חילוקי דעות קשים בין השופטים בנושאים מרכזיים אחרים. כמו כן, השופט כותב שבחלק מהדברים המרכזיים האחרים אין בהם ממש כדי לאפשר משפט חוזר, אבל בו ביחד הוא גם כותב שהפרקליטות צריכה להתייחס יותר ברצינות, וחלק מהדברים צריכים לקבל מענה במשפט החוזר עצמו. מדוע לא להסיק שבעצם עצם העובדה שהיו כל כך הרבה ספקות אצל שופטים ומכלול כל הבעיות, למרות שבנפרד כל הבעיות אינן מספיקות, המכלול של ספקות הוא בעצם הנושא המרכזי?

כתבת: "הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראד... המשך קריאה

כתבת:
"הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראדה.
אלא ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה לעייפה – חלק חשבו כך, חלק חשבו אחרת. כולם התלבטו בנושא, אך רק השופט יורם דנציגר בחר לזכות, בדעת מיעוט, את זדורוב, בין היתר נוכח הספקות הללו."

אך לא הוכחת טענתך ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה (נזילת הדם).
למעשה, הכרעת דינו של מלצר סותרת את טענתך ששופטי המחוזי והעליון דנו בנושא זה, משום שנכתב באופן מפורש שהטענה בעניין נזילת האסלה נטענה בלשון רפה בבית המשפט אך נזנחה על ידי ההגנה:

"יצוין כי טענה זו אמנם נטענה בשעתו בשפה רפה על-ידי באי-כוחו של המבקש בבית המשפט המחוזי הנכבד, אולם היא נזנחה ולא שימשה את קו ההגנה בהמשך (ראו: עמ' 1418 לפרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי, שם ציין העד אלכס פלג (שנתן כאמור חוות דעת מטעם ההגנה לגבי: השחזור, עקבות הנעליים וסוג כלי הרצח) כי: "העקבה של הדם שעל האסלה יש עליה דם שזב מגופה של המנוחה, זאת אומרת שנעשתה בסמוך לרצח. מגיע מישהו אלמוני ונכנס פנימה" ובהמשך, כאשר נחקר מדוע טען בחוות דעתו כי עקבות אלה שייכות לרוצח, או למישהו אחר שנכנס בסמוך לאחר הרצח לזירה, ענה כי כתב כך "בגלל שהדם זרם" וכי "הדם זב על העקבה"). יחד עם זאת, ההגנה זנחה קו טיעון זה במסגרת ההליך בפני בית המשפט המחוזי ובערעור, ולא ציינה כי נזילת הדם מגופת המנוחה על גבי העקבה – היא אינדיקציה לבירור זהותו של הגורם, אשר הותיר טביעות נעל אלו."

למעשה, מדובר בראיה שהייתה בידי ההגנה, אך כעת נוסף מידע משמעותי המחזק את הנושא, וכך סע' 31 א(2) מתמלא כלשונו:

"הוצגו עובדות או ראיות, העשויות, לבדן או ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה, לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון;"

ואכן, העובדה שהוצגה (חוות הדעת), ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה (תמונת הנזילה על האסלה + האמירה האגבית של אלכס פלג), כעת עשויה לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון.

עוד 1,072 מילים ו-2 תגובות

לב המאפליה

דו-קיום מסע הלוויה של מוסא חסונה ושל הדו-קיום היהודי-ערבי בלוד יצא לדרך אתמול אחר הצהריים, והפרעות בעיר עלו מדרגה ● ראש העיר, שיש לו תרומה משמעותית למצב, התחנן לסיוע ● היהודים תושבי העיר דיווחו על כדורים שורקים, תמונות של בתי כנסת, מכוניות ומבנים שרופים הציפו את ערוצי התקשורת ● משהו מפחיד קורה בלוד ● בלילה זה ייגמר בכניסה של 8 פלוגות מג"ב והכרזה של ראש הממשלה על מצב חירום בעיר שיהודים וערבים חיו בה בשקט יחסי מזה 70 שנה ● אמיר בן-דוד יצא למסע אל לוע הר הגעש

עוד 4,268 מילים

נתניהו טעה כשדחה את המלצת הרמטכ"ל

הדרג המדיני עשה טעות קשה כשדחה לפני כשבועיים את ביצוע תוכנית הרמטכ"ל להרתעת ארגון חמאס ברצועת עזה. מתקפת הרקטות של חמאס על ירושלים וישובי עוטף עזה משקפת את כישלון מדיניות ההבלגה של נתניהו. קיים חשש שגם עכשיו הוא לא יאפשר לצה"ל להכות בחוזקה את חמאס.

הקבינט הביטחוני בראשות ראש הממשלה נתניהו עשה טעות קשה לפני כשבועיים כשדחה את המלצת הרמטכ"ל אביב כוכבי לפעול בתקיפות נגד חמאס בעקבות שיגור כ-40 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל בעקבות האירועים בהר הבית ובמזרח ירושלים.

הקבינט הביטחוני בראשות נתניהו עשה טעות קשה לפני כשבועיים, כשדחה את המלצת הרמטכ"ל כוכבי לפעול בתקיפות נגד חמאס, בעקבות שיגור כ-40 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל

הרמטכ"ל, שהבין שישראל הולכת להסלמה במזרח ירושלים ובגבול רצועת עזה, ביטל את נסיעתו לוושינגטון ביחד עם משלחת בכירי מערכת הביטחון, כדי לדון עם בכירי הממשל בהסכם הגרעין. הוא הציג בפני הקבינט תוכנית צבאית סדורה "להרתעת ארגון חמאס", אולם הקבינט בראשות נתניהו וגנץ דחה את ביצוע התוכנית, אם הדרג המדיני היה מקבל את תוכנית הרמטכ"ל, היינו היום בתמונת ניצחון ואירועי "יום ירושלים" היו מתקיימים כסדרם.

במקום זאת, ישראל שוב הופתעה ונגררה למערכה צבאית כשארגון חמאס מפתיע אותה.

הוא היוזם והוא זה שצורב אצל הפלסטינים את תמונת הניצחון, הרמטכ"ל כוכבי הצליח לצמצם את מימדי הנזק של הקבינט הביטחוני כשהכין מראש את הצבא לקראת המתקפה של חמאס. הוא בודד את מרחב עוטף עזה ופרס בזמן את מערכות ההגנה האווירית ו"כיפת ברזל".

צה"ל תוקף כעת על פי תוכנית מבצעית סדורה, שמטרתה לפגוע קשות בתשתיות הצבאיות של חמאס. הצלחת המבצע תלויה בכך שצה"ל יקבל מספיק אוויר וזמן מהדרג המדיני כדי להשלים את המשימות שאושרו בקבינט. אולם קיימת סכנה שנתניהו וגנץ יתקפלו במהירות בגלל הלחצים הבינלאומיים ויפסיקו את המבצע כדי לאפשר לפלסטינים לחגוג את עיד אלפיטר.

כבר היינו בסרט הזה בסבבי לחימה קודמים מול החמאס והג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה.

ישראל שוב נגררה למערכה צבאית ע"י חמאס שהפתיע. הוא היוזם וזה שצורב אצל הפלסטינים את תמונת הניצחון, הרמטכ"ל כוכבי הצליח לצמצם את מימדי הנזק של הקבינט הביטחוני כשהכין מראש את הצבא

כישלון מדיניות ההכלה וההבלגה

מתקפת הרקטות של חמאס על ישראל הייתה צפוייה ברגע שמוחמד דף, הרמטכ"ל של חמאס, פירסם אזהרה רשמית לישראל בעניין הנעשה בשכונת שיח' ג'ראח במזרח ירושלים והבטיח כי היא "תשלם מחיר יקר על מעשיה". כל מומחי המודיעין שמכירים את החמאס ידעו כי פירוש הדברים הוא שחמאס נערך להנחית מכת פתע על ישראל ב"יום ירושלים".

מייד לאחר פירסום הודעתו של מוחמד דף, ביקש דיפלומט אירופי בכיר להיפגש עמי בדחיפות. בפגישה הוא סיפר לי שמדינתו ומדינות אירופאיות נוספות מודאגות מאוד מהצהרתו של מוחמד דף ושאל אותי להערכתי.

הוא אמר שניסה לשתף את המועצה לביטחון לאומי בישראל בדאגותיו אך נתקל באדישות.

הסברתי לו שממעקב שלי אחרי מוחמד דף מאז 1995 ועד היום, מדובר ברב מחבלים מסוכן שעומד במילתו וכי הוא יממש את איומיו וישראל הולכת לסבב לחימה נוסף מול חמאס בעל כורחה.

האירועים האחרונים בהר הבית, במזרח ירושלים ומתקפת הרקטות של החמאס על ישראל משקפים את הכישלון המוחלט של מדיניות ההכלה וההבלגה שעיצב ראש הממשלה נתניהו מול החמאס ברצועת עזה.

לאחר פירסום הודעת דף, ביקש דיפלומט אירופי בכיר להיפגש עמי בדחיפות. הוא סיפר שבאירופה מודאגים מהצהרת דף ושאל להערכתי. לדבריו, ניסה לשתף את המועצה לביטחון לאומי בדאגותיו אך נתקל באדישות

התברר כי הכניעה לסחטנות של חמאס והתשלום של דמי הכופר החודשי במיליוני דולרים במזומן לחמאס בתמורה לשקט יחסי, הן טעות גדולה. חמאס ממשיך להתעצם מבחינה צבאית ורוצה להחזיק את המקל משני קצותיו. להמשיך ולקבל את הכסף, לשקם את התשתית האזרחית ברצועת עזה, ולהמשיך באותה העת בירי רקטות לעבר ישראל כדי לחזק את מעמדו בקרב תושבי השטחים.

מדיניות הרגיעה של נתניהו פשטה את הרגל ושחקה לגמרי את ההרתעה של ישראל. עכשיו הגיעה העת לשקם את ההרתעה. אין דרך אחרת מאשר להכות בחוזקה על ראש הנחש של החמאס ולחסל את מנהיגי הזרוע הצבאית ובראשם מוחמד דף ויחיא סינוואר.

סינוואר הוליך שולל את האו"ם, את מצרים ואת ישראל, בהציגו את עצמו כמוביל מהלך הרגיעה עם ישראל. זאת כשבפועל הוא תיאם עם מוחמד דף את סבב הלחימה הנוכחי.

שאר חברי הקבינט הביטחוני, להוציא את שר החוץ גבי אשכנזי שהיה רמטכ"ל, חיים בלה לה לנד. הם אינם מבינים דבר בענייני ביטחון והם מריונטות של נתניהו. דווקא שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל הכושל של מבצע "צוק איתן", היה צריך לתמוך בעמדת הרמטכ"ל ולנסות לכפות על נתניהו את ביצוע התוכנית המבצעית של הרמטכ"ל.

סינוואר הוליך שולל את האו"ם, מצרים וישראל, בהציגו עצמו כמוביל מהלך הרגיעה עם ישראל, כשבפועל תיאם עם דף את הלחימה. שאר חברי הקבינט הביטחוני, להוציא שר החוץ אשכנזי שהיה רמטכ"ל, חיים בלה לה לנד

חג שבועות מתקרב ויש חשש ממשי שנתניהו וגנץ יפסיקו את ההתקפות על חמאס ברצועת עזה בגלל החג וישראל שוב תחמיץ הזדמנות לפגוע בתשתית הצבאית  ובמחבלי חמאס על פי תוכנית הרמטכ"ל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 729 מילים

תגובות אחרונות

עודכן שלשום
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יכול מאד להיות כי ההשתהות של לפיד ובנט תעלה להם בסיכוי ההיסטורי להרכיב ממשלה - אילו היו עושים בליץ וחותמים הסכמים מהירים לפני המלחמה, אולי הכל היה נראה אחרת ● בינתיים, עבאס ורע"ם ירדו למחתרת והשעו את המגעים ● ככל שהלחימה בעזה תימשך, כך קטן הסיכוי שרע"ם תתמוך בכל ממשלה שהיא ● פרשנות

עוד 415 מילים ו-1 תגובות
מיצג של צוללת במחאה נגד נתניהו, קיבוץ בית אלפא, 8 באוקטובר 2020

אם בתחילת החקירה מנדלבליט פעל להרחיק את הפרשה מנתניהו, בכתב האישום שהוגש אתמול הוא פעל להרחיקה גם ממעגל המקורבים של ראש הממשלה ● לא רק עו"ד שמרון מצא עצמו ברגע האחרון מחוץ לכתב האישום, גם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני מרום נמלט מאימת הדין ● ולמרות זאת, אי אפשר שלא לראות את מעורבות הדרג המדיני בסיפור הפלילי שמגולל כתב האישום ● פרשנות

עוד 860 מילים

בשיא הביקוש לסיוע, הפסיכולוגים החינוכיים תקועים בבירוקרטיה

אחרי הקורונה, האסון בהר מירון וכעת ההסלמה בדרום - הפסיכולוגים החינוכיים עובדים מסביב לשעון ● ואם לא די בכך שיש מחסור חמור בכח אדם, תיקון לחוק הפך את המטפלים למשועבדים לעבודת בירוקרטיה ● "נוצר מצב הזוי שפסיכולוגים מומחים נאלצים לשבת בוועדות במשך ימים שלמים במקום להעניק סיוע לילדים" ● היום פתחו בעיצומים כ-3,200 פסיכולוגים חינוכיים בשירות הציבורי

עוד 997 מילים

בשל התו הירוק, בתי מלון מסרבים לקלוט תושבים שבורחים מעוטף עזה

פרסום ראשון תושבת נירים התקשרה הבוקר לבתי מלון בדרום לבקש בדחיפות מקום לבתה ונכדיה שמתגוררים באשקלון, סמוך למקום הפגיעה הישירה של הרקטה מעזה ● אבל במלונות אמרו שהילדים יוכלו להיכנס רק אחרי שיעברו בדיקת קורונה שלילית - כלומר, מחר או מחרתיים ● מלון "אירוס המדבר": "אנחנו מחוייבים לתו הירוק" ● בעקבות פניית זמן ישראל, בישרוטל הסכימו לארח את המשפחה

בתי המלון מסרבים לקלוט תושבים מאשקלון ועוטף עזה שמבקשים לברוח ממטחי הרקטות שנורים מרצועת עזה, בשל הוראות התו הירוק, שאוסרות עליהם לארח ילדים שלא עברו בדיקת קורונה חיובית. כך נודע לזמן ישראל.

אירית חפץ, תושבת קיבוץ נירים שבעוטף עזה, התקשרה הבוקר למלון "קדמא" של קבוצת ישרוטל בשדה בוקר ולמלון "אירוס המדבר" בירוחם, וביקשה מהם לארח את ביתה, החתן שלה וילדיהם, המתגוררים באשקלון סמוך מאוד למקום שבו נפגע הלילה בניין מפגיעה ישירה של ירי חמאס מעזה וגרמה לפציעתם של שישה בני אדם.

אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)
אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)

המשפחה – אירית ובן זוגה נמרוד, שני ילדיהם ונכדיהם – מתגוררת כולה באזור מזה שנים ארוכות. "אני מאוד לחוצה, זה קשה", אומרת חפץ, "אני לא זזה לשום מקום, אבל אחרי הפגיעה הלילה הבת שלי והמשפחה שלה הרגישו שהם לא יכולים להישאר שם יותר אפילו רגע אחד. כרגע הם נעים ונדים, ואני מחפשת להם מלון דחוף".

להפתעתה, ענו לה בבתי המלון שהם אינם מקבלים את בני המשפחה, מאחר והילדים אינם מחוסנים, ולכן, לפי התו הירוק, יוכלו להתארח במלון רק אם וכאשר יציגו בדיקת קורונה חיובית.

"זה אומר שהם צריכים היום להיבדק, ומחר או מחרתיים לקבל תשובה", אומרת חפץ, "ב'אירוס המדבר' ענו לנו בחוצפה ובזלזול. אמרו שזה ההוראות שיש ומה אני רוצה מהם. בישרוטל אמרו משהו כמו 'יחזרו אליך, אבל זה לא יעזור'.

"אני לא מבינה את הזלזול הזה. קורונה זה חשוב, אבל זה לא שיש כרגע התפרצות קורונה עזה באשקלון ושהנכדים שלי מסכנים את כל האורחים במלון. וזה מאוד לא בריא גם להישאר כאן".

נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)
נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)

בעקבות פניית זמן ישראל, מספרת חפץ, חזרו אליה מישרוטל והבטיחו למצוא פתרון. זמן קצר לאחר מכן הודיעו לה כי פינו להם חדר במלון.

ממלון "אירוס המדבר" נמסר בתגובה: "אנחנו מחוייבים לפי התו הירוק".

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות לידיעה ולשאלה, האם בתי המלון והצימרים יכולים להגמיש את הוראות התו הירוק במקרים דומים עקב המצב.

עוד 282 מילים

שתי הרוגות מפגיעות ישירות באשקלון, הרוגה בראשון לציון; מטחים נורו למרכז הארץ

נתניהו: חמאס והג'יהאד האסלאמי ישלמו מחיר כבד מאוד; המערכה הזו תיקח זמן ● ישראל חיסלה את ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי ואת מפקד מערך הנ"ט של חמאס ● למעלה מ-20 פלסטינים נהרגו ● צה"ל תוקף רבי קומות ברצועה ● בוטלו הלימודים מהדרום עד הרצליה ● הנייה: ניצחנו במערכה על ירושלים ● תקלה, שאירעה במערכת כיפת ברזל באשקלון, הביאה להשבתתה

עוד 75 עדכונים

פרשנות חמאס הפתיע את ישראל - וקצר את ההישג

אם עד אתמול האמינו בישראל שחמאס משחק במסגרת ההבנות שאף צד לא רוצה ללכת להסלמה, בא האולטימטום שהציב הארגון לשש בערב וטרף את הקלפים ● מבחינת חמאס, את ההישג שנגזל ממנו בגדה המערבית בביטול הבחירות לפרלמנט הפלסטיני הוא השיג עתה בדרך אחרת ● עכשיו הכדור בידיים של ישראל, ומרחב הפעולה שלה צר למדי

עוד 538 מילים

לכל מחלף יש שם

המחלף הדרומי ביותר של כביש 6 נחנך לפני כשלושה חודשים תחת השם "מחלף מיתר", על שם המועצה המקומית הסמוכה אליו ● אולם במיתר חיים כ-10,000 תושבים בעוד שבשלוש המועצות הבדואיות הסמוכות למחלף חיים כ-65 אלף בדואים ● ראשי המועצות פנו לממשלה בדרישה לשנות את שם המחלף ● אלא שוועדת השמות הממשלתית לא פעילה - וגם זה יצטרך לחכות לממשלה הבאה

עוד 656 מילים ו-1 תגובות

יום ירושלים העיר שחוברה לה יחדיו - בדם הנופלים

מדינת ישראל מציינת היום את יום ירושלים, המועד שבו כבשו הצנחנים את העיר העתיקה במהלך מלחמת ששת הימים ● ברחבי העיר פזורות אנדרטאות צנועות שמזכירות את אלו שנפלו למען העיר

עוד 1,081 מילים

יום ירושלים אומרים שלום לשכנים בבלפור

לרגל יום ירושלים, מסכמים חברי מועצת העיר את 15 שנות משפחת נתניהו ברחוב בלפור ● איך השפיעו על שכונת רחביה, עד כמה שב"כ אחראי למצב הקיצוני שנוצר שם, והאם מעון ראש הממשלה בכלל צריך לעבור למקום אחר ● יובב צור: "קרו שם דברים שהם הרבה מעבר למענה לצרכים הביטחוניים" ●  יהודה פרודיגר: "זה לא אמור להיות הארמון הפרטי שלהם על חשבון הסביבה"

עוד 2,268 מילים

רקטות נורו מהרצועה לירושלים ולעוטף; חיל האוויר תקף בעזה

נתניהו: ארגוני הטרור בעזה חצו קו אדום; העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה ● חמאס נטל אחריות על ירי המטח לירושלים ● בוטלו הלימודים בדרום ובחלק מהיישובים במרכז ● בניגוד לעמדת המשטרה, נתניהו הנחה לשנות את תוואי מצעד הדגלים ● דיווח: לפיד ובנט תכננו להודיע הערב לנשיא שהצליחו להקים ממשלה ● רע"ם הקפיאה את המגעים הקואליציוניים עד להשגת רגיעה

עוד 83 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה