דוד קפלן
הזמן של
דוד קפלן
"כהן החליט להעביר לסבתו חלק מהבית, וגם לרשום על שמה את הקרקע הצמודה לחלקה". מדובר באם אביו נסים ז"ל. אז איך ירש אותה??? כשהיו לה עוד כמה ילדים וודאי הרבה נכדים? שקרן פתולוגי
כל הזמן // יום שישי, 19 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עלילות תקע ושקע במכתש רמון

הצל"ש הירוק של השבוע מוענק לשר האנרגיה יובל שטייניץ שהורה להסיר את עמודי החשמל המכוערים שהוצבו במכתש רמון - ובתנאי שאכן יקיים את ההבטחה ● גם הציון לגנאי של השבוע הוא על תנאי: תלוי בכמה זמן נת"ע שוב תדחה את סיום העבודות על הרכבת הקלה בת"א-יפו ● והטיפ: תחליף יוגורט חדש לטבעונים

עוד 703 מילים

"הדם קפא בעורקינו"

אם היה עומד אדם ומכוון אקדח לעבר ראש הממשלה נתניהו או לעבר מפגינים התומכים בו, נתניהו ונאמניו היו עושים מכך מטעמים בתקשורת והיה מוגש נגדם כתב אישום. בעצם, גם אם זה היה קורה ללא ניפנופי אקדח. שכשהסיטואציה הפוכה, דממת אלחוט. למישהו אכפת שהשבוע איימו על מפגינים באקדח, ולא בפעם הראשונה? הפעם זה היה אקדח פלסטיק, אך מי יכול להבטיח לנו שככל שתתקדם מערכת הבחירות וימשיכו להתעצם השנאה וההסתה, המקרה הבא לא יהיה עם אקדח אמיתי?

למישהו אכפת שהשבוע איימו על מפגינים באקדח, ולא בפעם הראשונה? הפעם זה היה אקדח פלסטיק, אך מי יכול להבטיח לנו שככל שתתקדם מערכת הבחירות וימשיכו להתעצם השנאה וההסתה, המקרה הבא לא יהיה עם אקדח אמיתי?

במוצ"ש שעבר, כמדי שבת, התקיימו הפגנות במוקדי הפגנה בכל רחבי הארץ, כחלק מהמחאה המתמשכת נגד ראש הממשלה. אחת מההפגנות התקיימה על גשר שבכביש 471 בפתח תקווה.

במהלך ההפגנה צעירה יצאה מהרכב, נופפה ואיימה על מפגינים באקדח. בדיעבד התברר שהיה אקדח פלסטיק.

תושב קרית אונו, אבי שמואלי, נכח במקום עם אשתו. שמואלי הוא אחד המפגינים הקבועים בגשר, ולוקח חלק פעיל בהפגנות המחאה נגד נתניהו עוד מתקופת ההפגנות בכיכר גורן, עוד לפני שעברו למעון ראש הממשלה בבלפור.

שמואלי הבהיר כי גם כשהאקדח מתברר בסופו של דבר כאקדח צעצוע, תחושת האיום באותם רגעים אמיתית ומוחשית לגמרי, וסיפר על אותם רגעים לאתר "פ"ת עכשיו":

"עמדנו מול לוע אקדח שכוון אלינו והדם קפא בעורקינו מההלם. התעשתתי מיד והוצאתי את המצלמה. זה הפחיד את הצעירה שכיוונה את האקדח אלינו והיא ברחה לאוטו. נשארנו המומים ונסערים. נציין שהיו ילדים קטנים שנבהלו מאוד. אני שואל את עצמי: לו היה שוטר חמוש במקום, איך היה מגיב? אני בטוח שהיה יורה בה קודם ושואל שאלות אחר כך. למזלה לא היה".

משטרת ישראל לא הכחישה את האירוע: "במשטרה התקבל דיווח על בחורה שהצביעה באמצעות דבר מה הנחזה כאקדח לעבר מפגינים על גשר בכביש 471 ולאחר מכן נמלטה מהמקום ברכב. המשטרה עיכבה את נהג הרכב וכן את החשודה באיומים. מדובר בתושבי גבעת שמואל בגילאי 18 ו -19 וכן נתפס אקדח פלסטיק אשר שימש את הצעירה".

האם יוגש כתב אישום כלפי החשודה באיומים? ימים יגידו. רק לחץ ציבורי הוביל קודם לכן להגשת כתבי אישום נגד תוקפי מפגינים בהפגנות המחאה נגד נתניהו. אך כתבי האישום הוגשו רק במקרים ספורים ונגמר בפגיעה פיזית ממשית – פציעות, מכות, השלכת אבנים, ריסוס גז מדמיע בפניהם של מפגינים. אבל היו גם לא מעט איומים נוספים כמו ניפנופי סכין ונסיונות דריסה.

משיחות עם מפגינים מתברר שהם היו עדים למקרים נוספים בפתח תקווה, בראשל"צ (איום בסכין על המפגינים) ובכל רחבי המדינה. יפתח נישרי, תושב קרית אונו שהיה נוכח באותה הפגנה, מעיד כי האירוע של האיום באקדח הוא חלק מסדרה של אירועי אלימות, מילוליים או פיזיים, שלמרבה הצער כבר הפכו לשגרה.

שלט בהפגנה בפתח תקווה (צילום: יפתח נשרי)
שלט בהפגנה בפתח תקווה (צילום: יפתח נשרי)

השלט שנשאו תומכי נתניהו בהפגנה שבה אירע האירוע עם האקדח מספר את הכל: "מנצחים את השמאלנים, שומרים על ישראל". יפתח נשרי מרחיב:

"ישנו ציבור לא מבוטל שרואה את ההפגנה כאירוע שיש להילחם נגדו. גם האלימות שחווינו עד כה, לשמחתי, הסתיימה בזריקת ביצים, בקבוקי שתייה, תלישת שלטים וקצת צעקות וקללות. הנפנוף באקדח צעצוע או אמיתי ע"י הצעירה שירדה מהרכב בשבת האחרונה הווה שיא חדש. לצערי, אני צופה החרפה באירועים ככל שמתקרב מועד הבחירות. היו עוד שני אירועים נוספים בצומת באותו מוצ"ש, רק פחות דרמטים. קללות ויריקות של איזה אמא צעירה שעברה עם עגלת תינוק, וניסיון פרובוקטיבי של פעיל ימין שירד מרכב וירד לדחוף מצלמת טלפון לאנשים בפרצוף ובהמשך חזר עם שלט אנטי שמאלני איתו הסתובב בין קהל המוחים בכוונת פרובוקציה".

כמו במקרים קודמים בהם היו גילויי אלימות פיזית ומילולית כלפי מפגינים, גם הפעם הם מצהירים שלא יתנו לנסיונות ההפחדה להרתיע אותם ולא מתכוונים לוותר על המחאה. גם שמואלי אמר לעיתון: "אנו מתכוונים להכפיל את מספר המפגינים בהפגנות הבאות".

בשביל הגשת כתבי אישום נגד המפגינים עצמם לא היה צריך להפעיל שום לחץ.  על פי הפרסום בהארץ, המשטרה עצמה, שנתפסה בלא מעט גילויי אלימות מתועדים ומצולמים כלפי מפגינים, המליצה לפרקליטות להגיש עשרות כתבי אישום נגד מפגינים מהמחאה נגד נתניהו. שני כתבי אישום כבר הוגשו. אחד מהם נגד הפעיל החברתי גונן בן יצחק שהשתטח מתחת למכתזית כדי למנוע פגיעה במפגינים.

"עמדנו מול לוע אקדח והדם קפא בעורקינו. התעשתתי והוצאתי את המצלמה. זה הפחיד את הצעירה שכיוונה את האקדח אלינו והיא ברחה לאוטו. נשארנו המומים ונסערים. היו שם ילדים קטנים שנבהלו מאוד"

כאמור, זה לא המקרה הראשון של איום באקדח מפלסטיק נגד מפגינים. לפני כחצי שנה ב-30/8/20 המשטרה עצרה גבר מאריאל לאחר שתועד כשהוא מנופף באקדח פלסטיק לעבר מפגינים במחלף הסירה בהרצליה. האם הוגש נגדו כתב אישום? כנראה שלא, כי אין על כך שום דיווח מאז.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה אינם פועלים כדי לרסן את תומכיהם ועלול להיות לזה מחיר כבד. האם שוב נמתין עד שזה ייגמר חלילה ברצח פוליטי?

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 734 מילים

הח"כים הדתיים באיומים חסרי תקדים נגד הרב הרפורמי גלעד קריב

פרסום ראשון הרב גלעד קריב, מקום 4 ברשימת העבודה לכנסת, הולך לסבול מחרם של ממש עם כניסתו לכנסת ● בש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית מצהירים שיחרימו כל קואליציה, ועדה או אפילו מניין עמו ● "מבחינתנו הוא הרבה יותר גרוע מלפיד, ליברמן או אוחנה", אומר אחד הח"כים. "זה צלם בהיכל. קריב הוא האיש הכי בכיר בתנועה המתקדמת. הוא סמל. אסור לראות אותו שם" ● קריב: "התגובות רק מוכיחות את הצורך בנציגות בכנסת של הזרמים הליברליים"

עוד 681 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

סקר: כחול לבן בחוץ, למתנגדי נתניהו יש 60 מנדטים בלבד

סקר חדש מחזק את מעמדו של נפתלי בנט כמי שיקבע מי ירכיב את הממשלה הבאה - ואם יתקיימו בחירות חמישיות ● הצעירה שחצתה את הגבול לסוריה חזרה לישראל ● הצעירה הוחלפה בשני רועי צאן, לאחר שהסורים גילו שאינה מרגלת ● נתניהו הודה לפוטין על שחרורה ● בתום דיון לילי החליטה הממשלה להיצמד למתווה הפתיחה ולא לפתוח את כיתות ז'-י' ואת החינוך בערים הכתומות והאדומות ● התאחדות ההורים הארצית: "ממשלה פושעת"

בימים הקרובים צפוי להיפתח המכרז להחלפתו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו. כך מדווח הבוקר אתר ynet.

גרוטו, שהוא בעל תפקיד בכיר גם בארגון הבריאות העולמי, יסיים את תפקידו בסוף החודש ושוקל, לפי האתר, מעבר למגזר הפרטי וייעוץ בתחום הבריאות למדינות זרות. באתר מצטטים גורמים במערכת הבריאות שמעריכים כי אחד המועמדים המובילים להחליפו הוא ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, שלא הכחיש בעבר שהוא מעוניין לשמש כמשנה למנכ"ל. אש מקורב למנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, והיה סגנו של לוי כאשר זה שימש כקצין רפואה ראשי.

מועמדים נוסף לתפקיד ששמם עלה הם ד"ר סלמאן זרקא, מנהל בית החולים זיו בצפת וחבר בקבינט המומחים הלאומי של אש; ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל בית החולים הלל יפה; ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, וד"ר אסנת לוקסנבורג, מנהלת חטיבת הטכנולוגיות הרפואיות, שהתמודדה מול גרוטו על התפקיד לפני שנבחר.

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בעיריית ירושלים, 22 בנובמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בעיריית ירושלים, 22 בנובמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מזכיר לנו יום הזיכרון החשוב החל היום – יום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע.

סקר מנדטים של מכון פאנלס פוליטיקס שהתפרסם היום בעיתון "מעריב־סופהשבוע", מראה לו הבחירות לכנסת ה־24 היו מתקיימות היום, המערכת הפוליטית הייתה נשארת במבוי הסתום שהיא נמצאת בו ועשויה להגיע לבחירות חמישיות. זאת, שכן הגוש התומך בנתניהו – הליכוד, המפלגות החרדיות והציונות הדתית – היה זוכה -48 מנדטים, ויחד עם ימינה, שמקבלת, לפי הסקר, 12 מנדטים, ואינה פוסלת הצטרפות לממשלת נתניהו היה מגיע ל-60 מנדטים – מה שעדיין משאיר 60 מנדטים לגוש המפלגות שמצהירות כי לא יצטרפו לממשלתו של רה"מ הנוכחי.

במקרה של בחירות אישיות לראשות הממשלה בהתמודדות ראש בראש של בנימין נתניהו מול כל אחד מהמועמדים האחרים התברר שהפער בין נתניהו לסער קטן ביותר: נתניהו מקבל 41% לעומת 39% לסער. במקרה שבו נתניהו מול לפיד, ההכרעה ברורה יותר – 52% לנתניהו לעומדת 35% ללפיד. גם בתרחיש של קרב ראש בראש בין נתניהו לבנט הפער ביניהם קטן. נתניהו עם 40% תמיכה לעומת 37% לבנט.

על פי הסקר, הליכוד נותרת יציבה ביחס לסקר הקודם עם 28 מנדטים. יש עתיד בראשות יאיר לפיד היא המפלגה השנייה בגודלה, אך היא מאבדת מנדט בהשוואה לסקר הקודם ומקבלת 18 מנדטים. לעומת זאת, גדעון סער בראשות תקווה חדשה מצליח לצמצם את הפער מלפיד ועולה מ־13 מנדטים בסקר הקודם ל־15 בנוכחי.

הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה, אחרי שנפרדה מרע"מ, מקבלת 9 מנדטים, עלייה במנדט לעומת הסקר הקודם.

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן עולה מ־7 ל־8 מנדטים. יהדות התורה יציבה עם 7 מנדטים. הרשימה המאוחדת של הציונות הדתית בראשות סמוטריץ' ובן גביר מתרחקת מאחוז החסימה ומקבלת חמישה מנדטים, לעומת 4 בסקר הקודם. גם מרצ מתאוששת מומטפסת מ־4 מנדטים ל־5.

ואילו כחול לבן בראשות בני גנץ נמצאת מתחת לאחוז החסימה, עם 2.5% מהקולות בלבד. התחזקות של גנץ ומעבר שלו את אחוז החסימה יכולים לשנות כליל את תמונת המצב בין הגושים. רע"מ של מנסור עבאס נמצאת אף היא מתחת לאחוז החסימה אך נמצאת במגמת התחזקות. בסקר הנוכחי היא מקבלת 2.1% לעומת 1.1% בסקר הקודם (מה גם שניתן להניח שהסקרים אינם מייצגים בנאמנות את כוחה). סוגרת את הרשימה מתחת לאחוז החסימה המפלגה הכלכלית של ירון זליכה, שמקבלת 1.9% לעומת 1.3% בסקר הקודם.

בסקר השתתף מדגם מייצג של 587 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.2%.

בנימין נתניהו ובני גנץ במליאת הכנסת בעת ההצבעה על פיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו ובני גנץ במליאת הכנסת בעת ההצבעה על פיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)

הממשלה החליטה אמש, בתום דיון ארוך שנמשך כל הערב, כי מתווה היציאה מהסגר שהכין משרד הבריאות ייושם כלשונו, והלימודים ביום ראשון הקרוב יחודשו רק בכיתות ה'-ו' ו"א-י"ב בערים ירוקות, צהובות וכתומות שבהן יותר מ-70% מחוסנים. תלמידי ז'-י', וכל התלמידים בערים האדומות והכתומות ימשיכו בלמידה מרחוק לפחות עד ה-7 במרץ. ההצעה להרחיב את פתיחת החינוך ולכלול בה גם את כיתות ז'-י נדחתה.

עוד אושר כי המסחר יחודש כולו, והמוזיאונים והספריות ייפתחו, בתנאי התו הסגול ובלא הגבלת כניסה בהתאם תו ירוק, וכי מגבלת ההתקהלות תורחב ל-10 אנשים במקום סגור ו-20 בשטח פתוח.

תיאטראות, מופעי תרבות, ספורט, בתי תפילה שחורגים ממגבלת ההתקהלות, חדרי כושר ובתי מלון ייפתחו בתנאי תו ירוק. בשלב הזה, הוחלט, הכניסה תותר למתחסנים עם תעודת מתחסן (10 ימים אחרי החיסון השני) ולמחלימים מקורונה בלבד, ולא למי שיעבור בדיקה, וכן לא לילדים מתחת לגיל 16 שאינם יכולים להתחסן – פרט לבתי המלון שבהם הילדים כן יוכלו להיכנס אחרי בדיקת קורונה שלילית. מאחר והתו הירוק אמור לחול גם על עובדים, המשמעות היא שמרבית העובדים במקומות העבודה שייפתחו, שהינם צעירים שטרם יכלו להשלים את תהליך החיסון, לא יוכלו להיכנס למקומות העבודה שלהם, והממשלה לא מצאה לכך פתרון.

שר החינוך יואב גלנט הציע בדיון לפתוח את כל מערכת החינוך בערים ירוקות וצהובות כולל כיתות ז'-י', שלא כלולים במתווה היציאה שאושר בקבינט, שמספרם הוא כ-300 אלף בערים הללו. "לא הגיוני שבמקום ללכת לבית הספר, תלמידים חוצים את הכביש לצד השני והולכים לקניון", אמר גלנט בדיון, "זה לא שהם בבית, הם הרי לא בסגר. הכול פתוח חוץ מהכיתות שלהם".

שר הבריאות הודה בדיון כי "הייתה זו טעות להעדיף את הקניונים על פני החינוך. "כאיש חינוך לשעבר, אני מבין את חשיבות החינוך. טעינו שהעדפנו את המסחר ולא את החינוך. מבחינתי היה אפשר לתת את הקדימות לחינוך, אבל אי אפשר גם וגם וגם וגם".

שר הביטחון בני גנץ הציע פשרה: לשקול פתיחה של חצאי כיתות או קפסולות בכיתות הללו. הוא ציין את העלייה במספר הערים הירוקות והצהובות בשל הירידה בתחלואה.

ראש הממשלה ציין כי הוא מבין את המאבק של גלנט ואף מעריך אותו, אולם לא רצה להכריע בנושא ושלח את אנשי משרד הבריאות לקיים עבודה מטה נוספת בעניין. הוא ביקש לבדוק "מדוע בבריטניה הוחלט על סגירת כלל מערכת החינוך עד אפריל".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתום הדיון כי "לאור הפתיחה הרחבה יחסית של המשק שעלולה להביא לעלייה בתחלואה, ולנוכח החששות באשר להשפעת המוטציה הבריטית והדבקה מוגברת של ילדים ונוער שאינם מחוסנים, הוחלט בשלב הזה לאמץ גישה זהירה ולהיצמד לתוכנית היציאה של משרד הבריאות".

יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל-יסודיים, מנשה לוי, כינה את ההחלטה "פחדנית". לדבריו, "אי-החזרת תלמידי כיתות ז'-י' לבתי הספר מבטאת סדר עדיפויות מעוות. פתיחת קניונים ומסחר לפני מערכת החינוך מסמלת את חשיבות מערכת החינוך ותלמידי ישראל בעיני הדרג הפוליטי. בושה וחרפה. אני מקווה שממשלת ישראל תתעשת, תתכנס ותקבל את ההחלטה הנכונה – להחזיר את תלמידי ז'-י' לאלתר עם מגבלות קורונה של למידה בקפסולות".

סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אודליה שינדרוף, אמרה בתגובה להחלטה: "לא להאמין שביום ראשון רוב המשק בישראל יחזור לנורמליות ולשפיות, ולנו ההורים הייתה ציפייה סבירה שחינוך לפני הכול. הצחקתם אותנו. מדינה נורמלית? קבלת החלטות סבירות? בישראל נכון לפתוח את מרכזי הקניות, להתאמן בחדרי הכושר, לצרוך לתרבות ואפילו ללכת לחוגי הספורט – אך ילדי החטיבות וכיתות י' יישארו בבית, בבדידות".

"ממשלת ישראל פושעת נגד שכבות אלו, היא אטומה לזעקת הילדים, למצוקתם החברתית והרגשית", המשיכה שינדרוף, "מה צריך עוד לקרות כדי שיבינו את גודל הנזק? איזה אסון צריך לקרות כאן? תפנימו – כל יום ללא החלטה הוא נזק מצטבר, הילדים כבר לא איתנו .

"ממשלת ישראל לא פותחת להם שער של תקווה", היא הוסיפה, "חוסר הנכונות להושיט יד ולשלב כוחות עם ארגוני המורים והרשות המקומיות, חוסר היכולת לשחרר את הריכוזיות הוא אסון ופשע נגד הילדים. ההחלטה שלא להחליט היא בריחה מהמציאות שתביא על הילדים רק נזק. אם אתם לא מקשיבים לנו, ההורים, אז תקשיבו לאנשי המקצוע, לראשי הרשויות, לפסיכולוגים – לאלו ששמים את הילד במרכז".

כיתת לימוד בבית הספר כרמים בשכונת בית הכרם בירושלים, 21 באוקטובר 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
כיתת לימוד בבית הספר כרמים בשכונת בית הכרם בירושלים, 21 באוקטובר 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה נחתה בארץ לפני זמן קצר. היא הוחלפה בשני רועי צאן שחצו את הגבול לארץ בטעות.

הלילה פורסם כי מדובר ביוצאת לשאלה ממשפחה חרדית בת 25 ממודיעין עלית, וכי בסוריה חשבו בהתחלה כי היא מרגלת או אשת מוסד ולכן הציבו דרישות גבוהות תמורת שחרורה, ולאחר מכן הנמיכו אותן כשהתברר שמדובר באזרחית רגילה. למרות הסיום הטריוויאלי של האירוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הוא מודה לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על התערבותו למען הצלתה.

עוד 5 עדכונים

במשך שנים נמנעו ממשלות ישראל מלשתף פעולה עם בית הדין הפלילי הבינלאומי, וכך היה גם עם ההחלטה לפתוח בחקירה בחשד לביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים ● נתניהו קבע שהחלטת בית הדין היא לא פחות מאשר "אנטישמיות מזוקקת", אך הוא התעלם מכך שהתובעת הראשית התבקשה לחקור גם פשעי מלחמה שביצע חמאס נגד ישראלים חפים מפשע ● עוד לא מאוחר לשנות מסלול ● דעה

עוד 1,330 מילים

הדגל הסעודי - האם החרב מסמלת אלימות או עוצמה ואצילות?

הדגל, ההמנון והסמל של המדינה הם הסמלים הלאומיים החשובים ביותר כיום בכל מדינה. כישראלים אנחנו מורגלים בקדושתם של סמלים אלה. כאשר דורכים על דגלים או מעלים אותם באש, או כאשר לא נעמדים בזמן שירת ההמנון, התנהגות זו נתפסת כפעולת מחאה וביזוי, שבמדינות מסוימות גוררת אף עונשים חמורים. בישראל קובע החוק שמי שפוגע בדגל או בסמל עונשו קנס או מאסר עד שלוש שנים.

הדגל, ההמנון וסמל המדינה הם הסמלים הלאומיים החשובים ביותר בכל מדינה. כישראלים אנחנו מורגלים בקדושתם. דריכה על דגלים, העלאתם באש או אי עמידה בשירת ההמנון – נתפסים כפעולות מחאה וביזוי

הדגל, ההמנון והסמל בישראל לא השתנו מאז קום המדינה. זה המצב גם במדינות רבות בעולם. אולם יש מדינות, במיוחד בעולם הערבי, שדגלים והמנונים משתנים בהן באופן תדיר, אם בגלל שינויי משטר ואם בגלל גחמות של מנהיגים. כל שינוי של סמל טומן בחובו עולם שלם של פרשנויות, הכולל נרטיב היסטורי וריטואלים.

כך למשל הדגלים של עיראק וסוריה השתנו כמה פעמים במהלך המאה ה-20. גם דגלה של מצרים השתנה פעמיים. מאידך, דווקא הדגלים של ירדן, מרוקו ולבנון לא השתנו כלל במהלך המאה ה-20. במקרה של המדינות המלוכניות הדבר מצביע על היציבות של הממשל באופן כללי. בלבנון,

מאידך, הדגל וההמנון הבלתי משתנים היוו איים של יציבות במדינה שנמצאת כל העת בסערה. עיראק, למשל, לא הצליחה לאמץ דגל חדש מאז הכיבוש האמריקני, דבר שמלמד על אי היכולת של מרכיבי החברה – שיעים, סונים וכורדים – להסכים על נרטיב וסמלים משותפים.

דווקא בערב הסעודית, שנהנית מיציבות שלטונית וסמלית, התעוררה לאחרונה סערה תקשורתית על רקע ציוצים שפרסם ב-27 וב-28 בינואר העיתונאי והסופר הסעודי פהד עאמר אל-אחמדי בחשבון הטוויטר שלו, ובהם הציע:

"להסיר את החרב מהדגל הסעודי".

כידוע, הדגל הסעודי צבוע בירוק, צבע המסמל את האסלאם, והוא כולל את השהאדה (הצהרת האמונה האסלאמית: "אין אלוהים בלעדי אללה ומוחמד הוא שליחו") ומתחתיה חרב.

דווקא בערב הסעודית, שנהנית מיציבות שלטונית וסמלית, התעוררה לאחרונה סערה תקשורתית על רקע ציוצים שפרסם העיתונאי והסופר הסעודי פהד עאמר אל-אחמדי, בהם הציע "להסיר את החרב מהדגל הסעודי"

אחמדי ציין שלוש סיבות מדוע הוא מציע להסיר את החרב:

  1. משום שהיא אינה מתאימה לתקופתנו.
  2. בשל חוסר ההלימה עם דבריו של אללה בקוראן: "אין כפייה בדת".
  3. ועל מנת להדוף האשמות של אלימות והרג המופנות כלפי דת האסלאם.

כדי לחזק את דבריו הוא טען, כי בשני גלגולים מוקדמים של הדגל הסעודי, החרב כלל לא הופיעה בו.

דבריו של אל-אחמדי עוררו סערה בסעודיה ומחוצה לה וגררו תגובות מתנגדות רבות. אחת מהן הייתה של בן משפחת המלוכה, הנסיך סטאם בן ח'אלד אל סעוד, שכתב:

"החרב היא סמל לכוח וצדק וחלק שורשי מההיסטוריה שלנו".

הוא הזכיר כי הנפת חרבות היא חלק מריקוד העֻרְדַה הסעודי המסורתי, שבו לוקחים חלק מנהיגי המדינה ובו לקחו חלק גם מנהיגי ארצות אחרות שביקרו בסעודיה (למשל טראמפ). ריקוד שמטרתו להפגין עוצמה, אצילות וכבוד, ולא להטיף לאלימות. הנסיך תהה האם יש לשנות גם את ההיסטוריה הסעודית ואת סמל הממלכה (בו מופיעים עץ דקל ושתי חרבות מוצלבות) כדי להימנע מהאשמות באלימות.

סעודים רבים רואים בחרב סמל היסטורי חשוב המתקשר הן לאסלאם, הן לתרבות הערבית והן למשפחת המלוכה והמדינה הסעודית לדורותיה. הם הביעו את מורת רוחם ממה שנתפס בעיניהם כניסיון לרצות את המערב ואף להתרפס בפניו.

סעודים רבים רואים בחרב סמל היסטורי חשוב המתקשר לאסלאם, לתרבות הערבית ולמשפחת המלוכה והמדינה הסעודית לדורותיה, והביעו מורת רוח ממה שנתפס בעיניהם כניסיון לרצות את המערב ואף להתרפס בפניו

היו שטענו כי חרבות וכלי נשק אחרים מופיעים בדגליהם של ערים ומדינות אחרות ברחבי העולם דוגמת אנגולה, סרילנקה והעיר לונדון, ומעולם לא הועלתה דרישה להסירם. יתרה מזו, על דגלי מדינות רבות במערב, במיוחד באירופה, מצויר צלב המסמל לכאורה את מלחמות הצלב והתפשטות הנצרות באלימות. מכאן, שהקריאה להסיר את החרב הינה פגיעה בסמליה ובתרבות הפוליטית של ערב הסעודית.

מנגד, היו גם סעודים מעטים שתמכו ברעיון של אל-אחמדי והציעו להחליף את החרב בציור של עץ תמר, המסמל את חצי האי ערב לצד יציבות, שפע ונתינה, או בציור של הכעבה – המקום הקדוש ביותר למוסלמים השוכן בעיר מכה.

הדיון שהתפתח בתקשורת הסעודית לגבי משמעות החרב בדגל הסעודי אינו עניין אזוטרי. הוא מתקשר למאבק המתחולל בעולם האסלאמי והערבי בכל הנוגע לדימוי של האסלאם במערב ובכלל.

הופעת ארגוני אל-קאעדה ודאע"ש שהפכו את האלימות לחלק בלתי נפרד מהאידיאולוגיה והפעילות שלהם העניקו לחרב האסלאם עומק היסטורי ומשמעות מודרנית. רבים במערב נוטים לזהות את האסלאם, על גווניו השונים, עם "החרב".

על רקע זה אפשר להבין את קריאתו של אחמדי להסיר את החרב מהדגל הסעודי, שמשמעותו באופן סמלי ניתוק הממלכה והאסלאם מכל קשר לאלימות. מאידך, רבים בסעודיה מעניקים לחרב משמעות אחרת, של עוצמה, של אצילות ושל כבוד שאינה בהכרח מתקשרת לאלימות.

יתרה מזו, לטענתם, השימוש בחרב כסמל – גם אם הוא מסמל אלימות – אינו רלוונטי עוד, כשם שהצלב אינו רלוונטי עוד בדגלי מדינות אירופה רבות (למשל, ניתן למצוא צלב בדגליהן של אנגליה, שוויץ, יוון וכל מדינות סקנדינביה).

יש לשער כי הדיון שהתעורר בתקשורת הסעודית לא יוביל, בסופו של דבר, לשינוי הדגל. הדגל, כמו גם ההמנון והסמל, הם מיסודות הלגיטימציה של כל משטר, במיוחד משטרים בעולם הערבי.

הדיון שהתפתח בתקשורת הסעודית לגבי משמעות החרב בדגל הסעודי אינו עניין אזוטרי. הוא מתקשר למאבק המתחולל בעולם האסלאמי והערבי בכל הנוגע לדימוי של האסלאם במערב ובכלל

מעבר לכך, המחקר על דגלים והמנונים בעולם הערבי מלמד כי התוצר הסופי שלהם היה תמיד היברידי. דהיינו, אף שהדגל הופיע עוד בתקופתו של הנביא מוחמד, דגלי מדינה והמנונים הינם תופעה מודרנית שהחלה במערב במאה ה-18. מדינות ערב שהוקמו במאה ה-20 חיקו את המודלים שקמו במערב, בעיקר את הדגם המלוכני הבריטי והדגם הרפובליקני הצרפתי. אולם על מנת לשמר את ההיסטוריה והתרבות המקומיים, מרבית הדגלים של מדינות ערב כללו צבעים שהיו חלק מהמורשת האסלאמית (ירוק, שחור, לבן וירוק), וכן סמלים אסלאמיים (כוכב, סהר, חרב ועוד). הוויכוח לגבי הפרשנות "הנכונה" לגבי החרב בדגל יימשך, אולם החרב קרוב לוודאי תמשיך להתנפנף בדגל הסעודי.

פרופ' אלי פודה מלמד בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית וחבר וועד מנהל במיתווים, המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית. ערך יחד עם פרופ' און וינקלר את הספר "הגל השלישי: מהפכה ומחאה במזרח התיכון".

ד"ר אלעד גלעדי הוא חוקר היסטוריה תרבותית וחברתית בסעודיה וכן ספרות סעודית מודרנית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 887 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כ-20% מחולי הקורונה המאושפזים הם מרותקי בית - קשישים וחולים כרוניים שאינם יכולים להגיע למרכזי ההתחסנות ● הרשויות עדיין מחפשות פתרון לחיסונם, אך מהשטח עולות טענות על מכשולים שמערים משרד הבריאות ● בכיר בקופת חולים: "הרבה יותר בוער לחסן אותם מאשר את מיליוני הצעירים" ● משרד הבריאות: "המבצע מורכב והמתין למועד המתאים"

עוד 1,459 מילים

בדיקת זמן ישראל מכונת תעמולה של איש אחד

בשנה החולפת, לעתים כמה פעמים ביום, מצייץ ברדוגו נגד היועמ"ש מנדלבליט ומאשים אותו בכל מחדל ורעה חולה ● זאת, כמובן, לצד ניצול שלל כלי התקשורת שעומדים לרשותו כדי לפמפם את אותם מסרים שוב ושוב ושוב ● אבנר הופשטיין יצא למסע ביקום התעמולה של שדרן גלי צה"ל - מהשקרי להזוי, מהקונספירטיבי למגוחך ● ברדוגו: "כל החוששים, המתחנפים והמאתרגים חוטאים לעצמם"

עוד 2,877 מילים ו-3 תגובות

דיווח: נתניהו הורה לשרי הליכוד לצאת נגד האבטחה לבן ארי

מתאם השבויים והנעדרים יצא למוסקבה להביא את הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה ● תלמידי כיתות ז׳ עד י׳ לא יחזרו ללימודים בשבוע הבא ● ראש מפקדת הקורונה ביקש לפרוש מצה״ל לאחר שהתגלה ששלח מכתב אנונימי מכפיש נגד קצין אחר ● דרעי: "ש״ס תעסיק בקלפי רק מחוסנים ומחלימים" ● משרד הסביבה יחקור את זיהום הזפת בחופים והיפלטות גופת הלוויתן בניצנים

עוד 53 עדכונים

ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת מפוליטיקאים ועסקנים פוליטיים, החליטה אתמול לפסול את מועמדותה של מספר 7 ברשימת העבודה לכנסת ● אלא שהפסילה אינה עומדת במבחני החוק ותידחה בבית המשפט העליון בשבוע הקרוב ● כולם יודעים זאת, ועדיין בכל מערכת בחירות, חוזרים על אותו הריטואל ● מה יש להפסיד? זו עוד הזדמנות להשליך עוד רפש על מערכת החוק ● פרשנות

עוד 721 מילים

הוא המציא מחדש את היקום המופלא של מארוול, אבל סיים את חייו בגיל 95 כשהוא סובל מהתעללות נפשית ופיזית ● העיתונאי אברהם ריסמאן חפר עמוק לתוך חייו המרתקים של סטן לי ושלף משם את כל השדים ● גיבורי-על אין בסיפור הזה, אלא בעיקר גניבת קרדיטים ועסקאות מפוקפקות

עוד 1,228 מילים

בקרוב שוב ניתקל בענני עלים ואבק בסמוך לביתנו ● עשור אחרי שהשימוש בהם נאסר בחוק, מפוחי העלים חוזרים - הפעם בגירסה חשמלית ושקטה, אבל עדיין מזהמת ● החלוצה בתחום היא עיריית תל אביב, שאישרה השבוע להשתמש שוב במפוחים במסגרת הסכם עם המשרד להגנת הסביבה ● "זו שערוריה שמאפשרים לכלי שמחדיר חלקיקים מזהמים למערכת הנשימה לחזור לפעול"

עוד 705 מילים ו-1 תגובות

מספר הדירות הריקות הוכפל בעשרים שנה

פרסום ראשון לידי זמן ישראל הגיע דוח של הלמ"ס, שאמור להתפרסם בקרוב, לפיו מספר הדירות הריקות בישראל עומד כיום על מעל 180 אלף -מרביתן דווקא באזורי הביקוש ● קרוב ל-70 אלף דירות - סדר גודל של עיר שלמה בישראל - ניתן להוציא באופן מיידי לשוק בעזרת התמריץ הממשלתי הנכון ● אז למה כל שרי האוצר עד היום התחמקו מזה?

עוד 603 מילים

כחודש לאחר שנכנס לתפקיד, הנשיא ביידן קיים שיחה ראשונה עם נתניהו

ישראלית, שחצתה בשוגג את הגבול לסוריה, נעצרה על ידי הרשויות במדינה; רוסיה מתווכת במגעים לשחרורה ● לפי דיווחים, בתמורה להשבת הישראלית, ישוחררו שני אזרחים סורים הכלואים בישראל ● ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה; הליכוד לא השתתף בהצבעה על פסילתן של הרשימה המשותפת ושל רע"ם - וכך נמנע הרוב הדרוש לפסילתם

עוד 39 עדכונים

נפתלי בנט סימן את היעד על 15 מנדטים - מתחת לזה, אי אפשר להציג אלטרנטיבה שלטונית ● בינתיים, הוא על 10-11 בלבד ● גם גדעון סער ממשיך לדשדש סביב 12-13 מנדטים ● תקווה חדשה וימינה נלחמות על אותה משבצת, וכרגע זהו הקרב המעניין ביותר ● שלא במקרה, נתניהו פשוט לא מתייחס אליהם ● ומה זה אומר על הסיכוי של סער, שדני דיין משובץ אצלו במקום 11? ● פרשנות

עוד 503 מילים ו-1 תגובות

עם התפרקותה והיחלשותה של הרשימה המשותפת, הניסיון של יותר ויותר מפלגות יהודיות לפתות את המצביעים הערבים מעלה שאלות קשות ● איך זה ישפיע על אחוזי ההצבעה בחברה הערבית? ● מה באמת יקרה ביום שאחרי הבחירות? ● מי ידאג לציבור הזה? ● המצביעים המחוזרים עכשיו, עלולים רק להפסיד אחר כך ● פרשנות

עוד 1,149 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה